Bolsward en Omstreken z IA Martinytoer ik n d I Hoe stonden k Fan de L er rond 1800 economisch voor door Nederland üs hjoed Q Q to sizzen s! No. 38 45e Jaargang BHHB Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolaward 51 -ï lis ek Dertig ons VtrtehQnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö m er en kort een afdeling in Appingedam zullen vestigen. De oude ambachtsschool in de. ze gemeente zal ten behoeve van de le gering van manschappen worden ver bouwd. Wie niet horen wil. Wederom had zich een arbeider voor de rechtbank te Utrecht te verantwoorden wegens dief stal bij de Spoorwegen. Hij had rangeer terreinen uitgezocht om zijn slag te slaan. Verdachte was reeds viermaal veroordeeld. De officier van justitie eiste twee jaar en zes maanden gevangenis straf. De uitgebreide fruitteeltschool te Gelder- echter ook sinds land achteruitgaande en zij bestonden toen nog in hoofdzaak uit de verscheping van producten uit de Friese Zuidwesthoek naar Holland, voor al naar Amsterdam. Ook placht er te Workum in de 17de en 18de eeuw veel linnen geweven te wor den, doch omstreeks 1800 werd er maar weinig vlas meer gesponnen. De touw- pluizerijen werkten er grotendeels voor Harlingen en Amsterdam. Het gefabri ceerde linnen vond meest in de stad zelf afzetgebied. De wol, die er gesponnen werd, ging als halfproduct ook naar Makkum en Bolsward. De cichoreifabrieken stonden voor een groot deel van het jaar stil en ook de ankersmederij was sedert 1798 buiten bedrijf gesteld. Daardoor wordt het be grijpelijk, dat de welvaart in het stadje tanende was en dat het rapport omtrent de algemene economische toestand van Workum het volgende beeld ophangt: „Workum is sinds enige tijd aanmerke lijk in welvaren afgenomen, daar er voor 20 jaren (dus omstreeks 1775) nog 60 schepen uitvoeren. Voor Workum buiten de haven vindt men een zandbank, die het uit- en inlopen der schepen altijd hinderlijk is, except bij het waaien van de Westenwind.” Slot volgend nummer. To Toppenhuzen Der fangt men de luzen, En to Twellegea Der knipt men se dea. WORKUM. Fabrieken: Vlasspinnerijen, touwpluize- rijen, twee linnenweverijen, wolspinne rijen, een leerlooierij, een zeemleerbe- reider, vijf branderijen, mouterijen, een tabakskerverij, drie cichoreibranderijen, drie zoutketen, een ankersmederij, een oliemolen, vijftien pottebakkerijen, twee pannen- en tichelbakkerijen, twee hoe- denmakerijen, drie lijnbanen, touwsla- gerijen, een korenmolen, vier zaagmo lens, zes scheepstimmerwerven. Men ziet uit deze opsomming, dat de industrie van Workum destijds nog om- vangrijker was dan die te Bolsward, vooral wat die van fabrieksproducten ten behoeve van visserij en scheepvaart betrof, begrijpelijk als men bedenkt, dat Workum weleer een niet onbelangrijke Friese zeehaven was. De handel en scheepvaart waren hier mienskiplik wolwêzen. Minsken fan styl en brede opfetting moatte it wêze, dy’t ünderskied witte tusken great en lyts. Kleinichheden foar polysje of gemeente- wurken kin men Öfdwaen troch de ambtner der efkes op to wizen, sokke wissewasjes hearre net yn de Ried. De goed trochtochte tinzen oer de wichtige dingen, dy’t yn eltse gemeente lizze, moatte der heard wurde en Herders moat elk syn plak witte. Dit leit in bulte oan de persoanen, dy’t eltse groep nel de Ried öffurdicht. En dizze mentaliteit sit him net oan jild of kleur, it sit him yn de persoanlikheden. Dy moatte styl hawwe, keardels wêze, dy’t achting öftwinge ek by de oare groepen. It allerwichtichste is derby wol, dat hja in klear bisef hawwe oer har opdracht: meiinoar to bouwen, posityf wurk to dwaen foar de gemeente en net to forfallen yn groepsegoïsme. It giet hjir om it gemeentebilang en dat freget „edelachtbare” hearen eh gjin smelle partijgongers. Underskate gemeenten rekke harren fit om de minsken foarüt to bringen; Boal- sert net it minst, mar dit wurk hêldt gjin stén as net de boargers meigroeije mei har bettere posysje. Mei lekskoaijen en nihilisme, mei lyts gekreau en elkoar in loech öfsjen, kin men de boel handich bidjerre. Hwant elk college en elk lid makket syn eigen sfear. En yn dy sfear komme de goede dingen nei boppen of krije se gjin kêns, al nei ’t iene of it oare dominearret. It is de plicht fan eltse boarger ‘dy minsken nei foaren to brin gen, dy’t de saek op in heger peil brin- ge en de plicht fan elts riedslid om de debatten en it meiinoar oparbeidzjen yn kommisjes aloan wer to setten op in plan, hwer’t respect fan ütgiet. Dan leit hjir in moaije en wichtige taek foar de bésten üt de gemeente. Dan is it „edel” en „achtbaar” en kin de boargerij wiis wêze mei har „Froede Liên”l Tj. de J. Dinsdag 17 Mei: Bolsward. De Doele. 8 uur. Tilanus, voorzitter C. H. U„ over: „Onze Roeping”. voorzover zij door eigen arbeid den kost niet verdienen kunnen.” Dan volgen uit de omtrek der stad Bols ward behalve Sneek niet Makkum, waar Goldberg jammer genoeg geen bezoek schijnt gebracht te hebben, doch wel Workum, Hindeloopen, Molkwerum en Stavoren, welke plaatsen in zijn rappor* eveneens tamelijk uitvoerig beschreven werden. Het jaar 1800 of daaromtrent staat de lezer natuurlijk voor als deel uitmaken de van de Franse tijd, ook een tijd van bezetting zij ’t dan minder erg dan on der de Duitsers van 19401945. Toch was het ook voor de welvaart en de economie van ons land toen een on gunstige periode, waarvan de meeste geschiedschrijvers weinig goeds weten te zeggen. Natuurlijk waren er ook toen lieden, die voordeel trokken uit het leed en de ver drukking van hun landgenoten, doch de goede vaderlanders, inzonderheid de on dernemers onder hen, die in handel en nijverheid, scheepvaart en visserij hun bestaan vonden, verarmden voor het grootste deel steeds meer. Toch kwamen ook enkele nieuwe industrieën onder de veranderde tijdsomstandigheden op, ter wijl enkele nieuwe bedrijven tot bloei geraakten. Zo werden bijvoorbeeld de suikerbieten in de Franse periode voor het eerst, ook in Friesland verbouwd, doch het percentage gefabriceerde sui ker uit de bieten bedroeg nauwelijks 2 pet. Overigens vind men in de leer- en hand boeken der geschiedenis zowel van Ne derland in zijn geheel als van Friesland in het bijzonder, geen of weinig melding gemaakt, hoe in de Franse tijd de boer, koopman, schipper of visser zijn bedrijf in stand hield, hoe het bij al die nijveren reilde en zeilde. Over de economische toestanden in de opvolgende perioden zwijgen onze ge schiedenisboeken nog te veel, doordat de politieke en militaire geschiedenis er een te grote plaats in beslaat. Een beetje bachtslui gemiddeld 16 stuivers dagloon meer variatie zou dan ook de ge§chie- konden halen. denis van Friesland, zijn steden en dor- iedere kerkelijke gezindte te Bolsward pen nog aantrekkelijker en leerzamer te bedeelde haar eigen armen, behoeftigen maken. en steuntrekkenden, terwijl de algemene Dit ter inleiding van een bijdrage over armen, die rechtstreeks onder de bede- de economische toestand in en rondom ling door de algemene armvoogden vie- Bolsward in de Franse tijd omstreeks ierii werden gesteund uit een fonds, dat het jaar 1800, waarvan wij de gegevens verschillende landerijen bezat. Doch aantroffen in het Algemeen Rijksarchief over hef St. Anthoniegasthuis kreeg Goldberg niet zulke gunstige informa ties: „Ef bestaat een gasthuis, waarin slechts weinigen geplaatst worden, om dat het gebouw zeer bekrompen is.” Of slaat dif °P het armhuis (Hendrik Nannesstichting), dat nogal eens met ’t gasthuis werd verward? Merkwaardig is ook zijn notitie, dat niet de burger lijke overheid, doch de kerkvoogden toezicht hielden, „dat slechts zij bedeeld worden, die niet (kunnen) werken of diemet- en bombazijnfabrieken, fabrie ken van boezelaars of schorten, twee leerlooierijen, een brouwerij, vijf bran derijen, een mouterij, een pottebakkerij, een bakkerij van potten voor de suiker- raffinadeurs, een, platetejbakkerij, twee steen-, en pannenbakkerijen, twee hoe- denmakerijen, vier lijnbanen, een run- en zaagmolen, een pelmolen, een trasmo- len, een korenmolen, twee blauwverve- rijen, een tegelbakkerij. Wat de Handel en Scheepvaart betrof, de zuivelproducten en granen, welke des Vrijdags te Bolsward door de boeren uit de omtrek ter markt gebracht en ver kocht werden, werden meest uitgevoerd naar Holland, vooral naar Amsterdam en Rotterdam, op welke beide steden van Bolsward uit beurtschepen een vas te dienst onderhielden. In de bovenge noemds wolspinnerijen alsmede In de kamm?- en ververijen werdén toen nog alleen verschillende sajetsoorten gefa briceerd, die meest werden uitgevoerd vooral naar Holland. Maar de linnenwe vers arbeidden bijna uitsluitend voor de behoeften van de stad Bolsward zelf. Doordat hier maar één mouterij was overgebleven, die de plaatselijke bran derijen en brouwerijen van mout moest voorzien, was het noodzakelijk gebleven ook nog mout uit Sneek en Franeker te laten komen. Het arbeidsloon der mees te werknemers in de stad, ook voor die in vaste dienst, bedroeg in de zomer periode tussen April en November 14-16 stuivers per dag en op eigen kost, 10-12 stuivers met de kost; in de winter vier stuivers minder, terwijl geschoolde am- aantroffen in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Zij maken deel uit van een rapport van de agent van nationale economie der Bataafse Republiek, zoveel als wat we thans een reizend enqueteur of minister van economische zaken zon dert noemen. Zijn naam was Johannes Goldberg, te- voren assuradeur te Amsterdam, gema tigd Patriot en na de Franse overheer sing door koning Willem I tot directeur- generaal van Koophandel en Koloniën benoemd, bi 1828 overleed hij vrij plot seling te Voorschoten en was tot zijn dood staatsraad geweest, wel een be wijs, hoezeer de koning hem hoogachtte en dat zijn Patriottische sympathieën geen beletsel zijn geweest, om onder het nieuwe, Orangistische bewind van zijn economisch inzicht en kunde te profi teren. Vooral als organisator stond hij bij Willem I hoog aangeschreven, die zelf gelijke begaafdheden bezat. Welnu, deze Goldberg, in 1799 benoemd tot hoofd van het toen opgerichte agent schap van nationale economie, reisde in die kwaliteit heel ons land door, be zocht dus ook Friesland om gegevens te verzamelen over de economische toe stand der bevolking in de onder scheidene delen en vooral in de stéden, zulks met het doel de middelen op te sporen of aan te wijzen hoe die toe stand te verbeteren, zo mogelijk nieuwe bestaansbronnen aan te boren en het algemene welvaartspeil te verbeteren, o» om zijn eigen woorden te gebruiken uit de aanhef van het rapport: „Ter berei king van het oogmerk van het Uitvoe rend Bewind voorgesteld, de kennis van hetgeen de welvaart der ingezetenen in de onderscheidene oorden der (Bataaf se) Republiek betreft, het opsporen der beletselen, welke aan de verschillende takken van dezelve, en der middelen, welke aangewend kunnen worden tot wegneming dier beletselen en tot opbeu ring van het vervallene, vertrokken uit den Haag op den 16 Juny 1800, door Delft en Overschie naar Schiedam.” Wij moeten echter niet in Schiedam, doch Jn Bolsward en omstreken zijn, waar Goldberg in September 1800 arri veerde om zijn notities te maken be treffende de Nijverheid, Handel en Scheepvaart. Zijn rapport daaromtrent bevat de volgende gegevens we vol gen hier de tekst even woordelijk BOLSWARD. Fabrieken: Wolspinnerijen, kammerijen, en ververijen, vlasspinnerijen, weverijen, de bifolking moat de dingen fan de ge- meenteried en it wurk en eigendom fan de gemeente jit folie mear hecch hélde, omdat men hjiroan har boargersin sjen kin. De gemeente, dat binne wy, dat is uzes, dat giet fan uzes en ek foar üs. Dus ha wy ek meiinoar noed to stean foar üs gemeente. Ik sjoch mei greate blidens, dat it wurk fan de gemeente- tsjinst, dy’t de biplanting fan de stêd regelt, weardearre wurdt. De jonge beammen komme moai oan ’e gong en helje de kaden en bolwurken üt de nea- kene forlittendheid fan in oerstjüre oar- lochstiid. It is üs soarch meiinoar, dat mei inkelde jierren dit wurk oan üs alle- gearre dy griene ring om ’e stêd werom. jowt. Hjir en der hawwe de beamkes vandalen foun, wy wolle der net folie fan sizze, mar dy’t it sjocht, docht syn boargerp’icht as er der flink in ein oan makket. Dat is wol it minste, hwat fan de boargers en har bern frege wurde kin, mar it is net genöch. Ek posityf moat der meiwurke wurde. De tiid, dat it in eare wie, hwannear men troch it fortrouwen fan syn mei- boargers ta lid fan de Ried stimd waerd, like langlêsten foarby to wêzen. Ek der is in ommekear. It is in eare. En de lju, dy’t sünder wichtige reden dit plak net ynnimme wolle, dogge net goed. Hoe heger it peil is fan de Ried, hoe better de bifolking ynsjocht, dat it hjir om greate dingen giet en hoe heger it peil fan de Ried komme kin. Sjoch, sa tichte by hüs wurdt in opmerking wol gauris persoanlik nomd, ek al is dit net bidoeld, mar it stiet fêst, dat it bilang- rike wurk, dat de Ried to dwaen hat, net troch minsken bioardere wurde moast, dy’t seis yn har particulier libben noait oars as in kweajonge west haw we. Jit altyd is in Lid fan de Ried in „Froedsman” in „Edelachtbare”. Der sit in illemint yn fan wiis en fortroud. In man, dy’t achting óftwingt troch syn earlike tawijing oan de bilangen fan it Dat de saken fan de gritenij of ge meente tsjintwurdich folie mear bilang- stelling krije as yn eardere tiden, leit him grif net allinnich oan it feit, dat it mei in pear wike gemeenteriedsstimmen is. Ek dat sil ynfloed ha, mar dat is de wichtichste reden net. Dy leit him der- yn, dat men tsjintwurdich aloan better bigjint to sjen, dat de taek fan de ge meente fan great bilang en fan de ear- ste oarder is. De gemeente is de Sldste kearn fan bi- stjür, hja hat ek de neiste rjochten en dus sjocht men rounom, dat der war dien wurdt om dat gemeentelik bistjür wer to krijen yn syn hiele hear en fear. De domme sentralisaesje, dy’t al safolle goede dingen stikken makke hat, fynt net folie oanhing mear. De gemeenten hawwe de tiid mei en party komme ta nij libben. Fansels binne se allegearre net like hastich, de iene kidelt himsels en in oar moat wakker kidele wurde, mar se komme yn it spier. It ambt fan boargemaster Kikt mannich energyk man en freget dan ek de hiele persoan. It hat net omdóch west, dat der ham- mere is op desentralisaesje, en gemeen- terjocht. De fortuten bigjinne nou al to kommen. Mar wy binne jit net, hwer’t wy wêze moatte. To folie is der yn de geasten foroare yn de jierren tusken de beide oarlogen, dan dat dit yn in pear jier wer rjocht komme koe. Binammen Eerst klas oplichter. Een Gooise commis- sionnair in effecten, tevens eigenaar van een machinefabriek te Hilversum, is te Amsterdam gearresteerd. Hij wordt er van verdacht fondsen van zijn cliënten te hebben beleend en valse eigendoms bewijzen te hebben afgegeven. Het te kort bedraagt ongeveer een half mil- lioen. Een postwetje. Een wetsontwerp tot wij ziging van de’ postwet is bij de Tweede Kamer ingediend. De wenselijkheid is gebleken de geldigheidstermijn van de postwissels te verminderen van twee tot één jaar. Dan maar dicht. Uit protest tegen de naar haar mening, te. hoge vermakelijk heidsbelasting heeft de directie van het Apollo-theater te Kaatsheuvel deze bios coop gesloten. Door electrische stroom gedood is de 37- jarige kellner van der W. uit Leiden, die te Oosterhout in de mast van een hoogspanningskabel was geklommen en bij het afdalen met de kabel in aanra king kwam. Eervol. De heer P. A. Kerstens te Den Haag, oud-minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, is benoemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Nieuwe bestemming. Het is vrijwel ze- Hwat hat Gabe Skroar ministerraad gewend om erover te kla gen, dat aan het processieverbod niet voldoende de hand wordt gehouden. De Prov Friese VVV heeft aan de grote toeristische Tentoonstelling van de Vlaamse Toeristenbond te Antwerpen ’t etalagestuk van de vijf Waddeneilanden gezonden, dat daar 14 dagen te zien zal zijn. Het stuk bestaat uit vijf diorama’s met daaronder een groot tafreel van het strandleven. Volksdansen. De Nederlandse volks dansverenigingen besloten een Volks- dansraad in te stellen, welke over de volksdansen van advies zal dienen. Het kraakt in de communistische partij in Friesland: in Opsterland en Weststel- lingwerf, waar het aantal communisti sche stemmen het grootst was, komen de onafhankelijke communisten met een eigen lijst uit. Van wie? Dezer dagen is in het postkan toor te Leeuwarden een bankbiljet van f 1000 gevonden. Er werd aangifte ge daan bij die zaalwachter. Tot nu toe heeft de rechtmatige eigenaar zich ech ter nog niet gemeld. Wie hoog klimt.De beroemde 35 jarige trapèzewerker Fr. Hermsen is in een circus te New Vork van 12 M. hoog te gevallen, door een breuk van de tra péze. Hij liep een gebroken linkerarm en 2 gebroken ribben op, zijn toestand is bevredigend. In memoriam. Te Den Haag is op 74- jarige leeftijd overleden het oud-lid dei Tweede Kamer Henri Hermans, die als R.K. vakbondsleider en journalist ooi. grote bekendheid genoot Valse tabaksbonnen zijn op het ogen blik in omloop. Zij zijn iets donkerder van kleur, dan de echte bonnen. De bestrijding van de verschillende veld- muizenplagen, waarvan de haarden ten gevolge van de zachte winter in tal van streken zijn ontstaan, verloopt gun. stig. De Ned. Zondagsschoolvereniging houdt 28 en 29 Juni te Leeuwarden haar jaar lijkse vergadering. O.m. staan op het programma een demonstratie met een Zondagschoolklas en de voorstelling van het lekenspel „De verloren Zoon”. Het aantal mannelijke werklozen is in April gedaald van 63.240 tot 57.524 Ook het aantal vrouwelijke werklozen toonde een vermindering en wel van 4084 tot 3852. an U en Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland ter gereed zal zijn. Op het ogenblik ont vangt de mannelijke jeugd van Welberg onderricht in een.cafézaal. Zonderlinge Meiregen. Op de Ceintuur baan te Amsterdam waaiden plotseling een groot aantal bankbiljetten in het rond, zonder dat zich een verliezer meldde. Bouwkundigen kwamen kijken. Franse bouwkundigen bezochten land en namen o.m. de Zuiderzeewerken in ogenschouw. Dure „zittenblijvers”. Een nauwkeurige berekening heeft aangetoond, dat het aantal zittenblijvers en niet-geslaagden op onze scholen jaarlijks 138.000.000 gulden kost. Hieronder is begrepen de loonderving door vertraging in de over- gang naar het productieproces. Het Boemeltje. De bekende tram Am sterdamPurmerend reed 14 Mei voor het laatst, waarna autobussen de dienst overnamen. Restanten-opruiming. Er zit nog een restant-partij vlees in blik, al of niet met andere voedingsmiddelen gemengd, in ons land (meat and vegetables, cor ned beef e.d.). Thans is bekend ge- malseh, waaraan ook thans een labora- rnaakt, datf men verschillende soorten torium is verbonden, is Woensdagmid- °P de vleesbon kan krijgen en anderen, dag door de directeur van de tuinbouw, die niet vrijwel geheel uit vlees bestaan ir. A. W. van de Plassche, officieel ge- zonder bon mogen worden verkocht. opend. De Ned. Herv. Kerk en anderen hebben Knap! Ook te Apeldoorn heeft thans een z’c^ via de Oecumenische raad tot de televisie-amateur, de heer W. J. Jansen een waarlijk uitmuntend resultaat weten te bereiken met een eigengebouwd tele- visie-ontvangapparaat. Hij had daartoe een antenne gebouwd op zestien meter hoogte. Dat moest ophouden. Het bouwen van een jongensschool te Welberg is ge plaatst op de urgentielijst voor 1949. De school krijgt vier klassen; men neemt ker, dat de Luchtstrijdkrachten binnen- aan, dat het gebouw nog voor de win- Dinsdag 17 Mei 1949 Bolswards Nieuwsblat I ÖC>C>C>C>C>C>C>C>C.>C>C>C>C x Onze Weekagenda acxxxxxxxx i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1