Flitsen uit Indonesië p Onze Weekagenda Ri r1 /■J Martinytoer v I üs hjoed n H to sizzen door Nederland 1| No. 40 Dinsdag 24. Mel 1949 45e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Bo Is ward Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - l| 4’ van Naar Canada. Z. K. H. Prins Bernhard van Kracht. Fan de 4 J 1 Gerben Brouwer dichtte bijv, zijn zeer mooie: Hij had gestreden tot de dood, en deze overwonnen. Zijn donker oog zocht een ieder tot een groet. Toen zegende Hij de wereld en rees omhoog. Wurdt lüd it rüzjen fan ’e wyn de fiere tolken gean’ yn psalmen, Jeruzalem, dyn poarten, yn Weits, winen, op yn. Noard en Süd En brek yn fjür en flammen üt! Ook is ons nog een eenvoudiger, hoe wel niet onverdienstelijk Fries vers be kend. Met deze gemakkelijk te begrijpen regels willen we U een gezegend? feestdag wensende besluiten. De anonieme dichter schrijft dan: Alle tael en alle tonge Moat Syn lof en hulde sjonge En Him earje as Gods Soan. Hiel de himel sjongt Syn prize It Inglehëar op nije wize Earet Jezus’ hearlikheit. Alle macht leit yn Syn hannen 't Minskeslachte yn alle lénnen Moat him tsjinje yn ivichheit. Jow o sünders Him jim herten Klei o swakken Him jim smerten Siz o earmen Him jim wea; Sjoch, it libben ha jim urven Troch Syn stjerren jim forwurven: 't Ivich libben nei de dea. Daar hoor ik jou, sei döve Japik en doe roun der in lüs oer de souder. De stichting Zandbergen, bekend gewor den door haar vele kindertehuizen, heeft te Amersfoort haar 75-jarig bestaan ge vierd. Er was grote belangstelling, ook uit regeringskringen. Zo is het ook. Binnenkort zal in Neder land een nieuwe wettelijke bepaling van kracht worden, volgens welke het bestu ren van een auto onder invloed van al cohol niet langer een overtreding, doch misdrijf vormt. Zeepost naar Indonesië. Op 31 Mei a.s. vertrekt het s.s. „Rempang” naar Indo nesië. Met dit schip kan zeepost worden meegezonden. De correspondentie moet daarvoor uiterlijk 29 Mei ter post zijn bezorgd. Republikeinen te Batavia hebben de in schrijving opengesteld voor hen, die zich beschikbaar stellen om in Djokja te gaa1 werken. Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 HIMELFEART. Op in Ijochte wolk forsweve Wurdt de Hear fan de ierde heve Fart Er op nei himels troan. HIMELFEART. Berch fan oliven, berch fan frede, Dü draechst it lést Gods hill’ge foet En fan Syn hannen dript genede, ’t Is himelfeart op ierde hjoed. ’t Is himelfeart, in nije Maeije Rüst troch dyn grien Gethsémané, De lije foarjierswinen waeije Dyn mylde fruchten rispensré. O ingelwachter op ’e moarn, Doch iepen foar de Minskesoan! vertrek was de trein al vol. Een rode broeder. Chief Oskenanton (Vliegend Hert) het laatste opperhoofd der Indiaanse Mohawkstam, bracht een bezoek aan Nederland. Bananen. Op het ogenblik is men bezig met de aanvoer van 1800 ton bananen van de Canarische eilanden. De lopende tonnen zullen gehonoreerd worden. Over de verdeling van het restant wordt be raadslaagd. Open kaart. Te Dordrecht kan de po litie thans de caféhouders verplichten, de gordijnen van hun zaak open te hou den. Nu Sjanghai voorlopig als eindpunt van de eenmaal wekelijkse luchtverbinding Batavia, Singapore, Bangkok, Sjanghai is vervallen, is met ingang van 19 Mei j.l. het eindpunt van deze dienst verlegd naar Canton. Deze verbinding zal wor den onderhouden met DC-4 toestellen. Al skout in wolkem foar dizz’ Sinne, Al is de Hear Syn ierde ünttein, Hy bliuwt üs by, Syn süv’re minne Is djip en djür en sünder ein O Treaster, kom! yn swiere palmen Terecht of ten onrechte dat hangt af van de manier waarop men deze dag wil bekijken is de dag van Jezus’ hemelvaart wel het stiefkind onder de Christelijke feestdagen genoemd. Wij zullen op deze plaats niet in den brede nagaan, in hoeverre deze aandui ding juist is. In theologische betekenis is de dag van ’s Heren hemelvaart ze ker niet de minst betekenende in de rij der Christelijke feestdagen. Zien we deze dag echter alleen uit het oogpunt van folklore, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat deze dag arm is aan volksgebruiken. Kennen we tal van Kerst-, Paas- en Pinkstergebrui- ken, Hemelvaartsdag immers bleef ge speend van alle franje. De dag wil en kan op Christelijke wijze slechts worden gevierd of.niet ge vierd. Een tussenweg is niet mogelijk. Hemelvaartsdag heeft echter meer eigen schappen, die de andere Christelijke feestdagen missen. Ze geeft weinig voedsel aan de mense lijke fantasie en het menselijk sentiment. Sober wordt ze ons door de evangelis ten beschreven. Ze is trouwens in alles sober. In de reeks van artikelen, die we dit jaar schreven over de verhouding tussen de dichter en het Kerstgebeuren, over Lijdens- en Paaslyriek, maakt in dit op zicht het dichterschap rondom de He melvaart een uitzondering. Ook dichters worden niet overvloedig door het gebeuren op Hemelvaartsdag geïnspireerd. Hemelvaartsgedichten van blijvende waarde zijn weinig geschreven. Het beste is misschien nog dat van Jan H. de Groot, gepubliceerd in zijn „Ver loren Liedjes”. HEMELVAART. Staande op de berg; bleek en ernstig overzag Hij peinzend de verre streek Aan Zijn voeten lag de grote wereld met de kleine mensen. Toen kleurde een nieuwe dag de wereld rood. Zijn taak was nu volbracht, Zijn Vader riep Hem naar het Paradijs. En zacht sprak Hij tot de jongeren van Gods liefde en van Zijn verre reis. Maar dat Zijn geest zou blijven als een Koninkrijk De dag der kroning is gekomen, de dag van eer en heerlijkheid! De Heer heeft weder ingenomen Zijn zetel na volbrachte strijd. Aard en hemel zingen van de grote dingen, die Hij wrocht op aard; Voor der jong’ren ogen steeg Hij naar den hogen, Een aanbidding waard. Far nei Dyn hüs en himel hinne, Oerwinner yn alle ivichheit! Dü bist üs heil en Dü de sinne, DÜ breidgeman en wy Dyn breid, Hwa sil dit hillich houlik brekke? H^ar, ris üs ta de bruiloft ré! Dizz’ leafde is op ’e bergen wekke, O Golgotha! Gethsémané! Us wegen gean’ Gods, wenten ta, Hy giet, Hy komt, Hallelujah! Misschien maakt U het bezwaar, dat de dichter zich de vrijheid veroorlooft over een wagen met vurige paarden te spre ken, waarover de evangelieverhalen zwijgen. Heeft de dichter aan Elia gedacht? Of zou hij tot het schrijven van deze re gels geïnspireerd zijn door het glorie volle van de Hemelvaart? Want dat is wel hetgeen de dichters die ons de Hemelvaartsdag bezongen, kenmerkt: ze zijn bewogen door het grootse, het majesteitelijkë, het triomfe rende van dit gebeuren. Zong ook Isaac da Costa het al niet, toen hij zijn visie op de Hemelvaart gaf? Een aanwinst. De nieuwe ventilatietoren van de staatsmijn Emma, welke de grootste en modernste zijn van Europa, zullen 7 Juni officieel in gebruik geno men worden. Tussen het blinkend gewemel van engelenvolken, die wachtten aan de rand van witte wolken, stond een wagen met vurige paarden en wielen als een gouden zon. Daar steeg Hij in. En zag nog om naar de aarde maar reeds begon Zijn triomftocht naar den hemel. jirappelvezels, mei jirappels, mei vitasan, mei biosil, mei of yn in silo, roun of fjouwerkant, yn of büten de skuorre, yn of boppe de groun en far sa mar fuort. It is in spannende race en miljoenen wurde der oan spansearre. Wy sitte der op it heden wer op kop en earen yn en it is jit net to sizzen hwa de kampioenspriis helje sil. Grif, de gersdroegerijen hawwe de fuotten al aerdich ünder it gat, mar altyd bliuwe de hege kosten, sawol fan de droegerij seis as fan de deistige kosten. By dizze molkpriis kin it lang, mar as dat ris hwat minder wurdt? Der komme dit jiër ek grif wer mear ruters oer it lén. Dat foldocht ek tige skoan en folie minder kosten. Ruterhea hellet sa mar tsien, élf presint aiwyt en ien kear de slach hwat to pakken, dan félt it wurk genóch mei. In pear hündert ruterstokken is de hie- le wréld ek net. Dat is sachs oan to gean. En it oare kin men seis fortsjinje. De ynkülerij is jit in iepen fraech. Der kin fan alles jit barre. De Firma Koopmans héldt oan mei syn Vitasan, ek al kinne hja oan diz tiid ta de offi- sjele seine der noch net oer krije. Mar hja hélde oan en dat seit op him seis fan sa’n greate firma, dy’t in namme to forspyljen hat, wol hwat. In oare fir ma is op in paed mei jirappelvezels. Dat wol de boeren ek wol oan, al moat ek hjirfan if ündersiik jit komme. Wy wolle mei bilangstelling öfwachtsje hwa’t de goals meitsje sil dizze rit. It sür heart men hjir net folie mear fan. Dat wol der hjir net yn en ik bliuw derby, dat it my ek net lizze soe. Der sit in bysmaekje oan, hwer’t ik op de dür as boer net mei op ha soe. Fan melasse-kuilen ha ik béste risseltaten sjoen, mar dat is ek nochal djür. Hawar, de striid is wer yn folie gong. Ik hoopje de mathadoren goed yn ’e gaten to hélden en dy’t ear- 'ik frnrst komt, kriget grif de prils. En nou mar los. De tiid is der. Tj. de J. Dinsdag 24 Mei: Bolsward. Convent. 8 uur. Ned. Rode Kruis. Filmavond. Lekwatef uit Haagse kranen. Binnen kort zal begonnen worden aan de uit voering van het Lek-duinplan, een mil- lioenenobject, dat de gemeente Den Haag en mogelijk nog andere steden in Hol land zal voorzien van drinkwater, af komstig uit de rivier de Lek. Ingebroken is in de woning van de sla ger G. J. Luisterburg te Bergen op Zoom Er werden ruim 300 gulden aan geld, enige duizenden vlees-, boter- en olie- bonnen en enkele sieraden gestolen. Laaghartig. Te Goirle (bij Tilburg) is het 9-jarige meisje M. van G. uit Goirle door een onbekende aangerand en zwaar gewond aan de kant van de weg ge vonden. Een Meteoor-straalvüegtuig der lucht macht heeft kort na de start van het vliegveld Twente een noodlanding moe ten uitvoeren, wegens een defect aan beide motoren. Het toestel, dat in de omgeving van het vliegveld terecht kwam, werd zwaar beschadigd. Goed voorbeeld. De N.V. Philips zal ongeveer 400 houten huizen uit Oosten rijk betrekken, ter waarde van ongeveer 2 millioen gulden. De huizen zullen ten behoeve van het Philipspersoneel in Eindhoven en omgeving geplaatst wor den. Hoe zit dat? Naar wij vernemen zal de Rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek een onderzoek instellen naar de zogenaamde luchtbergen op Walcheren. Een student, die op zijn kamer te Delft een revolver demonstreerde voor zijn vrienden, werd ernstig aan het hoofd gewond, toen het wapen onverwachts af ging. In het ziekenhuis is de jongeman, de Chinees Tan, aan de gevolgen over leden. Lijk gevonden. Uit het water van het IJ is het stoffelijk overschot opgehaald van de Noorse stoker Roald Paulsen, die reeds enige tijd werd vermist. Met een kermis en uiteraard met een groot internationaal schutterstour- nooi werd Zondag het heuglijke feit te Hoogerheide gevierd, dat de handgboog- schutterij „De Eendracht” aldaar hon derd jaar bestond. Bijna tweeduizend slachtoffers. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek deelde mede, dat de griep van Januari en Fe- bruari j.l. 1932 slachtoffers heeft ge vraagd. Ter nagedachtenis. Op de binnenplaats van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam werd een monument ont huld ter nagedachtenis van de 135 oud- leerlingen, die door vijandelijke acties een zeemansgraf vonden. Eierhandel. Rechtstreekse leveringen van eieren van pluimveehouder naar consu ment zijn toegestaan, mits deze leverin- gen beperkt blijven tot een maximum van 25 eieren per aflevering, en niet plaats hebben op een openbare eier markt. Aan prof. dr. F .A. Vening Meinesz,.dir. van het K. N. M. I. in De Bilt en hoog leraar in de geodesie aan de universiteit te Utrecht, is het ere-doctoraat van de Brusselse universiteit uitgereikt. Een smerige dief. Te Amsterdam werd 1 een man gearresteerd, die in meer dan za[ Op 29 Mei a.s. in zijn functie van 20 kerken van Noord-Holland de offer-' blokken had gelicht. Wel animo. Dezer dagen zijn de eerste Dieseltreinen uit Leeuwarden en Gro ningen vertrokken. Een half uur voor het Ook het Fries kent echter zijn Hemel vaartsliederen. Ha jo dat stik koalsied lizzen sjoen diz- zer dagen in eintsje diz kant de Ryp? Wis, hjir by om leine de gouden lapen ek wol, mar der tsjin dy skoandere Hatsumer pleats oan, wie it seldsum moai. Der is frijhwat koalsied dit jier. as jo boppe Ljouwert komme en dan fan Stiens óf de streek léns oant Hol- werf ta, kin men it rounom lizzen sjen en dit is foar it doarp Holwert grif de gloarjetiid. As wie men yn it Palestyn- ske lén, sa drippe ek hjir de dellingen fan molke en huning. Ja, Fryslan is op it heden in lén, hwer’i men fleurtch troch riidt. De maitiid wie nea glénziger as hjoed, de lannen lizze sa rynsk en wielderich, De kleuren fan tek en hüs, manske eilannen yn in griene sé, binne in lust foar de eagen. Hoe is it müglik dat men dit prachtige stik r.atür net yndrinkt as balsem. De nach ten binne jit kéld genóch, dat is wier, soargsume boeren hawwe de melke kij jit tek op, hwant it knypt noch ta, Snein- tomoarn kamen de melkers mei iislaech-1 der nou al jierren geande is tusken de jes oan ’e klompen it lén üt, mar oer- x- -> 11 j- •-- dei is it ien fleur allegearre fleur. It bi slüt om de winterpriis fan de molke jit in wike as fjouwer troch to setten, dyng der ek sines by. Dat wie as kompen- saesje foar de leansforhening, dy’t de forplichte pensioenbydragen foar de boerearbeiders meibrocht hat. De arbei ders krije nou in lyts pensioen en de boer moat der in ryksdaelder wyks foar bitelje. Al wer in stap foarüt. Nei in libben fan flink en nuttich arbeidzjen heart der gjin earmoede mear to wêzen yn it hüs fan de arbeider. Der is tige sprake fan west om dizze pensioenkwesje ek üt to wreidzjen oer de lytse boeren en men tochte algemien dat it dan wol der op ütdraeije soe, dat alle boeren yn in forplichte pensioenfor- sekering opnomd wurde soene, mar dat is noch net trochgien. It jildf nou yn de earste opslach allinnich foar arbeider en feint. Gf dit goed sjoen is, sil de tiid ütwize moatte. Sa’t it nou giet, kinne de boeren goed buorkje en dan rédde se harren seis wol. Kin dat, dan is der neat moaijers, hwant dan bihéldt men de frijheit om it sa to dwaen as it jin seis it béste leit. Hoe lang dizze ridlik goede tiid foar de boeren bliuwe sil, wit lykwols gjin minske en stel, dat se wer weromkomme soene yn omstan- nichheden, dat se neat bibuorkje kinne, dan soe de arbeider pensioen hawwe en de boer om ’e stüke springe moatte. Ei, né, men hoecht fuort net wer bigjinne to earmoedzjen, mar de gesichten en de mieningen kinne hommels foroarje, dat wik ik jo. Hawar, it komt wol ris wer op it aljemint, dat mist net en dan wer dei ried. Party minsken hawwe tige har niget oan de kampioenswedstriden fan it fuotbaljen. Ik kin it my skoan yntin- ke, der sit wol spanning yn en it is grif ek in aerdich gesicht. Mar der binne oaren, dy’t mei greate I spanning sjogge nei de kompetysje, dy’t Woensdag 25 Mei: Bolsward. Bovenzaal de Doele. 8 uur. C. en O. Ledenvergadering. De prijsdaling van de vrije markt van Batavia is zo drastisch verlopen in de twee jaren, die achter ons liggen, dat ’t illustratief is eens de prijsdaling in kaart te brengen aan de hand van gegevens welke zo juist bekend geworden zijn. Wij zien dan dat de prijs van de rijst de enige is, die een stijgende tendens vertoont, doch dit is meer een seizoen- kwestie. Overige artikelen; een tube tandpasta kost thans f 2.70 (een jaar geleden f3.50), een pakje scheermesjes f2.(f2.35), een Engels pond zeep (ca. 40o gram) f0.80 (f 1.25); een kilo zout f0.46 (f2.30); een kilo aardappelen f2.74 (f4.50); een kilo uien f 1.44 (f3.94). De vrije markt in Batavia kan men niet de „zwarte markt” noemen, hoewel het wel een markt is, waar goederen buiten de distributie om verhandeld worden. Het in Indonesië gevolgde distributie systeem is zozeer verschillend van het Nederlandse, dat op de Bataviase markt niet van „zwarte handel”, doch van „vrije markt” gesproken moet worden. De officiële prijzen liggen in doorsnee toch nog 60 pet lager dan de vrije prij zen. Hwat hat Gabe Skroar 'dersknte methoades, dy’t de boeren brake by it biwarjen fan de simmer- frucht foar de winter. Dat is by my jit spannender. En der sit jit folie mear oan fêst. Hoe sil it nochris komme. In hiele rHe candidaten dogge mei, Hjir binne de „cracks”. Gersdroegjen, ruterjen, fol- ctomatysk heameitsjen, ynkflljenme! sür, melasse, mei waei, mei süker, mei commissaris der K. L. M. de eerste vlucht van de K. L. M.lijn op Canada mee maken. Koos Vorrink huisteer Naar Het Parool meldt, zal de heer Koos Vorrink spoe dig het ziekenhuis te Kopenhagen kun nen verlaten. Hij zal dan voor volledig herstel nog enige weken in Denemarken blijven en> begin Juli naar Nederland te rugkeren. Oud-minister Sassen heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer niet aanvaard. Het betreft hier nl. een ge kwalificeerde zetel, die door een mili tair deskundige moet worden bezet. Vrij in prijs. Ook de prijzen van huishou delijk- en laboratoriumglaswerk, met uitzondering van verpakkingsglas, zijn thans niet meer aan prijsvoorschriften gebonden. Vrijdag 27 Mei: Bolsward. Geb. Gasthuissingel. 8 uur. Chr. Reciteerclub. Oefenavond. v~if— Bolswards Nieuwsblad Opgevaren ten Hemel I gld 9 7 6 5 4 I 1KG - MARGAR] 10DÓO! LUCIFEl k &:XXXXXXXXXXX> 2J- JAH. APR. JULI OCT. JAH APR. 19471948 DE PRIJZEN OP DE VRUE MARKT f TE BATAVIA GEGEVENS CX.S.EATAVtA 1KGRUNOVIÊES g 1 LITE! RUST 1OEIEREN I—

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1