I i Martinytoer L B Fan de 3$ door Nederland Rt us hjoed Q fl to sizzen No. 71 Dinsdag 13 Sept. 1949 45e Jaargang III. a. b. 2. i. 2. 3. wiene folie mear „Simson”. Der rer: heeft in 1931 1 Tj. de J. De hond. Blaffende honden bijten niet, maar in de meeste gemeenten mogen deze huis- Wat zegt bijv, de politieverordening van Bolsward over de hond? In artikel 20 lezen we: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 8792Ö rr •f. in i* net ünforsklllich lit, doe wie der mar ien rop: Hwat jammer, dat dizze joun oan ’e ein fan it seizoen hélden is op in roetkélde joun, sadat men der tsjin oan seach in houn üt to litten, lit stean fan in minske. Forline jier kaem Schip- As ik myn sin krige, woe ik mar ienris om de sawn jier hüshimmelje, de earste dei twa woe ik boelguod hélde en dan woe ik in ure of tsien, toalve mei de brénspuit yn it hüs omregemintsje. gedreigd had zijn eigen huis in brand zullen het monument op 14 September te steken. Dezer dagen heeft de oude aan de familie overdragen. richt en mogen de dieren niet meer los lopen. Workum maakt verschil tussen de di verse soorten. Een hond, die uitsluitend vrienden noch het één, noch het ander, tot bewaking van erven of het trekken it I ’i Nieuwe kinderzegels. De kunstschilder- graveur H. Levigne, te Maastricht, kreeg de opdracht vijf nieuwe kinderzegels te ontwerpen. Vreselijk. Voor de Haarlemse rechtbank stond een ongehuwde 26-jarige IJmui- dense fabrieksarbeidster terecht die in Februari haar dochtertje van tien dagen door verdrinking om het leven had ge bracht door het in 't Nnordzeekanaal te werpen. Handig. In de buurtschap Zuna tussen Nijverdal en Rijssen wordt bij de kip- penhouder Van de M. door een zijner hennetjes iedere morgen een eitje in bed gelegd. Aan zijn verwondingen overleden is de 61-jarige bouwvakarbeider T. Publiek- huizen te Nijmegen, die Maandag door het losraken van een steiger voor een in herstelling zijn pand was gevallen. Munitie op zolder brand in de schuur. De brandweer te Venlo, die uitgerukt was om in een schuur een brandje te blussen, ontdekte op de zolder van het woonhuis een grote partij munitie, die daar bij wijze van souvenir werd be waard. Had het vuur dit munltie-depót bereikt, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Hef gedenkteken voor Ds. A. S. Tal-na op het kerkhof te Bennebroek dat door de oorlog zeer geleden heeft, is thans gerestaureerd. Chr. Nat. Vakverbond en huurders, zodat hij al “meer dan eens Patrimonium, die hiervoor zorg droegen, - *--x- - aan de familie overdragen. man het niet bij dit dreigement gelaten. Kroonprins op de Jaarbeurs. Zaterdag- Hij stak het huis in brand en.werd in hechtenis genomen. Boete- en bedetocht. In samenwerking met de verschillende St. Bonifatius Be- devaartverenigingen en de Bond zonder Naam zal op Zondag 25 September een grote boete- en bedetocht naar Dokkum worden gehouden. 50 Jaar gefluisterd. Na de première van „Dr. James Simpson" In de Koninklijke Schouwburg te Den Haag is de souffleur Anton van Otterlo gehuldigd ter gele genheid van zijn 50-jarlg jubileum. Vergiftiging? In haar woning te En schedé is plotseling overleden de 33-ja- rlge bewoonster mevr. Peters. Een kost ganger, de heer Winkel, werd ernstig ziek; men vervoerde hem Ijlings naar het ziekenhuis Ziekenzorg, waar hij la ter eveneens Is overleden, n’ Oecumenische conferentie. Te Drieber gen hield de Oecumenische Raad in Ne derland een conferentie, welke door H. K. H. Prinses Wilhelmina werd be zocht. Oef, wat warm. Wij beleefden Maandag hun honden niet op de weg of in het I Diamanten teruggevonden. De Rljkspo- veld rondlopen of zwerven. M. a. w. litie te Amsterdam, gestationneerd op honden mogen in het geheel niet zonder de luchthaven Schiphol heeft te Bang- leeftijd; fractlegewljs was het niet mo gelijk, daar niemand officieel een partij vertegenwoordigt. Militair in de Maas verdronken. Een soldaat uit Rlempde, is Maandagavond lu de Maas verdronken. Hij was de zwemkunst niet machtig. it forgeliket mei Nederlénske of Frénske of Ingelske boeken, moat Woansdelto- joun om acht üre de Doele net forsitte. Mear as hokfor forstanlik argumint sil har dizze joun bigryp en leafde bybrin- ge foar datjlnge, hwat hja net kenne. Dit is in ütsünderllke kéns, hwant hjir krlget men fan lt béste, hwat Fryslén hat, optsjinne troch in Master-Kok. Ik soe binammen ek de jongere minsken, de studinten, wize wolk op dizze joun. Hwant èn de sprekker èn lt boek seis sille harren blsünder foldwaen. Dat de leden fan de Fryske forienlngs yn en om de stêd harren dizze joun net ünt- komme lltte sille, sprekt as In boek. Hwant, dy’t lt wol mient mei in forant- wurde leafde foar eigen, sil it tige op priis stelle, dat dizze Kommisje, hwer’t Cinderskate net-Friezen in sit yn hawwe, dit ünderwerp en dizze sprekker ütfor- socht hawwe. Yn Boalsert is tige niget foar it goede Fryske boek. Wy kinne al dizze freonen fan eigen literatuer gjin bettere ried jaen as to harkjen nel in earste klas fakman as de hear Schippers. As hja dan nei dizze joun dit rike boek op ’e nij léze sille, libbet alles yn nije glans en djipper skientme. En dizze for- riking fan eigen gemoed en libben is wierliken kulturele winst fan it boppeste buordtsje. Forsin ik my net, dan kinne wy hjir soks noch skoan brüke. Dêrom jitteris: Woansdeitojoun, dus moarn nei de Doele. C. en O. hat de tagongspriis sa makke, dat >t foar nimmen in biswier wêzo kin. Ik hoopje och sa, dat de hear Schippers de kéns kriget oan hünderten in skoandere joun to bisoargjen. Dan wurdt it in goede dei foar Boalsert en in fikse stap foarüt foar de kennis en leafde fan eigen literair erfskip. keas op forsyk fan C. en O. dat wün- derlike boek fan Simke Kloosterman: „De Hoara’s fan Hastings”, In boek sa’t tr yn de Fryske literatuer mar ien is. In boek, dat eltsenien fel oangrypt by lt earste lézen, mar ek In boek, hwat men aloan wer lést en jln nea foloar- stelt. Né, lt giet der net om de Doele- seal foar diz kear fol to krljen, omdat C. en O. dat döbel en dwars fortsjinnet, ik trünje net oan om Schippers de fol dwaning to jaen, dat hy ek yn Boalsert de stjlt jown hat foar in rountsje fan leafhabbers fan Fryske literatuer. Fier boppe dit alles üt soe ik sa graech wolle, dat men dizze kear ris nel Schip- ners harkje woe, omdat alleman, dy’t dizze joun meimakket, thüskomme sil mei in hert fol weardearring foar dit eale, libbenswiere, romantyske en tage- lyk djip realistyske masterwurk. Lit nou ris alle swierrichheden hwer’t se ek sit- te, thüs en kom Woansdeitojoun nei de Doele ta. Nim in stoel en lit dan de hear Schippers jimme meifiere nei it tün fan de Fryske Wélden, nei it lén fan de kunstnaresse: Simke Kloosterman, lit hy jimme sjen litte de pracht fan de Twi- zelerheide, de tsjoen fan har kostlike natörbiskriuwingen, it fynfielend frou- wehert tusken leafde en lijen, tusken stege, trotse boerestagen en opstannige, hertstochtlike arbeiderslibbens. Wychman Hoara en syn soan Fokke, hwat prachtige karaktertekening fan de Wéldboer; Hester, muoike Hester, dy’t yn har aerd en stél safolle eigenskip- pen fan de skriuwster trochskimerje lit. Jong en éld, man en frou, ryk en earm, alle facetten fan de minske üt dizze kon- trijen binne troch it wündermoaije pin- siel fan dizze ras-kunstnaresse skildere, sé, dat men dizze figuren nea wer forjit. Hy, dy’t mient, dat de Fryske boeken einliks doch mar hwat plat en lyts, mar hwat boerich en leech by de groun bin ne, hy, dy’t mient, dat men soks dochs skraechwurk literatuer neame kin as menj zodanig opgevangen, dan kan men zijn dier slechts terug krijgen tegen vergoe ding der door het opvangen, bewaren en voeden veroorzaakte kosten. „Boosaardige" honden moeten ook hier nog een muilkorf dragen, los lopende gevaarlijke honden kunnen terstond door de politie worden afgemaakt. Overzien we al deze honden-artikelen, dan kunnen we alle honden de ge vaarlijke en boosaardige uitgezonderd aanraden zich te Bolsward te vesti gen. Daar is het tenminste geen hon denleven en hebben ze ’s avonds tot 11 uur als hef 10 uurs klokje dus allang geklept heeft vrijaf. Als men een hond slaan wil, kan men natuurlijk altijd wel een stok vinden: de meeste verordeningen zijn o.i. wel erg honds. Waar vindt men enig begrip voor het dier? Waar enig artikel in de geest van dierenbescherming? Het is steeds het zelfde liedje met dezelfde wijs: vast- zeflten of afmaken., Nergens eens een verbod om een hond aan de ketting te leggen en eens een gebod om met nood gedwongen vast zittende honden een eind te gaan wandelen. Als het hok stinkt, dan is dit blijkbaar alleen maar strafbaar als de buren of omwonenden er last van hebben. Over de vraag of de hond zelf zoiets prettig vindt, wordt niet nagedacht. Niemand mag het een politieagent kwa lijk nemen, als hij in bepaalde gemeen ten bij tijd en wijle als „hounegiseler" op moet treden. Verordeningen zijn er nu eenmaal om nageleefd te worden. Maar de verordeningen zélf moeten zo op één punt, dan toch zeker wel op dit hoogstnodig worden herzien. Dit zal misschien wel wat inspanning kosten,maar afijn, als men over de hond komt, dan komt men ook over de staart. de J. ter steeds onder toezicht zijn, achten hjir wer hwat, hwer’t er syn hiele hert B. en W. honden voor publieke veilig- en syn skerpe analistyske geast yn üt- heid gevaarlijk, dan krijgt de eigenaar libje kin. Hy nimt jln mei en lit jin net of houder hiervan een schriftelijk be-wer los, foar’t de joun om is. Hwant hy Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Hwat hat Gabe Skroar vooraan. In de raad van jaar en tegelijk de warmste September- Vlieland zitten de leden In volgorde van dag sinds 100 jaar. Drieling geboren. Dezer dagen werd het gezin van P. Donkerslootv. d. Schans te Dussen vergroot door de geboorte van een drieling. De babies, alle drie jongens, maken het, evenals de moeder, uitstekend. Er zijn weer schapen in Drente. Op ini tiatief van de natuurbeschermingswacht in Meppel werd een kudde van 400 stuks aangekocht, die op de Krolosche heide tussen Ruinen en Dwlngelo zal gra zen. voor een week de warmste dag van het De oudste litie te Amsterdam, gestationneerd op toezicht los lopen. Worden ze toch als-, kok ruim 400 diamanten in beslag geno men, die geruime tijd geleden uit een K.L.M.-toestel, dat een zeer kostbare zending diamanten vervoerde, werden gestolen. Vlees voor de Engelsen. Dit najaar zal Engeland een grot hoeveelheid lams- en schapenvlees uit Nederland invoe ren. Nieuw frankeerzegel 6 cent Aangezien de voorraad postzegels in het huidige type van 6 cent op de postkantoren bijna is uitgeput zullen, vermoedelijk nog in de maand September, frankeerzegels van 6 cent (lichtblauw) met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana verkrijg baar zijn. Edelkarper van 22 pond. Donderdag morgen ongeveer 7 uur heeft U. Dijkstra te Drachten een reusachtige edelkarper uit de Munnikegreppel naar de vaste wal doen verhuizen. De vis woog 22 pond en was 85 cm. lang. En waarom niet? De laatste dagen heerst er enige deinig onder de Leeu warder burgerij naar aanleiding van ’t voornemen dat B. en W. schijnen te hebben, een gedeelte van het prachtige Rengerspark aan de Spanjaardslaan te bestemmen als speelweide voor kinde ren. Arbeider levend verbrand. Te Rijen in N.- Brabant is de lederfabriek der firma A. A. R. Buys tot de grond toe afgebrand, waarbij de 22-jarige arbeider J, Raay- makers in de vlammen is omgekomen. Bovendien zijn nog twee arbeiders ge wond. Kerkrestauratie. Op 20 September zal de □rote of Sint Laurenskerk te Alkmaar, na de twee grote restauraties van 1923 en van 1940 officieel in gebruik worden genomen. Een stijfkop. Een 82-jarige huisbaas in Leersum had reeds lang ruzie met zijn morgen bezocht de Kroonprins van Koetei (Oost-Borneo) in gezelschap van Raden Affloes, burgemeester van Sama- rinwa, de Utrechtse Jaarbeurs. Tijdens de rondgang over het Vredenburg bleek, dat Raden Affloes grote belangstelling koesterde voor röntgen-instrumenten en -apparaten. De weg terug. Het kabinet zal aan de Koningin machtiging vragen het ontwerp interim-regellng Suriname in te trekken. De regering deelt zulks aan de Eerste Kamer mede in haar memorie van ant woord inzake het betreffende wetsont werp. Pellenaars breekt sleutelbeen. Kees Pel lenaars is tijdens een t'alnlngsrit Zater dag In Dongen In botsing gekomen met een kind, dat onverwacht de weg over stak. Het kind kwam er met enige schaafwonden af, maar Pellenaars kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een sleu telbeen brak. Stnokkelzaakje. Zaterdagavond heeft de Amsterdamse politie 300.000 pakjes Lucky Strike In beslag genomen. Zij ar resteerde tevens vier personen, die er van verdacht worden bij de smokkel be trokken te zijn. Enkele rel» Engeland. De Zaanse zwem ster Tiny Jonker zal Dinsdagavond In gezelschap van haar trainer De Ruyter naar Folkestone gaan. Zij zal binnen kort trachten Het Kanaal over te zwem men en van Engeland uit starten, Nog steeds „eigen teelt”. Het oogsten van Inlandse tabak is te Amerongen in volle gang. Vorig jaar was de teelt lo nend. Zes gezinnen dakloos. Zes gezinnen zijn dakloos geworden door een brand, die Zaterdagavond tegen acht uur ontstond in het noordelijke gedeelte van een der Zweedse barakken op Den Dries te Groesbeek. Bij het baden overleden. De 32-jarige mej. G. V. uit Arnhem is bij het baden in zee te Scheveningen onwel geworden en overleden. Een vrij ernstig spoorwegongeluk, waar door vier mensen zijn gewond, is in de nacht van Zondag op Maandag gebeurd op station Wolfheze op de spoorlijn UtrechtEdeArnhem. Een trein met militaire verlofgangers, af komstig uit Amsterdam, is kort voor middernacht door een stootblok gereden waardoor de locomotief ontspoord is en het eerste personenrijtuig zwaar bescha digd. Bij hef maken van een put verongelukt. De 25-jarige enige zoon van de landbou wer Jacobs uit ’t Veulen, een gehucht onder Venray, hielp Zaterdagmiddag zijn vader bij het vervaardigen van een be tonnen drinkput nabij de boerderij. Bij het verplaatsen van een der zware rin gen kantelde er een om, waardoor de zoon onder het beton werd bedolven en op slag werd gedood. Uitgave van van voertuigen wordt gebezigd, friag niet los op straat. Gevaarlijke honden mogen echter, zij het dan gemuilkorfd, wél op straat. Honden „wier geblaf of gehuil naar het oordeel van B. en W. overlast veroor zaakt, zijn verplicht op de eerste aan zegging tussen 10 uur des namiddags en des namiddags 5 uur binnen te blijven. De blaffende honden moeten hier dus een uur eerder „naar bed” dan in Bols ward, maar moeten bovendien tot de volgende middag 5 uur worden vastge houden. Als ze dan het blaffen nog niet verleren, is het hopeloos. (Of bedoelt Workum 5 uur voormiddags? Het staat er niet). Zonder geleide mogen ook niet blaffende en niet bijtende honden tussen ’s avonds 10 en ’s middags 5 niet loslopen. Hon den, die toch loslopend worden gezien, worden opgevangen, 24 uur vastgehou den en als ze dan nog niet zijn terugge vorderd door de politie afgemaakt. Hindelopen heeft soortgelijke artikels. Honden van de 2de klasse (waarvoor blijkbaar dus minder belasting wordt betaald) mogen evenals waak- en trek honden nimmer los lopen. Gewone hon den moeten ’s avonds 10 uur binnen zijn, maar mogen 's morgens 5 uur reeds weer los, dat is 12 uur vroeger dan hun collega’s te Workum. Ook Wymbritseradeel heeft een honden artikel in de politieverordening. Hier zijn eigenaars, houders of verzor gers van honden verplicht te zorgen, dat ningen en andere gebouwen. Bij niet na koming worden de honden onmiddellijk Onderwerp is as foar Schippers makke, gedood. i Hwa’t dizze rykbijeftige, enthousiaste Wonseradeel heeft in 1931 de knoop sprekker en deklamator, literatuerken- doorgehakt en de muilkorven afgeschaft, ner en raspaedagooch noch net heard Behalve tussen zonsondergang en zons- hat, moat Woansdeitojoun nei de Doele opgang mogen ze in deze gemeente los komme. Dit mei men net misse. op straat, in de landen moeten ze ech-,De hear Schippers fan Drachten bringt StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland 1. Eigenaars, houders of verzorgers van honden zijn verplicht: honden, die naar het oordeel van B. en W. gevaarlijk zijn, op een weg een muilkorf, welke het bijten ver hindert, te doen dragen, gedurende een door B. en W. te bepalen tijd; honden, die naar het oordeel van B. en W. gevaarlijk zijn, vast te leggen en vast te houden, gedurende een door B. en W. te bepalen tijd. Bij niet voldoening aan de verplich tingen, onder a. en b. omschreven, kun nen de honden, onverminderd de straf op de overtreding gesteld, met machti ging van B. en W. worden afgemaakt. Artikel 21 vervolgt dan: 1. Eigenaars, houders en verzorgers van honden, wier gehuil of geblaf naar het oordeel van B. en W, overlast ver oorzaakt aan de omgeving, zijn verplicht op de eerste aanzegging van B. en W. die honden tussen des namiddags 11 uur en des voormiddags 5 uur, binnenshuis te houden. 2. Eigenaars, houders en verzorgers van honden zijn verplicht zorg te dragen, dat hun honden tussen des namiddags 11 uur en des voormiddags 5 uur niet op de weg rondlopen zonder geleide of toezicht. Onverminderd de straf op de overtreding van dit verbod gesteld, kun nen honden, in strijd hiermede aangetrof fen, worden opgevangen en na verloop van 24 uur, indien zij door de eigenaar niet terug gevorderd zijn, met machti ging- van B. en W. worden afgemaakt. Blijkbaar gevaarlijjke honden, die tus sen des namiddags 11 uur en des voor middags 5 uur op een weg worden aan getroffen zonder geleide of toezicht, kunnen terstond door de politie worden afgemaakt. Goed begrepen zijn deze honden-artike len niet zo honds als ze wel lijken. Ze zijn vooral bedoeld de burgers voor boze honden te beschutten. Artikel la lijkt ons wat ouderwets. Hoe moeten B. en W. bijv, oordelen of eén hond „gevaarlijk" is? Uit ondervin ding? Of op gezag van Iemand, die het alreeds heeft ondervonden? Dan Is het echter al te laat. In Bolsward zagen we echter nog nim mer een gemuilkorfd huisdier, het valt met de gevaarlijke honden en het „af maken" daarvan gelukkig dus wat mee. Ook verder zijn deze artikelen humaan. Alleen 's nachts, n.l. tussen 11 en 5 uur mogen honden niet vrij loslopen en heeft u een blaffende hond dan kunnen de buren slechts eisen, dat u hem tussen 11 en 5 uur In huls neemt, Ook In de andere gemeenten heeft men natuurlijk honden en.hondenproble men. Zo is het in Hennaarderadeel bijv, verboden: een met één of meer honden bespan nen voertuig onbeheerd op wegen te laten staan, tenzij behoorlijk vast gemaakt met een ketting, ook al wordt daardoor het verkeer niet be- j lemmerd; een hond of honden vast te zetten of In een hok te bergen, alwaar zij, Doe't In jier twa lyn de hear Schippers naar het oordeel van B. en W. aan ïan Drachten hjir foar lt earst In joun buren of nabijwonenden hinder of forsoarge foar al dyjlngen, dy’t lt béste last veroorzaken, In het bijzonder en’lt moaiste fan eigen tael en wêzen door stank; A“'J - voor honden als voedsel bestemd dierlijke afval anders te bewaren dan onder water, mits niet in sloot of vaart. De taak van B. en W. strekt zich in t deze gemeente dus nog verder uit dan pers mei it toanielstik fan Fedde Schu te Bolsward. Gok overigens is Hennaar deradeel nog al streng. De muilkorven minsken en hja binne riker en tankber moeten zelfs aan bepaalde eisen voldoen nei hüs ta gien. Dat soks yn eigen tael en sedert 21 Aug. 1946 mogen buiten...üglik is, dat dit Bibelsk drama yn nije de bebouwde kom geen honden zonder j kleuren en gloedwaerme fersen werjown voldoende toezicht los lopen en is het1 wurde kin, dat hat Schippers üs mei verboden tussen de tijdstippen van één 1 great talinf fiele litten. En nou komt hy uur né zonsondergang en één uur voor hjir wer. De warbere Cultuer en Unt- zonsopgang honden los te laten lopen,spanningscommisje wol it seizoen diz anders dan op afgesloten erven van wo- kear mei Schippers en de Fryske litera tuer iepenje. In treflik initiatyf. En it Bolswartls Nieuwsblad Over dieren gesproken i ta V- in ig 30 ur er d. m ur ur n. h. u- ur 1 ur s. ur s. ie ur le m 3- in 11 in 10 >n d 9 n. i- t-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1