o Onze Weekagenda tUA Bolswards Gemeentebegroting toegelicht EVRUDINQ; I f.jR Martinytoer Fan de ■p I I 1' üs hjoed Q H to sizzen No. 34 45e Jaargang Dinsdag 3 Mel 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Bols ward OSINGA SF N 1. n am- L- f 14000; verbetering van het laatste ge deelte Workumtrekweg f12000; verbe-i tering Gleibakkerij f 2000; aanleg straat Wees eensgezind, mijn volk, en wil zo eng niet twisten; wil aan futiel krakeel Uw geestkracht niet verkwisten; de wereld baart de nieuwe mens in pijn en bloed, vecht gij daarbij zo klein om eer, om land en goed? 't Is nu toch wel de tijd van broederlijk vermanen; verdriet en wrede nood brengt volk en vorst tezamen; zij eensgezind van dit grote goed de tolk, dat gij door leed één land werd, Nederland, één volk. üs ris nij| dwaen, hoe’t dat foldwaen sil. Men forwachtet dat dizze bouwerij mei Maeije 1950 sahwat klear wêze sil. Foar 14 Maeije moatte de bryfkes der wêze en allinnich de pioniers kinne ynskriuwe. Mar hja witte, dat mar in diel de ge- lokkige wurde kin, dus de spanning priket har ta de teannen üt. Doe’t ik de Sneontomoarns by myn golle gasthea- ren öffüske wy hiene fansels earst efkes buorke en it lan troch west, doe wie it allegearre frachtauto’s op 'e diken mei fé. Hünderten hokkelingen waerden oanbrocht fanüt FryslAn, fanüt Oerisel. ja rounom wei. By de Lemmer stoppe it stiver op. Der wurdt yn it algemien tige poc’’t oer de risseltaten fan de weiderij hjirre en it dyng my gjin nij, hwant de ’annen leine der tige foar. Mar tsjin it ISn tusken NijlAn en Folsgeare koe it dochs lang net op, dat seach ik yn de weromreis as it pronkje fan it gea. Tj. de J. Zaterdag 7 Mei: Makkum. 8 uur. Evang.dienst. Spreker: de heer J. Sevensma van Amster dam. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Overmorgen vieren wij alom in den lande ons nationaal bevrijdings feest Hoe gemakkelijk kan dat ontaarden: tot een feest zonder meer, met dans en borrel en zo of tot een mopperend gekanker en cynisme. Beide ontaardingen zouden uiting zijn van een vlucht voor de wer kelijkheid. Die werkelijkheid is er nog evenzeer als verleden iaar, toen we in dezelfde geest over ons bevrijdingsfeest schreven. Dat wil daarom niet zeggen, dat wij niet kunnen, mogen of zelfs moeten feestvieren. Integendeel. Er moet zijn, zoals we reeds het vorig jaar met instemming citeerden: een heilige stilte, waarin wij hen, die hun leven gaven, eerbiedig herdenken, in oprechte dankbaarheid. Er mag zijn: een heilige verontrusting, omdat dingen, die bereikt konden worden, niet bereikt zijn door menselijke schuld en onwil. Er kan zijn: een heilige roeping, gesterkt in de stilte, gelouterd door de verontrusting, die zich uit in bereidheid tot bouwen en volharden. Alleen zó krijgt ons herdenken, ook ons feestelijk herdenken, dieper zin. Wij betreuren het zeer ook al zijn de ernstige motieven, die het organiseren van feestelijkheden in stad en dorp tegenhouden ons bekend dat bijna nergens de juiste toon, de goede stijl en de gepaste wijze van feestvieren getroffen of gevonden wordt. Misschien moeten we daartoe eerst meer luisteren naar het ver manende woord van Pieter Steur C.M., die het ons voorhield: Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m m. Giro 87926 begraafplaats f62500; aanschaffing auto reiniging en daarmee verband houdende verandering van gebouwen f 7000; ver bouw pand Harlingerstraat f8000; ver bouw Zuivelschool f 150000, konden niet worden uitgevoerd. Voor de nieuwe Hichtumerweg hopen wij binnenkort te kunnen overgaan tot as men net yn de sfear fan it Suderleech thus is.. Mar ik nim der de pet foar öf hwant as men hjerstmis of winterdei. yn dizze iensume en deade wrêld jier oan jier tahélden hat, is der in wilskrêft toand, dy’t wol bileanne wurde mei. Ik stean dam ek alhiel efter dizze jonge minsken, hwannear’t sy forwachtsje, dat de pioniers'foar geane by oare leafhab- bers. By dizze ütjefte binne de lytste buorkerijen 24 H.A. great, dan in groep fan 36, in groep fan 42 en In groep fan 48 H.A. Bütendat kinne hja ek noch tyd- lik saneamde „nevenkavels” tawiisd krije fan 24 H.A. great. De oarsaek fan dizze greate compleksen lAn, leit fansels yn it foarste plak yn de bidriuwsgebouwen. Stadsgeneesheer. Voor de jaarwedde van de stadsgenees heer is een hoger bedrag uitgetrokken, overeenkomende met de richtlijnen van de geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid. Voor definitieve vast stelling van het salaris zal de raad nog Snekerstraat f 7300; huisvesting bachtsschool f5000. De andere buitengewone werken: nieu we Hichtumerweg f508.750; uitbreiding Men hat it mei de luzen slimmer as mei de niten. een voorstel bereiken tot wijziging van de instructie van de stadsgeneesheer. Bij de nieuwe regeling zal tevens de werkkring van deze ambtenaar worden vergroot, door hem ook op te dragen de verplichte inenting tegen diphterie en andere ziekten. Dit laatste wordt thans afzonderlijk gehonoreerd en zou voor 1949 kosten f 720.en voor volgende jaren =t= f450. B. en W. hebben verder in voorberei ding een wijziging van de regeling voor de geneeskundige verzorging van be- hoeftigen, welke aanvulling behoeft in verband met het ontslag van de stads vroedvrouw. ein efteroan.^ Margin stikmannich krije I samenwerking met andere gemeenten in boud wurde, wer oaren earst allinnich in skuorre en in arbeidershüs. In great Der is wol lén Marktwezen. f.a,n_ P’eatsenJ^omt JnhleljB. en W. kunnen nog meedelen, dat in --o o fuort in pleats derby, oaren sil in pleats onderzoek is de kwestie van vervroeging van het sluitingsuur van de automarkt Daarnaast zullen worden onderzocht de mogelijkheden van verplaatsing van de automarkt naar een andere dag. Zij ho pen U spoedig hierover nader in te lichten. Over de resultaten van de markt menen zij, dat geen nadere uiteenzetting nodig is. Zij achten het wenselijk, de in het vorige jaar gevoerde actie voor de markt dit jaar te herhalen en hebben daartoe op de post „advertentiekosten” de no dige middelen geraamd. Woensdag 4 Mei: Makkum. Baptiste kerk. 8 uur. Evang. dienst. Spreker: Ds. G Visser van Harlingen. aanbesteding van de bruggen en zo mo- gelijk in de loop van dit jaar tot aan- i besteding van de aardebaan. De uitbreiding van de begraafplaats zal tegelijk met dit laatste werk worden uit gevoerd. Momenteel hebben wij nog in onderzoek of de aanschaffing van een speciaal in gerichte vuilniswagen voor de reiniging niet beter is dan de oorspronkelijk ge dachte oplossing, n.l. de verbouw van een dumpwagen. Hierover hopen wij nog nadere mededelingen te doen. De plannen voor verbouw van de Zuivelschool opgemaakt door het architectenbureau Baart en Wiersma, worden thans be oordeeld door ’t Departement van Land bouw en Visserij. Wij hopen, dat deze dit jaar ook nog tot uitvoering zullen komen. Een grote zorg biedt ons nog steeds het huisvestlngsvraagstuk. Uit sociaal- en hygiënisch oogpunt is ’t noodzakelijk de bouw van nieuwe wo ningen met kracht ter hand te nemen, en een groot aantal krotten, die in deze tijd geen aanspraak meer kunnen maken op ae naam van woning, te ontruimen. Het tekort aan woningen, het geringe bouw volume en de aanwas van de bevolking beletten ons om voorstellen in te dienen voor onbewoonbaarverklaring. Wij moe ten thans volstaan met het verzamelen van de gegevens om, zodra de tijd daar toe gekomen is, voor te stellen tot on bewoonbaarverklaring over te gaan.. Voor het Jaar 1949 ontving de gemeente een toewijzing voor de bouw van 6 wo ningen. Het verdient thans aanbeveling een aan tal grotere woningen te stichten. De kleinere woningen kunnen uitstekend dienst doen in een opschuivingssysteem en bestemd wordt voor huisvesting van jonggehuwden, doch met het oog op de toekomst en het groot aantal grote ge zinnen in deze gemeente zal men met de bouw van kleinere woningen voor zichtig dienen te zijn. Voor de in 1948 ontvangen toewijzing voor de bouw van 10 duplexwoningen van iets grotere inhoud, mogen wij dank baar zijn. Deze woningen kunnen met enkele maanden worden opgeleverd en bewoond worden. Een tweede punt met betrekking tot de volkshuisvesting, dat onze aandacht heeft, is de ontvolking van de binnenstad. De krotwoningen, die wij in de aanvang van dit schrijven reeds noemden, zijn alle gelegen in de binnenstad. De onbewoonbaarverklaring van wonin gen in de binnenstad en de bouw van nieuwe woningen buiten de stadsgrach ten mag o.i. niet leiden tot ontvolking en ontsiering van de binnenstad. Reeds thans bestaat bij de eigenaren de drang tot het ingebruik nemen of ge ven van onbewoonbaar verklaarde wo- ningen voor pakhuis of garage. Hierin schuilt een stedebouwkundig bezwaar, waartegen gewaakt dient te worden. Nu in verband met de wijziging van het tracee van de Nieuwe Hichtumer weg het uitbreidingsplan ten Noorden van de stadsgracht moet worden her zien, lijkt het gewenst tegelijk met deze herziening een plan voor de bebouwde kom, gelegen tussen de stadsgrachten, te ontwerpen. Voor het ontwerpen van dit plan komt het B. en W. noodzakelijk voor de hulp in te roepen van een des kundige i.c. een stedebouwkundige. Stoffering Raadzaal. In de gemeentebegroting zijn voorts en- kele nieuwe of verhoogde posten, welke B. en W nog nader toelichten. 30 November 1948 hebben B. en W. het voorstel tot hernieuwing van de stoffe ring van het raadhuis teruggenomen. Bij deze begroting komen zij op deze aan gelegenheid terug. Zij zijn n.l. van me ning, dat een vernieuwing van de over gordijnen en de stoffering van de stoe len, zowel van raadzaal als burgemees terskamer, noodzakelijk is. Het inwen dige van het raadhuis mag niet een schrille tegenstelling vormen met de uiterlijke schoonheid van het gebouw. Bovendien wordt de sfeer in deze ver trekken verstoord door de toestand, waarin het meubilair verkeert. Aanschaffing auto. Voor reiskosten ten behoeve van het ge meentebestuur is een lager bedrag ge raamd dan voorgaand jaar. Het is vol gens B. en W. voordeliger voor de ge meente een eigen auto aan te schaffen. De kosten per k.m. voor een eigen auto, met inbegrip van de kosten van repa ratie en afschrijving, zijn volgens een door ons opgezette calculatie lager dan de k.m.-prijs voor een huurauto. Boven, dien geeft het reizen per auto een be langrijke tijdsbesparing, vergeleken bij het reizen met openbare middelen van vervoer. Subsidie. B. en W. hebben een bedrag geraamd voor subsidie aan het bijzonder bewaar schoolonderwijs. In afwachting o"1 het thans bij de rege ring in voofbei^eiding zijnde wetsont werp voor dit onderwijs achten zij het nuttig van gemeentewege een sbsidie te verlenen voor dit doel. Het voorbereidend lager onderwijs is hun inziens van groot belang. Het wordt voor de plaatselijke instellingen, die dit onderwijs thans verzorgen, in verband Brandweer. Werd een vorig jaar besloten tot aan schaffing van een autospuit, thans heb-I ben B. en W. een bedrag geraamd voor aanschaffing van leren jassen en broe ken voor het personeel. De kosten hier van worden geraamd op f 2245. Met dank aan de Assurantie Maatschap pij „Achlum” delen wij mede, dat deze maatschappij aan de gemeente een bij drage heeft verleend van f 1500.— voor aanschaffing van brandweermateriaal, welke kan strekken tot gedeeltelijke be strijding van de kosten van aanschaf fing van kleding voor het brandweer personeel. Hwat hat Gabe Skroar Sluitende begroting. Bij de aanbieding van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor de dienst 1949 maakten B. en W. o.a. de volgende op merkingen: Het is verheugend, dat de gemeente-be- groting, na gedurende een tiental jaren met een nadelig saldo te hebben geslo ten, waardoor onze gemeente in de rij der noodlijdende gemeenten in Neder land was opgenomen, thans sluitend kan worden gemaakt. fen vorig jaar schreven wij, dat het al gemeen beeld van de begroting nog al lerminst bemoedigend was, daar de be groting een tekort aanwees van f 108.740.16, hetwelk hopelijk gedekt zou kunnen worden door een bijzondere uit kering. De betreffende wet is inmiddels aange nomen en biedt voor de Jaren 1948, 1949 en 1950 geen ongunstige perspectieven voor onze gemeente. Door de uitkeringen, welke de gemeente ingevolge de wet ontvangt is het moge lijk een sluitende begroting aan te bie den. De alg. uitkering bedraagt f92.725.66, de belastinguitkering f27.752.49, terwijl de bijzondere uitkering definitief werd vastgesteld op f 144.000. De alg|em^ne (uitkering en. de1 bijzon dere uitkering worden bovendien voor 1949 met 20 pet. verhoogd en bedragen dus voor onze gemeente f 111.270.79, resp. f 172.800. Deze uitkeringen maken het mogelijk in de begroting voor 1949 iets meer te be steden voor het zo noodzakelijke onder houd van de openbare werken en van gemeentewege enige financiële steun te verlenen voor sociale, en culturele doel einden, om daarmee eveneens de bevol king op te wekken financiële medewer king te verlenen aan deze zaken. Van de Dan libbet de ferwachfing en de hope, de glêns fan it nije, prille libben, Mear as hündert pleatsen, der moast ik mear fan witte. Hwant der binne al mannich an üs Ald-learlingen en kunde nei it Suderleech gien en altomets komt ik der in joun om de bfln mei it Aide lAn wer hwat to forstevigjen. Friezen binne gjin Grinzers, hja hingje tige oan eigen hüs en hiem en FryslAn wol har ek net for- jitte. Al leit it Suderleech tsjin FryslAn can, al is de skepper en skriuwer fan dizze oarde in Fries fan komöf, dochs is it Suderleech in lyts Amearika. Doe’t ik de Freedtojouns yn in sealtsje yn It kamp by Marknesse dy skare fan jonge koppen oerseach, doe wiene It mar in stikmannich gesichten, dy’t it ken teken fan FryslAn droegen. Alle rassen en stammen fan de NederlAnske agrariër koe men der fine. En allegearre libben hja yn de forwachting fan de nije üt jefte. Fan dizze pleatsen bliuwe in stik of tsien yn hannen fan de Direksje as diel wurdt makke fan skokbeton. It sil Steatsbidriuwen. Der is wol hwat foar to sizzen mar oan de oare kant liket it üs ta dat er linkendewei fan dat type genóch 'binne om in goed ynsjoch to hAlden yn de gong fan saken. Hawar, dat is nou sa knipt en sil ek wol sa naeid wurde. Dan geane der in goed tweintich bidriuwen oer yn hannen fan boeren üt Walcheren, dy’t har pleats troch de oer- streaming kwyt wurden binne en yn for- ban mei de herforkaveling ek net wer krije. Tusken de sechtich en de sawn- tich pleatsen sille dan nou mei 1 Nov. yn hier ütjown wurde oan de jonge boe ren, dy’t hjir al jierren sitte. Hja moatte ’’earre ta de pioniers, dat wol sizze ta de jonge boeren, dy’t al yn de oarlochs- jierren minstens twa jier foar de Direksje arbeide hawwe. De eask is, twa jier ar beider foar 1 Augs. 1945. Under dizze jonge minsken binne der guods, dy’t nou al sawn jier it kamplibben treast wiene op hoop ien kear in pleats to blsetten. Hwat dat ynhéldt, kin men net witte, De wyn sit noch yn ’e kélde hoeke en it hat de léste nachten mar omraek fer- zen. Foar de apel- en parrebeammen is dit in rare tsjinfaller, mar it lAn leit der mar skoan foar. Yn de bouhoeke hawwe hja it spul yn it sied krije kinnen, sa moai as it mar wêze kin. Seldsum moai wie de groun, mar ek. it lên seit bést. De natuer mak- ket him op foar in pracht fan in maitiid en it is in leave lust op it heden troch FryslAn to riden. Dy jonge, frisse, griene kleuren en1 dertusken de blommen en de üntjaende beammen om de pleatsen, hwat is it in kostlik skilderij yn de wide greideflakte. Der giet in stream fan jong libben ek troch de minsken, dy’t moarns de lysters en de protters fluitsjen hearre en de blide pronk sjogge fan jonkheit en maitiidsfleur. Doe’t ik fan ’e wike nei oanlieding fan it bikend wurden fan de ütjefte fan goed hündert nije buorkerijen yn it Suderleech (N.E.'polder) efkes in reiske makke nei buitengewone werken, waarvoor in de dienst 1948 bedragen zijn geraamd, zijn uitgevoerd de bestra-1 Y’1-1'’ C1K‘CO 111 'c,onc ,"ai'“ "C1 ,.J 6 Z x i di, dizze oarde, doe trof it my wer bisun- ting van het Laag Bolwerk voor u 6 der hoe ynmoai FryslÊn is yn e j^ai- tiid. En ik tochte oan Tetman de Vries syn bikend sankje: naar het Stadsstreng f 42000: verbetering Dat is de Maitiid, Maitiid oer it lAn, dan laket alles, alles üs sa oan. 1 Dat is de Maitiid mei syn bliere loft, ’t is foar minsken en foar blom grif It moaiste skoft. T.b.c.-bestrijding. Het vorig jaar was op de begroting een bedrag geraamd voor onderzoek van ’t gemeentepersoneel tegen t.b.c. Dit on derzoek heeft tot nu toe alleen plaats gevonden voor het onderwijzend perso neel. Het lijkt B. en W. gewenst het onder zoek uit te strekken tot de gezinsleden van de ambtenaren. Uit een oogpunt van volksgezondheid verdient het verder aanbeveling de mo gelijkheid open te stellen voor de gehe’e bevolking t.z.t. onderzocht te worden. De Provinciale Vereniging „Het Groene Kruis” belast zich met dit onderzoe’ waarvoor zij een of meer transportabele foto-apparaten aanschaft. Verwacht mag worden, dat tenminste de helft van de kosten wordt gedragen door de bevolking zelf. Afschrijving tekorten. Bij dit punt is een extra bedrag n.l. f5832.17, uitgetrokken voor afschrijving op de oude tekorten van de woningstich tingen. De woningstichtingen hebben door huurderving in de afgelopen jaren een exploitatietekort van f 15740.33 en een tekort in de onderhoudsfondsen van f5075.60, dat is totaal f2J815.93. Nu de resultaten van de begroting d toelaten, achten wij het noodzakelijk de ze achterstanden thans over 3 jaren te schrijven. Met betrekking tot de woningstichting kunnen wij nog mededelen, dat wij een plan van deze stichtingen tot het aan leggen van een electrische lichtieiding en van waterclosets in de z.g. oude wonin gen in behandeling hebben, en dit, voor zover het financiële gedeelte betreft, heb. ben voorgelegd aan het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Zo spoedig het standpunt van de Ministei bekend Is, zullen wij U nader hierom trent inlichten. Bolswards Nieuwsblad X I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1