Onze Meer dan diamant Weekagenda ir i 1 ij yn it lan De kij 1 s Martinytoer <^5lZ,S-^6l.a£ door Nederland Onze Nederlandse Tulpen-Rallye. Fan de üs hjoed Q n to sizzen J Jaargang No, 3fi PlMdai 10 Mei 1040 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland - Bolsward Uitgave OSIN GA Drukkerij Fa. A. J. e n s van Neiprintsjen forbean PYT. varkensstamboek drie Dat it net allinnich de skriuwer fan de 9 keurd TJ. DE J. 'W De iene yt beane üt wetter wei, De oare wit net hwat er mei. um v’eiachljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Boltward Telefoon 451 (K 5157) voorin staat met sierlijke letters: JEINTJE ANDELA, 8 Januari 1860. MAATJE ADEMA, 14 October 1865. Ahonnementiprtyn 1.35 per kwartaal bil vooruitbetaling Adv.'rtentieprl|b10 cent per m m, Oiro 87926 re in deit-twa frij HAlde de kij Op mei dat jachtsjend stjitten. Fan ’t krüdich mêd, Yt hja har sêd, En gean dan fredich sitten. Dy kij der wyld, In treflik byld, Hoe’t jonge minsken libje Dy’t sünder twang Nea kalm, nea bang Nei de üntjowing stribje. Hja fieF har frij, It slcht is nij, Harkje nei tüzen stimmen. En fait it ou, Dan wurdt al gau Defeard’ge foet bidimme. M r. !- h-T even ter sprake als we de oude familie bijbel mogen bekijken. Het is een echte „Statenbijbel” met vele platen er in en gouden letters op. Ook op deze plaats wensen we het ju bilerend paar nog een rustige en onbe zorgde levensavond. Ut ’t büthüs lij, Wurd’ wer de kij Yn ’t farske nijgers litten. Hja sjogg’ forheard, Stean foar de sleat, Draev’ wyld elkoar tomjitte. Op stal lang fêst, Nou wol de rêst Net fuortendaliks komme. Har bas-lüd leech, De koppen heech, Hja snüv’ de wyn, de blommen I It gers net krap, Hja nimm’ in hap, Om dan wer fuort to stouwen, Sitt’ elkoar nei, Sa’n earste dei, Yn ’t lin, hja springe en wiuwe. It jonge libben priuwt de rêst De idealen wurd’ mear fêst. 9-5- 1949. En de hele organisatie is prima voor elkaar. Eindelijk om kwart voor 5 komt Noordwijk in ’t zicht en om 16 uur 48 eindigt onze eerste Tulpenrallye, juist op tijd, zonder strafpunten, en zelfs zonder te veel vermoeidheid. Jammer al leen, dat de dag, die stralend begon, ein digde met een stromende regen, waar door de feestelijke versiering van Noord wijk in letterlijke zin in het water viel. Maar de tocht zit er op, en zij is goed volbracht. En al hebben wij geen prijs gewonnen omdat de klassementsproeven die de volgende dag plaats hebben, he laas te veel afhankelijk blijken van truc werk, zoals gladde achterbanden, een zijdige remming, enz., toch hebben w voor ons het gevoel, dat wij het er be hoorlijk hebben afgebracht. En de Tul- penrallye in haar geheel blijkt een waar succes te zijn, dat voor een niet gering deel te danken is aan de voortreffelijke organisatie van de R. A. C. West. Wij hopen van harte, dat er nog vele rallyes zullen volgen. Donderdag 12 Mei: Makkum. Baptiste kerk. 8 uur. Tijdrede. Spreker: Evangelist J. Verboom van Kollum. Onderwerp: „Hoe zal het vrede blijven?” te Assen, ter ledenvergadering vfin het Drentse varkensstamboek medege deeld. De beste. De Nederlandse Filmclub heeft aan de film „Johnny Belinda” het prae- dicaat „film van de maand” verleend. Een groep militairen van 460 man is per Volendam van Batavia naar Nederland vertrokken. Het schip wordt 3 Juni te Rotterdam verwacht. Het zilveren feest. Ter viering van het vijfde lustrum der R.K. Universiteit te Nijmegen, hebben enige hoogleraren daar een reeks van bijzondere colleges gegeven, die met een rede van prof. dr. F. G. L. v. d. Meer over: „Hedendaags werkelijkheidsbesef en visie des gelpofs” werd besloten. Dat mag niet. Het is volgens het mi en verder de namen van alle kinderen. Wanneer we over opstappen spreken en zeggen, dat we nog graag een plaatje willen maken stribbelen de oudjes eerst I wel wat tegen. I „Sokke Aide rakkerts,” zegt beppe, „moatte dy nou yn ’e krante?” Maar als I we zeggen, dat het voor „Bolswards Nieuwsblad” is, geeft het paartje direct toe. „De Jongs krant” blijkt hun lijfblad te zijn, het houdt hen op de hoogte met alles wat er in de omgeving gebeurt. En zo haalt oude Jentsje de kam nog eens door het haar en de vrouwelijke ijdelheid verloochent zich nooit haalt beppe het gouden doekspeld uit de la. „As it dan dochs net oars kin, dan ek mar kreas!” We geven het paar grif gelijk en zijn achteraf teleurgesteld, dat de foto mislukt is. We hebben hem ech ten overgemaakt en nu komt het plaatje de volgende week Dinsdag, juist op de feestelijke datum dus, iri de courant. Feest zal er overigens niet van komen. De kamer zou te klein zijn om al de gasten te ontvangen. Toch moeten we ons al erg vergissen als de dag geheel ongemerkt voorbij gaat. Vijf en zestig jaar is „in lange ruk” en de oudjes zijn kennelijk dankbaar voor „de moaije Aide dei”. Wij geloven, dat de familie en ’t hele dorp dit met haar is en, ook al hebben we er bij ons be zoek niet zo in den brede over gespro ken, dat de fluwelen tekst, die bij beppe in de keuken hangt, ook voor deze oudjes diepe zin heeft. „De Heere is getrouw”, staat daar in C' dit jier gans minder jirpels boud wurde as forline jier. Ik doar dat sa mar net to sizzen, hwant men sjocht mar inkele hoeken fan it lan, mar myn positive yn- druk is, dat it net sa is. Foarst binne der boeren, dy’t tinke: De houn, dy’t dit r wer thans opnieuw getracht opheffing dit verbod te bewerkstelligen. Speling der natuur. Een duif met poten is te Kerkrade-Spekholzerheide aan de levende wereld toegevoegd. Het kwam uit één ei. Minder subsidie. De subsidie voor beer- houders zal worden verlaagd, aldus werd i hiel hwannear hja to meitsjen krije mei de romte. Doe’t ik lêstendeis yn de Wieringermar wie, kamen der frij hwat lange gesichten op it spul en wy ha dit jier wol leard, dat de gouden beam net oan 'e himel ta groeit. Mannichi^n hat himsels in fikse tobeksetter bisoarge mei de setters! Dy’t se hwat lang haïden hat, hat se nou nóch en se binne foar féfoer fietsten to djür. En nou wit men fan it kommende jier noch net folie, mar it ófroune jier hat üs wol sjen litten, dat it Regear in I oar gesicht hat by krapte, dan nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening gebleken, dat gedurende de laatste maanden grote hoeveelheden consumptiegort als kippenvoer zijn ver kocht. Voor geheelonthouding. De Nationale Commissie tegen het alcoholisme en de Nationale Bond voor plaatselijke keuze houden 7 Mei te Amsterdam een con gres. Geen eigen huis. In ons land zijn er thans ruim 400.000 gevallen van onder huur geconstateerd. Dodelijk ongeval. Op een bouwwerk te Amsterdam viel een kruiwagen van de steigeromloop bij het dak naar beneden en kwam terecht op de juist onder de steiger lopende bouwvakarbeider, de 19- jarige F. A. van der P. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de jongeman reeds te zijn overleden. Het uitstapje. Twee Venlonaren waren, profiterend van het lenteweer een eindje gaan kuieren langs de Duitse grens bij Kaldenkirchen. Douanebeambten, die ’t tweetal niet vertrouwden, keken voor zichtigheidshalve hun zakken eens na, waaruit een fles met 20.000 vitamine- tabletten te voorschijn kwam. Officieel. Mr. D. U. Stikker, de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, ondertekende in St. James’ Palace te Lon den de statuten van de Raad van Euro pa. Gunstige cijfers De brandschade in de maand Maart werd op f l.527.370 geschat (v. j. Maart f4.239.580). De Philipsfabrieken vervaardigden een hoogspannings-installatie voor het split sen van atomen welke in België zal worden gebruikt. Montgomery heeft een kort bezoek ge bracht aan Eindhoven, de stad waar na de bevrijding van het Zuiden zijn hoofd kwartier was gevestigd. Minister Mansholt zal vandaag een be zoek brengen aan de Zwitserse jaar beurs te Bazel. De minister is de gast van het kanton Bazel. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Vrijdag ’n bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Brussel. Luchtvaartnieuws. Dezer( dagen werd op jn| jongens” en dan wil het wel eens, luchtvaarttentoonstelling geopend, al waar men tal van wetenswaardigheden en bijzonderheden op het gebied van de luchtvaart kan vernemen. 100 jaar kleuteronderwijs. De kleuter school „de Pinksterbloem” in de Nieuw- stad te Groningen, werd een eeuw gele den op l Mei 1849 opgericht als stads bewaarschool. Dat liekt er op. De Zeeuwse boomgaar den hebben over het algemeen een zeer rijke bloei te zien gegeven, zodat ook een goede vruchtzetting mag worden verwacht Beppe Maetsje was er zowaar beduusd van, toen er op een mooie voorjaarsdag plotseling een auto stopte en een paar heren van de krant een praatje wilden maken. Ze kon zich twee dingen maar niet begrijpen, hoe die heren wisten dat zij en Jentsje straks op 17 Mei hun 65- jarige trouwdag hoopten te vieren en evenmin waarom daar nu zo’n drukte van moest worden gemaakt, zij waren immers „mar neatige minsken”. „Hè, sa’n spul”, sei Beppe, en zij ver ontschuldigde zich, dat de koffie al aan de kant was. Terwijl zij even naar ach teren sloft om te zien of Jentsje er ook aan komt, laten wij onze ogen eens rus tig gaan door de eenvoudige, maar nette kamer van dit klimop-huisje, waar de oude mensjes nu al 50 jaar hebben ge woond. Ze moeten zich er wel geheel thuis voe len ,want alles is nog geheel in hun eigen stijl. Enkele meubelstukken zou men werkelijk jaloers op worden, ze ken merkten een degelijkheid die de Friezen zo eigen is. Hoorden we later ook al niet, dat het trouwpak van pake Jentsje nog niet geheel versleten is? Wanneer de oude baas zijn vingers eens door zijn nog jeugdige krullen strijkt, ook al van enkel verbazing over dit on verwachte bezoek, valt het ons op, hoe hecht hij nog is, ondanks zijn 89i lentes. Al spoedig is het ijs gebroken en gaat het gesprek over hoe kan het ook anders de 6 kinderen, die allen nog in leven zijn. Ze zijn met recht de trots van hun ouders en allen „goed to plak”. Typisch, dat niemand het beroep van oe vader, n.l. dat van boerenarbeider, heeft gekozen. Zo komt het, dat zowel een scheerbaas, wagenmaker, bakker als timmerman onder de zoons of schoon zoons wordt gevonden. Trouwens van beroepen gesproken, kan Beppe Maetsje ook meespreken. Jaren lang beoefende ze het „hazzefangen”, zoals ze het zelf uitdrukte. Ze heeft zo’n 300 jonge Wonsenaren de eerste luier ondergedaan. Dit werk is door het dorp zeer gewaardeerd en geen wonder, dat zij die altijd wilde helpen waar ze dit maar kon in het dorp zeer bemind was en.nog is. Ook ging ze wel uit arbeiden, maar daar kwam de laatste jaren niet veel meer van, hetgeen we, gezien ook haar 83 jaren, zeer begrij pelijk achten. Sprekende over vroeger dagen valt ons oog op een portret boven de deur. Met zichtbare trots vertelt de oude Jentsje van de tijd toen hij nog „kriichshelt” was. De jaren van onder dienst zijn hem nog niet vergeten en meteen is het een aanleiding om te spreken over de laatste oorlogsjaren die ook aan Wons niet zonder meer zijn voorbij gegaan. Nu raakt het gesprek eerst goed los, want over de oorlog raken ook deze oudjes niet spoedig uitgepraat. Zelfs beleefden ze het, dat er een kogel door het raam hun anders zo rustige kamer binnen kwam. Wij huiveren wel een ogenblik als pake ons in kleuren en geuren ver telt, dat hij getuige was van het feit, dat op het schoolplein ruim 200 soloaten werden „gefusilleerd”. Aan de be schrijving merkten we echter al gauw, dat pake gefouilleerd” bepoelde. Het Pake raakt echter over de oorlogsher- was dus niet zo luguber als eerst leek, inneringen !zo vol vervoering, dat hij vergeet te zeggen, dat hij tot verleden jaar steeds „püstertrapper” was, ook alm pounsmiet setters Kostet ae ooer werd hij door de jongens veelal daar-1 tsjintwurdich al gau sa’n sawn, acht- toe geholpen en komt de kerk toch nog i hündert goune. Der stiet dus hiel hwat reden is der ek noch. De lju, dy’t mei har kostlike setters sitten bleaun binne en dat binne hiel hwat tinke by jvwu nawwe, e«. roar ue ovuuuer ua »c j harsels: Ik forpof it, om dy A.A.-set- dêr de eagen goed iepen. En ek foar ters, dy’t my seis hannen fol jild koste harren is nou sa’n kreas boekje ütkom- ha, foar in pear sinten wei to jaen. Dan men, hweryn de risseltaten fan under- hald ik myn avontür leaver en set se siik en birekkenjen oan de bouboer pre- wer yn 'e groun. (t jene jier seit it oare net en heal forgees weijaen kin altyd noch wol. En nou mei it wier wêze, dat der hjir en dêr troch de aeltsjes hwat minder komme it ündersiik dêrnei is '’rok oan ’e gong en ik ha net de yndruk dat it folie is. Yn 1947 is hjir tige strak keurd en de lju, dy’t in A. hellen wiene het vliegveld Ypenburg de permanente dat onze Hillman met zijn vier wielen I tegelijk van de grond springt. Maar ook de nieuwe Vredesteinbanden houden zich voortreffelijk, ze liggen muurvast, en we hebben geen lekke band gehad. Hwat hat Gabe Skroar siik en birekkenjen oan de bouboer pre- senteard wurde. Ik kin der net oan tinke hjirüt de ynhald yn it koart wer to jaen, mar ik wol der al op oantrünje, dat de bouboeren yn de kontreijen fan Wyt- marsum, Peinjum, Baijum en al sa mear, de fruchten fan dit wurk harren net üntkomme litte. It jild en de tiid, dy’t sok wurk freget, de deskundichheit net sa machtich’ Yn it öfröune "jier hiene hwer’t it mei dien is, fortsjinje better, hia der gouden bergen fan forwachte Der is bygelyks in ündersiik ynsteld nei dat is mis -A,,;-'-v J - it grien dollen en it loflüken. En hok- for jirpelbouwer yn Fryslan hat der net mei to krijen. De praktyk giet de léste jierren oer ta loflüken en dit wreidet him üt. Is dat forstannich of net? In pounsmiet setters kostet de boer by de setterbouwers. Der is gAns jild op forspile. Party boeren miene, dat der Martiniytoer wie, dy’t mei it forslach fan de RykslAnboufoarljochtingstsjinst to Snits tige wiis wie, hat wol bliken dien. Net allinnich de Fryske blêdden hawwe der folie niget oan hawn, ek yn de hiele agraryske parse is tige mei lof oer dit skoandere boekje sprutsen. Enjier biten hat, dy moafnouTk mar'wer dat fortsjinnet it dübel en dwers. Gjin better meitsje!" Mar in tige praktyske greidboer kin der büten, tinkt my sa. - - - Lykwols it hat net allinnich de greidboer west, hwer’t hja to Snits omtinken oan jown hawwe, ek foar de bouboer ha se en roun. Allinnich, dy’t se yn de simmer en iere hjerst al forkoften, binne goed wei komd, mar de oaren net. Efter- nei sjocht men de baerch yn it gat, seit in sprekwurd en dêrom binne der in bulte minsken, dy’t tocht ha: Ik sil ta- komme jier wol oppasse om se op ’e goede tiid to forkeapjen. Hawar ik hoopje, dat it harren slagje sil. Mar der is ek in oare kans. En dat is, dat men it wer sykje moat yn forleging fan de produksjekosten. En dêrom is it wich- ticli ris to lézen, hwat der allegearre foar en tsjin it loflüken en griendollen to sizzen is. Loflüken foldocht dêrom sa goed, om dat men hwat mear setters, minder sike en minder skurve setters kriget. Mar men moat twa kear. len kear foar it lof en ienkear foar it dollen. Dat jowt foar dit wurk dübele kosten en nou hinget it in bulte fan de prizen óf as dit foar de boer it foardielichste is. It ündersiik lit ek tige nijsgjirrige din gen sjen oer gewichtsforlies by it bi- war jen fan de setters. Binammen de boargers ha der lést fan. It percentage focht, dat hja kwyt rekken, wie goed 13%. Dus op tiid forkeapjen kin wol in kwartsje goedkeaper en dan hat men jit winst. It biwarjen fan dy setters is ek in wurk, dat leare moat, dat kin men ek yn it forslach léze, binammen yn iepen winters kin dat raer it spul bi- djerre. In poaterhok liket de iennige bi- troubere wei. Jit folie mear stiet oer dit wichtige Onderwerp yn it forslach to lézen en sa ienfaldich en düdlik, dat elk it bigripe kin. Sa haw ik ek mei bisün- dere niget sjoen nei it risseltaet fan de flaechsproeven. Myn aide freon Pyt Hylkema fan Menkswear, is al tritich jier dwaende om it ras: De Concurrint fan Dr. Dorst yn in fredige kamp to bi- striden. Hy lit it net sitte, dizze Grinzer boer en al kin hy de Concurrint noch net foarby komme, hy sit him danich op 'e hakken. En ik siz it jo, it is in taeijen ien, dy’t gjin bilies jowt. Op syn prach- tich bidriuw yn Boppe-Grins bliuwt hy oan it prebear jen, oan it kweken en se- lectearen. En mocht it Hollandia of For mosa net wêze, ien kear komt hy de oaren foarby, dat leau ik fêst. Hwant hy haldt fol, dizze raskweker, dat mist net. De dienstweigeraars. Uit een antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis blijkt, dat de regering van plan is, de positie van de dienstweigeraars nader te bezien. Schade door Zondagsrijverbod. De be- drijfs-Horeca heeft berekend, dat het Zondagsrijverbod voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf een schadepost van tien a vijftien millioen gulden met zich meebrengt. In verband hiermede wordt van Vrijdag 13 Mei: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. 8 uur. Chr. Reciteerclub. Fryske Joun. Een stad, waaraan we geen prettige herinnering zullen houden is Reims. Nergens is de weg zo slecht aangegeven en reeds om 12 uur lijkt de stad al haast uitgestorven. Wij| rijden mis, en weer mis en nog eens een keer. Maar einde lijk zijn we er dan toch uit. Dan echter begint een ware duivelsrit, want tot overmaat vergissen wij ons een uur bij de tijdberekening. Waarschijnlijk door onze slaperige hoofden, maar we bere kenen, dat we voor een route van 180 km. nog maar 3 uur hebben met inbegrip van de grens. Racen jongens, anders halen we het niet meer. En ineens zijn we weef klaar wakker en brullen we werkelijk door de donkere nacht. Spoor- lijnen en trambanen, die de weg kruisen zijn geen oponthoud meer. Of ze goed of slecht liggen, geeft niet, vooruit maar, geen vaart minderen, alleen maar „kop Om 4.37 moeten we in Brussel zijn. Er zijn nog meer laatkomers en iedereen probeert het eerste aan de grens te zijn. Dan rijdt de ene verkeerd, dan weer een andere, maar ze blijven toch dicht bij elkaar. Wij binden op een gegeven ogenblik een nek-aan-nek race aan met een ’39er Lincoln-Zephir en.winnen deze, want w.e zijn het eerst aan de grens. En dan gebeurt het, dat we met snerpend gepiep om 4 uur 35 stoppen bij de con tróle en dat het blijkt, dat het nog man' 3,35 is. Ezels, die we zijn. Enfin 1 m slapen voor ons alle drie tegelijk is d beloning. In de vroege ochtend van Dot derdag komen wij weer terug in Nedrn land. Daar is alles subliem in orde. Aan de grens begint het al. Iedereen staat klaa: om ons te helpen, en vanaf dat ogenblik is het waarlijk een zegetocht. Breda, Arnhem, Leeuwarden, Noordwijk. Overal verkeersagenten, die een voor beeld zijn van vriendelijkheid, en cor rectheid, overal juichende mensen, over al cadeaux en verrassingen. Auto's, di< niet meedoen, stoppen om ons te laten passeren, vrachtauto-chauffeurs, die wij achteroprijden, gaan helemaal rechts rij den, minderen vaart en wenken ons om ons voorbij te laten gaan. Zelfs eet) tramconducteur in Nijmegen stopt zijn tram midden op een kruispunt om on. voorrang te geven. Bolswards Nieuwsblad I i i i is F I w '''J?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1