„TIJGERHAAI” Martinytoer door Nederland Dinsdag 12 Juli 1949 No. 53 45e Jaargang - Bols ward Friesland Uitgave OSINGA Streekblad voor West- Met de naar het Gevechtsterrein (Van onze speciale verslaggever). X. net forjitte. gespannen eerd zijn, kunnen terugkeren. Fan de Tj. de J. I I de bovenwatervaart. Maar nu zag het er naar mit, dat de commandant iets had waargenomen door zijn periscoop. Wat hij gezien had was een verzameling bij zonder snelle en bewapende onderzee- bootjagers, versterkt met een luchtvlieg- kampschip. De vliegtuigen hadden ons reeds enige tijd het leven zuur gemaakt oanjowt, lit de' léste jierren in steile bocht sjen en de Side en jonge jenever spilet wer in greate rol. Dat koe hast ek net oars. Yn jierren, dat de oarloch en al syn maten: swarthannël, woeker, genotsucht op it minskdom loslitten wie- ne, moast it forlied fan de alcohol wol sterk tanimme. It is skrikbarend ta- nomd. De daem, dy’t eartiids it drinken tsjinhélde, wie formöge en ünderwrot- ten. De minsken dy’t yn de maetskippij in foaroansteand plak ynnamen, de klas se hwer’t de gewoane man tsjinopseach as lju fan kwizikwénsje, hiene har post forlitten. Doe’t de drankfloed fannijs op- kaem, koe er lÊn en folk forswolgje, it yntellect, de elite, de dokter, de mas ter, de pastoar, de.dümny, de boarge- master, de kaptein, de directeur hiene yn eigen, kring it slokje al lang ynhul- dige en eare bitoand. Och, né, hja dyn- gen it net yn in ordinaire kroech, hja hélden ft wol efter de doarren, hja bl- nutten de aiuto en de badkeamer om de dan komt it grif wol oer, We hoopje, dat lt Muoike ek op har siik- bêd net oan bilangstelling üntbrekke sil. Redaksje. Oan Marijkemuoi Haaksbergerstr. 542 Enschede Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 een vaste hand en een koel verstand. In I kop en earen yn de drankkwesje sitte. de opwinding, die steeds groter wordtDe kurve, dy’t statistysk it drankgebrük naarmate het uitgezóchte doel nadert, zou hij gemakkelijk een keer de peris coop verder omhoog kunnen stuwen in plaats van hem juist op dat moment snel te laten dalen. Dat kan de ontdekking van de onderzeeboot betekenen. Het is trouwens met alle leden van de beman ning hetzelfde. De roerganger moet tot op een driehonderdzestigste deel nauw keurig uitvoeren, wat de commandant hem opdraagt. De chef over alle techni sche aangelegerfheden binnen de boot kan gemakkelijk een grauw van de com mandant verwachten, wanneer juist op een critiek moment de zorgvuldig uitge balanceerde, onder water zwevende boot een paar decimeter verder wegzakt, zo dat de commandant slechts klotsende golfjes over de periscoop ziet slaan. Bij een gewicht van ettelijke honderden tonnen van de totale boot, doen toch verplaatsingen van enkele kilogrammen of niet te beïnvloeden omstandigheden van het zeewater, als temperatuur of Dit alles was het begin van de aanval, zoutgehalte, hun invloed gelden. De re kenmeesters onder de officieren moeten uit het abacadabra dat de commandant uitroept, al rondkruipend om zijn peris coop, alle vuurgegevens opdiepen. De „Wat hoor je?” Het zijn allemaal bevelen, die de commandant van de „Tijgerhaai”, gehurkt zittend midden in de centrale uitroept. Alle vier aanwijzingen zijn bestemd voor telkens andere oren. Maar er is geen twijfel mogelijk wie nu juist wat moet uitvoeren. „Bakboord aan boord” is natuurlijk een aanwijzing voor de roerganger. Daar mede in verband staat het bevel om de stuurboordmachine wat snel ler te laten lopen, zodat de draaiing, die de onderzeeboot moet krij gen, sneller bereikt wordt. Veertien meter is juist periscoopdiepte en ten slotte informeerde de commandant naar de resultaten van het afzoeken van het zeewater met één van de luisterapparaten op mo gelijk schroefgeruis van andere schepen. „Net alle leed kin de wrfild üt, mar it leed, dat üt de drank fuortkomt, dat wol," sa sei yn 1916 de éldstrider J, van der Tol yn ien fan de earste ütjeften fan de Jongfryske Mienskip. It liket üs ta, dat it sin hat, dizze wur- den jitteris yn omtinken to nimmen, nou’t wy als gefolch fan de oarloch wer op gefolgen „entre nous" to hélden, mar dat is fansels in dom stikje strüsfügel- polityk. Hawar, de elite hat de „borrel" op 'e troan holpen, de studint en de ka- det wit alwer, dat in ünthélder wol it summum is fan in deade plebéjer, it geas- tige selskipslibben fynt wer foer yn lan ge forhalen oer merken jenever, recepten foar likeuren, cocktails en de leave rod del fan Ans, dy’t swier tipsy en Joop, dy’t „laveloos" nei de badkeamer sleept waerd. Sjoch, dat is it wiere kenmerk fan „elite”. Dat wie yn de decadinte Romeinske tlid krekt sa’n spul. Foar dat krapule hawwe millloenen sla ven har deawrotten, oant de histoaryske straffe kaem, dy’t goed en mln fan de lerde weifage. As men hjoed de del wer in skriklike taname sjocht fan de alco- hol-illinde, dan kin in great doel fan de foaroansteande minsken sizze: dat is üs skuld. As men Sneontojouns en Snein- tomoarns wer dronken minsken sjocht, dy’t it lean fan frou en bern nei de kroech bringe mei har eigen gewisse en lib- benskrêft, dan kinne hja mei foldwaning sizze, dat har propaganda foar de bor- relkultuer slagge is. Hja hawwe it woun, de skande fan de jenever is troch har ren snobisme en ünforantwurdlike sels- sucht wer yn eare komd. Kening Alcohol sit op ’e troan, yn de salons stiet de bnutale jeneverfles to pronk en in kruk Bols, is yn dy kringen in presintsje, hwer’t men jin net iens mear foar skammet. O tempora, o mo res! Men kin fan tinken wol hawwe, dat juristen en magistraten, dy’t yn dizze borrelphobie opbrochf binne, krekt de lju binne, dy’t oer de tapassing fan de drankwet en de gefolgen fan drankmis- brük to kedizen hawwe. lt kin jin dan allinnich mar bigreatsje, dat der gjin skilder is, dy’t dizze trochtrape huiche- larlje op in flamjend doek bringt. Der binne Annas en Caiphas wer fannijs ta libben komd. Hwant alle lllinde en ber- nefortriet, dat nou de strjitten wer bi- Jild en moaije jonge froulju regearje de wrald. folket, klaget dizze minsken oan. Hja hawwe de dyk ünderwrotten, de matlch- heit en ünthélding bispotlik makke, de leafde en forantwurdlikheit foar de neis- te synysk weitrape. En nou dy dyk fuort is of forswakke, nou komt de floed en nimt alles mei, De sterke drank is In na tionale skande wurden, earmbistjüren, diakonleën, fógdijgestichten hawwe drok wurk. Lêstendeis seach ik yn in gesticht trije- hündert fan dy skeinde stakkers en har sielleaze eagen klagen oan, har üntaer- de memmen en heiten, mar ek in sels- suchtige kliek fan saneamde foaroan steande minsken, dy’t mei Pilatus har hannen wol waskje sille, mar dy mei skuldich steane oan dizze ütstjittene pa- ria-bern, dy’t libbenslang de flok dragc fan in skuldich folk. Us folk docht oan „wederopbouw”, mar it aldermoaiste ge- bou, dat wer yn eare hersteld wurdc moat, is it gebou fan matichheit en ünt- hélding, eigeniskippen, dy’t wol by üt- stek ünmisber binne foar de echte elite fan üs folk. It wurdt hege tiid om de funeste borrel- moade wer werom to kringen, hwer’t er thüsheart, yn formiddens hwer’t libbens. wrakken oanspiele, hwer’t men allinnich mar freget om fordöving en. forjitten. Mar in folk, dat libbet, wurket oan syn takomst, oan sterke karakters, heldere, iepen beme-eagen, soarchsume memmen en sterke heiten, dy’t arbeidzje foar har hüshélding. De drank is de maet fan alles, hwerfan de Apostel al seit, dat dizze dingen Onder in Christenfolk seis net neamd wurde meije. Hy is op syn alderfoarsichtichst sein foar elts, in ge- faerlike freon, en foar flerwei de meas- ten in ütsprutsen fijén. Hoe mear hy terrein forliest, hoe sterker en lokkiger üs folk wêze sil. En der moat it hinne' Toen het gehele convooi voorbij was, kwamen we naar de oppervlakte en be gonnen naar links en recht te seinen, welke schepen we tot zinken gebracht hadden. Die wisten het namelijk zelf nog niet. Maar aan de hand van alle gege vens, zowel verstrekt uit het logboek van de „Tijgerhaai" als door de com mandant van de „Theseus”, zal straks uitgemaakt worden, of ingeval van wer kelijke oorlog dit‘schip inderdaad door een onderzeeboot, die de tactiek van de „Tijgerhaai” gevolgd had, aangevallen zou kunnen worden. Nog maanden lang zullen de knappe bollen van de admiraliteiten puzzelen en theorieën uitwerken. Zij zullen ongetwij feld het hoofd schudden, als zij verne men, dat ondanks alle moderne appara ten toch een torpedobootjager vlak langs de ondergedoken „Tijgerhaai” is gesto ven zonder die te bemerken, maar hoe dan ook, zij zullen tot de slotsom moe ten komen, dat de Nederlandse Marine een waardevolle bijdrage kan leveren in de gezamenlijke zeeoorlog. De aanvallen, die de „Tijgerhaai” in de loop van deze manoeuvres heeft uitge voerd, zijn alle geslaagd en daaruit blijkt toch wel, dat het weinige, dat Nederland aan materiaal te bieden heeft, bemand is met uitstekend personeel. Inderdaad schuilt daarin voor een goed deel de kracht van onze natie en ook de zin van samenwerking in internationaal verband. Wanneer het ene land bijzonder goed ingericht is voor het bouwen van de no dige schepen en het andere blijkt be manningen af te leveren, die met die bo ten betere resultaten bereiken dan een andere nationaliteit, dan is het de aan gewezen weg, dat deze landen elkaar steunen in de opbouw van een gezamen lijk verdedlglngsapparaat. De practische mogelijkheid daartoe heb ben deze manoeuvres ruimschoots be wezen. ser laat hier wat water bijpompen, daar wat uit, die klep zus en dat ventiel zo. Zijn onderdanen grijpen nooit mis, ter wijl zij zeker begonnen zijn in deze war winkel van knoppen en kranen om nooit ineens het goede handeltje te pakken. Er mag niets fout gaan. De kleinste af wijking in de gang van zaken, die de commandant zich denkt, terwijl hij de naderende vijand bespiedt, kan ontdek king betekenen. Wat dat inhoudt, heeft de „Zeehond” ondervonden. De „Tijger- „Bakboord aan boord”. „Stuurboord langzaam”. „Veertien meter”, haai” niet De boot en de mensen bleken zo prach tig bij elkaar te passen, dat het mogelijk werd een positie in te nemen van waar uit twee schepen van het convooi tege lijkertijd ten ondergang gedoemd konden worden. Een paar uit het achterschip af- geschotent torpedo’s zouden voldoende geweest zijn om de vrij kwetsbare „Vul kaan”, het Nederlandse moederschip voor mijnenvegers, tot zinken te brengen. Maar vóór de loerende muil van de „Tij gerhaai” schoof nu statig een reusachtig Engels vliegkampschip van 13.500 ton en met 44 vliegtuigen aan boord, de „The seus”. Een heel peleton torpedo’s werd er op uitgestuurd om een aantal reus achtige gaten te slaan in deze begeer lijke buit. Slechts voor een deel was het nu schijn, zoals de torpedering van de „Tromp” geheel en al schijn was. In plaats van de volle laag werd één tor pedo afgevuurd op de „Theseus” op zodanige diepte, dat de torpedo er ruim onderdoor zou gaan. Maar toch konden de mannen op de „Theseus” nu de sen satie beleven een bellenbaan op zich te zien afkomen, In de wetenschap, dat elke poging tot ingrijpen toch reeds te laat zal komen. En ondertussen konden wij door de periscoop ook dat bellenbaantje zien en ons in de handen wrijven, want het liep recht op de „Theseus” af. Daar mede waren voor de „Tijgerhaai” de marinemanoeuvres der West-Europese naties afgelopen. Verdwenen bankbiljetten. Te Haarlem werden 438 nieuwe bankbiljetten van de serie 7 A Z ontvreemd. In bad overleden. De echtgenote van de 40-jarige motorhandelaar B. F. Tuinhout te Rotterdam’, trof haar man dood in h«.t bad aan. Vermoedelijk is de man aan gasverstikking overleden, veroorzaakt door een lek in de gasgeyser. Het landgoed Dennenoord in de gemeen te Bellen is, bij gemeenschappelijke be slissingen van de ministers van o, k. en w. en van financiën, opengesteld voor het publiek. Alle familieleden van opvarenden van de „Kota inten” wordt dringend aangeraden zich opnieuw te laten inenten, tenzij de aatste inenting niet langer dan drie jaai geleden heeft plaats gehad. Deze inen ting moet zuiver als voorzorgsmaatregel worden beschouwd. De heren weten het wel. De gemeente raad van, Arcen besloot, bier niet tof de sterke dranken te rekenen. Verlichte wegwijzers. Uit het jaarver slag van de A. N. W. B. blijkt, dat het aantal verlichte wegwijzers zal worden uitgebreid. Geluk bij ongeluk. Brand, vermoedelijk ontstaan door een defecte schoorsteen, heeft de met stro gedekte woning van het gezin van M. te Mierlohout geheel verwoest. Het grote gezin kon echter meteen een nieuw gereed gekomen ge- meentewoning betrekken. Overleden aan zijn verwondingen is Woensdagmiddag de 52-jarige gezag voerder H. B., uit Groningen, die Zater dagnacht op de Parkkade door een agent uit zelfverdediging in de buik werd ge schoten. Pech. Het Nederlandse stoomschip „Dui- vendijk" met een lading stukgoederen van de Pacifickust naar Rotterdam, 31 Juni van Los Angeles vertrokken, heeft een schroefblad verloren. Het geluk mee. De heer J. Coenen die vorig jaar opziem baarde met de vangst van een karper van bijna 40 pond ving nu te Blerick een brasem van niet min der dan 10 pond en 3.50 gram In de Maas. üs hjoed to sizzen kin fan 'e wlke fanwege slimme sykte de brieven net blanderje. Wol binne se oan har tastjürd, dan kin omke sa nou en dan in pear oan har to foaren léze. Ynsté fan it praethoekje fine de bern yn dit nümer in teltsje, dat Marijkemuoi al earder skreaun hie en der’t oan ’t nou ta gjin plak foar wie. En dan noch hwat: Sneon 16 July komt Marijkemuoi by wolwêzen yn har sawn- tichste. Wy hoopje, dat de omstannich- heden dan sa binne, dat de jierdei net alhiel sünder fleur fierd hoecht to gun den en fansels wolle alle bern, dy’t ge regeld oan Marijkemuoi skriuwe en ek dy’t oars nea oan skriuwen takomme, I mar wol har teltsjes léze har op dy dei net forjitte. Foar dizze iene kear hoege de lok- winsken net stjürd to wurden oan de redaksje fan dit blêd, mar oan Muoike eigen adres. As jimme skriuwe: Hwat hat Gabe Skroar Na het bad: de kerk. 21 Augustus zal te Hilversum een overdekt zwembad.als kerkgebouw van de Hersteld Aposto lische Gemeente in gpbruik worden ge nomen. De laatste stuiptrekkingen. De distribu tie van hout werd opgeheven, die van paarderookvlees werd met 50 gram per bon verhoogd. Het Landbouwegaalisatiefonds. De 2de Kamer heeft zonder hoofdelijke stem ming de begroting van het Landbouw- egalisatiefonds goedgekeurd. Russisch protest. De Russische ambassa deur protesteerde tegen de vertoning van de film „Het geval Gouzenko”, wel ke te 's Gravenhage en Amsterdam dagen, die nog buiten Zeeland geëvacu- draaide. eerd zijn, kunnen terugkeren. en Zuidwest die de twee Nederlandse onderzeeboten uitvoerden op het bijzonder zwaar be schermde convooi, dat was samengesteld uit oorlogsschepen van allerhande soort en klas. Reeds enige uren was de „Tijger-1 zwoegende man aan de periscoop zegt haai” onder water, maar de zogenaam- bijv.:„Ik zie een jager van de battle- de aanvalsploeg had nog niet de posten klasse zoveel graden over stuurboord, overal in de boot betrokken. Er waren Neer.” De periscoop gaat weg, de com- niet veel meer mannen in functie dan bij1 mandant veegt zijn voorhoofd af, kijkt even op de dieptemeters en „op” moet de periscoop. Terwijl het instrument om. hoog schuift, vraagt de commandant in welke peiling hij nu de zo juist waar genomen jager moet verwachten en dan stijgt een klein spreekkoor op uit de hoek bij de, kaartentafel. Een officier heeft schielijk aan de hand van de waar in zoverre, dat zij het telkens noodzake- schljnlijke snelheid van het naderend lijk maakten de verraderlijke periscoop j oorlogsschip bepaald, hoever dat ge- onder het zee-oppervlak te laten ver- vorderd kan zijn in de per stopwatch dwijnen. Maar nu schenen ze voorbij te opgenomen tijd. Ben andere heeft in een zijn en de zeer gevreesde onderzeeboot- dik boek al gevonden hoe lang de sche- jagers voeren op aangenaam grote af- pen van de battleklasse zijn en hoe stand voorbij. Vandaar dat nu plotseling1 hoog het topje van de mast boven het scherp gewend kon worden en dat de water uitsteekt. Kortom, ze weten in die snelheid zonder gevaar iets opgevoerd weinige tientallen seconden zoveel bij kon worden. Enige mijlen achter de zo zonderheden te vertellen, dat ware 't juist gepasseerde groep voorste jagers nodig een torpedo met goede kans moest het eigenlijke convooi komen, op succes afgevuurd zou kunnen wor- maar we wisten niet precies in welke den. Zolang evenwel de duikbootjager richting. De nieuwe koers bleek even- geen neigingen vertoont om ons aan te wel vrij spoedig de goede te zijn, want vallen, laten we hem met rust. Onze aan de horizon werden de torens zicht- prooi moet rijper zijn en zal straks uit baar van vliegkampschepen, kruisers en gezocht worden uit de groep schepen, een slagschip. Dat gevalletje moest nog die we zoeven nog aan de kim zagen, versierd zijn met torpedobootjagers en maar die ondertussen goed waarneem- een paar koopvaardijschepen in gebruik baar is geworden. De commandant roept bij de diverse West-Europese oorlogs- weer voor elke landrot volkomen onbe- marines, maar die lagere vaartuigen wa- grijpelijke gegevens. Hij spreekt van ren nog niet zichtbaar. We konden dus hoeken, kruisingen, peilingen en al zo- rustig nog wat afzakken en op veilige meer. Maar ieder van de om hem heen diepte voor alle mogelijke verkenningen gegroepeerde gespannen luisterende wegschuilen. Het weer naar de opper-mannen pikt er het zijne uit op. vlakte stijgen in zoverre, dat juist het Ondertussen herhaalt de roerganger het eigenwijze kopje van de periscoop naar iaafSf aan hem gegeven bevel, dat nu alle kanten kon rondzien, is dan even misschien gewijzigd moet worden, De een beetje riskant. Zo nu. Toen de „Tij- bediening der luisterapparaten vertelt of gerhaai” zich weer omhoog werkte, en zjj a| of nje|S hoort. De technische heer- het zee-oppervlak verkend kon worden, bleek vlakbij een torpedobootjager te na- j deren. Dat is een apparaat voor de zee oorlog, dat een geweldige snelheid kan ontwikkelen, zodat een onderzeeboot nooit behoeft te pogen te vluchten. Da delijk toen dit vijandelijke vaartuig in zicht was gekomen, weerklonk dan ook uit het omroepsysteem in de onderzee boot het tweemaal herhaalde bevel: „aanvalsploeg op post". Dat wil zeggen dat de mannen klaar staan bij de torz- pedobulzen, dat de beste krachten uit de bemanning plaats nemen voor de be diening van die toestellen, waarvoor zij speciaal opgeleid ?ljn, dat de officieren zich in postuur zetten om berekeningen te maken, posities te bepalen en gege vens te verstrekken in de kortst moge lijke tijd. De commandant blijft aan zijn periscoop. „Op.,beetje op, ja, neer." Er staat een speciale man bij de bedie- ninghandles om de periscoop omhoog en omlaag te schuiven. Zijn taak blijkt stom eenvoudig en toch vergt dat ook Staking. Het lossen van de lading van tomaten van het van Rotterdam te Lon-I den aangekomen Nederlandse stoom schip Batavier 2, liggende in de Upperl Pool, is door de havenarbeiders aldaar gestaakt. De dringende behoefte aan hulp in de huishouding blijkt uit een advertentie in „Thimotheus”, waarin ds. H. A. Visser te Amsterdam hulp voor zijn vrouw vraagt. „Zonder die hulp zal ik de radio diensten en de redactionele werkzaam heden moeten stopzetten, omdat ik kop jes moet afwassen en kousen stoppen” heet het in de advertentie. Eindelijk. Op Walcheren worden drie rusthuizen ingericht, opdat ouden van van DruhKerlj Fa. A. J. Bolswards Nieuwsblad i I I I J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1