4 •w I Bols ward Omstreken en I 9 s >s I I I 1 Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek II Hoe stonden er rond 1800 üs hjoed Q Q to sizzen economisch voor No. 39 45» Jaargang Vrijdag 20 Mal 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Boliward 4 Duitse kwestie Rusland Friese koopvaardij- bedrijvigheid vooral in de et >r le S dielnimmer 1 ward toen door middel van een geregel de postwagendienst nogal contact met Frieslands oudste zeehaven onderhield. Flokken en swarren Is ’t wapen fan Molkwarren. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij voorultbetrflng Advertentieprijs10 cent per m m, Giro 8792Ö d 1- k tr ir „Deze aanslibbing is oorzaak van het steeds toenemend verval der stad, daar men voorheen 70 80 koffen in de ha ven konde tellen en er nu omtrent 3 4 4 liggen. Voorheen plagten er 7 beurtlie- den tusschen Stavoren en Amsterdam te varen en reed er een postwagen op Bols ward.” Zo eindigt dus dit rapport van de agent der nationale oeconomie ten jare 1800 in de mineur, zonder dat wij helaas we ten welke verbeteringen voor de alge mene economische toestand in het be lang der hiervoor genoemde Friese ste den Goldberg heeft voorgesteld, want dat deel van zijn rapport schijnt zoek Dalende werkloosheid. De daling van de werkloosheid, welke zich vanaf eind Februari heeft voorge daan, vond ook in April voortgang. tische handen overlaten. Men schrijft de Westelijke geallieerden het plan toe om de Russen voor te zijn met ook een ont ruimingsplan n.l. een geleidelijker, dat echter direct zal beginnen, waarmee ook Frankrijk nu schijnt te hebben ingestemd. In sterke mate oneens blijven de Ver. Staten het met het Britse Gemenebest en de andere Westelijke geallieerden over Fryske ambachts- en folkskunst. Om de fazet van de producten van de Friese ambachts- en volkskunst te sti muleren, zal de stichting in de grootste steden van Nederland z.g. verkoop-ex- posities organiseren. Met de Kerstdagen heeft zij daarmede in Leeuwarden een begin gemaakt en nu staat Groningen op het programma. Gedurende de Pinkster- week zullen in enkele eerste klas zaken beensnijwerk, koperwerk, stofdrukwerk, Noordwolder rietmeubelen en Hindeloper schilderwerk worden geëxposeerd. Tot en met 24 Mei exposeert de heer D. Hofstra van Makkum zijn ceramiek in de kunsthandel van W. J. G. van Meurs in Amsterdam. Voorts zal er een uitgelezen collectie „Scheppend Am bacht” te Wolvega te bewonderen zijn. De stichting hoopt tevens acte de pre sence te geven op de tentoonstelling „Het Brabants Edelambacht”, die van 23 Juli tot 10 Augustus in Den Bosch wordt gehouden. Japan. De Ver. Staten delen daar de lakens uit en willen Japan op de duur als tegen speler van het in China zegevierend communisme in het veld brengen. Amerika heeft eigenmachtig de door Ja pan verschuldigde herstelvergoedingen stop gezet en geen der Japanse werven, die 800.000 ton scheepsruimte per jaar kunnen leveren, worden ontmanteld! Economisch herstel moet voorafgaan aan zeker militair herstel van Japan om het een waardevolle bondgenoot der Ver. Staten te maken, die zelf lauw staan tegenover een door het Britse Gemene best weer naar voren geschoven pact voor de Stille Zuidzee. Want dit pact zou hun waarschijnlijk beletten hun plannen met Japan volledig uit te voe ren. Beter verstaan de Westelijke gealli eerden elkaar in het Spanje-vraagstuk. België, Frankrijk, Groot- Brittannië zowel als de Ver. Staten ont hielden zich in de Algem. Vergadering der Ver. Naties van stemming over het voorstel der Zuid-Amerikaanse staten om de leden toe te staan weer ambassa deurs naar Madrid te zenden. Zoals ver wacht werd haalde dit voorstel niet vol doende stemmen. Franco Spanje krijgt ook geen lening der Ver. Staten, dat werd economisch nog te riskant geacht. j heeft ten behoeve van zijn eigen eco nomische opbouw van zijn satellietsta ten in Oost-Europa zo zware bijdragen geëist, dat dit in die staten ontevreden heid wekt en er het z.g. nationaal com munisme, dat zich los wil worstelen van Moskou’s druk, in de hand werkt. Een sterker economisch verkeer met West- Europa zou de Russen in staat stellen wat minder zware eisen aan hun buren te stellen en daar dit nationaal commu nisme dus wat wind uit de zeilen te ne men. Want de Russen hebben aan één Tito gjenoeg^ Er zijn deskundigen op buitenlands politiek gebied, die voor spellen dat we ondanks de opheffing van de Berlijnse blokkade toch geen rustige zomer krijgen, omdat de Russen zullen trachten de Zuid-Slavische dicta tor te likwideren, met hulp van Bulga rije. Tito zou dit plan tot in de puntjes ken nen en in het Zuiden van Zuid-Slavië legers gereed hebben om een eventuele opstand der Macedoniërs te onderdruk ken. Ter voorbereiding van dit Russische „zomeroffensief” heeft Moskou gezorgd voor een gewillig Bulgarije. De waarnemend minister-president daar, Kostow, communist in hart en nieren, maar die in de economische politiek het belang van Bulgarije boven dat van Rusland stelde, moest het veld ruimen en er zijn zelfs geruchten, dat premier Dimitroff, de man van het Rijksdagbrandproces, ereburger van de Sovjet-republiek, nu in een Moskouse gevangenis zit, omdat hij, die aanvankelijk Tito’s inzichten deelde doch dat later voor een vergis sing verklaarde, toch niet zo bekeerd bleek als Moskou wel gewenst achtte. In ieder geval echter is Dimitroff, ge vangen of niet, ziek, en wordt Bulgarije nu geregeerd door een troepje mannen, die aan Moskou verknocht zijn en de leiding vast in handen hebben. Dat bleek ook wel uit de thans plaats gehad hebbende gemeenteraadsverkie zingen die een overweldigende meerder heid aan het onder communistische lei ding staande Vaderlandse front schon ken. Natuurlijk had de oppositie geen kans evenmin als dat in HINDELOOPEN. Fabrieken: hennepspinnerij, wolspinnerij en sajetververij, een olie- en korenmo len, een ankersmederij, twee lijnbanen en verder scheepstimmerwerven. Nog steeds was in dit merkwaardige Friese stedeke, waarover de heer van Buijtenen in de Heemschutserie zulk een mooie boekje heeft doen verschijnen ook in de Franse tijd enige rederij op de Oostzeehavens, vooral op Nerva, waar de Hifideloper schippers het hout vandaan haalden, dat ze op hun schepen naar Amsterdam transporteerden. Ver der verscheepten ze graan, dat, zegt Goldberg, „hier in de omtrek geteeld wordt, van, welke stad verscheiden win kelwaren door den beurtman worden te ruggebracht.” Die rederij/ was natuurlijk in de tijd der Republiek en zelfs al in de laatste Mid deleeuwen veel omvangrijker, doch het laatst door de Vierde Engelse oorlog belangrijk afgenomen. Omstreeks 1800 waren er nog tussen de 30 en 40 fluiten, de bekende houtvaarders, van welk scheepstype een bij Van Buijtenen op genomen afbeelding naar een aquarel uit de 19de eeuw een goede voorstelling geeft. Verder meldde het rapport, dat de schepen der boekhouders, d.w.z. de ge contracteerde schepen, die voeren voor rekening van Amsterdamse reders, se dert 1795 stil lagen. Het werd ook voor de Hlndeloper fluiten te gevaarlijk bui tengaats, want, aldus Goldberg: „Voor eenigen tijd heeft men gewaagd drie schepen te laten uitloopen, doch deze werden genomen (door de Engelsen). De welvaart dezer plaats, hierdoor kwij nende, is de activiteit die er nog gevon den wordt, het gevolg van de zorgen dier enkele vermogende lieden, welke hier ter plaatse wonen.” Op de scheepstimmerwerven werden toen nog de bekende Hindeloper jollen gemaakt. De hennepspinnerij ontving haar grondstoffen uit Krommenie en de afgewerkte producten gesponnen hennep leverde de benodigde halffabri katen voor de touwslagerij en zeildoek- fabrieken gingen eveneens naar Krommenie terug. Het gewone dagloon voor de arbeiders bedroeg 14-16 stui vers, terwijl de behoeftige inwoners bij na allen kerkelijk werden gesteund, want er waren slechts 12 algemene ar men, dus niet tot een kerkelijke gezindte behorende. Zij werden door de muni- cipaliteit onderhouden uit de algemene oortjesgelden der provincie. Wel moes ten deze bedeelden, voorzover daartoe in staat, werken in de hennepspinnerij, hetgeen wel eens werd geweigerd, doch dan werden de steungelden ingehouden. Men had te Hindeloopen reeds lang po gingen aangewend om z.g. Hanemeer in te dijken en droog te maken, ook uit het oogpunt van werkverschaffing en tot vermeerdering van cultuurgrond, 400 H.A., deels klei, deels zand), doch de geopperde bezwaren van overheidswege hadden zulks tot dusver belet. Ten slotte krijgen dan nog Molkwerum en Staveren een beurt in Goldberg’s rap port, waarvan de bijzonderheden ook van betekenis zijn, vooral doordat Bols- Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Russische toekomstplannen. Moet Tito ten val worden gebracht? Geruchten rond Dimitroff. Oosterse democratie. On enigheid over het lot van Japan. Franco teleurgesteld. ook toen onder de druk van de bezetter en de terugslag daarvan zou zich na 1800 nog zwaarder doen gevoelen: steeds meer ging het bergafwaarts, dertien lange jaren. H. zal worden gesproken en waar, naar 't heet de Russen met hun plan om gehee Duitsland terstond te ontruimen te voor schijn zullen komen. Doen zij zo’n voorstel, dan moeten ze toch de zekerheid hebben, dat zij in ieder geval Oost-Duitsland vast in communis- IL Het dagloon voor de meeste werknemers varieerde ook hier tussen 14 en 18 stui vers, dat van de handwerksman was 18 stuivers. Voorzover de armen er niet kerkelijk be deeld werden, was er nog een directie en administratie voor de algemene ar men, wier aantal toen bijzonder groot was. Zij werden gesteund uit een alge meen armenfonds, dat werd aangevuld met een plaatselijke verbruiksbelasting op de turf, van naar elders verscheepte turf, een belasting op de verkoop van vaste eigendommen, doch deze bijzon dere armenrechten brachten toen nog maar 200 gulden op, terwijl het fonds jaarlijks wel 5000 gulden nodig had. Het oortjesgeld bedroeg echter zes tot ze venhonderd gulden' jaarlijks, zodat de stad uit de gemene middelen nog heel wat moest bijpassen,, om de steun gere geld te kunnen doen uitkeren. Goldberg vertelde nog, dat „men reeds getracht had de valide armen van Wor- kum door de vlasspinnerij aan werk en brood te helpen, doch zulks is niet ge reüsseerd.” Het probleem der werkloosheid en steun uitkering was dus te Workum in de Franse tijd steeds moeilijker op te los sen. Onder invloed van het voorjaar is de landbouw, maar ook in verschillende andere be drijfstakken aanzienlijk toegenomen. Het werkloosheidscijfer voor mannelijke arbeidskrachten in Friesland liep hier door terug van, 5221 tot 3837. Van deze 3837 werkloze mannen woont ruim de helft in het zandgrondgebied. Uitgezonderd enkele weken in de zo mer blijft echter het werkloosheidscijfer van Friesland hoger dan dat van Neder land. Voor het 1ste kwartaal van 1949 waren die cijfers per 1000 mannelijke inwoners voor Nederland, Friesland en de Zuid-Oosthoek resp. 13, 23 en 34. Een directe verbetering valt er in de naaste toekomst niet te verwachten. In verschillende sectoren van het bedrijfs leven is een verzadigingspunt bereikt, o.a. tengevolge van de afzetmoeilijkhe den, mechanisatie en rationalisatie. Ook de scherpere calculatie welke door meer dere werkgevers wordt toegepast, be perkt de personeelsbehoefte en heeft hier en daar reeds tot ontslag geleid. Vooral in de landbouw doen zich deze facto ren in versterkte mate voor. Een toe name van de werkloosheid is dan ook zeer waarschijnlijk, zodat het noodza kelijk is de mogelijkheden voor uitbrei den der werkgelegenheid ernstig na te gaan. Veel wordt van de industrialisa tie verwacht en vaak hoopt men op fili- aalvestiging van grote bedrijven van bui ten ons gewest. Ons dunkt, dat de kan sen door de bestaande Friese industrie in de eerste plaats moeten worden benut. Het arbeidsoverschot is er; straks ko men er door de uitbreiding van het am- bochtsscholennet meer vaklieden en aan investeringsmiddelen behoeft het ook niet te ontbreken Insiders rekenden ons enige tijd terug voor, dat de boeren van een grote gemeente in het Zuiden van ons gewest gezamenlijk een slordige 5 millioen gulden via de Raiffeisenbank hadden geïnvesteerd, die in elk geval niet aan die gemeente ten goede komen. Hongarije met de Zondag gehouden parlementsver kiezingen het geval was, men kon daar ailleen voor of tegen het Volksfront stemmen en de communistische druk is wel zo groot, dat, slechts een gering per centage tegen stemde. Tot een zuivere uitspraak van de volkswil komt het bij dergelijke verkiezingen niet. Waar de Russen en hun satellieten de zaken nog niet geheel naar hun hand kunnen zet- de municipaliteit ten, als bijv, in Oost-Duitsland, blijkt (van Stavoren) verzocht aan den agent de stemming geheel anders. Ook daar haar verzoek in dezen te ondersteunen. zijn verkiezingen gehouden, waarbij men - ■gS® geraakt te zijn. Maar al zou hij dat ge daan hebben en wij veronderstellen het op grond van zijn activiteit en stre ven om zijn land en volk te dienen de voortdurende oorlogsomstandigheden het duurde tot 1802, voordat de vrede van Amiëns werd gesloten beletten, dat de bestuurders van stad en lande aan de wederopbouw van Nederland konden werken. Nederland zuchtte De Friese zeehaven. De tijden, dat de I schepen alle zeeën bevoeren en Stave ren en Hindeloopen belangrijke zeeha vens waren, liggen reeds lang achter ons. Beide stadjes dromen nu van hun vergane glorie, terwijl Harlingen als zeehaven is opgekomen. Ook Harlingen heeft zijn op- en neergaande tijden ge had, maar steeds wist men de bakens tijdig te verzetten. Nu voeren de „tobbedounsers” sindi ja ren een verwoede strijd om hun haven, de havenoutillage, de toegangsweg en de kanaalverbinding met het achterland te verbeteren. De vervulling van deze wensen is noodzakelijk voor de bloei van onze Friese zeehaven. Bij deze strijd heeft men reeds vele teleurstellingen moeten incasseren, maar indachtig de spreuk, dat de aanhouder wint, heeft men de strijd doorgezet en niet zonder succes. Vandaag was het een grote dag voor de haven. Hedenmiddag werden de bei- ae rijdende electrische portaalkranen (42 meter hoog) met een vlucht van 25 M. officieel in werking gesteld. Deze be langrijke verbetering van de haven outillage vormde de hoofdschotel van de tentoonstelling „De Friese Havenstad”. het Volkscongres stemmen, maar het aantal tegen stemmers bleek zo groot, dat men eerst niet met de cijfers voor de dag durfde komen. Want een dergelijke verkiezings uitslag is niet zo heel prettig voor de Russen aan de vooravond van de confe rentie der Grote Vier te Parijs, waar Nederland, over de Hwat hat Gabe Skroar Frysk forskaet. Sa’t wy forline wike al skreaunen, soe- ne nei öfrin fan de eksamens foar it FryslSn-diploma de flldste, de jongste en de fierstweikommende efkes huidige wurde. De hear D. J. de Witte fan Heech wie mei syn 82 jierren de Sldste dielnimmer net allinne diz’ kear mar ek fan de foar- geande eksamens. „As ik der troch kor doch ik it oare jier B-eksamen,” sei er. STAVOREN (en „Malquerum”, zoals Goldberg het Friese „dool hofje betitelde): Fabrieken: twee scheepstimmerwerven, hennepspinnerijen, wolspin- en kamme- rijen, een branderij, een zoutkeet, een pottenbakkerij, twee lijnbanen, een touw slagerij, een koren- en pelmolen, een zaagmolen. Het rapport geeft van Staveren en Molk werum dit weinig rooskleurige beeld, beeld van langzaam verval, door de Franse bezetting en de vijfde oorlog met Engeland nog verhaast en verergerd. „Voornamelijk vindt men hier den han del in hout op Noorwegen en de Oost zee, welk hout alhier aangebragt en pu bliek verkocht wordt. Vele winkelwaren ontvangt men uit Holland, principaal uit Amsterdam, op welke stad 2 beurtlie- den varen em 1 beurtman op Enkhuizen. Malquerum bestaat door eenigen land bouw en vlsscherlj en de plaats bloeide voor dezen door uitgebreide reederijen, doch de continuele zee-oorlogen hebben dezen tak van bestaan te niet gedaan en aanleiding gegeven, dat de reeders en geïnteresseerden naar elders zijn ver-1 huisd. Voorheen stonden er omstreeks 300 huizen, doch dit getal is van tijd tot tijd afgenomen, zoodat er nog omtrent 90 of 100 huizen gevonden worden en de ingezetenen meest alle arm zijn. „Te Stavoren plagten 4 scheepstimmer werven te zijn, doch de verminderde vaart is oorzaak, dat 2 daarvan verval len zijn. Er zijn drie masthoekers ge maakt, die 230 lasten inhielden, terwijl er thans slechts schepen van 100 lasten worden gebouwd. Er wordt alleen hen nep voor de zeildoekfabryken te Crom- menie gesponnen; de bazen in deze spinnerijen ontvangen van de fabrijkeurs voor het pond 9 duiten en betalen aan de spinners 7 duiten (1 duit 1/8 stui ver). Deze bazen zijn winkeliers, die de werklieden verpligten, om hunne ver diensten in winkelwaren, doch meestal eetbare waren te ontvangen (verplichte winkelnering!). Door dit bedrijf komen circa 80 lieden aan den kost, onder welke 60 kinderen zijn (kinderarbeid!). Het gemeentebe stuur verlangt, dat deze inrigtingen op eenen anderen voet mogt worden ge- bragt, zoodat de spinners wel gedeel telijk in eetbare waren, doch ook ge aeeltelijk in geld betaald wierden. „Er staat eene branderij stil, terwijl er van de 4 zoutkeeten, welke er voorheen plagten te zijn, thans nag maar ééne aanwezig is. De lijnbanen werken prin cipaal voor Amsterdam. Het gewoon ar beidsloon is des zomers 16 en des win ters 12 st„ en dat van den handwerks man 18 st. daags. De Gereformeerden en de Mennonieten hebben eigen fondsen en armen. De al gemene armen staan onder directie van armenvoogden, die door de ingezetenen worden benoemd en jaarlijks ten over staan van het gemeentebestuur rekening en verantwoording doen. Voorts is er een weeshuis, waarin de kinderen vlas en wol spinnen, waarvan vervolgens de nodige kleedingstoffen voor het huis ge maakt worden. Het fonds voor de alge- meene armen bestaat in wekelijkse con- tributiën, welke de ingezetenen moeten opbrengen; in de oortjesgelden van de provinciale lasten en verder in gedeel ten van de stedelijke inkomsten. „De haven wordt geheel onbruikbaar voor de navigatie, doordien er eene aan slibbing in plaats heeft, waardoor er bij hoog water slechts 5i/2 voet water staat. Men heeft wel getracht bij het Gouver nement te bewerken, dat zij mogt wor- den verbeterd, doch men had begrepen, dat de haven stedelijk moest worden onderhouden. De stad is arm en heeft vele schulden. De haven is ook van oude i tijden af voor provinciale rekening on- derhouden, omdat zij altijd is geconsi- dereerd geworden als niet alleen ten dienste zijnde van Stavoren, maar van de I gehele (Bataafsche) Republiek, vermits t zij de eenige haven is, die er tusschen Harlingen en de Hollandsche kusten ge- vonden wordt, waarvan, hetzij ’s lands-, hetzij commercieschepen zich bij nood weer kunnen bedienen om binnen te loo- pen en zich te redden van dreigende on gelukken. Hebbende De gemeenteraadsverkiezingen in Enge- alleen voor of tegen land brachten de conservatieven een kon aanzienlijke winst ten koste der Labour- partij, maar we zouden toch voorzichtig willen zijn met daaruit conclusies te trek ken voor de volgend jaar te houden parlementsverkiezingen. Ten eerste kwam voor de nu gehouden verkiezingen slechts 50 pct. van het kie zerscorps op en bovendien spelen bij dit soort verkiezingen de plaatselijke om standigheden een grote rol. k Bolswards Nieuwsblad SCHUMACHER I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1