fflïargaret Slose I 0 Prinses Martinytoer s Wel feest, j Geen feestelijkheid. S door Nederland Fan de f 12.000.—. üs hjoed H H to sizzen k i k 45e Jaargang No. 67 Dinsdag 30 Aug. 1949 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRerlj Fa. A. J. OSINGA - Bols ward ir ik ar In 28 Augustus 1949. PIET i” en zoon. 60 Koning door de gevolgen van zijn ziek-192O-’4O forgoed wurden. Smid sette it een jaar geleden als oorlogsvrijwilliger het jongere zusje, Margaret. )A. EN Tj. de J. ■M f F Kroondlenaar safe Regering geeft Ooed loon aan hoge heren. De dienaar gaat, Meest wil de Staat Nog ruimer pensioneren. Steeds stond hij pal, ’s Mans ijver zal Niemand in twijfel trekken. Maar is 't gewenst (Waar blijft de grens) Zo’n toelaag te verstrekken? Dienst ruim twee jaar, Dan is *t al klaar, Naar ons de pers onthulde. Valt thans ten deel, Aan staatsman Beel, Jaarlijks twaalf duizend gulden. Een knecht verlaat Zijn baas hij gaat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 5 is Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal blf vooruitbetsling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 11. It bliuwt de greate fortsjinste fan Smid, de man fan Lénbou en1 Maetskippij, dat hy de eagen fan de agrariërs en net- agrariërs iepene hat foar dizze simpele rt 4 R Eens het parool Van de oude school: ;g met de cumulatie" ’t Was al te kras, Geeft het nu pas een verarmde natie? De Tante van Charlie. In tegenstelling) tot haar zuster, die dui- fan Smid de wei de Schotse protestanten helemaal niet tevreden waren!) en bij de president der Franse Republiek, maar voor de rest zou het toch een gezellig onderonsje worden. Er kwam niet veel van terecht. In Italië kon de prinses geen stap doen, geen glas drinken, geen hap eten, of ze wist de lenzen van de foto- en filmtoestel len op zich gericht. Een kleine honderd foto-reporters belegerden haar. Zelfs toen ze het legertje had afgeschud en ging zwemmen; wist een fotograaf met een telelens, opnamen van de prinses in badcostuum te maken, die het sensatie blad „Samedi-Soir” op de voorpagi na bracht. De Franse president liet ech ter dit nummer in beslag nemen, maar ae foto’s vonden tóch hun weg in de Men kin in lüs net mear Qntnimme as it libben. Het elders eens proberen. Vindt werk, beurt loon, Zal d’ oud-patroon Hem ook nog honoreren? wereldpers. Nimmer is de prinses zonder geleide, en daarenboven is er altijd nog een Scot- land-Yard-man in de buurt. Wanneer ze een beetje dikwijls met een bepaal de jongeman danst, fluisteren de En gelse en Amerikaanse „gossip-columns" de kletsrubrieken van de bladen, over een verloving. Zelfs Prins-regent Char les van België werd genoemd. Maar totnogtoe is niets van een verloving be kend. De Markies van Milford Haven, een mooie jongen met een onbeduidend gezicht, werd ook reeds als bruidegom gedoodverfd.... Is het te verwonderen dat Margaret blij is, wanneer ze dit keurslijf van plichten, ceremoniën en opdringerige belangstel ling eens een tijdje ontvluchten kan? meentebegroting voor zal aanwijzen van mlllloen. Het oude liedje. In Juli maakte de CCD In totaal 1924 processen-verbaal op. Hierbij waren 2056 personen betrokken, van wie er 21 In verzekerde bewaring werden gesteld, De meeste overtredingen betroffen akkerbouwproducten. Tuberculose is nog steeds een der erg- stel volksziekten; deskundigen vrezen zelfs, dat zij zal uitgroeien tot een epi demie. Het aantal t.b.c.lijders wordt op 90 100.000 geschat, hetgeen twee en een half maal zoveel is als voor de oor log. Haarlem vóór wereldregering. Tijdens een bijeenkomst in het concertgebouw te Haarlem werd de uitslag bekend ge maakt van de proefstemming over een wereldregering: 95.34 pct. was er voor, 1.03 pet. tegen en 3.24 pet. blanco. Geen melk. De Rotterdamse politie hield een luxe auto aan, waarin een melkbus vervoerd werd, die 12400 met een schip gesmokkelde sigaretten bleek te bevat ten. Dure prent. De uitreiking aan de school jeugd van de rijmprent bij gelegenheid van het gouden regeringsjubileum, heeft de schatkist de sorn van f 50.000.ge kost. De politie te Vlissingen heeft een com plot opgerold, dat bestond uit jongelui van 16-18 jaar, die zich bezig hielden met het plegen van inbraken. De op brengst gebruikten zij om feest te vie ren in Bergen op Zoom. Welkom. Onder auspiciën van 't Neder landse Rode Kruis zijn alweer ongeveer 500 kinderen uit Oostenrijk m hoofd zaak uit de omgeving van Wenen, te Venlo gearriveerd. Goedkope bananen zijn in aantocht: de zer dagen komt te Amsterdam een schip met 20° ton bananen uit Panama bin nen, die voor een maximumprijs van f 1.38 per kg mogen worden verkocht. De export naar Frankrijk van Nederland uit zal kunnen worden uitgebreid met meer verse groente, werktuigen, gereed schappen, huishoudelijke en sanitaire ar tikelen, werkkleding etc. Alleen maar geschrokken. Een meisje van 3i/2 jaar, dat op de Sint Pietersberg Lieftlnck. Hjir moat men yngroelje en groei kostet tlid. Dat de boer nou ek Cmdernimmingsbilêsting bltelje moat, omsetbilêsting en alhiel lykskeakele mei oare öndernlmmers, dat is de logyske konsekwinsje fan syn leanend bidriuw. Dat der nou in wachtjildregeling foar it personiel en in forplichte wurkleazen- forsekering foar de doar stiet, koe net ütbliuwe, De boer gelyk mei oaren yn de lusten, dan ek gelyk mei oaren yn de lésten, syn personiel likefolle fortsjin- je litte en ek deselde sosiale rjochten jaen, dus segeltsjes plakke yn grien en blau en bünt, fakénsjebonnen en al sok spul mear. Ja, it is allegearre net like noflik en ienféldich, mar it ünmaetskip- like hat gjin sin mear, dat is üt ’e tiid. Nou’t alle bidriuwen opnomd binne yn it sosiale ramt kin men pas sjen. hoe hurd dizze dingen oanwoun binne en. kriget men foar it eaist de frage skerp foar it forstên: Is dit hege sociale peil troch üs folk to biteljen? Nou pas, nou ek it platteltn deselde easken stelle kin, as de stêdden en de yndustry al wend wiene, nou sil bliken dwaen oft de folks- krêft en de arbeidsyntensiteit great ge- nöch binne om dit müglik to meitsjen. Hwant it leit net oan in Minister, hoefier de sosiale forsjenningen gean kinne, it leit oan üs mienskiplike prestaesje, sawol nasjonael as ynternasjonael. Alle stan- nen fan it folk sitte yn in biskutte po- sysje, allegearre sitte hja yn de soa- siale boat. To soargjen, dat dizze net lek wurdt, net oerladen en binammen, dat der net wer ien ütsmiten wurdt, dat sil omtinken freegje, leau dat mar. Morgen viert H. M. Prinses f Wilhemina haar 69e verjaardag, r Op haar uitdrukkelijk verzoek r wordt deze dag gevierd zonder feestelijk vertoon. We kunnen dit verzoek eerbie- digen. i Geen feestelijkheid! Maar toch wel feest! Feest n.l. in ons hart, dat blij de wil zijn met de blijden en dankbaar bovenal. Schenke God onze Prinses een rustige en vredige levensavond, v Redactie. 1 Op gevaar af, dat onze lezers zo lang zamerhand het idee krijgen, dat wij op zijn minst, met één of ander „Engels complex” behebt zijn, willen wij in dit artikel de jongste Engelse koningsdoch ter aan UI gaan voorstellen. Prinses Mar garet Rose. Het Koningshuis is geliefd in Engeland. In bijna iedere boekenkast vindt U keu rige en kleurige albums met foto’s van het Koninklijk gezin. Toch uit de liefde voor het vorstenhuis zich in Engeland anders dan bij ons. De Engelsman voelt zich zielsgelukkig als hij b.v. het één of andere lid van de Koninklijke familie op het witte doek heeft gezien, iets wat wij een vrij nor male zaak vinden. In Engeland maakten wij toevallig de verjaardag van de En gelse Koningin mee. De nationale vlag woei vanaf het stadhuis. Maar dat was ook alles! Van geen enkel openbaar ge bouw, laat staan van een particuliere woning, wapperde een vlag. Het dragen van een nationale kleur, zoals bij ons het oranje, is in Engeland totaal onbe kend. De Koningin was jarig en daar mee uit. Ja, bij navraag bleek, dat me nigeen niet eens wist, waarom de vlag van het stadhuis wapperde. En toch bestaat er in Engeland een ze kere konlngscultus, ook al is die dan anders dan bij ons. Lezer, bericht, Mocht U allicht Van die patroons eens horen, Geloof het vrij, Nog nooit kwam mij Zulk een geval ter ore! officiële gelegenheden naar voren treedt zoals bij de inhuldiging van Koningin Juliana, en dan ernst en waardigheid tentoonspreidt, kan men zich niet ge heel aan de indruk onttrekken, dat dit alles maar opgelegd is, en dat ze straks, als het voorbij is „Pfff!” zal zeggen en haar staatsieschoenen in een hoek van de kamer schoppen. Margaret houdt van plezier en pret en is er kennelijk op uit, zoveel van haar jeugd te genieten als haar status van koningsdochter het toelaat. Aan het En gelse hof ging en gaat het nog meer malen stijfjes toe, maar Margaret is meermalen het „enfant terrible” van de familie. Zij was het, die het in haar hoofd kreeg, een eerbiedwaardig Schots geestelijke, die bij de Koninklijke fami lie op bezoek kwam, een plezier te doen door een schlager uit een bekende Ame rikaanse revue voor hem te zingen, en haar ontstelde ouders zaten werkelijk de handen in het dizze dingen sjoen hat, hoe’t fan ge slacht ta geslacht, lt; seis rédden, de heechst oansleine llbbenswiisheit wie, kin skoan bigripe, dat yn lt sosiale hüs de fan de agrariër jlt mannlch pompleren I souderke leit. En dat hja Drees en Mans- Mar Smid wie In man, dy’t lt spul troch-1 seach én It paed sljuchte, Wy binne him folge of op syn minst hat er üs de wel klearder sjen litten. Dat wolle wy nea forjitte. En doe moast de boerestên, dy't jimmer great wurden wie mei de tins, dat hja de frlje maetskippij fóAr stean moasten er al dy merakels sa lang müglik tsjln hélde moasten, alhiel to- bek en yn de oare wei. By eltse wette- like maetrlgel hie oan dy tlid ta lt strib- jen west: soargje, dat de Lénbou der büten bliuwt hjer, hwant dat kin yn fa- briken meskien wol, mar by üs net. De boer en syn folk bleauwen büten lt so siale systeem, hiene in leech lean, in lan ge arbeidswike, gjin biskutting by tsjin- slaggen en élderdom, hja soene harsels wol rédde. De crisis fan de tritiger jier- ren hat de wrede learmaster west foar bettere tastannen. De boer en syn folk net langer büten; de sosiale mienskip, mar der mei yn. Soe dat kinne, dan tsjin- ne men earst de fundaminten to lizzen under it boerebidriuw seis. Yn tsien jier is dizze omfoarming in feit wurden. Troch it yngripen fan de Pachtwet, troch de produksje- en priisregeling fan de Oerheit, troch de kollektive oerienkom- sten op in basis fan gelykstelling tusken yndustry en boerebidriuw, koe men nou oergean ta in leanpeil, dat yn de Lênbou nea birikt wie. De rjochten fan de ar beider op in reedlike arbeidswike, frije dagen, fakénsje, ütkearing by syktme en üngefal, opnimming yn in pensioenrege ling, folgen yn in tige snel tempo. Yn in pear jier is it sosiale gebou fan de boer en syn folk oplutsen en hwa’t de men taliteit fan de boer sünt leuwen ken, hwa wit hoe’t er tsientallen fan jierren Hwat hat Gabe Skroar „We, Prinses Margaret Rose. Margaret, de jongste dochter van het Britse Koningshuis heeft onlangs haar 19e verjaardag gevierd, en ondanks haar jeugdige leeftijd, heeft deze ko ningsdochter méér dan enig ander meis je van haar leeftijd, de ogen der wereld op zich gevestigd gezien. De wereld krap in de vorstelijke hulzen. Men kan ze op de vingers makkelijk aftellen, want het zijn er niet meer dan zeven Engeland, de drie Scandinavische lan den, Nederland, België en Griekenland. Behalve de Bernadottes, wier stamvader een doodgewone Franse burgerjongen was nlngshuls daaraan z’n faam van meest democratische vorstelijke familie te dan ken!) zijn ze allemaal mln of meer „van Duytsen bloedt” de Engelse koninklij ke familie niet uitgezonderd. Daarom springt de wereld voorzichtig met haar koningen, prinsen en prinses sen om, want ze worden schaars. En juist de Amerikanen zijn zo geweldig gesteld op „royallty”. Men mist daar een adelstand, al is er In de society wel iets dat daarop lijkt en al worden de telgen van beroemde families in de kran ten aangeduld met cijfers als 1, 11 co III Maar een échte koning, prins of prin ses, hertog of graaf doet daar nog al- tijd opgeld. uomd binne en via harren sosiale orga- nisaesje brocht binne yn lt anti-nasjo- nale N.S.B.-formldden. Dit hat in smer- Ulike trageedzje west op êit platteen en hat mannlch Drintsk boerke kraech koste. een ogenblik met haar Ze houdt van dansen, van het bezoek aan theaters en clubs, zelfs aan nacht clubs. Zij leeft in een sfeer van vro lijkheid en plezier, en het best kwam dat wel tot uiting, toen zij bij de ge boorte van haar neef, de zoon van Eli sabeth, die door de Londnaars liefko zend „Charlie” wordt genoemd, uitriep (doelend op een ook in ons land welbe kende klucht): „Hoera, nu ben ik De Tante van CharlieI” - _.j 1 eens de l düdlik makke en hy hie folslein gelyk. van Engeland dragen. Zij is ge-De wei, dy’t men sünt 1918 opgien wie, 1 mol non mnn rlio ole oon Hor! i 1_ 1_!_ 1 knapste, innemendste en best gekledj <;r.-btner en yndustry-arbeider, faklju en 1 en der- Fries Rundvee Stamboek. Voor de ju- blleumkeuringen op 27, 28 en 29 Sept. a.8. zijn In totaal ruim 2400 dieren aan- gegeven, n.l. ruim 700 stieren voor de eerste dag, ruim 900 Muks vrouwelijk vee voor de tweede dag. Kruis wil geen krullen. Generaal mr. H. J. Kruis heeft zijn misnoegen te kennen gegeven over de wijze waarop vele Ne derlandse soldaten het haar dragen. Hij heeft bezwaar tegen te lang en tegen ge permanent haar. Vijf jaar na de diefstaL De New Yorkse politie heeft een gedeelte ontdekt van een schat bankpapier ter waarde van 300.000 gulden, die aan de Nederlandse regering behoort en in 1944 was gesto len. Nog een ongeval. Vrijdagavond om on geveer negen uur is te Tzummarum een vreselijk ongeluk gebeurd, dat aan de 17-jarige Jurjen de Haan het leven heeft gekost. Een auto reed in de sloot en de Haan, die op de treeplank stond, werd doodgedrukt. Een smokkelaar werd bij Venlo door douane-ambtenaren doodgeschoten. Hei bleek een 26-jarige man te zijn, die juist een jaar geleden als oorlogsvrijwilliger uit Indonesië was teruggekeerd. Waarom duurder? De kosten van het gezinsverbruik stegen van 16 Mei op 15 Juni met 1 pet., vergeleken met die van 1948, als gevolg van hogere prijzen voor aardappelen en eieren. Het Koninklijk Paar zal 6 en 7 Septem ber een officieel bezoek brengen aan Noord-Brabant. bij Maastricht aan het spelen was, viel van een rots tien meter naar beneden. Het kind bleek na de hoge val alleen maar wat geschrokken. Sterk vergif in plaats van verdovings middel werd te Rotterdam bij een ope ratie bij vergissing ingespoten. Resul taat één dode en één zwaar vergifti- gingsgeval. Alweer een ongeluk. Te Franeker heeft een vader met zijn vrachtauto zijn kind overreden; het zesjarige jongetje was onmlddellljk dood. In memoriam. Te Ermelo overleed in de afgelopen week op bijna 71-jarige leef tijd de letterkundige jhr. Nico van Such- telen, directeur van de Wereldbiblio theek. Natte kermis. In Zaandam zal on danks een verzoek tot drooglegging tijdens de kermis sterke drank worden getapt, omdat de raad hierover pas na de kermis kan beslissen. Ruim 100 Jehova Getuigen die te Eind hoven na herhaalde waarschuwing hun demonstraties niet wilden laten, werden per overvalwagen opgepakt. Fllnterman raasde Zondag met een ruim 955 km. vaart langs het Amelandse strand. De juiste snelheid is nog niet bekend. Enige verruiming. Nog dit jaar zullen de Nederlandse boterpakhuizen wat voor raad kunnen spuien doordat 9200 ton boter naar Frankrijk wordt geëxpor teerd. Slecht geboerd. Het laat zich, naar wij vernemen, aanzien, dat de Haagse ge- 1950 een tekort ongeveer een half Elisabeth en Margaret. Dat juist prinses Margaret van En geland zozeer voor het voetlicht treedt, is niet alleen te danken aan het feit dat ze een telg is uit het meest aanzienlijke vorstenhuis ter wereld. Al is de werke-1 lijke macht van de Koning van het Brit-1 se Rijk gering, dat Rijk strekt zich nog altijd over werelddelen uit. Engeland Is daarbij een land vol tradities, die zich ook In de koninklijke familie doen gel- den en dit gezin met z’n beide dochters In de kleurrijke, romantische, stijlvolle omgeving van het Engelse hofleven vormt een onuitputtelijke bron van ro mantiek. Toch kan dit alles niet uitsluitend gel- wierheit, dat de maetskippij net foar de den als reden, waarom Prinses Margaret jene sosiael biskermd wêze kin en foar Rose zo populair is. Wat dat betreft, de oare groep net, hwant dan sil krekt zou haar oudere zuster, Kroonprinses de ünbiskerme groep de kosten fan de Elisabeth, veel meer op de voorgrond Oare bitelje. Smid hat dit üs allegearre moeten treden. Zij toch zal eens del düdlik makke en hy hie folslein gelyk. kroon van Engeland dragen. Zij is ge-De wei, dy’t men sünt 1918 opgien wie, trouwd met een man die als een der! dat wol sizze: sosiale biskutting fan pno-nc+o inrtaman^cio art hoel rro1/loH<' ij.„i!J- mannen van Engeland geldt. Zij heeft winkel- of kantoar-personeel onlangs het leven geschonken aan een neist de saneamde frijheit foar de boer Zij treedt bij allerlei officiële en syn folk, dy wei moast in great ün- functies op de voorgrond, vooral nu de rjvcht wurde en is it ek yn de perioade: te voorlopig nog wat kalm-aan moet düdlik de minsken foar eageu óf al- doen. Maar het is niet Kroonprinses legearre frij en tsjin mekoar yn it spier, Elisabeth, die het meest de aandacht sa as de liberalen it altyd woene en van de wereld voor zich opeist, het is praktiseard hiene, óf allegearre yn it rarnt fan de sosiael-economyske biskut ting. De iene net en de oare wol, dat is net héldber. Sünt dy tlid hat de groep wiisd. Lénbou en delljk toont dat zij z*ch bewust is van Maetskippij hat in pyonier west, ek al de positie welke zij bekleedt en de woene party lju dat net witte. En lt plichten die deze haar oplegt, is Mar- bliuwt >n historysk drama, dat lt krekt garet eigenlijk nog maar een echte dizze groep wêze moast, dy’t yn letter spring-in-’t-veld. Zelfs wanneer ze bij jierren troch de bisetter op sleeptou Voor de lens. Vele wijze em nette mensen schudden hun hoofd over zoveel lichtzinnigheid, maar ze bedenken niet, hoe het jonge leven van deze prinses ook nog met an- zit vandaag-de-dag maar dere d)ngen dan i(Uitgangetje8„ is ge. I vuld. Er zijn zoveel bazars en tentoon stellingen te openen, eerste stenen te leggen, kindertehuizen, ziekenhuizen, hospitalen en padvlnderskampen te In specteren, officiële bezoeken af te leg- i gen, dat de dag-agenda van Margaret - - - Idaar behoorlijk mee gevuld Is. (misschien heeff het Zweedse ko- niet altijd Is haar plezier écht plezier. Na lang gebedel had ze einde lijk van haar ouders gedaan gekregen, dat ze helemaal op haar eentje een tocht door Europa mocht maken, met als voornaamste doel Italië. Dat ze niet zo helemaal alléén was spreekt wel van zelf; de nodige dames en herert van de hofhouding waren present. Er zou den ook enkele officiële bezoeken afge legd worden o.a. bij de Paus (waarover Bols wards Nieuwsblad tn I ■S. - j. Vs 4. 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1