de Stemming na I 1 w Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed A H to sizzen Ha, 49 48a JaajMgflH VHjdafl 14 Juni 1949 Streekblad voor Weet* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bol sward MORGENTHAU t De uitslag van Bolsward en omliggen- Dy’t seis net oan it spek komme kin, gunt in oar faek de swaerden net. halve stem. Maar een rest is nu eenmaal een rest en dus kwam ook de C. H. U. met 3 zetels uit de bus. Was er op de C. H. U. maar één stem minder uitge bracht, dan was de resterende zetel toe gewezen aan de partij hiet het grootste gemiddelde, in dit geval de K. V. P. De Kieswet speelde dus wel een grillig spelletje door bijv, aan een lijst met 193 stemmen geen zetel toe te kennen en aan een overschot van minder dan één stem wel een volle zetel, of met een ander voorbeeld, door partijen met flinke stem menwinst zoals de K. V. P. (134 stem men winst) of A. R. (54 stemmen winst) niet met een extra zetel te belonen en de C. H. U. met slechts 7 stemmen winst (en procentsgewijze zelfs verlies) wél met een zetel. Practisch komt het in Bolsward hierop neer, dat de zetelverhouding gelijk is gebleven, behalve dat de P. v. d. A. een zetel heeft afgestaan aan de C. H. U. Bovenstaande cijfers tonen echter dui delijk aan, dat men hieruit niet een al te eenvoudige conclusie mag trekken, de „toevalligheden” speelden daartoe een te grote rol. In Hennaarderadeel, waar de communis ten niet meedongen, zag men dezelfde tendenz. Stemmenwinst werd ook hier geboekt door de C. H. U., terwijl de P. v. d. A. een vrij groot aantal stemmen verloor, ten bate van de V. V. D., aan wie men eveneens een zetel moest af staan. De A. R. boekte enig stemmen verlies, maar kwam evenals de C. H. U. wat zetelaantal betrof, ongewijzigd uit de bus. In Workum bleef de zetelverdeling ge lijk. Ook hier ging het op het nippertje. Had de C. H. U. twee stemmen meex ge had, dan had de K. V. P. een zetel af moeten staan. De P. v. d. A. verloor 30 stemmen, de K. V. P. 3, terwijl de A. R. 34 won. In Wymbritseradeel, de laatste „randge meente” van Bolsward, waarvan we iets willen zeggen, was de zaak al niet veel anders: Ook hier bleef het zetelaantal ongewijzigd. CHU, AR en KVP gingen vooruit, de PVDA had een verlies van meer dan 100 stemmen, zonder dat dit zoals gezegd Invloed op de ze telverdeling uitoefende. AhöflfleffiSfiUihfljS i IJS pef kwftftaai hij feeruitbetfling Adv^tentiepfijs i 10 eent per air© «7926 Veiiêhljnt BINSBA68 en VWJSAÖ8 ftedsetle en Administratie i Mflfktetrfiat 13 Bolsward Telefoon 491 (K 9197) De conferentie te Parijs geëindigd. Rusland iets toeschietelijker. Oostenrijk tevreden Moet Tito geükwideerd worden? Commu nistische actie In Tsjecho-Slowakije. België gaat ter stembus. Engeland in zorgen. de Russische troepen niet alleen Oostenrijk moeten ontruimen maar ook Roemenië en an dere Oost-Europese staten, waar zij nu waren om de militaire verbindingen met Oostenrijk te handhaven. Hetgeen zou betekenen dat de Russische troepen ook van de Zuid-Slavische grenzen zouden worden teruggeroepen en dit zou dus tot enige verlichting voor Tito leiden. Het is natuurlijk uitgesloten dat de Rus sen bij hun toeschietelijkheid naar het Westen daaraan niet hebben gedacht en dus rijst de vraag of het hun bedoeling misschien is Tito op te ruimen nog voor het najaar, als het verdrag met Oosten rijk moet worden getekend, aanbreekt. Nu de Parljse overeenkomst voorlopig in het Westen enige ontspanning heeft ge bracht en Rusland daar in het defensief is gedrongen, zal het voor Moskou zaak zijn zijn greep op zijn omgeving nog sterker te maken en Tito zo snel moge lijk te likwideren. Volgens Berlijnse bladen heerst er thans dan ook aan de Zuid-Slavische grens grote bedrijvigheid van Russische, Pool- se, Hongaarse, Bulgaarse en Albanese troepen en partisanen. Dat de actie van de communisten in Tsjecho-Slowakije tegen de Katholieke Kerk, welke zoveel gelijkt op die onlangs in Hongarije ge voerd, slechts beoogt ook dat land vas ter in de greep van Moskou te brengen is duidelijk. En dat is ongetwijfeld ook de bedoeling van de communistische zuivering in Roemenia, waar zelfs de bekende mevrouw Anna Pauker, minis ter vanl Buitenlandse jZaken gewogen en te licht bevonden is. Overigens dient men bij al deze acties niet te vergeten welke een geweldige reactie ze op de duur in bedoelde lan den kunnen veroorzaken. De Moskou- communisten mogen, dank zij hun machtsmiddelen, thans als minderheid regeren in Polen, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Tsjecho-Slowakye, onder die volken leeft ongetwijfeld een stil verzet van zeer grote groepen zowel ka tholieken als protestanten, en van poli tieke partijen. Dit verzet kan thans niet tot uiting komen, doch zou dat zeker als Rusland met West-Europa in oorlog geraakte. Men beseft dat te Moskou ook wel, dat thans in het Kremlin niet aan een dergelijke oorlog gedacht wordt. Ook wat Rusland in Oost-Europa doet, heeft slechts defensieve bedoelingen. De defensie was ook het belangrijkste on derwerp der besprekingen, welke de mi nisters van buitenlandse zaken der Westerse Unie nog tijdens de Parljse conferentie In Luxemburg hielden. Men was het aar dig eens, maar eerst zal men toch moe ten weten, welke hulp de Ver. Staten in de vorm van wapenleveringen enz. zul len verlenen, voor men behoorlijk op kan schieten. Ook werd over samenwerking op sociaal en cultureel gebied gespro ken; vooral ook op cultureel terrein heb ben Nederland en België al heel wat bereikt. Daar, in België worden a.s. Zon dag de verkiezingen voor het nieuwe parlement gehouden, zoals wij reeds eerder schreven, hoopt de Chr. Volks partij (katholieken) er met de steun van de vrouwen, die ditmaal voor het eerst meestemmen, een absolute meerderheid te verwerven; van de 5.600.000 kiezers zijn er 2.900.000 vrouwen. In Engeland maakt men zich nogal bezorgd over de mogelijkheid, dat de Chinese communis ten straks ook de Britse kolonie Hong kong zullen aanvallen. Men heeft te Lon den reeds aangekondigd, dat deze tot elke prijs verdedigd zal worden en heeft de Ver. Staten gevraagd of zij eventueel zullen helpen. De meningen waren daar verdeeld, men vindt eigenlijk Hongkong een overblijfsel van de Engelse koloniale politiek, voelt er ook niet voor de Chi nese communisten, met wie men mis schien straks moet praten, voor ’t hoofd te stoten, maar ziet ook wel in dat men Engeland niet alleen kan laten staan. Washington denkt daarom aan een soort „symbolische” hulp, die in de praktijk niet veel van betekenis zou zijn. In de gemeente Wonseradeel votïden ook weinig verschuivingen plaats. De enig ste communistische zetel verdween en de V. V. D. ging er mee strijken. In stem mentotaal won de C. H. U., K. V. P. en V. V. D. en boekten de P. v. d. A. en A. R. enig verlies. Men zie de volledige cijfers op de eerste pag. van het bij blad. Stid-Afrika en Fryslfln. Sneontomlddei 18 Juny wie Prof. W. E. Louw, fan Pretoria yn Ljouwert de gast fan it Boun fan Fryske kunstners. Foar de leden fan dat Boun en har gas ten hat er sprutsen oer syn lên, dêr’t de klam binammen by foei op de tael- strlld. It Afrikaensk is Ontstien ut de tael fan de HollAnske kolonisten, foar in part spontaen, foar In oar part troch ynfloed fan frjemdlingen. Lange jierren hat yn Süd-Afrika it HollAnsk de tael fan skoalle, tsjerke en rjochtseal west, wylst de sprektael al Afrikaensk wie. Nel de forlerne boere-oarloch waerd it Ingelsk de offisjele tael/Yn 1875 waerd It „Genootschap fan regte Afrikaanders” stlfte, en dat wie it bigjin fan in krêf- tige taelbiweging. Nou is it Afrikaensk njonken it Ingelsk as amtlike tael erkend en wurdf it ta alle ünderwiis brükt, il is de tael fan/ de kranten en fan de lite- ratuer. De fülste striid is fierd tsjin it Hollfinsk, dat as tael fan geastlike ute- rlng yn tsjerke en skoalle noch yn it bigjin fan dizze leu yn gebrök wie en de frije üntjowing fan it Afrikaensk yn it paed stie. It is pas yn 1922-’23 fan de skoalle for- dwoun. By de aksje foar Onderwijs yn eigen tael waerden seis HollAnske boe ken forbaernd. N'ou’t de kwesje to’n gun sten fan de eigen tael bisljochte is, is der foar it HollSnsk folie mear echte bilangstelling en wurdt der op de uni- versiteiten troch gOns Afrikaenders stüd- zje fan makke. Sa is der foardlel foar HollAnsk en Afrikaensk beide, nou’t de twang fuort is. Prof. Louw biwiisde mei in pear foar- bylderv, dat de Afrikaenske Sitteratdler hjoed de dei gjin lokale kleur mear hat, mar mei eigen tael en op eigen fiedings- boaijem in Jeropeesk peil birikt. Prof. Louw hêldde syn lêzing yn it Afrikaensk. Nei it skoft bihannele Prof. Dr. J. H. Brouwer fan Grins Ontstean, aerd, for- hêldingen en problemen fan FryslOn, op forsyk fan Prof. Louw yn it Frysk. Hy wiisde op de oerienkomsten yn de striid foar it Frysk en foar it Afrikaensk. Ek yn FryslOn wrakselet in lyts folk om bihöld fan eigen tael en kultuer tsjin machtiger talen en kultueren, mei foar in part ek al deselde resultaten: de Fryske litteratuer is ek net in provin- siale variant fan in oarenien, mar in ute- ring fan if stribjen om de algemien- minsklike dingen op Fryske grounslach to forwêzentlikjen. De Fryske biweging is fan tael- en kultuerbiweging in na- sjonale biweging wurden, ek de ekono- myske en politike faktoaren bigjinne mei to sprekken. Mei it ünderwiis yn de eigen tael stiet FryslSn lykwols nocb mar oan it bigjin. Mar it is optheden al sa, dat „It Diske”. Toen Burgemeester Renken van Idaar- deradeel Zaterdagmiddag met een sleu- telomdraai „It Diske” opende was de hoofdplaats van zijn gemeente een „win kel” rijker, die enig in het land is. In „lt Diske” zullen namelijk geduren de de zomermaanden producten van volkskundige aard als souvenir worden verkocht. Rondom worden souvenirs verkocht, he laas zijn het maar al te vaak bazarpro- ducten van nul en generlei waarde, waarvoor de toerist zijn goede geld neer telt. Alle producten, die in „lt Diske” tegen redelijke prijzen worden verkocht, zijn gedekt door het merk van de stich ting Fryske Ambachts- en Folkskunst. Dit z.g. F.A.F.merk is als kwaliteits merk wettig gedeponeerd en geeft de koper een waarborg voor een goed sou venir, dat op een zodanig peil staat, dat het aesthetisch verantwoord is en de toets der kritiek kan doorstaan. Behalve de bekende producten van de volkskunst (Bulkstra, Warga; Roosjen en Van Amsterdam, Hindeloopen; de Boer, Workum; enz.) is er ook werk van de Grouwster „nifelders” zelf te koop. „It Diske” maakt een uiterst verzorgde indruk; een indruk, die tot kopen noodt en wij twijfelen niet of dit experiment zal slagen. Hopelijk zal dit initiatief een stimulans voor andere centra zijn een zelfde stap te doen. Nog beter is het wanneer de middenstand zelf van de ge bruikelijke souvenirsprullaria afstapt en deze goede producten ten verkoop aan biedt. Wat Bolsward Mqtrof was de uitslag echter zeer onzeker. De Communisten die in 1946 nog 163 stemmen haalden, deden ditmaal niet mee. Daartegenover stonden twee nieuwe lijsten n.l. de On afhankelijke van D. de Jong en de lijst der V.V.D. De zetelverdeling zou ten zeerste afhangen van de vraag of deze lijsten al of niet met een zetel uit de bus zouden komen. Was dit met beide wel het geval, dan zou dat ten koste moeten gaan van andere partijen. Alge meen werd verwacht, dat de P. v. d. A. een zetel verlies zou boeken, maar wel ke andere partij zou in dat geval een veer moeten laten? In het omgekeerde geval zou door aanzienlijk stemmenver lies de P. v. d. A. waarschijnlijk even eens van 4 op 3 zetels komen en viel ei dus een zetel toe aan de K.V.P., C.H.U. of A.R. Geen wonder^ dat de uitslag zoals die districtsgewijze werd gebulle- tineerd met stijgende spanning werd ge volgd. De K. V. P. won aanzienlijk en sprong verg, bij 1946 van, 1229 op 1363 stemmen. De P. v. d. A. boekte verlies, maar In geringer mate als over het al gemeen werd verwacht n.l. van 993 op 849. De C. H. U. won, vergeleken bij de vorige raadsverkiezing 7 stemmen, ver geleken bij de Kamerverkiezing van 1948 echter 34 stemmen. De lijsten van D. de Jong en de V. V. D. haalden resp. 167 en 193 stemmen en konden het ver eiste aantal niet bereiken (3^ van de kiesdeler oftewel maal 2843/13 stem men). De A. R. boekte, alweer vergele ken met de raadsverkiezing van 1946, 54 stemmen winst, n.l. van 500 op 554, maar haalde toch hiet het aantal van de trachten te bereiken. Van ontaarding is eerst dan sprake als men elkaar met weinig zeggende leuzen en beloften, die toch niet kunnen worden nagekomen probeert te overtroeven. Ontaarding is er pas dan, als men op ondemocratische wijze een bepaalde zienswijze aan een ander tracht op te dringen en reclame-methoden toepast, die niet door de beugel kunnen. Bij de vrij intense propaganda zijn ge lukkig voor zover ons bekend, nergens excessen voorgekomen. Ook de stemming zelf verliep rustig. We hadden trouwens ook niet anders verwacht, wij zijn nu 'eenmaal een volk, dat niet al te heethoofdig is en weet wat het doet Dat het >n een der stembu reaux echter tot handtastelijkheden kwam, betreuren wij ten zeerste. Zoals steeds was de dag van stemming weer een dag met geheel eigen sfeer. De vermoedelijke uitslag vormde ruim schoots stof voor het dagelijks gesprek. Er werd gewikt en gewogen, gerekend en geschat, stellingen geponeerd en ont kend, maar niemand was in zijn eigen gemoed volkomen zeker. De uitslag was als een groot vraagteken, totdat Woens dagavond de bulletins verschenen en de belangstellende kiezers het resultaat van hun roodkleuringen konden aflezen. Natuurlijk was er toen opnieuw stof tot praten, reden tot commentaar en drukke discussie. Sommigen beweerden zelfs, dat ze deze uitslag wel voorzien hadden, dat het net zo uitkwam als ze hadden gedacht. De stemming zelf was ondertussen ge weest als leder andere. Toen terwijl de klok nog sloeg, de deu ren werden geopend, stonden de vroe- gelingen al op de stoep. Gedurende heel de dag was het een ko men en gaan. Jongelieden van 23 lentes traden enigs zins schuchter naar binnen en vervulden kwasi-gewichtig hun eerste stemplicht Oudjes lieten zich toeren en verwonder den zich over het veranderende stads beeld, genoten van de kussens, waarop ze veerden en vonden hef alleen maar jammer dat ’t tochtje zo kort duurde. Zieken en gebrekkigen vervulden hun plicht met moeite, maar wilden niet op het appèl ontbreken. Natuurlijk waren er weer mensen, die nog niet wisten hoe het moest, natuurlijk waren er weer die bij vergissing de verkeerde stemden, na tuurlijk waren er weer, als bij iedere stemming de onverschilligen, die hun bil jet blanco en ongerood in de grote bus wierpen. Natuurlijk was er ook weer de telaatkomer, die hoe hij ook holde, de deur precies voor zijn neus gesloten vond. drag, en dat Moskou’s nachtmerrie, Tito, nu ’t kind van de rekening wordt, is geen wonder. In Oostenrijk heerst grote vreugde over het resultaat van Parijs, al voelt men dat de betaling van 150 millioen dollar in 6 jaar aan Rusland een zware last zal betekenen, waarbij men hoopt op Amerikaanse steun. Ook de Russen kunnen tevreden zijn, want zij krijgen, in ruil voor het opofferen van Zuid-Slavische wensen, geen klein beetje. Maar moet nu Tito helemaal ontevreden zijn? Als zijn be wind het tot het na jaar uithoudt, ook al niet. Want als dan inderdaad het Oos tenrijkse vredesver drag is uitgewerkt en aangenomen, zullen De Parijse conferentie is dan toch niet zonder enig resultaat geëindigd. Wel te verstaan, resultaat op papier. Want er moet nog heel wat uitgewerkt worden en daarbij kunnen zich allerlei moeilijk heden voordoen. Wat Duitsland betreft erkennen de onderhandelende partijen, dat zij niet in staat zijn geweest over eenstemming te bereiken over de poli tieke en economische eenheid, maar zij zullen hun pogingen in die richting voortzetten. De bezettingsautoriteiten te Berlijn zullen overleg plegen op een viermogendheden-basis om de politieke en economische eenheid te bewerkstelli gen, de gevolgen van de huidige ver deeldheid te verzachten en stappen te doen voor verbetering van de handel tussen Oostelijke en Westelijke zónes en tussen Berlijn en de rest van Duitsland. Een feit is het, dat Duitsland gesplitst blijft, al zal men de handel tussen beide delen aanmoedigen, waarop de Russen nogal gebrand waren en in ruil waar voor ze hebben toegestemd in de op heffing van de Berlijnse blokkade. Men kan slechts gissen naar de redenen waarom Moskou wat soepeler is ge worden. Daartoe kan het Atlantisch pact ue unsiag van uviowaïu en umiiggcii- hebben meegewerkt, maar ook de on- de gemeenten week over het geheel niet gunstige economische toestand in Oost- af van het beeld van de gemeenteraads- Duitsjand en Oost-Europa in het alge- verkiezingen elders. meen, welke een herleving van de han- Hwat hat Gabe Skroar del met hef Westen gewenst maakte en het feit dat overal in West-Europa de communisten terrein verliezen, zodat Moskou’s vijfde colonnes ineenschrom pelen en ook het feit dat het in de Rus sische satellietstaten niet bepaald naar wens gaat. In het kort komt de overeenkomst over Oostenrijk neer op het volgende: de plaatsvervan gers der Grote Vier is opgedragen de besprekingen over Oostenrijk voort te zetten, zodat tegen 1 Sept. a.s. een ont- werp-verdrag gereed is. De grenzen van Oostenrijk zullen dezelfde zijn als op 1 Januari 1938, Oostenrijk zal geen her stelbetalingen verrichten en de Sovjet unie zal 150 millioen dollar ontvangen in omwisselbare valuta in zes jaar te betalen. De Russen zullen 60 pet. der olievelden kunnen exploiteren en het ge hele bezit der voormalige Donau scheep vaart mij. in het Oosten van Oostenrijk voor zich behouden. De exploitatierech ten der olieconcessies zullen zich over een periode van langer dan dertig jaren uitstrekken. In ruil voor dit alles heeft Rusland zijn steun aan de Zuid-Slavische eisen tot Oostenrijkse gebiedsafstand in getrokken. Die steun was tot nog toe het grote struikelblok voor de totstand koming van het Oostenrijkse vredesver- De teerling is geworpen. De stemming voor de gemeenteraad ligt voor onze lezers al weer een paar dagen in het verleden. Biljetten en pamfletten, die eergisteren nog actueel waren, lijken nu ineens ho peloos ouderwets. Circulaires nog in allerijl verspreid, heb ben hun weg naar de prullemand ge vonden. Raambiljetten, die hier en daar nog in etalages en in woonkamers vergeten zijn en de burgers nog toeroepen, dat men vooral zus of zo moet stemmen, heb ben hun dienst gedaan. Er Is voor de afgelopen verkiezingen vrij hard „gewerkt”. Elke partij of lijst wilde natuurlijk een goed figuur slaan en het is nu eenmaal prettig als de partij, waartoe men be hoort, of waarop men stemt, met een vergroot aantal stemmen uit de bus komt om van de vaak zo felbegeerde zetelwinst maar te zwijgen. Of al die circulaires, advertenties en biljetten nu werkelijk zoveel hebben uit gewerkt? Natuurlijk moet het publiek worden voorgelicht, welke lijsten zijn Ingediend en hoe die zijn genummerd. Natuurlijk was het een zaak van belang, nieuwe namen, zowel van lijsten als van per sonen bij de kiezers te introduceren. Er was dus alles voor en niets tegen dat men op 'n zo goed mogelijke manier dui delijk trachtte te maken hoe en op wel ke wijze men zijn stem aan de door de stemplichtige gekozen partij kon geven. Ook niet, dat men op het laatste mo ment nog trachtte duidelijk te maken wat een bepaalde partij voorstaat en zal. j^i^K^verkTe^ stemmen van de lijst van D. de Jong en de 193 van de V. V. D., dus samen 360 stemmen waren „verloren”, daar deze lijsten niet voor een zetel in aanmerking kwamen. Bij de eerste verdeling der ze tels behaalde de K. V. P. er, 4, de P. v. d. A. 2, de C. H. U. 2, en de A. R. I. Ieder van deze partijen had nog een rest, zodat ze van de 4 resterende ze tels er ieder nog één toegewezen kreeg. De „rest” van de C. H. U. was echter wel zeer gering. Tweemaal de kiesdeler maakt immers 2 X 284’4, 5688/ia stem, zodat de rest slechts /lt stem be droeg, dat is juist iets meer dan een Bolswartls Nieuwsblad TEMMING I f j I- 1 t A Hï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1