g Moederdag berijmd. n Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek g De Moeder bezongen 1 M 1! 1 ch üs hjoed H H to sizzen 45e Jaargang No. 35 Vrijdag 0 Mei 1949 Streekblad voor We s t- Uitgave Bo 1 sward DruKKerIJ Fa. A. J. O SIN GA - van e r Maar in een zwarte somberheid verdoken blijkt nog niet veel. Een wij Blijde te zijn. n I r werk Inga Toen daarmee iedereen behaagd was, en Moeder-Bloemendag geslaagd was, toen dacht de Confiseur, klaarwakker: „Ik bak voor haar, ’t is voor de bakker!” En zo ontstond in volle vaart, de schitterende Moedertaart; Voor-oorlogs, met de blanke slagroom werd zulk een taart een ware dag-droom Maar ook de restauratie-pachter bleef in die zakenstrijd niet achter, hij zei: „Uw Moeder zal ’t waarderen, als zij bij ons eens komt dineren!” Voor sommigen werd Moederdag gewoonweg tot een voederdag; Natuurlijk is hier niets op tegen; de bakker heeft het druk gekregen En zoals elke Nederlander gun ik het grAAg de middenstander! Och, Gij, die nog een Moeder hebt! Ik geef U daarna dit recept: 't Gaat niet om goud of diamanten of om een doosje met fondanten en of ’t een bloempje of een taart is.. als zij maar in Uw hart bewaard is! Bedenkt: het geeft niet wat gij schenkt Als gij Uw Moeder maar gedenkt. Niet onaardig was ook het versje van Philia dat we eveneens ergens vonden:! Ook Francois Pauwels heeft in zijn son nettenbundel „Dag van leugen” het ster ven van zijn Moeder herdacht: Moeder, ik heb U voor mijn Lief vergeten, Uw sterven stierf in mijner lentelust Gij laagt zo stil en tot Uw ziele rust, heb ik te schaars de droeve weg gewe ten, ik heb te vluchtig uwe hand gekust, te weinig aan uw smart’Hjk bed gezeten, Wel heb ik later mijn berouw verbeten, maar dat verdriet is nimmer gans ge blust Gij zijt de schuld van mijn nalatigheid en steekt mij niet de angel van een spijt die, in mijn hart, tot aan mijn dood blijft gloeien. Het is een wonderbaar iets, Een moeder. Anderen mogen ons liefhebben, Onze Moeder alleen begrijpt ons, Zij werkt voor ons, Zorgt voor ons. Vergeeft ons alles wat wij doen, Zij bidt voor ons, en het enige kwaad dat zij ons ooit doet Is te sterven en ons te verlaten. Was moeder schoon? Wat ze geleerd? Heeft moeder het huis en de kleren Altijd keurig beheerd? Dat zullen later de kinderen nog weten. Maar wat ze nooit in hun leven vergeten, is Onze poëzie is rijk aan „moedergedich- ten”. Zelfs vernamen we van ter zijde dat er gearbeid wordt aan een bloem lezing van verzen, enkel over „Moeder”. Wij konden slechts een keuze doen, maar willen dit artikel niet besluiten zonder ook nog een vers te geven en wel van J. M. W. Scheltema, dat treffend weer geeft hoe sterk het moederschapsinstinct kan zijn bij het dier. Uit zijn „Chansons” citeren wij: Mijn hond heeft, hijgend in de nacht, Haar eerste nest gekregen; Ik zie rondom de moedervacht Een glinsterend bewegen En feilloos doet ze alle werk, Dat niemand' haar heeft aangeleerd. De dag breekt aan. Ik wik en weeg: Het lot was tegen hen gekeerd En toen de moeder aarzelend Het nest een ogenblik verliet, Nam ik een zak, Een jute zak, En dacht, wat blind is, ziet mij niet. Zij zag mij wèl Naar ’t water gaan En keek mij zo verwonderd aan. Mijn vrouw heeft, hijgend in de nacht, Ons eerste kind gekregen; De hond ligt bij de wieg op wacht En luistert naar het' nieuw bewegen. O nee, ze doet het kind geen kwaad. Ze ligt daar alle dagen, Maar gromde, toen de vader voor Het eerst zijn kind wou dragen. Koning Leopold van België heeft een brief gericht aan zijn broer de prins-regent Karei, waarin hij verklaart, de tijd gekomen te achten dat hij terugkeert en verzoekt hem in I zijn rechten te herstellen. De prins- De iene yt swiete rizenbrij, De oare keallesüpen lij. Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm, Giro 87926 ?ok ill), ur: Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) inl. ER In 1M ënt en. Een derde zakenman, zeer, kloek zegt: „taart of koek? Geef haar een boek!” De strijd laait op, wordt steeds ver- woeder, „Geeft toch een broche aan uw moeder! Een kettinkje, met edelstenen, zij zal van aandoening dan wenen!” Zo spreekt een nijver juwelier, Zijn overbuurman (kruidenier), zegt: „WAArin heeft uw moeder schik? Natuurlijk ananas in blik! Straks doet een tandarts de onthulling; „Geef Moeder toch een gouden vulling!” alle Moeders alles kregen, kwam men slechts blijde dames tegen en héél ons vrouw’lijk Nederland was uit de nood en uit de brand. ,n 1, g Rusland en zijn satellieten deze contröle zullen aanvaarden? Zij willen niet eens de con- tröle van hun eigen volksmeerderheid, laat staan die van de wereldwil. De Rus sen mogen tijdelijk hun nationalistische expansiezucht in Europa er aan geven, omdat deze zelfde expansiezucht reac ties in het Westen teweeg riep, welke Moskou thans te sterk zijn, terwijl het misschien elders als bijv, in China betere kansen ziet, het communisme heeft de wereldrevolutie nodig en blijft doorwoe len, Moskou houdt zijn twee aangezich ten! De Berlijnse blokkade, waar men met vuur speelde, omdat een ongelukkig incident een oorlog had kunnen veroor zaken, moge de Russen te gevaarlijk ge worden zijn, het spel ter vertraging van de bundeling van krachten in het Westen wordt voortgezet, terwijl in China Mos kou zijn kansen zal trachten uit te bul ten. Deze kansen eisen zorgvuldige overwe ging, omdat er onder de Chinese communisten zich twee stromingen beginnen af te te kenen, een onder Mao Tse Toeng, de generaal van wie men het meest hoort en die naast een sociaal ideaal ook een zeker Chinees nationalisme vertegen, woordigt, dat steunt op de boeren, en een onder leiding van Li Li Sang, die jarenlang in Moskou opgeleid werd, en zijn steun bij de arbeidersbevolking der grote steden vindt. Men behoeft niet te vragen op wie Moskou rekent, en op wie het Westen speculeert. Ook Franco-Spanje speculeert; de Amerikanen, die om stra tegische redenen, Spanje in de Westerse sfeer wensen te brengen, zijn bereid het een lening te verstrekken en Franco hoont dat West-Europa nu ook tege- doch daarvan Langzaam keren mijn gedachten Naar het blijde kinderland, Maar een schaduw houdt de wacht en Weert angstwekkend mijne hand. Dan is het, of een deur zich sloot: Was het de dood? Maar stil, ik hoor een licht geruis; Gaat niet haar jonge tred Opnieuw door ’t oude huis? Gelijk een kinkhoorn het gebruis, Zo vangt mijn oorschelp elk gerucht, Al fluistert het ook met De zwakste zucht. En het verdriet vliedt uit mijn woön: Een Moeder zoekt haar zoon. weer tot onze dichters. Zou er wel een onderwerp zo teer zijn te bezingen als dit? Geen wonder dat hier spoedig alle redenering wegvalt en het zuivere ge voel gaat spreken. Hoe treffend juist, maar ook hoe sim pel eenvoudig is niet dat versje van Baronesse Von Hutten, dat in zo menige slaapkamer een ereplaatsje heeft: Dat moeder zo vriendelijk lachte Als ze hen thuis bij de eettafel wachtte. Ieder die dAt aan haar kinderen geeft, Heeft niet voor niets in de wereld geleefd. nummer van het programma dat door de A. V. R. O. zal worden uitgezon den is de in concertvorm uitgevoerde opera „Dido and Aeneas” van Purcell. Deze uitvoering, waaraan een groot aan tal vooraanstaande solisten zullen me dewerken, vindt plaats onder auspiciën van de British Concil. De gala-avond op 16 Juni zal mede door de aanwezigheid van plaatselijke en landelijke autoriteiten een feestelijk karakter dragen. Engels concert Op 15 *n 16 Juni zal het L. O. F. een Fel protest Viermogendhedenconferentie wordt hervat. Russische concessies en Rus sische successen. Het communisme blijft doorwoelen. Twee stromingen in China. Franco-Spanje. De Belgische Ko ningskwestie. Maar thAns (daar wou ik over schrijven) wil niemand hierbij achterblijven. Op die geschikte ogenblikken tracht elk een graantje méé te pikken; Zo pogen vele zakenlieden, elkander thans te overbieden De één zegt: ,,’t Moederhart, dat won je Staat daar de schaduw weer en ook een steeds met een fles Eau de Cologne; de ander zegt, vol heilig vuur: „Geef haar een schildpad-garnituur.” Bange pijn keert in mijn hart weerom; Het huis blijft zwijgend, leeg en stom. Verhoor, o Moeder, mijne beê en kom I En als gij ginds in ’t zomerland Strooit witte bloemen langs het strand Gelijk een schuimen zee, Zo vlinder ook in mijne hand, Bij heugenis aan lang verleen De gunst van Uw verworvenheên: Een blanke blom. verdrag kunnen alleen het onderlinge wantrouwen wegnemen en de ware vre de brengen. Maar wie gelooft dat Hoe aardig deze vlotte rijmen ook zijn gesteld, voor de rechte betekenis van het begrip „moeder” gaan we ook thans Geen wonder, dat vooral dit laatste diep in de ziel des dichters grift. Beluisteren wij niet het heimwee in de klacht „Aan mijn Moeder” van een onzer jongste dichters, die belijdt: Amerika, zo groot en machtig, was in het zakendoen steeds krachtig, en op een dag zei een bloemist: Ik weet iets, dat zijn doel nooit mist; iets logisch en iets psychologisch, en bovendien zeer paedagogisch, ik mag mij op vernuft beroemen: Ik sticht een Moederdag met bloemen! Zondag wordt weer de traditionele Moe derdag gehouden. Het is al weer jaren geleden, dat dit gebruik van over de oceaan tot ons kwam en mede dank zij handige reclame is deze dag reeds aar dig ingeburgerd. Niet onaardig zagen we verleden jaar in een tijdschrift het voor en tegen door de rijmelaar „Wou tertje” op papier gezet. tieke voordeel zouden kunnen slaan. We verwachten dus niet dat de bespre kingen over Duitsland tot een blijvende verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West zullen leiden: de Berlijnse blokkade wordt opgeheven, doch de strijd zal voortduren. Ontwapening en internationale controle regent heeft een bezoek aan de Paus op de oorlogsindustrie en het nakomen gebracht, wat waarschijnlijk met deze van de bepalingen van ’n ontwapenings- kwestie verband houdt. O, wrede jeugd, die met Uw haast en drift, geen rimpels in het effen voorhoofd grift, en alle tinten door elkaar doet vloeien. aan een illusie, al ware deze positie de Duitsers misschien het liefst omdat ze uit die positie allicht het meeste poli- moetkomender zal zijn, In de algemene vergauering der Ver. Na ties zijn de processen in Hongarije tegen kardinaal Mindszenthy gevoerd en in Bulgarije tegen een aantal predikanten aan de orde geweest en met grote meer derheid is er protest tegen aangetekend. De kwestie is van veel belang, omdat de achtergrond ervan ook van betekenis is voor de komende onderhandelingen over Duitsland tussen de vier mogend heden. De Russische blokkade wordt n.l. opge heven en de viermogendhedenbespreking over Duitsland hervat. De Russen heb ben daarbij hun aanvankelijke eis, dat tijdens deze besprekingen de voorberei dingen tot vorming van een West-Duitse staat zouden worden gestaakt, opgege ven, hetgeen wel aantoont hoe gebrand zij zijn op een hervatting van he* over leg. Nu de zaken voor het communisme in China een gunstige wending hebben ge nomen, wat het Russisch prestige ten goede komt, kan dat prestige de schok verdragen, welke het toegeven in de Ber lijnse kwestie veroorzaakt. Maar daar mee is men er niet. Want nu komt de Duitse kwestie in haar geheel aan de orde, De Russen wilden een verenigd „volks- democratisch” Duitsland en terugtrek king van de bezettingstroepen binnen ’n jaar. Kennelijk zijn zij uit op een com munistisch Duitsland, dat steunt op het Duitse politieleger, dat uit Duitse krijgs gevangenen in Rusland gevormd, later naar Oost-Duitsland overgebracht is. Opmerkelijk is, dat de mogelijkheid der hervatting van de viermogendhedenbe- sprekingen bij de West-Duitse bevolking met weinig enthousiasme is ontvangen. Men vreest er voor een compromis ten nadele van de democratie. Wij delen die vrees niet, de Westelijke geallieerden hebben nu wel genoeg ervaring om fou ten, in het verleden gemaakt, te vermij den. Men heeft nu wel ontdekt, dat, als het Westen de Russen ook inzake Duits land tegemoet komt, ook daar de „volks democratie” kans heeft te zegevieren en alle invloed van het Westen er te loor zal gaan niet alleen, maar ook een ont zaglijk gevaar voor het Westen geboren wordt door een mogelijk samengaan van Russen en Duitsers. Beide partijen zullen dus trachten de Duitse staat mm of meer aan hun blok te verbinden; dat zal de Westelijke ge allieerden slechts gelukken als die staat een werkelijk democratische wordt. Wie gelooft dat het mogelifk is een neutraal Duitsland als scheiding tussen beide blokken te handhaven, geeft zich over Friesland krijgt een concert geven, dat geheel gewijd is aan instituut voor Geestelijke Ge- Engelse componisten. Het voornaamste zondheidszorg Dit goede nieuws werd ons medegedeeld op de vergadering van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk W’erk, die jl Vrijdag onder presidium van Mr. H. P. Linthorst Homan, in Leeuwarden werd gehouden. Wanneer wij alleen deze beide punten van de tamelijk lange agenda naar vo ren halen, moet daaraan niet de beteke nis worden gehecht, dat wij het belang van de andere punten willen kleineren. Beide Initiatieven zijn echter van een dergelljk belang, dat wij er gaarne even de aandacht op vestigen. Over de taak van het Instituut voor de Geestelijke Gezondheidszorg deed de voorzitter van de betreffende studiecom missie, de heer D. de Loor, enkele me dedelingen. In de structuur van ons maatschappelijk bestel voltrekken zich de Jaatste tijd belangrijke wijzigingien en niet altijd ten gunste. Een probleem dat in grote kringen verontrusting baart, is dat van de gezinsontwrichting. Vooral in streken met een ver voortgeschreden industrialisatie vreet dat kwaad geducht om zich heen. Industrialisatie is in ons gewest zo langzamerhand een gevleu geld woord geworden. Nu wij aan het begin van die industrialisatie staan, is het goed ons nu reeds op de kwade ge volgen te bezinnen. Te dien aanzien ligt er wat de geestelijke gezondheidszorg betreft een prachtige taak voor een me- disch-opvoedkundig bureau en een psy- cho-technisch laboratorium. Het medisch-opvoedkundig bureau kan advies geven bij opvoedingsmoeilijkhe den, speciaal voor kinderen met een af wijkend gedrag. Hwat bat Gabe Skroar Een nieuwe Friese film. van de problemen waarvoor de moderne tijd ons stelt, en waarvan de oplossing speciaal in het overbevolkte agrarische Friesland van groot gewicht is, is dat van de beroepskeuze van onze „jongerein”. Het is van groot belang niet alleen voor het levensgeluk van de en keling, maar ook voor onze Friese maat schappij in zijn geheel, dat ieder het be roep vindt, waar hij of zij aanleg en lief de voor heeft. Het is nog te weinig bekend, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau in dezen een belangrijke taak vervult door deskundi ge voorlichting op dit gebied. Er is thans een verheugend initiatief verwezenlijkt, dat voor Friesland in meer dan één op zicht een primeur betekent. Door samenwerking van Ged. Staten en het Arbeidsbureau is destijds een com missie gevormd met het doel om te ko men tot de vervaardiging van een film ten dienste van de beroepskeuzevoor lichting in Friesland. Gedeputeerde Sta ten en het bedrijfsleven verschaften de nodige middelen. Aan een groep Friese cineasten, bestaande uit de heren Aalfs, de Jong, Plantinga en Suir werd de op dracht gegeven om een film te maken naar een scenario van de heer B. Kra mer van hef Arbeidsbureau. E" nu Is die Voor de éne heet zij: „moeder”. Voor de Andere weer: „moe”, Voor een derde „mams” of „mammie” Maar dat doet er minder toe. Of zij „moesje” heet of „moeder”, „Ma” of „mams” of.k weet niet wAt. De verzamelnaam dier namen Is het ere-naampje: schat. Als je vreugde hebt te delen, Wordt die vreugd door haar gedeeld; Als er wonden zijn te helen, Worden die door haar geheeld. Als je met problemen rondloopt, Dan vertrouw je haar die toe, Als je plotseling in zorg zit Spreek met haar („mams’, „ma” „moe”) Alles wat ontward kAn worden, Wordt door moedertje ontward Hóé? Met wijze raad èn daden, Regelrecht uit moeders hart.... Zij verlangt geen „dankbetuiging” Voor die wijze raad en daad En tóch doet haar een attentie Op de „Moederdag” geen kwaad. Blijde te zijn. Ook al nijpen de zorgen. Blijde te zijn. „Dit is de moeilijkste taak van ons, vrouwen, Licht zal het leven in latere jaren, Moeite en strijd, kommer en zorg, onze kinderen niet sparen. Maar wat altijd in hun herinnering zal leven, Dat is de blijdschap, die wij hun nu geven. Ook al daagt er geen morgen. Iedere moeder, die dAt' heeft verstaan, Die heeft iets groots in de wereld gedaan.” Meer treffende voorbeelden van deze poëzie zouden we kunnen geven. Het zou ons slechts droevig stemmen en dat wil toch niet de bedoeling van dit ar tikel zijn. Moederdag wil immers een blijde dag zijn. Trouwens het scheppen van een sfeer van blijdschap is volgens het hiernavolgende vers, dat gepubli- seerd werd in het orgaan van de „Ver. van Huisvrouwen” te Surabaja, juist de plicht van de moeder. I Al onze dagen in rustig vertrouwen Blijde te zijn. Of we de dingen soms anders ons wensen, Of we teleurgesteld zijn in de mensen, Aan onze kinderen blijdschap te geven, Dat is de taak van de moeders in het leven. Iedere moeder, die dAt heeft getracht, Die heeft iets goeds In de wereld ge bracht en Zuidwest Friesland -r- Bolswards Nieuwsblad i REMADIER oL )O» T-j B- le in S- 1R 3 *3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1