Kleine belevenissen in groot land een I A Buitenlands Overzicht i Provinciale Kroniek n I No. 64 45e Jaargang Vrijdag 19 Aug. 1949 :n) West- Friesland Uitgave ÜruKKerij Fa. A. J. OSINGA - Bo Is werd van üs hjoed een to net by de baerch e” T. E. vergat hij de hotelrekening. n Dienstbodenvraagstuk. 3 4 I i r (claxon met knijpbal, geen richtingaan wijzers). Het verkeer is zoals U waar- Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbeteling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 sizzen niet alleen op straat maar ook op de trottoirs, bij het traplopen, enz. Aan het linkse wegverkeer is men spoe dig gewend, het traplopen gaf echter af en toe aanleiding tot botsingen. Vliegvelden. Engeland is bezaaid met vliegvelden. De verkeerswegen lopen soms dwars door de vliegvelden voor de burgerlucht vaart. Angstvallige afscheidingen van de In dit artikel willen we onze korte no- regeld aan de fietsen gemonteerd. Men tities over ons verblijf in Engeland ver- ziet in Engeland meer tandems dan bij volgen en in verband hiermede allereerst ons. Soms is er terwille van de kinderen iets zéggen over: - een zijspan aangebouwd. („Lytse Sijke” behoeft dan niet meer achterop!). De kinderen hebben zelden .een autoped, Ik wol de minsken gelykje, mar twa dingen hawwe de min sken mei dat bist gelyk, dat is de mage en de oergunstichheit. De verkiezingen voor het West-Duitse er 202 nodig. De soc. dem. zouden dan parlement hebben geen grote verrassin- buiten de regering blijven en in de op- gen gebracht. De Chr. democraten (ka- positie gaan Wij bewonderen die oplos- tholieken) verwierven 139 zetels, doch werden op de voet gevolgd door de soc. dem. met 131 zetels, de liberalen (vrije democraten) kregen 52 zetels en wonnen percentsgewijs vergeleken met andere verkiezingen in W.-Duitsland gehouden het meest, de communisten kregen een gevoelige klap zij verwierven slechts 15 zetels nl. 5 pet. der stemmen, terwijl zij in andere verkiezingen 9!/2 pet. der stemmen hadden. Duitse partij en Beier se partij kregen ieder 17 zetels. Kleinere partijen hebben samen 31 zetels. Als het juist is, dat de nazi’s nog grote invloed onder de West-Duitsers hebben, is dat toch bij deze verkiezingen niet tot uiting gekomen, zij hebben dan toch blijkbaar op democratische partijen gestemd of zich onthouden. Verwacht wordt dat de katholieken en liberalen samen, met hulp der Duitse en misschien Beierse partijen, de regering zullen vormen. Katholieken en liberalen samen hebben 191 zetels en voor een meerderheid zijn dat zou wel eens het einde van dit ka- Verklezingen In Duitsland, De Belgische Koningskwestie blijft. De wens van Chur chill. Een Nederlands voorstel, Herrie op de Balkan, Politieke moorden In Syrië. Speelde Engeland een rol? Het Verre Oosten, betekenen. Intussen heeft de keuze van West-Duitsland vóór de democratie zo wordt de uitslag dezer verkiezingen algemeen uitgelegd het vraagstuk van Duitslands toelating tot de Europese sa menwerking zeer sterk op de voorgrond gebracht. In kringen van de Raad van Europa, waarvan de Assemblée, het li chaam dat het comité van ministers der aangesloten landen van advies mag die nen, thans te Straatsburg vergadert, is deze kwestie vooral aan de orde Churchill, die een der Engelse vertegenwoordigers in die Assemblée is, heeft sterk voor toe lating van Duitsland tot de Raad van Europa gepleit om het te wennen aan „het West-Europees klimaat”. Bij deze Engelse staatsman zit natuurlijk de wens voor West-Duitsland via deze Europese Raad, die slechts een lichaam is waarin wordt gesproken over de mogelijkheid van groter Europese samenwerking met als einddoel een Europese federatie, te brengen tot militaire en economische sa menwerking met West-Europa tegen de Russen. De Engelse regering zelf was wat terughoudender en wilde Duitsland eerst volgend, jaar toelaten en zo kwam dit punt niet op de vastgestelde agenda der vergadering voor. Tijdens de verga dering is inmiddels een Nederlands voor stel om deze kwestie toch nog op de agenda te plaatsen ingediend, dat be oogt Duitsland op de volgende zitting van de Raad van Europa toe te laten. Wel komen daarop voor een serie pun ten die niet van direct belang voor de practische politiek zijn, doch er toe kun nen leiden, dat de landen elkaar beter leren begrijpen, wat nodig is om tot een harmonische samenwerking te komen. Ook vindt, zijn in Engeland onbekend. In Z.- Engeland zagen we de tientallen, thans verlaten vliegvelden, die eens dienden voor het zich daar bevindende uit 4 mll- lioen man bestaande Engelse en Ame rikaanse invasieleger. Thans worden deze vliegvelden door het onkruid over woekerd en blijven alleen de uitgestrek te kampen, die eens dienden voor het onderdak brengen van de krijgsgevan genen en thans als noodwoningen dienst doen en de verlaten watertorens, de her innering levendig houden. Sommige vliegvelden bllijven nog gebruikt voor militaire doeleinden, zoals dat waarvan de Airborne-divisie opsteeg voor de slag om Arnhem. dienstboden helpen de mannen mee. De binef en nieuwe verkiezingen kunnen mannen zijn over het algemeen erg handig in het doen van huishoudelijke bezigheden, zoals het tafeldekken, spij- z< .i bereiden, enz. Dit maakt hen wel t vrouwelijk. Het dragen van cljort is voor hen heel gewoon. Het erzorgen van baby en het duwen van <.e kinderwagen noemden we reeds. Ook te Engelse mannentaal klinkt in onze oren allerminst als mannentaal. De man nen vinden alles „lovely en very nice” en dragen hun zakdoek in de mouw. Zolang de Engelse mannen zulke ferme vrouwenhulpen zijn, kan men het met minder dienstboden doen. Stadsbestuur. Het Engelse stadsbestuur doet ons wat ouderwets aan. Het ambt van burge meester is bijv, een erebaan. Maar dan in de goede zin van het woord. Men is slechts één jaar burgemeester en deze eer valt alleen aan de meest hooggeach te personen ten deel. De foto in statie- dracht wordt gedurende geheel het le ven zorgvuldig bewaard. De burgemees ter wordt voor het uitoefenen van zijn ambt niet betaald en oefent derhalve in het burgerlijk leven zijn gewone beroep uit. De vorige burgemeester, een van onze gastheren, was aannemer, de te genwoordige, die ons, omhangen met ambtsketen, een officieel welkom toe riep, was slager van zijn beroep. Met de rechtspraak was het al net eender gesteld. Ook de „rechters” van het kan tongerecht te Basingstoke waren vrij willigers. De „oudsten” der stad traden bij toerbeurt als zodanig op. Natuurlijk maakten we een dergelijke rechtszitting mee. De getuigen moesten het Nieuw Testament omhoog heffen en in die hou ding een eed afleggen. Het geval, dat wij meemaakten was betrekkelijk een voudig en er hoefde heus geen Stille Bouke aan te pas te komen. Toch was het interessant. Een soldaat met verlof logeerde in een hotel en kon de rekening niet betalen. In Old Basing, een buiten wijk van Basingstoke, pleegde hij in braak, maar verliet zonder een noemens- waardig bedrag aan geld gevonden te hebben, de woning. Aan de buurvrouw, die hem opmerkte, verzocht hij te wil len zeggen, dat luitenant Charles er ge weest was. Bij een volgende gelegenheid had onze de nieuwe staatsgreep zaten omdat Hoesni tegen de Engelse plannen was tot het oprichten van een Groot-Syrisch rijk onder leiding van het door Enge land gesteunde Transjordanië, hetgeen de Engelsen veroorloofd zou hebben de eerste viool in het Nabije Oosten te spe len. Hoesni daarentegen was zeer pro Frans en zocht toenadering tot Egypte. Aan deze staatsgreep zou dus naijver tussen Londen, Washington en Parijs over de Arabische petroleumrijkdom ten grondslag liggen. De Engelsen en de nieuwe Syrische machthebbers ontken nen dit. Uit het De „luxe” auto’s zijn allen van Engels Slechts zelden ziet men een of Franse wagen. De totdat dit corpus delicti ter tafel ver scheen en hij door de mand zakte en beterschap beloofde. Wat ons bij een dergelijk bestuur op viel was het soepele, gemoedelijke, enigszins patriarchale, zo geheel pas send bij de aan traditie en historie ge hechte Engelsman. In het volgend artikel nog een paar in drukken over de televisie, ons bezoek aan het huls, waar Koningin Wilhelmina tijdens de oorlog verblijf hield, de ste den- en dorpenbouw in Engeland en Iets over onze Indrukken van Londen, Trygve Lie zwijgt over deze commissie In zijn jaar lijks rapport over de periode I Juli 1948 30 Juni 1949, doch blaast wel wat hoog van de toren over de successen, welke de Ver, Naties In dat jaar wel hebben bereikt, o.a, In de moeilijkheden inzake Indonesië, Kasjmir en Palestina, Er Is zachte erltlek op het Atlantisch pact In zijn verslag, maar juist het ont staan van dat Pact bewijst, dat de harde werkelijkheid zo Is dat de Ver, Naties haar leden geen veiligheid kunnen ver schaffen al blijft het een uiterst nuttig lichaam waar alle landen elkaar kunnen ontmoeten en met elkaar spreken. Ove rigens zal niemand ontkennen dat de Ver, Naties bijv, In de Palestina-kwestie goed werk hebben verricht, het is er nu zover mee dat de wapenstilstandscom- missie is ontbonden en daarmee ook het verbod van wapenleveringen aan Israël en de landen der Arabische Liga is op geheven. Engeland gaat nu weer wapens aan de Arabische staten leveren. De rol welke Engeland in deze landen speelt is plotseling aan scherpe critiek onder worpen door Franse bladen naar aan leiding van het fe«t, dat Syrische leger aanvoerders in dat land de president Hoesni en zijn premier hebben doodgeschoten en een militair bewind hebben inge voerd. Hoesni was pas in Maart zelf door een staatsgreep aan het bewind gekomen, zodat men kan zeggen, dat hij gemaaid heeft wat hij zaaide. Maar wel was het ook zo, dat deze Hoesni enig begrip toonde voor de te grote macht van de destijds heersende klasse van grote landeigenaren en voor verbe tering van de sociale toestanden van het volk. Het lijkt er op dat nu de vroe gere heersers gaan terugkeren. De Fran sen nu beweren dat de Engelsen achter Verre Oosten is slechts melding te maken van zeer snelle communistische vorderingen in Z.- China en van een actie dezer commu nisten tegen eilanden aan de Chinese kust vanwaar de nationalisten met hun vloot een blokkade van de Chinese kust uitoefenen. Deze actie heeft de vrees, dat de communisten ook nog eens iets tegen de Engelse kolonie Hongkong zul len ondernemen, aangewakkerd. De Britten blijven troepen aanvoeren om een eventuele communistische actie te weerstaan en president Truman heeft gezegd, dat, als de communisten Hong kong aanvielen de Ver. Staten hun plicht als lid der Ver. Naties ten volle zouden nakomen. Wat men daaronder heeft te verstaan is even duidelijk als Trumans toezegging aan president Quirino van de Philippijnen die bij hem is komen pleiteni voor een Pact voor de Stille Zuidzee naar het model van het Atlan tisch Pact, dat hij niet met „lege han den” naar huis zou gaan. Werkloosheid en werk gelegenheid. De situatie op de arbeidsmarkt In ons gewest was de afgelopen maand onder hevig aan sterke schommelingen, welke veroorzaakt werden door de werkzaam heden in de landbouw. Gedurende de eerste helft van Juli was er bij de ar- beidsbureaux een belangrijke stijging van het aantal ingeschreven werkzoe kenden te constateren. De werkgelegen heid In de landbouw was na de verple- gingswerkzaamheden In de bouwstreek tn de hool-oogst In de weidestreek sterk teruggelopen, waarop het aanbod van arbeidskrachten onmlddellljk reageerde, Het aanbreken van de looftrekeampagne in de landbouw betekende in de tweede helft van Juli een zodanige uitbreiding van de werkgelegenheid, dat alle be schikbare arbeidskrachten werden Inge schakeld, terwijl bovendien nog een be roep moest worden gedaan op arbeids krachten uit Groningen en Drente, zulks In verband niet het feit, dat de gesteld" rooldata een spreiding van de arbeid onmogelijk maakten, De grote bedrijvig* held In de landbouw was dan ook slechts van korte duur, zodat het aanbod van arbeidskrachten eind Juli wederom een stijging vertoonde, Het resultaat van de hier beknopt aangegeven factoren was, dat het aanbod van arbeidskrachten per 30 Juli 232 lager was dan eind Juni, Ingeschreven staan 2007 werkzoekenden Met belangstelling wachten wij af, in hoeverre de oogstwerkzaamheden in staat zullen zijn de werkloosheid te eli mineren. Opvallend is echter de vrij be langrijke daling van de openstaande werkgeversaanvragen. Deze daling moet gezien worde in het licht van de zich reeds geruime tijd voordoende kentering op de arbeidsmarkt, waardoor de werk loosheid zich in ongunstige zin ontwik kelt en er voorts een afname van de te korten aan vaklieden valt te constateren. Een vergelijking met de stand van de arbeidsmarkt per eind Juli 1948 leert, dat de werkloosheid dit jaar bijna twee maal zo hoog blijkt te zijn dan vorig jaar, terwijl het aantal openstaande aanvragen veel lager is. Er zijn generlei aanwijzingen, welke als basis zouden kunnen dienen voor de verwachting, dat aan de ongunstige verschijnselen op de arbeidsmarkt spoe dig een einde zal komen. Integendeel, onder Invloed van de toenemende ar beidsproductiviteit, de bevolkingsgroei, de demobilisatie van militairen enz. zal er naar onze mening, wanneer geen maatregelen tot verruiming van de anders dan het onze. Achteraf blijken er bijv, wel stofzuigers te zijn, maar deze gebruikt men bij uitzondering, bijv, al leen des Zondags. De meeste huishou delijke bezigheden concentreren zich in Engeland rond bakken en braden, tafel- .1 en afwassen. BIJ gebrek aan sing niet. In een tijd zo vol van proble men als de huidige, die voor W.-Duits- ïand nog moeilijker zijn dan voor andere landen omdat het nog bezet gebied is en dus ook met de wensen der bezetters moet rekening houden, is een zo breed mogelijke regering van de gematigde elementen, welke front maken zowel naar uiterst rechts als uiterst links, wel het meest gewenst. Het lijkt waarschijnlijk, dat we in West- Duitsland een soortgelijke regering zul len krijgen als de nieuwe in België, welke ook uit katholieken en liberalen bestaat. Of deze regering in België ech ter een lange levensduur zal hebben is de vraag, omdat de koningskwestie elk ogenblik weer op de voorgrond kan ko men door toedoen van de koning zelf en de liberalen, die over deze kwestie verdeeld zijn en haar daarom op de achtergrond willen houden, dan gedwon gen zullen worden stelling te nemen. En Hwat hat Gabe Skroar de Russen begrijpen wel, dat de uitslag dezer Duit se verkiezingen de terugkeer van West- Duitsland in de W.-Europese gemeen schap kan betekenen en men hoort al dat Moskou nu spoedig als tegenwicht een Oost-Duitse republiek zal gaan ves tigen. In ieder geval kunnen de Russen West-Duitsland afschrijven zoals ze vo rige week ook als bondgenoot Tito’s Z.- Slavië hebben afgeschreven, in het ver volg rekent Rusland Zuid-Slavië te be- „luitenant” nog meer pech, want daarhoren tot het kamp der vijanden, aldus vergat hij de hotelrekening. Moskou, welks handlangers in Grieken- Ter rechtzitting ontkende de delinquent 'ar|d> de partisanen, het, zoals te ver wachten was nu de Zuid-Slavische steun aan hen is opgehouden, niet naar de vleze gaat. Ze zijn door de Griekse re geringstroepen uiteengeslagen en men wacht nog steeds met spanning wat Rusland tegen dit verlies van gezag op de Balkan zal doen, in Albanië blijven Russische versterkingen aankomen, heet het. Het onderling gekuip en de Inter ventie van de Balkanlanden In eikaars zaken, duurt dus nog voort, ondanks het feit, dat er nog steeds een Balkancom- mlssle der Ver, Naties Is, welke daarte gen moet waken, doch die haar taak niet kan verrichten omdat de Russische satellietstaten haar niet erkennen, De secretarls-generaal Vervoermiddelen Zuld-Engeland Is heuvelachtig en steil daarom reeds hoge eisen aan de ver voermiddelen, De treinen zijn, wat de wagons betreft, veelal van betere kwaliteit dan hier maar zijn niet geëiectrlflceerd, Overwe gen komen practlsch niet voor, viaduc ten vindt men overal. Het reizen met de trein Is echter dubbel zo duur dan me de bussen, die In geheel Engeland po pulalr zijn. Niet alleen In Londen, maar In geheel Engeland rijden de zware dub beldeks, De gewone bussen worden meer voor het houden van toertochten gebruikt. Over het algemeen kan ons autobuspark met dat van Engeland con curreren. De motoren ook van de mo torfietsen zijn zeer zwaar. Wegens de stelle hellingen Is dit ook vereiste. Soms kan men gedurende kilometers en kilometers de motor wegens het hellen van de weg afzetten. De remmen moe ten perfect werken. De fietsen hebben zich eveneens aangepast aan het heu velachtig terrein. Ze zijn plat, zodat men mef gemak aan beide zijden de voeten op de grond kan plaatsen. Het model komt overeen met dat van een racefiets, men fietst in gebukte houding. Fietsen is in Engeland meer het leveren van een krachtprestatie dan het genie ten. Als grote bijzonderheid deelde een Engelsman ons mede, dat hij na aan komst in Basingstoke per fiets naar huis ging, een afstand van ongeveer 4 km. Toen wij hem vertelden, dat hier school kinderen per dag soms 20 km. en meer per fiets afleggen, werden we nauwe lijks geloofd. Ook de fietsen die net als bij ons voorzien zijn van een wit spatbord moeten zware remmen hebben. Vrijwel altijd zijn dit handremmen. Kettlngkasten ontbreken veelal. Mans personen gebruiken dan ook de ons zo ouderwets aandoende knijpers, ook als het rijwiel toevallig wel een kettingkast heeft. Boodschappenmanden worden ge- Dieren in Engeland. De Engelsman is over het algemeen een vaak echter driewielers (soms a f200). dierenvriend. Vooral de huisdieren wor- - - den door hem vertroeteld. De katten zijn makelij. veelal enkele maten groter dan in ons Amerikaanse land en dragen dikke harige staarten. meesfe typen doen ons ouderwets aan Slechts een enkele maal zagen we een Nederlandse poes. Honden worden er gehouden van allerhande ras, men zietsehijnlijk wel weet in Engeland links, ze weinig loslopen. De stadsduiven worden door de burgers gevoerd. In het grote park, dat vooral was aangelegd als sportpark, ontbrak een vijver. Toch ziet men in Engeland veel eenden, gan zen, zwanen en kalkoenen. Wat de kippen betreft, zagen we Witte Leghorns slechts zelden, de Reds prac- tisch overal. Het vlees heeft voor de En gelsman minstens evenveel waarde als de eieren. Ook over de „in het wild” levende dieren willen we een enkele op-vliegterreinen, zoals men die in ons land merking maken. In de Tower te Londen hipten b.v. reus achtige gekortwiekte en daardoor tam me kraaien rond (of waren he raven?). In de grote bossen in Zuld-Engeland zagen we kudden los lopende wilde pen ny» en herten en natuurlijk wilde konij nen. Een enkele maal moest de bus stoppen voor een koppel logge kwartels, een vo gelsoort die in ons land slechts zelden voorkomt. In Bournemouth, waar prach tige tuinen zijn aangelegd, hipten ette lijke grijze eekhoorns van tak op tak. Wat de grotere huisdieren betreft viel ons vooral het volgende op. Een ezel is een vrij gewone verschijning in het Engelse weiland. De paarden zijn Deze episode uit de strijd tegen de Duit- van goede kwaliteit en van zwaar ge- se bezetters spreekt zeer sterk tot de bouwd type. Voor de koninklijke garde verbeelding der Engelsen. gebruikt men Friese paarden, of in ieder We moesten het vliegveld dan ook zien geval paarden, die er veel op gelijken, terwijl ons bijzonderheden werden ver- (De „fiterlokken” zijn b.v. weggenomen) teld over het opstijgen van de honder- Vooral in het Oosten van Engeland ziet den vliegtuigen, die zelfs de niet-des- men vrij veel Fries vee, soms gekruist kundige waarnemers deden vermoeden, met de inlandse rassen. De meest gewo- dat er iets bijzonders aan de hand was. ne koe Is voor Engeland de rood-bonte of rood gespikkelde. Hier en daar wor den er geheel witte of geheel zwarte Engeland heeft weinig dienstboden. De gehouden. Voor de vleesvoorziening meeste meisjes werken op kantoor of fa- weldt men hier en daar ossen. Slechts brieki Het Engelse huishouden Is ook eenmaal zagen we een geit. De varkens zljrt vaak zwartbont van kleur, de scha pen wit met zwarte koppen. Deze laatsten worden nog in grote kud den gehouden. Op een fokveedag, die door enkelen uit ons gezelschap werd bezocht, gaven herders demonstraties in bekken achapendlscipllne. Streekblad voor en Zuidwesi Bolswards Nieuwsblad i QIRAL IMllULltll HCUUCil 4^111^11 auivyw,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1