„Ons hart is bij hen” Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed Q Q to sizzen Vrijdag iff Juli 1949 No. 54 Streehblad voor West- OSINGA - Bols ward Uitgave It wurk dijt mei de jierren. wiens hart het eigenlijk is, dat bij me, 1 boeken, gezelschapsspelen was in onze A Financiële besprekingen. Arbeidsonrust in Engeland. De Marshallhulp in het geding. Critiek in Spanje. Het Midden-Oos- ten. Tsjang Kal SJek doet van zich spre ken. De Rus houdt het been stijf. België. beroep mogen doen, om toch zo lang het kan de weg van het overleg niet te sident in tien punten ontvouwde moeten worden uitgevoerd om de zaken in het rechte spoor te houden. En bijna tege lijkertijd kwam het bericht, dat de be grotingscommissie uit de Amerikaanse Senaat de Marshallhulp met 10 pet. wi> verlagen en 5() millloen dollar van het totale bedrag aan Spanje in de vorm van een lening zou willen verstrekken. Dezer dagen heeft de Palange, de fascis tische partij in die landen, en zijn thans besprekingen met Frankrijk begonnen over een ge meenschappelijke politiek in dat gebied. Voorts wordt door Londen weer onder handeld met Irak en Transjordanië en staat een conferentie van alle Britse di plomaten in het Midden-Oosten te Lon den op het programma. Er moet echter heel wat gebeuren in de landen van het Midden-Oosten zelve voor ze een hecht blok tegen het communis me kunnen vormen, de bevolking in zijn geheel dient op een hoger sociaal plan gebracht. Thans vallen de ruime inkom sten welke de olie-prodetie er brengt, aan slechts een kleine groep der machtheb bers ten deel. Het Westen zal zijn even tuele bondgenoten in het Midden-Oosten dus ook moeten winnen voor een meer democratische politiek, uit de ellende van de massa van het volk groeit het com munisme. Dat hebben de Amerikanen ervaren in Atlantisch pact. Wat dit laatste pact betreft, dat zal door de Amerikaanse Senaat wel met de ver eiste tweederde meerderheid zijn aange nomen als dit blad uitkomt. Bij de de batten bleek, dat er echter heel wat meer bezwaar tegen de militaire steun aan Europa bestond, deze kan te zijner tijd echter met een eenvoudige meerderheid in de Senaat worden aangenomen, een tweederde meerderheid is daarvoor niet nodig. naar ’uirino België: de Bock, Van Pottelsberghe, Ser- tham, Ravyts, Delaniot en Martens. zeer gewenste uitbreiding van het reper toire betekenen, zowel voor het plaatse lijke zang- en muziekleven als voor de concoursen en festivals. It kompas wüst goed. It is mar in goede wisansje fan de Al- gemiene Fryske Underwiis Kommisje (A.F.U.K.) om sa jierliks nei öfrin fan de folk, en gea-leargongen de les- jowers en yn it algemien de bisitters fan de Fryske akte gear to roppen om it hear ris oer to sjen. It docht dan bliken, dat der 68 fan dizze leargongen hfllden binne yn it forroune lingen. Hwat is hjir in stik wurk forset troch de lesjowers en hwat in ambysje by de learlingen; mar in inkelden ien, dy’t net oan de ein ta meidien hat. Yh in tiid, dat de bilangstelling yn it herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbeteling Advertentieprijs: lü cent per mm. Giro 8792Ö g. je ia ïl- te la, en :n, te sn 3- <e Prlok, om er- het orkaange- een hechte allen hier China, waar zij Tsjang Kai Sjek steunden wiens corrupte dictatoriale bewind niet in staat bleek zich tegen het communisme te landhaven. Tsjang doet op het ogenblik weer van zich spreken. Hij kwam op uit. nodiging der Phiiippijnse regering Manilla waar hij met president Qi besprekingen voerde over de mogelijk- leid de uitbreiding van het communisme in het Verre Oosten te voorkomen en over economische samenwerking. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat hoezeer het een poging om een schild tegen het communisme te vormen ook sympathiek vindt, het nog steeds bezwaar heeft te gen een Pact voor de Stille Zuidzee, in de geest van het ontvingen enz. Na de dagsluiting door Ds. A. Mol van Wons trok de lange stoet langs Oos- terdijk en Koopmansgracht naar een 3- tal boten, waarmee de deelnemers een prachtige rondvaart over het Snekermeer maakten. Welvoldaan konden allen te ruim 8 uur weer huiswaarts keren. Frisia Cantat. Tot de elk jaar geregeld terugkerende zomergebeurtenissen in Friesland beho ren de concoursen van onze bonden van zangkoren en muziekcorpsen. Hier dreigt echter een gevaar voor onze koren en corpsen. Dit n.l., dat er, om maar uit te blinken, te veel tijd besteed wordt aan het instuderen van een paar concoursnummers, die de vereniging eigenlijk boven de macht gaan, terwijl daardoor de eerste taak van de vereni ging: haar functie in het plaatselijke cul turele leven, verwaarloosd wordt. Want het belangrijkste werk voor een coor of corps is toch, dat het plaatse- ijke muziek- en zangleven erdoor wordt gediend en verrijkt. En dat vereist een behoorlijk repertoire van nummers, die zonder vooraf Instuderen bij een voor komende gelegenheid uitgevoerd moeten kunnen worden. In dit opzicht is het ook van belang, dat het Friese lied hoe langer hoe meer een plaats krijgt op de programma’s. Er wordt dan ook met verlangen luitgezien naar de bewerking voor zangkoren en muziekcorpsen van de bekende (en ook onbekende) liederen in het nieuwe Spanje, nogal ernstige critiek op een aantal le den van het Spaanse kabinet geoefend in verband met de ellendige economische toestand der bevolking, doch ai te grote waarde hechtte men daaraan ook weer niet, omdat verondersteld wordt, dat Franco zelf achter die kritiek zit, omda hij wel enkele zijner medewerkers wi missen en de heersende ontevredenheic via de Falange gelegenheid wil geven stoom af te blazen. Waarschijnlijk heeft Truman met zijn plan tot hulp aan eco nomisch achterlijke landen, vooral het oog op de landen van het Midden-Oosten met hun grote olierijkdom. Ook de En- gelsen tonen grote belangstelling vooi Knapendag. Onder leiding van de heer Alkema van Franeker, provinciaal jongenswerk-com- missaris in Friesland van het C. J. M. V., kwamen Zaterdagmiddag op ’t IJsbaan- terrein te Sneek een 350 jonge leden van de afdelingen der ring „Sneek” bij een om in vreedzame strijd elkander te bekampen in burgbal, kaatsen, kreeften loop, touwtrekken, blokjesrace, zaklo- pen, negerboksen en estafettelopen. Voor het kaatsen waren door de C. J. M. V. „Timotheus” te Sneek 3 medailles voor het winnende partuur en één voor de verste bovenslag beschikbaar gesteld, welke voor het kaatsen werden gewon nen door de afd. „Bolsward” met de le den A. Bouwhuis, F. v. d. Molen en J. Elzinga, en voor de verste bovenslag door J. Dotinga van Terzool. Leeuwarden om met het representatieve team van Friesland te kampen om het kampioenschap Jeu de Pelote. Het be hoeft wel geen twijfel, dat kaatsminnend Friesland hier een bijzonder sportgebeu ren wacht. De reeks van wedstrijden wordt Zaterdag ingeluid met 3 partijen pelote van 8 spel, benevens een wed strijd van 4 Friese parturen juniores (Fries spel), terwijl des Zondags op nieuw 3 spellen pelote worden gespeeld van 8 spel. Voor deze dag worden bo vendien 6 sterke Friese drietallen uit genodigd, zodat de Rëngersdag dit jaar wel een bijzonder internationaal tintje heeft. Het kaatsfestijn wordt Maandag gesloten met de finale Jeu de Pelote tussen de 2 hoogst geplaatste vijftallen. Voor de fi nale wordt 15 spellen gespeeld. Boven dien treden op deze laatste dag nog 4 Friese parturen in het strijdperk. Kort om een programma om van te water tanden. Voor deze grote internationale wedstrij den zijn door H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard, de Commissaris der Ko ningin mr. Linthorst Homan en VVV te Leeuwarden ereprijzen beschikbaar ge steld. Voorts schonken de Franse en Bel gische gezant een sportbeker, en voor de 1ste prijs heeft het gemeentebestuur van Leeuwarden 6 zilveren wapenlepels en Plm Muller 6 medailles aangeboden. Onze vertegenwoordigers zijn sinds eni ge tijd al druk aan het oefenen op het Zaailand, om in de strijd tegen de Bel- gen en Fransen aanstonds behoorlijk voor het voetlicht te treden. Wie de kleiu- ren van Nederland zullen verdedigen is momenteel nog niet bekend, doch de ploegen van de Fransen en Belgen zijn i als volgt samengesteld: Frankrijk: Fuvenoit, v. d. Berck, Bour- Intussen zou het toch altijd jammer zijn ^u(> 5'°^’’ en Pu^,°*s’ als deze militaire steun, die eigenlijk een verdere uitwerking van het Atlantisch pact is, veel verzet in de Senaat zou ont moeten, omdat het de verlaten. Wij hier hebben waarlijk zo langzamerhand wel ervaring gekregen in het zien van mogelijkheden van overleg en wat er dan allemaal nog uit de bus kan komen. er dan alléén dat ene etiket op van allen door allen: „Ons hart is bij hen” en wij vragen niet verder. Kaatsen. Te Leeuwarden de inter nationale. Eind dezer maand, n.l. op 23, 24 en 25 Juli worden door de Leeuwarder kaats- o_..oJ club in samenwerking met de K.N.K.B. wlnterskoft, mei om en de by 1000 lear- in de Friese hoofdstad grote internatio- nale kaatswedstrijden georganiseerd, met als hoofdschotel het Jeu de Pelote. Zowel de Fransen als Belgen komen dan met het vertegenwoordigend vijftal naar Hwat hat Gabe Skroar voelend hart van Nederland, dat in trouwe bleef kloppen voor ons, ook als de rookpluim van het troepenschip, dat ons wegvoerde, verwaaid was aan de verre lijn van lucht en water.... Wat zou een verbreken van de een heid ons brengen, mijne toehoorders Gij zult toch ten allen tijde via het gro te distributie-kanaal van de Welzijns- verzorging Uw gaven bij de troepen moeten brengen. Gij in Nederland zult nimmer kunnen beoordelen, waar de eerste hulp het dringendst geboden is. Gij .weet niet, wat er langs de norma le weg reeds aan een bepaald onder deel werd gegeven, zodat daar dubbele hulp aan de orde van de dag zou zijn. En nu hoor ik U al zeggen: waarde heer, dubbele hulp is beter dan geen hulp. En dan antwoord ik: tot Uw dienst, maar de plaatsen, waar nog geen hulp is geboden, moet U tegen woordig met een manestraaltje gaan zoeken. Wij hier onder de evenaar, kunnen natuurlijk niet mede oordelen, over de oorzaken, die eventueel zouden leiden tot het opgeven van een moeizaam verworven eenheid in het verlenen van steun aan de troepen overzee. Maar dat neemt niet weg, dat wij een De financiële besprekingen tussen Enge land, Canada en 'de Ver. Staten te Lon den gevoerd en nodig geworden door de ernstige moeilijkheden waarin Engeland door het dollartekort is geraakt, hebben niet tot directe besluiten geleid. Men kan niet ontkomen aan de indruk, dat de conferentie niet heeft opgeleverd wat men er van verwachtte, ofschoon het grote twistpunt de devaluatie van het pond niet is aangeroerd. Men was het er wel over eens, dat „het doel moest zijn het verkrijgen van een stelsel voor de wereldhandel, waarin de dollar- en de andere landen samen kunnen werken in een algemeen handelsverkeer. Alle be trokken partijen moeten bereid zijn hun politiek met dit doel voor ogen te her zien,” zegt het communiqué en het uit daarmede slechts een vrome wens. Een oplossing, die dringend en spoedig nodig is, schijn niet in zicht, en wordt ook nog vertraagd doordat in de landen die de grootste bijdrage tot die oplossing moeten (everen verschil van opvatting heerst over de kwestie hoe men ze moet naderen: via de geleide economie of de vrije. De Engelse regering is voor de eer- se, die der Ver. Staten voor de laatste en dezelfde verschillen openbaren zich in de opvattingen van België en Neder land. De moeilijkheden, waarin Engeland thans verkeert, worden nog verhoogd door de arbeidsonrust. Voortdurend bre ken er stakingen uit. De regering was zelfs genoodzaakt de noodtoestand af te kondigen, waarbij zij bijzondere bevoegdheden krijgt, wel ke herinneren aan onze staat van beleg. President Truman heeft in zijn laatste verslag aan het con gres over de economische toestand in de Ver. Staten wel betoogd dat de daling van de economische bedrijvigheid in zijn land vermindering van de invoer uit an dere landen tengevolge heeft, wat ern stige gevolgen voor de politieke stabili teit in de wereld kan hebben, maar een weg hoe tot verbetering te komen wees hij eigenlijk niet, of het moest zijn de aanbeveling tot voortzetting van de Marshallhulp en steunverlening aan eco nomisch achterlijke landen. Er zullen ogen, het fijn .heel wat grootser plannen dan de pre-jDe winnaars in de andere wedstrijden Ernstig verlies voor Terschelling. Op 75-jarige leeftijd is de heer Oerrit Knop te Amsterdam overleden. Gedu rende een lange reeks van jaren wijdde de heer Knop zich geheel aan de bestu dering van zijn eiland. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties be treffende land, taal, lied en volk van Terschelling. In 1948 werden zijn ver diensten te Bolsward gehonoreerd door de toekenning van de van provinciewege ingestelde dr. Joost Halbertsma-prijs voor geschiedenis en heemkunde van Friesland. Enige tijd geleden hield de Kapitein H. J. v. d. Biggelaar via Radio-Bata- via een radiocauserie over het wezen van de NIWIN. Wij menen er goed aan te doen, inplaats van te gaan me diteren over het bij herhaling verniel de lectuurhuisje, deze toespraak die duidelijk bewijst hoe men in de tropen over de NIWIN denkt, hier weer te geven. Een paar weken geleden mocht ik van deze plaats een bereop doen op U, om toch in de zorg voor de troepen overzee de nodige eenheid na te stre ven en te bewaren. Ik deed dit in het grote geloof en de absolute overtui ging dat dit noodzakelijk is, wil er uit de steunverlening van het Nederland se volk het grootst mogelijke effect worden gehaald. Nu bereiken mij geruchten en medede lingen, dat dit beroep wel op het juis te moment is gekomen. Van hier uit kan ik niet beoordelen, in hoeverre er gevaren dreigen, dat deze eenheid in het gedrang zou komen, maar alléén al op het bericht, dat er gevaar dreigt, heb ik besloten, er nog eens nader op terug te komen. Want, en ik roep U dit met grote nadruk toe, dat kunnen wij niet hebben. Daar is niemand mee gebaat, mijne toehoorders en wij zijn er toch alleen maar, om alleen te hel pen, zonder onderscheid. Wij zijn hier ingespeeld op eenheid. Eén lot bracht ons tezamen onder de zon van de tropen, die waarlijk niet kijkt of het slachtoffer van haar gloeiende hitte nu al dan niet lid is van een bepaalde kiesvereniging of wat voor geloofsbelijdenis hij heeft. Het lot gaf ons gelijke kansen in het spiedend oog van de sluipschutter, zo gped als bij de beet van de ziekte- brengende muskiet. Wij zijn allen gi lijkelijk wel eens hevig eenzaam en h heimwee weet ook al van geen onder scheid. Verdriet noch blijdschap vra gen naar politieke richting of geloofs overtuiging. Aan het graf van een ge vallen wapenbreder leeft maar één leed, zonder nuance, zonder verschil len. En als wij al En als wij al eens niet dit begrip zou den hebben gehad, dan zou het ontroe rende eenvoudige soldatengraf van on ze zo diep betreurde legercommandant een graf als alle andere, temidden van de soldaten, ons die eenheid wel heb ben geleerd. Wij kunnen wijzen op sterke voorbeelden, mijne toehoorders, en daarom hebben wij het altijd zo ui termate goed verstaan, een eenheid te zijn, die dieper ging dan de uniforme kleding die wij dragen. Wij dragen dit in ons als een kostbaar bezit en wij dragen het ook uit naar buiten, als dit nodig is of te pas komt. Ik haal U een voorbeeld aan. Kort leden vertrok het weerschip de Mas” uit de haven van gens aan de grens van bied een ligplaats te gaan innemen ter beveiliging van de KLM-luchtroute naar Batavia. Daar zitten mannen aan boord, die ’n taak moeten verrichten, waarbij prac- tiesh iedere militair is geïnteresseerd. En wat zeiden deze militairen? O, heb ben die mannen niet voldoende ont spanning aan boord? Wij hebben ook niet te veel, maar voor jullie kunnen we nog wel iets missen. En er kwam een filmtoestel aan boord van de jon gens. En een ping-pong tafel. Van de jongens. En ze hadden er wel een nieuwe bibliotheek voor over en wat binnenhuisspelen en zij konden ’t wel eens zonder een film doen, als de mannen, die daar in de Indische Oce aan op een oude Japse tanker rond dobberen, ook maar hun ontspanning hadden. En zij hebben niet gevraagd naar de opvatting of de overtuiging van deze mensen. Zij deden één taak, zij allen voor ons allen. En daarom was het ons een vreugde, hen te hel pen. Door allen voor allen behoeft toch waarlijk niet zo maar een fraze te zijn. Wij zijn niet gebaat met sloaans. als de werkelijkheid niet in overeenstem ming is met de woorden van de slag zin. We waren zo heerlijk vertrouwd ge raakt met dat bekende embleem van de nationale inspanning van allen voor allen en de randtekst: „Ons hart is bii hen”, liet geen plaats open voo- ver schillen. Dat „ons Daarom, ik liet U zien, hoe wij er aan hechten, dat die prettige dingen, die een nationale inspanning van allen voor allen nu reeds enige jaren lang naar hier heeft gebracht, ook inder daad een nationale inspanning blijft, van allen, voor allen. Van allen, onge acht waar zij wonen, op welke kie zerslijst zij stemmen, naar welke kerk zij gaan. Want het radiotoestel, dat uit Nederland komt, speelt er niet an ders om, of het nu werd geschonken door een gereformeerde schoenmaker uit Tietjerksteradeel of door een ka tholieke fabrikant uit het Zuiden. En het Kerstpakket is niet minder wel kom, als een protestantse soldaat het krijgt van een bezwaarde broeder uit het Noorden. Wij hopen alleen maar hevig, dat het niet komt tot het geringste menings verschil onder de schenkers. Want wie zou er de dupe zijn? De soldaat hier, die plotseling zou moeten gaan vragen, wiens hart het eigenlijk is, dat bij hem wil zijn. Die nooit heeft behoeven te vragen, of een bepaalde gave hem wel eerlijk gegund zou zijn, want het kwam altijd uit het grote hart van Neder land. Gelooft me, mijne toehoorders, Uw bewijzen van medeleven zijn ons hevig welkom, maar plakt etiket op De NIWIN doet een beroep op éénheid. Russen er misschien toe zou brengen het been stijf te houden. Ze zijn toch al niet ge makkelijk en leggen het verkeer van het Westen met Berlijn weer heel wat moei lijkheden in de weg, men sprak al, weer van „een kleine blokkade”. De koude oorlog tussen West en Oost duurt dus nog steeds voort. Maarschalk Tito heeft nog eens openhartig gezegd, dat het Westen niet op Zuid-Slavlë moet reke nen als bondgenoot, het wil wel geld voor zijn opbouw van dat Westen lenen maar geen politieke voorwaarden aan vaarden. Hij viel zowel de Italiaanse als Griekse regering aan, doch gaf toch te kennen dat hij de grens met Griekenland eerstdaags wel zou moeten sluiten, om het leven der Zuid-Slavische arbeiders daar te beschermen. Die grenssluitlng zou waarschijnlijk nadelig voor de Griek se partisanen zijn, die tegen de Griekse regeringstroepen strijden. Intussen vraagt men zich in diplomatieke kringen af hoelang Tito het bewind in Zuid-Slavlë nog zal voeren, het is een publiek geheim dat Rusland er alles op zet hem door agenten van Moskou te ^Frysk*Lietebóek”*"immers,' dat zal"een doen llkwideren. De Belgische kabinetcrisis van DruRKerlj Fa. A. J. en Zuidwest Friesland 45e Jaargang Bolswards Nieuwsblad :n MICOLACJZYK IT i- terwijl wij dit schrijven, nog niet op gelost. De heer van Cauwelaert was be zig het pad te effenen voor een regering gevormd uif de Chr. volkspartij, socia listen en liberalen, maar het is mogelijk dat de koningskwestie die plannen door kruist.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1