Avonturier/ II no m 1$ ifd. ept ?en tijd in- bij en 1 w Gabe Skroar G ’s Werelds grootste Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 949 ;a 11 OrFi üs hjoed I to sizzen Had” Streekblad voor Wesb en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo I s word lingen Hwat hat I M China ge- t uur (le programma (2e m •- Is els de leiders met de conservatie- verried 'partijgeheimen. Men kelen bij het herstel van het verbreker ■evenwicht in Azië. De iene giet yn sydne klean, De oare nei de lappen flean. aalst* Hen. eerd iar. UM ele Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon «1 (K 5157) fan Lek- \RD Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 i uur mei to dwaen oan de eksamens foar it Fryslandiploma ütgeande fan it Yn- a to en Raad van Europa. Deze zal gevestigd worden te Straats burg, evenals de Algemene Vergadering, welke deze Raad van advies zal dienen. Alle landen die werkelijk de democra tische beginselen zijn toegedaan, kunnen toetreden. Griekenland en Turkije heb ben reeds aangevraagd dat te mogen doen en daartegen schijnt geen bezwaar te zijn. Dat Straatsburg als zetel is ge kozen van de raad, dankt het er aan, dat Frankrijk de stoot gaf aan de tot standkoming van dit bescheiden begin van een Europese samenwerking, welke, naar men hoopt, de kiem zal bevatten voor een toekomstige Ver. Staten van Europa, maar ook aan het feit, dat het een aannemelijk centrum lijkt voor een lichaam, dat straks misschien ook Duits land, Oostenrijk en Zwitserland zal om vatten. De eisen van democratie welke laars lapt, het plan toe Japan in te setia men stelt voor de toetreding maken het op dit moment onmogelijk Spanje op te nemen, Daar zal eerst nog het een en ander moeten veranderen voor het acceptabel is. Ook het besluit der poli tieke commissie der Ver. Naties, n.l., dat de leden der V. N. in hun diplomatieke verhoudingen niet meer gebonden zijn, zal Franco in feite niet verder brengen, daar het in de Algemene Vergadering wel zal worden verworpen. Ierland, daarentegen, dat zich van alle andere verbintenissen in West-Europa tot nog toe verre hield, behoorde in dit geval zelfs bij de landen, die de Raad opricht ten. Maar deze Raad en zijn adviserend lichaam moeten zich dan ook verre hou den van alles wat op militaire verbinte nissen gelijkt, en het is van deze dat de Ieren niets willen weten zolang Noord- lerland niet in hun republiek is opgeno men. Opvallend is overigens, dat er in Zuid- lerland hier en daar al iets van spijt merkbaar is over het feit, dat het uit het Britse Gemenebest is getreden, voor men de regeling kende welke is getroffen om India binnen het Gemenebest te houden, terwijl het toch volkomen onafhankelijk wordt en de Koning, hoewel het hem als symbool erkent, geen trouw meer ver schuldigd is. India behield daardoor ech ter het recht de geheime bijeenkomsten van ’t Gemenebest bij te wonen en in tijd van nood een beroep op de strijd krachten van het Gemenebest te doen. in het middelpunt van de belangstelling. Het hoofdbestuur had indertijd de af- Bijna zestig jaar geleden werd in een kwam er achter, dat hij zich des avonds Joods gezin in een dorpje aan de Donau veelal op zonderlinge plaatsen ophield, in Hongarije eenl kind geboren, dat door waar men een geachte volksvertegen. het lot voorbestemd was om als man de grootste avonturier en wereldzwer- ver te worden, die de geschiedenis waar schijnlijk ooit heeft gekend. Ignaz Thimotheus Trebitsch, die zich later, na zijn naturalisatie als Engels man, voorts Lincoln liet noemen, was aanvankelijk bestemd rabbijn te worden. Hij bracht het echter wel tot predikant, zendeling, lid van het Engelse Lager huis, leider van een spionnagedienst, fa brikant, uitgever, politieke complotlei- der en samenzweerder, journalist, valse munter, wapenleverancier, bankier, ad viseur van een Chinese maarschalk, Boeddhistische monnik, bestuurder van een klooster, enz. enz. Het is duidelijk, dat een man, die in zovele rollen op het levenstoneel is op getreden en in alle delen van de wereld opdook om spoedig van zich te laten spreken, een zeer bijzonder mens moet zijn. Trebitsch Lincoln zegt van zich zelf in een boek, dat hij schreef en dat ver scheen onder de titel „De grootste avon turier der 20ste eeuw”, dat hij niets min der is dan een genie, alleen een mis lukt genie, en vooral een miskend genie. Hij schrijft zich zelf zulke geweldige ga ven toe, dat de wereld binnenkort van de crisis genezen zou zijn, als men hem een kans zou geven om de leiding te ne men van het wereldbestuur. Dat is de grootspraak van een man, die ook naar het oordeel van andere en ge zaghebbende personen over buitenge wone en zeldzame gaven beschikt en over wonderlijke kwaliteiten van ver stand en wilskracht, energie, initiatief en ondernemingsgeest. Hij heeft een durf, die voor niets terug deinst. Maar zijn sterkste eigenschappen zijn sluwheid en list en zijn zwakste zijn gebrek aan geweten. Lloyd George, die de twijfelachtige eer heeft gehad zij aan zij met hem te zitten in het Lagerhuis, zei van hem, dat hij alles in de wereld had kunnen worden, als hij niet zo’n aarts-intrigant was geweest, en niet zo’n rusteloze natuur had gehad, die hem van het ene punt van de wereld naar de andere dreef. Dat begon al toen hij een jongeman van nog geen twintig was. Hij liet zijn stu die voor Joods geestelijke in de steek, toen hij op het punt stond Rabbijn te worden, verliet zijn Hongaars dorpje en trok naar Engeland. Na een verblijf van een half jaar aldaar, sprak hij zo vloeiend Engels dat hij voor een Engels man zou hebben kunnen doorgaan. Hij schreef in kranten en tijdschriften en wist het zover te brengen, dat hij be noemd werd tot leider van de Ierse Pres byteriaanse godsdienstige gemeenschap voor zendeling onder de Joden. Hij werd een tijdlang ais zendeling naar Canada gezonden, maar keerde vrij spoedig te rug naar Engeland, want de eenvoud van het zendelingschap was Trebitsch te kalm en te weinig avontuurlijk. In Engeland terug sloot hij zich aan bij de Anglicaanse kerk en maakte zoveel indruk In zijn nieuwe omgeving, dat men hem zowaar een plaats aanbood als predikant te Kent. Als zodanig hield hij het niet lang uit. Hij mikte hoger en verder, verwaarloosde zijn herderlijk halve in een kerk horen en hield zich meer bezig met politiek dan met de taak van een predikant. Hij slaagde er in het vertrouwen te win nen van een groot-industrieel, die hem tot zijn secretaris benoemde. Hierdoor kwam hij in de kringen van fabrikanten, handelslieden en politici, waar hij ieder een zo wist te imponeren door zijn enorme bespraaktheid en handigheid, dat men hem als een zeer gewaardeerd lid der liberale partij inlijfde en spoe dig candidaat stelde voor het Lagerhuis. Op 28-jarige leeftijd was de Hongaarse avonturier dus lid van het Engelse La gerhuis, volksvertegenwoordiger in het land, dat hij acht jaar daarvoor zonder haast een cent op zak was binnengeko men. Dat is een aardige prestatie voor iemand die intussen ook nog Evangelist, zen deling en predikant is geweest, en Tre bitsch had het ongetwijfeld veel verder kunnen brengen in zijn tweede vader land, als hij niet zo ongedurig en on rustig was geweest en niet zo vol schel menstreken had gezeten. Als liberaal La gerhuislid onderhandelde hij achter de rug van ven en woordiger niet zou zoeken, en toen de oorlog uitbrak, moest hij zijn toch al wankel geworden positie opgeven en kreeg hij een functie bij de Engelse spionnagedienst. Dat baantje was voor een man, die zo wereldwijs en zo han dig was, als geknipt. Maar natuurlijk kon hij als Engels spion weer niet nalaten verboden dingen te doen en het kwam uit, dat hij ook voor Duitsland spionneerde en daar veel geld aan verdiende. Doch eer men deze gladde aal te pakken had, was hij uitgeweken naar Amerika. Hij raakte nu helemaal op de slechte weg en wegens oplichting, vervalsing, wisselruiterij enz. liep hij drie jaar gevangenisstraf op, die hij ook uit gezeten heeft. Hij verhaalt in zijn boek, dat hij de ge vangenis uitkwam en een heilig besluit nam nooit weer iets te doen, dat met misdaad iets had uit te staan. Hij schreef de eerste dag, dat hij uit de gevangenis kwam, een artikel over Engeland en de Engelse politiek, dat zo sensationeel was dat de krantenkoning Hearst hem liet ontbieden en hem een groot salaris aan bood, als hij zich aan de Hearstpers liet verbinden. Hij werd journalist en zette een hevige campagne in tegen Engeland, voorlopige Duitse grondwet bepaalt dat een deel der souvereiniteit mag overgedragen aan internationale lichamen wijst er op dat er iets ver anderd is en iets groeit, heel teer nog wel, maar dat tot iets groots kan wor den als het in vrede mag gedijen. Maar om tot de practische politiek van het ogenblik terug te keren, dat het Britse Gemenebest alles heeft gedaan om In dia het verblijf binnen zijn banden mo gelijk te maken was ook een groot be lang voor het Westen zelf. Nu de toestand in De takomst. By de Stifting „Us Fryske Berneboek", dy't forline hjerst in priisfraech ütskreau foar de trije moaiste Fryske berne- boeken yn 'e rige A, C en D binne 30 hfinskriften ynkommen, n.l. 16 foar de heechste klassen fan de leechere skoal- len en de Ulo-skoallen en 14 foar de legere klassen. Dit is ont nou ta it heechste tal hanskriften dat de Stifting op syn priisfragen krige hat. De kar- kommisje wit nou mar hwat har to dwaen stiet. Regionale Omroep Noord. Dinsdag 17 Mei: 18.30'19.-Frysk diel). a. Earnstich wurd Ds. J. J. Kalma van kum. b. Stimmen üt it Heitelan. 19.1519.45 Frysk programma diel). a. „De Stoomfyts” (II), lietsjes fan it Kabaret- selskip „De Skümkop”. b. De Reinbóge: Prof. Dr. J. H. Brouwer lést to foaren üt it wurk fan Waling Dykstra. Vrijdag 20 Mei: 18.45-19.—- Mag ik U voorstellen Ype Poortinga. Interviews met Noorde lijke schrijvers door Fok ke Sierksma. delingen gevraagd hoe zij over het be drijf spensioen dachten. Men was vlak voor een pensioen voor hun vaste arbei ders. De huidige regeling met z’n grote administratieve rompslomp kon echter geen genade vinden. Zoals gewoonlijk had het hoofdbestuur weer enkele vra gen bij de afdeling rondgestuurd. Een ervan betrof het vraagstuk van coöp. verenigingen tot het exploiteren van landbouwwerktuigen. Aan de hand van de ingekomen antwoorden bracht de landbouwconsulent Ir. C. Spithost ver slag uit. Over het algemeen stond men zeer gereserveerd tegenover het coöp. machinaal melken. De weidestreken toonden in het geheel geen belangstel ling, terwijl in de streken met gemengd bedrijf sporadisch een voorstander was. De bezwaren betreffen voor het meren deel het feit, dat de boer hierdoor zelf geen contröle meer over het melken zou hebben en bovendien een groot stuk van het contact met z’n vee zou verliezen. Grotere bedrijven kunnen zelf beter een melkmachine aanschaffen. De voorstan ders zagen in het coöp. melken een kans om het meikerstekort te bestrijden. Voor het coöp. dorsen had men vooral in het Oosten van ons gewest belang stelling, terwijl men in de bouwstreek hier afwijzend tegenover stond. Voor het coöp. bezit van landbouwwerktuigen bestond over alle linies een goede be langstelling. In de greidhoek wil men alleen die werktuigen coöperatief aan schaffen, die niet tegelijkertijd in ge bruik zijn. Vooral de trekker, de greppel en meerscharige ploeg kwamen in aan merking voor coöperatieve aanschaf. ste trokken de aandacht door hun artis tieke I - koperdrijfwerk te noemen, dat in schillende stadia van heer Buikstra van streerd werd. De bedoeling van de Friese Kunstnijverheidsschool is, om door een betere opleiding te voorzien in het tekort in Friesland aan artistiek ge schoolde werkers. Tot dusver geschiedt dit in avondcursussen. Op den duur zal hier echter een school met volledig dag onderwijs uit moeten groeien. maar maakte het daarbij zo bont, dat de Amerikaanse regering zich met het geval bemoeide en men hem het land liet uitzetten. Nu begon een echt zwerversleven. Wij zien hem opduiken in Frankrijk, in Oos tenrijk, in Italië en overal weet hij ter stond de aandacht op zich te vestigen al is het niet in gunstige zin. Als het in Dutsland roerig begint te wor den en de conservatieven onder leiding van Ludendorff een staatsgreep beramen stevent Trebitsch regelrecht naar Ber lijn en drie weken later is hij secretaris van generaal Ludendorff en zet de staatsgreep in elkaar, de z.g. Kapp- putsch, die op niets uitdraaide. Onze avonturier weet op het nippertje te vluchten, komt in Nederland terecht, woont enige maanden in een hotel in de Warmoesstraat te Amsterdam, gaat 's avonds biljarten in „Kras” en beraamt intussen met de kroonprins op Wierin- gen en de Keizer te Doorn een tegen- revolutie in Duitsland. Men komt er achter en hij krijgt een wenk om snel weg te wezen, daar hij anders Neder land uitgesmeten zal worden. Over de verdere lotgevallen van deze aartsavonturier en intrigant moeten wij kort zijn. De eerste maal, dat de wereld weer van hem hoorf is als adviseur van maarschalk Woe Pei-foe in China. Als de grond hem daar weer te heet on der de voeten wordt, trekt hij zich terug in een Boeddhistisch klooster en komt er uit te voorschijn als Boeddhistisch monnik. In het Oosterse monnikskleed gehuld is Trebitsch ongeveer 2 Jaar ge- .Dat de leden te Marseille aan wal gestapt om voor de zoveelste maal zijn geluk in Europa te beproeven, naar verluidt om hier een Boeddhistische orde te stichten. Zatermiddag hield de Friese Kunst nijverheidsschool te Leeuwarden in de Harmonie een expositie van de in het afgelopen cursusjaar door de leerlingen bereikte resultaten. Verschillende voor werpen van kunst en edel ambacht vormden tezamen een goed verzorgd en smaakvol geheel. Het grootste deel van de tentoonstelling werd uiteraard in be slag genomen door tekeningen, pastels, aquarellen en enkele olieverfschilderijen Vooral van de portretstudies in potlood vielen sommige op door hun rake ty pering en vlotte behandeling. Daarnaast kon men producten van textiel- en leer- zich zo ten nadele van dat dreigt te ontwikkelen het communisten nog altijd voor de wind - L ..„o _...o Australië hier gelijke belangen met dat j Ljouwert, E. de Jong to Boalsert Foar it A diploma (allinne skriftlik) rom 60 dielnimmers. Dit wurdt de fyfte kear dat de eksamens halden wurde. Dat de initiatyfnimmers harren net for- sjoen hawwe op de leafde fan harfen folk foar de eigen tael, docht wol bliken üt it greate tal minsken dat oan de fjou wet foargeande eksamens meidien hat, foar A 701 en foar B 163 man. Dêrfan hawwe resp. 393 en 144 it diploma krige wol in biwiis dat it it Fryske folk earnst is yn to hel jen dat it op skoalle net lear- de. Om de eksamens diz’ kear hwat in apart kleurke to jaen, hat it comité it plan opfette om oan de jongste, de ald- ste en de fierst weikommende dielnim- mer(ster) in oantinken to jaen. Om al- hiel yn de stimming fan „nei it süre it swiete” to kommen, hat Tetman de Vries in jubileumliet makke, dat nei öf- rin fan de eksamens de dielnimmers binne dan noch in healürke noflik by elkoar songen wurde sil. Alg. Vergadering Friese Mij. van Landbouw. Onder voorzittersschap van de heer L. H. Dedden hield de Friese Mij. van Landbouw Maandagmiddag een goed bezochte algemene vergadering. Uit de mededelingen stippen wij aan, dat de afdelingen in de afgelopen winter periode op velerlei terrein actief zijn ge weest. Naast de behandeling van or ganisatorische en andere landbouw vraagstukken, bestond er ook een ver- hëugende belangstelling voor het cul turele werk. De ontwikkelingscursus voor de jongeren is er goed ingevallen. Van de 201 deelnemers zijn op 2 April bewerking bewonderen. Vooral de laat- j 175 candidaten geëxamineerd. Aan ----- J49 personen kon het einddiploma wor- bewerking. Tenslotte valt net Jen uitgereikt. irijfwerk te noemen, dat in ver- Jn verband met een opdracht van Den bewerking door de Haag is de economische consulent op 10 - naaj. AustraIië vertrokken om al daar de emigratiemogelijkheden te be studeren. De heer De Groot wordt ein- de Augustus weer terug verwacht. Bij de ingekomen stukken stond vooral Bedrijfspensioen de belangstelling. West-Duitse republiek consolideert zich. Bevin in Berlijn. De Raad van Europa geproclameerd. Spanje niet democratisch genoeg. Zuid-Ierland, krijgt spijt De positie van India. China onder de voet. De Stille Oceaan vraagt de aan dacht. De voorlopige grondwet der W.-Duitse federale republiek is door de grondwet gevende vergadering te Bonn goedge keurd. West-Duitsland krijgt een voor lopig bestuur van 18 leden, socialisten en christendemocraten hebben er elk 7 le den in, de vrije democraten 2, de Cen trumpartij en de Duitse Partij elk 1. De vlag van de nieuwe West-Duitse re publiek zal opnieuw rood, goud, zwart zijn, ook Oost-Duitsland heeft trouwens die kleuren aangenomen. Dat de grond wet, die de goedkeuring der Westelijke geallieerden behoeft, welke verzekerd is door voorbesprekingen, 'n democratisch karakter draagt, spreekt. Een nieuwigheidje is, dat ze voorschrijft dat de regering alleen ten val gebracht kan worden door een motie van wan trouwen, welke ook tevens een nieuwe rijkskanselier aanwijst, een rijkskan- selicr is n.l. weer leider der regering, zoals een president leider van de staat zal worden. Dat de communisten tegen stemden Is werk, preekte over dingen,'die alles b'e- begrijpelijk, ze werkten niet mee aan de i vorming van een aparte West-Duitse staat, ze willen een verenigd Duitsland. Minister Bevin die in West-Duitsland is geweest, heeft de bevolking daar de verzekering gege ven, dat wat er ook uit de conferentie met de Russen, welke te Parijs zal wor den gehouden, zal voortkomen, een re geling geenszins de democratische in richting van het Duitse staatsbestel zal mogen aantasten. Over het resultaat der ontmoeting met de Russen, welke op 23 Mei zal beginnen, wordt veel gespecu leerd. Maar het heeft geen zin er op in te gaan, al spoedig zal immers blijken wat de Russen willen en dan zal men ook beter kijk hebben op de algemene lijn waarlangs de wereldpolitiek zich straks zal bewegen. Intussen verslapt ’t Westen niet in zijn pogingen zich te or ganiseren. Te Londen zijn de 10 landen die met elkaar werken aan een samen werking der Europese landen over zo breed mogelijk gebied, buiten het mili taire, het eens geworden over het sta tuut voor de In verband met een opdracht van Den Warga gedemon- Mei van J- - Fryske eksamens. Moarn sil üt alle hoeken fan Fryslan en fier dêrbüten jong en aid nei Ljou- Westen wert rei2i9je om dêr yn Sealen Schaaf gaat de is het nog enige troost dat India en stitüt Fryslan (lieders E. Wyg Westen hebben. Ook voor Engeland zelf J; Stienstra to Nes), dat inderhaast Hongkong versterkt metic A troepen uit het moederland. Wie zich de rampzalige ineenstorting van de Britse koloniën in dit gebied in de tweede we reldoorlog herinnert, zal kunnen begrij pen, dat Londen er thans op uit is, zich voor verrassingen te behoeden. Het zal ook wel de toestand in China zijn welke Australië aanleiding gaf zich tot de Ver Staten te richten met een verzoek om in lichtingen over de houding van Washing ton ten opzichte van de vraag der ge meenschappelijke verdediging in de Stille Oceaan terwijl de leider van India, Pandit Nehroe, al bij president Truman op vi site gaat. En in het verre Tokio schrijft men generaal Mac Arthur, de Ameri kaanse dictator van Japan, die zelfs alle beslissingen van het ministerie van bui tenlandse zaken te Washington aan zijr No. 37 45e Jaargang BERN. SHAW lis” I J n.’ at 1OV ere I l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1