Bolsward Vreemdelingenverkeer 7 Martinytoer t J ‘KmS-'KjiClS door Nederland Fan de üs hjoed Q H to sizzen No. 47 45e Jaargang Dinsdag 21 Juni 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA Bolsward REDACTIE. I I Tj. de J. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Hoe zal de uitslag zijn van de komen de verkiezingen van de gemeenteraad? Dat weet U niet, dat weten wij niet. Maar morgenavond weten we het wel. Zodra de uitslag van de stemdistricten gereed zijn, delen we deze per bulletin mede. Dan weet U het ook. Nog even geduld dus, FAMKE YN’T HEA-LAN. Hja lükt de wite „gimpies” oan de bleate fuotten, ,,’k Lit fan ’e moarn it hüswurk oan 'e frou oer. Heit dy’t my better brüke kinf” Hja swilet alle fuorgen skjin, Draeft mei de Aide bou-boer de ikkers lAns. Springt yn ’e rin op 't bist syn rêch In münter sin; fearret, op 't fette hynder sêft. Sportive, geve, jonge krêft. Famkes draech leafst sportive klean, Hja witt’ de stAn fan „Hearrenfean”. De bal troch *t kuorke toarke, Dan sitt’ s’ elkoar fül op ’e lea, Mar kin hja ek de rook fan ’t hea, De sport fan time en harke? De moaiste sport jowt de natür Yn ’t healAn ’t famke fan ’e boer. 10 Juny ’49. PYT. Winterse nachten, V rouwen-gedachten, En de gunst van grote heren Kunnen licht verkeren. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 4Ö1 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bij voorultbetilln| Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 reeds geschiedt met de succesvolle Gys- bert Japiksdagen. Ten aanzien van het vreemdelingenverkeer is dit eveneens van het grootste belang. Door een doelbe wuste gecoördineerde actie, waarvoor talloze gezonde ideeën naar voren zijn gebracht en in het rapport zijn weerge geven, is de aantrekkingskracht van Bolsward reeds vergroot en zal zij dit in de toekomst in toenemende mate kunnen doen. De economische zijde mag echter niet verwaarloosd worden. Zij komt in belangrijkheid zelfs in de eer ste plaats. Van overgroot belang is echter ook de goodwill. In verschillende bladen lezen wij in de verslagen van ontvangsten en plechtig heden te Bolsward, dat het „weer was zoals van ouds”, dat „het te Bolsward Post voor Berlijn. Om een snellere be stelling te bevorderen, wordt het publiek aangeraden op de correspondentie voor Berlijn te vermelden voor welke sector (Britse, Amerikaanse, Franse of Russi sche) deze bestemd is. Lijkje opgehaald. Te Rotterdam is in de Middenkous het lijkje opgevist van de 8-jarige Teunis Jansen die sedert enige dagen werd vermist. Vermoedelijk is hij ’s middags spelenderwijs te water ge raakt. Houdt rechts. Te Wageningen botste de 51-jarige J. G. Eshuis bij het links door een bocht fietsen met grote vaart tegen een vrachtauto. Hij werd zodanig ge wond, dat hij, opgenomen in Ziekenzorg, in de loop van de nacht is overleden. Tegen de lamp. Te Rotterdam werd over de hele stad controle op spijbelen de jeugd gehouden, waarbij vijf en twin tig zondaars werden gesnapt. Granaatvissen. In een sloot achter het Koninklijk Paleis Soestdijk is een gra naat gevonden. Er wordt een grondig onderzoek ingesteld, of er nog meer in de sloot te vinden is dat gevaar kan opleveren. Vijftig jaar kinderbescherming. Dezer dagen vierde in Den Haag de Nederland se bond tot kinderbescherming zijn vijf tigste verjaardag, waarbij ook H. M. de Koningin aanwezig was. Plotselinge dood. De 77-jarige wed. Dijk stra te Bergum, die Woensdagmorgen haar stemplicht ten gemeentehuize had vervuld, werd op de terugweg, onwel en overleed vrijwel onmiddellijk. VltegjongevaL, E|en Nederlands eenmo- torig lesvliegtuig van de Fokkerfabriek te Amsterdam, een S 11 toestel, is in Zweden neergestort. Twee Zweedse pi loten zijn om het leven gekomen. natuurlijk weer dik in orde” was, dat de Gysbertstad zijn naAm en faam als „gulhartige gastvrouwe, weer alle eer aan deed”, dat „het te Bolsward weer hartelijk was en de stad voor de zoveel ste maal een goede beurt” maakte. Uitlatingen als deze, door persmensen van allerlei bladen, zonder onderlinge afspraak neer geschreven, geven de burger moed, maar.leggen ook ver plichtingen op. Bolsward heeft reeds een zekere goodwill verworven. De vreem delingen worden er als vrienden ontvan gen. Men weet dit en.rekent er op. Nu mag men niet teleurstellen. Komen er stromen vreemdelingen, hetzij met elfstedentochten of congressen, dan wer- ke geheel de burgerij mee de stroom van gasten te bedienen. Is er iets bijzonders aan de hand, dan worde men niet vlag- gensmoe. De stad, maar dan ook de stad als geheel tone steeds met bepaalde ge- gunstich is op de oare en dat hja mei in soarte fan minachting delsjogge op de oare partij. Hoe lyts en dwaes, hoe skealik en dom soks is, kin men harren net oan it for- stAn brlnge, hja wolle net oars sjen. Hie ik As stêdman frege, off hy op ’e hichte wie mei de leanen yn It boerebidriuw, mei de sociale lésten, mei de wetter- skipslêsten, mei de ünderhAldkosten, mei it hege peil fan foer en kunstmestprizen, hy hie der net iens nei harke. It skynt in erflike kwesje to wêzen, lyk as rea hier en in droege lever, oft men bigryp opbringe kin foar in oar syn noeden en soargen of net. It giet de greidboer goed tsjintwurdich, der binne guods, dy giet it bést, wy ha dat faker as ienris sein. Is dat net in bést ding foar üs lAn? Is dat net in skoander ding foar FryslAn? Soe der oars oan in boere-arbeider in lean fan f46.50 jown wurde kinne mei jit 25 pet. sosiale lésten der oerhinne? Hwer soene de neringdwaende lju hjir hinne moatte as de tastannen fan 1930-- 35 werkamen? Stiene hja net meimekoar op de léste trime foar de financiële ündergong? In grou stik bilêsting wurdt nei if kantoar brocht, hwer’t men wenten fan bout en skoallen fan stiftet, hwertroch binammen de steden ta bloei komme. It is sa dom net to witten, dat de woltier fan Frys- lan foar it oergreate diel komme moat fan in bloeijende lAnbou en dat de mol- keproduksje hjirfan it wichtichste is. Yn 1948 is yn FryslAn 712.000.000 kg. molke nei de fabriken brocht. As de molkpriis mei twa sinten sakje soe, dan bitsjut dat foar FryslAn in skea fan 14 nv'joen gou- ne. Dat wol sizze, dat wy hjir foar elk minske, lyts en great, tritich goune min der ynbarre. Wy allegearre hjir yn Frys lAn. Hwant de boer bart it earst en dan wer üt syn hannen de winkelman, de ar beider, de féarts, de bilêsting, de skoal len, de foerkeapman, de lAnhearre en far sa mar fuort. As de lju har forstAn beurtenissen hartelijk en spontaan mee te leven. Dit geeft relief, kleur en fleur. Natuurlijk vraagt het wel een of ander maal offers, maar als men zich een le vend lid van de gemeenschap, i.c. een goed burger van Bolsward gevoelt, zaï men zich deze gaarne willen getroos ten. Bolsward heeft een naam hoog te hou den, adeldom verplicht. Men bedenke dit goed. Het openen van het inlichtingenbureau annex algemeen secretariaat (iedere werkdag van 1012 ten Stadhuize) is een stap in de goede richting. Wij hopen ten zeerste dat dit bureau, zoals ook reeds in ons verslag van de opening ge zegd is, spoedig zal uitgroeien. Met meer dan gewone belangstelling zien we de verdere ontwikkeling van het algemeen secretariaat tegemoet. Moge Bolsward er wèl bij varen. Meer hout Verwacht wordt dat dit jaar 20 A 25 pct. meer hout zal worden aan gevoerd. Accoord. De voetballer Wilkes heeft be sloten, het aanbod van de Italiaanse club Milano, f50.000 f 10.000 f 1000, te aanvaarden. Volgend seizoen zal hij voor deze club uitkomen, Neem uw radio op. Philips begon met de vervaardiging van draagbare radio toestellen, die slechts 7 kg zullen we gen. De oude draad. Nabij Halfweg brak weer eens een stroomdraad van de N. S., waardoor het treinverkeer Amsterdam-— Haarlem tijdelijk over Uitgeest moest worden geleid. Ledigheid.Een paar Amsterdammers die uit vissen waren, vingen niets en uit verveling zetten zij een duiker van de Overdiemerpolder open, zodat die dreig de onder te lopen. Een wachtmeester sloot de duiker en arresteerde de man nen. Het kan nog. Aan de opvarenden van het troepentransportschip „Kota: Inten” op weg van Indonesië naar Rotterdam kan te Port Said post uitgereikt worden, mits deze uiterlijk op 26 Juni op de bus wordt gedaan. Goed geboerd. Blijkens de zo juist aan de leden der Provinciale Staten toege zonden balans en verlies -en winstreke ning maakte ’t Provinciaal Electriciteits- bedrijf in Friesland over 1948 een winst van f605.990.12. Een gezelschap Amerikaanse oudstrij ders van de 101e Airborne Division heeft een bezoek gebracht aan Nijmegen en omgeving, vooral de plaatsen, waar de ze mannen in 1944 per valscherm daal den. Zij zijn hartelijk onthaald door de autoriteiten en bevolking. Een zeiljachtje is op de OosterSchelde aan de grond gelopen en gezonken. De beide Inzittenden, die zich eerst aan de mast hadden vastgeklemd, hebben, toen deze afbrak, na een uur zwemmen de kust van Schouwen kunnen bereiken. Eindelijk. Mej. J. Westerhof te Eestrum, die sedert haar 18e jaar door ziekte bijna steeds aan bed gebonden was, is thans zover hersteld, dat ze Woensdag voor de eerste keer haar stemplicht kon ver vullen. Ze is 47 jaar oud. Der wie fan ’e wike in stêdman, dy’t my geweken naem, sa Onder It rlnnem wei, hy sei: „ik mei dy stikjes oars wol léze, dy’t jo yn ’e krante skriuwe, allinnich, jo helje de boeren fierst to heech op. Dy barre skepfollen jiid en se bliuwe sa hurd as in spiker, as in SPIKER,” sei er jitteris. „Soa,” sei ik „is 't sa slim?” „Och man,” sei er, „lear jo my de boe ren net kennen der binne mar twa soar- ten: minne en pürminne, mar ik bigryp jo wol,” sei er, fuortgeande, en doe knypeage er, „wiens brood men eet, wiens woord men spreekt”. It like my ta, dat hy wakkere greatsk wie, dat er it sa moai sein hie, hy roun mei in slach yn ’e rêch it bolwurk fier der om. Der is gjin ding, hwer’t ik yn de tritich jier, dat ik mei tawijing it probleem fan de boer yn üs folkslibben neigien haw, safolle hinder fan hawn ha, as krekt dit, hwat üs stêdman my foar de fuotten smlet. Der gappet in kleau tusken de agraryske folksgroep en de net-agrariër. Meastentiids forstean hja mekoar net en witte hja fan mekoar net folie öf. Saek- lik op elkoarren oanwlisd en ünforbrek- lik forboun yn ekonomysk opsicht, bliuwt har wrAld in oaren ien. De forstannigen ünder harren kinne net forhinderje, dat de algemiene miening yn har groep öf- brükten dan moasten hja sizze: flinke prizen foar de lAnbouprodukten is in earste foarwaerde foar it bistean fan alle minsken yn FryslAn. Mar ek foar üs lAn leit de saek likernöch yn itselde flak. De hiele export fan yndustrypru- dukten, alle fabriken meilnoar brlnge mar in bytsje mear jiid yn it lAn as de produkten, dy’t de boer levert foar de export. De sifers wiene foar 1948: ex- port-yndustry: f 1400.000.000 en foar de lAnbou, sünder de fiskerij f 1.250.000.000. De netto-wlnst op de textyl en metael- yndustry, d.w.s. alles hwat üs lAn der- mei oan baten foar de minsken bihelht, wie lytser as de netto-winst op de mol ke. It förskil tusken de ynfierde groun- sfoffen en de ütfierde produkten fan de kou wie mear as 1.000.000.000 goune. Mei de bargemesterij wie de nationale winst greater as dy fan de hinnebuorke- rij. Sjoch, sokke dingen soe men dochs wit te moatte, wol men in oardiel hawwe oer de wearde fan de buorkerij. Dat hat mei nei de müle praten neat to meitsjen. Dat binne de hurde feiten en de gelok- kige feiten. Derneist bringf de boer foar eltse Nederlanner oan ’e merk per wike en per persoan: 3 mingels molke, 1 üns büter, twa üns tsiis, in poun fleis en twa aeijen. En as men nou nei oare lannen giet, sil men nearne in lan fine, hwer’t dizze produkten foar in legere priis en in bettere kwaliteit levere wurde as hjir. Dêrom is it sa jammer, dat in great part fan de net-agraryske bifolking fierst to min weardearring hat foar de bysündere prestaesjes fan de NederlAnske boer. En de Fryske greidboer komt jit in hiel stik boppe it gemiddelde üt. It liket dus reed- lik en billik de waerde fan de Fryske boerestAn heech oan to slaen. En deryn sjitte party minsken, dy’t mei de noas boppe op dizze dlngep sitte) slim to koart. Oer de boer seis in oare kear. Bolsward te komen, wat te bieden. Er wordt een averechts resultaat bereikt, wanneer dit niet het geval is, want de ondervonden teleurstelling zal alle ver dere propaganda nutteloos maken, ook wanneer inmiddels wel iets gedaan zou zijn. De mooiste advertenties zullen waardeloos zijn, zolang er niet een wer kelijk algemene activiteit bestaat, die ’t gehele leven van Bolsward beheerst. Bolsward dient tot een centrum van zijn omgeving te worden, dat in groeiende mate de belangstelling tot zich trekt. Een doeltreffend gevoerde propaganda- actie vormt hier de sluitsteen. De beste reclame is nog steeds de recommandatie: tevreden kopers en tevreden toeristen, ’t fundament dient echter de verhoogde aantrekkelijkheid van Bolsward zelf te zijn. Aan de financiering van dergelijke acties dient alle aandacht te worden be steed, daar deze altijd slechts op de lange duur hun uitwerking doen gevoe len. in de winkelweek, die in het kader van de feestweek past, zouden de win keliers in navolging van andere plaatsen als Dokkurn e.d., een bepaald percentage van hun verdiensten ter beschikking van het comité van actie kunnen stellen. Door propaganda, voorlichting en geza menlijke acties, door Bolsward ook als uitgaanscentrum aantrekkelijk te maken (lunchroom, bioscoop etc.) door stimu lering van het culturele leven (juist bij een oude stad als Bolsward met een be langrijk cultureel verleden is hier veel van te maken), door steun aan de sport en het organiseren van sportevenemen ten, enz. is hier veel te bereiken. De bij- Tragisch. Bij een oefening op Leusder- heide nabij Amersfoort, is de 19-jarige soldaat Piet Pannekeet uit Alkmaar door een z.g. losse oefenpatroon, die op vier meter afstand van hem werd afgeschoten in zijn buik geraakt. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis gebracht. Enkele uren daarna is hij overleden. Pro Deo. In verband met de berichten over Abe Lenstra en de Swiftfabrieken te Nijmegen deelt de directeur mede, dat Lenstra voor de reclame welke met zijn naam voor de Swift voetbalschoenen is gemaakt, geen enkele vergoeding heeft ontvangen. Goedgekeurd. Uit ’t gemeentelijk slacht huis te Zwolle werd in de bezettingstijd een goedkeuringsstempel gestolen. Nog altijd werd van dit stempel gebruik ge maakt. 3 daders zijn ingesloten en te gen 13 Zwolse slagers werd proces ver baal opgemaakt. Onbewaakt ogenblik. De 2-jarige Ernes tine Zonne te Vlaardingen is bij het spe len in een onbewaakt ogenblik in een tobbe met kokend zeepsopwater geval len. Het kindje is enige uren later over leden. Prof. dr. A. E. van Giffen, hoogleraar in de archeologie aan de Groningse uni- versiteit heeft Woensdag in de buurt van Lüneburg een auto-ongeluk gehad waarbij hij een been heeft gebroken; na geholpen te zijn reed hij met zijn been in het gips door naar Hamburg, waar hij een lezing hield. Niet de bedoeling. Doordat bij het vuur werk op het Scheveningse strand twee kisten met ontplofflngsstof voortijdig ontploften, werden een ruit van een con- sumptietent en 150 flesjes limonade ver nield, terwijl twee meisjes snijwonden opliepen. en het Hwat hat Gabe Skroar In dit artikel willen we vooral ook de hen, die hierdoor aangelokt worden naar zakelijke kant van het vreemdelingen verkeer belichten. Wïj denken in de eer ste plaats aan de zo gewilde souvenirs. Door de verkoopmogelijkheid van „her inneringen aan Bolsward" van beslist artistieke kwaliteit, zoals goede etsen van stadhuis en Martini- en Broerekerk, eventueel afbeeldingen daarvan op Mak- kumerborden of tegels, alles tegen zeer matige prijs en in de omgeving van de monumenten te kopen, zou men de vreemdelingen een gewaardeerde servi ce verlenen. Eventueel hiervoor een spe ciale kiosk te bouwen, lijkt ons niet no dig, wanneer de plaatselijke midden stand hier voldoende actief is. Sommige zaken hebben reeds aardige artikelen op dit gebied in de handel gebracht, al missen we nog een speciaal artikel zo als een specifiek Bolswarder handwerk- product. Iedere bezoeker of -ster van Bolsward in de gelegenheid stellen de Boal- serter oaljekoeken te eten en te kopen, lijkt ons zeer gewenst Dit moet een bijzonderheid zijn voor Bolsward. (Denk aan de Liekeblommen, welke vroeger vele schaatsliefhebbers uit Leek (Gron.) haalden en die daardoor aan de piaats een grote bekendheid gaven). De oaljekoeken hebben natuurlijk wel ’t bezwaar, dat men ze niet in grote hoe veelheden In voorraad kan hebben. Toch moet dit o.i. de speciale Bolswarder lek kernij worden. Wij vinden het in dit ver band jammer, dat bij de laatste officiële bezoeken aan het stadhuis biscuit werd gepresenteerd inplaats van het traditio nele gerecht. Ook bij de elfstdentochten zou men de zondere karakteristieke positie, die Bols- deelnemers bijv, heel goed met de Bols- ward in het Friese leven inneemt, moet warder oliebollen (in letterlijke zin na- worden geaccentueerd, zoals dit bijv, tuurlijk) in aanraking kunnen brengen. Op hoogtijdagen zoals muziekconcour sen, sportdagen e.d. zou men de olie koeken ook onder de kopers populair kunnen maken. Op Bolletongersdei moest geen boer of boerin huiswaarts keren zonder een zak van de bedoelde heer lijkheden voor „welkom thuis”! Wat het toerisme op grotere afstand be treft, is het in de eerste plaats van be lang, dat Bolsward wederom een gidsje heeft uitgegeven met een beschrijving van de historische monumenten. De reclame van de VVV moet echter gelijke tred houden met de werkelijke verzorging van de toerist. Men is er niet mee klaar door een aanlokkelijke recla me vreemdelingen naar Bolsward te trekken. Wanneer een groep vreemde- linger» de stad Bolsward met een zekere teleurstelling verlaat, worden deze men sen in de toekomst averechtse propa gandisten. Daarom moet men de toerist niet zonder meer aan zijn lot overlaten, doch moeten er rondleidingen georgani seerd worden, bijv, naar het raadhuis, de Martini- en Broerekerk, Deze excur sies, die desnoods kunnen worden uit gebreid met excursies naar bepaalde be drijven of naar de omgeving zijn, wat het eerste geval betreft, vooral op de regenachtige dagen een welkome afwis seling. Men moet zich er echter voor hoeden uitsluitend de typische Friese bijzonderheden aan de toerist te willen laten zien. Het gevaar bestaat, dat men daarbij te veel van de aandacht van de toerist vraagt. De propagandistische waarde van een bedrljfsexcursle slaan wij, evenals het rapport, hoog aan, Deze excursies kun nen evengoed ook georganiseerd wor den voor inwoners van Bolsward. Hier mede wordt hetzelfde resultaat bereikt als dat, hetwelk de warenhuizen min of meer automatisch bereiken, omdat daar de gelegenheid bestaat zonder koop- dwang binnen te lopen. Wanneer de huisvrouwen eenmaal eens een bepaalde winkel zijn binnen geweest, is het eer ste contact gelegd, vooral als door de winkelier van de gelegenheid gebruik wordt gemaakt om tijdens het bezoek aan zijn zaak verschillende van zijn ar tikelen te demonstreren, vooral die, wel ke hij voornemens is in de toekomst te gaan verkopen: plastic-artikelen, nieu we modellen parapluies, electrische scheer-apparaten, zomer- of winterstof fen, nieuwe modellen japonnen, horloges, electrische wasmachines, verpakte le vensmiddelen, diepvriesgroenten, haar den, fietsen, e.d. Door een dergelijks, eenvoudige demonstratie, waaraan de huisvrouw enige herinnering kan behou den, doordat zij van de winkelier een drukwerkje meekrijgt, wordt de kooplust gewekt. Wat de propaganda betreft moet voor opgesteld worden, dat deze geen zin heeft, zolang Bolsward niet in staat >s Read, troch de füle sinnegloed, Wurdt - foar de time - ’t hynder stjOrd, Har earmen, rook „nivea”; Hja brünje ek mei in ketier. De simmertint men hoeft der wier Net dagen foar nei sé ta. It sturt-hea wurdt op bulten klaud; En nei de iepen reaken sjoud. De weide öfdien touwen fést; De boer, hy rint der hoeden nést. It famke krijt de leije. Giet sitten sil de hege fracht Hja hat de saek skoan yn ’e macht Troch de skuor-doarren jeije. Skuort it tiksel om, gjin Ongemak, De wein rydt oer de reed to plak. T Bolswarils Nieuwsblad I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1