OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Martinytoer I door Nederland Fan de üs hjoed Q Q to sizzen No. 69 45e Jaargang Dinsdag 6 Sept. 1949 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - B o 1 s w a r d e n van ver- KOUWEBLOMMEN. de J. 5 pen It binne kouweblommen. PYT. Tj. de J. ir In blomke seach ik stean, ünder de fleare-beam, tusken hwat dóve nettels. Gjin siker dy’t it foun der licht oer binne roun ’t Bloeide der stil bisletten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) II. Zeer Interessant is het in de verschil lende politieverordeningen de bepalingen ten behoeve van de openbare orde en veiligheid na te gaan. Ook in dit opzicht bestaat er weinig eenheid in formulering, al komt het uiteindelijk vaak op hetzelf de neer. of hekken te gaan zitten of staan, of daartegen te leunen; in bomen of in palen, op muren of afsluitingen of ach ter op voertuigen te klimmen, o1 zich daar te bevinden. Wie denkt, dat al de ongerechtigheden, hier opgenoemd zijn, vergist zich. Er zijn altijd nog wel gaatjes waar de Hinde- loper zonen en dochteren door kunnen kruipen, gezien het feit, dat andere ver ordeningen nog weer andere baldadig heden dan deze opsomt. In Hennaarderadeel is het bijv, niet al leen verboden achter op wagens en fiet sen te klimmen, zoals in Hindelopen, maar mag men er ook niet aan hangen of zich er aan vast houden, mag men geen paarden doen schrikken, niet uit baldadigheid deurtjeschellen, op wegen staande emmers, vaten of andere voor werpen niet omver werpen of verplaat- Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetrling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 R 5 n n 3 Yn utering fan tael is ’t net de swide prael. Lyk swiere stok-roas-trossen de muorre heech oer-roun It blomke op ’e groun Dat forgelyk soe passe. skoandere dingen foar lt agrarysk lib- ben birikke. Noch is dat net to let, mar wol is lt tige tiid. Sjoch, sa leit lt lén dêrhinne. i e sosiale wetten binne der en komme der. Dat keart gjinien mear, mar nou soene mei krêftlge meiwurklng twa din gen to birikken wêze. It earste Is, dat dizze wetten, alhoewol yn principe ge- lyk, dochs yn harren konstruksje rekken hélde soene mei de situaesje op ’e buor- kerij. Dat is fan great gewicht en soks is wol klear to krijen. lt bisef, dat de Lénbou foar üs 15n fan gres ie bitsjutting is, wie nea helderder a8 nou; yn de Reamers sltte genóch minsken, dy’t harren derfoar ynspanne wolle, Ek de organisatoaryske foarm yn de Stichting makket dit net biswierlik. Mar dan tnoatte de boeren seis harren earnstich mei dizze saken ynlitte, dan tsjinje hja yn harren eigen organisaesje actyf l;ir miening to foarmjen. Dogge hja dat net of net foldwaende, dan sille de sentra- listyske krêften en de ienfoarmige bu- rcaukraty in to greate rol spylje. De wachtjildregeling en de wurkleazen- kassen meije net gelyk wêze oan dy yn de yndustry, omdat it wêzen fan bei de tige üngelyk is. It leit him nou ien- kear oars as dêrre. Binne de boeren net actyf, dan wurdt de yndustry it patroan- tsje, hwer’t alles nei knipt wurdt. Sjocht de boer dit net? Dan wurdt it sa, dat de wurkleaze fabryksarbeider in pear moan- ne yn de drokke tiid nei de boer giet en dan yn de wachtjildregeling fan de Lênbou torjuchte komt. Leau mar net, dat de yndustriëlen sliepe op it heden. En it is in aloan machtiger wurdende groep. Soene de boeren dêrre fordield en, net kundich yn dizzen, passyf tsjin- oer stean, dan giet it mis. Dan fine hja de rekken ünder yn de sek. En dan kin it protteljen en lêbjen wer oangean, mar dan is it to let en sil elts sizze: dat is jim eigen skuld, doe’t it bern rédde wurde moast, wiene jimme der net. In twadde gefaer yn dizzen is ditte: Stel, Kinne wy de sé net damje, ’t Aide folk sill’ w’üs net skamje. dat de regeling goed wurdt, hwa sil it dan ütfiere? Hwa sille wurkleazenkas- sen biheare, hwa sil de oanslaggen fêst- stelle, hwa sil de tariven meitsje en sa- fuorthinne? Der binne mar twa kansen. Of de boeren dogge dat seis, of lt wurdt troch oaren dien. Dogge hja dat seis net, dan MOAT lt dien wurde troch ambtners. Der is gjin oare oplossing. En nou wit elk wol, dat de boer lt net bipaeld bigrepen hat op ambtners, dy’* him yn dizze djip yngripende saken kommendearre sille. Mar hy hat lt seis yn de hén om it oars to krijen. Alles is noch müglik, De Minister stiet iepen foar it bigjinsel fan seis dwaen. Hy is ek net Ongenegen rekken to hélden mei de spesifieke situaesje fan lt boerelén, mits.de boeren troch har organi saesje sizze hoe’t hja it hawwe wolle en oft hja ré binne de saek seis üt to tie ren. It wurd en de died moat nou kom me fan de boer. Hy moat sjen litte, dat hy posityf de striid tsjin de wurklea- zens sjocht as in sosiale plicht. Hy moat elts düdlik meitsje, dat syn bi- driuw der is foar allegearre, dy’t derre yn meiwurkje. Hy moat bigripe, dat de flok fan de wurkleazens troch alle bi- driuwslieders sawol yn yndustry, am bacht as Lanbou meiinoar bistriden en droegen wurde moat. De boer hat rjuchten, hwer’t er foar opkomme moat, mar hy hat ek de derby hearende plich ten, dy’t hy folbringe moat. In leanende molkpriis, jawisse, in goede Pachtrege- ling, akkoard, mar net minder, in goe de leanregeling mei alle sosiale biskut- ting foar de arbeidende minske. Dat fre- get üs tiid, dat is sosiale harmony, dat is ek in stikje Christenplicht en eare. En dy’t dêrfoar yn eigen rigen, it swie re en fakentiids sa fortrietlike wurk dwaen wol, dy wurket mei oan eigen stén en oan it bihéld fan woltier en so siale frede, beide blommen fan wiere biskaving en Christlik humanisme. Eh mei minder kin it net fa. Spelen om geld. Spelen om geld, hetzij met dobbelstenen of kaarten mag in geen enkele gemeen te iri het openbaar geschieden. Letterlijk is in BolsWard ook het spelen met deze voorwerpen zonder meer verboden. In art. 6 staat immers: Het is verboden op wegen deel te nemen aan enig spel met kaarten of dobbelstenen of te spelen met of om geld of geldswaarde. In Hennaarderadeel) staat uitdrukkelijk geschreven dat dit evenmin „op het ijs” mag, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat dit in Bolsward bijv, wel zou mogen, want als de verordening in een bepaald geval niet voorziet, is de politie ten allen tijde bevoegd er zelf in te voor zien of het artikel rekbaar te interpre teren. "Het is slechts een kwestie van formuleren. Wonseradeel spreektt bijv, in dit ver band van „straten of enig ander open baar terrein”, Workum en Hindelopen enkel van „op en aan wegen”, Wym- britseradeel heel simpel alleen van „in het openbaar”, maar dit is tevens de enige gefmeente, dije een jujitzondering maakt. Men mag er n.l. wel het z.g. pik- sjitten beoefenen (heus waar, het staat er zonder aanhalingstekens in heel ge woon Fries), maar dan ook alleen op het ijs, buiten een afstand van 50 meter van openbare wegen. Deze laatste uit zondering is kennelijk bedoeld om een oud volksgebruik in stand te houden in ieder geval niet te verhinderen. Ook el ders schijnt deze uitzondering wel voor te komen, hoewel wij er in de door ons genoemde gemeenten nergens een spoor van konden vinden. Uit onze 'prille jeugd herinneren we ons echter nog hoe bij het piksjitten, dat bijv, door werklozen op straat beoefend werd, de centen bij nadering van een politieagent altijd even werden wegge nomen tot het sein weer op „veilig" stond. Bij het piksjitten op het Ijs gebeurde dit niet. Niemand vond dit toen blijkbaar ongewoon. Men ging zelfs van de ver onderstelling uit, dat de betreffende agent „er niet op loerde” en het euvel wel door de vingers zou zien. Het was dan ook niet uit vrees voor een bekeu ring, dat men de centen even wegnam, maar meer uit een zekere hoffelijkheid tegenover de politieagent, die men niet in moeilijkheden wilde brengen. Het spel zelf was onschuldig, en men vond er zo ’s winters een aardige afleiding in. Het ging meer om het spel dan om de winst, die trouwens nooit meer dan en kele centen bedroeg, leder vond deze handelwijze normaal en dat er een po litieverordening mee werd overtreden, hebben we toen nooit geweten. Toch was dit in feite het geval. Daarom ver heugen we ons, dat er althans één ge meente is, die aan het beoefenen van een oude volkssport enige bewegings vrijheid geeft. Zwemmen en baden. Zwemmen en baden en de daarbij te ge bruiken kleding, zijn blijkens diverse krantenverslagen, zeer dankbare onder werpen voor discussies in de raad. Nu zijn onze gemeenten geen internatio nale badplaatsen, maar toch zijn overal sloten en vaarten, zelfs zweminrichtin gen hier en een strand of paviljoen daar. Te Bolsward is het verboden „op we gen of op van daar zichtbare plaatsen zich te bevinden ongekleed, in badcos- tuum of in aanstoot gevende strand- of sportkleding”. Dit laatste lijkt ons eer zeer rekbaar begrip. Wat de een wel aanstoot geeft, doet dat een ander niet. Ook wisselt hier de mode met de tijd. Tien jaar geleden zwommen mannen in zwempak. Zodra men de lagere school leeftijd achter de rug had, was het niet welgevoegelijk voor de heren om slechts in een zwembroekje te verschijnen. Thans kan men zelfs in de modernste zaken geen herenbadpak meer kopen, ze zijn al lang achter de mode, een broekje fan, né ik bin bang, dat it sosiale pakje J xx Xlx XX X« XX .X\ 1 X-l XX XX XX x4 XX XX XX 1 lx X X'l XX X-l XX *-WX XX XX lx xxx XX xx XX X XX lx lx XX XX XX XX XX XX 1 x 1 x XX X xx XX. XX Jx 1 w 1 XX XX X Voorheen was een damesbadpak voor zien van (zij het dan miniatuur-) broekspijpen, thans is het volkomen pljploos. Ook mag men te Bolsward enkel in in richtingen (i.c. enkel in de zwemschool) is thans voldoende. Zo ook bij de dames j by mannich boer mear liket op forklaei- jingsklean, dan op broek en baitsje. En al kin ik soks skoan bigripe, it is ge- faerlik en skealik. Hwant soe men mei ynmoed oan dizze nije situaesje wurkje, sa as de Stichting foar de Lénbou yn syn toporgaen docht, dan koe men Ill. It is sa wlchtich, dat ynsjoen wurdt, lt forbén tusken de posysje fan de boer yn it folk en dy fan de arbeider en feint by de boer. Hja binne de beide kanten fan deselde medaille. En einlings binne hja sa éld as fit Christendom seis. Hwant deryn siet it maetskiplik ünderskaet tusken heiden en Christen. In oar jaen hwat jo seis graech ha wolle, hat jit altyd it kenteken fan wiere biskaving, dus fan Christlik libben west en sil it bliuwe. De agrariërs moatte dat jit folie better ynsjen sil it sosiale aparaet, hwat nou ’._?uwt wurdt, harren net ta in swier juk wurde. Bliuwe hja yn dizzen to folie passyf, litte hja de juristen en bureau- kraten, mokjende wei, oer harren kedi- ze, dan haw ik swak moed dat de agra riër yn de sosiale boat sitten bliuwt. Der moat mear en mear komme: yn- sjoch yn de wierheit, dat men nea eigen rjuchtsposysje opbouwe kin, sünder ek oan de meiwurkers yn it bidriuw dizze posysje to jaen. Ik bin der net wis sen, deuren of vensterluiken niet node-, loos openrukken of dlchtwerpen en er niet op kloppen, op wegen geen vuilig heid aanbrengen, op of aan wegen met krijt, houtskool, potlood, verf of iets anders op muren, deuren, vensters, sta ketsels, schuttingen, leuningen, borden of andere eigendommen schrijven, kras sen of tekeningen maken. Te Bolsward mag men evenmin bloe men plukken, electrische leidingen aan raken, of over die leidingen voorwer pen of stoffen werpen. In Wymbritseradeel is men in sommige onderdelen nog uitvoeriger. Spreken de meeste gemeenten er enkel van, dat het verboden Is met sneeuwballen, stenen of voorwerpen te gooien (of te smijten), in deze gemeente mag men dit evenmin met aarde en vuilnis doen. Er is niet veel dat mag. De wereld wordt kleiner. Met ingang van 2 October zal dagelijks een autobus rij den van Groningen vla Nieuweschans, Leer en Oldenburg naar Bremen en te rug. Dodelijk ongeval. Bij het verrichten van zijn werkzaamheden bij de Peelontgin- ning is de arbeider Fokke Boomsma uit Boornbergum bekneld geraakt tussen ’n traxcavator en een andere ontginnings- machine. Hij is later In het ziekenhuis overleden. Wel animo. Naar schatting hebben on geveer driehonderdduizend mensen de Internationale Landbouwtentoonstelling te Eindhoven bezocht, waarbij de Be nelux-dag de drukste is geweest met ruim zestigduizend bezoekers, waarvan zeker dertigduizend Belgen. De rode haan. Het Coornhert-Lyceum te Haarlem werd Vrijdagavond door brand verwoest. Een groot deel der inventa ris kon worden gered. Wat 1» het bod? Het Zweedse schip „C. A. Banck”, dat 5 maanden op het Bloe- mendaalse strand heeft gezeten en dat thans in dok ligt te Amsterdam, is te koop aangeboden. De WageningM paardenmarkt bestaat 300 jaar. Het bestuur van de plaatselij ke vereniging tot bevordering van het marktwezen zal de markt van 14 Sep tember een bijzonder karakter geven. Door een trap van een paard is de 26- jarige H. Otjens, die belast was met de verzorging van de paarden in de me- nege te Dongen (N.B.) gedood. Aan de fuif geweest De politie te Lei den heeft een twintigjarige man opge sloten, die inmiddels heeft bekend in de Chinese ambassade in Den Haag uit een jas een portefeuille inhoudende tweedui zend gulden, te hebben gestolen. Van het geld heeft hij goede sier gemaakt. Schapen- en lamsvlees naar Engeland. De Nederlandse regering heeft met de Engelse regering een contract afgeslo ten voor de levering van vers schapen en lamsvlees uit Nederland gedurende het tijdvak September tot en met Decem ber 1949. Dit betekent de hervatting van een export, die sinds 1926 heeft stil gelegen. Wij gaan naar Rome. Nederlanders, die een bezoek aan Italië willen brengen van niet langer dan drie maanden, hebben met ingang van 15 September geen vi sum meer nodig. Onthuld. De Canadese gezant, de heer Pierre Dupuy, heeft Zaterdagmiddag in de Ned. Hervormde kerk te Sneek het bevrijdingsraam onthuld. Ik ha de spraek forstien, Wyt blomke dat yn 't grien Nei de üntjowing stribbe ünder de nettels wel Ik fielde op 't stuit my mei Dy kouweblom bisibbe. De rymkes dy’t ik skriuw Soms 't stil geniet fan preau ('t Blomke dat 't jitris learde) lenfüldich swak net ryk Yn klankeffekt plastyk. Hja ha gjin greate wearde. Hja loek my wünder oan Bloeide de iere moarn sa tear en sa biskieden it tsjelkje nei it Ijocht, dat hoeden romte socht, of woe men 't har forbiede. Hwa ’t lést en wer forjit, Miskien dat hy 't iforstiet Hja sykje 't Ijocht biskromme. Jowt 't inkeld ’n koart geniet Dan is it lean al swiet. zwemmen en in elk geval 100 m. wijderd blijven van bewoonde gebou wen, kerken en scholen. De overige ge meenten hebben soortgelijke bepalingen. In Hennaarderadeel is de uit 1927 da- terendé verordening bij de mode ten achter, want in deze gemeente mag men „ontkleed of alleen met zwembroek ge kleed” niet zwemmen of baden. Het mag hier wel in de onmiddellijke nabijheid van een bewoond gebouw, als de hoofd bewoner er geen bezwaar tegen heeft. Wymbritseradeel» d<e waterrijkste ge meente uit onze omgeving, is ook het rijkst voorzien van zwemverordeningen. Men mag er overal zwemmen of baden, maar moet 100 meter buiten de be bouwde kom blijven. Natuurlijk moet men ook hier gestoken zijn in een „aan de eisen der openbare zedelijkheid vol doend zwem- of badcostuum” of wat als zodanig gebezigd wordt. Voor de omgeving van het paviljoen aan het Snekermeer gelden afzonderlijke be palingen. In de subartikels is hier sprake van „gedeeltelijk gekleed” en „gedeeltelijk ontkleed". Wij hebben getracht ons in te denken wat hiertussen het verschil is, maar onze fantasie is daartoe niet rijk genoeg, reden waarom we dit probleem dan ook maar onopgelost laten. Een duinbrand heeft gewoed in het Po- lanerduin in de gemeente Monster. Bra- menplukkende jongens hadden met luci fers gespeeld. Ongeveer 8 ha duin zijn zwartgeblakerd. Artistieke Benelux. De humorist Kees Manders nam het initiatief om in samen werking met Nederlandse, Belgische en Luxemburgse artisten een Benelux-ca- baret op te richten, dat afwisselend in de drie landen zal optreden. Geen Dam-bal. Het Amsterdamse Ge meentebestuur onthield zijn goedkeu ring aan de plannen van het Ica om op de Dam een openluchtbal te houden. De ziekte van Weill Is geconstateerd bij een 40-jarige Apeldoornse ingezetene, die in het Apeldoornse kanaal had ge zwommen. Mannetjesputter. Gerrit Sybrands, de spil van V.V.A., bleek twee boeven te sterk, toen zij, compleet met geweer en revol ver, poogden in zijn slagerij binnen te dringen. Verandering van spijs... Dr. van Mook, de oude luitenant gouverneur-generaal in Indonesië, vertrok naar Amerika, waar hij aan de universiteit van Californië colleges zal geven. Het dure leven. Volgens het Bureau voor de Statistiek zijn de kosten voor het le vensonderhoud in Juli 8J/2 pet. hoger don in dezelfde maand van 1948. West-Brabant heeft een vliegveld. Bij Roosendaal is het eerste particuliere vliegveld van Noord-Brabant geopend. Het heeft nog geen startvergunnlng voor motorvliegtuigen. Woning afgebrand. Op „de Kijkuit”, onder de gemeente Halsteren, is een met riet bedekte woning tijdens afwezigheid van de inwoners, tot de grond toe af gebrand. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Hwat hat Gabe Skroar - De rust 1» de straat. Of dit zijn bijzondere reden heeft weten we niet, maar over bovengenoemd on derwerp wordt in de verordening van Hindelopen het uitvoerigste gehandeld. Het is in di^stadje op wegen, bruggen en wateren verboden: te joelen, te zin gen en te schreeuwen, te vechten; ru moer, geraas of getier te maken; onno dig te dringen of de orde te verstoren; met pijl en boog, kattepulten of derge lijke voorwerpen te schieten; met ste nen, sneeuwballen of andere voorwer- te gooien; voorwerpen voort te schoppen of met ballen te spelen, op zodanige wijze, dat zulks hinderlijk kan zijn; vuurwapens af te schieten; voet zoekers, zwervers of andere uit ontplof bare stoffen samengestelde voorwerpen af te steken; vuren te branden of fornui zen te stoken, teer- en pektonnen in brand te steken, of te branden; in de nabijheid van enig gebouw hinderlijk heen en weer te lopen; op leuningen van bruggen te zitten, daartegen te leunen of op onnodige wijze op een brug te vertoeven; bomen, lantaarn-, telefoon- of telegraafpalen of leuningen van brug gen fe schudden of te beschadigen, in de raamkozijnen of de dorpels van straatdeuren of daarvoor gelegen stoepen Een kapper smokkelde. Rotterdamse douane heeft de scheepskapper van de „Nieuw Amsterdam” geknipt, omdat hij 30.000 dollar te veel „geknipt” had. Het geld is verbeurd verklaard. Tekenaar met talenten. Een Poolse te kenaar, die te Doesburg zijn talenten uit leefde, is door de politie gearresteerd. De man tekende n.l. bankbiljetten. De gestorven olifant uit het Emmer die renpark is naar het Natuur Historisch Museum te Leiden overgebracht. Het ge raamte zal hier worden opgezet voor studiedoeleinden. Een appelboom van de veehouder L. Ep- pinga te Hoornsterzwaag staat op het ogenblik voor de tweede maal in volle bloei. Het ging niet door. De politie te Win schoten heeft een man, die was ont snapt uit het gevangenkamp en die een 40-jarige inwoner van Bussum bleek te zijn, gearreseerd toen hij zich in een taxi naar zijn oude woonplaats wilde begeven. Geld verduisterd. Een jongeman uit Drachten is gearresteerd, omdat hij een groot deel van bedragen, die hij had geïnd, in eigen zak had gestoken. Telegramverkeer automatisch. Over eni ge jaren gaan de morsetoestellen uit het Nederlandse telegraafverkeer verdwij nen. Ze zullen worden vervangen door moderne „teletypes”, z.g. verreschrij- vers. Voor het eerst na de oorlog is Donder dag uit Groningen weer een passagler- schip naar Emden vertrokken. Er waren 185 passagiers aan boord. Men hoopt een geregelde verbinding tot stand te brengen. Alle Nederlanders in de mijnstreken van Bolivia zijn veilig, zo heeft de Neder landse consul te La Paz gemeld. I Bolswards Nieuwsblad r r "h KJ

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1