8 <4^ Gabe Skroar N F Buitenlands Overzicht IJ I Provinciale Kroniek üs hjoed Q Q to sizzen No. 68 Vrijdag 2 Sept. 1949 en Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bo 1 s war d e n Hwat hat r J v 1 I Zuid-Slavië juist de situatie in wording. Op 15 November zouden communistische leiders uit Aziatische landen en Austra lië te Peiping bijeenkomen voor het op stellen van een „rood plan voor de Stille Oceaan”. In ieder geval geeft Moskou ook hier blijk van voortvarendheid, thans heeft het in Mandsjoerije een „volksregering” in het leven geroepen. In hoeverre dit de Chinese communistische leiders bekoort is trouwens een vraag, want ook zij houden hun oog op dit oud Chinees ge bied gericht. Overigens gaat het met de operaties van deze leiders nog steeds goed, men is nu al in Zuid-China op weg naar Kanton. Geruchten, dat Amerika blijvende bases op Formosa zou willen vestigen, worden tegengesproken, doch lijken aannemelijk. Ten slotte is dat thans in handen van ae Chinese nationalisten zijnde gebied strategisch zeer belangrijk, zoals ook Soerabaja, waar de Amerikanen ook een vlootbasis zouden willen hebben. As wy aid it ünrjocht dwaen, De earmen greatsk minachtsje, Woll’ de hillige ing’len Gods Net by üs oernachtsje. bij iej. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Amerikaanse Zal het Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87925 :pt. of UR di en nte ien 3d- 3e- >eg gd. int lar lit is lu- :is- itie la- ar- di- ma en ir- bij ng ae- tot ve- ing sn- pen, zij het misschien via hun satellieten Bulgarije en Albanië, terugdeinzen. Zo als het nu gaat brokkelt het Russisch ge zag in Oost-Europa immers meer en meer af^ De Griekse partisanen zijn nu door het Griekse leger bijna opgerold en van Albanië gescheiden, Tito heeft van de Amerikaanse Import- en Export bank een lening verzocht in ruil voor de leverng van strategische goederen naar Amerika, uit andere satellietstaten komen berichten over sympathiebetui gingen van aanzienlijke groepen aan Ti to. Dat alles kan Rusland niet op zich laten zitten, het zal op een of andere wijze met Zuid-Slavië willen afrekenen. devaluatie van het pond. De Amerikanen wensen die, omdat de Engelse exportprijzen dan lager worden en er dus meer vraag naar Engelse goe deren zal ontstaan, de Engelse minister Cripps is er een fel tegenstander van, Slavië, doch omdat deze devaluatie binnenlandse prijspeil zal beïnvloeden, het leven duurder maken en het hele verband van het huidig binnenlands eco nomisch bestel in Engelar l uiteenrukken, helpen, Konlng Ego. 1 Niet onaardig is een bericht, dat de kliek van militaire leiders en bewindslieden rond generaal Tsjang Kal Sjek een be langrijk deel der kapitalen, welke Was hington aan de Chinese nationalistische regering voor de strijd tegen de com munisten heeft verstrekt, voor zich zelf heeft gehouden en.in de Ver. Staten onder schuilnamen heeft belegd. Het is een kras staaltje van corruptie en egoïsme. Van ego.ïsme getuigt ook Australië, dat, nu Nederland en Indonesië moeilijk tot overeenstemming kunnen komen over 't beheer van Nieuw Guinea, aanspraak schijnt te maken) op de voogdijschap over dat gebied. In de Zuid-Amerikaan- st republiek Bolivia weer eens een revo- lutle-poging. Feest in Franeker. Zij die Dinsdag in Franeker vertoefden en dat waren er velenI om daar de herdenking van het 750-jarig bestaan van de stad en de opening van de ten toonstelling Froonacker II mee te maken, moeten zich bijwijlen in een geheel an dere wereld hebben gewaand. Vooral ’s middags toen velen, mannen, vrouwen en kinderen, in de dracht van voor enkele eeuwen, naar het stadhuis waren ge stroomd om daar getuige te zijn van de blijde intocht van Sicco van Sjaerdema met zij» gevolg. Voorwaar, het was een blijde incomste, want Sicco van Sjaer dema, potestaat van Friesland, bracht als boodschap mee, dat hij besloten had de beide buurtschappen Frooneckere en Godseckere het recht te verlenen zich te omwallen. Voor de bewoners van de beide buurtschappen was dit een goede tijding, want zij hadden veel te verdu ren van de invallen van de mannen uit de „Grimma Herna”. Het verwonderde dan ook niemand, dat de nieuwe poor ters deze boodschap met gejuich ont vingen; Nog dezelfde dag zouden ze met het graven der grachten en het opsmij ten van de wallen beginnen. Een vrolijke bonte stoet trok door de stad. Na deze plechtigheid die zich op en voor Volgende week komen de ministers van financiën en van buitenlandse zaken der Ver. Staten, Canada en Groot-Brittannië in Amerika bijeen om de moei te bespreken waarin Engeland door het dollartekort is geraakt. Moeilijkheden, welke zich in tal van Wëst-Europese landen voordoen, maar op dit moment het scherpst in Engeland aan de dag treden. De Engelsen zijn o.a. van plan van Amerika te vragen dat het meer ka pitaal in Engeland en andere Europese landen belegt, en in het sterlinggebied meer aankopen van grondstoffen doet. Zij zullen tegenover de Amerikaanse stelling, dat de handel zich overal in de wereld weer vrij moet kunnen bewegen, de mening stellen dat tweezijdige han- dclsverdragen, welke de Amerikanen een doorn in het oog zijn, omdat ze hen bui ten bepaalde markten sluiten men denke aan het grote Argentijns-Engelse rullcontract van vlees tegen machines enz. wel moeten worden afgesloten, zolang andere landen niet over voldoen de dollars beschikken om de handel vrij te laten. onderhandelingen binnenlands politieke vraagstukken bereiken, waar de Ver. Staten zich echter buiten dienen te hou den. om in de doolhoven der bepalingen de En zo is het ook gesteld met de kwestie juiste weg te vinden en op een bepaaldvan de punt in betrekkelijk korte tijd de diverse gemeenten met elkaar te vergelijken. Wymbritseradeel begint bijv, met de openbare zedelijkheid, Bolsward met de nummering van gebouwen, Hennaarde- radeel met het geven van definities. Sommige onderwerpen worden bij de één vrij uitvoerig behandeld, bij de an der onbesproken gelaten. Workum, waar de markt al lang ter zie le is, heeft bijv, nog een vijftal arti kels over de plaatselijke weekmarkt, be- kunnen loskomen, waarvan de gevolgen ook voor het Westen niet waren te over zien. De actie van de Cominform in Finland waar de communisten thans door stakin gen in die bedrijven, welke voor de Russische herstelbetalingen werken, de regering ten val te brengen, kan men misschien ook wel zien als een ma noeuvre om de aandacht van het Westen van wat tegen Zuid-Slavië wordt on dernomen, af te leiden. Een communis tische staatsgreep in Finland zou waar schijnlijk Zweden binnen het Atlantisch Pact voeren, dat beseft men te Moskou ook wel terdege, en daarop is men niet gebrand. Volgens geruchten is er ook een soort Cominform voor het gebied van de Stille Oceaan De Amerikanen beweren echter, dat de Engelse prijzen te hoog zijn voor de Amerikaanse markt, zodat de Engelsen het aan zich zelf te wijten hebben, dat ze niet meer dollars ontvangen. En dat die prijzen te hoog zijn, vindt, volgens de Amerikanen, zijn oorzaak in het feit, dat de productie per man in Engeland te laag is, m.a.w. er wordt niet hard genoeg gelwerkt. Dit zal een heel teer punt in de besprekingen zijn, want de Amerikanen zeggen rond uit, dat dit aan het socialistisch staats- decentralisatie toch wel af, of wat meei bestel in Engeland ligt, zodat hier de eenheid in dit opzicht niet gewenst zou zijn. Wanneer men niet dagelijks gewend is te rekenen met artikels en sub-arti- kels, is het heus zo eenvoudig nog niet De tentoonstelling. In drie tenten en een vijftal open stands tonen de exposanten op overzichtelijke treffende de marktkramen, plaatsing van vee, markttijden, enz. en in de politie verordening van Bolsward, waar een herleefde markt is, zoekt men dergelijke bepalingen tevergeefs. Het groot aantal wijzigingen maakt vooral het hanteren van de oudere ver ordeningen bovendien wel zeer tijdro vend. Ook de stijl, waarin verschillende arti kels zijn gesteld, is niet altijd perfect, laat staan van glashelder, al kan een zekere handigheid aan de samenstellers soms niet worden ontzegd. Wanneer Wonseradeel zich bijv, uit slooft in het opnoemen van alles wat met paardevee te maken heeft en deze definieert als „paarden en ezels, onge acht van welken ouderdom”, zegt Hen- naarderadeel heelt eenvoudig: eenhoe vige dieren. Hoewel in Hennaarderadeel evenmin als in Wonseradeel veel ezels zullen voor komen, heeft men met dat „éénhoevig” een reuze vondst gedaan, immers ook een muilezel in Wonseradeel onbe kend zou er toe horen. Onder een schip verstaan de vroede va deren van Hennaarderadeel evenzeer ge vat: „elk vaartuig hoe ook genaamd” buitenlandse zaken, schijnt minder fel tegen devaluatie te zijn dan Cripps, zo dat de besprekingen te Washington ook ilijkheden nog onderlinge moeilijkheden in de En- aonr geise regering kunnen veroorzaken met tot slot waarschijnlijk toch een devalu atie van het pond. Want met de sta biliteit ener valuta is het net a>s met de vrouw van Caesar, er mag zelfs niet over gepraat worden. Zodra dat wel ge schiedt is haar reputatie al verdacht ge maakt, raakt het vertrouwen geschokt en daarmee is een der grote factoren voor devaluatie als aanwezig. Truman kwam in ’n rede op voor volledi ge doorvoering van het Marshallplan en aanmoediging van belegging van Ame rikaans kapitaal in het buitenland. De president nam hier kennelijk stelling te gen een steeds groter wordend deel van de Amerikaanse publieke opinie en het Congres, dat blijk geeft van wantrouwen jegens Engeland en practisch geheel W.- Europa. De halvering van het militaire hulpprogramma van Truman door het Huis van Afgevaardigden was er ook al een bewijs van, Men is dus 'kennelijk aangeland op een uiterst moeilijk punt in de betrekkingen tussen de Ver. Staren en West-Europa, waarbij zowel het lot I van het herstelprogramma als de kracht van het Atlantisch verdedigingssysteem op het spel staan. Inzake de militaire samenwerking tussen de Europese landen onderling en tussen hen en de Ver. Staten schept de druk welke de Sovjet-Unie en de Cominform thans op uitoefenen misschien welke ten gunste van die samenwerking kan werken. De Raad van wederzijdse economische bijstand van de Cominform oorspronkelijk bedoeld als tegenhan ger van het Marshallplan schijnt in een vergadering te Sofia besloten te heb ben de economische blokkade tegen Tito te verscherpen; ook de militaire chefs zouden in Sofia hebben vergaderd en zekere besluiten hebben genomen. Te Washington gelooft men weliswaar niet aan een directe aanval op Zuid- ‘i eerder aan pogingen om geleidelijk het door een door Rusland geïnspireerde re volutie of moord Tito te verwijderen, maar mem vertrouwe daarop niet al te zeer. Als revolutie en moordpoging niet zullen de Russen als uiterstero_r Minister Bevin, de Engelse minister van j middel ook wel niet voor militair ingrij-1 het bordes van het fraaie stadhuis had I. Wij wensen op deze plaats geen zede- kundige verhandeling te schrijven over goed en kwaad, noch een juridisch be toog te houden over alle mogelijke en onmogelijke wetsartikelen. Wat dan wel? Wel enkel en alleen het een en ander vertellen over „wat mag en wat niet mag” in uw eigen gemeente. Dat wij nog steeds ’n democratisch land zijn, blijkt immers ook uit de plaatselijke politieverordeningen, die door de ge meenteraden zelf worden vastgesteld. Wat in de eene gemeente mag, mag daarom misschien in de andere nog niet. Wat in de ene gemeente geoorloofd is, is in een andere misschien verboden. Als U van Hindelopen naar Wommels fietst moet U rekening houden met de voorschriften van minstens zes of zeven politieverordeningen. Het lijkt zo eenvoudig. De raad van een bepaalde gemeente stelt, al of niet na lange en diepgaande discussie, de verordening vast en.het publiek heeft er naar te handelen. De politieverordeningen zijn bij de des betreffende secretarieën tegen kostprijs voor het publiek beschikbaar.i Als U zich dus niet vertrouwt of U iets en onder een stoomboot heel rekbaar: mag of niet mag, kunt U zich dus zelf een exemplaar aanschaffen en U zich van uw zaak vergewissen. Het Engelse dollartekort. - critiek op Engels socialisme, pond devalueren? Heeft West-Europa het Amerikaanse vertrouwen verloren? I Tito nog verder in het nauw. Afleidings manoeuvre in Finland. Koning Ego leeft nog. voor het publiek toegankelijke localitei- ten met hunne aanhorigheden, waarin krachtens een vergunning of een verlof ingevolge de drankwet sterke drank, al coholhoudende drank of alcoholvrije drank voor het gebruik ter plaatse wordt geschonken”, in Wonseradeel: „alle voor het publiek toegankelijke lo- caliteiten, tenten, kramen en inrichtingen met hare open aanhorigheden, alwaar drinkgelagen worden gezet”” in Wor kum: „tapperij of enig ander huis, waar men gelagen zet.” Het ontgaat ons als gewone kranten schrijver ten enen male, waarom men dergelijke definities zo verschillend for muleert, trouwens blijkbaar niet ons al leen; de meeste gemeenten laten ze een voudig weg en veronderstellen dus, dat men zonder Iwef weeft wat met „een schip” of een „tapperij” bedoeld wordt. In elk geval zal de lezer het met ons eens zijn, dat hier veel vereenvoudigd kon worden, zonder het eigenlijke van ae zaak aan te tasten. Naar men ons van bevoegde zijde mee deelde, wordt deze behoefte ook bij in siders algemeen gevoeld. Een commissie is dan ook reeds bezig een meer uniforme redactie van de ver schillende verordeningen te bestuderen. Dit is ook de reden, waarom men in plaats van een geheel nieuwe verorde ning vast te stellen, zich over het alge meen tracht te behelpen met een heel systeem van wijzigingen en verwijzin gen. Maar daar ook hier de ambtelijke molens wel langzaam zullen malen, zul len we maar niet wachten tot deze commissie met haar werk gereed is, maar U in een volgend artikel het een en ander uit de verordeningen zelf ver tellen. de J. „elk vaartuig, voortbewogen door een krachtwerktulg”. Nog een voorbeeld: In Hennaarderadeel Tegenover een politieagent kunt U zich verstaat men onder „tapperijen „alle nooit beroepen op het feit, „dat U het niet wist”. Zo is de theorie. De practijk is echter anders. Practisch niemand heeft een politie’ er ordening in zijn bezit. Sommigen hebben er zelfs nog nooit van gehoord. Óm onze lezers in dit opzicht enige voorlichting te geven, hebben we van de meeste gemeenten in ons lezersrayon een exemplaar van de diverse politie verordening aangevraagd. Thans, nu we dit schrijven, ligt onze tafel er mee bezaaid. BOLSWARD heeft de verordening in brochurevorm. Een keurig boekje, ver sierd met het gemeentewapen, vertelt ons In ongeveer dertig bladzijden wat binnen de gemeentegrenzen sedert 1931 mag en wat niet mag. Slechts een en kele maal werd de verordening bij ge meenteraadsbesluit gewijzigd of aange vuld. WORKUM heeft er In 1928 een compleet boekwerk van gemaakt, eveneens ver sierd met het wapen. Bij het doorbla deren ontdekken wij echter alras, dat de dikte wordt veroorzaakt door een groot aantal onbedrukte bladzijden. De be drukte van groter formaat dan die van Bolsward zijn echter ongeveer 50 In totaal. De onbedrukte waren blijk baar bedoeld ter registrering van de wijzigingen en dit was nog zo dwaas niet, want In Workum heeft men daar net een handje van. Het aantal verande ringen is legio. Heel wat eenvoudiger en zuiniger heeft HINDELOPEN het in 1934 aangelegd. Van de toen vastgestelde en later een paar maal gewijzigde verordening, heeft men eenvoudig enkele doorslagen ge maakt, samen 15 vel. WYMBRITSERADEEL heeft al evenmin voor dit doel drukkosten uitgegeven. De1 uit ruim 20 vel bestaande verordening de nieuwste in deze rij is In het jaar van vaststelling (1946) waarschijn lijk door 't secretarie-personeel gesten cild. Dit is wel een groot verschil met WONSERADEEL, dat zijn uit 1926 da terende verordening zelfs in een stijf omslag heeft laten inbinden. Deze oud ste verordening heeft tevens W record aantal wijzigingen en aanvullingen. Rest nog de zeer oude verordening v°” HENNAARDERADEEL (daterende van 1927) die in brochurevorm ruim 40 blad zijden beslaat en 15 maal is gewijzigd. Wanneer wij deze bonte verzameling overzien, vragen wij ons, ondanks ons democratisch gevoel en ons streven naar afgespeejd, trok d«j vrolijke en bonte stoet door Franekers straten. Wij' weten Doch bij die aftrekening zou een lawine- niet precies uit welke jaren deze kleur rijke kleding precies dateerde; moge lijk waren er ook creaties bij die aan merkelijk jonger waren dan zeven en een halve eeuw. Vooral het schoeisel deed soms erg twintig eeuws aan. Een en ander neemt echter niet weg, dat wij mensen uit het confectie-tijdperk ons bij het zien van deze kleurenweelde in de kleding van onze voorgeslachten, weg voelden schrompelen. Aardige toneeltjes. Bij zo’n massale verkleedpartij spelen zich altijd vermakelijke toneeltjes af. To neeltjes, die niet passen in de sfeer van voor enkele eeuwen. Zo hadden later op de middag enkele edellieden hun paarden ingewisseld tegen een jeep en toerden hiermee lustig door de stad. Ver der was het heel gewoon wanneer een hellebaardier op zeker moment een pak je sigaretten, voorzien van de Benelux- bandarolle te voorschijn haalde en met een aansteker brand in een Virginia joeg. Neen, geheel en al kunnen wij ons niet meer verplaatsen in de omstandig heden van voor enkele eeuwen. De opening van de tentoon stelling. Terwijl de stoet met Sicco van Sjaer dema aan het hoofd (om precies te zijn er reed een motoragent voorop) door de straten trok, verzamelden de geno digden zich in de feesttent op het ten toonstellingsterrein waar de Commissa ris der Koningin in Friesland de ope ningsrede uitsprak. Na in grote trekken het verleden van de stad en haar grote betekenis voor Fries land en ver daarbuiten te hebben na gegaan, wees spreker op het feit, dat alhoewel veel van de glorie van de oude Academiestad was verloren gegaan, men zich op verheugende wijze bij de gewij zigde omstandigheden wist aan te pas sen en wel zo dat veel van het goede uit het verleden In stand wordt gehou den. Voorts is het een gunstig teken, dat door het zoeken van nieuwe wegen wordt geprobeerd aan toekomstige moei lijke omstandigheden het hoofd te bie den. Het bewijs hiervan levert deze tentoon stelling. Het getuigt van Initiatief, inzicht en durf om in deze moeilijke en kost bare na-oorlogse tijd een dergelijke ten toonstelling te organiseren. Hierdoor hebben de Franekers het bewijs gele verd, dat zij grijpen naar een bloeiend verder leven en een versterken van de economische basis. Een basis die niet uit sluitend kan liggen in Franekers karak ter als agrarisch centrum en ook niet in het zijn van inkoopstad voor het om ringende plateland. Ook hier zullen be drijfsleven en Industrie verder moeten worden gestimuleerd. Wat de industri alisatie betreft, Franekers ligging aan de spoorlijn, weg- en waterwegen is gun stig te noemen. Het heeft een goed ge situeerd industrieterrein.. Al deze om standigheden wijzen er op dat Frane ker in aanmerking kan komen voor nieuw te vestigen industrieën. Zonder Initiatief, zowel van stadsbe stuur en particulieren in eigen omgeving alsook van de particulieren die nu een maal de bedrijven moeten vestigen, zal van deze industrialisatie niet veel terecht komen en zeker niet wanneer de over heden in ons land niet nog beter dan thans de omstandigheden weten te scheppen, welke de bereidheid tot het vestigen van nieuwe industrieën zullen aankweken. Als de tekenen niet bedrie gen, zal in de toekomst met een uitbrei ding van de werkloosheid rekening moe ten worden gehouden, ook in deze stad. Laten de verschillende sectoren van de overheid attent blijven bij het volgen van deze ontwikkeling en indien enigszins mogelijk er het hunne toe bijdragen, die werkgelegenheid te creëren welke kan dienen tot verlaging van het aantal werklozen. Wellicht kunnen de klei- voorraden uit deze omgeving in de toe komst dienen als grondstof voor nieuwe steen- of aanverwante industrieën. Met een oproep aan de jeugd om toch vooral goed doordrongen te zijn van het belang van ’n goede vakopleiding, daar men dan sociaal en economisch veel minder kwetsbaar is, verklaarde de Commissaris de tentoonstelling voor ge opend. 45e Jaargang Bolswards Nieuwsblad Wal mag en wal nlei mag I MAC CLARK I 1 -<b

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1