Rond de Ronde Tafel v J Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek I üs hjoed fi Q to sizzen 45e Jaargang No. 66 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave OS1NGA - Bols ward e n Jouke-bier is swief bier. con- - ]a, die Tito Van een speciale verslaggever. hammed Hatta van zijn zetel. Even is de algemene aandacht geconcentreerd op de kampioen der Republiek, maar al spoedig verslapt ze. Bladzij na bladzij wordt voorgelezen zonder enige stem verheffing, in vloeiend-rad Maleis. De Sultan van Pontianak is de volgende spreker. Zijn woorden zijn scherper ge articuleerd, hij spreekt het Sumatraans- Maleis, harder, minder vloeiend van klank. De Indonesische afgevaardigden waaieren zich koelte oe met hun papie ren, aan de overkant,, tussen de Neder landse delegatie, wappert zo hier en daar ook iets wits. Een dame in het „parlementaire blok” kijkt, als bij een spannende detectieveroman, tersluiks in het boekje, dat de tekst der redevoe ringen (in het Nederlands, het Maleis en het Engels) bevat, hoe lang het nog du ren kan. Dan rijst, aan de andere zijde van de tafel, de lange gestalte van Minister van Maarsseveen. En terstond verandert de min of meer slaperige aandacht. Want deze Minister spreekt niet alleen met een onmiskenbaar „haegs” accent, maar ook dat hij zijn rede voorleest. Hij spreekt kort; Hatta luistert aandachtig? Zijn gezicht verraadt niets. Sultan Hamid zit mie zijn verwierp wat deze trouwens ook zelf al hadden gedaan heeft kortweg Engeland beschuldigd W.- Duitsland onder de duim te willen hou den, omdat het de Duitse concurrentie op de wereldmarkt vreest. Men fluistert land wordt geoefend, één slim staats man niet onwelkom is, n.l. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetr llng Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Vrijdag 26 Aug. 1949 port vecht en de tegenstellingen tussen de regeringen der landen die de vrije economie, en die welke de geleide eco nomie voorstaan steeds scherper wor den. Er was zelfs ’n gerucht dat 't deer lijk in 't nauw gebrachte De Finste staking. Barbertje (lees: Tito) moet hangen. Zal het bij een papieren oor log blijven? Balkancrisis steeds gevaarlijk. West-Europa kan nog geen vuist maken. Amerikaanse critiek op Engeland. Is Churchill de komende man? duidelijk geaccentueerd en met gevoel, held op te vangen. Buiten de poort raast Hij is de enige, die niet de indruk wekt, het verkeer, gaat het leven zijn gang. De grote strijd-zonder-wapenen om de toekomst van millioenen in Oost en West is begonnen. om deze conferentie te doen slagen. Minister van Maarsseveen is gaan zit ten. De laatste spreker is Critchley, de Aus traliër, het lid van de Commissie der Verenigde Naties; het driemanschap heeft in de Nederlandse pers niet immer onverdeeld gunstige critieken op zijn werkzaamheden gekregen en vooral de vroegere bondgenoot Australië scheen het verleden vergeten te zijn. Daar staat Crichley, het donkere, scherp besneden gezicht gewend naar Minister Drees, die vaderlijk zetelt op zijn ere- gestoelte. Daar staat hij, tuusen de Ne derlanders en Indonesiërs, tussen Oost en West. En onwillekeurig rijst de vraag: wéér staat Critchley? Ook zijn woorden zijn verklonken. De Voorzitter geeft het sein, dat de ver gadering een korte poos zal worden verdaagd, zodat de regeling der verdere werkzaamheden daarna kan worden be sproken. De filmoperateurs, die gedu rende de ganse zitting in actie zijn ge weest en hun apparaten lieten snorren, de fotografen, die de aanwezigen telkens weer opschrikten door het geflits hun ner lampen, de journalisten, die hoog van de perstribune neergezien hebben op die mensen, die daar beneden ge schiedenis gaan maken.hun werk is gedaan. De genodigden zoeken hun auto’s op. Slechts enkele belangstellen den blijven op hef zonnige plein vóór de Ridderzaal een ogenblik toeven om een glimp van een bekende persoonlljk- Ook In Drachten winkel- feesten. Om feest te vieren moet er natuurlijk een aanleiding zijn. Nu, die was in Smallingerlands hoofdplaats gauw ge noeg te vinden. Ongeveer tien, jaar lang hebben de Drachtsters en velen met hen de weg der zuchten verwenst, maar dat is nu voorbij, want de nieuwe verkeers weg door Drachten is klaar. Woensdagmiddag 31 Augustus wordt zij officieel geopend. Dit belangrijke gebeu ren wordt het middelpunt van een win kel- en feestweek, die van Zaterdag 27 Engeland aanstuurde op een economische unie met de Ver. Staten, maar wie gelooft dat een dergelijk denkbeeld te Washington welkom zou zijn, nu Londen een socia listische economische politiek voert en de Ver. Staten verknocht blijven aan een liberale? Het is juist uit Amerika, dat de scherpste kritiek op Engeland wordt gehoord, maar in West-Duits- land doet men daar gretig aan mee. Adenauer, de leider der christelijke volkspartij in West-Duitsland, die nu zijn partij bij de verkiezingen won, sa menwerking tot vorming van een rege- Winkelweek Kollum. Terwijl u deze kroniek onder ogen krijgt, hebben de Kollumers hun winkel week practisch al weer gehad. Morgen is het de laatste dag, dan gaan we hard- detsen en naar de muziek luisteren van de mannen van de Heilige Hermandad uit Leeuwarden en het burgercorps „Me- lodia Oranje” van Ee. Al met al een vrolijke „ütsetter”. Als om 10 uur het officiële programma is afgelopen, gaan de Kollumer middenstanders natuurlijk gauw eventjes de balans opmaken om te zien, of hun groots opgezette ver- koopactie de nodige gunstige resultaten heeft afgeworpen. Zo’n winkelweek is toch maar een ver heugend verschijnsel. Aan de ene kant wijst het op de activiteit van de betrok ken middenstanders en aan de andere kant leert een dergelijke verkoopactie ons, dat wij de moeilijke jaren van de bezetting en diens nasleep zo langza merhand weer te boven komen. De meeste waren zijn weer van de bon, oe concurrentie steekt de kop weer op. Dat laatste is voor de winkelier mis schien niet het alleraangenaamste, maar oe klant lacht in zijn vuistje. Hij ziet weer het perspectief van lagere prijzen en: de klant is koning. Enfin zo hoort het ook te zijn. Allleen hopen wij, dat dit niet zal leiden tot toestanden, zoals wij die wel voor de oorlog hebben gekend. Daar is ten slotte niemand bij gebaat. Wie alleen mocht menen, dat Kollum ’n actieve middenstand heeft, is glad mis. Er is gewoon een wedstrijd om zo goed mogelijk voor de dag te komen. volk zelf, heeft de maarschalk behoor- lük weerlegd. Maar ons interesseert papieren oorlog slechts in zoverre, dat we ons afvragen of ze nog wel tot papier beperkt zal blij ven. Wij twijfelen daaraan en geloven dat de Russen tot de conclusie zijn ge- zijn 750-jarig bestaan te vieren. Eigen lijk viel deze verjaardag in de bezet tingstijd, maar toen kon er om begrij pelijke redenen niets van komen. Nu wordt er echter alles op gezet om Fra- neker tussen 30 Augustus en 4 Septem ber in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen. Kostèn noch moeite worden gespaard, dus daaraan zal het zeker niet liggen. Dinsdag worden de festiviteiten ingeluid met een historische optocht. Sicko van Sjaardama doet dan met gevolg zijn in tocht, waarna op het bordes van het stadhuis de afkondiging zal plaats vin den van het feit, dat de vlecke het recht van bemanteling heeft gekregen. Om even in de sfeer te komen van de stad vóór 750 jaar wordt een gedeelte van het centrum weer in oude trant op getrokken. Zij, die daar nog niet genoeg aan hebben, kunnen naar het Coopmans- huis gaan, waar een maquette van de Het 750-jarig bestaan van Franeker. Tot slot nog een uitstapje in Westelijke richting, waar onze oude academiestad zich opmaakt om opluisterrijke wijze Ver. Staten volop wapenen leveren, wat nog te be zien staat, want al heeft Truman daar nog eens voor gepleit, het Huis van Af gevaardigden heeft zijn programma ge halveerd, al zal de Senaat er ook nog wel eens over spreken. Gehalveerd, om dat het Huis eerst eens wil zien of de landen van 1 ernst maken met hun militaire en econo- I vrezen dat als daar zich nu al tegenstel- mische samenwerking. Met de laatste lingen op dit gebied openbaren, het wel het op de heel, heel lang zal moeten duren, voor van Europa werkelijk iets zal Hendo-feesten in Dokkum, die van 29 Augustus tot en met 6 Sep tember zullen duren. Het spreekt van zelf dat de organisatoren hun beste beentje voorzetten om te bewijzen, dal Dokkum werkelijk de koopstad van het Noorden is. Dat ook in de Grimma Her- na het devies „elc wat wils” is, blijkt uit het avondprogramma dat allerlei aantrekkelijkheden omvat op het gebied van toneel, zang en film. Allen, die Dok kum tijdens de jubileum- en kronings feesten van ’t vorige jaar hebben gezien, weten, dat de „Granaten” op dat gebie I veel In hun mars hebben, Het zal nu nog mooier worden. Hwat hat Gabe Skroar Augustus tot en, met de daaropvolgende Zaterdag zal duren. Het feestprogram ma, dat vele hoogtepunten rijk Is, zal zeer zeker vele Woudbewoners naar Drachten weten te lokken. loopt het niet gesmeerd, nu internationale markten een gedrang I de Raad wordt en ieder land voor zijn eigen ex- bereiken. De bewoners van onze Noordelijke treien kunnen aan hun trekken komen bij de Churchill, die zijn verkiezingscampagne tegen de Labourregering voorbereidt Zelfs wordt gezegd, dat hij zijn invloedrijke waarschijnlijk nog in jaren niet, positie in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straats burg, waar hij een indrukwekkend maar nogal koel pleidooi hield voor onmiddellijke toelating van West- Duitsland tot de raad, gebruikt om die regering dwars te zitten. Een feit is het dat van geen der zes commissies van die vergadering een socialist tot voorzitter is gekozen. Partijstrijd dus al in een li chaam dat een zo ideëel doel nastreeft het Atlantisch pact zelf als een Verenigd Europa vormt. Wij Woorden, woorden. De zaal is nu geheel gevuld Een leger persfotografen schaart zich rondom Hatta, die vriendelijk opstaat, het papier De „kelen Liebaart” van Holland en de met zijn rede in de hand, en geduldig spitsruiten van Beyeren, hoog tegen de wacht of er nog meer liefhebbers komen, wanden van de Grafelijke Ridderzaal, Maar dan klinken hamerslagen: de Ron- herinneren aan de dagen, toen Floris dejde Tafelconferentie is begonnen! Vijfde daar banketteerde temidden van Minister-president Drees leest zijn rede een kleurig uitgedoste schaar ridders en voor, effen en gelijkmatig. Dan rijst Mo- edelvrouwen en zich waarschijnlijk ver beeldde, dat niemand op heel de wereld i zoveel zorgen aan het hoofd had als hij, die altijd moest proberen hét evenwicht te bewaren tussen zijn ridders en zijn „keerlen”. Bij lange na niet zulk een romantische aanblik biedt de statige zaal onder het hoge spitsboogdak en de stralende kroonluchters, nu daar de afgevaardig den van Oost en West bijeen zijn om in een wekenlange conferentie te beslissen over de toekomst van Nederland en In donesië. Hoe gewichtig de bijeenkomst ook mag zijn, hoe plechtig ook de gelegenheid, plechtstatigheid is niet het in het oog springend kenmerk van de openingszit- ting der Ronde Tafelconferenite. De mensen, die hier zitten, zijn gekomen om „zaken te doen” en onwillekeurig be ïnvloedt dit de sfeer waarin deze zitting wordt gehouden. Daar troont Minister-president Drees, helemaal alleen op zijn hooggerugde staatsiezetel. Hij is plechtig in jacquet, maar hij is een der weinigen. Oost en West Als een solide, strijdbaar blok, zit daar aan zijn rechterhand de Republikeinse delegatie, met Dr. Mohammed Hatta in het midden. Bijna zonder uitzondering zijn de leden in donkerblauw colbertcos- tuum gekleed en de enige fleurige noot daartussen vormt het goudgele gewaad van Mevrouw MirL Maria Ulfah, oud- minister van Sociale Zaken der Repu bliek en secretaresse van de minister president. Links zitten in rijen de Nederlandse af gevaardigden met de „Negen Mannen”, Mr. van Maarsseveen, de voorzitter, eveneens in plechtig zwart in het mid den, daarnaast, als om het contrast te vergroten, Mr. Stikker, de Minister van Buitenlandse Zaken, In een gewoon col bertje en getooid met een rode das. Wat khaki van officiersuniformen en een zwakke sterrenglans, het goud op de mouwen van een marine-uniform, zetten een weinig luister bij aan dit wel zeer businesslike gezelschap. Het centrum van de delegatie der Bij eenkomst Federaal Overleg, de afge vaardigden der verschillende deelstaten, vormt Zijne Hoogheid Hamid II, Sultan van Pontianak. Integenstelling met Hat ta, de typisch Aziaat, gesloten, ondoor grondelijk en toch omgeven door een sfeer van strijdbare activiteit, is deze vorst van het land-op-de-evenaar een veel meer Westerse figuur. Zijn uiter lijk neigt naar het Semietische zijn moeder was een Arabische hij heeft een aantrekkelijk, open en vriendelijk gezicht. Hij spreekt het Maleis ook niet vloeiend en monotoon als Hatta, maar stotend en minder goed gearticuleerd, als Iemand die de taal van zijn land maar weinig gebruikt. Achter de zetel van de minister-presi dent, als werd hun positie daardoor of ficieel bepaald, zitten de minderheden, die op deze conferentie ook hun stem zuilen mogen verheffen, de vertegen woordigers van Nleuw-Guinea, van de Protestant Christelijken en de Katholie ken en van de Indische Nederlanders. En schuin tegenover de presidentszetel is het „eilandje” van de UNCI, en daar zitten ze, de corpulente, goedig uitzien de Belg Herremans, de Amerikaan Cochran, en de Australiër Critchley. En achter hen hun respectieve secretaressen met lege plicht-gezichten. De lange tafel met de zorgvuldig afge ronde hoeken staat daar in het midden »an de lichtovergoten Ridderzaal. En ter zijde van het thans met palmen opge vulde podium, onder de troonhemel, zit- i t ten de genodigden. Leden der Staten Ge neraal en andere regeringspersonen, professor Anema met zijn walrussnor valt op naast de intelligente kop van de Indische specialist der Vrijzinnigen, Joekes, het markante profiel van Minis ter v. Kleffens, nuchter en waakzaam; en Mr. van Schaick, nimmer te miskennen zit onaandoenlijk en volkomen beheerst als een Westerse Boeddha, in stemmig k'^n. zwart vooraan. Aan de andere kant van het podium valt de Patriarchenkop van de Amerikaanse ambassadeur, Mr. Ba ruch, op. voorovergebogen over de tekst van de pa, geen prijsgeving van welke positie rede en streept nu en dan met potlood dan ook meer kunnen veroorloven, een gedeelte aan. Reeds maanden geleden werd voorspeld Het valt op, dat deze Oosterse Vorstdat Moskou in de nazomer met Tito zou en de Nederlandse minister de enigen trachten af te rekenen. Hetgeen niet be- zijn, die uitdrukking geven aan de over- tekent, dat de Russen direct zelf tegen tuiging, dat Hogere Bijstand nodig is Zuid-Slavie zullen oprukken, ze zullen allicht gebruik maken van de Bulgaarse en Albaanse vazallen, maar dat is al verontrustend genoeg. Niemand in West-Europa zou er aan denken het zwaard te trekken dat de Ver. Sta ten ons trouwens eerst nog zouden moe ten verschaffen voor Tito die com munist in hart en nieren is, of voor Zuid-Slavië dat allang door West- Europa is afgeschreven. Maar Balkancrises zijn in de regel „vuil” voor de Europese vrede. Er is in de laatste tijd zeker con tact tussen de Ver. Staten en Zuid-Sla vië, de Ver. Staten hebben dat land ma chines van een Amerikaanse staalfa briek afgestaan, men spreekt van een le ning via de Wereldbank van het Wes ten aan Tito, zij het niet zo groot als deze vroeg, n.l. 250 millioen dollar: dit wijst op toenemende Amerikaanse be langstelling voor Tito, maar toch ook weer niet op reeds zo vaste banden dat ze Amerika tot tussenbeide komen zou den dwingen als vanuit Russische vazal staten een aanslag op Zuid-Slavië werd ring met de s.d. die voor geleide econo- gepleegd. Ook aan militaire inmenging via de Ver. Naties geloven we niet om dat een Russisch veto in de Veiligheids raad deze toch zou verhinderen. Maar 1 als er op de Balkan iets gebeurt is het als een sneeuwbal die gaat rollen, dan komt misschien ook Griekenlands posi- dat al die kritiek welke thans op Enge- tie in het geding en daarvoor staan En- 1 geland en de Ver. Staten borg. Daar zullen deze landen zich stellig verzetten tegen de Russische expansiedrang, waarom het in wezen gaat. Al met al is de toestand hier onprettig voor een 1 West-Europa, dat geen vuist kan ma ken, en 1 Zelfs als de Mocht men een ogenblik gedacht heb ben, dat er nog eerder een crisis aan de Noordelijke dan aan de Z.W. hoek van de Russische invloedssfeer in Europa zou ontstaan, de krachtige houding der Finse regering heeft de staking der Fin se communistische arbeiders blijkbaar tot een mislukking gedoemd. Die sta-Belgrado geen wijziging in haar hou- king had ongetwijfeld meer dan econo-ding brengt. Wat de kwestie zelf be- mische bedoelingen. Finnen, die het treft, deze komt hierop neer, dat er Russische staatsburgerschap genieten, i 12000 Russen in Zuid-Slavië zijn, die zater er achter, blijkbaar met de bedoe- 28 jaar geleden toen het bolsjewisme in ling de Finse economie te ontredderende Sovjet-Unie definitief had gezege- en, daarvan gebruik makend, hun land vierd, daaruit als witgardisten werden door een staatsgreep onder communis- verdreven. Toen waren deze lieden tlsch bewind te brengen en tot een volg- Moskou niet welgevallig, doch volgens zame satelliet van Moskou te maken, de Russen hebben ze in de tweede we Hetgeen de Russische machthebbers reldoorlog Tito’s partisanen gesteund, wel zeer welkom zou zijn, in de eerste plaats omdat ze dit land gaarne militair onder hun leiding zouden hebben nu in het Noorden Noorwegen tot de tegen partij, de landen van het Atlantisch pact, behoort, maar ook omdat het bin nenhalen van de Finse buit Ruslands min of meer tanend prestige in Oost- Europa zelf, veroorzaakt daar de op standigheid van Tito, enigszins zou her stellen. daardoor pro-Russische dadeti verricht en dus hun zonden geboet. Hitler gebruikte Sudetendultse en Dan- ziger kwestie om bepaalde landen te treffen, waarom zou Stalin zich het lot van ex-witgardisten in Zuid-Slavië niet aantrekken. Moskou spoort echter eerst de „waardige elementen in de Zuid- Slavische communistische partij die loyaal zijn aan marxisme en leninisme” nog eens aan zelf de Zuid-Slavische lei ders te vervangen. Zij weten hoe zij deze eervolle taak moeten uitvoeren, zegt de Russische oproep, „in een inter ne democratie zijn dergelijke verande ringen van leiderschap volkomen na tuurlijk”. Dat klinkt erg zachtzinnig maar het is duidelijk de bedoeling dat Moskou wenst dat het Zuid-Slavische leger en de communistische partij de heer Tito likwideren. De maarschalk bijt natuurlijk van zich af. De Russische be schuldiging welke beoogde, Tito ver- maatregelen.1 dacht te maken bij het Zuid Slavische de communistische par- Hongarije alweer aan het zuiveren en om dat alles ook tracht i deze Moskou nu al maandenlang Tito ten val te brengen, zowel langs allerlei onder grondse wegen welke vooral over Bul garije en Albanië lopen, als door oproe pen aan het Zuid-Slavische volk en spe ciaal de communisten onder hen om Tito af te zetten. Van de laatste, dus komen dat zij zich tegenover bovengrondse actie, hebben we begin j steeds sterker organiserend West-Euro- Wij hebben er al in menig wekelijks over zicht op gewézen dat ■ic* met de verhouding van Tito’s Zuid-Slavië tot Rusland van kwaad tot erger ging. De weerbarstigheid van de Zuid-Slavische maar schalk schreeuwt een voudig om Russische Daarom is men in Polen en van Drukkerij Fa. A. J. van deze week weer een staaltje ver nomen, toen Moskou in een nota aan de Zuid-Slavische regering dreigde met „doeltreffender maatregelen” ter verde diging van de rechten van de Russische burgers die op „onmenselijke wijze” vervolgd worden in Zuid-Slavië, als ft i® 4 t Bolswards Nieuwsblad KONING FREDERIK De opening van de Ronde Tafelconferentie inde Ridderzaal te 's-Gravenhage I 1-J-x -11 _J_L x-cen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1