Paleis Soestdijk en het koperen feest 1 Martinytoer /L| üs hjoed n H to sizzen 11 Fan de BÜ1 door Nederland No. 51 45e Jaargang Dinsdag 5 Juli 1949 Streekblad voor West- Uitgave OSINGA - Bolsward Z Tj. de J. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) in Koningin Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bij roorultbetrllng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 .4 Hoe great It forskil' ek/ is tusken de sjenswizen fan de minsken, it kin gjin- ien üntkomme dat der greate foroarin- gen op mannich gebiet har gong geane. Yn fjouwer jier binne wy wer yn nor male libbensforhêldingen kommen en hurd geane de tastinnen wer nei de si- tuaesje fan foar de oarloch. Wy, dy’t jierren oanien slikke ha nei.farske grien- te en in bytsje fruit, sjogge nou alwer' de mislike birjochten yn ’e krante, dat der grienten nei de rüchskerne geane en alle kÊns de mindere soarten apels en parrem nei de bargen. It forflokte wurd: wurkleaze is al wer in probleem foar de minsken, dy’t lan en folk bistjüre en lyksa geane de sifers fan faillisseminten alwer aerdich omheech. De bettere yn- rjochting fan de maetskippij is jit altyd wachtsjende. As men net avensearret, lit men de fügels wer oer it net fleane en fait de mienskip wer werom yn Aide sünden. Sjoch, dit mei perfoarst net! Dat de wei efter üs bisiedde is mei misslag- gen en forbrükte kAnsen, dat is jit slim- mernöch, mar dat wy mei iepen eagen yn deselde greate missetten forfalle soe- ne, dat kin gjinien goed prate. Krekt hjoed krige ik in hiel forslach fan de dingen, dy’t fortsjintwurdigers fan de lAnbou mei it Regear biprate wolle om de flolc fan de wurkleazens daliks op in goede wlze op to fangen. It is yn dit stadium foar fierdere publikaesje jit net en materiaal wordt op 50.000 gulden ge schat. Duits gas. De gemeenteraad Duits gas. De gemeenteraad van Aal- ten heeft besloten gas uit Duitsland te betrekken en het gemeentelijk gasbe drijf te liquideren. Een goudpaling gevangen. Een schip per heeft in de Waal een goudpaling ryp, mar wy wize der nou al op, nou yn ’e drokke tiid, nou’t men mei muoite in goede üngetider wint foar in wyklean as twa fabryksarbeiders fortsjinje. En wy bliuwe oan it warskögjen, dat it mis is to tinken: Hwat let üs moarn, as wy it hjoed mar nei It sin ha! Wy moatte de eagen krekt op moarn. en oaremoarn festige ha en de saek omdraeije. It let net safolle as men it hjoed net nei it sin hat as men mar hoopje kin, dat it moarn en oaremoarn better giet. Dit sprekt bysünder mei it each op ’e bern en it is deroer dat men yn en om 'e stêd bettere kAnsen bigjint to krijen. Dat is fan oergreat bilang. De Underwiisyn- stellingen, dy’t wy hiene, krige ha en jit hoopje to krijen, binne machtige middels om de bern to bringen, hwer’t hja kom- me kinne. Mar yn de kar fan it birop steane wy jit op in forAldere stAnpunt. De kar fan it birop! Dat is yn it libben fan great bilang. As men; yn de saek of funksje komt, hwer’t men de oanliz foar hat, is men al in hiel ein op, streek. een achteringang een auto stond met een buitenlands nummer. Welnu, die auto kon ergens worden ge parkeerd. En het laatste eind, wel, dat kon te voet worden afgelegd, en er wa ren tenslotte óók altijd nog fietsen. Elk bezoek van Prins Bernhard aan Het Loo bracht nieuwe spanningen! Maar ondertussen leerden de beide jonge men sen elkander hoe langer hoe beter ken nen. En.het geheim lekte niet uit. Een nieuwe mogelijkheid om elkaar be ter te leren kennen, kon een verblijf bui ten Nederland zijn. Ook dat bleek „gevaarlijk”. In het avondblad van 19 Augustus 1936 van „De Telegraaf” stond toen het vol gende bericht: Naar wij vernemen, heeft H. K. H. Prin ses Juliana met gevolg Zaterdag een be zoek gebracht aan Grindelwald, waar H.K.H. 't prachtige berglandschap en de gletschers bewonderd heeft. Het zou in het voornemen van de koningin liggen het gletscherdorp eveneens met een be zoek te vereren. Prinses Juliana heeft na haar bezoek aan het berggebied van Grindelwald de thee gebruikt in hotel Baer, waar het orkest ter ere van het hoge bezoek Ne derlandse volksliederen ten gehore bracht, waarover de Prinses haar tevre denheid betuigde. In het gevolg van de Prinses bevond zich ook de Duitse Prins von Schaumburg-Lippe.” Natuurlijk zochten nu vele mensen na in de „Almanach de Gotha”, wie deze Prins kon zijn. Nederland leefde immers met zijn Prinses mee, en Nederland was nieuwsgierig. Maar het klopte niet. Er was geen Prins Verdiende rust. De organist van de Ned. Herv. Kerk te Fijnaart heeft na 61 dienstjaren vanwege zijn hoge ouderdom ontslag uit zijn functie ge nomen. Prins Bernhard zal deelnemen aan het Nationaal Concours Hippique, dat op Vrijdag 15 Juli te Wolvega wordt ge- o ’den. Hij zal dan meteen een bezoek en aan de tentoonstelling Schep pend Ambacht. Brand in metaalgieterij. In de nacht van Maandag op Dinsdag is door on bekende oorzaak brartd uitgebroken 'n een metaalgieterij te Helmond. De modelmakerij brandde geheel uit. De schade aan machines, gebouwen 1 gevangen. Het dier is naar de kweke rij van de Ned. Heide Mij te Arnhem over gebracht. Het is een kleine paling die in een oranjekleurige huid steekt. Eervol. De kunstschilder en marionet tenspeler Joh. Weiland te Lunteren, ontving de uitnodiging Zaterdag 16 Juli met zijn theater een voorstelling te geven in het koninklijk paleis te Soestdijk. Te Susteren werd Zondag een histori sche reliekenoptocht gehouden, waaraan honderden personen en twintig praal wagens deelnamen. Deze stoet is in ze keren zin een voortzetting van de hei ligdomsvaarten, welke eertijds voor het laatst in 1937 om de zeven jaar te Susteren werden gehouden. Verdronken is het 3-jarig dochtertje van de familie de Vries te Hellendoorn. Het meisje viel voorover in een zich acnter het huis bevindend waterplasje, waaruit het blijkbaar niet meer overeind kon ko men. Toen men het na enige tijd aantrof bleek het meisje reeds te zijn overle den. Dy’t in grien faem har feint en de seu- pelaer syn slok üntyeare wol, moat ier opstean. Heit en mem, master of juffer kin der mei yn riede, de jonge of it famke hat syn of har idé, mar in wichtich helpmid- del, dat hoe langer hoe mear fortuten docht, stiet jit to wachtsjen. De mear wittenskiplike methoade om fêst to stel len hwat eigenskippen en oanliz der yn de jonge minsken lizze, it psycho-tech- nysk ündersiik heart der noch by. Depu- tearre Steatenl hawwe yn Fryslan de foarstap nomd mei in ütstel hjir op to rjochtsjen in psycho-technysk laborato rium en derby in medysk-opfiedkundich bureau. Dat binne greate wurden, mar dy hAlde yn, dat men neist de dingen, dy’t ik niis neamde, ek wittenskiplik hel- pe wol om de Alden en forsoargers yn- sjoch to jaen yn it aerd en oanliz fan de bern. Der is al it ien en oar dien op dit terrein, ek hjir yn de stêd. Mar it stiet pas yn de berneskuon. It is ien fan de dingen, dy’t de nijere tiid üs biedt en der is gjin mis op, dat dit yn de takomst aloan yn bilangrykheif ta- nimme sil. In bern fan in bakker is net perfoarst geskikt foar bakker en it hat al hiel hwat illinde brocht, dat mannich heit mient, dat syn soan perfoarst yn it selde fak moat as hweryn hy op syn plak wie. Biropskar, mar dan troch des kundige minsken, dat is in wichtich ding. Binammen ek foar hiele protten jonges, dy’t seis net witte, hwat hja wolle en dat binne hiel hwat. En eki mei de fam- kes wurdt dat fan jier ta jier in bilang- riker fraechstik. Hoe ryk is in minske, hwannear hy op it plak komt, hwer’t hy thüs heart, Hoefolle gefaren en bi- swieren falie net wei as immen libbet foar syn birop en oan de oare kant hoe wurdt it libben öndraechlik swier, as men dei oan dei stiet foar wurk, hwer’t men rook noch smaek oan fynt. It jowt dêrom bliken fan goed ynsjoch, hwannear it Provinsiael Bistjür diz kear oan de Steaten twa dingen foarstelt. Al- derearst de ynstituten foar de witten skiplike biropskar en op it twadde plak in Provinsiael Stüdzjefüns, hwerüt de bern, dy’t wol oanliz mar gjin sinten ha, holpen wurde kinne om har oanliz ek üt to fieren. Sikerwier, ek lAns dizze wei is men net wis, dat men altyd it goede paed fine sil. It bliuwt minske- wurk en de minsklike geast blykt altyd djipper en riedseleftiger as it knapste ynstrumint. Mar it is wer in stap fier der, it is wer in stut foar mannich jong libben. Dêrom hoopje wy dat dizze saek fuortgong nimme sil yn alle formiddens. En dat ek yn Boalsert troch in forstan- nige wize fan gearwurkjen de bern hjirre fan dizze nije helpmiddels profitearje sille. Forsin ik my net, dan wol de IjBG diz kant o sa graech üt. Hwat hat Gabe Skroar Geen visserslatijn. Bij het Bemse veer aan de Maas wist de heer J. van Over dijk uit Vlijmen een zalm te verschalken van maar liefst 21 pond. Het was een hele toer de vis op het droge te bren gen. De zalm werd door een vishandel voor f 126 overgenomen. Een kistje geurige Havana’s kreeg bur gemeester d’Ailly van Amsterdam dezer dagen van zijn collega te Havana, zulks in verband met de eerste K.L.M.vlucht via Canada naar Havana. Als het laat mocht worden. In verband met de T.T.races op 9 Juli te Assen heeft de betreffende Minister bepaald, dat het Zondagsrijverbod op 10 Juli eerst ingaat des morgens om vier uur. Met meer tabak naar het buitenland? De ANWB drong er bij het ministerie van financiën op aan, de hoeveelheid tabak, die' naar het buitenland mag worden meegenomen, te verruimen. De Bijenkorf heeft het Nu de tuchtrech ter voor de prijzen vroeg ook de offi cier van justitie bij de economische po litierechter te Amsterdam de veroorde ling van „De Bijenkorf” een boete van een half millioen gulden wegens over treding der prljsvoorschriften. Paleis Af. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben de regering me degedeeld, dat zij het paleis aan het Noordeinde te Den Haag in de toekomst niet meer als woonplaats zullen gebrui ken. Minister Lieftinck heeft te Klundert de eerste steen gelegd voor de eerste land- bouwschuur van de domeinboerderijen welke aldaar worden herbouwd. George Stam, de bekende organist en dirigent, is benoemd tot directeur van het Conservatorium en de Muziek school van Toonkunst te Utrecht. Hij A/ordt in die hoedanigheid de opvolger van Hendrik Andriessen, die directeur van het Haagse Conservatorium is ge worden. Een leuk spelletje... Woonwagenbewo ners hebben Dinsdag op weg van Elle- com naar Arnhem, na eerst een stevige bórrel te hebben gedronken, een leuk spelletje gespeeld, waarbij de ene groep poogde de andere per auto in te halen, terwijl de voorste dat trachtte te belet ten door veel naar links te zwenken. Re sultaat: een zwaar gewonde, een totaal vernielde auto en een zwaar beschadig de auto, twee arrestaties. Langzaam maar zeker. In 1955 zullen alle door de oorlog getroffen boeren een nieuwe boerderij hebben, er zijn nu nog 6100 die In noodwoningen zitten. De grote droogte. De oogst van aard beien is in Kennemerland veel kleiner dan men gehoopt had. De droogte is er de oorzaak van; de oogst zal ongeveer 80 pet. bedragen van die van het vorig jaar. Ongeval. De 27-jarige R. van der Vis, chauffeur van een zandauto, is aan de haven van Oudeschild tussen de kaken van een grijper waarmee zand uit het schip op zijn wagen werd geworpen, geraakt. De man werd zwaar gewond en overleed spoedig. Adderbeet Tijdens het plukken van bos bessen In de bossen van het kroondomein nabij het koninklijk paleis te Apeldoorn is de 12-jarige F. K. door een adder ge beten. De jongen werd in bewusteloze toestand aangetroffen en ijlings naar 't Julianaziekenhuis te Apeldoorn ge bracht. De vis wordt duurder betaald. Ook de Eerste Kamer aanvaardde het wetsont werp tot verhoging van de tarieven voor visakten. In zee verdronken. Donderdagmiddag is bij het badén in zee verdronken de 19- jarige filmoperateur J. F. van Z. van Den Haag. Vermoedelijk heeft hij een flauwte gekregen. Nieuwe baan. Nu de zwarte handel op zijn laatste benen loopt, is er een cate gorie jongelui, die naar andere „bron nen” van inkomsten uit gaat zien. Vrij dag heeft de Amsterdamse politie vier jonge mensen van 20 tot 23 jaaar, die voorheen in sigaretten „handelden”, ge arresteerd, als verdacht van roofover vallen. Het aantal deelnemende landen aan de Vierdaagse te Nijmegen (2629 Juli) is met één vermeerderd. Er zullen ook Italianen starten. Er lopen nu Belgen (militairen en burgers), Luxemburgers, Engelsen, Fransen, Denen, Noren, Zwe den, Zwitsers, Italianen en Nederlan ders. - I In Februari 1936 vertoefde Prinses Juliana voor een vacantieverblijf in g Igis in Hotel Ig- h lerhof, aldus ver telt prof. Wate rink zo heel men selijk in „De jonge thuis”. En toen begon ’t. Het begon, zoals het voor millioe- nen jonge mensen begint. Zij zagen elkaar. En er was een jonge man, die bekoord werd door een jonge vrouw. Die jonge vrouw was Prinses Juliana. En die jonge man was Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. En wat doet een jonge man in zo’n ge val? Hij vraagt beleefd nader kennis te mo gen maken. En daartoe brengt hij dan ook een be zoek aan het meisje. Zo begon het, als een idylle In de ber gen. x Als de roman in dit stadium is, dan be gint het voor zeer vele jonge mensen spannend te worden. Welnu, de kennismaking tussen Prinses Juliana en Prins Bernhard werd uiter mate spannend. Het spreekt wel vanzelf, dat het volk van de verhouding, die be gon te groeien, geen kennis mocht dra gen in deze phase. Immers, theoretisch was het denkbaar en practisch was het tenslotte altijd nog mogelijk, dat de idylle zou eindigen zonder het verwach te slot. Deze twee jonge mensen wilden weten, dat zij elkander liefhadden, voor zij be sloten tot publieke verloving. De positie van haar, die eens Koningin der Nederlanden zou zijn, als alles nor maal verliep, gedoogde niet, dat bij een ongewenste ontwikkeling der verhouding het volk precies zou weten, wat er ge schied was. Dus moest er op allerlei geheimzinnige manieren gepoogd worden, nader kennis te maken. In de periode van kennismaking zijn er twee hoogtepunten geweest. Het ene hoogtepunt viel tijdens het ver' blijf van Prins Bernhard in een pension in Overijssel. Hier nam op 28 Mei 1936 Prins Bern- hard zijn intrek. Hij kwam per auto en maakte onmiddellijk in het hotel een voortreffelijke indruk. Het trof de hotelier dat deze gast zelf zijn koffers oppakte en ermee de trap op liep naar zijn ka mer. Tijdens zijn verblijf maakte hij vaak een praatje met allerlei mensen in de buurt: met de groentehandelaar, de melkboer, en een bakkersjongen die belangstelling toonde voor zijn auto, kreeg uitvoerig te horen, hoe die in elkaar zat. Maar wat al deze mensen, die de bui tenlandse gast zo vriendelijk vonden, niet wisten, dat was, dat hij van hieruit regelmatig tochten ondernam in de rich ting van Het Loo. Dat wil zeggen een enkele keer vond men het in het pension wel’ een beetje vreemd als deze gast een interlocale telefoon aansluiting vroeg, want als de verbin ding door kwam, was het al een paar keer gebeurd dat de hotelier naar de telefoon ging, de hoorn opnam en dan aan de andere kant van de lijn hoorde zeggen: „Ja, hier Koninklijk Paleis Het Loo”. Men fluisterde alras in het pension, dat die buitenlander wel een héél deftige gast moest zijn, want hij belde zómaar de Koningin opl Maar daar bleef het dan ook bij voor lopig. En toch, deze deftige gast, die zómaar Het Loo opbelde, kon niet zómaar het paleis binnengaan. Het gebeurt heel dikwijls, dat jongeman nen, in de periode voor hun publieke verloving, door een achteringang van de tuin proberen het huis van hun aange bedene binnen te komen. Op Hef Loo moest het wel zo. Immers, het bezoek van de Prins moest verborgen blijven voor het publiek; maar het moest zelfs verborgen blijven voor een deel van het personeel. Men kon im mers nooit weten, hoe er gepraat zou worden. Maar dan ging het ook niet, dat voor en Zuidwest Friesland van Drukkerij Fa. A. J. von Schaumburg-Lippe, die in dit ver- band iets kon betekenen en de „Tele- graaf”-man die hem gezien had, schud de het hoofd. Dat was een strop. De Prinses en de Prins hadden later het gevoel, nét precies door het oog van een naald gekropen te zijn. Inmiddels hadden de jonge mensen el kaar, door al deze ontmoetingen, veel beter leren kennen. Er was tussen hen een oprechte liefde gegroeid. Liefde, die, verdiepten verrijkt door de jaren, tot vandaag toe haar triumfen viert. Er werd toen een afspraak gemaakt, dat Prins Bernhard ook het Nederlandse le ven zou leren kennen. Daartoe zou Z. K. H. dan komen loge ren op de „Sperwershof” te ’s-Grave- land, het buitengoed van de familie Roëll, en zou hij gelegenheid krijgen 't oeconomisch leven ten onzent te bestu deren. Het zou voor de Prinsesl zeer gemakke lijk zijn, op de „Sperwershof” bij de familie Roëll de Prins geregeld te ont moeten. Voor zover nodig zou de ken nismaking op ongemerkte wijze kunnen worden verstevigd. Begin September zou Z. K. H. op „Sper wershof” komen. En toen. Toen volgden weer een paar zeer span nende dagen. Twee dingen waren zeer duidelijk ge worden. Enerzijds wisten beide jonge mensen, dat zij elkander liefhadden. Maar anderzijds: de journalisten speur den. Velen hadden gezocht naar een Von Schaumburg-Lippe; verscheidenen waren op het lumineuze idee gekomen, dat het ook een andere Lippe kon zijn; een enkeling wist, dat de jonge man. die in het gezelschap van de Prinses gesig naleerd was, in het hotel Weissenburg ingeschreven had gestaan als Graaf Biesterfeld; de combinatie Lippe-Biester feld naar aanleiding van Schaumburg- Lippe, lag voor de hand. Men fluisterde. En bovendien was een foto, genomen op Jungfrau-Joch publiek geworden. Die foto werd bestudeerd, ging van hand tot hand; men combineerde en deduceerde op een manier, die een ras-detective niet had kunnen verbeteren.Er schenen werkelijk mensen te zijn, die iets begre pen.. En toen besloten Prinses Juliana en Prins Bernhard op 7 September 1936, dat de tijd gekomen was, om de plannen publiek te maken. Dan moest de Prins maar openlijk zijn studies maken. Dan gingen zij zich maar dadelijk ver loven. En zo kondigde op Dinsdagmorgen 8 September 1936, de radio de verloving aan van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. U weet het vervolg. Verloven werd trouwen. Het Prinselijk gezin werd gesticht en gezegend. Donderdag wordt in huiselijke kring het koperen feest gevierd. Wij kunnen niet anders dan het koper wensen tot eenmaal zilver. De Allerhoogste zegene ook deze Hoog- geplaatsten en lelde hen op Zijn weg. Bolswards Nieuwsblad 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1