Mgr Teerenstra Ij t* Gabe Skroar Uit het arbeidsveld van Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek I 1 No. 50 Vrijdag 1 Juli 1949 45e Jaargang Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Streekblad voor West- Friesland Uitgave van Hwat hat Het missietijdschrift „Bode, van de Hei- meer dan twee meter hoog opschiet en jager waren hem aan het zoeken. 1 Oost-Europa i'i olie uit het Midden-Oosten in Engel- schoppen doen arresteren. üs hjoed I to sizzen tén we hier een en ander de revue pas seren. twintig tot dertig gulden tot.een twee dehands vrachtwagen. Menigmaal ziet de Jongen met de beste wil van de we- leld geen kans de benodigde bruidschat tegen de Engelse benzine-leveranties. j richten over kerkvervolging, de Roe- f eze benzine wordt n.l. vooral bereid meense regering heeft 2 katholieke bis- Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij rooruitbete ling Advertentieprijs i 10 cent per m>m. Giro 87920 se raffinaderijen, welke met Marshall hulp gebouwd en ingericht zijn. De De verkiezingsuitslagen in België. Ver schuiving naar rechts. Dollartekort in Engeland. Alles draait om de markten, Ondanks politieke verbroedering economische strijd. Een „klein Marshallplan”. Het verdere ^nieuws. westen van Yokadouma en zelfs in de snertlansje, bovengenoemde missies een herhaalde lijk terugvallen in de oude kwalen te constateren valt. Het is geen wonder, het heidendom en het fetichisme zitten diep geworteld in deze nog uiterst pri- i mitieve mensen. Veelwijverij is erkend door de Staat als een wettige levens wijze, maar kan door de kerk natuurlijk dan ook reeds vrij dikwijls reeds heel jong „bestemd” voor een bepaalde per soon. Men kan gerust zeggen, dat de kwesties rond het huwelijk hier de voornaamste moeilijkheid zijn voor het missiewerk. Zeker steekt hier en daar het fetichisme en het vergif plotseling zijn kop omhoog in zulk een hevige uitbarstingen, dat men er versteld van staat, maar dan zelfs spelen dikwijls factoren uit het huwe lijksleven van de een of ander daarbij de grootste rol. Het kan trouwens geen enkele missionaris verwonderen, dat het fetichisme niet in een half geslacht kan zijn uitgeroeid, daar zal een eeuw chris- tianisering overheen moeten gaan. De missionarissen zullen ontegenzeg lijk nog zeer veel teleurstellingen te boeken hebben tussen hun nieuwe-chris tenen, waarvan misschien de wil wel goed is, maar geest en hart nog veran kerd liggen in het oude. De nieuwe bis- schop, die negen jaar ervaring heeft op gedaan in de zwaarste van allen: Yoka douma, zal al zijn Friese stoerheid en doorzettingsvermogen nodig hebben om de zijnen aan te moedigen en voor te gaan... maar daaraan zal het hem niet ontbreken, daarvoor staan de voorbije jaren garant en in de toekomst zal hij meer dan vroeger mogen rekenen op sympathie en geestelijke, morele en tij delijke steun uit zijn vaderland. men leeft tussen de zwarten, die weten de christenen moeten wijzen op het on- te vertellen dat een gorilla zulke sterke handen en armen heeft, dat hij met één slag het hoofd van de romp kan schei den. Het zou al te simplistisch zijn de nadruk alleen te leggen op de materiële nood en de avontuurlijke kant van dit missie leven, maar in feite speelt) dit een grote rol bij de missionaris, die vooral door deze twee dingen in een toestand van uitputting kan geraken, ook zonder dat men het avontuurlijke zoekt, en nog min der zonder dat men streeft naar de bit tere armoede. Geestelijke troost zou dan de physleke te hulp kunnen komen, maar die is nog vrij zeldzaam in dit gebied van Yokadouma, waar echter een opbloei van het chris tendom en van een christelijk leven valt te constateren: 20.000 christenen in een Vicariaat, waar de oudste missie nog geen twintig jaar telt, is nog niet zo heel slecht. Het bekeringswerk heeft n.l. rond de dertiger jaren hier phenomenale afme tingen aangenomen en bijzonder merk waardig is de drang naar het sacrament van de biecht. Die drang leeft nog voort. Als men nu bijv een kerk wil bouwen, zelfs in het hartje van Yaoundé, dan is dat een betrekkelijk eenvoudige zaak. Men plaatst twee matten haaks op el kaar, men hangt een tam-tam aan een boom en iedere morgen komt een pater die op de tam-tam de zwarten der di verse wijken bijeen-tamtamt! Iedere wijk heeft haar beurt. Van heinde en verre komen de vrouwen en, voor zover mo gelijk, de mannen aangesjouwd met hun hak en verder gereedschap over de schouder, bereid om een hele dag te werken aan fundering of opbouw. Als zij zo de hele dag gewerkt hebben, dan knielen zij neer tussen de twee haakse matten en kunnen biechten. Natuurlijk moet men het nodige harde materiaal: gezaagd hout en stenen voorhanden hebben. En dat is niet zo eenvoudig. In de buitenmissies echter, vooral naar ’t Oosten waar nu het Vicariaat Doumé is afgescheiden, heeft men niet zulk een massale toevloed gekend. De bevolking De „prijzen” variëren van waarden van is hier veel armer, de streek veel on vruchtbaarder, vooral in het Noordelijk deel van het nieuwe Vicariaat, waar uit gestrekte savanna’s niets opleveren dan een droog en dor, onnuttig gras, dat .bijeen te brengen en hij valt dan licht Hoe ealer hout, hoe büchsumer twiieh. Syrië bij volksstemming Hoesni, die enige maanden geleden een staatsgreep uit voerde, tot president is gekozen. Deze nieuwe president heeft al te kennen ge geven dat, als koning Abdoellah eens sterft, hij Transjordanië bij Syrië wil trekken. Een uitlating, welke weinig goeds belooft voor de betrekkingen tus sen beide landen. Wij zijn hiermede weer in de sfeer van het meer politieke nieuws gekomen, waarvan dan nog in het kort het volgende. Ook in China hebben verkiezingen voor het parlement plaats gehad, waarbij de liberalen een grote overwinning hebben behaald, van de 262 zetels kregen zij er 193, de con servatieven daalden van 67 op 42, en de socialisten van 28 op 12 zetels. Ook hier voerden de liberalen, die trouwens regeringspartij waren, propaganda voor belastingverlaging en opheffing van de beperkende maatregelen uit de oorlog stammend. dacht zal worden besteed. Betreffende de Noord-Oost Polder heb ben de heren J, L. Hoogland en Mr. J. Algra zitting in de weer in functie getre den Zuiderzeeraad. Voorts heeft 't Rijk in beginsel besloten schadeloosstellin gen toe te kennen aan gedupeerden van de indroging in de randgebieden van de Polder. Behalve het voorstel van Gede puteerde Staten over de aansluiting van Sneek op het kanaal StrobosLemmer is er nog niet veel te zeggen over de aansluiting van bepaalde centra op de grootscheepsvaarwaters. Hopelijk zal de door de Ged. Staten in gestelde commissie ter bestudering van hef vraagstuk van een middelbare land bouwschool binnen afzienbare tijd rap port uitbrengen. In verband met de toe nemende werkloosheid, vooral bij de on geschoolden, genieten vakopleiding en scholing de voortdurende belangstelling. Het Prov. studiefonds is een feit ge worden, terwijl Ged. Staten verder voor stellen om financiële steun te verlenen aan jongelui van de eilanden, die aan de vaste wal onderwijs genieten. De cultuurverbetering van de Lage Midden komt nu eindelijk dichterbij. De dringen de behoefte aan goede landbouwgrond en de noodzaak objecten voor uitvoering gereed te hebben, welke mede kunnen bijdragen tot bestrijding der werkloos heid, maken dit tot een vraagstuk van algemeen belang. De Commissaris der Koningin eindigde zijn toespraak met de wens, dat ook in dit zittingsjaar Hogere zegen op de arbeid mocht rusten. een opmerkelijk en voor de C. P. N. on behaaglijk succes. Zou dan nu het moment gekomen zijn, voor de lang verbeide verklaring van de fractieleider van de C P. N.? Wij moesten echter nog even geduld hebben, want eerst werden de geloofs brieven onderzocht en goed bevonden van de beide nieuwbenoemde Statenle den Mevr. H. van der Veende Jong (P. v. d. A.) en A. Bergsma (C. H. U.). Daarna sprak de Commissaris der Ko ningin, die bij de opening van de zomer- zitting in groot tenue verschijnt, de Sta ten toe. Na de verbeteringen op het gebied van het vervoers- en verkeerswezen te heb ben gememoreerd, sprak de Commissa ris der Koningin de hoop uit, dat aan doen geweest. In de vorige Statenzitting werd hij van het fractie-voorzitterschap ontheven verklaard en als zodanig op gevolgd door de heer Oppers. Bij de Op- sterlandse raadsverkiezing behaalde Terwijl andere Vicariaten nog al veel mogelijkheden zien in bodem en pro ducten, kan men zeggen, dat voor het overgrote deel van Doumé: de savanna (daar telt men althans de meeste chris tenen) er vrijwel geen bestaansmogelijk heden zitten in de bodem, hoewel men er ook bakstenen weet te ontwringen aan de bodem en het schaarse hout dat er groeit. In het oerwoud is de bodem vrij goed, maar niet ontgonnen, terwijl de afstanden te groot zijn voor doel matig exploiteren van de producten: tim merhout. De bevolking, vooral In het oerwoud, is niet in staat om op doeltreffende manier bij te dragen in het onderhoud van de missie en de paters. Op materieel gebied ziet dan ook het nieuwe Vicariaat er lang niet rooskleurig uit: het is het armste gebied van al de omliggende streken. van vlakbij hadden gezien, trokken er Op geestelijk gebied zijn de zorgen ook op af. Toen zij een eindje in de bossen nog zeer groot en hoewel men in de waren hoorden zij dat de gorilla nog laatste jaren vooral in Doumé en in Ber- niet dood was. Twee zwarten met de toua een aanmerkelijke opbloei van het jager waren hem aan het zoeken.... Op- christendom kan constateren, moet men eens een geblaf... en daar was hij tussen toch zeggen,^dat .bijv^ in de verre ge- de zwarten en ons in. Bij ons stond al leen een zwarte met een i schrijft Pater W. Ehgbers. Pater Tee renstra zag zo bleek als een laken, maar hij zegt, dat Pater Engbers er ook zo uitzag. Gelukkig ging het beest een an dere kant uit, nadat hij eerst de jager nog een flinke klap verkocht had. Later op de dag werd het beest triomfantelijk daar de missie gedragen. Op zulke ogen- niet worden geaccepteerd. Bij terugval- blikken rilt men wel even, vooral als fen kan men niet stilstaan en men zal eerbare van zulke praktijken. Wraak en vergif spelen nog een grote rol en de vrees voor wilde dieren kan men ook niet wegcijferen in deze gebieden, waar bij iedere stap gelet moet worden op de voeten en het gras. Deze dingen maken het leven van de missionaris zwaar, temeer daar men op slechts twee tot vier graden boven- de evenaar zit en de nachten vrijwel geen verkoeling brengen na de hitte van de dag. De bijzondere moeilijkheden voor een normale christelijke beleving voor en in het huwelijk heeft men naar best ver mogen trachten1 op te vangen door het inrichten van zogenaamde Sixa’s. Hoe wel de eigenlijke vorm van de „Sixa” thans officieel is opgeheven, ziet men nog vrij dikwijls de meisjes, die zich voorbereiden op haar huwelijk, zich naar de missie begeven om zich daar te oefe nen voor het godsdienstig onderricht en zich te bekwamen voor haar aanstaande taak. In de missies, waar geen zusters zijn, is dit een uiterst moeilijk geval voor de paters, omdat de hele leiding van deze groepen meisjes moet worden toe vertrouwd aan de catechisten. Van scho ling komt dan ook niet veel terecht, hoe wel er zeer goed de aandacht wordt be steed aan een herhaling van de catechis mus, maar het heeft ontegenzeggelijk dit voordeel, dat de a.s. bruidegom zijn meisje al vast niet mee naar huis neemt en haar gaat beschouwen en behandelen als zijn vrouw. Het is wel een interessant gezicht tegen het vallen van de avond van alle kanten de „vrijers” te zien opduiken, die dan op veel missies reeds hun avondeten ko men halen, dat door hun meisjes gereed gemaakt moet worden, zelfs in de tijd dat ze „intern” zijn op de missie. Het ongeremde opvoeren, ondanks alle regeringsmaatregelen, van de bruidschat heeft in veel plaatsen zeer losbandige gewoonten doen ontstaan voor het hu welijk. Ook hier is het gebruikelijk, dat men eerst „betaalt” voordat men een meisje kan huwen. Amerikanen vinden dat niet prettig, en in bepaalde commissies voor de Marshallhulp pleitte men er al voor dat de toewijzingen aan Engeland nu moeten worden herzien, maar Paul Hoffman, de leider van de organisatie voor Marshallhulp moest toch óok weer toegeven, dat Engeland vlees moest hebben en dat het dit alleen uit Argentinië in voldoende hoeveelhe den kan krijgen. Ook de Amerikaanse re gering ziet dit in. Maar al met al ont komt men niet aan de indruk, dat, ter wijl de landen van het Westen op poli tiek gebied elkaar steeds beter verstaan, er op economisch gebied onderling een uit nood geboren zeer felle onderlinge strijd wordt gevoerd. Het heet, dat, wanneer het overleg te Berlijn succes heeft, de Ver. Staten be reid zijn met medewerking der West- Europese landen een „klein Marshallplan” voor Oost-Europa te organiseren, opdat ook dit gebied zijn rol kan spelen In de wederopleving van de wereldhandel. Ook heeft president Truman bij het Con gres een bedrag van 45 millioen dollar aangevraagd voor zijn plan tot hulpver lening aan economisch minder ontwik kelde gebieden, waarvoor naar men i aanneemt in de eerste plaats de Arabi sche landen, die door hun olierijkdom zeer belangrijk zijn, in aanmerking ko men. Van deze Arabische landen is nog te melden, dat in Engeland is zo nijpend geworden, dat dit dezer Roorda, die met een eigen lijst kwam, dagen zelfs overeenstemming verhinder de over maatregelen om ’t Europees be talingsverkeer soepeler te maken. De kwestie is te ingewikkeld om ze hier te behandelen, doch ze komt hierop neer, dat de Amerikanen dit soepeler Euro pese betalingsverkeer wensen omdat daardoor de onderlinge handel zal wor den bevorderd, nodig om Europa weer economisch zelfstandig te maken, terwijl Engeland vreest, dat uit de maatiege- len die hiervoor nodig zijn, het verlies van markten voor zijn eigen uitvoer- producten zal voortvloeien. Doordat verwacht wordt dat beide partijen wat water in de wijn zullen doen, hoopt men toch nog pp een oplossing. Dat de ministers van financiën van alle landen van het Britse Gemenebest naar Londen zijn ontboden om besprekingen een luchtverbinding met een of enkele te voeren over de monetaire en econo-1 van de Waddeneilanden verdere aan- Zomerzitting Friese Staten. Wat het meest opmerkelijke bij de ope ning van de zomerzitting van de Friese Staten wa>? Ja, dat was toch wel het feit, dat de heer Gerrit Roorda zijn vaste plaats had verlaten en een goed heen- gehavend uit de oorlog zijn gekomen i komen had gezocht aan de rechterzijde dan wij; nu de Belgische verkiezingen van de heer Piebenga. een vrij sterke verschuiving naar rechts Er is over de man, die gedurende een hebben gebracht, zal het misschien nog 20-tal jaren de leider der communisten moeilijker vallen het Belgische en Neder-Friesland was, de laatste tijd veel te landse standpunt met elkaar te verzoe nen. Het dollar-tekort in mische positie van Engeland zegt al wat, evenals het feit dat Engeland thans toch tegen de wil van de Ver. Staten het, hier in een vorig overzicht reeds aangeroer de, 5-jarig handelsverdrag met Argentinië heeft getekend. Het is een ruilovereen komst van geen geringe waarde, want het gaat om een bedrag van 2A/2 mil liard gulden per jaar. Argentinië zal En geland per jaar 300.000 tot 600.000 ton vlees kunnen leveren en nog andere landbouwproducten, in ruil voor machi nes, steenkool en benzine van Engelse zijde. De Amerikanen hebben vooral bezwaar tegen de lange duur van het contract, v. aardoor de Amerikanen dreigen een afzetgebied voor hun eigen producten in Argentinië te verliezen en speciaal levert weer zijn nu al gebruikelijke be- en Zuidwest lige Geest”, wijdt een speciaal, zeer wel- dat een goed schuilplaats biedt aan al- verzorgd nummer aan het werk van de lerlei wild.... totdat de broussebranden in 1911' te Bolsward geboren pater Tee-.het wild opjagen en de jacht geopend renstra, sedert j.l. Woensdag Mgr. Jac. i wordt. Teerenstra, C.S.Sp., die morgen zijn in- Acht missies maken deel uit van het tocht te Bolsward zal houden. nieuwe Vicariaat. Slechts één daarvan Uit de vele lezenswaardige, artikelen la-I Doumé, is behoorlijk geïnstalleerd. De overige missies bezitten niets dan ■zeer primitieve installaties. De huizen en De Yokadoumatijd, n.l. in de verst ver- kerken ziJn "kt af” of grotendeels op- wijderde missie van het vicariaat Yaoun- gebouwd in al te provisorisch materiaal, dé sedert 1938, is wel de voornaam-1Batouri blJv- bezit reeds haar vierde ste tijd geweest van de missionaris Pater provisorische kerk. Op de andere mis- Teerenstra. Hier heeft hij een scholing sies- ^aar het er aanvankelijk beter uit gehad in de hardheid van het missieleven j zaS> hebben ramPen Sezorg? dat. alles zoals wellicht geen enkele van zijn con- ^eer v°ren af aan moet beginnen fraters. Er zijn daar tijden geweest dat alles hem ontbrak. Alles, ook eten en drinken, en vrijwel niets van wat de inlanders eten en gebruiken is hem met smaak en geur onbekend. Hij spreekt met een gemak over sprinkhanen, wor men, apen, slangen, gorilla-vlees, mar motjes en bosplanten als vond hij ze zelf een lekkernij. Deze jaren van Yokadouma hebben hem zeer dicht bij zijn volk gebracht, te meer daar hij zich sterk interesseerde voor hun gebruiken en hun talen. Op zijp minst verstond hij de vier dialecten van zijn gebied en hij maakte zich eigen met het Frans, dat de officiële voertaal is in dit mandaatgebied van Frankrijk. Aan avonturen heeft het ook niet ont broken. Qp zekere dag wordt gemeld, dat een jager een gorilla had geschoten, vlak achter de missie. Pater Teerenstra en Engbers, die nog nooit een gorilla De Belgische parlementsverkiezingen hebben in zoverre een verrassing opge leverd, dat ze de liberalen een nog gro tere winst hebben opgeleverd, dan ze zeil, in deze dagen nu allerwege een' verschuiving naar rechts plaats heeft, hadden verwacht. Ze komen van 17 op 29 zetels in de nieuwe kamer, die 212 zetels tellen zal, tegen de oude 201. De Christelijke Volkspartij (Katholieken) kreeg niet de gehoopte absolute meer derheid, immers ze haalde 105 zetels, wat echter toch een winst van 13 zetels betekent. Voor de socialisten leverden deze verkiezingen een teleurstelling, ze behielden niet eens hun oude aantal van 69 zetels, doch verloren er 3 en komen met 66 terug. I verwachte achteruit gang der communisten Joleef niet uit, ze verloren bijna de helft van hun zetels en kwamen van 23 op 12. Logisch zou thans een samengaan van Je beide winnende partijen zijn, Katho lieken en liberalen, maar de democra tische vleugel der katholieke partij is daar sterk tegen gekant en wenst op nieuw een samengaan met de socialisten, deze laatsten zouden daarvoor in ieder geval gereder te vinden zijn dan vooi een z.g. nationale regering, bestaande uit katholieken, socialisten en liberalen, De Belgen voelden al voor deze verkie zingen weinig voor de Nederlandse eco nomische politiek, en konden zich dat ook veroorloven omdat ze veel minder in ongeoorloofde practijken. Van de an dere kant kunnen ook de paters niet al te licht overgaan tot het afschaffen van de bruidschat, omdat daardoor gemak kelijker echtscheiding in de hand ge werkt wordt; de vrouw zal er later van door gaan en zeggen: Wat ben ik je waard? Je hebt niet eens voor me be taald! Hoewel men in de huisgezinnen niet veel merkt van een sterk gezinsverband, de jongens van zeven en acht jaar gaan dikwijls maanden van huis weg zonder dat men weet waar ze blijven, spreekt het zinnelijke een zeer sterke rol. De hu welijksbeleving is hevig en de immora liteit groot, zeer groot. Zeer zeker valt het element liefde veel duidelijker waar te nemen tussen moeder en kind en va der en kind, vooral voor de kleinere kin deren, zodat huwelijken die niet geze gend worden (en deze zijn door de wijd verspreide geslachtsziekten zeer talrijk) onhoudbaar blijken te zijn. Op latere leeftijd spreekt .het ouderlijke, liefdesele ment niet meer zo duidelijk en; ziet men de kleine jongens vooral overgeleverd aan honger en gebrek, aan koude en naaktheid. De ouders bekommeren zich daarover niet meer. De meisjes echter, die door de bruidschat een zeer reële waarde vertegenwoordigen, worden van ionps of aan beter behandeld, opdat zij aar waarde zouden behouden. Zij zijn Bolswards Nieuwsblad KONINGIN MARY

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1