„TIJGERHAAI” Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht i Vrijdag 8 Juli 1949 No. 52 45e Jaargang Bo 1 sward Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Uitgave West. Streekblad voor van Met de naar het Gevechtsterrein (Van onze speciale verslaggever). China f derland hun in. en uitvoer niet ongeveer us hjoed fl to sizzen proefje, een kleine aanval in Nederlands verband. Dimitroff te Moskou, die daar met ziekenverlof It is in smoarch fügel, dy’t syn eigen nést biskyt. Een pleiziertocht, tot nu toe. Deze tocht, met Hr. Ms. „Tijgerhaai” is in opzet een ernstige onderneming. De bedoeling is immers om de bemanningen van de oorlogsschepen der West-Euro- ten aanval, zoals bijvoorbeeld met tanks het geval is. Een onderzeeboot is een complete eenheid, die zijn eigen heil en zijn eigen vijand zoekt. Er is in deze reportage reeds gelegenheid geweest op te merken, dat de commandant op het jachtterrein oppermachtig is. Dat is van middag gebleken. „devaluatie van het pond” welke onmiddellijk door de andere Eu ropese valuta’s zou worden gevolgd, niet schijnt te worden geschuwd. President Truman heeft trouwens in een boodschap aan het Congres meegedeeld, dat de minister van financiën Snyder naar Europa gezonden is, om Engeland duidelijk te maken, dat het pond zal moeten worden gedevalueerd. in evenwicht kunnen brengen is die ge zondheid niet verzekerd. Wat Nederland betreft zou daarvoor no dig zijn, dat West-Duitsland weer een der beste afnemers van Ne derlandse producten werd en de econo mische verhoudingen met Indonesië In de banen van voor de oorlog werden geleid. Een Amerikaans journalist die In donesië heeft bezocht, zeide dezer dagen dat om dit te bereiken de Ver, Staten eerst economische steun aan Indonesië zouden moeten verlenen en dit klopt vrijwel met wat een groot Engels blad in het algemeen nodig acht om Europa economisch uit de knoop te helpen. Het acht belegging van grote Amerikaanse kapitalen in Afrika en Zuid-Oost-Azië nodig, waardoor deze streken in Europa zouden kunnen kopen en ons werelddeel op enigszins natuurlijke wijze in het be zit van grondstoffen en dollars zou ko men, terwijl Zuid-Oost-Azië daardoor tevens kon worden uitgebouwd tot een barrière tegen de plannen, welke Mos kou jegens Azië koestert. De kwestie is alleen maar of de Ten slotte de regeringscrisis in België: de heer Paiul van Zeeland is niet ge slaagd in zijn opdracht een nieuw kabi net te vormen. Hij had, naar de wil der katholieke partij, de terugkeer van ko- ning Leopold als eerste punt op zijn pro gram staan, doch kon daarvoor de steun der liberalen niet verwerven, die deze zaak niet zo dringend achtten, terwijl de socialisten en communisten zich voorbe reidden tot het heftigste verzet. De ka binetsformatie zal nog heel wat moei lijkheden geven, wie haar ook aanpakt. Ingenieurs zien de Friese water bouwkundige werken. Een 120-tal leden van de afdeling Bouw en Waterbouwkunde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft Dinsdag en Woensdag ter bezichtiging van de in uitvoering zijnde waterbouwkundige werken ,een bezoek gebracht -aan ons gewest. De eerste dag werden het kanaaltracee bij Franeker en de nieuwe havendam en de in aanbouw zijnde sluizen te Harlin gen bezichtigd. ’s Avonds vertoonde Ir. A. Burger, hoofd van de Provinciale Dienst „Verbetering Friese Kanalen”, in hotel „Spoorzicht” te Leeuwarden enkele films van de reeds uitgevoerde werken. I. r t herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 8792Ö in de Grima Herna, hetgeen tot gevolg i had, dat de gemiddelde temperatuur een i kleine twee graden C beneden normaal bleef. Iedere donkere wolk heeft echter een lichte rand. In dit geval bleef de neerslag ook beneden het normale ge middelde. Aangezien regen en vacantie- gangers gezworen vijanden zijn, kan deze droogte in dit geval als een factor ten gunste worden aangemerkt. De watersportcentra klaagden dan ook niet. Er was geen huurboot meer te be- V reemdelingenbezoek en het weer. Op menig terrein oefenen de weersom standigheden een buitengewoon grote invloed uit. Zo ook op het vreemdelin- genbedrijf. In de achter ons liggende maand is het weer nu juist niet van die aard geweest, dat het een stormvloed van vreemdelingen naar Frieslands scho ne dreven heeft gelokt. De „Tijgerhaai” en de „Zeehond” had den de plaats bereikt, waar het convooi oorlogsschepen uit Nederland op weg naar de verzamelplaats Penzance, aan Ver. Staten met hun achteruitgaande economische positie, in staat en bereid zullen zijn dit alles te ondernemen naast hun directe poging om West-Europa op de been te helpen, In leder geval blijft de economische po sitie uiterst wankel. Niet alleen trou wens in Europa, de jonge staat Israël, welke het politiek zo voor de wind ge gaan is, staat er economisch maar heel Spanje in moeilijkheden. Wordt het pond gedevalueerd? De economische verhoudin gen moeten weer Natuurlijk worden. Ook het jonge Israël In de put. Het Atlantisch Pact hebbe voortgang. Het anti-vechtgas. Kerkvervolging. Dimitroff overleden. Het communistisch China. Regeringscrisis In België. lanceerbuizen te schieten... De onder-1 gang van de „Tromp” was een kwestie van minuten geworden, de tijd, die nodig zou zijn voor de torpedo’s om hun doel te bereiken, ware het niet dat slechts dat laatste bevel, tot het afvuren van de torpedo’s, niet was opgevol'gd. Men kon er gelukkig genoegen mee nemen de „Tromp" in\ théorie tot zinken te brengen. In theorie is dat op deugdelijke wijze geschied. Drie van die kleine moordende snelvaarders ontploften nog steeds in theorie tegen de wand van de „Tromp”, die daartegen niet be stand is. Een ander gevolg van het feit, dat de „Tromp” een bodem van de eigen vloot is, bestond uit het triomfantelijk boven water komen der „Tijgerhaai” dat in de plaats kwam van het snel tot grote diep te wegduiken. Dat laatste is het parool wanneer het oorlogsspel ernst zou zijn. Nu konden we naar de seinlamp grijpen en de nog steeds rustig voortvarende „Tromp” mededelen, dat hij tot zinken gebracht was. Gedurende bijne drie weken zat de wind Op de tweede dag voerde de tocht langs de werken bij Grouw, Terhorne, Span nenburg en Lemmer naar het Ir- Wouda- gemaal bij Tacozijl, alwaar de hoofd-in- gaenieur van de Prov. Waterstaat, Ir. G. L. Walther een uiteenzetting gaf over het op peil houden van Frieslands uoe- zem. De aannemlngsmlj. v.h. Hillen en Roo sen en Betonbouw Trio bood het ge zelschap een thee aan. Eveneens werd het boekje „Frieslands strijd tegen het water” van P. O. Bins, uitgereikt. vlak te ontdekken. Het kwam er dus op aan zoveel moge lijk te zien en op te merken zonder zelf gezien te worden. Richting en snelheid van het doel te schatten zonder zo dicht bij te komen, dat de vijandelijke uitkij ken het verraderlijke staafje de top van onze periscoop zouden ontdek ken. Dat alles is gelukt. De voorste ja gers voeren voorbij zonder de aanwe zigheid van de „Tijgerhaai” te bemer ken. Die bevond zich toen dus midden in het convooi en had voor het uitkiezen welk schip daarvan getorpedeerd zou worden. Het verleidelijkste doelwit vorm de de „Tromp” de leider van hef „vijan delijke” flottille en de meest geduchte van de tegenstanders. De aanvalsploeg, de onderwaterdivisie, de technici, die heersten over alle knoppen en kranen, de vuurleiding en de navigators, zij allen werkten op hoogspanning. Uit elke waarneming en elk bevel van de com mandant aan de periscoop moesten nieuwe gegevens verkregen worden. Hier werd gerekend, daar werd afgelezen, ginds wentelden de stuurraderen voor de koers en de diepte en al die handelingen werkten perfect samen. Steeds nauwkeu riger werden de gegevens voor het afvu ren van de torpedo’s en onwetend van al het kwade dat tegen hem gesmeed werd, voer de „Tromp” langs 't zwarte periscoopglas. Kort na elkaar klonken de bevelen om de torpedo’s uit de lan- Scheppend ambacht. Na Harlingen is thans Wolvega en daar mede de Zuid-Oosthoek aan de beurt om door een groots opgezette tentoonstelling te laten zien dat het in Friesland wenst mee te tellen. Na maanden van naar stige voorbereidingen is het dan einde lijk zo ver, dat volgende week Dinsdag de Commissaris der Koningin deze ten toonstelling zal openen, 's Middags is er een Ambachts- en Mid- denstandscongres. Naast ambacht en nij verheid is op deze tentoonstelling een grote plaats Ingeruimd voor de agrari sche sector. Verschillende ambachten zullen hun producten op de stands ver vaardigen, hetgeen de bezienswaardig heid ten zeerste verhoogt. Op het bljprogramma Is de Woensdag Ingeruimd voor Jeugd- en gymnastiek- demonstraties. Donderdags is er een na tionaal federatief muziekconcours, ter wijl ’s Vrijdags een concours-hipplque wordt gehouden, waaraan ook Z. K. H, Prins Bernhard zal deelnemen. De Za terdag is bestemd voor grasbaan-motor- races. Diverse gezelschappen zullen er ’s avonds in een grote tent voor zorgen, dat er op deze tentoonstelling voor elck wat wils is. De „Tramp” tot zinken gebracht. pese naties, die wij morgen ontmoeten, Het onderzeewapen is, zodra het in de te oefenen in het samen manoeuvreren strijd gaat, een wapen voor individua- en het uitvoeren van gezamenlijke oor- listen. Hierbij gaan niet op één bevel logsacties. Maar nu, na een etmaal bui-twintig onderzeeërs in dezelfde richting tengaats, hebben we nog nauwelijks iets kunnen merken van de vele kwade kan ten, die het oorlogsbedrijf ter zee ken merken. We hebben 24 uur genoten van de reis over een ongewoon kalme zee, waarover nu en dan de zon schijnt, waarin gisterenavond de dolfijntjes rond dansten en die vannacht zorgde: voor mooie lichtende strepen op onze boeg golven. Kortom het is tot nu toe een plezierreis. minnetjes voor. Wat de politieke verhoudingen betreft is er geen groot nieuws. De eerste treinen zijn uit het Westen te Berlijn aangekomen, en de plaatsvervangers van de Grote Vier schijnen vorderingen te hebben gemaakt inzake het luitwerken van de bepalingen van het Oostenrijkse vredesverdrag. Ofschoon dus de ontspanning in de po litiek voortduurt, heeft clit feit zeer te recht, de Amerikaanse regering niet verhinderd er bij de Senaat krachtig op aan te dringen het was, kan nauwelijks enig politiek gevolg hebben. Hoogstens kan Moskou er aan leiding in vinden, nu deze internationaal bekende communistische figuur die aan vankelijk met de nationaal-communisti- sche ideeëjn van Tito sympathiseerde, doch later bakzeil haalde, is verdwenen, de boeien, waarmede Bulgarije aan de Sovjet-Unie is geklonken, nog wat vas ter te snoeren. Kolaron, die Dimitroff’s plaats in Bulgarije innam, is daarvoor een geschikte helper. Tegen de verwach tingen van heel wat Amerikanen in, blijkt ook Mao Tse toeng, de leider der communisten in zetten. Verder is het opleidingsschip „Willem Barendsz” dat vanaf midden Juli zesmaal een tocht van een week over de Friese wateren en het Ijsselmeer naar Amsterdam maakt, reeds geheel volgeboekt. In Gaasterland „krimme- neare" ze nogal wat. Daar blijft het be zoek tamelijk ver onder dat van hat vorig jaar, De eilanden zijn behoorlijk bezet, al is er zo hier en daar nog wel eeng een gaatje. Onze hoofdsteden wor den hoe langer hoe meer pleisterplaatsen voor de buitenlanders. Vooral de Scan dinavische landen leveren een behoor lijk aandeel in hef buitenlands bezoek. Gedurende de zomermaanden zijn de grotere hotels in Leeuwarden reeds vol geboekt. Voor de 11 en dertigtochten van V.V.V. zijn nog niet veel liefheb bers. Voorgaande jaren leverde ons ge west zelf altijd het grootste contingent aan deze tochten, tot nu toe blijven wij echter ver in de minderheid. Atlantisch pact nu eens af te handelen en aan te nemen. De behandeling is daar nu inderdaad aangevangen en aanzienlijk verzet wordt niet gevreesd. Dit laatste mede dank zij het besluit der regering om deze be handeling niet te koppelen aan de voor stellen inzake militaire steun aan Euro pa. Het een vloeit wel voort uit het andere, maar er schijnen meer senatoren tegen de militaire steun zelve dan tegen het Atlantisch pact te zijn, waarom de regering dan eerst maar het pact zelf in veilige haven wil loodsen. Niet onprettig voor een mensheid, die zich een toekomstige oorlog slechts vergezeld van de verschrikkingen van atoombommen kan voorstellen, was h ït een mededeling van een Amerikaans volksvertegenwoordiger te horen, vol gens welke de scheikundige afdeling van het Amerikaanse leger er niet ver af is een gas te kunnen vervaardigen, dat tij delijk de wil tot vechten verlamt, doch dat geen blijvend letsel veroorzaakt. Misschien heeft dit bericht een al te Amerikaans tintje, maar ten slotte ken nen de heren in Oost-Europa reeds lang wilsverlammende middelen waarmee ze allerlei problematische bekentenissen enz. van hun slachtoffers hebben we ten te verkrijgen. Men denke maar aan '^2 het geval-kardinaal Mindszenthy. Ook in Tsjecho-Slowakije schijnt de primaat der R.K. Kerk, mgr. Beran 'thans het lot van arrestatie te wachten. Hier en daar in dat land heeft de bevolking, ondanks de machtsmidde len der regering, op zeer duidelijke wijze haar misnoegen over de kerkvervolging te kennen gegeven. Thans kan dit verzet echter geen resultaat van betekenis heb ben, in tijden van een internationale cri sis zou Moskou er terdege mee rekening moeten houden. De dood van de Bulgaarse minister president te zoeken hebben. Dat is verreweg het merendeel. Slechts enkelen genieten be roepshalve van het fascinerend uitzicht, dat de zee, altijd anders, biedt. Alle an- loerend gevaar onder het zeeopper- deren vinden hun bestaan in het binnen ste van het schip. Zij herstellen torpe do’s, schillen aardappelen of smeren de machtige dieselmotoren, zij wentelen 't stuurrad, nemen radiotelegrammen op of voorzien hun maats van de veel ge roemde mokken koffie, maar wat zij ook doen, het geschiedt bij kunstlicht. Het gehele leven is samengetrokken bin nen in het drukvaste lichaam van onze „Tijgerhaai”. Diens zware pantserhuid heeft geen patrijspoorten, alleen een paar ontsnappingsluiken, maar daarvan hopen we allen dat ze gesloten zullen blijven. Zo kan een mens in een duik boot dus niet zien wat voor weer het is, of het nacht is of dag of de „Zee hond” het zusterschip, dat tegelijker tijd uit Rotterdam vertrok ons, zijn naam getrouw, nog blindelings volgt. Ook die bepaling van dag of nacht Is werkelijk een probleem zolang men bin nen de duikboot zit. Evenals de Nautilus van kapitein Nemo is de „Tijgerhaai” uitgerust met een klok, die niet tot 12 uur, maar tot 24 uur aanwijst. En het vergt heel wat oefening om dan toch te kunne'n zien hoe laat het Is. Daarom hijsen we ons door het enige gat, dat er Is, maar weer naar boven, Door de loeiende storm van de lucht, die aangezogen wordt voor verbruik in de dieselmotoren van het schip, komen we met knipperende ogen op de brug en we vinden daar het vastberaden, ver trouwen wekkende gezicht van de com mandant, luitenant ter zee 2e klas H. M. van der Veen, Een gezicht, dat nie< anders kan zijn dan dat van een zee man, geboortig van de kusten van N,- W.-Europa. Deze zeeman heeft de gehele oorlog op zee gesleten, meer misschien onder zee, want ook toen diende hij zijn vaderland op een onderzeeboot. Hij laat er niet veel over los, hoewel zijn houding en woord verraden dat de blode passagier Natuurlijke en politieke oorzaken wer den samen om Spanje naar de afgrond van anarchie te voeren, wanneer niet tij dig een wijziging in de politieke ver- tot nog toe een trouw aanhanger van de Cominform en de Russische buiten landse politiek en dit heeft de Ameri kaanse regering doen terugschrikken van aanvankelijke plannen om de Chi nese communistische regering te erken nen. Want dit zou o.a. meebrengen, dat in de Veiligheidsraad Rusland steun van China kreeg, dat ook een vetostem heeft en dat het ook In de besprekingen over het vredesverdrag met Japan aan Rus- lands zijde tegen de Amerikanen zou staan. De neiging neemt, blijkbaar ook in Amerikaanse regeringskringeni, nu weer toe om de Chinese nationalisten die zich in Zuid-China trachten te hand haven, te steunen ook om te verhinde ren dat het Chinese communisme de grenzen van Indo China en Burma be reikt. Hwat hat Gabe Skroar maar evenmin de officier van de wacht, zullen hun warme kleding vergeten. De in zomertenué gehulden moeten gezochtjde cen,trale stelden de man aan de peris- worden onder die leden van de beman-C00p Op de hoogte van de gegevens die ning, die voor hun clienst niets aan dek nodig waren om de vijand te vinden. Die werd gevoncjen) maar hij was beschermd door een flotille van onderzeebootjagers, uitgerust met de modernste middelen om zo: het zicht varieert van één tot drie i werd passagier, elk der onderzeeboten mijl, maar dat maakt de gehele tocht hoos zijn eigen weg op zoek naar het convoojt KOrf na het afscheid van de „Zeehond” werd het bevel gegeven -- - - „klaar maken voor onder water” en toen gelijk met de uitkijk schepen en boeien kon het oorlogsspel beginnen. te zien opdoemen uit de mist. Ben beetje nef was nu nog 8pe|( oefening, maar het jaloers hebben we wel naar het eiland werd met volle ernst gespeeld, De zweet- Wlght gekeken, dat met zijn op de „wa- droppelen liepen tappelings langs het terlijn” keurig met wit krijt afgezette zongebruinde gelaat van de comman- rotsen aan de horizon lag te schitteren dant, die draaiende aan zijn periscoop de in de zon. Daar was het volop zomer zee verkende. Die zee, die gisteren nog en op de brug van de' „Tijgerhaai” ver- groeI1) nu van het blauw van moderne schijnt slechts een enkele overmoedige, auto’s, verborg op dit ogenblik twee zonder trui of jekker. De uitkijk op het ioerende onderzeeërs. hoogste punt van het schip zeker niet, Twee gevaarlijk en moeilijk te ontdekken tegenstanders voor de vijandelijke ra dar. De geheimzinnige instrumenten in houdingen In Spanje Amerika doet be sluiten ook Spanje de helpende hand te reiken. Zelfs met die helpende hand, die andere landen in West-Europa wel is toegestoken, zal het ons werelddeel nog moeilijk genoeg vallen, zich binnen de enkele jaren, welke nog scheiden van het ophouden van de Marshallhulp, zo ver op te richten, dat het zich zelf kan bedruipen. Voor het ogenblik kan men dus in West- Europa even op adem komen, maar er zijn slechts lapmiddelen toegepast, en op de duur belooft dat even weinig als on derlinge bloedtransfusie tussen allemaal zieken. Dat voelt men ook in Engeland wel en de regering daar blijft in overleg zich bevindt tegenover een man uit één met de regeringen van andere West- stuk, wiens schip de Nederlandse vlag Europese landen hoe tot een betere met ere voert. Naast hem vinden we de toestand te komen, waarbij ook het on- flotillecommandant onderzeeboten, die derwerp vooralsnog de leiding heeft over de reis. 'waIVp n Straks in Penzance, de Engelse ha venplaats, waar de West-Europese vlo ten verzamelen zal hij ons schip ver laten. Dan wordt onze eigen comman dant oppermachtig. Dan bepaalt hij de aanvalstactiek, dan zal zijn kunde be slissen of we de „vijandelijke’’ duikboot- jagers kunnen misleiden. Dan pas gaan we dus sensaties beleven, die eigen zijn Ook een dergelijke devaluatie is geen aan het onderzeewater. Maandagmor- middel dat leidt tot blijvende gezondheid, gen in alle vroegte gaat het beginnen Zolang bijv, landen als Engeland en Ne- maar eerder krijgen we al een voor. en Zuidwest Friesland De „Tijgerhaai” staat bekend als een mistschip. Gedurende het afgelopen half de uiterste Zuid-Westpunt van Engeland jaar zijn op elke reis de einders in een moeSf passeren. De flottillecommandant mistbank gehuld geweest. Ook nu is dat aan boord van de „Tijgerhaai” het zicht varieert van één tot drie werd passagier, elk der onderzeeboten tiel voor een landrot misschien nog wel in teressanter. Het is nu een sport om op de brug te staan en eerder of althans Bolswards Nieuwsblad i i i LORD HALIFAX 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1