„De hals van Siitard” Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek In "aken I Hw.t h.« Gabe Skroar Bonnenlijst üs hjoed H O to sizzen Vrijdag 29 Juli 1949 No. 58 en. 49. Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward West- en Zuidwest Friesland Streekblad voor Slot volgt. a. d. 254 alg. d Geldig tot en met 13 Aug. 1949. te te schreef, gelijk een hondenhok met het opschrift „gevaarlijke hond” op een boe renerf, zonder dat er voor gezorgd is dat er werkelijk een hond in dat hok zit ook. Waarschijnlijk zal nu echter de hond spoedig in dat hok zitten. Dan blijven er echter nog de gevaren, welke de Eu ropese landen van binnen uit kunnen, be dreigen. Het communisme is in West-Europa wel teruggedrongen, doch in enige der bij het Atlantisch pact aangesloten landen heeft het nog een zeer belangrijke invloed, met name in Frankrijk en vooral ook Italië en de re geringen dezer landen zullen er, ook in het belang van alle andere leden van het Atlantisch pact voor hebben te wa- Nog meer muziek. Op 30 Augustus zal te Leeuwarden de Koninklijke Militaire Kapel een concert geven in de Prinsetuin. Dit ter afwisse ling van de concerten, die iedere Zater- nöch tiid oerbliuwe foar fortier en sport. Foar it earst nei de oarloch arbeidet de Federaesje fan Fryske Studinteforienings wer mei oan dizze kampen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De FryskeAkademy. De wurksumheden fan de Fryske Aka demy wurde sünt de bifrijing stadichwei ütwreide en bigjinne hieltyd in greater gebiet to bistriken. Bihalven de leargon- gen ta de stüdzje foar Middelbere Akten en de Cursussen foar Fuortset Boukunst Underwiis, binne it fral de wurkforban- nen, dy’t gAns üt ’e wei sette. Njonken de bisteande wurkforbannen, lyk as der binne dy foar lAnboukunde, boukunst, muzyk, geakunde, genealogy, toponymy dy’t allegearre al min of mear bikend wurden binne troch har publi- kaesjes, lêzingen, ütstallingen, priisfra- gen ensfh., sille ynkoarten noch wurkfor bannen oprjochte wurde foar paedagogy, ekonomy, taelkunde, skiednis en miskien folkskunde, De kommisjes, dy’t fan it bi- stjür fan de Akademy opdracht krigeh hawwe, de opset fan sokke wurkforban nen to bisjen en in wurkplan op to stel len, binne mei faesje üteinset. De ynstal- laesje fan in paedagogysk en in sosiael en ekonomysk wurkforbAn sil ynkoarten yn it Coulonhüs (de sit fan de Akade my) plak fine. Foar al dyjingen, dy’t har op Frysk wlttenskipllk gebiet biwege, is de Fryske Akademy in ünmisbere yn- stelling, om’t hja der de mooglikheit fine, melinoar yn kontakt to kommen en op ’e hichte to kommen mei elkoars resul taten. En hwannear’t hja ta publikaesje fan har wurk oergean wolle, is de Aka demy ünmisber: hja moat withoefaek by- springe mei in stevich subsydzje. lit Bistjür hat noch greate plannen op it gebiet fan publikaesjes, wurkforban nen en leargongeri. Miskien sil in part dêrfan yn I960 forwêzentlikt wurde kin- ne. Mar dêrta sille sawol partikulieren en ynstellingen as de Provinsje fiks ta de ponge moatte, wurdt der sein; en wy wolle it graech oannimme, hwant sünder jild komt men net fier yn ’e wrAld. Reg. Omroep Noord 245 M. Abonnementsprijs; 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö sn- 'is- b. grote vraag: Kunnen we nog leven van onze bedrijfjes?” „Hoe groot is Uw bedrijf?” „Drie hectare, al met al.” „Dat is inderdaad niet groot,” moet ik toegeven. Hij scheen voornamelijk aardappelen te verbouwen want weer 1 gon hij over de prijs van de aardappelen. Helaas, zit ik niet in de aardappelhandel en kon ik hem dus niet veel wijzer maken. „De grond lijkt me hier anders niet slecht,” merk ik op. „Neen,” antwoordt hij trots, „de grond is hier uitstekend en we telen dan ook een prima kwaliteit aardappel. Kijkt U maar eens hoe mooi deze er bij staan.” Aan het loof te zien, waarvan de koe doordat zij een muilbrand draagt van gaas, vergeefs probeert wat af te knab- Tito van geheime afspraken met Engeland te hebben gemaakt. Tito zowel als Londen ontkennen dat, maar het ligt wel in het wezen van het huidige diplomatieke spel tussen tussen Oost en West, dat nu Moskou Zuid-Slavië verstoot, het Wes ten het tot zich tracht te trekken, ook al Is de Zuld-Slavische communistische dictator geen haar beter dan welke dic tator ook. Intussen heet het, dat de mi litaire druk van Rusland aan de Zuid- Slavische grenzen steeds toeneemt. Het blijkt dat de Nieuws van V.V.V. Sneek. Het is de Ver. Vreemdelingenverkeer ge lukt de beroemde Engelse muziekvereni ging „The Carlton Main Frickley Col- lierly Band” te bewegen naar Sneek te komen om een concert te geven op de Vrijdagavond voor de aanvang van de „Sneekweek”. Dit corps is in de muziekkampioen- schappen van Engeland, die te Manches ter gehouden werden, als de kampioen uit de strijd gekomen. Voor de vele muziekliefhebbers in onze provincie (en Friesland telt zeer veel muziekcorpsen) is dit zeker een unieke gelegenheid om naar deze overzeese campioenen te komen luisteren. Tegelij kertijd is het een prachtige opening van de Sneekweek die op Zaterdag 13 Aug., aanvangt. De stüdzjekampen fan de Folkshegeskoalle. Yn it earste kamp, dat fan 20- 27 Aug. op Skylge hAlden wurdt, sil praet wurde oer de nasjonale problemen fan in tal folken. Oan it wurd komme in Indonesiër, in Südafrikaender, in Flaming, in Sionist en in Fries, elk oer syn eigen lan en folk. Der sille diskear ek oaren as Frie zen komme kinne, omdat de fiertaei troch de net-Fryske sprekkers de iene kear Hollansk, de oare kear Flaemsk of Südafrikaensk wêze sil. Yn de dêropfolgjende kampwike sil der praet wurde oer de ünderwerpen: „De Classifikaesje”, „De Yndustrialisaesje en har kAnsen yn FcyslAn”, „It Striidboun”, „Sociale tastannen yn FryslAn”, „It plak fan it Fryske folk yn it wrAldbyld fan hjoed de dei”, „It plak fan de „elite” yn üs doarpen en stêdden.” Het Atlantisch Pact er met vlag en wimpel door. Wilt gij vrede, bereidt fU ten oorlog. Een hok met een hond er in. De les van Tsjecho Slowakije. De rol van Tito. Het Duitse probleem blijft. Het verdere nieuws. Tiisdei 2 Augustus: 18.30—19.30. Frysk programma. Earnstich wurd fan Ds. S. D, Mo lenaar fan Musselkanaal Stimmen óf it HeitelAn. De Stoomfyts (IV); lietsjes fan it Frysk studintekabaret De Skümkop. De hüsfrou op 'e tekst oer „Eenzaam Avontuur fan Anna Blaman. In folie pong is in frijpas, dy de greatste gaudief foar in earlik man trochgean lit, mar in lege pong is in lüsangel. De trein dendert door het oude Neder- beien, staan ze er goed voor, maar dan, land van Sevenaar naar Sittard. Het is veel verstand van aardappellof heb ik een mooi land hier. De uitgestrekte rog- ook niet. Maar ik wil verder op en laat gevelden op de glooiende landen roken, hem met zijn koe en zijn antieke ploeg Een eigenaardig gezicht is dat, die ijle,alleen. zacht glooiende land. De vruchten op de velden staan er, zo te zien, inderdaad goed voor. Met de boerderijen is dat echter niet het geval. Verreweg de meesten hebben ontzag lijk geleden. Overal afgebrokkelde mu ren, slecht herstelde daken door gebrek aan materiaal en bij elkaar gelapte hok ken. Dat is in alle dorpen vrijwel gelijk. Ze maken, vooral de kleinere, een trooste loze en sombere indruk. Ik stel me voor, dat ook als alles heel is, het zeer onge zellige dorpen zijn. De meesten zijn geen komdorpen, maar een vrij lange, gerek te streek met zeldzaam lelijke huizen, althans voor mijn gevoel. Hier en daar stap ik nog eens de velden in om te praten met de boeren op het land. Bij allen is het vrijwel hetzelfde als bij. de eerste die ik trof. „Maar eens afwachten of we er nu zullen kunnen komen.” Alles kleinbedrijf. O, ja, er zijn er wel een paar, die meer vee melken, maar dat zijn er dan ook maar een paar. In Havert bekijk ik een boerderij, één van de vele aan de dorpsstraat. De boer i is bezig, met behulp van een ander Hoewel de beslissing over het Atlantisch pact in de Amerikaanse Senaat later kwam, dan was verwacht, was de uit slag van de stemming toch een zeer gun stige. Met 82 tegen 13 stemmen werd het pact goedgekeurd; er waren minstens 64 stemmen voor deze goedkeuring nodig, omdat voor verdragen een twee derde meerderheid vereist is; het verdrag kwam er dus met een ruim overschot. Bijna direct daarna heeft Truman ook zijn voorstel tot militaire hulp aan Europa bij het Congres ingediend. De Amerikaanse regering wil ongeveer 1 milliard dollar bestemmen voor West- Europa, „een gebied welks belang voor onze veiligheid in twee wereldoorlogen Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909: (bijz. arbeid, a.s. moe ders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. 100 gram vlees 300 gram vlees 100 gram vlees 250 gram rijst 200 gram kaas of 250 gr. korstl. kaas 100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). Verre Oosten. Een commissie van zes der knapste kop pen op dit gebied zal de vraag onder zoeken hoe de betrekkingen van het Westen met een eventuele communisti sche Chinese regering die al maar terrein wint moeten zijn, of de Ver. Staten de daar strijdende nationalisti sche troepen moeten blijven steunen en hoe de nabuurlanden beschermd moeten worden tegen het doordringen van het communisme daar. Zelfs de jonge staat Israël heeft al moeilijkheden met dat communisme. De zer dagen waren daar relletjes in ver band met de toenemende werkloosheid. Na een korte regeringscrisis is in Egypte een kabinet van de nationale eenheid gevormd. Bij het schrijven van dit overzicht was de Belgische kabinetscrisis nog niet op gelost, de heer Eyskens (r.k.), die zowel bij de soc.dem. als liberalen een geziene figuur is, deed moeite een driepartijen- regering te vormen. lichting. 400 millioen dollar zouden voort» voor hulp aan Griekenland, Tur kije, Korea, de Philippijnen, Iran enz. be stemd worden. Het beste en modernste oorlogsmateriaal atoombommen uit gesloten zou worden geleverd en als de betrokken landen het wensen komen er Amerikaanse instructeurs mee om de legers in het/gebruik van dat materiaal op te leiden. Natuurlijk zal de Ameri kaanse regering tegenover deze verleen de hulp ook eisen aan de betrokken lan den stellen. Zo zouden Engeland, Frank rijk, Nederland, België en Luxemburg, dus de landen van de Westelijke Unie, gezamenlijk een leger van anderhalf millioen man moeten hebben, dat op elk Sovjet-Unie is, dat de agressie dreigt Hij noemde dit land de mogendheid, die welover wogen een atmosfeer van vrees en ge vaar had geschapen. Truman drong op een snelle afdoening van het wetsontwerp aan, en komt het er, ongewijzigd of enigszins geamen deerd, door, dan zal daarmede aan W.- Europa een Amerikaanse garantie zijn verstrekt, welke bijna niet hoog genoeg geschat kan worden en zal een zeer be langrijke bijdrage tot het handhaven van de vrede zijn geleverd. Zonder deze militaire hulpverlening ware het Atlan tisch pact, zoals onlangs een Frans blad De L. O. F. naar de toeristencentra. Dat de L. O, F. zich er niet toe bepaalt alleen concerten in de grotere plaatsen te geven, maar ook graag naar kleinere oorden gaat, wisten wij reeds Daarom doet het ons goed, dat de plannen om in het zomerseizoen in de toeristencentra te komen concerteren, thans werkelijk heid zijn geworden. Gepasseerde Zondag werd in paviljoen Scheltema te Nes (Ameland) een popu lair concert gegeven. Het was de eer ste keer, dat een dergelijk orkest Ame land bezocht Helaas had de publieke be langstelling groter kunnen zijn. Voorna melijk zal dat zijn reden vinden in het feit, dat wij Zondag de eerste werkelijk zomerse Zondag in dit seizoen beleefden. De meeste badgasten zullen dientenge volge aan het strand en de zee de voor keur hebben gegeven boven een warme zaal. Wat dat betreft liet het weer de L. O. F. dus in de steek. Wij zullen ho pen, dat dit morgenavond niet het geval is. Dan wordt namelijk in het openlucht theater te Appelsga een concert gegeven. dagavond gedurende het zomerseizoen door de Leeuwarder corpsen zelve wor den gegeven. Voor de vele muzieklie’fhebbers In Fries land is dit een unieke gelegenheid dit beroemde corps te horen spelen. Voedingsmiddelenkaarten 909: 241 vlees a, b, d 242 vlees a, b 243 vlees d 244 alg. a, b, d 246 alg. a, b witte rookwolken boven de buigende Het is alweer een mooie tocht door dit roggehalmen.x De rogge bloeit en de wind, die de hal men doet buigen blaast de fijne, grijs- wïttle korreltjes 'in grote, doorzichtige sluiers over de golvende velden. Er wordt veel rogge verbouwd en heel Limburg rookt. Tussen; het grijsgroen van de roggehalmen kleurt het sterk blauw van de roggebloemen en blinken als klodders verf de helrode klaprozen. Ook nu is de overgang van het oude naar het nieuwe gebied niet anders waar te nemen dan aan de wegen, welke hier nog slechter zijn dan bij Elten. Overigens ben ik hier in een echt boe renland, maar een arm boerenland, het land van de kleine boeren, zoals dat trouwens bij Elten ook was. Dat het het land van kleine boeren is, merk ik al direct vlak bij het dorp Tüddern, waar een boer bezig is de voren van zijn aardappelakker op te ploegen. Nu is dat niet zo’n merkwaardig verschijnsel, maar wel de ploeg waarmede het ge daan werd en het trekdier, dat daarvoor gespannen was. Het is voor ons nu een maal een eigenaardig gezicht, een koe voor «en ploeg gespannen te zien, en dan nog wel een melke koe. Natuurlijk maak ik een praatje met de man. „Geeft die koe nog melk ook?” vraag ik. „Ja, natuurlijk,” zegt hij, „maar niet zo veel als een koe die niet behoeft te ploe gen.” „Gaat dat anders goed, een koe voor de ploeg?” „O, ja, dat gaat best. De moeder van deze is trouwens nog beter. Het zou na- j tuurlijk beter zijn als ik ze in de wei of op de stal kon laten, maar ja, mijn I bedrijf is te klein. Een paard kan er niet af.” „Heeft U meer vee?” „Ja, de twee beesten die ik net noemde en dan nog een pink en een paar scha pen.” De boer is ongeveer 50 jaar oud en als ik hem vraSg hoe of hij de verandering van nationaliteit vindt, antwoordt hij bedachtzaam: „Maar eens afwachten, hoe of het voor ons worden zal. Ik vraag me af, wat zullen mijn aardappe len opbrengen? Zullen we nog kunnen bestaan?” en dan plotseling van onder werp veranderend, zegt hij: „Verschil lenden van ons hebben nu juist niet zo’n gunstige indruk van de Hollanders ge kregen.” „Hoe dat?” vraag ik zeer benieuwd. „Nou, zo gauw de grenzen open waren, zwermden de kooplui het land binnen. Natuurlijk een hele hoop reizigers van alle 'mogeilijke firma’s die de winkels wilden bevoorraden maar ook veekoop lui en antiekkooplui en mensen die alles opkochten wat ze maar los konden krij gen. Hier was natuurlijk wel wat te koop, want iedereen moest geld maken. In zover was dat allemaal normaal, maar is aangetoond”, aldus heet het in de toe minder werd het, toen verschillende van mijn kennissen het gebeurde geld wil den besteden. Toen bleek, dat men hen oude tientjes had aangesmeerd, die niet meer in omloop waren en dus waar deloos.” „Dat is schoftig,” zeg ik uit de grond van mijn hart, „maar naar dergelijke gemene individuen moet U de Hollanders niet beoordelen.” ,Dat weet ik natuurlijk ook wel, maar dit was helaas de eerste indruk.” „De indruk, die wij enige jaren geleden van de Duitsers gekregen hebben, was nu ook niet bepaald gunstig,” breng ik hem onder het oog. „Och, ja,” bekent hij, dat ik nu zo erg op „den Prüs” gesteld ben, kan ik ook i moment gereed zou moeten zijn om op niet zeggen. Maar ziet U, bij ons is de te treden. In zijn boodschap heeft president Tru man er geen doekjes om gewonden, dat het van de zijde der mannelijk persoon, zijn woonhuis ween ken, dat de communisten zich door uit- endgszins bewoonbaar te maken. Ze metselen en timmeren er lustig op los. Niet, dat ze geen tijd hebben voor, een praatje, zo is het daar nu ook weer niet. Hij laat me de stallen zien, be staande uit een stuk of wat lage hok ken. Een enkel jong beest staat op stal, de rest van zijn beestjes loopt momen teel nog buiten, maar wordt tegen de avond ook op stal gezet. Daar worden ze dan bijgevoerd met groenvoer. De vloer van de stallen bestaat .uit hard gestampte aarde, waar een goot inge graven is voor de mest. Stro hebben de kleine boeren blijkbaar wel, want er lag veel stro in de stallen. Het was er warm binnen en niet helemaal brandschoon. Het erf was erg rommelig, maar dat kon ook niet best anders met dat vele puin en de kalkbak en de bakstenen en het hout. Het bedrijf van deze boer is precies tweemaal zo groot als dat van de man met de koe voor de ploeg. Hij heeft 4 melke koeien en twee stuks jong vee, en.hij heeft een paard. Hij heeft 6 hectare land en behoort daarmede al lang niet meer tot de kleinsten. Ik heb een aanplakbiljet gelezen op een schuurdeur, daar vlak bij, waarbij de boeren werd verzocht hun melk „Sau ber” naar de „Molkerei” te brengen, om dat de boter die daarvan gemaakt werd voor de export bestemd was. Op zijn vraag naar de melkprijs, waarbij hij mij mededeelde, dat ze, zolang ze Duitsers waren geweest, 20 pfennig had den ontvangen kon ik hem vertellen, dat ze nu in elk. geval meer zouden krijgen, daar 20 pf., omgerekend naar de koers van 80 cent die ze voor hun marken hadden gehad, maar 16 cent had be dragen. holling van binnen uit meester van de macht in hun land, waardoor het in de invloedssfeer der Russen zou te recht komen, zoals dit is geschied met Tsjecho Slowakije. Het gevolg is geweest, dat het in dat land niet alleen met de politieke, maar ook met de geestelijke vrijheid is ge- i daan. Dit laatste tekens zich thans voor- al in de strijd tegen de Katholieke kerk, die haar priesters echter heeft bevolen een vastberaden houding tegen elke druk van regeringszijde aan te nemen en liever gevangenschap te kiezen boven toegeven. Het feit dat slechts een enkele van de duizenden priesters de z.g. „katholieke actie” van de regering steunt, op deel neming waaraan het Vaticaan de straf van excommunicatie heeft gesteld, be wijst, dat Moskou en zijn satellieten in Tsjecho Slowakije moeite zullen hebben het volk de nek te doen buigen, en als er eens een internationale crisis zou uit- barstem, de communisten op het uitbre ken van actief verzet in deze satelliet staat zullen moeten rekenen. Ook de nabuurstaat Zuid-Slavië doet weer van zich spreken. De Russen be schuldigen et' nu Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Fansels sil der yn beide kampen ek ge- Vrijdag 29 Juli worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233. 235, 236, 237, 238, 239 van de bonketen 905 kunnen worden vernietigd. Uitgave van West-Duitsers weinig voor herbewapening en voor deelneming aan een of ander blok voe len. Het hevig verzet daar door de soc. democratie tegen de ontmanteling ge voerd, de er voortwoekerende anti-Jood- se stemming en een zich steeds verder uitbreidende ondergrondse na^i-bewe- ging bewijzen mede dat de wereld van het Duitse vraagstuk nog niet af is. Evenmin als van dat van het Verre Oos ten. De regering der Ver. Staten heeft zich thans met ernst gezet aan de be studering van de kwestie der Ameri kaanse politiek in dat 45e Jaargang A 01- Ir MACKENZIE KING c. Boiswards Nieuwsblad x I J4V4 40 C44 W W4 VV44 4HW.iv dvv. da V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1