DE RONDE TAFEL 10 1 Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht achter een gordijn van zwijgen üs hjoed H O to sizzen No. 70 45e Jaargang Vrijdag 9 Sept. 1949 West- Uitgave OSINGA - Bolsward 4 m a. I N S”, itg. Na de plechtige opening de Tafel Conferentie op 'erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat '3 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) tsien jier bistien en hwat is der logys- ker as sa’n feit op de folgjende gear- komste to fleren. Dat dit net bard is, fynt syn oarsaek yn de finansjele posysje fan de Akade my en net yn it feit, dat der gjin reden ta forantwurde feestbitoan wie. Dat die wol bliken üt it koarte oersjoch, dat de foarsitter, dr. P. Sipma, oer de for- roune jierren joech. Yn dit tiidrek dat foar wittensklplik wurk tige koart to neamen is, binne der bergen wurk forset. Forskate wurkfor- bannen en commisjes, dy’t mannich ter rein fan de wittenskip bistrike, binne yn lt libben roppen en fiere net alllnne in papieren bistean. Dêrfan tsjüget de lan ge rige fan witenskipllke wurken, dy’t sönt lt Ijocht seach. Blhalve dr. Sipma fierden op de mid- deisgearkomste ek Ir. K. A. Rlenks fan de Prov. Wettersteat en lt Earste Kea- merlid H. Algra lt wurd. De kweade, dy sit yn de flesse. De ierde is in hof fol blommen. mgr. Beran in Tsjecho-Slowakije, die een regerings- bevel trotseerde en vorige Zondag in de katholieke kerken te Praag ’n boodschap deed voorlezen, waarin hij alle gelovigen opriep vast in het geloof te zijn en het gehele volk om pal te staan voor het Christendom en de chr. samenwerking. De Paus zelve heeft In een radiorede tot een vergadering van Duitse katholieken in West-Duitsland het er-communica- tiedecreet voor communisten toegelicht, dat, zo zei de Paus, „beoogt een schei dingslijn te trekken tussen het katholie ke geloof en het atheïstisch communis me en alleen betrekking heeft op het be houd van de zuiverheid van religie, doch niet tot doel heeft onderscheid te maken tussen bezittenden en niet bezittenden. De Kerk heeft altijd het welzijn voorge staan van allen.” an xd Reg. Omroep Noord 245 M. lar >n- :en jze ran ote jke est tal is ig- »by er- jd- )n- »er b. c. o\o° in het Verre Oosten nog meer zullen ver sterken. Toch willen ook zij niet alle contact met communistisch China afsnij den omdat een aantal leidende figuren der Amerikaanse buitenlandse politiek nog altijd van mening blijft, dat, al heb ben dan nog dezer dagen de Chinese communistische! leiders hun dankbaar heid aan Moskou betuigd voor ontvan gen steun in de vorm van wapenleverin- gen enz., dezen toch zekere onafhanke lijkheid jegens datzelfde Moskou zullen tonen en geen willoos werktuig van het Stalinisme en de Russische expansie- zucht zullen worden. Ook zonder dat is trouwens het Chinese probleem al ernstig genoeg voor het Westen, want het zal niet zo lang meer duren of de Chinese communistische legers zullen aan de grenzen van de Zuid-Oost-Azia- tische landen staan en het is de vraag of ze daar halt zullen houden. De Amerikaanse plannen om door de Krlget FryslAn wer in Atheneum? len fan de skaeimerken fan üs maetskip- llk libben is it greate tal ynstellings, organisaesjes en forienings op allerhan de terrein. Sünt de foarige ieu is dat tal hurd ta- nommen, ek yn Fryslên. len fan dy yn stellings en lang net de minste - is de Fryske Akademy. It is mei dy Aka- demy eins mar hwat in nuver gefal. Is In Akademy net In ynstelling, dêr’t he- ger Ünderwils oan jown wurdt? Hjir Is dat lykwols net it gefal. Us Akademy is in stifting, mei sa’n 240 leden, dy’t as doelstelling hat lt bloefenjen fan de Fryske wittenskip yn syn wildste omfie- mlng. Lessen wurde der oan dizze Aka demy dus net jown, al wize de Skoalle foar Talen en Skiednis, de Kursus foar Fuortsef Boukunst .Ünderwils en de Lünboukundige leargongen, dy’t alle trije Ünder auspysjes fan de Akademy stea- ne, wol yn dy rjochtlng. It Idéael fan it Akademyblstjür Is, om yn ’e takomst en leafst net in to fleren len In Frysk Atheneum to stiftsjen, dat mei de béste middels tarist is Ljouwert mei syn skoallen, musea en bibliotheken soe lt oanwiisde plak foar sa’n weardich cul- tuersintrum wêze. Personenvervoerders in Friesland bijeen. De personenvervoerders in Friesland zijn in de afgelopen weken in Leeuwarden, Dokkum, Drachten, Heerenveen, Sneek en Franeker in rayonvergaderingen bij een geweest om over hun organisatie te spreken. Niet alleen de politieke en economische vraagstukken van West-Europa komen bij het Amerikaans-Engelse overleg op de proppen. Een zeer belangrijk punt der besprekingen zal ook wel zijn de verhouding tot communistisch China. Op het eerste gezicht lijkt het wat vreemd dat deze zaak een rol kan spe len tem opzichte van de economische toestand van Engeland, maar men moet bedenken dat Engeland en andere delen van het Gemenebest steeds grote leve ranciers van China waren. In zijn hui dige benarde economische toestand geeft Engeland de Chinese klant niet gaarne prijs en het zoekt daarom wegen tot zekere toenadering tot het communisti sche China. De Amerikanen staan enigszins anders tegenover dit vraagstuk, zij vrezen n.l. dat via handelsbetrekkingen met Enge land, de Chinese communisten grond stoffen en producten van strategische waarde krijgen, die hun militaire positie Engeland en Amerika: tegenstrijdige belangen in China. Economische en technische hulp krachten uit Europa naar Z.O. Azië. Een Mohammedaans verbond. Problemen rond de Japanse bezetting. Gaat Rusland Oost- Duitsland verlaten? Kerkelijk verzet in Tsjecho Slowakije. (Van onze speciale verslaggever ter RTC) economische verheffing van deze landen er communistische sympathieën te be strijden mogen een begin van uitvoering gekregen hebben door het recruteren van honderden deskundigen in vele lan den van Europa en daarbuiten om bij deze economische verheffing van het Verre en Midden Oosten technische hulp te bieden, dat zijn plannen, welke slechts op de lange duur zullen helpen, men be strijdt er geen acuut gevaar als de ver breiding van het Chinese communisme ook over Zuid-Oost-Azië mee. In dit verband spreekt men ook over de vorming van een Mohammedaans verbond tussen Pakistan en de Arabische landen om een dam tegen dat communisme te vormen. Men zou daarbij dan ook gaar ne de grote Hindoestaat India betrekken, doch afgezien nog van het feit, dat de betrekkingen tussen India en Pakistan worden vergiftigd door de ruzie over Kasjmir, is het zo dat India meer dan eens te kennen heeft gegeven, dat het niet bereid is aan blokvorming mee te doen. Gegeven de huidige situatie in het Verre Oosten en Engelands financiële zwakte, die het waarschijnlijk maken dat Londen Washington ook zal verzoe ken een deel der Engelse militaire ver plichtingen in het Oosten over te nemen, is eigenlijk de enige geruststellende fac tor dat de Amerikanen Japan bezet hou den en dat land in geval van nood als militaire basis kunnen gebruiken. In het Westen heeft de uitlating van de Ame rikaanse opperbevelhebber iji Japan, ge neraal Mac Arthur, dat het Japanse volk goed op weg Is naar de democratie, eni ge ongerustheid gewerkt. Men vreest nl. dat een dergelijke optimistische opvat ting er de Amerikanen toe zou kunnen brengen om Japan te ontruimen om aan dat land zelf over te laten met Ameri kaanse steun, als wachter tegen het communisme in het Verre Oosten op te treden. Vooral Engelse deskundigen vrezen, dat, als de Amerikaanse troepen werden te ruggetrokken, het communisme, zij het misschien zeer sterk nationalistisch ge tint, ook een kans in Japan zou krijgen, vooral omdat Japan en China elkaar in economische zin nodig hebben. Van ontruiming gesproken, de laatste weken hoort men ook telkens weer, dat, nu West-Duitsland een republiek is gewor den, de Russen vrij spoedig ernst zullen maken met hun plannen Oost-Duitsland te ontruimen om er de regering aan de Duitse communisten over te laten, die met de 250.000 man, van de meest mo derne wapens voorziene volkspolitie wel in staat zouden zijn de Oost-Duitse be volking, welke in meerderheid al even anti-communistisch is als die in andere Russische satellietstaten, in bedwang te houden. Wat de stemming in deze satel lietstaten betreft, mag nog even de aan dacht worden gevestigd op het optreden van aartsbisschop Verrlchtingsdag. het Fries Paarden Dr. Wumkes 80 Jier. Snein is Dr. O. A. Wumkes, de man dy’t foar FryslÊn fan sa’n ünwittend grea te bitsjuttlng is, tachtich jier wurden. Moandei hawwe wy him noch sjoen op de gearkomste fan de Fryske Akademy. Net alllnne sjoen, mar ek heard haw we wy him en lt die bliken, dat hy jitte neat fan syn strlidfjür en oratoryske ta- llnten forlern hie, doe’t er syn tank üt- spriek foar it him oanbeane earelidmaet- skip fan de Akademy. En, Is der noch net krekt by fa. Osinga to Boalsert syn tinkschrift „Nel sawntich jier” forskynd? Hwat in wurkkrêft en skerpe geast moat dizze man noch hawwe. De man, dy’t üs „De Paden fan Fryslftn”, „De flod ders yn de Fryske strild”, „lt Reveil” en de Fryske Bibeloersetting joech, dy’t de earste Fryske preek hüldde. Wy hoopje, dat him jitte in goed jounskoft tapart wurde mei. Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 8792Ó Tiisdei 13 Sep timber: 18.3019.30. Frysk programma. Eamstich wurd fan Ds. D. van Dijk fan Grins. Stimmen üt it Heitelin. It sjongkoar Fria Fresena fan Grins, ü.l.f. de hear A. Gramsma jowt in ütfiering fan Fryske lieten. - Jlergearkomste Fryske Akademy. Moandei hêldde de Akademy har jier- gearkomste. De moarns wie troch de leden de stén fan saken en de mooglikheden foar de takomst bipraet en lt taelkundich wurk- forbên ynstallearre. De middeis wie de gearkomste iepenbier. Eins hie lt in feestlike gearkomste wêze moatten, hwant forline jier hat de Akademy Hwat hat Gabe Skroar w js was.... ofschoon niet alle vragen van wijsheid getuigden. Vanzelfsprekend was dat „cease fire” (staakt het vuren) wel een der „bran dende kwesties” van deze brandend hete middag. De Minister stelde vast, dat het „staakt het vuren” voortgang had gemaakt en nóg steeds maakt. Een ongeduldige Indonesiër wilde we ten wanneer de Nederlandse troepen uit Indonesië zouden worden terugge trokken. Een ander informeerde of de troepen daarginds nog versterkt wer den. Ze gaan weg, zo verklaarde Mi nister van Maarseveen, als hierover overeenstemming ter Conferentie is verkregen. En ze worden niet ver sterkt, alleen op peil gehouden: afge lost en weer aangevuld. De Staatsinrichting, zo deelde de Mi nister mede op een andere vraag, is een Indonesische aangelegenheid. Ne derland echter zal de souvereiniteit al leen kunnen overdragen aan een fe deratieve, democratische rechtsstaat. „Hoe ver bent U nu?” vroeg een on geduldige dame. Dit werd de pers wij zer: men zit niet langer in de proce- durekwesties, men is druk bezig met de materiële vragen. En dat in de bes te verstandhouding.... dat legde de be windsman nadrukkelijk vast. Even na drukkelijk deelde hij mede, dat er geen sprake is van gebrek aan eensgezind heid in de Nederlandse delegatie. Zijn er ook geen kleine verschil len? vroeg een argwanende journa liste. Gelukkig wel, aldus de Mi nister, anders was er geen discus sie! Maar spijkers met koppen zijn er nog niet geslagen. Komt er een ple naire zitting vóór 15 September? vroeg een andere Republikein. De Mi nister stelde vast, dat die plenaire zit tingen eigenlijk geen werkmogelijkhe- den bieden. Er zitten daar ongeveer 170 gedelegeerden! Het meeste werk geschiedt in de commissies, vertrouwe- lijk. Daar kan dus al heel weinig over worden medegedeeld. En aan t eind kwam de Minister nog eens terug op de verwijten tot hem ge richt. Hij heeft, behalve z’n voorzitter schap van de Delegatie, ook nog z’n Departement te beheren. Of hij óók nog wel eens een keertje bij z’n vrouw thuis is.... hij sprak er niet over, maar veel kan het niet zijn. Daarom zou de Minister woordvoerders aanstellen, die inlichtingen aan de Pers zouden verstrekken. Maar: voorzichtigheid, Uw naam is van Maarseveen! Die woordvoerders kan ik niet allemaal controleren, verklaarde de Minister nauwgezet. Dus als U iets van hem verneemt, zet dan in de krant: „Naar wij van doorgaans betrouwbare zijde vernemen”dan wéét men tenminste dat het niet van de Minister komt! Die laatste klap was een daalder waard en de Minister kreeg van de persmensen, die eerst zo boos op hem waren, zowaar een applausje! Zo is het gordijn van zwijgen dat de Ronde Tafel omhulde, éventjes opge tild. Maar veel meer dan een lege ta fel was er toch riog niet te zien! zijpaadjes wordt gewandeld, gekout, gepicnickt en gelachen, alléén maar winst. Het schept de zo noodzakelijke sfeer van goede verstandhouding, die maakt dat achter woorden en beslui ten ook de wil staat om uit te voeren. Achter het gordijn van zwijgen, dat de werkzaahmeden ter Ronde Tafel Conferentie voor de buitenwereld ver bergt, wordt op velerlei wijze hard ge werkt. Trots, grauw en zwijgzaam rijst ’t massale gebouw, de burcht der Hol landse graven, op het Binnenhof en wacht tot de tijd daar is, dat men zich opnieuw om de Ronde Tafel zet ten zal, onder het Oog der ’Wereld. En tot zolang drinken de persmensen in de voormalige wachtkamer rustig hun kleintje koffie. Minister van Maarseveen, hoofd van het Departement van Overzeese Ge biedsdelen en leider van de Neder landse Delegatie ter Ronde Tafel Con ferentie, was tot nog toe bij de pers nu niet bepaald persona grata. Terwijl de dienaren van de Koningin der Aarde over het algemeen klagen dat er zo weinig aan de Ronde Tafel te beleven valt (wat, gezien het sta dium waarin de besprekingen thans verkeren, waarlijk niet zozeer te ver wonderen is) richtten hun grieven zich wel in het bijzonder tegen Minis ter van Maarseveen, die, zoals werd gezegd èn geschreven al heel weinig (begrip (toonde voor de taak en de behoeften van de Pers. De Minister las het óók, en kwam op een gloeiend hete Maandagmiddag naar de „perskelder” op het Binnen hof. Zo’n erg offer was dat nu niet, want met algemene stemmen werd uit gemaakt, dat die kelder het énige wer kelijk koele plekje in heel het Haagje was. Door die meterdikke muren drong geen warmte heen. Maar het werd zelfs déór een beetje benauwd, toen meer dan honderd journalisten zich verdrongen rond de ditmaal vierkante tafel, waaraan de Minister gezeten was in een grijs fla nellen, sportief costuum, dat niet Al te veel afstak bij de zomerse kledij van z’n gastheren.' Want de Minister was bij de Pers te gast! Zich af en toe lavend met een slokje limonade, doorstond de bewindsman een kruisvuur van vragen. Hij toonde zich in de eerste plaats politicus. Al gebruikte hij de taal niet slechts om z’n gedachten te verbergen, hij slaag de er toch in op de meeste vragen zo danige antwoorden te geven, dat de vrager of vraagster aan 't eind even van de Ron- een dag dat i de kraaien uit de bomen vielen, is er voor de persmensen, die als bijen daar i rondom zwermen, weinig anders te doen geweest dan de officiële ont vangst, door de Regering op touw ge zet, waarbij het echter helemaal niet officiéél toeging, waarbij iedereen ie dereen kon spreken en alles, wat met de RTC te maken had, zich vrijelijk dooreenmengde. Nu zwijgen de kranten. Men ziet plaatjes van Indonesische afgevaar digden gearmd met Marker meisjes, men hoort van diners en excursies, en wellicht denken velen: geen beter le ven dan een goed leven; het Congres danst! Al die lommerrijke zijpaadjes, die schij nen af te dwalen van de harde rechte weg der Conferentie, voeren echter uiteindelijk tot het zelfde doel: Vóór alles een goede verstandhouding te verkrijgen. Gelukt dit niet, dan mis lukt ook de Conferentie. En het verkrijgen van die verstand houding is geen eenvoudige zaak. Oost is Oost en West is West en nimmer zullen die twee elkaar ontmoe ten, heeft Kipling gezegd die dit ook maar van „horen zeggen” wist. Het is maar niet alleen vriendelijk met elkaar omgaan, handjes geven, samen eten en drinken, maar het komt er op aan, elkander te begrijpen. Hoe moeilijk dat is, bemerkt men reeds in het Perscentrum, dat geves tigd is in de eeuwenoude burcht, waar van de Ridderzaal het centrum uit maakt. Waarschijnlijk is het de vroe gere „wachtkamer” geweest, waar ge harnaste krijgers, belast met de be waking van bewoners en eventuele ge vangenen, hun potten bier dronken en de dobbelstenen lieten rollen. Nu zit ten er journalisten uit allerlei landen broederlijk bijeen, lezen de kranten, maken notities en.... praten bovenal. Bij dat praten bemerkt men iets van de diepe kloof die er gaapt tussen ons Westerse culturele leven en geestes gesteldheid en die van het Oosten. Dan ervaart men bij voorkeur bij zo’n toevallig gesprek met journalisten van over de evenaar, dat er hier bij velen totaal niets bekend is van het feit, dat ook in Indonesië muziek wordt ge componeerd, die door een Westers orkest zou kunnen worden uitgevoerd. Wij zitten te luisteren naar ersatz als „Sarina” en zingen van de hoge klap perboom.... daarmee houdt onze ken nis van de Indische muziek op. Wie geen muziekliefhebber is, zal zo iets onbelangrijk vinden, maar ook op andere terreinen vindt men diezelfde onbekendheid terug. Waarschijnlijk weet men in het Oosten meer van ons dan wij van hen, misschien omdat on ze communicatie- en reproductiemid- delen meer geperfectioneerd zijn. Zo steekt men daar in de regionen van de pers de voelhorens naar elkander uit, en datzelfde gebeurt ter Confe rentie, waar, naar men gerust mag aannemen, het belangrijkste '„infor meel” geschiedt, en aan de met da mast gedekte tafel méér wordt bekok stoofd dan aan de met het klassieke, saaie groen beklede ronde taifel tier conferentie. Eén onzer dagbladen schreef onlangs met een ontstellend gebrek aan tact over het gevaar van de vriendschap pelijke verhoudingen en duidde dit ge vaar als een „addertje" aan. Waar schijnlijk heeft men het zo scherp niet bedoeld en willen uitspreken, dat men de beginselen niet moet verdoezelen onder de sluier van persoonlijke sym pathieën. Inderdaad is dit gevaar niet denkbeeldig: het is de vloek van zo vele conferenties op allerlei gebied, dat men zich gevangen geeft in de sfeer van verbroedering en weder zijds begrip, schone woorden spreekt en hoogdravende resoluties aanneemt, waarvan in de praktijk niets terecht komt, omdat men aan de oppervlakte is blijven steken en niet de kern der dingen heeft beroerd. Verwacht mag worden, dat ter Ronde Tafel Conferentie, waar het om de hoogste belangen van twee millioenen- volken gaat, dit gevaar onder de ogen wordt gezien en deze hinderlaag zal worden vermeden. Geschiedt dit, dan is «dies, wat er op ’t ogenblik op d’e Streekblad voor en Zuidwest Friesland van Drukkerij Fa. A. J. De besturen van Stamboek en de Provinciale Vereniging ter bevordering der Paardenfokkerij in Friesland hopen een Verrlchtingsdag te organiseren op Vrijdag 16 Sept. a.s. Deze keuringen zullen n.l. In verband met het 70-jarig bestaan van het Fries Paarden-Stamboek worden uitgebreid met enkele zeer attractieve nummers, waaraan o.m. medewerken Karei Strass- burger en de Provinciale Bond van Lan delijke Rljverenigingen in Friesland. Woensdag 14 September: 18.4519. Landbouwkwartier. „Nu de oogst binnen is”. Een gesprek tus sen Mr. M. Cuperus van de Friese Stichting voor de Landbouw en de heren Fop I. Brouwer, L. J. Dijkhuis en J. H. van Hasselt. 19.15—19.30. De Stem van het Noor den. Bolswards Nieuwsblad I ELISABETH

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1