Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek No. 44 Vrijdag 10 Juni 1949 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward e n üs hjoed I to sizzen Ver. Staten bereid zijn te verlenen, mits de commu- ur werd het afgaand bestuurslid dank ge bracht voor het vele, dat het in een lange reeks van jaren voor het Nut had gedaan. Anjerdag 1949. Op verzoek van de Commissaris der Ko ningin, Voorzitter van het Provinciaal Anjerfonds, hebben o.a. de volgende personen zich bereid verklaard zitting ti nemen in het Provinciaal Anjerdag-co- mité Friesland: J. O. S. Bruinsma te Bolsward, Mr. H, W. Kuipers te Worn- mels en B. Tuinstra te Wommels. Bovenvermeld Anjerdag-comité zal in overleg met de burgemeesters medewer king verlenen bij de organisatie van de op de verjaardag van Z K. H. Prins Bern- hard (29 Juni) te houden Anjercollecte, uit de opbrengst waarvan aan culturele instellingen, organisaties en verenigin gen subsidies worden verstrekt. Pinkstergearkomste Kristlik Frysk Selskip. Dat (by it moaije waer fan Pinkster- Moandei de seal fan Schaaf sa fol wie mei dizze gearkomste, wie eins boppe forwachting. De bywêzigen, dy’t fan hein en fier opkommen wiene, sil it ek net muoid hawwe. De foarsitter, de hear Van der Mark, joech in oersjoch oer de situaesje fan de Fryske Biweging. Oan ’e iene kant is der in greate foarütgong to merkbiten. Yn Steaten en Rieden wurdt hwat lan ger hwat mear Frysk praet, it Frysk 9n- derwiis komt skot yn, der wu.rde regio nale en ynternationale contacten lein. Friezen binne altyd frij, Fijannen fan slavernij. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Giro 87920 to rn, m. lis, m. lur :n. an er. ur ■V. g- ra. m. Ji- 30 ur >s. nistische legers Zuidwaarts een bepaald deel van het Chinese rijk niet binnen dringen, waar dus een bufferstaat tus sen Z.Ó. Azië en het rode China zou ontstaan. Het is nauwelijks te geloven, dat de vastberaden Chinese communis tische leiders een dergelijke voorwaarde zullen aannemen. Zij weten tenslotte ook wel dat al hebben zij de Ver. Staten no- Acheson had daar een plan geopperd, dat in geheel Berlijn vrije verkiezingen onder contröle der vier mogendheden zouden worden gehouden, en op grond van de uitslag dezer verkiezingen een nieuw gemeentebestuur van Berlijn zou worden samengesteld, dat volledige be voegdheden zou hebben, en dus niet voor bijna elke handeling toestemming van de Kommandantura het toezichthoudend lichaam der Grote Vier zou behoe ven te vragen. Namen de Russen het voorstel tot vrije verkiezingen in geheel Berlijn aan, waar om zouden ze het dan eigenlijk niet doen voor geheel Duitsland? Intussen is het plan van Acheson zelfs voor Berlijn mislukt omdat de Russen aan de Kommandantura een veel omvangrijker vetorecht op de handelingen van het Berlijnse gemeentebestuur wensten voor te behouden dan het Westen. Na meer dan twee weken onderhandelen dus geen enkel resultaat te Parijs en men spreekt al van verdagen, terwijl men zich af vraagt waarom de Russen nu toch eigenlijk deze Viermogendhedenconfe- rentie hebben gewenst. Men zegt dan, dat de Russen die nodig hadden om voor het Russische binnenland hun ne derlaag in de Berlijnse blokkade te dek ken. Maar als dan die Parijse conferen tie zonder enig resultaat eindigt, wat Russische zuivering. De viermogendhe- denconferentie gestrand? Moskou’s wegen blijven duister. Het Chinese rijk. Hulp van Ver. Staten? Overproductie dreigt. Ons land heeft weer eens ge-elfsteden- Te Workum, waar de koprijder ruim 5 min voorsprong had en men de elfste denmotorrit passeerde, was de groep weer verenigd, alleen Ris van den Hel der zakte af en kon het tempo niet bij houden Toen Dielissen 12.25 nog volko men fit, de finish passeerde, had hij niet alleen onbedreigd gewonnen, maar te vens het Elfstdenrecord met 31 minuten geslagen. Het ererondje in spiksplinter nieuwe leiderstrui was welverdiend. Vijf minuten later volgde een felle sprint van de 5 renners, die elkaar nauwelijks een handbreed toegaven. Het waren resp. Fleury, Fits, Monkelbaan, Bergsma en Heynemans, die de eindstreep passeer den. Twee minuten later volgden Bakker en van Elderen, die dus flink hadden in gehaald, als 9de haalde Ris de witte streep. De meeste spanning was hiermede ge broken, toch kregen de volgende renners ook hun welverdiende applaus. Het wa ren in volgorde van binnenkomst P. de Boer en A. de Moor van Amsterdam, J. D. Schipper van Enschedé, H. Hulscher van Amsterdam, H. Ton van Hoorn, B. Rijkhoff van Assendelft, E. Heeg van Akkrum, W. van Keppelen van Helmond, W. Visser van Harlingen en H. W. D. Ouwerkerk van Aalsmeer. De vaardlgheidsrijders, die de tocht op gewone fietsen moesten volbrengen boekten eveneens goede tijden. Vóór de wind werd er soms met 50 km vaart ge leden. Winnaar van de juniores (tot 45 jr.) werd hier K. H. Dikkentman van Am sterdam die de tocht in 7.38 uur vol bracht en het record met 13 min. sloeg. Als extra prijs kreeg hij een Cyrus- De ogen van de wereld worden gericht op Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vorige week Donderdag vergaderde te Leeuwarden het district Friesland van de Maatschappij tot Nut van 'f Alge meen. Daar de voorzitter, Dr. van Andel van Franeker in het buitenland vertoefde, berustte de leiding bij de wnd. voorzit ter B. H. Peteri van Leeuwarden. Deze constateerde met teleurstelling, dat er over het algemeen een zekere matheid lag over het werk van de departemen ten. Een matheid, die hij wenste toe te schrijven aan het feit, dat bij het nuts- werk veel te weinig jonge mensen zijn ingeschakeld. Al hoe flink de ouderen ook mogen zijn, toch missen zij op be paalde momenten de energie, het door zettingsvermogen en vaak ook de nodige tijd om met nieuwe en frisse initiatieven leven in de brouwerij te brengen. Het wordt hoog tijd dat er over alle linies een verjonging komt. Met klem vestigde de heer Beumer, adj. secr, van het hoofdbestuur voorts de aandacht op het belang van een goede lectuurvoorziening van het platteland. Tot nu toe komen de Rijkssubsidies voor het bibliotheekwezen geheel en al de grotere steden ten goede. De regering voe^t de grote onbillijkheid die hierin schuilt en heeft daarom een commissie benoemd die tot taak heeft de platte- landslectuur voorziening te bestuderen. In de plaats van B. H. Peteri, die niet herkiesbaar was, werd Ds. J. Palmboom van het departement Sneek gekozen. Bij monde van de secretaris R. Wielinga gebied kunnen missen. Vooral in deze tijd nu alle tekenen wijzen op een toe stand van overproductie in Amerika. Aan de economische hemel van het Westen verschijnen inderdaad dreigende wolken, allerwege beginnen de klachten te ko men dat het veel moeilijker wordt de geproduceerde goederen op buitenlandse markten te plaatsen. Ook de Engelse mi nister van economische zaken heeft daarop gewezen ter conferentie der La- bourpartlj, die de regeringspolitiek in zake lonen en prijzen met een overwel digende meerderheid steunde, zodat men ondanks hier en daar uitbrekende sta kingen gerust kan zeggen dat de En gelse arbelderswereld achter haar rege ring staat. blijven er nog slechts twee grote witte vlekken op de kaart van Europa over, het eerste beheerst door het communis tische dogma met als randgebied het Duitse en Oostenrijkse „niemandsland” het andere als het laatste bolwerk van het voor-oorlogse fascisme: het Iberische schiereiland. De grote groepen, welke thans in de Raad vertegenwoordigd worden, zijn: ’t Scandinaafse blok met 14 zetels, Bene lux met 15 zetels, Oroot Brittannie en Ierland met 22, Frankrijk en Italië elk met 18. Onze Beneluxlanden hebben dus een mandaat van bijna 18 pet. in dit Europese milieu en daarmee kunnen wij wat bereiken. Molotoff belast is met de uitvoering van de Rus sische politiek in China en het Verre Oosten. Men rekent nu op een spoedige erkenning van een Chinese communisti- China als afzet_ sche regering door Moskou, hetgeen ove- vXfVd,,. ngens niet zou betekenen, dat Rusland dan in China maar de lakens kan uitde len alsof het een Russische satellietstaat zou zijn. Want het grote Chinese rijk zou eerder een communistische staat naast dan onder de Sovjet-Unie zijn, sa menwerkend zouden ze echter op de duur een machtig rood blok kunnen vor men. Maar daarvoor zou dan toch China eerst economisch moeten worden opge bouwd en het volk uit de voortdurende staat van hongersnood moeten zijn ver lost, waarvoor hulp van ’t Westen nodig is. Die hulp zouden naar beweerd wordt de gens 6 uur lag Anton van Elderen uit i Eindhoven met een flinke voorsprong aan de kop. Men gaf hem als winnaar van de ronde van Eindhoven een goede kans, al zou het moordend zijn de tocht geheel alleen te rijden. Trouwens de eerste klap is een daalder waard, zegt het spreekwoord. Geen wonder, dat het direct hard tegen hard ging. Kleine on gelukken bleven daarbij niet uit. Bij ’Kimswerd reden enige renners in elkaar en bij Finkum koos W. Visser van Har lingen na een aanrijdinkje de herinrich ting en deed een duik in het koele nat. Toen hij op het droge was gekropen, ontdeed hij zich in een boerenschuur van zijn natte plunje, leende een interlockje en passeerde in de loop van de dag ren ner na renner, zodat hij nog met een van de prijzen ging strijken. Toen koprijder van Elderen om 8 uur de kronkelwegen van Dokkum passeer de, was hij reeds ingehaald door W. Dielissen van Beek, en Donk en G. V. d. Berg van Sliedrecht. Ook in Leeuwarden waar men 8.37 af stempelde, had dit trio nog een voor sprong van ongeveer 5 min. op een vrij grote groep renners, waaronder Fits van Oude Ade, die zich na een inzinking even voorbij Dokkum, waar de burgemeester van Bolsward de stoet liet passeren, had hersteld. Om 9.40 passeerde Dielissen geheel al leen als 1ste de tussencontróle te Bols ward Hij had zich nabij Wommels we ten los te maken en zou gedurende de gehele Zuidelijke ronde aan de kop blij ven Met een paar honderd meter achter stand volgden Ris van Den Helder, Fits van Oude Ade, Heynemans van Breda en van Elderen van Eindhoven, terwijl met 2 mln. achterstand Bakker van Ouder kerk aan de Amstel, Bergsma, Fleury en Monkelbaan van Amsterdam volgden. Van der Berg, die last van maagkramp kreeg, was door al deze renners gepas seerd. Hij had geducht met een inzinking te kampen, maar greep desalniettemin weer moed en zette de tocht weer voort. Tussen Bolsward, Sneek, Ijlst en Sloten werd opnieuw verwoed strijd geleverd. Nabij de Hommerts deden zowel van El deren als Monkelbaan een uitlooppoging Van Elderen bracht het weer tot 2de, maar moest deze plaats spoedig afstaan aan Monkelbaan, die de andere Amster dammers achter zich liet. Bij de controle te Sloten had koprijder Dielissen 2 mi nuten voorsprong op Monkelbaan, die 1 minuut later gevolgd werd door de hier boven genoemde renners, die zich tot ’n groep hadden verenigd en zelfs van El deren, die nog verder afzakte, waren ge-, passeerd. Te Staveren, waar de koprijder om 11.35 afstempelde maakten Heynemans en Fits zich uit de groep los en haalden Mon kelbaan in. Bakker kreeg een'lekke band en had daarmee oponthoud. Terwijl de koprijder met een 60 km. vaart naar vo ren stoof, moesten Heynemans, Fits en Monkelbaan in de luwte van de Zeedijk opnieuw slag leveren, ze werden op de voet gevolgd door hun rivalen. heeft Moskou er dan nog aan? Zelfs een herstel van het handelsverkeer tussen de Westelijke en Oostelijke zones van Duitsland, dat de Russen heten zo zeer nodig te hebben zou niet eens bereikt zijn en van een poging der Russen om zich met de Ver. Staten te verstaan is helemaal niets gebleken. Of hebben de Russen werkelijk gedacht dat niet van hun, maar van de Westelijke kant te Parijs de meeste concessies zouden ko men? Met al deze vragen weet men in het Westen geen weg. Moskou’s wegen blijven duister. Wel schijnt het nu vast te staan, dat, zoals bij zijn aftreden als minister van buitenlandse zaken al werd verwacht, Straatsburg, waar eerlang de Raad van Europa bijeen zal komen, waarschijnlijk onder presi dium van Churchill. Zal de vereniging van Europa in een bond van staten ein delijk jgerealiseerd kunnen worden, of zal het een wensdroom van de door oor logen vermoeide Europeaan blijven? Het antwoord moet de volgende maand in Straatsburg gegeven worden. Tien lan den komen er bijeen, zij nodigen twee staten uit, Griekenland en Turkije om ter vergadering aanwezig te willen zijn. Worden deze landen ten slotte ook op genomen in de familie van staten, dan tocht. Liefst drie verschillende tochten deze week langs Frieslands wegen. De eerste en voornaamste was natuur lijk de traditionele Elfstedenrijwieltocht, die dit jaar wel bijzonder is geslaagd. Toenemende deelname, weinig ongeluk ken, zo goed als geen dissonanten, heer lijk fietsweer, eilieve wat wenst men meer? De Friese Elfstedenrijwieltocht wint, zo lang ook amateurrenners, in een aparte klasse, aan deze tocht mogen deelne men, ieder jaar immers aan betekenis en neemt in omvang toe. Zo verschenen in de vroege morgen van de 2de Pinksterdag pl.m. 500 wielrijders aan de start, dit is 200 meer dan verle den jaar. Het aantal renners, dat aan dc tocht deelnam, bedroeg ruim 60, waarvan echter slechts de helft de tocht heeft uitgereden. Door kleine ongevallen en het verkeerd rijden moesten enige renners uitvallen of kregen oponthoud, maar ook bleek deze 230 km. langt tocht voor velen te zwaar, volgens onze zegsman vroegen sommigen reeds in Holwerd of het nog ver was. Behalve in de Gaasterlandse bossen bood het Friese landschap bovendien weinig beschutting tegen de strakke Z.W. bries die de tocht vanaf Dokkum tot Stave ren tot een zeer zware maakte. Het mag dan ook een prestatie van de eerste rang worden genoemd, dat W. Dielissen van Beek en Donk de recordtijd met 31 min. wist te slaan, door een totaaltijd te ma ken van 6 uur 25 min. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: I Reeds spoedig na de start om s mor-SpOrfrijwiei door bemiddeling van de vertegenwoordiger D. Bijlsma alhier, ter beschikking gesteld door de fabrikant te Venlo. Dikkentman won in, een spannende sprint met de Waal van Wijk en Aal burg als 2de, Hendriks van Tjerkgaast als 3de en P. Dikkentman van Amster dam als 4de. Enige ogenblikken later volgden, hetzij in kleine groepen of alleen P. van Gos- liga, thans te Den Haag, J. E. de Bruin te Schagerbrug, D. de Boer van Sneek, K. Schippers te Mierlo, J. v. d. Berg te Wartena (de bekende lankbaanhardrij- der, die deze negende prijs won op een deze winter te Bolsward gewonnen fiets), P. van Noord te Oude Bildtzijl en de 16-jarige B. Minkema van Schoort Hwat hat Gabe Skroar In de seniores-groep (boven de 45 jaar- 1 werd 1. Idzinga van Bolsward voor de 1 3de maal in successie winnaar en kreeg i daarmede de wisselbeker definitief in zijn bezit. i Bij het neerschrijven van deze regels doen we ons zelf het verwijt, dat we in dit verslag het voornaamste eigenlijk on_ besproken lieten, n.l. de toertocht. Hoeveel sensatie en spanning de wed strijd en vaardigheidsrit ook mogen brengen, het meest zullen toch de toer- tochters van de tocht genieten. Het eigenlijke doel, het Friese landschap aan de toerist in al zijn veelzijdigheid te to nen, kwam hier ten volle tot zijn recht. Bouwland en weidestreken, meren en bossen, stedenschoon en dorpse eenvoud wisselden elkaar af. De tocht voerde langs binnen- en straatwegen, zee- en slaperdijken, bood vergezichten en smük skaedzjend beamtegrien. Bij Boermans was het de gehele dag een komen en gaan en ’s avonds bij de prijs uitreiking niet minder gezellig dan bij de reünie van oud-zuivelleerlingen, die er de vorige week was gehouden. Na ge dane arbeid is het goed rusten en ver gezeld van een toepasselijke speech van de -volijverige en vol-enthousiaste voor zitter, de heer J. Visser, vonden de prij zen hun weg. De tweede Elfstedenrace werd Pinkster- Maandag gehouden door de Friese mo torclub. Gelukkig liep het traject van de tuffende puffers niet door de stad, wat, gezien de zeer grote drukte onoverko melijke moeilijkheden zou hebben opge leverd. Bij Burgwerd kwam het desal niettemin tot een klein ongeluk. Veel kalmer deden het Woensdag de tra ditionele tippelaars. Vele oude bekenden liepen in de tocht mee. Kwart voor twee arriveerden de eerste stappers in onze stad, lieten zich verkwikken door een koele dronk en een verfrissend bad, lie ten desnoods hun voeten door leden van de ambulance behandelen, gebruikten in de Doele als één grote familie een stevig maal, gingen briefschrijven, de tentoon stelling en het stadje zien, of „noch ef- kes fan ’e flier” en zochten toen hun slaapsteden in „Greate Pier”, „Tsjerk Hiddes” of bij gastvrije particulieren. Hoewel een paar Belgische meisjes Het zwaar hadden, viel toch niemand uit. I Drie elfstedentochten in ee.i week. Het was bijna te ve< 1 van het goede. Toch is er door ieder, elk op eigen wijze, zeer genoten. Met veel waardering willen we tenslotte nog melding maken van de vele goede en voortreffelijke diensten van politie mannen en E. H. B. O. en dankbaar ge denken hoe door vele ingezetenen spon taan gastvrijheid werd verleend en. hoe er door diverse organisatoren, als stille werkers op de achtergrond is ge zwoegd bij dag en vaak bij nacht. De Russische buitenlandse en binnen landse politiek staat weer in het brand punt der belangstelling. Volgens Ameri kaanse berichten heeft er in de Sovjet- Unie een zuivering in de communistische partij plaats gehad, waardoor niet min der dan 300.000 leden buiten de partij gestoten zijn, onder wie zeer bekende, zelfs gewezen leden van het Polit bureau, dat de groep mannen omvat, die Rusland leiden. Welke betekenis deze zuivering heeft, daarnaar kan men slechts raden. Ze is toch wel te breed om haar uitsluitend te zien in het licht van een wijziging in de Russische bui tenlandse politiek, waartoe volgens Amerikaanse en Engelse bladen enige maanden geleden besloten zou zijn. Die wijziging zou omvatten een poging tot toenadering tot de Ver. Staten, via de Ver. Naties. Inderdaad is-in de kringen der Ver. Naties het contact tussen Ame rikanen en Russen ontstaan, dat geleid heeft tot de z.g. opheffing der Berlijnse blokkade en de totstandkoming van de Viermogendhedenconferentie te Parijs. Deze heeft echter in de eerste weken al heel weinig bereidheid der Russen tot toenadering in de practische politiek aan het licht gebracht. Geheime besprekin gen over de Berlijnse kwestie hebben ook al niets opgeleverd. De Amerikaan - CM 45e Jaargang Bolswanls Nieuwsblad 9E9SS31 Elfsteden=Week DE NICOLA 7 I m. Abonnementsprijs: Advertentieprijs10 cent per m.rn. s- k- I EUROPA OP WEG NAAR EENHEID ■LUX :GRH .AND: JU ■DENEMARK&i lERLAtf&i T’TT’Tl ÉÉN MINSTER VAN DEZE LANDEN HEEFT J ZITTING IN DE MINISTERIELE COMMISSIE z-x AANTAL AFGEVAARDIGDEN NAAR HET 'o' EUROPESE PARLEMENT nm\ LANDEN, DIE WORDEN UITGENODIGD OM DEEL TE NEMEN AAN DE RAAD V EUROR*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1