Kleine belevenissen in groot land een Martinytoer 1 Fan de door Nederland üs hjoed Q fl to sizzen No. 63 45e Jaargang Dinsdag 16 Aug. 1949 Uitgave van DruKKerlj Fa. A. J. OSINGA - Bols ward Tj. de J., r Make up. Negentig procent van de Engelse vrou wen is bedekt met een meer of minder Af home. „Engeland- ineens ont in skjin himd en in nije rok dy kin men nachts oantsjen, mar in skjin geweten sünder skynhillichheit net. Een geest, bezwaard, benauwd, Met hef lofgewaad te tooien? Er wordt gehoopt vertrouwd Op Palar op Van Royen. De breuk alleen geneest, (geen ego-machtspretentie) Is plaats voor Christus’ Geest Op deze conferentie. Volken die, onbewust Soms, elkaar bitter griefden, Vinden dan vreê en rust, Als broeders in Zijn Liefde. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bols ward Telefoon 451 (K 5157) Abonaementspr^S: 1.35 per kwartaal bfl vooruitbetfling Advertentieprijs: 10 cent per m m. Giro 87926 As dy skoarstien fan de efterste fan de beide pleatsen op Wonnebuorren to Fer- wélde ophepid hie, hwat de léste jierren oan forhalen oer dizze pleats en syn biwenners gratis ütdield binne, nou, dan hie men boeken en boeken fol. Ik soe der ek noch wol in blêdtsje fan folskriu- we kinne, mar dan ien, hwerüt bliken dwaen soe, dat minsken, mei fundamen teel oare libbenssköging, elkoar neijer stean kinne dan tige bisibbe partij- of tsjerkegenoaten. Ik haw yn de tsjustere jierren fan ’43-44 al ris in middei sitten to praten mei de boer fan dizze for- neamde pleats, hwerfan ik de sterke yn- druk biwarre haw: Hwat is it sünde fan sa’n flinke keardel, dat er him mei- nimme lit troch it forkearde dwaelljocht dat doe mei alle middels, dy’t hja bisette koene, oer üs lén ütstrield waerd. Wy waerden it lang net iens, dat wisten wy beide wol. En lang dêroer praet hawwe wy ek net. Mar myn respekt haw ik him doe net wegerje kind, ek net, doe’t de tiden oars wiisden en in swiere tiid foar him en syn hüshélding oanbriek, Krekt omdat ik doe myn achting him toand ha, doar Ik it nou hjir wer ophelje. Anne Bajema fan Wonnebuorren hat yn syn ideën mis west, mar doe, lyk as nou, wie it in man, hwerfoar ik respekt haw en hie. En as ik om ien ding bliid bin, aangevoerd. Ons eerste Engelse gesprek was bijv, met de Britse douane, die we zonder blikken en blozen verkondigden dat we als welkom thuis in onze koffer een „koek” verpakt hadden, hetgeen de Engelsman onbedaarlijk deed lachen, on danks zoveel kanibalisme onzerzijds. De klankcombinatie koek (door de Engelsen gespeld als „cook”) is n.l. niets minder dan een „keukenmeid”. En och, zo was er zoveel. Vroeg men waar men de handen kon wassen (in het Engels een euphemlsme voor een tollet gebruiken) dan werd men hoffelijk naar een W.C. geleid, vroeg men echter naar een „waterplace”, dan kwam men bij een kraantje terecht. Toch leert de Engelse huis-, tuin- en keukentaal ontzettend vlug en spoedig konden we ons zo aanpassen, dat som migen het presteerden in het Engels Roken en smoken. De sigarenhandelaars hebben in Enge land hun etalages gevuld met leeg ma teriaal. Pijpen kan men er geschikt ko pen, sigaretten gaat moeilijk, sigaren nog moeilijker. De laatste kosten in ons geld omgerekend ongeveer f 1.80 per stuk. Meermalen hebben we sigaren ge presenteerd, maar slechts zelden werd er één geaccepteerd. Rokers van sigaren worden beschouwd als O.W.ers en nim mer durft men zich dan ook met een rokende sigaar op straat begeven. Ondanks de schaarste worden toch vrij veel sigaretten gerookt, vooral ook dooi dames, die onder hun huiselijke bezig heden en op straat er lustig op los paf fen. Roken in bioscopen, bussen en theaters Is voor de Engelsman heel ge woon. dan is it wol hjirom, dat sokke minsken ging is it melken gauwer dien. If duor- net foar de mienskip forlern gien binne, ret mar twa minuten foar elke kou. En mar der forgoed har plak weromfoun ha. de opbringsten binne tige heech. If is Sjoch, ik hie der wol omhinne prate fansels sa mar net üt to meitsjen, hoe- kinnen en mannichien sil him öffreegje hwat soks nou bitsjut dit fannljs op to heljen, mar ik leau, dat lt om de goede forhêldingen net oars kin. Hwat alleman yn dizze omkriten wit en hwer’t faken- tiids sa leafdeleas oer mfiskoppe wurdt, dat heart üt to wêzen. Net om him en my, mar om de mienskip seis. Net allin- nich omdat soks binlik en rjocht is, mar ek omdat wy iepen en klear elkoar wer yn ’e eagen sjen moatte, sille de herten net forklomje. Dat is wichtiger as hok- for ding oars. Der wie noch in reden hwerom ik graech ris oer dizze pleats op ’e tekst woe. Mar om’t ik wiste, dat de saek jit net ryp wie, haw ik dat neilitten. Mar nou hawwe de kranten it nijs al buorkundich makke, dat nou let it net mear. Bajema wie altyd in tüke boer, dat wist alleman wol. Ek dat hy ien fan de earsten wie, dy’t mei molkmasines wurke en der in skoan oardiel oer hie. En nou hat it aHe skyn, dat dit stege trochsetten foar alle boeren dy’t in molkmasine ha en de tü- zenen, dy’t meidertiid ien oansette sille, fan greate bitsjutting wêze sil. Hwant de prestaesjes, dy’t op dizze pleats mei it masinale melken bihelle wurde, binne sa bysünder, dat it de bilangstelling fan alle greidboeren fortsjinnet. Yn trije wichtige punten set dizze boer de oaren in pyk. Hy spilet it klear om mei in ma- sine, lyk as hünderten oaren ek brüke, troch in eigen ütfining méér to melken, folie gauwer klear to wêzen en de kij yn béste kondysje to hélden. Hwer’t it him krekt yn sit, is syn geheim. Mar dit stief wol fêst, dat hy melkt mei in folie heger vacuum as oaren en dat de kij it hege vacuum, dus dy swiere sta ging bést fordrage kinne, wylst dit by o :rcn net kin. Troch dizze sterkere sü- RONDE TAFEL-CONFERENTIE. Een bleke, matte glans, Het daghet in de tropen. Hoevelen gaan er thans Opnieuw weer hopen, hopen. Men overweegt de vraag: Wordt aan de Tafelronde, Bijeen straks in Den Haag, De juiste koers gevonden? Is ’t bloed dat heeft gevloeid, Rouw, tranen, stil vergoten, Het zaad dat kiemt, dat groeit, Een nieuwe tijd ontsloten, Na jaren wrok en strijd Begrip, verdraagzaamheid? een taal, die geheel verschilt van de Anglo-Friese taalgroep. De predikant van de Congregational Church, minister Glyn Evans, die met z’n vrouw en ’n de putatie uit zijn gemeente de volgende week de gast van de Bolswarders zal zijn en o.a. in de Martinikerk een En gelse dienst zal leiden, was zelf afkom stig uit Wales. Hoewel de Friese taal beweging voortdurend contact heeft met die van Wales, die in zoveel opzichten met onze is te vergelijken, was ’t Frie se taalprobleem de Engelse predikant, zelf vurig voorstander van de taalbewe ging in Wales, bij navraag onbekend, hoewel de verhoudingen alhier onmid dellijk werden aangevoeld. De consequentheid in Wales kan in veel opzichten als goed voorbeeld gelden voor de Friese. Voor ds. Evans bijv, met zijn (Engelse) vrouw trouwde, leer de deze eerst het Wellsh, de taal van Wales. In de pastorie werd niet het En gels, maar het Wellsh gesproken en voordat de kinderen in Basingstoke op de (Engelse) school kwamen, waren ze hun moedertaal, het Wellsh, mondeling zowel als schriftelijk, reeds machtig. Wordt vervolgd. dikke laag verf en poeder. In treinen en op de banken in park en plantsoen kan men dames van 13 tot 83 jaar soms be zig zien met hun picturale werkzaamhe den. Ook de nagels krijgen veelal een goede beurt, „cultuurhandjes" zijn vrij algemeen. Wanneer men het principe huldigt, dat de culuur de natuur mag en moet helpen, kan men tegen de verf- manie weinig inbrengen. Waarom wel kunstgebitten en permanent waves en geen geverf? Toch is het een kwestie van smaak en is eenvoud nog altijd het kenmerk van het ware. Want begint men eenmaal te verven, dan gaat het spoedig van kwaad tot erger. Eenmaal gewend aan knalrood en paarsblauw, lijken gewone lippen on af en flets. Och, als we zelf een meisje waren (we moeten even glimlachen bij deze veronderstelling) en we leefden in een veelvervig land, wie weet. Er zit echter ook een andere kant aan deze manie: de make up kost veel tijd en.veel geld. Het is een kwestie van smaak en hierover valt niet te twisten. In ieder geval vinden we geverfde oude dames zonder meer belachelijk. Overi gens: ook de Engelse gentleman heeft zijn make up. In Engeland worden vele snorretjes gekweekt en wel van zeer ge varieerd model. Plots, toen ’k dit overdacht, elk burger lotsverbonden Kreeg ik, onhoorbaar zacht, Een boodschap toegezonden. ’k Zag sterkend was het loon Voor mij, een boek van Stanley Jones. „Christus aan de Tafelronde”. luidop te gaan dromen. Dit laatste was trouwens een overduidelijk bewijs van het feit, dat ons onderbewuste zeer op het Engels was gericht. Woorden en zinsconstructies, die we reeds lang meenden vergeten te zijn, doken over enkele dagen zomaar weer op. Daaren tegen konden we ons ineens in het Duits en Frans, bijv, wanneer we Zwitsers of Belgen ontmoetten, slechts stumperig uitdrukken, net alsof door onze gecon centreerdheid op het Engels, de andere moderne talen ineens uit onze herinne ring totaal waren verdwenen. De Engelsman zelf leert over het alge meen geen andere taal dan zijn eigen, die hij veelal slordig spreekt. Wij waren als Fries sprekende Nederlanders, die zich minstens in vijf talen konden uit drukken in de Engelse ogen dan ook als ware talenwonders. Van taalproblemen gesproken, willen we ook niet nalaten iets te zeggen over het taalverschil in Engeland zelf. Zoals wij het Hollands-Fries probleem kennen, heeft Engeland zijn English-Wellsh pro bleem. In Wales (W.Engeland) het ge bied waar na de volksverhuizing de Kel ten zich handhaafden, spreekt men n.l. folie fan dy hegere opbringst op rekken komt fan de molkmasine en hoefolle op rekken fan de kij en de bihanling. Hwant ek fóér dizze perioade styng syn bislach op in heech peil en waerd fan jier ta jier mear productyf. Mar op 37 H.A. lén, lit it dan bést lén wêze, in molkjild to meitsjen fan f55.000 dat is in machtige prestaesje. De fabrikanten wolle bittere graech dizze ütfining binutte en men kin forwachtsje, dat nou’t de octrooi- en patentregellng publyk wurden is, dit ek net lang mear duorje hoecht. En dan kinne de greidboeren allegearre profi- tearje fan dizze bilangrike forbettering en sille de molkmasines jit folie mear opgong meitsje as se nou al dogge. Hwant it bitsjut hiel hwat as de molk- tiid fan tsien minuten nei twa werom- brocht wurde kin en it makket ek hiel hwat üt as de molkeproduksje mei tweintich persint omheech giet. Dat léste sifer jowe de kranten oan, ik wit fansels net, yn hoefier dat bitrouber is. Wol wit ik, dat de opbringsten fan dit bidriuw tsjintwurdich likernoch twa kear sa heech binne as yn de tiid, doe’t de büter noch by de fierder en de tsiis by it skip- poun nei de Waech yn Boalsert gyng. Mei greate blidens haw ik dizze dingen heard en ik hoopje, dat mei troch lt ste ge wurk fan dizze Fryske greidboer in sportive wedstriid üntstean mei om de bldrluwen op it peil to bringen, hwer’t Bajema’s pleats nou op stiet. Hwant krekt deryn leit de natuerllke libbens- opjefte fan tüzenen foar har eigen hüs hélding en yn bilangrike mjitte de wol- tier fan it Aide, mar jimmer nei better stribjende, heitelén. Hwat hat Gabe Skroar De burgemeester van Tiel heeft de nieu we gashouder aldaar, welke een inhoud van 2800 m.s heeft, in gebruik gesteld. De oorlogsschade aan misschien wel Ne derlands zwaarst beschadigde gasbe drijf is nu hersteld. De gemeenteraad van Arnhem besloot tot het afschaffen van de belasting op het hebben van rooster- en privaatputten in de openbare straat, daar het weinig zin had deze belasting nog te heffen, aangezien de meeste putten in de oude binnenstad in de oorlog werden ver woest. De oudste inwoner van Nederland, de heer M. L. Honnerlage Crete oud-burge- meester van Schiedam, thans wonende te Breda, werd 103 jaar. Doesburg krijgt een vaste brug over de IJsel, welke ongeveer eind 1951 gereed zal zijn. Op 76-jarige leeftijd is te Arnhem over leden de heer W. Uittenboogaard, een bekende figuur in onderwijskringen, vooral in die van het bijzonder onder wijs. Veendam is een spook rijk geworden. Reeds enige avonden achtereen ver schijnt bij een oud boerderijtje aan het zogenaamd, Egypteneind een lange wit te verschijning met lang haar, die de bewoners al veel last heeft bezorgd. De vrouw des huizes brengt de nachten reeds bij familie elders door. Het spook geeft zich ’s avonds zo nu en dan over I het erf en verdwijnt dan in het kreupel- I hout. Nu het gezelschap van de vaarders” weer thuis is en dekt heeft, dat de weilanden hier zo groen zijn en het land zo vlak, dat de steden hier zo proper zijn en de huizen zo gezellig, nu de tocht naar Basing stoke ineens lijkt een droom geweest te zijn, maar toch de herinnering aan het verblijf in „good old England” nog be hoorlijk vers in het geheugen ligt, wil len we er nog een en ander van vertel len. Verwacht echter geen deskundig betoog. We willen het eerlijk verklappen: wij hebben er ook ons gemak van genomen en ons niet al te zeer vermoeid met het maken van aantekeningen. Wat wij hier laten volgen is slechts de weergave van die mdrukken, die het meest in on ze herinneringen zijn blijven hangen en is verder geheel pretentieloos. Zo vaak wordt ons de vraag gesteld „Hoe was het m Engeland?” Welnu, op deze vraag willen we een antwoord trachten te geven in de vorm van enkele praatjes over de dingen van de dag. Winkels. Er zijn veel winkels in Engeland. Men kan er gezellig zaken doen want het is niet erg als men de winkels in en uit loopt zonder wat te kopen. Maar meest al komt dit er wel van, want de meeste zaken zijn van het warenhuis-type, waar men vrijwel van alles kan krijgen. In Londen zijn zelfs winkels, waarin in het geheel geen „nee” te koop is. in een en dezelfde zaak kan men daar kippen hokken en goudvissen, stopnaalden, en papegaaien, witte muizen, apen, slangen, Nu zelf de cel in. Een gevangenbe waarder in het Huis van Bewaring te Dordrecht had drie celbewoners rook- gereid verschaft, maar dat niet alleen, hij had bovendien voor het pakje shag en de sigaretten een winterjas aange nomen. Laagvliegers boven Arnhem. Woensdag hebben twee militaire vliegtuigen enige duikvluchten boven Arnhem uitgevoerd, waarbij zij dicht bij de grond weer op trokken. Veel inwoners van Arnhem wer den door dit optreden verontrust. Toch echt? Het curatorium van de stich ting „Boymans” te Rotterdam heeft on langs op een vergadering besloten, een nieuw onderzoek te doen instellen naar de echtheid van het befaamde schilderij ,,De Emmaüsgangers” dat oorspronkellj' was aangekocht als een werk van de Delftse meester Vermeer, maar later aan wijlen Han van Meegeren werd toege schreven, aldus vernemen wij van be voegde zijde. Erfeniszwendel. Te Amsterdam is een bejaard man gearresteerd wegens erfe niszwendel. Hij was oorspronkelijk ktaandrljver, doch al sedert 1910 houdt hij zich met deze zwendel op. Hij weet al 40 jaar lang geld los te krijgen van goedgelovige mensen. Oplichting. De kassier van een Bank te Arnhem, die ervan wordt beschuldigd zijn directie voor f 16000 te hebben op gelicht, is door de Arnhemse politie ge arresteerd. Verdachte heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Een delegatie van het Comité Rijkseen- heid, bestaande uit de heren mr. P. S. Gerbrandy, Ch. J. I. M. Welter, H. G. Winkelman en dr. J. W. Meyer Raoneft, werd door H. M. de Koningin in audiën tie ontvangen. Zeven Arnhemse café’s zullen voor een termijn, variërende van 7 tot 14 dagen ’s avonds om 6 uur moeten sluiten. De pölitie heeft deze maatregel genomen, omdat ondanks een beroep op de café houders mee te werken aan de beteuge ling van het drankmisbruik de nu ge strafte caféhouders de zaken maar op hun beloop lieten. De rode haan. Vermoedelijk ten gevolge van hooibroei is te Bunne (Gr.) de boer derij, bewoond door de heer H. Raven, afgebrand. Slechts een deel van de in boedel kon worden gered. Twintig zakken post zijn in vlammen opgegaan, toen een postauto met post van Gouda op weg naar Schoonhoven werd aangereden door een jeep. Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Een bleke, matte glans Hef daghet in de tropen, ’t Geloof sterkt! wij gaan thans Opnieuw weer hopen hopen. De hoop in Zijne Naam Schenkt onderling vertrouwen; Dat broeder-volken saam, Met U hun toekomst bouwen. 12 Augustus 1949. PIET. Taalproblemen. De Engelse omgangstaal verschilt wel van ons school Engels, maar wijkt wat woordkeus en klanknuancering betreft, daar toch niet veel van af. Toch hebben we natuurlijk menige bok geschoten, zelfs zoveel, dat ons blad zeker met een extra marktnummer zou verschijnen, wanneer al deze dieren op dobbelstenen, fluitketels, karpetten, ijs- een zekere Donderdag zouden worden co’s, groenten, motorfietsen, vleeswaren, enz. krijgen, te veel om op te noemen. Toch was voor ons Nederlanders het kopen een kunst, want 5 zijn gauw besteed, vooral als men bedenkt, dat veel dingen in Engeland peperduur zijn Een zwembroekje waarvoor hier f 4. wordt neergeteld, kost in Engeland f 13 f 14, een sportjasje f 70, een ansicht kaart f0.30 enz. Toch zijn er ook arti kelen die goedkoper zijn, zoals leder waren, handschoenen, plastic-artikelen enz. Het werd voor ons een ware sport ons geld zo goed mogelijk te besteden en over het algemeen zijn we daarin goed geslaagd. Het winkelen zelf gaat vlot. Men zoekt eenvoudig uit wat men wenst, loopt naar de cassa en betaalt. Het rekenen met Engels geld, wat ons vroeger op school zoveelhoofdbrekens kostte, is een kwestie van gewoonte en leert ontzettend vlug. De etalages zijn meestal vrij druk en men werkt weinig met blikvangers. De slagerijen (waar ook wild en gevo gelte te koop is) en viswinkels, oefe nen een bijzondere aantrekkingskracht uit op diverse insecten en zijn minder fris dan bij ons. Hoewel het vlees vrij schaars is, waren toch de etalages niet leeg. Eerst later ontdekten wij, dat de Engelse slagers soms ons onbekend eta- lagematerlaal gebruiken. Enige ge slachte schapen bleken bij nader toezien bijv, vervaardigd te zijn van geperst pa pier. Ook prijkten er veel voor ons on bekende artikelen in de vis- en vlees- winkels. Bij voorkeur gaan de vrouwen ’s mor gens hun eigen brood, groente en aard appelen kopen. Fluitende slagersjongens en racende bakkersventers hebben we niet gezien. IJscreams koopt men in spe ciaal daarvoor bestemde ijs-bars, café’3 of soms in gewone winkels. IJsco-kar- retjes waren schaars, 't ijs zelf was niet erg lekker. De Koningin naar Friesland. Naar wij hoorden, zal Koningin Juliana in Sep tember een bezoek brengen aan Fries land. H.M. zal dan een autotocht door de provincie maken. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen 16 Aug. 1 uur ter behandeling van de resultaten der preliminaire conferen tie van Batavia. lt wisse foar it ünwisse. In verband met aanslagen op de taxichauffeurs heeft de directie van een taxibedrijf in Bussum besloten in de nachtelijke uren de wa gens van twee chauffeurs te voorzien ter beveiliging van het personeel en het materiaal. Antiek. Bij Kuinre werd een schip, om streeks het jaar 1300 vergaan, opgegra ven. De haven aan de Oude Kraan te Arnhem waar eens grote drukte heerste, is thans geheel verwaarloosd. De ingang is ver zand en de paar schepen, die zich daar bevinden, liggen bijna op het droge. Het rapport over de ramp met de „Fra- neker”. Men verwacht, dat >n de twee de helft van Augustus het rapport om trent de ramp met de „Franeker” ge leed zal komen. Het zal ongeveer 700 pagina’s beslaan en een nauwkeurig beeld geven van de vermoedelijke oor zaken, die tot de ondergang van het vliegtuig hebben geleid. De opgravingen op het Domplein te Utrecht zullen binnenkort onder leiding van prof. dr. A. E. van Giffen weer worden voortgezet. Bolswards Nieuwsblad 5 i. f v,^Ö

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1