Bolsward Vreemdelingenverkeer I J 1/ Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht I No. 46 45e Jaargang Vrijdag 17 Juni 1949 BOOBD Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave - Bol sward Drukkerij Fa. A. J. OSINGA van vindt, welke de ontevredenheid der be- O, sykje net oan frjemde strénnen, ’t Gelok, dat foar dyn fuotten leit. stemming en moeilijkheden wekken. Het besluit tot ontmanteling van een aantal fabrieken in het Excursie van het Fries Genootschap. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetiling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Argentinië zond steeds enorme hoeveelheden vlees naar Engeland, in de laatste tijd waren de Argentijnse prijzen echter te hoog en beperkte Engeland liever zijn vlees- rantsoen dan die prijzen te besteden, maar thans kon men het eens worden over een vijfjarig contract, waardoor Engeland meer vlees en Argentinië in ruil meer Engelse producten krijgt. De Ver. Staten hebben echter tegen de lan- Ten slotte nog iets over de Palestijnse kwestie: Komt er een economische depressie? Ame rikaans protest tegen Engels-Argentijns han- delsaccoord. De ontmanteling der Duitse fabrieken. Ruslands optreden tegen Zuid- Slavll. Opvoeding van Japan. Mis lukte conferentie te Parijs. De Palestijnse kwestie. Terwijl wij dit schrijven is er nog geen officieel einde aan de conferentie te Parijs gekomen, maar de kans lijkt groot, dat op geen enkel punt bepaald overeen stemming zal worden bereikt. Misschien zou echter het overleg door plaatsver vangers van de ministers worden voort gezet, om tot een programma te komen dat op een volgende bijeenkomst zou worden behandeld. Intussen zou de blok kade opgeheven blijven het spoor wegpersoneel te Berlijn staakt echter door in ruil voor enig herstel van de handel tussen West en Oost. Het congres der Arbeiderspartij heeft de Engelse regering stellig reden tot te vredenheid gegeven, men aanvaardde de stabilisatiepolitiek van lonen en prijzen, zoals de regering die voert, en dat was, behalve de vaststelling van het pro gram, waarmede men onder de leus „La bour gelooft in Engeland” de verkiezin gen tegemoet gaat, een der voornaamste punten. Vermoedelijk heeft de algemene vrees in het Westen, dat een economi sche depressie nadert meegewerkt het verzet tegen de genoemde loon- en prijs politiek. te onderdrukken, 'in zo’n tijd waagt men zich uiteraard liever niet buiten de begane paden. Zoals bekend zijn er zekere verschijnselen in de Ver. Staten in de vorm van aanzienlijk ge daalde prijzen en toeneming van het aantal werklozen, welke op de mogelijk heid van zo’n depressie wijzen en welke dan ook andere delen der wereld niet onberoerd kan laten. De Rottefalle nimt de foarstap. Op it greate ünderwiiskongres, dat for- line hjerst yn Ljouwert hélden is, kaem tige düdlik nei foaren, dat it op psycho- logyske en didaktyske grounen folsiein forantwurde is om alle ünderwiis yn de earste klassen fan de legere skoalle yn it Frysk to jaen. De Rottefalsters hawwe dat net misfor- stien. Hja binne oan it wurk tein en nou hawwe hja de tastimming krigen om tonei yn de earste klas fan de iepenbiere legere skoalle it Frysk as fier- en lear- tael to brüken. Zuid-Slavië. Gaandeweg hebben Rusland en zijn sa tellietstaten hun handel met Zuid-Slavië zo beperkt, dat het land er inderdaad heer Waterbolk, assistent in de archaeo- zeer ernstige moeilijkheden van onder i logie bij Prof, van Giffen, was het voor de excursiegenoten een leerzame dag. Syrië heeft de onderhandelingen over vrede met Israël afgebroken, het be schuldigt deze laatste staat er van de wapenstilstandsbepalingen te hebben ge schonden. Israël is ontevreden omdat Engeland besloten heeft zijn wapenzen- dlngen naar de Arabische landen weer te hervatten en de Ver. Staten gaan er niet accoord mee dat Israël het pro bleem der uit zijn land gevluchte 800.000 Arabieren, van wie een deel wenst terug te keren, niet krachtiger aanpakt en ook al te veel gebied zou eisen. In het al gemeen is er te Washington een neiging Ondanks het minder gunstige weer mocht de excursie van het Fries Ge nootschap verleden Zaterdag geslaagd heten. De tocht ging ,in drie bussen en tal van particuliere auto’s, onder bege leiding van motorpolitie via Oostermeer, Surhuisterveen naar Midwolde, waar de kerk werd bezichtigd. In het koor is hier de prachtige marmeren graftombe, die de beroemde 17de eeuwse Zuid-Neder- landse beeldhouwer Rombout Verhuist maakte voor Anne van Ewsum. Deze laatste telg uit het geslacht van die machtige Ommelander Hoofdelingen be woonde de Nieuoord bij de Leek en was gehuwd met Carel baron van In- en Kniphuizen. Het monument toont op de voorgrond het beeld van de gestorvene, op de achtergrond dat van zijn weduwe. Later is het beeld van haar tweede echt genoot er aan toegevoegd. De kerk be zit verder verschillende wapenborden en een gedenkraam voor de familie Van Panhuys, die, naar ouderen zich nog le vendig zullen herinneren, in 1907 door een ramp getroffen werd, waarbij het gehele gezin verdronk. De tocht werd voortgezet naar Vries met zijn bijna geheel gerestaureerde Ro maanse kerk (12de eeuw) van tufsteen met gotisch bakstenen koor uit de 15de eeuw. Het verschil tussen de twee stij len spreekt hier zeer duidelijk. Het schip van de kerk heeft zware muren met kleine vensters, het koor is veel lichter gebouwd, rijzig en hoog met lange ven sters. Ook de toren is een van de mooi ste in zijn soort. Daarna was Anloo aan de beurt. Ook deze kerk, die veel overeenkomst heeft met de vorige, is gerestaureerd. In de kerk zijn overblijfselen van primitieve muurschilderingen te zien. De kerk is ingericht volgens de nieuwere liturgi sche opvattingen, waarbij de avond maalstafel een centrale plaats heeft. Na een koffiemaaltijd te Gieten werden het grote hunnebed te Borger en de kerk en het hunnebed te Rolde bezocht. En toen ging de reis weer naar huis, via Norg, waar thee gedronken werd. De excursie was voortreffelijk georga niseerd, dank zij vooral de zorg van de heer Penning van het Fries Museum. En door de deskundige toelichting van de heren drs. M. van Buytenen, de opvol ger van dr. Heerma van Voss als rijks- archivaris in Friesland, dr. A. Wassen- bergh, directeur van het Fries Museum, de heer Struik, opzichter bij de restau ratie van de kerk te Vries, ds. Wierin- ga, voorheen predikant te Anloo en de park ook is verzorgd, hoe kunstzinnig en deskundig ook aangelegd, toch ge loven we dat het voor bezoek van bui ten, i.c. gezelschappen te weinig aan trekkingskracht heeft. De Zwanen, een- den, pauwen en goudvissen vormen nau welijks een speciale attractie. Zou men de vogelstand niet kunnen uitbreiden? Een volière met fazanten, marmotten, parkieten, enz. zou zeer aantrekkelijk zijn. Zoals Toutenburg op Zwartewegs- end met grot en belvedère, Vogelenzang te Veenklooster met bosheuvel en here miet, Oranjewoud met doolhof en lach- Twee redenen1 waren er, waarom we nog overblijft. Wanneer straks een gedeelte en daa/door het Marktplein wordt vergroot, zullen vele bezwaren in dezen zijn weg genomen. Een instelling, die wij in het stadsbeeld van Bolsward missen, is het café met terras, ook al plaatsen sommige café houders enige rietmeubelen op het trot toir. Voor allerlei soorten toerisme, dus ook voor de dagjesmensen en het voor bijgaande verkeer, moet een dergelijk rustpunt in de buitenlucht van grote be tekenis worden geacht. Ditzelfde geldt voor een speeltuin met draaimolen e.d. die vooral voor de knderen uit de om geving en voor schoolreisjes, uitstapjes, e.d. een gewilde attractie zal zijn. Het gemis van een dergelijke ontspan ning weegt veel zwaarder, dan men wel. licht zou vermoeden. Ten opzichte van de Afsluitdijk is Bols ward met het oog op schoolreisjes, toch ten voor ouden van dagen, enz. immers zo bij uitstek gunstig gelegen: vanuit Holland is het de eerste stopplaats en van Friesland naar Holland de laatste. Geen enkel bestaand café heeft echter voldoende ruimte beschikbaar om een eenvoudige speelplaats aan te leggen. Toch moet men het idee niet zonder meer laten varen. Ook het Julianapark kan nog meer dan tot op heden recre atieoord zijn. Misschien doet zich eer- Prïisfraech Novelle. It greate sukses fan de boekewike 1948 hat foar de Stifting „It Fryske Boek” oanlieding west in priisfraech Onder de Fryske auteurs to hélden om in novelle to skriuwen, dy’t tsjinje kin as presint yn de boekewike 1949. De manuskripten sille sa’n 15000 oant 17000 wurden bifetsje meije en moatte foar 15 Augustus Onder motto ynstjOrd wurde by de skriuwer fan de Stifting, S. O. Dykstra, Pasteurwei 32, Ljou wert. It étsochte hénskrift sil leane wurde mei in honorarium fan hOndert goune. School voor Talen en Geschiedenis. Tot voor enkele jaren was er in ons gewest weinig mogelijkheid om een cur sus voor een M.O.acte te volgen. Zij, die dat wensten waren meestal genood zaakt schriftelijk les te nemen. Voor menigeen is dat echter een bezwaar en daarom probeerden velen zo spoedig mogelijk een werkkring in of nabij een grote stad te krijgen, waar wel de ge legenheid bestond voor het volgen van M.O.-cursussen. Friesland had dan het nakijken. Het getuigt van ee^ wijs beleid, dat het bestuur van de Fryske Akademy in 1947 de School voor Talen en Geschiedenis in het leven riep. Het aantal cursisten bewees direct dat hiermede in een reeds lang gevoelde behoefte werd voorzien. Dit jaar volgde een negentigtal cursis ten de lessen van de School. Opgeleid werd voor M.O. Geschiedenis, M. O. Ne derlands A. en B. en M.O. A. Fries, Frans, Duits en Engels. Tevens liep dit jaar voor het eerst een cursus Engels L.O., terwijl het komende jaar bij vol doende deelname ook een cursus L.O. Frans en Duits zal worden gegeven. Voorts bestaan er plannen voor een M. O. opleiding Wiskunde, Staatsinrichting, en Paedagogiek. De school wenst zich aan te passen bij de bestaande behoef ten. Indien dus' om een bepaalde cursus wordt verzocht, zal ten allen tijde wor den geprobeerd een dergelijke cursus te organiseren. spiegel honderden en duizenden bezoe kers trekken, zou men ook in ’t Juliana park wellicht een attractie kunnen aan brengen. Het moet natuurlijk zo moge lijk iets zijn, dat een ander niet heeft en dat men graag wil zien. Trouwens dit geldt ook in het algemeen. Een toerist wil naast goede, accomodatie naast prettig winkelen en naast een vlotte bediening ook steeds het bijzon dere. Het is daarom goed, dat Bolsward instellingen, inrichtingen en bijzonder heden tot zich trekt, die in geen andere stad in het Noorden des lands te vinden zijn. Kan Bolsward niet met vele andere centra’s concurreren wat betreft natuur schoon, speeltuinaccomodatie, enz., dan moet men in ander opzicht een uitzon deringspositie nastreven. Trouwens de aanknopingspunten zijn er reeds. Bols ward heeft zijn Zuivelschool, koorban ken, glazeniersbedrijf, knikkerfabriek, automarkt, Gysbert Japiksdagen, ten toonstellingen, kampioenswedstrijden in touwtrekken en wat niet al. Toch is dit nog niet genoeg. Men moet de mogelijkheden meer uitbuiten en naam maken. Denkt de toerist aan Bolsward, dan moet alleen dit woord reeds een reeks van voorstellingen oproepen. De naam Bolsward moet tot een begrip worden. Opnieuw denken we in dit verband aan het Julianapark. Waar vindt men in de naaste omgeving een dergelijke plaats in het kale Friesland, waar men open luchtsamenkomsten, landdagen, muziek- en zangconcoursen kan houden? Drukke dagen heugen ons en andere komen, wij denken bijv, aan de landdag van de Ned. Chr. Vrouwenbond op 29 Juni a.s. Wanneer men de mogelijkheden in de zen verder wil uitbuiten, zou (stel het geval, dat het bouwen van een open luchttheater financieel en technisch op te grote bezwaren zou stuiten) men wel licht het aanbrengen van een semi-per- manente verlichting, eigen tribune, to neel, spreekgestoelte, consumptie- en toiletgelegenheid kunnen overwegen. De onkosten van de organisatie zouden er geringer door worden, de geboden ser vice gewaardeerd. Heel weinig geld en moeite zou het al kosten, als men met kleine richtingaan wijzers (bijv, een pijl met: Julianapark, nog 200 meter, enz.) de plaats van het park ging aanduiden. Het ligt nu een maal buiten het stadscentrum en aan voorbijrijdende auto’s valt vooral de in gang niet op. In een volgend artikel hopen we op eni ge aangelegenheden nog nader terug te komen. Ruhrgebied, door de Westelijke geallieerden geno men, moge niet bepaald uit economische nood geboren zijn, doch uit de wens de Duitse oorlogsindustrie op te ruimen, de West-Duitse bevolking verzet er zich ook uit economische reden tegen. Zij zegt n.l. dat de toch reeds aanzienlijke werkloosheid er nog door zal toenemen, al zal echter ook nationale trots wel een rol spelen in dit verzet en menen de Duitsers tegenwoordig dat het Westen hen zozeer in de politiek tegen Rusland nodig heeft, dat zij maar hun eisen kun nen stellen. De bezettingstroepen zijn er aan te pas moeten komen om de ont manteling, die vooral fabrieken betreft waar benzine uit steenkool gemaakt wordt een totaal oneconomisch bedrijf nu Duitsland voldoende olie kan betrek ken te doen aanvangem. Opnieuw een bewijs dus, hoe de huidige politieke toestand het economisch her stel der wereld belemmert en hoe poli tiek en economie verstrengeld zijn. Een ander voorbeeld daarvan levert het Rus sische optreden tegen us hjoed 11 H to sizzen Hwat hat Gabe Skroar vooral op China aangewezen, dat waar-11' schijnlijk straks wel tot het communis- Arabische landen niet va’n het Westen tische blok zal behoren. te vervreemden. eens met aandacht bladerden in het so-1 van de gracht wordt overkoepeld ciaal-economisch rapport, dat voor en kele jaren onder auspiciën van de BBG over Bolsward verscheen. Ten eerste was daar de opening van 't algemeen secretariaat van VVV, PFC en BBG ten stadhuize en ten tweede het toenemend aantal vreemdelingen, dat onze stad bezoekt: het is immers een heel gewoon verschijnsel, als men in de straten van de oude Gysbert-stad Frans en Engels hoort spreken. Ook het aan tal gezelschappert uit eigen land, dat Bolsward met een bezoek vereert, is zeer aanzienlijk. Allereerst wordt er in het bedoelde rap port, o.i. zeer terecht, op gewezen, dat er voor het toerisme in het algemeen zeer veel waarde moet worden gehecht aan het uiterlijk van de stad. De belang stelling concentreert zich allereerst op de typisch Bolswardse Cultuurmonumen ten: het Raadhuis, de Martinikerk, e.d. Het bezoek aan het stadhuis neemt na tuurlijk nog toe als er tentoonstellingen worden gehouden, zoals pas van 19de eeuwse schilderijen en straks van Lim burgse kunst; Jammer dat de Martinikerk momenteel zo weinig toonbaar is. Zou den in de Noordelijke kapel, die vrijwel gereed is, niet enige koorbanken kunnen worden geplaatst? Sommigen maken thans ter wille van deze banken een pelgrimage naar Bolsward en.vinden I lang nog eens de mogelijkheid voor een - i 1 1 r I ftft n M z4 ft Aft ft/-»♦•»-» ^1ha*AM U ft 4 ftfttlIftrY.TÖt^ van een kleine dierentuin in het park Ging men de bedoelde kapel als mu- zal voorlopig nog wel tot de vrome seum inrichten en stelde men ook de -wensen blijven behoren. Hoe goed het prachtige oude sacristie voor bezichti ging open, we geloven zeker, dat de koster het weer druk zou krijgen. Ver der moet misschien meer dan tot nog toe ook worden gewezen op andere be zienswaardigheden, zoals de Broerekerk, geboortehuis van Gysbert Japiks, de „kozakken” in Heeringa’s tuin, oude ge vels, grachtjes, bolwerken, enz. Ook het Oudheidkundig Museum (wan neer dit tenminste niet wegens een ten toonstelling is ontruimd) is van belang. Door sommige ingezetenen werd er reeds op aangedrongen, dat het zich bij parti culieren bevindende bezit aan oude voorwerpen zoveel mogelijk in het Mu seum moet worden ondergebracht. Daar naast is echter de aanblik van de hoofd straten wel van bijzondere betekenis. Er moet dan ook ten zeerste op worden aangedrongen voor het uiterlijk der win kels, dus gevel en etalage, zorg te dra gen. Met weinig moeite konden reeds heel wat storende ontsieringen worden weg genomen. Bij een rondgang door de stad wordt men bij enigszins nauwlettend toezien telkens getroffen hoeveel niets zeggende verouderde reclame hier en daar b.v. nog aanwezig is, terwijl er veel is, dat schreeuwt om een kwast verf. 1 Vele particulieren, die als goede burgers toch mee moesten helpen de stad een net aanzien te geven, trekken zich blijk baar van deze dingen niets en niemen dal aan. De grachtjes vormen een onmiskenbare attractie in het stadsbeeld. Buitenge woon jammer is het daarom, dat som mige bewoners deze pitoreske wateren slechts nuttig achten om er alles wat men blijkbaar niet met de vuilnisman mee durft geven, in te deponeren. Wie zich van deze waarheid nog niet heeft overtuigd, doet goed eens te let ten op hetgeen momenteel door de ge- meentereiniging naar boven wordt ge haald. Een voortdurende ergernis is ook het feit, dat door snuffelende honden en kwajongens een groot deel van de in houd der vuilnisemmers, die aan de wa terkant worden geplaatst, in de gracht zelf terecht komt. Behalve exemplaren van onze goede Bolswarder, vindt men op bepaalde tijdstippen een rijke verza meling lectuur in het dierbare grachts- water Tlrijven om van „de schillen en de dozen” maar niet te spreken. Wil men de grachtjes behouden, goed, maar men houdé ze dan ook zo schoon mogelijk. Het Marktplein is als centrum van de stad voor de VVV van grote betekenis. Naar de mening van het rapport maken de vrachtrijders, die zich op sommige dagen van de week op het plein bevin den, het stadsbeeld ietwat rommelig. Verplaatsing van deze vrachtrijders naar het Hengstepad wordt dan ook in over weging gegeven. Daarentegen kan men ook beweren, dat de vele vrachtdiensten de gezelligheid en bedrijvigheid verhogen, al dient er natuurlijk voor gewaakt te worden, dat ge duur van dit contract geprotesteerd, een parkeerruimte voor touringcars en Zo ziet men hoe uit economische nood particuliere auto’s in voldoende mate geboren maatregelen, elders weer ont- hetgeen ze zoeken onder het stof ver- en ander te combineren. Het aanleggen scholen. en het volking tegen Tito’s bewind moeten aan wakkeren. Ze beogen de Russen Tito’s positie in ’t binnenland te ondermijnen, terwijl een actie van zijn buren ook nog niet is uitgesloten, want het heet, dat de Kominform weer bijeen is om over maatregelen tegen de Zuid-Slavische dictator te beraadslagen. Te Parijs hebben de Amerikaanse en En gelse ministers van buitenlandse zaken met hun ambassadeurs in Zuid-Slavië overlegd of het mogelijk is Zuid-Slavië economisch te helpen nu Oost-Europa ’t tracht te worgen. In Albanië is een oud-premier die voor Tito was, n.l. doodgeschoten, in Hon garije is minister Rajk uit het openbare leven verwijderd en in Bulgarije is Kos tov thans uit de partij gestoten en waar schijnlijk gearresteerd of gelikwideerd. We hebben in dit overzicht ditmaal voor al bij de verstrengeling van politiek en economie stilgestaan en wijzen dan ook nog even op de verhoudingen in Japan. Politiek wordt Japan thans gedresseerd door de Ver. Staten, als bezettende mo gendheid, die daarbij meer en meer aan passen aan de oude Japanse tradities, zeer tot ongenoegen natuurlijk van Rus land. Moskou heeft daarover in de inter- geallieerde raad, het lichaam dat gene raal Mc Arthur z.g. bijstaat, bij het be stuur, doch in werkelijkheid niets heeft in te brengen, nog dezer dagen scherp geprotesteerd. Dat de Amerikanen bij hun pogingen het Japanse volk te democratiseren zoveel mogelijk aanpassen aan de Japanse tra dities is begrijpelijk omdat ze langs die weg denken hun doel, n.l, van Japan een anti-communistisch bolwerk te maken, zo snel mogelijk te bereiken. Maar ter wijl Japan dus politiek geheel op het Westen wordt georiënteerd, heeft het daarvan economisch eigenlijk niets te verwachten. Zijn producten heeft hetmeer met het standpunt'der Engelsen in Westen niet nodig, ten dezen is Japan het nabije Oosten rekening te houden, ■-1 dat zoals bekend er op .gericht is, de Bolswards Nieuwsblad PHILIPS MOUNTBATTEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1