I Gecombineerde oefeningen in West-Europees verband H I Gabe Skroar Martinytoer Fan de üs hjoed fl to sizzen door Nederland o Dinsdag 31 Mei 1949 No. 42 Bo 1 sward Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A, J. OS1NGA - van in internationaal verband ontworpen. 1 Wegens diefstal uit postpakketten gedu- zodat ten slotte terdam voerde men Zondagmiddag een 5 Tj. de J. in gebruik bij de verschillende landen, niet altijd dezelfde zullen zijn. Dit is de laatste oorlog duidelijk gebleken, toen Nederlandsche marineschepen moesten samenwerken met eenheden van de En gelse of Amerikaanse Marine. Afgezien van de bestaande taalmoeilijk heden, welke voor onze erkende linguïs ten, in het algemeen nog wel overkome lijk waren, bestonden er grote verschil len in werkwijze. Om een enkel voorbeeld te noemen: de methode van seinen. Hierdoor ontston den vaak grote misverstanden, welke ’t geheel uiteraard aanzienlijk verzwakten en zelfs zeer gevaarlijke gevolgen kon den hebben. Om in de toekomst derge lijke misverstanden te ondervangen en één werkwijze te hebben, zijn nu boven- Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? Ilng Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 P >e 2. Ie Ie d om skea dien oan it moaije Fryske lAn- skip. Fan üs lytse bisit oan beammen en bosken hat de bisetter mear as twahün- dert H.A. kapie liften. Dêrby komt dan noch alles, hwat yn de hongerwinter sneuvele is, wy witte der hjir yn ’e stêd ek wol hwat fan. 1 FryslAn is de moaiste greidhoeke fan üs lAn. Nearne lizze de pleatsen en doarp- kes sa skildereftich forspraet. De Aide stjelpen en foareinpleatsen mei hóf en mantel, mei wynsingel en blommetün binne alderprachtichst. Mar hoefolle hie- men binne forwurden 'omdat de boer, dy’t der wennet, nearne oars oan tinkt as oan it molkjild en de interbolle. Hwer kin men fine de harmonlj fan In tüke boer, dy’t hüs en 'hiem tsjügje lit fan echte soune boerebiskaving? Hwer’t men dy goede geve geast fan earlike, wiere boerekunst sjocht, hwer’t de beammen rüzje fan de geslachten, dy’t hjir libben en stribben. Ojinien kin sA syn persoan- likheit sprekke litte as in boer. Hwant net allinnich syn persoanlik libben, mar ek syn bidriuw leif bisletten yn de pleats, hwer’t er faeks in fjirtich jier skepper en skriuwer fan is. It Fryske boerehiem, it kearnpunt fan FryslAn’s karakter, moat sprekke fan in laech boeren, dy’t harren ütlizze op in ienfAldich, earlik en karakterfol bistean. Godtank is de tiid foarby, dat hja op- jage waerden troch in ünminsklik hier- systeem. Hja kinne harren jaen oan har taek en fak en as hja op har plak binne, wenje hja feilich. It is nou de tiid om hüs en hear sa to meitsjen, dat it in byld jowt fan in boerestAn, dy’t har leafde foar eigen 'hüs en hiem toant. Der sille hja seis in bulte geniet fan ha en Frys lAn, it 41de boerelAn, sil syn krêft en skientme biwarje. gean nei in fuotbalmatch fan oa-delüre mei folie mear ünkosten en fan folie lyt- sere wearde. Is de smaek bidoarn0 Of mei men der ek gjin rüzje om meitsje? Is it gjin 'taek en plicht de minsken it bettere en mear weardefolle to bringen, sien to litten, hearre to liften, aloan wer by harren oan to klopjen, dat harren riker en nommeler makket? Ik siz fan al. En dêrom bin ik bliid, dat Boalsert de beide leste kearen mei de concerten sa fiks üt ’e hoeke komd is en de Doele- seal ek noch op in oare wize fol to knjen is, as allinnich mei „de Tiid hAldt gjin skoft”. Net dat hjir hwat op tsjin wêze soe, alhiel net. Mar men stiet net op in heech peil as der oars neat is, hwat de bilangstelling wekker meitsje kin. Der wurdt wol ris praef oer lju. fan stAn en sa. As ik it wol ha, seit men faeks fan „elite”, Sünder mis, dy is der. Mar de elite kin dochs net sitte yn de klean, dy’t in oar makke hat of de meubels, dy’t hja troch in fakman meitsje litten haw- we. Dy hegere wearde sil yn de minsken seis sitte moatte. Jild of bisit foroaret oan de minske seis neat, allinnich de geast, it hert, de inerlike biskaving, makket elite-minsken. Djürklaeide lju yn in lükse slé, dy’t geastlike paupers binne, bliuwe paupers, ja winliken komt har earmoede troch dy materiële lükse jit skerper en sjittender üt. De wearde fan de minsken leit yn har kinnen en dwaen. Nobele krakters en leafde foar it moaije' jn eale, dat makket elite. En as dat echt is, lit him dat rounom yn sjen en fiele. Dan wurde de wenten en klean ek smaekfol, de manearen ynnimmend en fynfielend, it petear geastich en forkwik- kend. Dizze elite sit ünder alle stannen, dat oare is mar blinkend bazarguod en brutael gerinkel mei de jildponge. Der binne blide tekens fan better ynsjoch en klearder bigryp yn FryslAn, mar der is jit ek sa’n protte earmoede. Dat moat men earst sjen, dan komt de forbette- ring fanseis. De oarloch hat hast roun- was de tragische dood van een jonge ling, die zijn uitverkorene niet kon krij gen. De rol van deze jongeling werd ge speeld door de 19-jarige V. uit Rotter dam, die zich in het vuur van het spel doorstak met een mes. De ongelukkige jongeman was op slag dood. Een ernstige bosbrand heeft op de Ve- luwe ten Zuiden van de spoorlijn Har derwijk—Nunspeet gewoed. Aanvanke lijk liet de brand zich niet ernstig aan- zien, maar de harde wind was oorzaak, dat het vuur zich vlug verspreidde. Het ei van Columbus. De zelfbouwers te Roosendaal, jonge ambachtslieden met trouwplannen en zonder huis, zijn op ’t ogenblik hard bezig een aantal vrijwel volkomen verwoeste woningen te her- lekenspelletje op. Het slot van het spel1 stellen. worden afzonderlijke oefeningen gehou den voor de onderdelen. Terwijl in de verzamelplaatsen de sche pen hun bemanningen gezamenlijk nog verder kunnen oefenen, zal voor de eer ste grote gecombineerde oefening een „convooi” met escorte uitvaren om de Zuid, naar de Golf van Biscaje. Het convooi wordt hier door onderzeeboten aangevallen, ten einde de schepen van het escorte in onderzeebootbestrijding te oefenen, waarbij ook vliegtuigen van de wal ingeschakeld worden. Franse en Britse kruisers en vliegkamp- schepen zullen een bombardementsoefe- ning houden, waarna de vliegtuigen van de laatsten luchtaanvallen op het con vooi zullen doen. Daarna keert de ge hele scheepsmacht nu gezamenlijk terug, om wederom door onderzeeboten te worden aangevallen en ten slotte (in het Kanaal) bovendien door bommen werpers en motor-torpedoboten. Bij deze laatste oefening zullen vlieg tuigen van de R. A. F. en het „Coastel Command” als bescherming dienst doen. Mijnenleggers en mijnenvegers zullen ondertussen op eigen gelegenheid heb ben geoefend. Uiteindelijk zullen alle strijdkrachten een haven aan de Zuid kust van Engeland binnenlopen, waar de oefeningen zullen worden besproken en geanalyseerd. Daarna zullen de verenigde vloten zich verspreiden, de niet Britse deelnemers zullen naar hun respectievelijke thuis havens terugkeren en ook op de weg daarheen worden nog oefeningen gehou den. Het behoeft geen betoog, dat deze eer ste poging tot samenwerking der strijd krachten van de West-Europese landen een belangrijke stap is in de richting van een op alle eventualiteiten voorbe reid zijnde strijdmacht en als zodanig een grotere bijdrage vormt tot het be houd van de wereldvrede. te Groesbeek, H. L. M. Hoek, werkt i vrije uren persoonlijk met schop en trof iel aan de herbouw van zijn in de oorlog totaal verwoeste kerk. Niet voor niets droog gelegd. Van ’s morgens negen tot ’s avonds acht uur, hebben de mannen van de Hulpverle ningsdienst in de taaie modder van het drooggelegde Eindhovens Kanaal ge wroet. In één dag werden opgehaald: 6 bommen van 50 kg; 54 bommen van 1 kg; 205 grote granaten; 75 kg geweer patronen; 215 handgranaten; 4 fosfor- granaten; 5 machinegeweren; 12 gewe ren en 750 zeer explosieve granaten van 2 cm. Juli. Zoals werd gezegd, nemen hieraan deel, behalve eenheden van de Neder landse Marine, t.w. jagers, kanonneer boten, onderzeeboten en kleiner mate rieel, de Britse thuisvloot versterkt met plaatselijke flotieljes, jagers, fregatten, onderzeeboten, mijnenvegers en knstpa- trouillevaartuigen, eenheden van de Franse vloot, die op deze wijze haar jaarlijkse kruistocht langs de N.W kust van Frankrijk extra rendabel kunnen ma ken en ten slo.tte een aantal Belgische mijnenvegers. Van de vier landen wor den voorts luchtstrijdkrachten ingezet, zowel die van de Marine als van de Luchtmacht. De algemene leiding van de oefening berust bij de Opperbevelhebber der Britse thuisvloot, Admiraal Sir Rho- derick R. Mc. Grigor KCB DBO. Tij dens de oefeningen worden de tegenover elkaar staande strijdkrachten beurtelings gecommandeerd door vlagofficieren der vier deelnemende Marines. Speciale aandacht zal worden besteed aan de samenwerking van de strijd- krachten bij de verdediging van con- vooien tegen aanvallen van onderzee- botep en vliegtuigen, benevens aan ge- meenschappelijke mljnenveegoperaties. Tijdens de overtocht der deelnemende eenheden naar de verzamelhaven, een i plaats aan de Zuidkust van Engeland. Trouwe Rex. Tijdens een dressuurcon- cours om de „Prix Saint Georges” dat in Brussel werd gehouden, wist Z. K. H. Prins Bernhard op „Rex”, beslag te leg gen op de 2de prijs. De moeder van Garry Davis (wereld burger no. 1) komt in Hilversum een spreekbeurt vervullen voor de afdeling het Gooi van de Wereld Federalisten vereniging. Wat een knal. Als gevolg van onvoor zichtigheid is op Ypenburg een granaat in een vuilnisauto ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vuilnisauto werd zwaar beschadigd. Uit de oudheid. Bij opgravingen te Wa- geningen (aan de Didenweg) onder lei ding van prof. dr. A. E. van Giffen is gebleken, dat de graven in het blootge legde grafveld (uit de achtste of negen de eeuw) OostWest zijn georiënteerd: het veld bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van het heidense Frankische grafveld, dat in 1927 door dr. Holwerda is onderzocht. De buitenplaats Toorenvliedt zal, naar de gemeenteraad besloten heeft, door Middelburg worden aangekocht. Deze buitenplaats krijgt de bestemming van Christelijke lagere landbouwschool). Voor de eerste Apeldoomse burgerdag komen 1500 In 1925 geboren jongelui uit Apeldoorn en de omliggende ge meenten in aanmerking om ingewijd te worden in de rechten en plichten van een burger. Zij zullen door burgemees ter mr. A. L. des Tombe worden toege sproken. Brand heeft gewoed in de ledikanten en meubelfabriek van de firjma F. J. Koot en Zn. te Deventer. De eigenaar der zaak had oude papieren, die tegen een fabrieksloods aan lagen, in brand gestoken, ten gevolge waarvan de loods met waardevolle inhoud grotendeels door het vuur is verwoest. De eigenaar kreeg proces-verbaal. Goed zo. In 1948 hebben 200.000 toe risten, uitgezonderd Belgisch dagbezoek f 27^ millioen aan deviezen in Neder land verteerd, deelt het Jaarverslag van de Alg. Ned. Vereniging voor vreemde lingen verkeer mede. Vrijgelaten zijn de prijzen van meubels van borstelwerk, kwasten en penselen en van houten huishoudelijke artike- As men seis in I bulte op hat mei in stikje aide, pittige tsiig kin men it has< net bigripe, dat oaren der net op bite wolle en dochs is it sa. Hwer’t de iene gek op is, kin men in oar wol mei troch de sleat jeije. Oer de smaek makket men gjin rüzjel Dat nimt net wei, dat it tsjin de tried yn is, hwannear’t men sjocht, dat de lju mear jowe om in stikje farske blebbertsiis, dat allinnich fet is fan de pikel as om ’n stikje Aide, folfette. Dan is harren smaek net yn oarder, hwant it bettere, it mear weardefolle kin de minske mear bifredigje as it mindere. Ook is het ^duidelijk, dat ^de ^methodes, j^tou js likernoch itselde op hiel hwat j oare terreinen fan it minsklik libben. Nim bygelyks ris de ütsünderlik moaije skil- derijenütstalling yn it Boalserter stedhüs, 1 hwer’t men foar in pear kwartsjes in middei of joun trochbringe kin fan great geniet.. Siker, der binne al in pear tüzen minsken west, mar hwat seit dat ein- liks. Dif is in gelegenheit foar alle minsken lyts en great, Aid en jong, fan alle kleur en soarte. Dit is nou ris sünder ien bi- tingst foar allegearre in kostbere kAns om dingen to sjen, hwer’t men oars nea ta komme sil. It stêdhüs allinnich is de gong mear as wurdich en nou dit skoan- dere gebou alhiel yn ’e glAns stiet fan dizze pracht skilderstikken, nou kin men hast net bigripe, dat party minsken, seis yn ’e stêd, dit net achtsje. Tsientüzencn De iene hat sin oan de moer en de oare oan de dochter. Zoals de lezer wellicht reeds vernomen genoemde oefeningen heeft, zal de Koninklijke Marine deze zomer deelnemen aan gecombineerde oefeningen, in samenwerking met onder- Nu iets over deze oefeningen zelf. Ze delen van de vloten en luchtstrijdkrach- yorden gehouden in de eerste helft van ten van enige andere West-Europese landen, namelijk Engeland, Frankrijk en België. Wat zijn „gecombineerde oefeningen” en wat is de bedoeling van deze gecom bineerde oefeningen? Het eerste gedeelte van deze vraag zal door een ieder gemakkelijk beantwoord kunnen worden. Het woord zegt he+ al. De strijdmacht van een bepaalde staat is opgebouwd uit verschillende onder delen, welke onderdelen elk apart een taak is toegewezen in het geheel, dat ten slotte zo nodig de belangen van deze staat zal moeten kunnen verdedigen. Het is duidelijk, dat dit slechts dan mogelijk zal zijn, indien zij voor deze taak ge heel voorbereid zijn, hetgeen impliceert een langdurige en zorgvuldige opleiding en oefening van het hierbij benodigde personeel. Als nu de verschillende on derdelen deze voorbereiding in groter verband gezamenlijk uitvoeren, dan spreekt men van „gecombineerde oefe ningen”. Deze kunnen zeer eenvoudig van opzet zijn, doch ook een meer in gewikkeld karakter hebben, afhankelijk van het aantal en de verscheidenheid der verschillende deelnemers. Dient men bij „gecombineerde oefenin gen” te denken aan het samengaan van twee of meer delen der gehele Neder landse krijgsmacht, namelijk Marine, Le ger en Legerluchtstrijdkrachten, binnen de zeemacht zelf zien wij in het klein een overeenkomstig samengaan der ver schillende wapens. Zo zou men een oefening, waarbij een vliegtuig van de M. L. D. een machine sleept, om de ka nonniers van' een bepaald schip in staat te stellen hun kanonnen te leren richten, in Wekere zin „gecombineerd” kunnen noemen. Als tegelijkertijd een onderzee boot zijn torpedo’s op dit schip tracht te lanceren, dan is de oefening alweer iets ingewikkelder geworden. Op deze wijze voortgaande kunnen we steeds meer onderdelen in de oefening betrekken, bijv, mijnenleggers om mij nenvelden te leggen en mijnenvegers om deze vervolgens weer op te ruimen, bombardementsvliegtuigen die de vloot aanvallen en jachtvliegtuigen om deze bommenwerpers af te weren, enz. enz. een geheel ontstaat, Toneelspeler doorstak zichzelf. Te Rot- waarin alle maritieme wapens aandeel hebben. De jaarlijkse vlootmanoeuvres van vóór de oorlog waren hiervan een mooi voorbeeld. Onze Marine, die kan terugzien op een roemrijk verleden van enige eeuwen, heeft gedurende deze lange reeks van jaren een bepaalde werkwijze ontwik keld, die, al of niet vastgelegd in bepa lingen en voorschriften, min of meer be kend verondersteld mag worden bij de gemiddelde marineman. Hoe groter de ze kennis, hoe groter de waarde van een vloot als homogeen verband en hoe beter zij de van haar verwachte taak zal kunnen uitvoeren. Een van de voor naamste redenen, dat het houden van vlootmanoeuvres dan ook zo belangrijk is, is juist dat daardoor die homogeni teit ontwikkeld wordt. Hebben de grote manoeuvres van Vloot, Leger en Luchtmacht aangetoond, dat deze drie onderdelen elk voor zich ge reed zijn voor hun specifieke taak, dan is de tijd aangebroken allen gezamen lijk met elkaar te laten ageren. Dat zijn de „gecombineerde oefeningen’ Hetgeen hierboven gezegd is, geldt na tuurlijk niet alleen voor onze eigen krijgsmacht, maar in even sterke mate voor het samengaan met de strijdkrach ten van andere naties. „Rijnzeevaart 7” in de Waalhaven ver dronken. Hij wilde zijn maat, die trachtte In een roeiboot zijn schip te bereiken, maar voor de sterke wind afdreef, gaan helpen. i’k Heb m’n wagen volgeladen.Tot |15 September mogen jeugdgroepen met vrachtauto’s worden vervoerd. Drama was geen ongeluk. De 60-jarige meubelmaker T., die Zondagmorgen ge arresteerd werd, toen de 71-jarige vrouw met wie hij in de Hudsonstraat in Am sterdam samenwoonde dood In de wo ning werd aangetroffen, heeft tegenover de Officier van Justitie mr. Wassenbergh bekend de vrouw met een glasscherf te hebben gestoken. Excelsior. In verband met de gestegen kolenkosten hebben de electriciteitsbe- drijven toestemming gekregen hun ta rieven met één cent per kw te verho gen. Reuzenpaddenstoel. Op het voormalige eiland Schokland is een interessante bo tanische vondst gedaan. Het is een enorme, tamelijk zeldzaam voorkomende paddenstoel, de Reuze Bovist, ruim 60 cm. in doorsnee. Hoe bestaat het Op het eiland Schier monnikoog is een hert waargenomen. Niemand begrijpt hoe dit dier hier is gekomen. De rukwinden en slagregens van de laatste dagen hebben overal in Twente grote schade veroorzaakt aan de rogge velden. Grote oppervlakten rogge zijn vlakgeslagen, waardoor de korrelvor- ming in de aren in hoge mate belem merd wordt. Reddingspatrouilles, bestaande uit poli tiemannen en alpengidsen, hebben met speurhonden na 48 uur zoeken, twee in Z.-Zwitserland vermiste Nederlandse dames gevonden. En dat in warme dagen. De Groninger i sventers hebben hun werkzaamheden 2 dagen neergelegd daar zij ontevreden waren over het feit, dat zij niet onder de sociale wetgeving vallen. Thans is tussen de venters en de ijsfabrikanten overeenstemming bereikt. Erepenning. De vereniging voor pen- ningkunst overweegt nog dit jaar een penning uit te geven ter ere van de sol daten in Indonesië. Tragisch. De 70-jarige heer IJ. van der Meter uit Houtigehage werd ter hoogte van de Wilhelminahoeve door een goe derentram gegrepen. De man, die doof stom is en de tram niet had opgemerkt, was op slag dood. In memoriam. Op 76-jarige leeftijd is te Den Haag overleden de Haagse schilder Willy Sluiter. Jan Willem Sluiter werd 24 Mei 1873 te Amersfoort geboren; hij doorliep het gymnasium te Dordrecht en studeerde aan de academie voor beeldende kun sten en technische wetenschappen te Rotterdam. En hij stierf. In de ouderdom van ruim 102 jaar is te Groningen de oudste in woner van deze stad, Opa Bulthuis, na een kortstondige ziekte overleden. Hulpzender, Te Hengelo'is een hulpzen- der in gebruik gesteld, opdat Hilversum II storingvrij wordt ontvangen. Tuf, tuf. De minister van Verkeer en Waterstaat zal ontheffing verlenen van het Zondagsrijverbod op 5 Juni, 26 Juni 31 Juli en 28 Augustus a.s. Thans definitief. Bij Knn. besluit is mr. W. F. Schokklng, minister van Marine a.i., benoemd tot Minister van Ma rine Vele kleintjes. De voorraad beuke- nootjes, vorig jaar door kinae-m Inge zameld in ons land, is tot 60 ton olie verwerkt, welke tegen f3.60 per fles voor het grootste deel aan de biscuit fabrieken is verkocht. Massaal. 20 extra treinen en 800 bus- sen zullen op Tweede Pinksterdag de bezoekers voeren naar het grootse jubi leumfeest der N. C. R. V. op Sonsbeek len. te Arnhem. elf made. De pastoor der R.K. parochie rende enkele jaren is te Oosterzee een in I 30-jarige hulpbesteller bij de P.T.T. ge- >f-1 arresteerd. Vier Nederlandse architecten hebben bij het consulaat van Ethiopië te Den Haag hun ontwerpen ingezonden, waarmede zij deelnemen aan de internationale prijsvraag voor een nieuw keizerlijk pa leis te Addis Abeba. Post. Met het m.s. „Hecuba”, dat 3 Juni a.s van Amsterdam naar de Nederlandse Antillen vertrekt, kan zeepost worden verzonden, mits deze uiterlijk op 1 Juni gepost is Bij de speedway-races in het sportpark te Geleen is de renner Roestenburg uit de baan tegen het talud gereden en tus sen het publiek terecht gekomen. Ver scheidene personen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Man over boord. Dinsdag is de 20-jarige matroos J. de Ronde van het sleepschip 45e Jaargang Bolswards Nieuwsblad Hwat hat J I i j d i Verechfjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) t -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1