GESPREKKEN met bekende personen r :-7< Martinytoer hjoed n n sizzen Fan de door Nederland 'c ■■■■■■■■■tal No. 61 45e Jaargang Dinsdag 9 Aug. 1949 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave DruKKerlj Fa. A. J. OSINGA Bo 1 ward van us to folie, hwant dan UB’ «ito PYT. 3 I n n n irovincie kunnen noemen, et algemeen belang van earlike, soune arbeid klear, dat net driuwt nel yndustry of bü- mar yn it eigen gea fêsthêldt. lyn is der al ris praet fan west, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetillng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 gefun- dan is De Egyptische regering overweegt om aan de V. S. te vragen haar in het Marshall-plan te betrekken, zo deelde de nieuwe premier Sirry Pasha op een persconferentie mede. Priizgje my net to mocht ik to folie sin oan my seis krije en dan hie op it lést gjin minske mear sin oan my. Het oefenescader van de Kon. Marine dat dit najaar naar de West zal uitva ren bestaat uit het vïiegkampschip Karei Doorman, de luchtverdedigingskruiser Jacob van Heemskerck en de onderzee- bootjager Johan Maurits van Nassau. De schepen zullen begin December vertrek ken en worden begin April 1950 terug verwacht. Yn it foarige toerpraetsje haw ik sein, dat der de earste jierren twa methoaden binne om üt de jonge fruittün in bistean to heljen. len derfan wie de Ünderbou mei griente. In lêzer nimf my dat kwea óf, omdat hy mient, dat der al tofolle grientebouwers binne en der hoege dus bileaven net mear by. En hjirmei sitte wy dan fuort daliks yn it probleem fan de öfset fan it prodiïkt. Lit ik mar daliks sizze, dat ik it wol aerdich iens bin mei myn Kimserter briefskriuwer oer it feit, dat der oan ütwreiding fan de griente- bou nuodlike kanten sitte. Mar salang de beamkes lyts binne leif it lan der sa hinne, dat der hwat dien wurde moat om dizze jierren troch to kommen. Kin dat ?Tnei in pear jier grientebou, dan docht men dat, kin dat troch wikers op swakke onderstammen, troch rabarber of ierbeijen, dan siket men it dy kant üt. It is mar om in pear jier to dwaen en ik leau net, dat de grientemerk der da liks lést fan kriget. Folie bilangriker is de fraech of de öfset fan fruit jit takomsf hat. En dan miene deskundigen fan al! Foarst al omdat wy de measte jierren mear fruit ynfiere dan fuortstjOre. De sifers oer de jierren foar de oarloch litte sjen dat tsjinoer in ütfoer fan f 28.000.000 in ynfoer fan likernóch f41.000.000 stie. En it measte fan dat ütfoerde fruit wie fan minne kwaliteit foar de pulpfabriken. FRELLE KEATSEN. Sportdei, nasjonael bikend, Rispe moanne, Fryslans soannen, Binne trou op it aljemint. Wedzje hwa’t de klokjes wint. Jonges, fluch en fris yn ’t perk, Kinber oan it nümermerk, Foar de sport nea kÊld of lij, Wommels Frelle-keatspartij. Flagge wappert fan ’e torn Pompeblêdden. Doarpen, stêdden, Komme tsjin elkoar yn ’t fjür. Keatse mannich fül partür. Steane steech ienriedich pal, Slaen de lytse, hurde bal. Gryp de kansen warber bij; Wommels Frelle-keatspartij. Bussen, fytsen, iere moarn, Elts set hommels op nei Wommels. Marsmuzyk, mei trom en hoam. Jonges keatsen Ünbidoarn Jowt it geefste sportgeniet, Spul dat Fryslftns namme siert, Alle simmers wer opnlj: Wommels Frelle-keatspartij. De tribunes tlcht biset, Alden - jongen Unbitwongen, ’t Is al jierren fêste wet, Leau mar grif, ’t foroaret net! I Foar de takomst - wêz net bang, Keatserssport bliuwt steech yn swang. Folie komt en giet foarby, Nea de Frelle-keatspartij. 11 July 1949. gen net oars as goed spul oannaem en it ófeart wegere. Gjinien hat bilang by dizze ünearlike concurrinsje fan ünripe rommel. Yn dit opsicht is men yn Amea- rika folie fierder as hjir. Der mei men foar in bipaelde datum net oanfiere en wurdt it produkt op de pakstations, sa’t men se dêrre hat, earst op kwaliteit nei- gien. Ek yn ós lAn giet H dy kant üt en oe omset fan it goede fruit sil der tige by winne. Net allinnich yn dizze din gen, mar ek yn de forpakking en it bi- warjen sit noch folie perspectyf. De Jo nathans en de Bramley Seedling kin men yn Maeije op biwarje yn djlpkoelhuzen. De Goudreinetten binne der net sa ge- skikt foar en hearre yn Maert op to wêzen. Hoe’t it stiet mei de rentabiliteit is fansels in kwesje fan prizen. Olo- bael binne de kosten per H.A. sa’n trije fjouwer tüzen goune wylst de opbringst tusken de fjouwer en de seistüzen goune leit as de fruittün yn folie opbringst is. De hear de Vries, dy’t syn opstel oer de fruitteelt yn Fryslên troch de Bumastif- ting bikroand seach, komt foar in seis- jierrige oanplant op in sifer fan f 1882. skjinne winst foar in fruittün fan 3 H.A. De birekkening is tige oan de foarsich- tige kant en de ófskriuwingen en it On derhuid is net forgetten. Foar de greidhoeke is nei myn miening dan ek alle reden om, as men mei de takomstmüglikheden fan ’e bern fêst komt to sitten en de jonges hawwe wol aerdichheit oan dit wurk, ris earnstich nei to gean of men net in stik geskikt lên frij meitsje sil foar dit doel. Hjir leit in stik harren tenlÊn, Jierren dat hjir in proefbidriuw komme soe. Wy wolle hoopje, dat it der nou fan komme mei. Hwant in folk, dat libbet tinkt en arbeidet oan syn takomst. En it is gjin wyldsjitterij it yn dizze rjochting to sykjen. Tj. de J. Niwin-Rimboekisten-Actie groot succes' De Rimboekisten-actie van de NIWIN, die nu ten einde is, is een groot succes geworden. De Nederlanders in het bui tenland namen 33 kisten voor hun reke ning. Vele grote bedrijven schonken één of meerdere kisten aan onze militairen overzee. De beste resultaten werden evenwel behaald door de plaatselijke Nl- win-comité’s. In totaal werden reeds meer dan 500 kisten naar onze mannen overzee verzonden, terwijl de Dienst Welzijnsverzorging in Batavia die de verdeling van deze kisten regelt, reeds meerdere van deze kisten heeft uitgereikt aan buitenposten. Dezer dagen werd zelfs boven de post Boengoelan door de mi litaire Luchtvaart in Indonesië een kist per parachute uitgeworpen, omdat deze post via de begane grond zeer moeilijk te bereiken is. aan de betrokken bedrijven door. Dit zij.i dus inlichtingen, waar niet direct om gevraagd is. „Hoe gaat het overigens met de buiten landse handel en met de handel in het algemeen?’’ wil ik graag weten. „Er komt een kentering in het zakenle ven,” zegt Dr. Otten nadenkend. „De in haalvraag is weg. Er was natuurlijk van alles een groot tekort en dus was de handel zeer gemakkelijk. Dat is nu niet meer zo. De koper neemt niet meer met alles genoegen, maar wordt weer kies- j en stelt I kwaliteits-eisen. De klant stelt ze aan de detaillist, die weer aan de grossier en die weer aan de fabrikant. Die zit vaak met min- of meer versleten machines. De afschrijvingen geschieden naar voor oorlogse prijzen en niet naar de vervan gingswaarde. Het is een moeilijke tijd wat ook wel blijkt uifz de vele aanvra- ken om overbruggingscredieten. Dan de export. De situatie hier is heel anders geworden. Elk land wil graag meer ex porteren. Verschillende markten zijn weggevallen en nieuwe moeten worden gezocht. Ook de import-markten zijn verschoven, waardoor de handel veel moeilijker geworden is, waar nog bij komt, dat we vaak compensatie-artike- len moeten nemen, inplaats van die arti kelen welke we beslist nodig hebben!” Dat geloof ik graag, want daar hebben we al zoveel over gehoord. Onwillekeu rig gaan in dit verband de gedachten uit naar de overheid, en mijn volgende wat er in bepaalde landen, waarmede zij zaken deden, gebeurde en welke maatregelen daar genomen werden of genomen zouden worden. Gewoonlijk geven wij deze berichten per circulaire Der komt by, dat it fruit in artikel is, hwer't NederlAn pas oan bigjint to wen nen. Yn myn bernejierren wie In apel of in par snobbersguod foar bern en inkeld ris foar sike minsken. De measte minsken seagen gjin fruit oan sa’n hiel jier. Mar de léste tsientallen jierren wurdt dat gêns oars. De dokters hawwe der folie goed oan dien, dat de minsken fruit bigjinne to sjen as in prachtich middel foar soti- nens en vitaliteit. Dat proces is hjir noch net safier as yn Amearika bygelyks. Wy brüke sa’n 40 kilo per man yn it jier, mar yn Amearika wie dat al 98 kilo. En hwa’t syn èagen de kost jowt kin ek sjen, dat if brüken fan fruitdranken om- raek tanimt. De fleskes Hero: Cerise, Cassis, Sinas en sa fuort wolle hurdér fuort as de kastlein se bisette kin. En ek de apelsopcampagne dy’t nou ynsetten wurdt, slacht omraek yn. Party minsken sjogge dizze dingen to folie nei hwat wie en misse it formogen to sjen hoe’t if yn koarte tiid komme sil. Dér leit foar it fruit jit in great biet iepen en de minsken wolle graech hjirfan profitearje as de kwaliteit goed is en de prizen binlik. Noch fierst to faek ek op it heden noch wurde de klanten foltroppe mei öffallen grien guod. In fat- soenlike Yellow is der hast noch net west, mar al wiken lang rinne de grien- telju mei it sure öffallen spul de doarren lans. Mei in wike of twa binne de Yel lows ryp en lekker, dan makket men to- fredene klanten en leafhabbers fan in hearlike apel. Hwat der oant nou ta oan parren komt, is guod foar de bargen, èn it soarte èn it slach doocht noch net. In goede fruitkweker hat noch neat oan to bieden, hwat der nou is, is rommel. Men hat foar mannich ding in sletten tiid en it soe goed wêze en fier dizze ek yn foar it fruit. By de jirapels binne hiel hwat soarten forbean. Dy mei men net mear bouwe, mar ek by it fruit soe It goed wurk dwaen as men op ’e feilin- ÜJ D Naar de ZuidpooL Onder leiding van de bekende poolonderzoeker Byrd zal in 1950 een nieuwe expeditie naar de Zuid pool worden ondernomen met acht sche pen en ongeveer 3500 koppen. Voor 150 millioen trans aan juwelen wer-> den te Le Cannet bij Nice de Aga Khan ontstolen, toen hij vergezeld van zijn echtgenote per auto wilde uitgaan. 5000 gladiolen van Nederlandse bodem prijken op de grote Engelse bloemen tentoonstelling, welke nu te Londen ge houden wordt. De K.L.M. vervoerde de ze bloemen. Achttien personen, waaronder twee non nen zijn gedood en 25 personen werden gewond, toen bij Marrakesh in Marokko een autobus in een diep ravijn stort te. De romaans-gothische kerk van Leens (Gr.) wordt gerestaureerd. De kerk, waarvan het van tufsteen opgetrokken schip uit de 12e eeuw dateert, verkeerde in bouwvallige staat. Reeds werd een verborgen hagioscoop, evenals enkele oude nisvensters, blootgelegd. Hwat hat Gabe Skroar vraag is dan ook: „Wordt, bij eventuele regeringsmaatregelen, ook het advies ge vraagd van de Friese Kamer van Koop handel?” „Is er een bepaald wetsontwerp, dan rdt inderdaad ons advies soms wel gevraagd, daarom niet.” glimlacht Dr. Otten, „ook zonder dat het gevraagd wordt, brengen wij de wetgever tevoren wel op de hoogte met onze wensen of bezwaren. Kijk, voor een eventuele grondige ver andering van een wetsontwerp moeten de bezwaren, welke wij naar voren zou den kunnen brengen, landelijk zijn. Doch ook voor speciale Friese verlan gens is een. wijziging of aanvulling soms te bereiken. In ieder geval wijzen wij natuurlijk op de districtsopmerkingen en daarin zit juist onze kracht, dat geeft onze adviezen juist een bijzondere waar de. Hierbij spreekt heel sterk de be leidskwestie.” „Hoe denkt U in het algemeen over de toekomst van de Friese Handel en Nij verheid?” vraag ik benieuwd, want als iemand in Friesland daarover een deerd oordeel zal kunnen vellen, het wel de secretaris van de Kamer van Koophandel. „O, ik zie het niet zo slecht in,” ant woordt hij optimistisch. „Natuurlijk het wordt hard werken, maar dat zijn we hier wel gewoon. De zaken moeten reëel gezien worden, maar dat hebben ze hier toch steeds al gedaan. De aard der be drijven is zo, dat er belangrijke produc ten worden geproduceerd, n.l. voedings producten. Men roept tegenwoordig wel steeds om grote industrieën, maar ik ben daar niet zo sterk voor, daar juist die grote industrieën zo uiterst conjunctuur gevoelig zijn. Neen, zoals de industrie in Friesland gegroeid is, dat is inder daad ideaal. Bekijk al de grote bedrij ven maar, ze zijn alle gegroeid van klein naar groot. Ze zijn alle door en door gezond. Trekt men grote industrieën aan, met grote aantallen arbeiders, dan zit men, bij een minder gunstige con junctuur meteen met grote aantallen werklozen. Natuurlijk voel ik voor industrialisatie, maar dan op de Friese manier. Het rnag gerust wel eens gezegd worden, dat er hier veel lofwaardige initiatieven geno men worden. Het ligt in de aard van de bevolking om goede dingen te maken en dat houdt het lang uit. Er zijn nog wel mogelijkheden. Neem nu bijv. Land bouwgereedschappen. Een schop bijv, wordt als massa-arikel in het buitenland vervaardigd, maar een klein beetje een andere vorm van ’t blad werkt hier veel lichter. Kost da,i natuurlijk ook wel iets meer, doch is veel beter in het gebruik. Intussen liggen deze vragen betreffende de industrie meer op het gebied van de ETIF, het Econ. Technoligisch Instituut voor Friesland, dat, voor ’n deel door de ■emoeiïngen van de Kamer in ’46 is op- tericht. U - ziet, ook dit terrein wordt zeker niet verwaarloosd en er wordt hard gewerkt om Friesland zo min mo gelijk kwetsbaar te maken voor con- iimctmir-invloeden.” i Dr. Otten heeft me heel wat van zijn tijd gegeven, maar nu vragen weer andere dingen zijn aandacht. Een secretaresse komt binnen met een grote portefeuille. Er moeten stukken worden doorgezien en getekend, hef werk voor Friesland moet zijn voortgang hebben. H. F. F. Men zal de marinewerven te Kiel niet in de lucht laten vliegen, aldus een bekend making van de Britse regionale commis saris voor Sleeswijk Holstein. „Niets zal worden gedaan, volgens deze verklaring, waardoor de bevolking van Kiel van be staansmogelijkheden zal worden be roofd.” De Herv. kerk te Emmen bezat tot voor kort muurschilderingen van recente da tum. In 1921 werden deze muurschilde ringen aldaar aangebracht door de kunstzinnige predikant ds. H. de Groot. In de oorlogsjaren zijn deze schilderingen verloren gegaan. Thans heeft de 77- jarige emeritus, die te Paterswolde woont, aangeboden, de raam- en muur schilderingen opnieuw in de Emmense kerk aan te brengen. Nederland spaart weer. De door de Ne derlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in Juni bij de al gemene spaarbanken werd ingelegd f33.396.880 en terugbet, f32.243.584; 't spaartegoed vermeerderde dus met f 1.153.206. In het eerste halfjaar 1949 beliepen inleg en terugbetaling resp. f202.767.906 en f 181.541.23, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met f21.226.273 be tekent. Kind onder stuk bunker verpletterd. Te Katwijk is de 7-jarige Jan Haasnoot bij het spelen op een bunker gedood, door dat het losliggende betonnen dak afgleed en hem verpletterde. Zeepost naar Oost en West Naar Indo nesië vertrekt op 17 Aug. a.s. het s.s. „Zuiderkruis”. Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Aug. op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Aug. het m.8. „Bonaire”. Uiterlijk posten 16 Aug. Kinderlijkje gevonden. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vier is in de Broc- resloot te Oppenhuizen het lijkje van eer. pasgeboren jongetje gevonden. Het was geborgen in een jutezak en vermoedelijk heeft het niet langer dan 1 2 dagen in het water gelegen. Nederlandse militairen gaan oefenen in de Ardennen. De te Utrecht gelegerde verbindingstroepen zullen samen met 'n kleiner onderdeel der pioniers van 16 tot 26 Augustus in de Belgische Ardennen oefeningen houden. Aan deze oefeningen zullen in totaal ongeveer 500 manschap pen met 200 voertuigen deelnemen. Voor elk, die een goed overzicht wenst te krijgen van ’t economisch leven van Friesland, is er één adres waar hij zijn licht ten volle kan op steker». Dat adres is de Kamer van Koophandel, en dan in het bijzon der de secretaris, dr. G. Otten. Het adres is niet nieuw. De Kamer van Koophandel in Friesland heeft hi 1947 haar 100-jarig bestaan her dacht, terwijl de secretaris reeds vanaf 1924 hier in Friesland als zodanig werkzaam is. Hij heeft dus voor een groot deel de economi sche ontwikkeling van ons gewest sedert die tijd meegemaakt en er zullen dan op dit gebied ook heel weinig vragen gesteld kunnen wor den, waarop hij het antwoord schuldig zou moeten blijven. Mijn vragen heeft hij tenminste alle uitvoerig weten te beantwoorden, waardoor ik nu tenminste enigszins ingelicht ben over de betekenis en de werkwijze van de Kamer van Koophandel. Niet, dat ik van plan ben daarover uit te weiden, want die daar belang in stelt, kan veel beter het jubileumboek van de „Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland 1847-1947” trach ten door te werken. Het meest algemeen bekend Is ongetwij feld het Handelsregister, waarin alle han- delszaken van Friesland zijn opgenomen en dat wel eens, zeer kernachtig, de „Burgerlijke Stand” van de handel ge noemd is. Hierin wordt n.l. opgenomen de handelsnaam, plaats van vestiging en adres, soort van het bedrijf, datum van oprichting en aanvang en, wat zeer be langrijk is, de namen enz. van hen die een beheersfunctie vervullen. Dat laatste is vooral voor hen van belang, die met een bepaalde onderneming zaken willen doen, daar zij in het Handelsregister on middellijk kunnen nagaan, welke perso nen rechtsgeldige handelingen voor het j .“S* OM»,- vraag >k, I s. nadat hij me t een en ander over het Handelsregister verteld heeft, „zijn alle bedrijven verplicht, zich te laten in schrijven?” „Alleen die zaken, waarvan de betrok kenen in een der laatst verlopen drie jaren in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen naar een inkomen van f 2000 of meer. Dat wil echter nog niet zeggen, dat zaken, die hier niet aan toe komen niet ingeschreven kunnen worden. Het eigenaardige is, dat de animo tot inschrijving in het begin niet zo groot was, maar dat we het nu haast niet af kunnen. Na Januari 1947 hebben we er nog heel wat ingeschreven, waardoor ’t totadi, aantal inschrijvingen de 20.000 nu al is gepasseerd.” „Hoe kwam dat, dat de houding van de zakenlui zo radicaal veranderde?” „Wel, het was hun gebleken dat ze er veel nut van konden hebben, omdat ze bijv, met een uittreksel uit het register bepaalde feiten tegenover een Rijksbu- reau zonder meer konden bewijzen.” „Overigens is het Handelsregister maar een onderdeel van het werk der Kamer. Men zou de Kamer het economisch cen trum van de p! werkende in m Handel en Nijverheid, Het is de spreek buis tegenover de regering. Er zijn de laatste tijd, zoals U ongetwijfeld wel weet, heel wat regeringsmaatregelen en wij houden het zakenleven hiermede op de hoogte en' trachten daarbij een zo dui delijk mogelijke interpretatie te geven. De Kamer is reeds lang ingeschakeld bij de uitvoering van verschillende wettelij ke maatregelen, zo bijv, de vestigings- regelingen en om de jongste te noemen, de regeling van de bedrijfsruimte in ver band met de Woonruimtewet, waartoe natuurlijk de samenwerking met de ge meenten nodig is en wij kunnen zeggen, dat het goede begrip tussen ons niets te wensen overlaat.” Het gerinkel van de telefoon onderbreekt hem. Hij neemt de telefoon op en beant woordt de vragen, welke er blijkbaar gesteld worden, met korte, klare woor den die niet misverstaan kunnen worden. Elk krijgt de indruk, dat er geen woord te veel, maar ook geen woord te weinig gezegd wordt. Dr. Otten legt de telefoon weer neer en meteen is hij er weer in. „Zo geven wij de handel inlichtingen op alle gebied, bijv, waar bepaalde artikelen te krijgen zijn. Men komt soms met de meest eigen aardige vragen, maar tot nu toe hebben we allen nog kunnen helpen, al kostte het wel eens moeite om precies fit te maken wat er precies bedoeld werd. Weten we zelf op een bepaald ogenblik het adres niet waar ,.ef gevraagde te krijgen is, dan hebben we onze verbin dingen, waardoor we in de kortst moge lijke tijd het Verlangde te weten kunnen komen. Verschillende' malen gaat hei over artikelen, welke uit het buitenland moeten komen. Wij helpen dan ook met het verkrijgen daarvan. De in- en uitvoer is tegenwoordig niet zo heel eenvoudig. We houden dan ook een export-register b j. Dat is trouwens niet van de laatste tl d, want hef is voor de exporteurs al- ti d al van belang geweest om te weten, Bolswards Nieuwsblad s R S r k U r» e S, 1. Dr. OTTEN, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Friesland :r?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1