i „Nieuw Nederland” Buitenlands Provinciale Kroniek Overzicht Hoe het reilt en zeilt in 45e Jaargang No. 56 Vrijdag 22 Juli 1949 We s t> Uitgave OS1NGA Bols werd Habben is habben. mar krijen is de kunst ander geleden hebben, wel wat, (Wordt vervolgd) 1 I V Chinese communistische legers hebben op een vijfhonderd mijl breed front een drievoudig offensief in de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Amerikaanse expansie. Moeilijkheden rond het Atlantisch Pact. In Engeland moet de dollar-imporf verminderen. Hogerhuis ver werpt de nationalisatie. De toestand in China. Krijgt Tsjang Kal Sjek nog een kans? Wapenstilstand tussen Israël en Syrië. Het Pauselijke edict. Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? Ilng Advertentieprijslü cent per m m. Giro 87926 bést munsterje kin tsjin hwat der troch de bank op 'e planken brocht wurdt. len foardiel hat it, der is aksje genöch. nou efkes nei ze gaat zich aanmelden: u nu Een tocht door het geannexeerde gebied drie maal in het Hogerhuis verslagen bij frissing stemming over het regerings-ontwerp op it sil him grif oan it losse de nationalisatie van de ijzer- en industrie. De regering heeft tot nu toe 12 maal een nederlaag met betrekking tot deze wet geleden. De van de financiële confe- „Froh?” peinzend., „ja, Ze vertelt, dat richting van Kanton geopend en zijn zonder tegenstand van enige betekenis naar het Zuiden opgerukt, tussen de havenstad Itsjang en Tsoengjen in de provincie Kiangsi. De in het nauw ge dreven nationalisen zullen nog in staat zijn een half millioen man in het veld te brengen. Door onvoldoende aanvoer worden zij in hun bewegingen belem merd. Een gecensureerd bericht uit Sjanghai getuigt van de vele economische moei lijkheden, waarvoor de communisten staan. Droogte in het Noorden, over stroming in het Zuiden, gebrek aan handel met het buitenland en grote prijsstijging baren het nieuwe regiem grote zorgen. In het bestuur van de nationalistische partij de Kwomintang, te Kanton heeft maarschalk - Tsjiang Kai-sjek medegedeeld, dat het nationalistische China, de Philippijnen en Zuid-Korea besloten zouden hebben, een anti-com- munistisch Pact te vormen. Daar hij echter in naam alleen nog president is van de Zuid-Chinese regering aan het hoofd daarvan staat zijn rivaal ,Li Tsoeng-jen heeft hij waarschijnlijk te Manilla slechts zijn bemiddeling ver leend. Hij is wel door de Kwomintang benoemd tot „oorlogsleider” der partij. Aan Tsiang Kai-sjek wordt het plan toëgeschreven, een internationale bri gade” te vormen tegen het communisme. Naar Reuter meldt, zouden functiona rissen van het State Department der V.S. de Zuidelijke generaals willen hel pen. Men acht het echter niet aanneme lijk dat de V.S. maarschalk Tsjiang Kaisjek zullen steunen, daar hij „poli tiek” bankroet zou zijn. Uit een „geheim fonds” van 100 tot 150 millioen dollar zouden echter de anti-communistische generaals ondersteund kunnen worden. Men verwacht binnenkort een verkla ring van Acheson over de Amerikaanse politiek in China. 1 - us hjoed H Q to sizzen De Friezendei. It wiene gjin tüzenen, dy’t Sneinto- moarn yn it Prinsetün to Ljouwert gear- streamd wiene. Oan it haedbistjür fan it Selskip foar Fryske Tael en Skrifte- I kennisse hat him dat grif net lein. Kos- „Fier om utens" to Sürabaya. It is mei de krite dêrre de lëste moannen net mear sa’t it plichte to wêzen. De léste militaire aksje hat géns bislach lein op it greatste part fan de leden. Dêrom wurde de léste tiid gjin gewoane gear- komsten mear hélden. Wol geane de leden der op gesette tiden op üt om mei elkoar hwat üt to püsten. Fan de krltebibliotheek wurdt tige gebrük makke. Dat is it béste biwiis dat de Friezen om utens it Heitelén tankber binne foar dizze jefte. Léns diz- ze wei tanket de krite dêrom elkenien dy’t yn ’e öfroune tiid boeken stjürd hat. Óm’t de skriuwer yn Augustus nei hüs hopet to gean, is it adres foar brie ven, pakjes, lektuer ensfh. tonei Dhr Kloosterman, Reiniersboulevard, Süra baya. Voortzetting zitting Friese Staten. In de vorige vergadering waren aan Ge deputeerde Staten o.a. door de heer J. Hoekstra enige vragen gesteld betref fende de bestemming van de tewerk stelling van werklozen bij de landaan- winningswerken in het Noorden, als mede de maatregelen op het gebied van- de aardappelmoeheid. Hierop antwoordde Gedeputeerde H. M. Gerbrandy, dat de landaanwin- ningswerken regelmatig voortgang vin den, doch dat bevordering op grote schaal, moeilijkheden met zich mee zou brengen, omdat daardoor bijv, arbei ders aan de oogstwerkzaamheden zou den worden onttrokken. Hoewel het college slechts zijdelings bij dit vraag stuk is betrokken, verleent het toch de volledige medewerking, hetgeen moge blijken uit een kortgeleden ingestelde commissie, die tot taak heeft de belan- en Zuidwest Friesland maar nu Hwat hat Gabe Skroar boai dy’t ryklik wiet oansloech. It waerd in forreinde boel, dat it bistjür bisleat om de middeisgearkomste yn Sealen Schaaf to halden. Dat de stimming net ünder it waer lit hie, die dér wol bliken. Mei greate nocht folge it publyk de prestaesjes fan it Lekkumer ünthalders- koar „Foarüt”, de dichter-declamator Douwe Tamminga, Wybren Altena en in folksdounsgroep. Fedde Schurer röp de leden op ta mear striidberens. Fier- ders waerd de middeis en de jouns yn de Harmony foar de earste kear opfierd i „Hwat de minske sieddet”, toanielstik yn fjouwer bidriuwen fan O. Veenstra. De regisseur Lammert Popma hie de bi- skikking oer in karploech fan spylders, dy’t er üt Frentsjer, Berltsum, Bitgum, Drachten en Ljouwert helle hie. In oorlog over was, stond er van niet zo heel veel meer. We hadden in het geheel nog maar vier kopjes en die waren ook nog boerderij, die wij er de gebouwen vrijwel verwoest de 40 koeien waren er nog 4 Maar gelukkig, nu J Haar ogen volgen onder het vertellen door het personeel, dat de drukte lang niet aan kan en er ook niet op is be reikend. „Met het personeel is het zo moeilijk”, zegt ze. „Ze kennén het vak niet. We kunnen gewoon geen perso neel krijgen. Zo gauw de grenzen ver legd waren, hebben de Nederlandse Rijkswerkplaats Surhuisterveen. Hoewel de officiële opening van de Rijkswerkplaats eerst plaats zal vinden wanneer een redelijk aantal cursisten aanwezig is, werd met de scholing reeds een aanvang gemaakt. Momenteel is de werkplaats bezet door een zestal adspi- rant-timmerlieden en vier adspirant- metselaars. Onze medewerker Hein F, Faber maakte een tocht door „Nieuw Nederland”, zoals hij het onlangs geannexeerde, beter gezegd „gecorrigeerde”, gebied aan onze Oostgrens noemt. Hij heeft er zijn ogen goed de kost gegeven en met veel „nieuwe Nederlan ders” gesproken. IVan de indrukken, die hij in het gebied rond El- ten opdeed volgt hier het verslag in het eerste van een tweetal artikels, die hij over dit onderwerp voor ons blad schreef. marine-basis op Groenland in een fjord „W1U1VU„, herbergier vertelde mij, dat zelfs te Washington vernomen. Het station x x heeft sinds 1941 dienst gedaan als tank- basis volgens een Deens-Amerikaan- se overeenkomst. Thans wordt het sta- tion gebruikt voor brandstoffenvoorzie ning en andere diensten ten behoeve van allerlei schepen. om 90.000 dollar ver- Record aantal toeristen! XI ederland is groter geworden, wel 1N niet zo heel veel, maar dan toch ruim 70 vierk. kilometer. Ook het aan tal inwoners van ons land is groter ge worden, want op die 70 vierkante ki lometer wonen zo ongeveer 10.000 mensen. Ze zijn van nationaliteit ver anderd; van Duitsers zijn ze Neder landers geworden, of ze het goed von den of niet. Er is voor hen wel een en ander veranderd, en voor zover wij t kunnen zien zijn ze er niet minder van geworden. En er .komen er heel wat om te zien, hoe „Nieuw Nederland" er uit ziet. De bus in Zevenaar loopt vol en als ik luister naar de plaats van bestemming die ze opgeven aan de bestuurder, die tegelijk ook conducteur is, blijkt het me dat ruim 90 procent van de inzittenden naar het voormalige Duitse dorpje Elten gaat. Als we rijden neem ik me voor, goed op te letten waar we de oude grens zullen overgaan en we dus in het nieu we gebied zullen zijn aangekomen. Inderdaad, men moet goed opletten, want je merkt het nergens aan. Het landschap is er precies eender,de huizen zijn er niet anders, de mensen, die er op het land werken, zien er net uit als waren ze nooit anders dan Ne derlanders geweest. Zelfs het vee in de weiden (die er trouwens erg klein zijn) en de kippen en honden zien er helemaal niet buitenlands uit. Maar toch is het te merken, vooral in een bus. De toch al niet glijdende bewe- Israëlische en Syrische vertegenwoordigers en gedelegeerden der V. N. hebben een wapen stilstands- overeenkomst geparafeerd. Een Israëli sche woordvoerder zeide, dat de offi ciële ondertekening Woensdag ergens in niemandsland aan de Syrisch-Israëli- sche grens zou plaats hebben. De besprekingen over een wapenstil stand begonnen 5 April in een tent bij Misjmar Hayarden, in Niemandsland. Tot de belangrijkste vraagstukken be hoorden toen het terugtrekken van Sy rische strijdkrachten van Misjmar Hay arden en de uitwisseling van krijgsge vangenen. In een uitzending van Radio Vaticaan wordt verklaard, dat de vier punten van het pauselijk edict over de onverenig baarheid van het communisme met de christelijke leer „niet verder gaan dan zuiver religieuze aangelegenheden". De Osservatore Romano citerend, zegt Ra dio Vaticaan, dat de vier punten „niet gericht zijn tegen enige staat in het bij zonder”. Het was echter „duidelijk, dat het onmogelijk is communistische actie te voeren en tegelijk een goed christen te zijn". Volgens waarnemers in de hoofdsteden op het Europese continent moet een golf van anti-clericalisme door geheel Euro pa verwacht worden, niet alleen in het Oosten, doch ook in overwegend katho lieke landen als Italië en Frankrijk, als gevolg van het pauselijk decreet tegen het communisme. rentie van het Britse Gemenebest heeft Sir Stafford Cripps medegedeeld, dat de conferentie una niem Cripps’ voorstellen heeft goedge keurd, om de dollar-importen te ver minderen, hoewel Canada en Zuid- Afrika niet tot het sterlinggebied beho ren. Desondanks wilden zij het sterling- blok steunen. Cripps achtte herstel al leen mogelijk, indien de V.S. producten kopen uit de afhankelijke overzeese ge bieden, als Malakka (rubber en tin). Bij het debat in het Lagerhuis drong Eden er op aan, dat de Amerikanen meer kapitaal zouden investeren over zee, zoals Engeland had gedaan in de vorige eeuw. Hij vroeg, uit welke lan den, die niet tot het dollarblok behoren, de regering meer wilde importeren. Be- vin zeide, dat hij „niet nog7 een gordijn wilde vormen, door handel met de Sovjet-Unie te beperken”. Het is in dit j ten noch muoite wiene foar dizze dei verband opmerkelijk, dat Stalin de j sparre en it programma klonk as in klok. Britse ambassadeur in Moskou heeft Mei sang en foardracht, folksdouns en ontvangen. Wisjinski was daarbij aan-toaniel koene de lju har formeitsje, wezig. wylst twa sprekkers der wol foar soar- Maandagavond is de Britse regering gen dat de oanwêzigen mei in goede op- j wer nei hüs ta gean koene. Né, j waer lein staal- hawwe, dat de selskipsleden net mach- tich as miggen op Ljouwert tasetten kommen binne. Spitigernóch krigen de thüsbliuwers de moarns ek noch gelyk, hwant de taspraek fan de foarsitter fan it Frysk Boun om Utens en de foar dracht fan Wybren Altena fan Mak- kum waerden biselskippe fan in tonger- moet geregeld worden en dat en on danks haar activiteit duurt het nog schrikbarend lang voordat de mensen bediend worden. Een man schijnt er niet te zijn, wel zijn er een paar mannelijke bedienden, maar het is hier altijd een beetje pijn lijk te vragen naar de echtgenoot. Oorlogsschade. Er zijn ook te Elten verscheidene niet terug gekomen. Ook zag ik verschillen de nog jonge mannen met een lege jas mouw, in een invalidewagentje en net als een der kelners, met een been dat een stampend geluid maakte als het werd neergezet. Aan practisch alle gebouwen is te zien, dat de oorlogsvlam er zengend over heen is gegaan. Alle gebouwen zijn verveloos. In geen jaren hebben ze ook maar een kwastje verf kunnen krijgen. Maar nu zijn ze hard bezig. De hotels worden omzwermd door schilders om ze in de kortst mogelijke tijd weer toonbaar te maken. Een huisvader staat, met het puntje van de tong uit zijn mond, de stopverf wit te schilderen van de juist ingezette ramen. Trots is hij op zijn werk en nog meer op het echte glas in de ramen. „Ja, ja”, zegt hij, „glaas ist besser als hout”. Ben ik met hem eens, want je ziet er beslist meer door. Een magere vrouw staat, met een kind aan haar rokken, voor een aanplakbil jet van de ENKA, waarop deze kunst zijdefabriek vrouwelijk personeel vraagt. De personeelschef van deze ging van de bus wordt stotender. Dat j fabriek zal zitting houden in Elten. Ze komt van de weg, die wèl veel slech- begrijpt het niet helemaal en vraagt ter is. Aan de wegen, die tijdens de mij naar het hoe en wat. Dat lijkt haar oorlog een en ander geleden hebben, wel wat, ze gaat zich aanmelden: is al die tijd niets gedaan. j „Blij dat u nu Hollandse is?” vraag ik. In Elften. Kamer van Koophandel. De Voorzitter deelde in de j.l. gehouden vergadering van de K. v. Kooph. mede, dat omtrent de raccordementen langs de voormalige N.T.M.-lijnen een onder zoek is ingesteld en dat daaromtrent ad vies is uitgebracht in verband met voor genomen opheffingsplannen. De Kamer besloot opnieuw een actie te voeren tot beperking van het door de middenstand gegeven crediet. Deze campagne zal breed worden opgezet, teneinde het euvel van een te lange cre- dietgeving vanwege de middenstand en het te lang wachten met de betaling van de zijde der afnemers in de kiem te smo ren, nu blijkt, dat dit verschijnsel de kop weder begint op te steken. De werkgelegenheid. j?Penbiering is dit stik net, alhoewol’t it De daling van het aanbod van arbeids krachten kwam eind Juni tot stilstand ..„v om daarna in een lichte stijging over te FanYfoüwert geane wy gaan. De afloop van de hooiïng en het einde van de verpiegingswerkzaamhe- den in de landbouw zijn hiervan de re den. Naar alle waarschijnlijkheid zal de stijging van de werkloosheid zich deze maand nog even voortzetten totdat het looftrekken en groenrooien van aardap pelen een aanvang zal nemen. Op 30 Juni j.l. was het aantal werklozen 7.1 per 1000 mannen, dit is 1 meer dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Streekblad voor „Nah, froh?” zegt ze doch, es ist~besser so’ ze het nu veel beter hebben. Ze kan melk krijgen voor de kinderen, ja zelfs >r haar zelf, net zo veel als ze heb- wil. Er is koffie, richtige Hollan- dlscher Bohnenkaffee, en dan is er margarine. Zo iets had ze in geen ja ren geproefd. Hun margarine was op het brood niet te eten. Ook deze uitgeteerde vrouw vraag ik niet naar haar man. Het kind is een jaar of zes. De kinderen zien er trouwens over het algemeen niet zo heel slecht uit. Al leen hun kleren zijn niet veel zaaks. Geen der spelende kinderen heeft he lemaal hele kleren aan. Het zijn ge woon staalboeken van alle mogelijke stofjes. De sigarenhandelaar is ook heel erg in zijn sas. Trots kijkt hij zijn welvoor ziene winkel rond. „Prima Wahre!” Vooral de sigaren worden door hem uitbundig geprezen en dan de shag en de rooktabak. Hij raakt er niet over uitgepraat. De nieuwe Nederlanders kunnen nu ook roken en dat konden verreweg de meesten van tevoren niet, al waren dan de sigaretten in Duitsland vrij. Ze waren heel eenvoudig niet te betalen. „Ja,” zegt de winkelier, „dan kun je het gemakkelijk vrijgeven, als toch n’emand 't kopen kan”. Waar de nieuwe Nederlanders ook buitengewoon over te spreken zijn is de textiel. „Prima, prima”. „Was hier niet te krijgen en als je iets krijgen kon was het zo slecht, dat het niet te dragen was. Ik kocht eens een nieuwe broek”, vertelt een man, die tracht van een ruïne weer een bewoonbaar geval te maken, „die was zo stijf en zwaar als een plank, dat ik dacht, die zal het wel even uithouden. Ik kon er me niet gemakkelijk in bewegen, maar het ging toch wel. Het was regenachig weer en dat had me eigenlijk moeten waarschuwen om de nieuwe broek niet te dragen. De broek werd nat en tijdens het schaften zat ik bovendien nog op een natte steen. In elk geval, na het schaften wil ik het zitvlak, dat vuil en nat was ge worden, met mijn hand wat afvegen... en meteen sta ik in mijn onderbroek. Het zitvlak wel te verstaan”. Het schijnt dat men daar inderdaad kwaliteitswaren had! van Drukkerij Fa. A. J. Zo gauw we echter in het dorp Elten zelf aankomen, merk ik wel dat we op voormalig Duits grondgebied zijn. De opschriften op de winkelramen en de café’s zijn Duits. „Backerei”, „Meister Schuster”, „Gasthof" enz. Wat echter achter de winkelramen is uitgestald is alles Nederlands. Chocolade van Van Houten en Kwatta, beschuit van Ver- I kade, sigaretten, sigaren en tabak van Nederlandse firma’s, verpakte koek, thee en koffie en in de café’s grote re clames van Nederlandse brouwerijen en dan vooral en overal „Bols Het is er vol in de café’s en er wordt veel gedronken, maar heel weinig bier Daaraan kun je direct zien, dat het geen Duitsers zijn die de herbergen be volken. Het zljh Nederlanders, overal vandaan, behalve uit het nieuwe ge bied. Ze komen aan met eigen wagens en met grote autobussen en er is. een gewei Een op Er zijn plannen om een bestaande kleine Jdig verkeer op de slechte wegen, bjj Gronnedal uit te breiden, zo wordt -p Hemelvaartsdag, toen het toch buitengewoon slecht weer was, er een 3000 auto's zijn geweest. „Het is goed". Elten bloeit weer op. „Het is goed zegt de dame die het Gasthof (hotel) adiscussie in de Amerikaanse Senaat hier heel veel gasten,'vooral heeft reeds ernstige meningsverschillen uuk. un Zuiixxcxxvli, maar nu hebben doen uitkomen, welke in de boezem van de mensen geen geld meer. Toen de j de republikeinse partij over het Atlanti- dit hotel l sche pact zijn gerezen. Men ziet hierin een strijd tussen de isolationisten en de internationalisten met als inzet, zoals de gescheurd Van de New York Times zegt: „de ziel en de bij hadden, waren leiding van de republikeinse partij”, wel en van i ke strijd, wanneer de behandeling van over. het programma van wapensteun wordt 2 aait het weer”, geopend, nog wel scherpere vormen zal aannemen. Sommige objectieve waarnemers spra ken reeds de mening uit, dat de stem ming op het kantje af zou kunnen zijn, indien niet vele senatoren zich reken schap blijven geven van de noodlottige uitwerking op Europa, wanneer het pact er slechts bij de haren wordt doorge- dames alle meisjes hier weggehaald, i sleept. Thans blijft men van oordeel, dat Begrijpelijk". n tweederden meerderheid met een be- Maar nu gunt ze zich werkelijk de tijd hoorlijke marge zal worden verkregen, niet meer om even te staan praten. Dit Aan het einde beheert, „dat de Hollanders ^gekomen zijn. Elten was niemand meer om hierheen een uit stapje te maken. In gewone tijden krij gen we 1 ook uit Emmerich, hebben doen uitkomen, welke in de boezem 5- I Bolswartls Nieuwsblad 1 JULIUS MANIOE I I kz>Inkort rlaf rit» Hollanders nakomen “Ct congres za* heel era arm Ér kwam zocht worden- Gronnedal licht bij de om K een ui" Zuidwestelijke punt van Groenland.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1