„De hals van Sittard” L J Martinytoer i In Fan de el^hJL£“cl^h.CLS door Nederland üs hjoed H O to sizzen No. 59 45e Jaargang Dinsdag 2 Aug. 1949 Streekblad voor West- Drukkerij Fa. A. J. O SIN GA Bo I s ward H. F. F. ken, geen raam meer heel. komt de oanliz: De bimanteling, de po-lreade swarte beijen as ünderteelt, as ik naïef. hagen foar de lege, meije net üntbrekkehjir namlik brükt. It ien is apels en par- heb ik er nergens gezien. Of moet de oplossing van het vraagstuk worden gezocht In de opmerking van een oude vrouw uit het nieuwe gebied, vlak bij de Nederlandse grens; Er zitten hier kolen! De Limburgse mijngangen lopen inderdaad hier en ,daar reeds tot aan de Duitse grens. Te Breskens heeft burgemeester J. A. Eekhout het nieuwe electrische mijntoe stel in gebruik gesteld. Te Groningen is de grote nieuwe be graafplaats „Selwerderhof” in gebruik genomen, waardoor een eind is gekomen Troch in lyts kielgat kinne greate dingen gean. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 een 22-jarig winkelmeisje aangehouden dat in drie jaren tijd ten nadele van haar patroon kans heeft gezien een bedrag van ruim f7000 ui't de winkellade te ont vreemden. Vaarwel. Na vijf maanden gedwongen rust op het Bloemendaalse strand Is het Zweedse stoomschip C. A. Banck Don derdagmiddag weer In zijn element te ruggekeerd, Nederlandse sleepboten sle pen de C. A. Banck weg, Het kan verkeren. Werd er aanvankelijk geklaagd over de te geringe aanvoer van haring, de laatste tijd komt er zoveel aan de markt te IJmulden, dat men enige trawlers niet meer uitzendt. Bovendien zal een aantal trawlers in Engeland markten, waar het haringseizoen mislukt is. Doe je best. Ruim 1300 militairen in In donesië zullen in September het midden standsexamen afleggen. Het examen zal geheel schriftelijk worden afgenomen. Ongeval. Een auto, waarvan de motor op een onbewaakte overweg afsloeg, is te Rechteren door een trein van de lijn ZwolleOmmen gegrepen. De bestuur der Van D. uit Hardenberg werd ge dood. Nog een. Op een onbewaakte overweg te Brummen is de 26-jarige K. uit Hoven bij Zutphen, die per fiets passeerde, door een trein gegrepen en gedood. Een noodlottige ruzie heeft te Naarden plaats gehad, waarbij de 29-jarige tuin- dersknecht J. Put| uit Naarden van een 24-jarige collega uit Huizen een slag heeft gekregen, die zo ongelukkig aan kwam, dat Put in elkaar zakte en ter plaatse is overleden. Gezinsstrand. Te Scheveningen zal een gedeelte van het strand tot „gezins strand” worden Ingericht, waar kinderc- i It greate foardiel fan fruit tsjinoer grel- zljn os, of misschien moet het wel net I de lelt him binammen yn It arbeldspro- andersom wezen en is het de os en de bleem. Men kin dit mei hiel hwat om- hael fan wurden en bigripen sizze, mar ek rjocht op 'e man óf. En dan is it sa, dat yn it greidebidriuw 8 oant 10 H.A. lÊn brükt wurde om ien man wurk to jaen, wylst yn it fruitbidriuw foar eltse H.A. in man nedich is. Alle minsken, dy’t in oplossing bisykje foar it probleem fan ’e lünhünger, kom- me hjoed as moarn foar deselde frage: De prijzen op de vrije markt in Indonesië zijn weliswaar sterk gedaald, doch zijn nog steeds het 10-voudige van 1938. Om een juiste vergelijking te kunnen maken, zijn de prijzen van 1938 op 100 gesteld. Daarna is verhoudingsgewijze het cijfer berekend voor een pakket bestaande uit ongeveer 20 verschillende soorten levens middelen. Het gemiddelde van de vier markten Batavia, Bandung, Semarang, en Sura baja, is wel kenmerkend te noemen voor geheel Indonesië. Over de prijsontwikkeling zelf valt het volgende op te merken. Door schaarste en onregelmatige levering van het ach terland stegen de prijzen tot begin 1947 tot een onrustbarende hoogte. In onze Zij wel. Een buitenlander, die van een Nederlander een auto te leen kan krijgen, zal hier in den vervolge ook des Zon dags mee mogen rijden. Het dure leven. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de prijs indexcijfers van het gezinsverbruik per 15 Mei iets gestegen. sta te kijken, komt een Nederland- i de jonge man fan boereöfkomst. Dit bi- militair, vergezeld van een vrouw, ’t driuwstype is to finen yn in fruitbidriuw fan sa’n 3 oant 4 H.A. Hjir fine daliks romme. Linkendewei komt sa Jablk yn 'c broek. It oare systeem is, dat men tus- [Aanhouding. De recherche te Venlo heeft berekening gold voor 1938 100, terwijl begin 1947 was gestegen tot 3000-5000. In het *tweede halfjaar van 1947 zette een sterke prijsdaling in, die zich in 1948 wist te' handhaven. Dit is voornamelijk te danken aan een sterk ontwikkelde productie. Plaatselijke prijsstijgingen konden bedwongen worden, zodat het er naar uitzag, dat uitzonderlijk grote prijsstijgingen waren overwonnen. In het tweede halfjaar van 1948 werd Indonesië geteisterd door een langdurige droogte. Een prijsstijging was een niet te ver mijden gevolg, doch begin 1949 trad op nieuw een gezonde daling in, die naar men verwacht, geleidelijk aan zal dóór zetten. Jagers hadden pech. De grote klopjacht op de wilde zwijnen, welke in de omge ving van de Roestelberg bij Waalwijk werd gehouden, heeft geen resultaat ge had. Zonder spelen weer kampioen. Daar de heer Lod. Prins heeft medegedeeld, dat hij in September niet tegen dr. M. Euwe kan uitkomen in de strijd om het per soonlijk kampioenschap schaken, heeft de K.N.S.B. besloten, dat de heer Euwe de titel van kampioen behoudt. Beschermt de dieren. De wereldconfe rentie over dierenbescherming wordt in Augustus 1950 te Den Haag gehouden. Het congres, dat ongeveer een week zal duren, zal p.mt. behandelen het inter nationale transport van dieren, de qua rantaine, het vraagstuk der „olie-vogels” de internationale wetgeving op het ge bied der dierenbescherming en circussen en dierentuinen. Een geval'van nekkramp heeft zich an dermaal voorgedaan in de Oranje Nas- sau-kazeme te Bergen op Zoom. De pa tiënt, de dienstplichtige soldaat V. uit Oudedljk (Z.H.) is naar het Burgergast- huls overgebracht. Zijn kamergenoten zijn in quarantaine. Alle maatregelen zijn getroffen om uitbreiding te voorko men. Bij het omslaan van een kano In de Mer- wede nabij Sliedrecht zijn de drie inzit tenden te water geraakt. Slechts een van hen kon zwemmen. Van de beide ande ren is er een, de 20-jarige K. uit Slie drecht, verdronken. De andere kon wor den gered. De Nederlandse bankiers hebben zich te Amsterdam in een landelijke organisatie verenigd. Het beroep tegen een beslissing van de minister van Oorlog, waarbij luitenant kolonel H. J. van Steensel ontslag is ver leend, werd ongegrond verklaard. .400 gasten waren te Terneuzen bijeen om het 50-jarig bestaan van de Eerste Nederlandse Coöp. Beetwortelsuikerfa- briek te vieren. Droevig. De recherche te Maastricht heeft vier jongens van omstreeks 16 jaar gearresteerd, die tal van winkeldiefstal len hadden gepleegd. Tragisch. In de Maas bij Grave is een 30-jarige bewoner van Qroenlo, die met yacantia was, verdronken. Gefeliciteerd. Te Roosendaal heeft Piet Bartelen zijn honderdste verjaardag ge vierd. Verdronken. Bij het spelevaren op een vlot In de Maas, onder Venlo is een 10- jarige jongen te water geraakt en ver dronken. jR Maar nu kwam de aap uit de mouw. „Och ja, die 2q pf. Weet U, we brach ten niet zo heel veel melk naar de Mol- kerei. Het meeste karnden we zelf en de boter werd zwart verkocht. Zo ging het ook met het varkensvlees en daar door konden wij er komen. Maar dat is nu afgelopen, dat U begrijpt wel, dat we ons zorgen maken. Nu weet ik wel, dat we onze toekomst ook niet op de zwar te markt konden opbouwen, maar ja, zolang het ging, konden we er toch maar van profiteren.” Hij ziet het niet zo gunstig in en is van oordeel, dat een Hollandse arbeider het vrij wat beter heeft. Hij ziet ze dan wel door hun dorp fietsen op blinkende rij wielen en in kleurige kleren. Hij zelf heeft geen hele broek meer aan en met de kleren van zijn kinderen kon het ook wel beter. Ik wijs er hem op, dat „in lytse baes better is as in greate feint”, maar dat wist hij al. „Ach ja,” zegt hij, „ik ben blij, dat ik weer in mijn bedrijfje ben. Als soldaat ben ik heel Europa doorge trokken en ben via Scandinavië weer thuis gekomen. Het meeste was wel ka pot toen ik weer hier kwam, maar mijn vrouw en kinderen leefden toch nog. Ja, der Hitler.. En toch was het in ’t be gin goed. Iedereen had het goed; er wa ren geen werklozen meer, Iedereen had volop werk." Ik wijs om me heen naar al die kapotte huizen, waaraan de mensen druk bezig zijn ze weer bewoonbaar te maken en zeg: „Nu hebben ze weer volop werk. en ook door Hitler.” „Recht haben Sie,” zegt hij, helemaal niet opgewekt. Mijn tocht gaat verder en ik probeer een ongehavende boerderij te vinden om er een foto van te maken. Dat is niet zo gemakkelijk, aan allemaal mankeert wel wat. Uitgesproken boerenland hier met een boerenbevolking. Oude uniformen zie je hier practisch niet. Hoogstens een enkele oude soldatenpet. Maar wat je hier naar verhouding net zoveel ziet als in Elten en omgeving, zijn de Kriegs- beschadigten”, zoals ik ze op een aan plakbiljet van de Raad van Arbeid ge noemd zag. Mannen met lege jasmou wen, een flodderende broekspijp en een stok, invalidewagentjes. zelf maar eens kijken. Alles staat open, dat U kunt er zo in.” Goed, ik ga kijken, maar het is helemaal niet leuk. Het is inderdaad zoals hij mij juist verteld heeft. De trapleuningen zijn afgezaagd en stuk geslagen. Zolder op gebroken en overal om me heen stuk geslagen vensterruiten. In geen enkele deur zit meer een kruk voorzover dan nog van deuren gesproken kan worden. Enkele vertrekken zijn afgesloten en men kan er door de kapotte ruiten wel het hoofd insteken, maar door de deur zal niet gaan, want die is op slot en de sleu tel is er niet. Het ziet er droevig uit, dit beeld van zinloze vernieling. Ik heb ineens geen zin meer en wil terug naar 't oude Nederland. Dat is niet zo’n grote moeite, want met een paar stap pen ben ik er. Nederland heeft er nieuw gebied bij ge kregen, een gebied met vele slechte we gen, met vele kapot geschoten huizen, met een zeer arme bevolking. Het doet er, voorlopig althans, nog echt Duits aan, al zijn dan ook de winkelvoorraden voorzien van Hollandse etiketten en al staat er dan ook aan de ingang van de „Sandgrube” zo'n echt Nederlands bordje van „Verboden Toegang”. Voor een gewoon mens is het onbegrij pelijk wat we met dat nieuwe gebied denken te winnen. Alleen het weer goed berijdbaar maken van de wegen komt al kapitalen te kosten. Overigens zijn ze er al mee begonnen om die te herstellen. Het Nederlandse „Kleine-boeren-vraag- stuk” wordt er groter door. Industrie Zuiderzeeland. De Poldercommissie voor algemene belangen stelt voor, een 12de provincie te vormen, Zuiderzeeland ge naamd, welke provincie zeven gemeen ten zou omvatten. De Scheveningse vissershaven. B. en W. van Den Haag hebben zich tot de rege ring gewend met het verzoek, zo moge lijk een nieuwe vissershaven voor Sche veningen aan te leggen, daar de oude haven in deplorabele toestand ver keert. Lieuwe Noormannen. IJmuiden beleefde een in- en uittocht van 52 namaak-Vi- kingen, die op weg waren naar Enge land om daar de Noormannen-invasie v.an 1500 jaar geleden op te voeren. Gegund succes. De inzamelingscampag ne van het Rode Kruis, in de maanden Mei en Juni gehouden, heeft bijna een kwart millioen gulden meer opgebracht dan in 1948. De oogstvooruitzichten voor het fruit luiden zeer gunstig hoewel ook in de fruitteelt de invloed van het droge weer merkbaar wordt. Vooral op hogere gron den wordt hier en daar al bladafval waargenomen. De generaal kwam en zag. De opperbe velhebber der West-Europese strijd krachten, generaal J. de Lattre de Tas- signy, bracht een bezoek aan ons land. bruch staat een kleine noodkerk met een groot houten kruis naast de ruïne van een huis of misschien is het de oude kerk? Overal aan de weg, en dan vooral op kruispunten zijn Heiligenbeelden aan gebracht. Maar priesters heb ik er geen één gezien. Wat voor ons ook een heel merkwaar dig gezicht Is, dat overal langs de we gen mannen, vrouwen en soms kinderen met een paar koelen, ook wel eens één koe, aan een touw bij de bermen langs gaan, waar ze het vee dan laten weiden. Natuurlijk moest ik weten waarom ze dat deden, „Wlr haben keln Wiesen ge- nug,” was het antwoord op mijn vraag. Overigen* lijkt me dat een dure manier van veevoederen, alg men tenminste de mensen, die bij de koeien zijn en blij ven, per uur moet ultbetalen. Het Is al avond als Ik nog gelegenheid krijg een aardig plaatje te maken. Een boer komt aangelopen met een os voor een heel plat wagentje, waarop alweer een primitief stuk landbouwgereedschap ligt. Ze doen het kalm aan, de boer en ken de bliuwende beammen. oare soar- ten set, dy t daliks frucht jowe mar mei in jier as hwat har béste tiid hawn hawwe. Men neamt dit „wikers” yn tsjln- stelling mei de „blluwers”. De earsten stean op swakke Onderstammen en jowe yn strükfoarm hast fan It earste jler 61 frucht. De blsteande f'ultbldriuwen yn Fryslén blstean foar twatredde part üt parren en foar lentredde üt apels, mar freget men de praktykminsken, dan hie- ne se dy forhfilding leaver oarsom, De apel fan it goede soarte, de Ooudrelnel (Schone van Boskoop) de Jonathan, dj Bramley Seedling en de Groplnger Kroon hearre ta de béste soarten foar wlnter- apels. En krekt dizze soarten binne wis fan in lange merk en in goede priis. Dêr- neist kin ek de Cox Orange, de Notaris appel en de Franse Kroon neamd wurde, mar de earsten gean dermei, net altyd yn smaek, mar wol yn opbringst en priis. By de parren nimt men foar de bütenste rigen in pear béste stienparren (stoof- parren) omdat dizze meiiens tsjinje foar biskutting. De St. Remy is hjirfoar de béste, wylst ek de Gieser Wildemans in bulte brükt wurdt. De Conference is hjir de hünpar, dan komt de wynpar (de Zwijndrechtse) en de bikende soarten. Bonne Louise en Clapp’s Favourite. Dit binne allegearre A.soarten, dy’t hjir yn de Fryske prak- tyk har deugd biwiisd hawwe. En mei klam moatte wy sizze net it advys to folgien fan immen üt in hiele oare hoe- ke fan it lün, hwant ek by fruit is it sa: groun, wyn, wetterstén. sykten freegje yn eltse streek har soarten. Men sil dan yn it earstoan troch de ünderteelt fan witlof en beantsjes de hier meitsje moat te ,en de beammen goed opkweekje en ..I oare kear jit oer opbring- sten en prlzen inkelde nijsgjirrige dingen. bidjerre. Is men hjlrmel klear, dan komt de biplanting seis. In fruitbidriuw yn 'e moderne tiid is op bond op in stikmannich goede soarten, net to folie, dat jowt inkeld forlies en lülle mear wurk. Hwant it stiet sjesa; eltse soart hat syn eigen easken hwat bimesten, snoeijen en sproeijen oanbi- langet en al dat wurk hlnget gear mei de tiid fan üntjaen, knopfoarming, bloei en rypjen, Hoe mear farlaesje, hoe faker men moat, hoe slimmer It wurdt alles op tiid to dwaen, it krekte persintaesje fan sptiltmiddels to finen. Fruitteelt bf- tsjut hoe langer hoe mear: speclallsaesje en gjin „manusje fan alles" spylje. It fierst Is men hjirmel glen yn sommige streken fan It Utrechtse, hwer’t men bl- driuwen fynt mei inkeld ien, soarte fan apels. Ik seach by Culemborg in höf mei inkeld goudreinetten, fiif H.A. great. Leit men( nou hjirneist in ütderwetske höf sa’t hjir yn Fryslén ek noch inkelde bin ne, dan bistiet dat hast üt likefolle soar ten as beammen; strüken, healstammen en heechstammen, fan alles fynt men der tusken. Foar in öfstoarne apel is in par yn ’t plak komd, in oaren is ominte, in tredden draecht allinnich fan boppen hwer’t er noch hwat Ijocht en romte fynt mar it gehiel is in karikatuer fan in fruitbidriuw, it is in pielersboel, dy’t alle jierren jild en wurk kostet. De oanplant is in wichtich ding en as oer ien ding is, hwer’t men deskundich advys by nedich hat, dan is it dit. Yn Fryslün moat men dat freegje oan del Het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem mag zich ook dit jaar in een grote be langstelling verheugen. Reeds dezer da gen werd de 100.000ste bezoeker ver wacht, dat is een maand eerder dan in het recordjaar 1948. Te Alteveer (Gr.) is het 2-jarig zoontje aan het begraven op de noodbegraaf- van de landbouwer L. Mulder aldaar bij plaats aan de Winsumerweg. de ouderlijke woning in een vaart ge-< Het is hier een katholieke streek. In Iser- j raakt en verdronken. Negen jonge Ierse boeren zijn de gast van Nederlandse collega’s. De eerste vijf dagen brengen ze door op de Volksho geschool te Bergen; daarna verblijven zij op de boerderijen van hun gasthe ren. i Hwat hat Gabe Skroar meters achteruit moesten. Daar hebben mear biskutte plakken. Hwant der hin bcljebeamkes dertusken. Mei ze toch zo’n hekel aan. Maar gaat U get in bulte fan óf: de wyn kin in heap I beammen groeije, wurde de beijen op- Uitgave van en Zuidwest Friesland boer. Ik heb trouwens toch de hele dag al de indruk gekregen, dat het tempo waarin de mensen hier werken wordt bepaald door de snelheid, of liever de traagheid,, van het hoornvee, dat ze voorj hun landbouwwerktuigen spannen. Bij de oude landsgrens staat een groot, gebouw, dat er zo van buiten gezien, ta melijk (ongeschonden uitziet. Eén van die beste gebouwen die ik op het nieu-|Hwa jowt üs in bidriuwstype, dat de we Nederlandse gebied heb gezien. Het minsken wol leit en dat harren oan lün is het oude „Zoll-ambt” Juist als ik daaren doarp bynt, wylst der ütkomst is foar naar r1* se gebouw uit „Het is een schandaal,” zegt hij kwaad, in man as twa it hiele jier oanslach „hoe ze daar hebben h” s gehouden. Een wylst yn de tiid fan it plokjen losse sei- prachtgebouw. Er zouden best vier ge- zoen-krêften derby brükt wurde moat-;..Ju.„..^v6Jx, w zinnen in kunnen wonen, maar het moet te. Is it bidriuw yn föle dracht, dan bin-Rykstünboukonsulint, in man, dy’t alhiel eerst weer geheel worden opgeknapt. En ne der trije man nedich. In wichtige fra- j forgees it alderbêste en aldernijste oan wanneer gebeurt dat. Er is niets meer ge is dy fan ’e groun. Dêrom moat in de minsken fortelt. Dat advys komt yn I heel. De leuningen van de trappen heb- deskundich Ündersiik foaröf gean. Is dat greate linen hjir op del. gjin kersen en ben ze afgezaagd, de zolders uitgebro- gunstich en rounom binne dy kansen, dan gjin prommen, mar apels en parren en ken, geen raam meer heel.” komt de oanliz: De bimanteling, de po-lreade swarte beijen as ünderteelt, as ic c|| uea[ „Wie hebben dat dan gedaan?” vraag pulieren foar de hege winen en de elzen-1 men dy kant üt wol Twa systemen wurde fin3erhöide In ik nafef. hagen foar de lege, meije net üntbrekke hjir namlik brükt. It ien is apels en par- „De Duitse douane, toen ze enkele kilo- en moatte hjir efkes steviger as op oare ren en sa lang dizze lyts binne stroken biskutte plakken. Hwant der hin bcljebeamkes dertusken. Mei dat de spelen. Bolswards Nieuwsblad PRIJZEN VAN VOEDINGSMIDDELEN IN INDONESIË (Indexcijfers) 15000 5000 4000 4000 3000 3000 2000 2000 1000 1000 1949 rVPCLT-PA 1948 V 1 j ICT-TTR - BATAVIA -- BANDOENG SEMARANG SOERAB AJA Jan. Apr. Ju 1947 I SUR

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1