Cijfers 'S n 1 f d die doen denken Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht a i I us hjoed n Q to sizzen No. 41 4S« Jaargang Vrijdag 27 Mai 1949 Streekblad voor West* en Zuidwest Friesland - Bolsward Hoeveel is het? f Dat het f 190.000 f 150.000 f 33.000 dat tot nog toe in lijn; 3. del >ns et mi) t.b.c.bestrijding Subs, kinderuitzending Subs. Districtsdiensten kinderhygiëne Subs, kraamzorg Subs, rheumatiekbestr. 400.000 360.000 400.000 275.000 Hemelvaartsdag in Leeuwarden aan de start zullen verschijnen, ter gelegenheid van genoemde sportuitwisseling. Ook zullen twee Zwitserse toeristen, in de wedstrijd voor toerfietsen, deelnemen. Nim foar it iten in lyts wipke Nei it iten in lyts sljipke. Varachqnt DINSDAGS «n VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bij ▼ooraltbetfilni 4dv.vtentleprqi i 10 cent per m.thi Giro 87926 r Reg. Omroep Noord. 245 M. 22 n n Benelux, welker grensverbeteringen er ook aan de orde komen. Maar de kleinere belang hebbenden worden, zoals te doen gebrui kelijk is, ook nu weer geweerd. En toch behoorden de kleine Westelijke buren van Duitsland op deze conferentie ook te zijn omdat zij waarschijnlijk mèt Frankrijk als onmiddellijke buren en als gewezen bezette landen beter de men taliteit van het Duitse volk kunnen be- Het moet de Friese filmmensen als een grote verdienste worden aangerekend, dat zij van deze opdracht niet een stijve documentaire film hebben gemaakt, maar een rolprent, die het op ouderavonden zeer zeker zal doen. Op boeiende en ar tistieke wijze toont de film ons hoe reeds bij de kinderen in hun spel en liefhebbe rijen is na te gaan in welke richting hun aandacht gaat en welk beroep voor hen het geschikst moet worden geacht. De eigenschappen betreffende het ka rakter, de handvaardigheid, het gevoels leven en de verstandelijke vermogens lo pen als een rode draad door de film. Het doel van deze instructieve film is de ouders te wijzen op de grote verant woordelijkheid bij de keuze van een be roep voor hun kinderen. spoorwegen, dat in de Russische zóne van Berlijn zetelt, Oostmarken deed. Berlijn» tumult De Amerikaanse commandant achtte de beweegreden van deze staking gerecht vaardigd, maar de Russen en hun com munistische aanhang in Oost-Berlijn dachten er anders over en zo heeft de Westerse wereld het voor haar merk waardige schouwspel gezien, dat com munistische stakingbrekers uit de Oos telijke zóne in West-Berlijn doordron gen en tegen de stakers, die hier en daar stations bezetten, vuurwapenen gebruik ten, waarbij vele gewonden vielen, ter wijl hun tegenstanders trachtten de sta king ook over het Russische deel van de Duitse hoofdstad uit te breiden. Berlijn scheen in het begin dezer week de inzet van een strijd tussen West en Oost, zoals geheel Duitsland dat is op de conferentie te Parijs. De Russen willen een Duitse eenheids staat, welke terstond door de bezettings troepen zal worden ontruimd. De Wes telijke geallieerden zijn ook voor een Verenigd Duitsland, maar dat als een federatie zal zijn op gebouwd, waarin elke afzonderlijke staat zekere voegdheden zal hebben om zo te voorkomen dat een sterk Duits centraal gezag ooit weer de vrede in gevaar zal brengen. Een gespleten Duitsland waarvan het Westelijk deel thans offi cieel tot federale republiek is uitgeroe- Oostenrijkse vredesverdrag dat na het Duitse vraagstuk nog te Pa rijs aan de orde zal komen, nu direct tot stand zal komen, is ook maar niet zo voetstoots te geloven, omdat zolang de Duitse kwestie niet is geregeld, de Russen allicht de Oostenrijkse kaart nog in de hand zullen willen houden. Ook over de kwestie Griekenland is er nog vóór de conferentie van Parijs, in de sfeer van de Ver. Naties tussen het Westen en Rusland contact geweest, dat men van plan is voort te zetten. Maar ook hier maakte het de indruk, dat de Russen er op uit waren de militaire steun van de Ver. Staten en Engeland aan de Griekse regering te onttrekken opdat het land open zou komen te lig gen voor de communistische invloed. e ij a I- Paedagogysk Wurkforbén. Sneontomiddei hat dr. P. Sipma it pae- dagogysk wurkforban fan de Fryske Akademy ynstallearre. Dit wurkforbên is ta stén kommen nei oanlieding fan it Underwiiscongres fan forline hjerst en hat as taek om op wittenskiplike wize de fraechstikken to bisjen dy’t op ün- derwiisgebiet mei de twataligens gear- hingje. Moskou heeft zijn moeilijkheden in het dingen naar de Duitse gunst. Want als het be palen der Duitse grenzen aan de orde komt, moet ook over de grote brokken van Duitsland, welke de Russen aan Po len cadeau gaven gesproken worden en zal Moskou op dit gebied óf de Duit sers hevig moeten teleur stellen, óf de Polen van zich afstoten dóór hun weer een deel van de Duitse buit te ontnemen, waardoor de ontevredenheid welke in sommige delen van Oost-Europa al je gens Moskou heerst, een belangrijke stimulans zal krijgen. Hier staat Moskou voor een moeilijke keuze en de confe rentie te Parijs zou een hoop pikanter nog worden als ook Polen daar aanwe zig was. Dat land behoorde er ook eigenlijk te zijn, evenals de Rondom de Snekermeren. Het secretariaat der „Sportclub Sneek” deelt ons mede, dat de aangifte voor d' wielertocht „Rondom de Snekermeren de 100 reeds heeft overschreden. Onde'' de deelnemers bevinden zich verschel dene, die aan de elfstedentocht op Pink stermaandag zullen deelnemen. Als oefentocht voor deze „Acht van Bols ward” leent de „Rondom de Snekerme ren”tocht zich schitterend. Door bemiddeling van het Leeuwarder comité voor sportuitwisseling Leeuwar denNorwich en met medewerking van de Leeuwarder wielersportvereniging „De Friese Leeuw” is het de „Sportclub Sneek” gelukt van de Nederlandse Wiel- ren-4Jnie dispensatie te krijgen voor de deelname van licentiehouders van de N. Augustus wurdt it cintrale punt, fan de'W. U. en de ploeg Engelse renners, die kampen, dy’t elkmis fiif dagen duorje. Forskaet. Alhoewol’t it waer bytiden noch frijhwat skrousk wêze kin, wurcle der rounom al wer plannen foar de simmerfakansjes makke. Ek de ünderskate organisaesjes op it mêd fan de Fryske Biweging binne drok dwaende om alles foar harren sim- merkampen ta to rissen. Sa giet it Boun fan de Frysk Nasjonale Jongerein wer I nei Skylge. Fan 24 July oant 20 Augustus haldt it dêr fjouwer kampen twa derfan binne adspirantekampen yn de gebouwen fan de stifting Schylgeralan. Ek de Fryske Folkshegeskoalle slacht syn tinten yn de gebouwen fan dyselde stifting op. Fan 20 Augustus oant 3 Sep- timber wurde dêr twa saneamde stüd- zjekampen halden. It earste kriget in yn - ternasjonael kleurke, om’t der neist al lerhande Fryske problempn ek in Fla ming, in Süd-Afrikaen, in Yndonesiër en in Sionist de dielnimmers oer harren lén ynljochtsje sille. It twadde kamp sil mear op de econo- myske, sociale en culturele problemen fan Fryslén seis rjochte wêze. It is net tafallich dat èn it Jongereinboun èn de Fryske Folkshegeskoalle nei Skylge ta geane en dêr gebrük meitsje fan de krea- ze gebouwen fan de stifting „Schylgera- lén”, Dy stifting wol ommers de bén tusken de Friezen fan de fêstewél en dy fan it eilén neijer oanhelje. Om dat doei to birikken stelt de stifting ündermear syn gebouwen graech biskikber foar al lerhande organisaesjes en groepearrings. Fierders giet it Roomsk Frysk Boun fan 1020 Augustus wer nei Riis yn Gaes- terlên. De Roomske Friezendei op 15 „Tussen spel en leven”. Kortgeleden maakten wij in deze ru briek melding van de totstandkoming van de film „Tussen spel en leven”. Deze film, die ter illustratie van het gesproken woord over de beroepskeuze voorlichting dient, werd Maandagmid dag na een woord van welkom door de Commissaris der Koningin in Friesland voor een aantal genodigden vertoond. deel daarvan wordt uitgegeven aan de drank. De Marshallhulp leverde het eerste jaar 1 milliard op. Ruim de helft daarvan werd uitgegeven aan alcoholica. Over de gulden van Joekes was veel te doen, maar dat we drie zulke guldens uitgaven aan de drank, slikten we zo maar. Nederland heet het land te zijn, waar het onderwijs op hoog peil staat. Op de Rijksbegroting 1949 werd alles bij elkaar voor lager onderwijs, nijverheidsonder wijs, voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs, hoger onderwijs en we tenschappen f266.000.000 geplaatst. In 1948 gaven we ongeveer tweemaal zoveel uit aan de drankgewoonte. De drankhandel beschouwt zich tegen woordig als de steunpilaar van de Mi nister van Financiën doordat haar acti viteit de schatkist stijft. Wij vermoeden echter, dat ook deze Minister, evenals zijn voorgangers Goeman Borgesius, e. a., destijds, graag de accijns zou missen als daarmee ook de veel meer kostende nadelen van het socale kwaad dat drank gebruik heet van ons volk werden afge wend. Immers ongeveer 1/5 van het aan drank uitgegeven geld komt in de vorm van accijns terug. Maar wat staat hiertegenover? Directe gelduitgaven aan alcoholica, ma teriële schade, door drankinvloed in het verkeer en anderszins veroorzaakt, Ver- pleegkosten drankslachtoffers, Vervroeg de polisuitkeringen, Onderhoudskosten nabestaanden, Idem invalide slachtoffers en gezinnen, Ondersteuning ontwrichte en a-sociale gezinnen, Kosten van poli- tie-apparaat ten laste van alcoholge bruik, Kosten van rechtspraak en gevan geniswezen idem, Kosten van reddings werk en consultatiebureaux voor alco holisme, Kosten van overig sociaal werk, veroorzaakt door alcoholisme. Aandeel alcohol in kostenlast geslachtsziekten, t.b.c., krankzinnigen-, psychopathen- en debielenverpleging, Verspilling arbeids kracht, arbeidslust, arbeidsuren, Ver- Tlisdei 31 Maeije: 18.3019. Frysk programma (le diel) a. Earnstich wurd fan Ds. J. Rienstra fan Inglum. b. Stimmen üt if Heitelén. 19.1519.45. Frysk programma (2e diel) It Snitser Kantatekoor Ónder lieding fan Gezinus Schrik, sjongt „Wer bin’ de fjjlden grien”, in deadebitinkings- kantate fan Paulus Folkertsma op teksten van D. A. Tamminga en Fed- de Schurer (opn. fan in ütfiering by gelegenheit fan de Nasjonale Roudei op 4 Maeije yn de Greate Tsjerke to Snits). Die vraag doet je denken aan het non chalante gebaar van een greep in het vestzakje als de ober komt afrekenen, aldus een folder, die we dezer dagen in de bus kregen gestopt. Hoeveel is het? En de ober zegt zo ter loops, zoals een goede ober dat behoort te kunnen, zo losjesweg, zonder blikken of blozen of ook maar de geringste na druk: „Een half milliard, meneer.” En de klant betaalt, ook zonder blikken of blézen, zoals een goede klant dat be hoort te kunnen, nadat hij ongemerkt even een vlugge berekening heeft trach ten te maken van de fooi, waarbij hij zich natuurlijk vergist en honderd milli- oen geeft, terwijl hij maar vijftig bedoel de. De ober helpt meneer in zijn jas, houdt de deur open: „Dag meneer, dank U” met de klemtoon op U en de meneer wandelt de frisse lucht in met een reke nend brein, maar met de rustige blik van een man, die betaald heeft wat hij opdronk. Nu ja, het ging in kleine porties en door een paar millioen verschillende mensen. Maar het ging toch zo ongeveer in Ne derland in 1948. Aan borrel en bier en wijn gaven we samen als volk een half milliard uit, benevens een fooi van een dikke honderd millioen „pot voor me neer”, in dit geval de schatkist. Dat is toch werkelijk absurd. En toch is het zo. Denkt U zich dit eens rustig in. Het Nederlandse volk heeft in 1948 voo>- ruim 500.000.000 gulden aan bier, wijn en jenever door het keelgat laten glijden. Dat is aanmerkelijk meer dan in 1947 (360 millioen). Een half milliard gulden aan alcoholische dranken.. En dat in een land dat economisch bezien, nog lang niet van de in de oorlog geslagen won den genezen is. Een land, dat voor een belangrijk deel nog op de hulp van an deren is aangewezen. Iedereen geeft toe, dat woningbouw een noodzaak is van de eerste orde. De regering zal daarvoor in 1949 400 millioen uitgeven, maar die betaalt ons volk. 400 millioen voor wo ningbouw; .500 millioen voor alcohol, dus voor een genotmiddel. Die verhou ding is toch wel erg scheef. Men gaat over tot het bouwen van meer montage- woningen die wel schijnen te voldoen, maar ook om een betaalbare huur voor te bereiden. Zou die niet veel gemakke lijker betaalbaar worden als ons volk wat minder dronk? f500.000.000! Van alle kanten wordt ons toege schreeuwd: we moeten versoberen an ders gaan we totaal in de put; maar we drinken steeds meer. Een half mil liard! Wanneer zal ons volk wijs wor den? Als het te laat is? Wij willen het nog op andere manier zeggen: Omgerekend per hoofd (eigen lijk wondere berekening, want „per hoofd” wil hier aanduiden, hoeveel iede re inwoner, dus ook de baby, de zieke, de gevangene, de 100-jarige, gemiddeld aan drank gebruikt) komt men aan de hand van nauwkeurige cijfers tot de vol gende conclusies: I. Het hoofdelijk gebruik van sterke drank (jenever ed.) stijgt na de oorlog buitengewoon snel en was in 1948 103 pet, hoger dan voor de oorlog. J. Het hooidelijk gebruik van bier was in 1946 veel hoger dan voor de oorlog, doch liep in twee jaar tijd terug met 5 liter dank zij de snelle opkomst van alcoholvrije dranken en was in ’48 terug op het peil van ’37. 3. Het hoofdelijk gebruik van buiten landse wijn was in ’48 reeds weer 75 pet. van het vooroorlogse. Kruidenierswijn werd er in ’48 ongeveer 200 pet. meer gekocht dan voor de oorlog. 4. De hoeveelheid zuiver alcoholvergif per hoofd meer letterlijk: per lichaam was in ’48 hoger dan gemiddeld voor de oorlog. 5 De totale uitgaven voor 1947 aan al coholica komen, op reële wijze berekend, op f54.12 per hoofd of f520 millioen voor ons geheele volk. 6. Eveneens reëel berekend vinden we voor 1948 een hoofdelijke uitgave van f 36.08 aan jenever e.d., f 15.95 aan bier en f 10.56 aan wijn. Totaal f62.59 per hoofd. Dit betekent voor ons gehele volk een uitgave van f 353 millioen aan jene ver e.d., f 156 millioen aan bier en f 103 millioen aan wijn of een totaal van f612 millioen. Wanneer we deze cijfers eens gaan ver gelijken, gaan ze nog meer spreken. Het hele nationale inkomen bedroeg in 1948 12 milliard, het vier en twintigste Hwat hat Gabe Skroar pen is het ideaal der Westelijke ge allieerden niet. Ook zij wensen een ver enigd Duitsland, maar dan moeten zij ook de zekerheid hebben, dat dit een democratisch Duitsland naar Westerse begrippen wordt. Daarom willen zij ook geen directe terugtrekking der bezet tingstroepen ten eerste omdat zij vrezen dat dan de door de Russen in Oost- Duitsland sterk georganiseerde commu nistische partij en het communisti sche politie-apparaat een greep naar de macht zouden doen en ten twee de omdat ook als dit gevaar niet dreig de, de democratische idealen in Duits land onder de massa nog geenszins zo verankerd zijn, dat deze zich op een kwade dag niet door nationalistische stromingen op sleeptouw zouden kunnen laten nemen. Ook gooide levenskansen, Morele beschadi ging, Leed, en.z. enz. Het zijn alle posten, die misschien niet altijd in geldswaarde zijn uit te drukken, maar niettemin zwaar wegen. Men zou dus verwachten, dat op de Rijksbegroting een flink bedrag zou zijn uitgetrokken voor subsidie aan de drankbestrijding. Deze post komt inder daad op de begroting voor en is onder gebracht bij de post Volksgezondheid, die is geraamd op 13.4 millioen gulden. Tegenover het gigantische bedrag dat voor alcoholgenot wordt besteed valt deze 13.4 millioen gulden bijna volko men in het niet. Toch zit, zolas opge merkt, hierin nog heel diep verscholen hef minuscule bedragje dat uit de rijks kas wordt beschikbaar gesteld om al de bittere1 nasmaak van dit genot een klein beetje te neutraliseren. Men zie het volgende staatje van subsi diebedragen welke onder deze 13.4 mil lioen voorkomen op de Rijksbegroting 1949, getuigend van velerlei kleine zorg van het Rijk voor de Volksgezondheid, die echter nog zoveel grote zorg laat aan het particuliere initiatief Subsdie en overige uitgaven voor f 2.900.000 470.000 f f f Subs, bestr. geslachtsziekten f Subs. lich. gebrekkigen en onvolwaardigen Subs, geestelijke volks gezondheid Subs, drankbestr. misbruik sterke drank Dit laatste is alles wat het Rijk beschik baar stelt om de brokken van het alco holisme te helpen opvangen en de voor lichting en jeugdopvoeding ten aanzien van het alcoholvraagstuk te bevorderen! Tegenover iedere f 18.500.die aan drank worden uitgegeven, staat slechts f 1.steun aan de drankbestrijding. Het is niet de eerste maal, dat wij voor het drankvraagstuk de aandacht vragen. Verleden jaar leidden wij de „Blauwe Week” in met een artikel over de in vloed van de alcoholica op het mense lijk lichaam, later nog eens gevolgd door een noodkreet onder de titel. „Wees een man!” Ditmaal hebben we de cijfers laten spreken. Voor wie oren heeft om te horen spreken ze een duidelijke taal. We behoeven er niets aan toe te voe gen. Uitgave van DruKKeriJ Fa. A. J. OSINGA De Vierlandenconferentie gestart Sfeer van wantrouwen. Berlijn» tumult Het „Verenigd vDuitsland”. Polen en Be nelux hebben geen boodschap. Wanneer komt er een vredesverdrag met Oostenrijk? oordelen dan Engeland en vooral de Ver. Staten Hun matigende stem had op een confe rentie, die in het spel der hoge politiek een soort huwelijksaanzoek van West en Oost aan de Midden-Europese bruid dreigt te worden, niet mogen ontbreken. Misschien zal dat echter op een latere conferentie nog wel eens gebeuren, want er is eigenlijk niemand die gelooft dat dit de laatste conferentie over dit vraag stuk zal zijn in die zin dat zij nu een oplossing zal brengen. In een sfeer van onderling wantrouwen kan deze niet tot stand komen. Men zal al dankbaar mo gen zijn als deze conferentie van Parijs dit wantrouwen niet nog aanwakkert en er een stap vooruit wordt gedaan op een nog moeilijke en lange weg naar overeenstemming. In het „Paleis van rose marmer” te Pa rijs zijn Acheson, Bevin, Wysjinsky en Schuman, resp. ministers van buitenland se zaken van de Ver. Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk, nu al enige dagen bijeen ter bespreking van de Duitse kwestie. Op de agenda staan: 1. het Duitse vraagstuk zowel van politieke als economische kant; 2. de toestand te Ber- voorbereiding van het vredes verdrag met Duitsland; 4. het vredes verdrag met Oostenrijk. Een poging van Wysjinsky om ook het Japanse vredesverdrag aan de orde te stellen, mislukte, omdat de anderen de conferentie niet bevoegd achtten deze zaak te Parijs te behandelen. Het wan trouwen tussen de Westelijke geallieer den en Rusland heeft de Duitse kwestie op een geheel ander plan gebracht, dan men zich aan het einde van de oorlog had voorgesteld. We hebben niet meer met een conferentie te doen, waar in vriendschappelijke sfeer overlegd wordt hoe een groot land dat een verschrikke lijke misdaad jegens de wereld beging zijn plaats in Europa terug te geven en een groot volk te reciasseren. Veeleer is het zoiets als een conferentie van twee minnaars die naar de gunst van de Duitse bruid dingen. Dat deze bruid het met zich zelf nog niet eens is, wie ze zal kiezen, bleek uit het hevig tumult dat een staking van het spoorwegpersoneel in West-Berlijn veroorzaakte, dat eiste dat zijn loon uitbetaald werd in West- marken terwijl het bestuur van deze Ma tl 4 l. BEVIN iter ;en. i. n e t Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1