so Martinytoer Fan de 1 I door Nederland üs hjoed A A to sizzen No. 49 45e Jaargang Dinsdag 28 Juni 1949 West» en Zuidwest Friesland DruÜKerij Fa. A. J. Uitgave - Bols ward OSINGA van nke DE SMOKERS YN ’E WOLKEN. k a. 19 Juny 1949. PYT. Drie Duitse verstekelingen, die zich aan de vreemdelingenpolitie gearresteerd. van een defect aan de automatische in- den dan 't onze de vernietigende Duitse Tj. de J. Mei in boer libje se as mei in moalpüde; hja slaen der op isa lang as it stout. d 1. buiten grenzen, ontroering daan werd op spontaan meeleven. De opbrengst bedroeg in onze stad bij na f 250.Ook elders zal men niet zijn achtergebleven. Morgen vieren we ’s Prinsen verjaardag. Wij doen dit o.a. door het concert ten bate van het Anjerfonds, dat door het Sted. Muziekcorps, de Oratoriumvereni- ging „Bolsward” en het Chr. Gem. Koor alhier in het Julianapark wordt gehou den, te bezoeken. Het zij een dag van nationale vreugde. God zegene onze Prins en beware hem voor Gezin en Volk. Eet meer groente. Uit Frankfort wordt gemeld, dat een nieuwe toewijzing is verstrekt voor de export van Nederland se groenten naar Duitsland tot een be drag van 250.000 dollar oer week. De synagoge aan de Folkingedwars- straat te Groningen zal 30 Juni publiek worden geveild. De synagoge heeft sinds 1755 op die plaats gestaan. In 1906 ver- De krante kaem mei ’t nijs foar ’t Ijocht, (’k Ha der in nije piip op koft!) Dêr kin wer folop rikke. De fülste smokers krij’ wer tier, Hja stopje wer om it ketier. De foarrie sil wol skikkel De Aide tiden wurde nijl „Tabak komt mei ien July frij!” In smoker sünder piip net soun Gromme faeks as in bruide houn: „Ik kin der lang net komme, Mei myn rantsoen” It bliek in oar Wie soms in bon as acht yn ’t foar. (’t Hoeft nou net mear forblomme) Hwa praet der oer? ’t Bln Aide kij. „Tabak komt mei ien July frijl” De mjitte is in skoane saek. ’t Docht bliken dat de minsken faek Har seis net master binne, Sa ’t yn hertstochtlik smokersnocht, It heale lean yn reek forfljocht,, (It jild wurdt dreech fortsjinne) Wy nim üs foar tabak komt frij Mar tink der om: Net al to rij! jis- en- nes nna Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87925 en- der de 49. ert an, Te ert jr., ho- rij- jr, ek. en. irk tra te e. 1 1 en ns >1- 49. en zv na tra m. n- dv ra •r 0 5. strijding zo uitermate sympathiek was? We geloven van beide. Zo is, zo behoort het althans ook te zijn, met de Witte Anjerdag. De Witte Anjer worde populair. De Witte Anjer houde de gedachtenis aan de geboorte van het verzet in ere en.tegelijk dient men door het kopen ervan een goed doel: bet verlenen van subsidie, aan culturele instellingen, die zulks behoeven. Gelukkig hebben velen Zaterdag in Bols ward verstaan, dat hier een beroep ge- raat in de woning van een familie te Venray uit elkaar gesprongen. De bad- kamer en twee aangrenzende slaapka- Mei sé-gêrs, kofjesurrogaet,. Hold men it pypke oan ’e praet Gjin tried tabak to krijen! Hwat letter: elts boude „eigen teelt”, Dat op de dür ek elts forfeeld’. Doe kaem it bonne-lijen, Nou is dy léste soarch forbij. „Tabak komt mei ien July frijl” as men by C. en A. biwünderje kin. h hiele formidden fan In boer is oars as fan in skoalmaster of in kantoarman en dat moat blike üt klaeijing en manearen, üt hüsrie en gewoanten, üt tael en styl. I stêdman, mar as hy net sunich is, dan bistiet it net, dat hy syn bern wer boer meitsje kin. En dat er dêr nel stribbet is logysk en billik. Foar oerstallige din gen, ioar fakAnsjes en baeiplakken fielt ae boer net folie, mar dat is ek goed. Soe hy dêrmei bigjinne, dan wie der gau boer öf. En it boerelibben freget nou ienkear minsken, dy’t al den del om fjouwer üre de jister yn wolle of de büthüsdoarren witte to finen. To folie lükse kin net op in pleats, dan giet de aerdichheit der meidertiid üt. En hwat de meiwurking oan Ontwikkeling en On derwijs oanbilanget, mei men hjir yn FryslAn mear as tofré wêze. In krAns fan LAnbouskoallen wurdt troch de boere- jongerein drok bisocht en ek mei har or- ganisaesje kinne hja hiel wol munsterje tsjin de lju üt de stêd. Mar men sil yn- skikke moatte, dat de styl en de lib- benssfear op in buorkerij oars is as' by in bakker of smid. It hat lang in to- koart west, dat men op sosiael terrein efteroan kaem op de buorkerij. Mar de greate oarsaek wie derfan, dat de boer net sosiael hannelje koe, omdat hy seis Onsosiael bihannele waerd. Pas de léste tsien jier is de Hierwet en de billike produktepriis oan de boer takend. En dy’t net mei de fuotten boppe de groun sweeft, wit, dat men biswierlik oan in oar jaen kin, hwat men seis net kriget. Dêrmei wol ik net sizze, dat ek yn boe- reformiddens gjin tokoarten binne. Dat ek by harren lang net in goed bigryp is fan it wurk fan in sakeman, in dokter of karrider, in ambtner of sutelder. Dat der Onder harren net binne, dy’t tige ien- sidich de wrAld bisjogge. Mar wol men dizze dingen oars ha, dan is earst noa- dich, dat men oer en wer mei forstan- nige en earlike arguminten bigryp toant foar de man, dy’t mei syn hüshAlding en bidriuw de maetskippij in greate en Onmisbre tsjinst biwiist. En dan fait it grif ta, der bin ik wis fan. worden uit het knoopsgat gerukt, eerst uitdagend, later voorzichtiger. Want men was gaan dragen: achter de witte bloem had men een scheermesje verborgen en vele Duitsersvrienden dropen met be bloede vingers af. De Duitsers namen wraak.. Op 2 Juli werd de Haagse burgemeester ontsla gen. De volgende dag werd generaal Winkelman met andere hoge officieren in krijgsgevangenschap gevoerd. Maar onuitwisbaar bleef de indruk, die de de monstratie op deze eerste verjaardag van een lid van ons Koninklijk Huis op het Nederlandse volk had gemaakt. En nu, op 29 Juni 1949, wordt Prins Bernhard 38 jaar. Zeker zullen op die datum niet alleen zijn gedachten, maar die van ons gehele volk een ogenblik teruggaan naar de dag, negen jaar ge leden: naar Witte Anjer Dag! Het is goed, dat het „viert Uwe vier dagen” nog steeds in acht wordt geno men. Gebeurtenissen als boven omschreven zijn te groot en te spontaan geweest om in het vergeetboek te geraken. Wij moeten blijven gedenken, ook aan de geboorte van het verzet. Daarom is het dragen van een anjer meer dan het resultaat van een verkapte col lecte. Er waren voorheen mensen, die zoals zovelen altijd mopperden als er werd gecollecteerd, maar die toch een uitzon dering maakten. Wanneer de populaire Emmabloem-collecte werd gehouden, wilden ze niet achter blijven. En waarom was die Emmabloem dan zo populair? Was het omdat de oude Ko- ningin-Moeder de liefde had van haar volk? Was het, omdat het doel te t.b.c.be- 29 Juni noemt men sinds enke le jaren in Neder land „Witte An jerdag”. Op 29 Juni van dit jaar wordt prins Bern- hard 38 jaar en op die datum gaan de gedach ten terug naar die dag van 9 jaar geleden. Want toen vond die na tionale manifes tatie plaats waar van onze Prins, strijdend onze met kennis nam. Er is en wordt in Nederland veel ge sproken over het binnenlands verzet tij dens de bezetting. Het verzet is een be grip geworden en zal wel altijd hef be grip blijven van iets groots, iets edels, iets stoers en echt nationaals. Daarbij mogen wij echter niet vergeten, dat het verzet werd gevoerd door een betrekkelijk kleine groep vaderlanders. Leefde het verzet dan niet in de harten van alle goede Nederlanders? Het is enkele malen gedurende die vijf donkere jaren voorgekomen, dat „het verzet” in dit verband te begrijpen als een niet te onderdrukken drang naar vrijheid in een geweldige, nationale manifestatie tot uiting, ja tot uitbarsting kwam! Eén van die data was de 29ste Juni 1940. Hoe lief kon de Duitser in de eerste be- zettinsmaanden doen. Zo aardig en ge woon, zo kameraadschappelijk en „re delijk” kon hij met ons praten, ons waarschuwen geen onberaden dingen te doen. Wij moesten denken aan eigen doden in deze wereldstrijd, aan de do den der andere landen, wij moesten, zo als Seyss Inquart bijna met de Bijbel in de hand verklaarde, delen in het leed der wereld, dat was „onze Christen plicht”. Na veel zoet gefemel stak eindelijk dan toch het Duitse addertje zijn afzichtelijk kopje uit’het gras der lieve woordjes. „Het is dus nodig, dat althans in de maanden van 1940 die ons nog wachten, ieder persoonlijk feestbetoon achterwe ge blijft, in het bijzonder, dat niet wordt gevlagd op de dagen, waarop het tot dusverre gewoonte was van openbare gebouwen en particuliere woningen de vlaggen uit te steken.” Op de dagen, waarop het tot dusverre gewoonte was. Begrijpt u het? Dat wa ren de feestdagen van ons Koninklijk Huis. Misschien waren er in de eerste Mei- en Junidagen ook onder de goede Nederlanders nog wel, die dat uit zich 'zelf niet hadden gedaan. De snelle ne derlaag in vijf dagen had velen over rompeld, het vertrek van de Koninklijke familie en regering naar Engeland had verwarring gesticht in sommige geesten. En daarvan werd door de vijanden van ons volk dankbaar gebruik gemaakt: smadelijke vlucht, lafhartig verraad, het Nederlandse volk in de steek gelaten. Al spoedig echter kwam men tot bezin ning, begreep men, dat machtiger lan- oorlogsmachine, in lange jaren van zorg vuldige voorbereiding opgebouwd, niet hadden kunnen weerstaan, dat verplaat sing van Hof en regering naar overzee de enig juiste maatregel was geweest. En in die dagen reeds groeide de weer stand, het eerste verzet dat toen nog tot uiting kon komen in een spontane de monstratie van het gehele volk. Zo kwam de 29ste Juni, de verjaardag van Prins Bernhard. Wie heeft het eerst gedacht aan de onafscheidelijke witte anjer, die de Prins indertijd altijd droeg? Er werd niet over geschreven, er werd niet over gesproken en toch.toch droeg „heel Nederland” op die 29ste Juni een-witte anjer! Het zal wel altijd een raadsel blijven, hoe dat door het ge hele land bekend werd, in Den Helder, en Maastricht, in Middelburg en Gro ningen, in Noord, Zuid, West en Oost! Het blijft niet bij de witte anjer. In het paleis Noordeinde te Den Haag ligt een felicitatieregister ter tekening. Lange rijen staan te wachten, officiële personen komen, generaal Winkelman, de Haag se burgemeester de Monchy. De geest drift stijgt. Het Wilhelmus weerklinkt! Dat is de Duitsers te veel. Daar komt de „grüne Polizei”, machinegeweren worden opgesteld, vliegmachines vile-1 gen laag over de huizen. Ook de „Deutsch freunlichen” gaan zich weren tegeh da witte anjers. De bloemenknop- lieden, hun stalletjes en wagens vol mar grieten, worden gemolesteerd. Aniers Oer de Fryske boer en binammen oer de greidboeren is jit in hiele bulte skreaun. Safolle, dat party minsken siz ze dat üs boeken en 4oanielstikken hast altyd oer it boerefolk geane, sadat se dertroch iensidich binne. Der is wol hwat fan oan en derom kin ik ek net folie nijs oer dat sjapiter bybringe. It is nou ien kear sa, dat it aerd en de opfattingen fan de stêdsminsken en dy fan de boerestAn lang net gelyk binne. Better of minder dat is net ien, twa trije üt to meitsjen. Ik haw oer dat On derwerp jierren lyn al ris in radiofoar- dracht hAlden, dy’t hjir op del kaem, dat it boereaerd neat minskliks frjemd is, dat hja deselde deugden en tokoarten sjen litte dy’t men ek by jin seis en oaren sjen kin, mar dat se <by de boer sker- per ütkomme, omdat hy se iepener toant. Dit slacht op it fuonemint fan syn aerd. De gewoanten en wizansjes binne op it boerelAn en yn ’e stêd lang net gelyk en dy’t de minsken bioardielet nei it pakje of bloeske, nei it hier of de skuon, dy sil fansels de priis oan de stêds- j minsken takenne. Ik hear der net by! Ik soe net graech sjen, dat de boer en syn hüshAlding itselde printeboek wie te Stockholm overleden. Prins Bernhard zal 14 Juli te Sliedrecht ten 2 negers, opvarenden van een En- hoge militaire onderscheidingen uitrei- gels schip, slaags ken aan een 60-tal verzetsstrijders uithunner werd zodanig gewond, dat hij het gehele land. stierf, om een vrouw; een Hwat hat Gabe Skroar Volksvertegenwoordiging leeft mee. Aan het begin van de Vrijdagmiddag gehou den vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst de slachtoffers van de ramp van de „Roermond” herdacht. Een boffer. Een 13-jarig meisje uit Schie dam was enkele dagen geleden op het strand van Hoek van Holland schelpen „anjers met prikkeldraad” aan het zoeken en vond een gesloten I rees de tegenwoordige Oosters gebouw- wit-gouden ringetje, 18 karaats, met brilliant. Mevrouw Spoor gearriveerd. Vrijdag ar riveerde op Schiphol uif Batavia mevr. Spoor, die verwelkomd werd door de eerste luitenant-adjudant J. P. van den Bent namens de minister van Oorlog, dr. L. J. M. Beel en enkele familieleden. Zwemmend paard. Bij Amerongen reed een volgeladen hooiwagen ,de Rijn in omdat de remmen niet meer werkten. De voerman kon er nog tijdig afspringen, maar het paard voor de wagen moest mee het water in. Gelukkig kop het dier zwemmen. Na de explosie overleden. De arbeider B. M., die Donderdag ernstig werd ge wond bij de explosie in de vuurwerkfa briek te Leiden, is Vrijdag in het Acade misch Ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Nog een ongeval. De 26-jarige hulp- bankwerker C. J. F., uit Voerendaal ver loor Vrijdagmiddag, toen hij op een stei ger bij het ketelhuis op de Oranje Nas sau I te Heerlen platen aan het afbran den was, zijn evenwicht. Het gevolg was, dat hij in een zich onder de steiger be vindende waterput viel en verdronk. - Nog één. De Nederlandse circusartist An- j mers, alsmede een gedeelte van het dak tonius Verkerk, die Maandagavond bij erden weggeslagen. Een klein kind, dat de laatste repetitie voor een balanceer- onder vallend puin in zijn bedje werd nummer op de motorfiets een val van bedolven, bleek vrijwel ongedeerd te zes meter maakte, is in een ziekenhuiszijn. Liefde in het spel. Te Rotterdam raak- Dat der oer en wer fiersten to min br- gryp is fan elkoars dingen, stiet wol iêst. En dat men by de boer faken to min weardearring fynt foar oare birop- en is like wier as dat men by party stêdsminsken in grouwelich bytsje wit fan de noeden en soargen fan de boer en syn folk. Alle iensidichheit is mis. Mar myn ünderfining hat my ek leard, dat, hwa’t de boer toant, dat hy syn mentaliteit en bidriuw bigrypt, hwa’t de boer sjen lit, dat hy net by him komt om oan him to fortsjinjen, mar üt echte freonskip, dêrre in weardearring fynt, dy’t folie hechter is as yn hokfor for midden ek. Men seit sa gauris, dat de boer hwat efterdochtich is, dat hy net tasjitlik is, apart en greatsk. Dat is net hielendal Onwier, mar hoefolle soene de boer ek net biskögje allinnich as klant, allinnich as immen, dêr’t hwat oan to fortsjinjen is? Hoefaken soe der net yn syn gesicht priizge wurde en efter syn rêch ütlake? As de boerebern yn ’e stêd foar it earst nei skoalle geane, hwat moatte se dan fuort de earste deis al net harre. Ik sil if hjir net delskriuwe, mar elk wit wol hwat ik mien. Hiel hwat minsken yn ’e stêd hawwe wol weardearring foar de boer, mar dy’t him op ’e strjitte hearre lit, braekt der soms raer hwat üt. Ien ding mei ik hjir apart neame. De boer is sa deun, sa sunich, sa hurd as in spiker, sei üs stêdsman fan forline wike. Der is wol hwat fan wier, hy smyt net rojael’ mei it jild om trochstrings. Mar hoe soe it mei de boer komme, of lea ver, hoe soe it mei him wêze as hy net sunich libbe hie yn it forline. As men de oarlochs- en nei-oarlochsjierren üt- sündert hwannear koe der dan op in buorkerij rojael libbe wurde? Hwat hat altyd it needlot west fan de boer? Dat er it sell to heech lOkte, dat de hüshAlding to rij wie, dat de froulju to pronksk waerden. Dan gyng it mis. In boer mei likemin gjirrich wêze as in schelp, maakte die open en vond een 1 de synagoge op de plaats der oude. De katholiek democraten in Limburg, die in Maastricht, Venlo, Sittard en Eijsden een vrij belangrijk aantal raadszetels behaalden, hebben contact gezocht om te komen tot gewestelijke samenwerking bij de provinciale statenverkiezing vol gend jaar., De extra opbrengst van 5.000.000 in be slag genomen Amerikaanse sigaretten zal gelijkelijk worden verdeeld tussen het Koningin Julianafonds en het Prins Bern- hardfonds. Gesnapt. De politie te Amsterdam heeft in Scheveningen Tony van Gogh gear resteerd, die verdacht wordt, tezamen met een zekere Bernard, eind 1944 de schrijver A. M. de Jong te hebben ver moord. Oefening kweekt kunst. De 18-jarige Tiny Jonker uit Zaandam, die van plan is over het Kanaal te zwemmen, zwom boord van een Amerikaans schip in de bij wijze van training in tien uur van Amsterdamse haven bevonden, zijn door IJmuiden naar Zaandam. Een wonder. Vermoedelijk ten gevolge Ongeval. Op de ambachtsschool te Oos- van een defect aan de automatische in- terwolde, werden de1 leerling J. Kootstra richting van een badgeyser is it appa- 3 vingers van de linkerhand afgesneden door een cirkelzaag. Z. K. H. Prins Bernhard heeft te Rotter dam, het naar hem genoemde op een na grootste dok van Nederland in gebruik gesteld. Honderden blinden uit het gehele land hebben de jaarlijkse vergadering van de Nederlandse blindenbond te Arnhem bij gewoond. In de val. Twee Tilburgers werden in de kuif gepikt, omdat zij in goed drie maanden tijd voor een bedrag van 300 duizend gulden aan horloges en zilver naar Nederland hadden gesmokkeld. Zoete lieve Gerritje. De huurverhoging zal nog dit jaar een feit worden; gedacht wordt aan 30 pet., waarvan een deel voor de eigenaar, terwijl de rest in de vorm van huurbelasting zal worden ge beven. Kersenstroom. De kersencampagne in de Betuwe is in volle gang. Er wordt op beide Tielse veilingen thans gezamenlijk 140 ton per dag aangevoerd. Hiervan koopt de industrie circa 50 pet. Volgen de week belooft de aanvoer nog belang rijk toe té nemen. Nederlander verdronken? De 22-jarige H. Riet, opvarende van het Nederlandse motorjacht „Arendskerke” is Vrijdag avond te Gravesend in de Theems ge vallen. Men gelooft, dat hij verdronken is, Schoenenproductie daalt. In April werden I. 301.000 paar schoenen geproduceerd tegen 1.640.000 paar in Maart, aldus blijkt uit een mededeling van het Rijks- bureau voor Huiden en Leder. De da ling der productie, ten gevolge van een zekere verzadiging, treedt zéér duidelijk naar voren. Vreemde vogel. Een van de bij de j.l. gehouden manoeuvres overvliegende su- perforten was door een defect aan de olieleiding genoodzaakt een landing op Schiphol te maken. Een vreemde vogel tussen vreedzame passagiersvliegtui gen. Ridderes of ridderin? Nederlands vier voudige Olympische kampioene van 1948 mevr. Fanny BlankersKoen, is door de Koningin benoemd tot Hdder in de Orde van Oranje Nassau. De K. M. A. heropend. De Koninklijke Militaire Academie te Breda zal op Don derdag 14 Juli a.s. plechtig worden her opend. Hierbij zullen o.a. aanwezig zijn Prins Bernhard, de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking en de chef van de generale staf, mr. H. J. Kruis. Streekblad voor I 'J f "'"W - Bolswartls Nieuwsblad Witte Anjer Dag A I V 1 I tl n J 1 ir s. ir n I. L x f.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1