f lyRó&zJi Qajxk I lil Martinytoer door Nederland Fan de I üs hjoed Q Q to sizzen 45e Jaargang No. 45 Dinsdag 14 Juni 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward van PYT. i Tj. de J. t t I. I e De lytse mlggen bliuwe yn ’t web hing- je» en de greate fleane der troch. BLOE1JENDE KASTANJE. Natürbyld dat it doarp forfraeijet, De beam fan oer de hündert jier, Yn breidskleed, eltse nije Maeije Efter de tün to sjen fan fier. (De Aide pastorij der njonken), Nej moannen keal yn winterslom De kleur foroaret ringen pronket Kastanjebeam mei rynske blom. De frisse libbenskrêft bitrutsen Brekt üt de roune knoppen splyt, In kroanlamp, troch de sinne üntstutsen, Mei tüzen kearsen, wazich wyt. Tusken de blossems sjongt de klyster, „De dei wurdt swiid, de simmer komt,” It liet rils heger frijer dryster! Kastanjebeam mei rynske blom. Hwer lit natür him ’t kleurichst jilde, De tulpen bloeije, dünkerread, De helle giele koalsiedfjilden, It popmpeblêd grien yn ’e sleat. Troch alles wurdt it hert biruorre, Mar maitiids spraet it klearst fornom, Sjoch wy yn ’t sintrom fan 'e buorren, Kastanjebeam mei rynske blom. IT KIN MAL AS IT DER DP WIERRET. „Ik heb een baby!” riep mevrouw Fran cis Weber uit Cleveland op een morgen uit en hiermee wekte zij haar echtge noot, die stomverbaasd en geheel ont steld was, evenals zijn vrouw. De man belde zijn ouders, een auto, een ziekenhuis en de politie op en had in een minimum van tijd zijn woning vol mensen, die niet anders konden doen dan het feit constateren, daf een welge schapen dochter van zes en een half pond ter wereld was gekomen. De komst van de baby was voor de ouders een volkomen verrassing. I e d Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) gen. Een van de voorbeelden daarvan is zijn „School voor Filmcharme”. Deze school heeft het uitsluitend doel om meisjes, die daaraan behoefte gevoelen, haar charme, haar lieftalligheid dus te laten ontwikkelen Dat er zo gevochten wordt om een plaatsje op deze school te krijgen, vindt voornamelijk zijn oor zaak in de gedachte van de jongedames om hierdoor ook een van de zo fel be geerde plaatsen bij de film te veroveren. De bekende acteur James Mason heeft eens vrij scherp gewezen op de groot- kapitalistische ontwikkeling van de En gelse filmindustrie, waarbij vrijwel alle macht in handen ligt van één man, in casu Rank. J. Arthur, die anders wel weet, hoe hij op Vergelijke aanvallen moet reageren, glimlachte, vergoelijkte de boze woorden en zag het geval door de vingers. Men dient daarbij echter te weten, dat James Mason een zeer popu lair filmacteur is, verbonden aan Rank’s eigen ondernemingen en zodoende een medewerkers, die J. A. R. elk jaar heel wat geld in de schatkist brengt. Er is al eens een commissie benoemd, die Rank’s eenmans-grootkapitalistische filmactiviteit aan een onderzoek moest onderwerpen. Rank trok zich er niet veel van aan, glimlachte maar weer en de zaak liep met een sisser af. Volgens de statistieken verdiende Amerika in 1946 niet minder dan 75 millioen dollars aan Engeland, terwijl Engeland „slechts” 8 millioen dollars van Amerika trok. En zolang de verhouding nog zo is, vindt Joseph Arthur Rank, dat er aan zijn ac tiviteit nog lang geen einde mag ko men I Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij voorultbettllng Advertentieprijs10 cent per m.m, Giro 87920 Smokkeldrama. Woensdagavond troffen ambtenaren van de douane in de verbo den grensstrook bij Nieuw-Schoonebeek twee smokkelaars aan; na sommatie na- .men zij de vlucht, waarop de ambtena ren enige schoten losten. Een der smok kelaars werd daarbij dodelijk gewond. De andere wist te ontsnappen. Wat moet dat? Wederom heeft een Duits douanevaartuig twee Groningse vis- schersschepen, een uit Termunterzijl en een uit Bierum, welke zich ter hoogte van het Oost-Friese dorp Pilsum op de Eems bevonden, aangehouden en naar Emden overgebracht. Zondagsschoolonderwijzer en Filmkoning autoveiling, welke van belang wordt ge acht voor heel Oost Brabant en Limburg. De aangeboden wagens zullen door ex perts worden onderzocht. De kopers kunnen een nieuwe keuring aanvragen, als binnen tweemaal 24 uur na de koop defecten worden ontdekt. De koopsom blijft zolang onder berusting van een deurwaarder. en de stuwende kracht bij het vervaardigen van religieuze films en godsdienstige kinderfilms. Het was hierdoor, dat Rank met de film in aanraking kwam. En nog houdt hij zich hiermede bezig, want van de enorme kapitalen, die hij in zijn droom-fabrieken-industrie verdient, zon dert hij steeds een gedeelte af om die films te financieren, die gebaseerd zijn op onderwerpen uit de Bijbel of die in het algemeen religieuze propaganda ma ken. Filmische propaganda is ook op dit terrein de beste, meent Rank. In een rede uitgesproken tijdens een maaltijd van de Wereld Zondagsschool Vereni ging te New York zei hij letterlijk: „De beste manier om het Woord van Chris tus te verbreiden, is door middel van de film.” Et zullen er velen zijn, die in dit alles toch nog een groot percentage „recla me” zien, maar voor Rank is het ernst. Niet voor niets geeft hij trouw elke Zon dagmorgen op een Zondagsschool cate chisatie. Dat J. Arthur Rank de reclame overigens versmaadt, zou men niet kunnen zeg-/ De Rykslünboukonsulint hle de lAnbou- leraren yn syn wurkgebiet, dy’t It yn de üngetiid net drok hawwe, ütforsocht om ris mei him roun to gean by de ünder- skate pleatsen, hwer’t it iene of oare ündersiik dien wurdt. Hja wiene allegearre op it appèl ek al hie de Bilt üs raer to pakken. En de tocht hat tige fruchtber west, alhoewol wy de jouns as bargen thüs kamen. Hwant midden yn it knappe üngetiders- waer foei samar in bats reinwetter. De reinmeter by de Widd. van der Valk yn Easterein notearde 10 m.m. en de hiele dei bleau it wiettich en snüsterich. Tige skoan koene wy üs yntinke, dat it wol hwat folie fan in minske frege is, as men as boer yn sa’n üngetiid as wy nou bi- libje, mei sa’n protte skoander hea op it lan en mei sokke plannen foar de léste dei fan ’e wike, net ris efkes ütprottelje kin. Hwant de forhalen, dy’t men dit jier heart, binne bjusterbaerlik. De ien praet fan trije weiden en in oar fan fjouwer op it pounsmiet, mar it is ek grouwélich, hwat der yn swéën lelt. En net alllnnich op it swiere ISn. Efter yn it Heidenskip by de hear Stellingwerf lei it sa tsjok, dat de swéën wol wurdzen liken. Tusken Wommels en Easterein wie in boer, dy koe it der net mear mei de meanmasine óf krije, de hynders stiene om de trije Weg er mee. Reeds sinds verscheidene jaren zijn klachten geuit over het op treden van prostitués in wijk VII te Den Haag, waarin talrijke scholen zijn ge vestigd. Er is thans een voorstel inge diend, dat beoogt de jeugd tegen het optreden van prostitués te bescher men. Let op de flikkerlichten. De 51-jarige si garenmaker A. W. uit Breda is op een onbewaakte overweg bij Leur door een personentrein overreden en gedood. Het slachtoffer, dat zich per fiets naar zijn werk begaf, heeft waarschijnlijk het roodflikkerende waarschuwingslicht niet gezien. Het seminarium „Beekvliet”, het beken de tehuis onder St. Michielsgestel, dat de bezetter als gijzelaarskamp mis bruikte, is deze week in feesttooi t.g.v. het 40-jarig priesterfeest van de regent mgr. F. A. J. A. Goyaarts. Talrijke oud- gijzelaars toonden blijken van mede leven. Nederlandse studenten, die voor Frank rijk een beurs ontvingen, zullen van 10.000 francs per maand tot 20.000 In hun toelagen worden verhoogd. Keer uw zakken enz. nog eens om, want nu kunt u de halve guldens, halve stui vers en halve centen nog inleveren. Na 15 Juni is dat absoluut niet meer moge lijk. Men denke aan spaarpotten, col lectebussen, offerblokken e.d. Jo Vincent is per K.L.M. naar Zürich vertrokken om vandaar naar Bazel te reizen, waar zij, op uitnodiging van de „Basler Sangverein”, deelneemt aan een festival ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van deze vereniging. Benelux-lijst op komst. Beneluxdeskun- digen stellen thans definitieve lijsten op van de producten, die per 1 Juli voor het handelsverkeer tussen de drie lan den worden vrij gegeven. Tragisch. Te Deventer geraakte een 3- jarig meisje in de Manegestraat tussen de voor- en achterwielen van een draai- orgelwagen. Het kind werd met inwen dige kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis, waar het korte tijd daarna is overleden. Hjeljoun. Te Kollum (Fr.) zal in het ein de dezer maand de eerste steen worden gelegd voor een groot gebouw, dat als woonruimte voor ouden van dagen is bedoeld. Er komt een tankslag. Een legeroefe- ning, die drie weken zal duren, zal van 10 Juni af in Midden-Limburg en voor namelijk in de omtrek van Overloon worden gehouden. Er zal een zo volledig mogelijke reconstructie van de daar ge houden tankslag worden gegeven. Pro Jeventute gaat in stad en provincie Groningen een grote actie ondernemen óm te geraken tot de stichting van een tehuis voor werkende jongens. Voor bouw en inventaris is een bedrag van f 200.000 nodig. Het grote werk. Ir. Feber, waarnemend burgemeester van Den Haag, heeft te d.w.z. tot aan Rank toe, die een nieuwe periode inluidde, films werden vervaar digd, kon een industrie in de ware zin van het woord (een dus met op zijn minst een geregelde en regelmatige pro ductie) zich nimmer ontwikkelen. Zoals in Amerika en op het Europese vasteland, kraaide ook in Engeland Hol lywood victorie. In welke mate dat het geval was, kan men vaststellen uit het feit, dat thans, nu de toestand zich ra dicaal heeft gewijzigd, de in Engeland I vertoonde films nog altijd voor 80 pet. j geheel Amerikaans zijn. De oorlog gaf Rank de grote kans en zijn gehele zakengenie wierp hij in de strijd. Hij begreep echter, dat hier niet alleen een kwestie van „zaken doen” was, maar er ook enorme artistieke moeilijkheden waren te overwinnen. Hij omringde zich dan ook met prima filmkunstenaars, met eerste klas „ster ren” en hij paste daarbij o.a. hetzelfde systeem toe, waarmee Hollywood altijd zo’n succes had gehad: hij „kocht” de sterren uit het Amerikaanse filmparadijs weg. Belangrijker dan dit vond hij ech ter nog kundige en talentvolle regisseurs aan te stellen, die hij voor een goed deel op eigen initiatief liet werken en die door hun grotere verantwoordelijkheid tot topprestaties kwamen. Zo wist Rank zich op artistiek gebied met het beste van het beste te omringen en.hij won. Doch hij zegevierde In niet mindere mate rechtstreeks op zakelijk terrein en zijdelings in de zakelijke diplomatie. Want een diplomaat is J. A. R.f Voor zichtig doch vastberaden en steeds een stap verder gaand, wist hij zich finan ciële interessen te verwerven in de Ame rikaanse filmindustrie, d.w.z. hij kocht tal van bioscopen in de grote steden en in de provincies van de U. S. A. Daar door maakte hij het zich mogelijk om al dadelijk in die theaters zijn éigen films te doen rouleren. Een voor Rank wel zeer tekenend en kenmerkend voorval. Niet zo lang gele den reisde hij in gezelschap van zijn vrouw naar Amerika per Queen Elisa beth. Op de bekende Manhaften Pier stond een legertje journalisten en fotografen gereed om hem te ontvangen en wachtte een schare Hollywoodse filmkeizers en -grootkapitalisten op het ogenblik om de langzamerhand gevreesde concurrent dadelijk bij het aan wal stappen de hand te kunnen drukken. Zonder echter zich van iemand ook maar zóveel aan te trek ken stevende Joseph Arthur recht af op Judge Lewis L. Fawsett, de leider van de World’s Sundy School Association, de Wereld Zondagsschool Vereniging. Inderdaad, J. A. Rank blijft door alles heen zijn principes, zijn idealen, zijn geloof trouw. Hij is een gelovig Metho dist en nimmer zal hij vergeten de Zon dagsrust in acht te nemen. „Ik doe alles voor God en voor mijn land!” zo verklaarde hij tot vertegen woordigers van de Amerikaanse pers. „Als Arthur Rank niet zo’n vroom Daaraan heeft Engeland ook zijn grote lidmaat van de kerk was geweest en invloedrijke filmindustrie te danken, en geen zondagsschoolonderwij- Rank was immers geïnteresseerd bij zer, zou de Engelse filmindustrie nog immer weinig bekendheid genieten. Joseph Arthur Rank is een zeer merk waardig man, zeker een der merkwaar digste, zo niet de merkwaardigste van Engeland. In 1940 bij het begin van de oorlog kende „niemand” hem (hoewel hij toen al groot-kapitalist was) en in 1945, toen het vrede werd, was zijn naam een begrip geworden in de En gels sprekende landen. Nog een jaar later en hetzelfde was het geval in ge heel Europa en waarschijnlijk over de gehele wereld. Een oorlogsprofiteur dus, een O.W.er, een soort zwendelaar? Allerminst, hoe wel Rank zeer handig gebruik heeft ëe~ maakt van de oorlogstoestand, toen men op velerlei gebied gedwongen was din gen te doen, waartoe men anders niet kwam, prestaties te verrichten, die men in vredestijd nooit bereikte. Rank heeft wel op zeldzame wijze van de nood een deugd weten te maken: hij werd Enge- lands grote deviezen-verdienerl Talrijk zij|? de pogingen geweest dm Engeland een filmindustrie van beteke nis te bezorgen, doch al werden dikwijls kosten noch moeite gespaard, het geluk te nooit de Engelse film op te heffen boven een zekere, wat men zou kunnen noemen provinciale middelmatigheid. In overeenstemming met die kwalitatieve betrekkelijkheid bleef ook de kwantiteit beneden peil en hoewel er in Engeland it wurk is. As it lAn nei it meanen droech is, wurdt der sproeid. Om de fochtich- heit fan ’e groun nei to gean, hat men in ynstremint üt Wageningen opsteld, de tensimeter, dy’t oanjowt hoefolle focht der yn ’e groun sit. En dat ding docht it mar sekuer. Hoe heger hy stiet, hoe droeger de groun. Is de Meter boppe de 15, dan moat der sproeid wurde. Nou Freedtojoun stie er op 50, dos hop- droech, mar Sneontomoarn wie der In bats wetter fallen en doe’t wy it kwik biseagen, wy it op 5 sakke. Dus alles O.K. Men is langer al hwat mans mei dy dingen. Meane, de gersoplader hellet it spul fan it 15n en bringt it jin as droege gers wer yn ’e golle of op ’e büthüs- souder, it wetterkanün sproeit de seadde trochwiet, de kunstmeststruijer giet der oerhinne en los is lt wer. Op sa’n wlze kin der hiel hwat üt lt 15n helle wurde en der wurdt ek folie mear fé helden. De greate oarsaek fan de hege féprizen sit him krekt deryn. Elk hüldt mear fé, hwant mei de molkprizen fan tsjintwurdich komt der in moaije hompe yn ’e ponge. It giet de Fryske greidboer goed, dat is klear to merk- biten. De maitiid en simmer fan ’49 sil yn de petearen biwarre bliuwe as in tiid, hwerby de factoren fan waer en ge- waechs, fan molkpriis en fépriis alle gearre meiwurke hawwe om dit jier to meitsjen ta in topjier. Lykwols it waer kin jit in bulte bidjerre, dat ha wy Sneon wol sjoen. In swiere fracht op it lan is nuodlik en tear spul. Men kin it ek as dong fan it 15n helje moatte. En sa bliuwt oer al is skreppen en skuorren fan de minske jimmer de ünwissens stean en de ófhin- kelikens fan de seine fan God. It swiere hea is gefaerlik foar broei. Yn in pear Ore kin al lt wrotten en wramen troch hlmelfjOr of heabroei forlern gean. Dêr- om: „ora et labora”. Bid en arbeldzje, hwant God hüldt dochs de leije fêst. Hwat hat Gabe Skroar trekker der oan o pas komd mei de masine derneist en dy wist der wol ried mei. Jonge, hwat hawwe dy dingen it skoan yn 'e macht en hwat sjit it dan op. lt wie der sa mar óf. It is neat gjin wünder, dat de greidboeren tige bilang- stelling hawwe foar de motormeander. Dan binne hja wis yn alle omstannich- heden, ek as lt hea al swier genöch is en oan 'e rlppe kant. Sok hea komt der dit jier in bulte. Der is hast net oan to üntkommen, hwant lt groeit sa hurd en der stiet sa’n fracht op, dat men kin net rounom komme, sa’t men wol woe. De boeren, dy’t rutere hawwe, en dy binne der fan lt jier in protte, hawwe in goede kar dien. Alllnnich jammer, dat de ruters op lt lést net mear fan de goede soarte wiene, de fraech wie to great. Lykwols sjocht men oan de measte ru ters wol, dat har baes jit leare moat. As se goed opladen binne moatte se steil stean en kreas opmakke. Set men de stokken to fier ütinoar, dan forsakje se en reine se yn, de kop sakket yn, of waeit der óf, en dan is it dochs wer lijen. Goed wurk is hjir foardielich wurk. De gersdroegerij yn Easterein wie ek drok yn aksje, mar it gers, dat hja droegen wie to lang. Dan wurdt it net moai en binne de hege kosten skraech- wurk to forantwurdzjen. Dy ynstallaesje derre, in „Templewood” is oars in mi rakel, dy levert in prima produkt en na venant goedkeap. De boeren dêrre kinne wol tofré wêze mei har droegerij en de bidriuwslieder is ien fan it goede soarte, net foldien mei eigen wurk, mar hieltyd der op üt om de saek better en foardie- liger to meitsjen. Né, dat is wol yn oar- der en as se koart en jong gers nei de droeger bringe, is lt in lust, hoe’n moai produkt se derfoar yn ’e skuorre krije. Hjir kin sa’n 400 kg. yn ’e Ore droege wurde. Dat is net oerfolle, mar better biskieden en goed as to great en top- swier. Hwat nljs wie in wetterkanün, trêd stil, lt wie moardzjen. Doe is del dat hjir yn Wommels en Easterein oan „Hylkebaas” overleden. Op 84-jarige van het begin af aan en tot het laatst, lee^*jd is te Sneek overleden de heer Hylke van der Zee, in zeilerskringen misschien beter bekend als „Hylke baas”. Het dure papier... De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam heeft de ko ninklijke papierfabrieken Van Gelder en Zn. te Velsen wegens overtreding van prijsvoorschriften veroordeeld tot het betalen van f850.000. I Woef! woef! De zeer ruime hallen der j ’s-Hertogenbossche veemarkt herbergden 542 honden van allerlei, waaronder zeer zeldzame rassen, bijeengebracht door inzenders uit geheel ons land. Welkom in den lande. Koningin Juliana heeft Woensdag de afgetreden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in In donesië, dr. L. J. M. Beel, ten paleize Soestdijk ontvangen. Alweer concurrentie? Met ingang van 16 Juni krijgt Eindhoven elke Donderdag op het Frederik van Eedenplein een De bylden komm© en fordwine, It libben is sa bünt en drok, Hjoed kin üs ’t lytse doarp noch blne, Moarn jelje wy nel 't fiere lok. Us dei, as ’t rêstleas wolkensdriuwen Geniet is bros as weageskom. f Mar jimmer sil dit doarpsbyld bliuwe: Kastanjebeam mei rynske blom. 22 Maeije 1949. Bergambacht de eerste spade in’ de grond gestoken voor de uit te voeren werkzaamheden aan het Lek-water- plan. Internationale ballonrace. Nederlandse ballonvaarders hebben het plan geop perd om nog dit jaar een internationale ballonrace te organiseren. Vliegende minister. Mr. Joekes, de mi nister van sociale zaken, is dezer da gen naar Genève gevlogen ter bijwoning van de jaarlijkse internationale arbeids- conferente van het Internationale Ar beidsbureau. Kranten komen. Opgericht is de N.V. Sa- latiga, welke zich voorstelt de dagbla den „De Telegraaf” en „De Courant Het Nieuws van den Dag” in Augustus weer te doen verschijnen. Kappersnieuws. De tarieven voor heren kapper zullen waarschijnlijk in Augus tus worden vrij gegeven. Alweer.... Te Appelsga brandde de grote, los van de woning staande land- bouwschuur van de fam. Mesken aan de Grensscheiding tot de grond toe af. Ver schillende landbouwwerktuigen gingen verloren. De brand is vermoedelijk ont staan door het spelen met lucifers door kinderen. Russisch traan. In ons land wordt ge werkt aan een project voor ,een wal vismoederschip van zeer grote afmetin gen, bestemd voor Rusland. De capaci teit van deze drijvende traanfabriek zal ongeveer tweemaal zo groot zijn als van onze „Willem Barendsz”. Meisje overreden. Het l'/2-jarlg meisje T. uit de Amelandstraat te Leeuwarden is door een vrachtauto ,van De Spar overreden en gedood. Toen de auto, na het lossen en laden, wegreed, bleek het kind voor het voorwiel te zijn gekropen. De chauffeur had het meisje kort daar voor nog bij de auto weggehaald. Vacantie. Van officiële Amerikaanse zij de is medegedeeld, dat op 21 Juni de drie Westelijke zónes van Duitsland voor toeristen zullen worden openge steld. Beangstigend. Uit een onderzoek is ge bleken, dat 45 pct. van de kinderen in ons land kennis gemaakt heeft met al cohol, een zeker percentage zelfs gere geld alcohol gebruikt. Bolswards Nieuwsblad t f i i 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1