Buitenlands Overzicht Gabe Skroar hjoed n n sizzen to No. 72 45e Jaargang Vrijdag 15 Sept. 1949 West- Friesland Uitgave OSINGA - Bolsward Hwat hat US der altyd lit, dy’t „openbare b. Bolsward van veertien ouder dan I de J, DIMITROF presi- men ling te Bonn, de West-Oultse residentie, volgen. Misschien zal de reorganisatie van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken welke dezer dagen haar beslag Friese kunstenaars exposeren in eigen huis. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bij voorultbetf llng Advertentieprijs10 cent per mm. Giro 87926 1. a. ren mogen in deze gemeente niet ge koppeld zijn, evenmin als in Hennaar- deradeeU waar (het wel_ geoorloofd is deze dieren met de hand te leiden, maxi maal 3 per persoon. Kalveren staat in artikel 90 mag men niet op wegen laten staan. Wat wil dit zeggen? Het ontgaat ons. Wel kunnen we het ons indenken, dat het verboden is vee op de bermen van wegen te doen weiden, zoals art. 95 bepaalt. In Workum mag men o.a. geen runde ren, schapen of varkens laten loslopen of aan huizen, stoepep, bomen of palen vastbinden of aangebonden aanwezig hebben. Hindelopen neemt dit over, maar maakt een uitzondering voor de Wester- en Zuiderdijk. Tussen ’s nachts 12 üur en ’s morgens 7 uur behoeft men bij ver- v eiden de dieren hier evenmin aan de hand te geleiden. gemeente te bevinden.” Over openbare veiligheid gesproken! Het moet wel veilig wonen zijn, daar in Wymbritseradeel. Theodor Heuss president van West-Duits land. Een Beneluxafdellng aan het Ameri kaanse Ministerie? De Saarkwestle. De financiële besprekingen te Washington, Engeland wordt niet In da steek gelaten. Krabbelt Stalln terug? Tenslotte: Grieken land en Tsjecho Slowakije en Japan, Men kin de manlju smoarge lésten fan froulju hawwe. Japanse emigratie naar Borneo, Celebes en Nieuw Guinea te bevorderen. Het lijkt waanzinnig op deze wijze de expanslezucht van Japan weer aan te moedigen In het Verre Oos ten, dat onze Minister van Buitenlandse Zaken, mr, Stikker, het stormcentrum van de wereld heeft genoemd. Terecht verzet Australië zich al tegen de vesti ging van Japanners vlak bij zijn verde digingsgordel. De Engelsen hebben weer andere bezwaren tegen de behandeling van Japan door Amerika o.a, dat het dit land te veel economische vrijheid geeft, zodat het In het Verre Oosten al weer scherp concurreert met het Westen, Allemaal kwesties die de ministers van buitenlandse zaken der grote Westelijke geallieerden bij hun a,s, ontmoeting te Washington ook maar eens moeten uit vechten. 26 Septimber, de tinkdei fan de slach by Warns. De bitinking fan de oerwinning fan de Friezen op de greve Willem IV wurdt fan ’t jier likernöch op deselde wize opset as yn 1948. De dielnimmers dy’t mei it spoar kom- me, geane meiinoar fan Starum nei it Paarden, runderen, schapen envarkens. Wat de publieke veiligheid betreft volgt Bolsward de anticlimax hond, stier, hengst, paard, rund, schaap, varken en pluimvee. Bij doorlezen van de artikels blijkt al spoedig, dat hier niet zozeer) men, de Russen hebben eigenlijk Zuid- Slavië al opgegeven, doch willen het nog graag als ruilobject gebruiken bij hun besprekingen met het Westen. Nu, dan zullen we er misschien wel gauw iets van merken, want volgende week komt in Amerika de algemene ver gadering der Ver. Naties bijeen en heb- ben de Grote Vier als ze dat willen dus gelegenheid elkaar eens vertrouwelijk te spreken en dan zal men, evenals in de vergadering der Ver. Naties zelf, wel bemerken of inderdaad in Rusland de wind om is. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Mocht er enige waarheid in het gerucht zitten, dan zullen de Westelijke gealli eerden ongetwijfeld Griekenland hi toom houden, dat gedreigd heeft de verslagen guerillabenden op Albaans gebied te vervolgen, want dat zou de sfeer weer kunnen verstoren, hetgeen de Zuid-Slaven ook zouden kunnen doen, die ook al te kampen heten te hebben met guerillabenden uit Albanië, Ruslands beschermeling. Ten slotte: wanneer er enige waarheid lt> In dit gerucht, hebben Inderdaad de communistische partijen In de satelliet staten reden bezorgd te zijn, want zon der Ruslands steun zouden ze de greep op hun volken niet lang meer kunnen handhaven. Dan was ei bijv, in Tsjecho-Slowakije een kans, dat de katholieke bisschoppen het eens werden met de Tsjechische re gering. Deze bisschoppen hebben n.l. verklaard, bereid te zijn met de rege ring te onderhandelen over een overeen komst tussen Kerk en Staat, mits alle beperkende bepalingen op de gods dienstvrijheid worden opgeheven, de re- ligieuse jurisdictie van de Paus als op perherder van de Kerk erkend wordt en in het algemeen de regering van haar politiek jegens de kerk terugkomt, Het Is haast wel uitgesloten dat de commu nistische regering dit vredesaanbod zal aannemen, tenzij Inderdaad Rusland's politiek een totale ommekeer heeft on dergaan, in welk geval de regering te Praag die ommezwaai wel zou trachten te volgen. Maar we zien dat alles nog niet gebeuren, Evenmin als het plan van generaal Mac Arthur om Bijen. Sommige gemeenten hebben ook veror deningen over het houden van bijen. In Workum is het verboden binnen de afstand van 25 meter uit de as van de straat gemeten, langs straten korven met bijen te plaatsen of te hebben. In Wonseradeel is deze afstand 5o m., evenals In Wymbritseradeel. Kurt Schumacher die bij de beslissende stemming 312 stemmen kreeg, tegen professor Heuss 410. Hoewel Heuss In 1933 als Rljksdaglid voor de beruchte machtigingswet stem de, welke ruim baan voor Hitler maak te, stond hij reeds in oorlogstijd als anti-nazi bekend en wordt hij een on- verdadht democraat geacht. De thans 65-jarige historicus had een belangrijk aandeel in het opstellen van de West- Duitse grondwet. In de rede, waarin Heuss het presidentschap aanvaardde, zeide hij o.a. dat hij hoopte dat de Duit se eenheid uit de huidige chaos te voor schijn zou worden gebracht. Het l°t van Berlijn is met West- Duits land verbonden, doch wij moeten niet "er ge ten dat het lot van geheel Duits land met Berlijn is verbonden. Oost- Duitsland is niet alleen een geweldig aardappelland, het is het eigen thuis van Duitse mensen, Duitse grond, die wij niet kunnen afstaan. Duitsland heeft Europa nodig, doch Europa kan even min Duitsland missen. Ten slotte zeide de president, dat men geen centralisme meer wilde, elk deel van Duitsland moest zijn eigen leven kunnen leiden. Geen West-Europese staatsman zal ont kennen, dat, zoals Heuss zeide, Euro pa Duitsland nodig heeft, het behoort er eigenlijk het gezonde hart van te zijn en onder dat „gezond” verstaan we dan wezenlijk democratisch. Met een belang stelling evenredig aan het belang dat West-Europa bij Duitsland heeft, zal Maar de Saarlanders zijn Duitsers en al zijn de Fransen thans bereid af te zien van hun pogingen er Fransen van te maken en ze politiek een zelfstandig be staan te laten leven, het zal een heksen toer worden W.-Duitsland en Frankrijk over die kwestie te verzoenen. Dat voe len de Fransen ook wel en het bleek zelfs ter vergadering van de de Assemblée van de Euro pese Raad te Straatsburg waar de Fransen zien alleen bereid toonden West-Duitsland als lid toe te laten als ook het zelfstandige Saargebied als lid werd aangenomen, men wenste dus een erkenning van de huidige toestand, eigenlijk ook van de zijde van W.-Duitsland, want als dat onder die voorwaarde toetrad zou het de huidige positie van het Saargebied hebben geaccepteerd. Overigens is de vergadering geëindigd zonder dat over deze kwestie is beslist, eerst in de vol gende zitting komt Du’tslands toelating weer ter sprake. Een nog wijder veld van internationale samenwerking kunnen misschien de fi nanciële besprekingen daarna gevolgd door politieke van de Ver. Staten, Canada en Engeland te Pluimvee. In de meeste gemeenten mag men niet- uitviiegend pluimvee (dus kippen, een- den, konijnen enz.) niet onbeheerd la ten lopen. Te Bolsward moet dit pluim vee zich tussen 1 April en 15 October ook op particuliere erven in een behoor lijk afgesloten ruimte bevinden. In de verordeningen van Wonseradeel en Hennaarderadeel konden we geen pluimvee-artikelen ontdekken. IV. Stieren en hengsten» Hef is typerend, dat na het hoofdstuk over honden katten komen in de ar tikels niet voor er meestal sprake is van stieren en hengsten. Niet voor niets staan ze onder het hoofd veiligheid”. De politieverordening van zegt bijv, in art. 22: 1. Het is verboden stieren, 1 jaar, of hengsten, ouder dan twee jaar, in landerijen te laten loslopen of op zo danige plaats of wijze vast te zetten, dat zij een weg kunnen bereiken. 2. Deze verbodsbepaling is ten aanzien van landerijen, bezwaard met de erf dienstbaarheid van voetpad, mede van toepassing op stieren en hengsten bene den voornoemde leeftijd. Het is enigszins komisch, dat van deze mannelijke dieren, resp. beneden één en twee jaar, geen maximumleeftijd wordt genoemd. Goed beschouwd behoren nuchteren stierkalfjes en hengstveulens dus ook vast te zitten. Ook bij het ver voer worden hengsten en stieren in één adem genoemd, zoals bijv. art. 24: Het is verboden op een weg hengsten of stieren anders dan per as te vervoe ren, tenzij dit vervoer geschiedt door mannelijke personen van 18 jaren of ouder en onder Inachtneming van die maatregelen, welke door de politie In 't belang der openbare orde of veiligheid worden aangegeven. Ook in Workum zijn stieren. De veror dening zegt het wat eenvoudiger dan Bolsward, maar het komt op hetzelfde neer: stieren mogen niet loslopen in landen, waarover een publiek voetpad ligt. Stieren of hengsten, ouder dan 2 jaar mogen evenmin loslopen in landerijen, niet voldoende gescheiden van wegen of van gronden, waarvan anderen het ge bruik hebben. Goed beschouwd zijn stieren tussen 1 en 2 jaar te Bolsward dus gevaarlijker dan tt Workum, of in leder geval worden ze daar gevaarlijker geacht. Hindelopen, dat veel artikelen van Wor kum heeft overgenomen (of omge keerd?) heeft bij het vervoer van stie ren en hengsten eveneens overeenstem ming met deze gemeente. Evenals In Workum moet de geleider 18 jaar zijn en mag hij niet meer dan 1 hengst of 1 stier tegelijk vervoeren, welke laatste voorzien moet zijn van een neusring of zo nodig, zulks ter beoordeling van de politie ook van een knieband. Ook Hennaarderadeel dat bij het ver voer van stieren spreekt van „een ring, een toom of een knieband”, heeft hier een Interessant artikel, In land met voetpaden of belendende aan wegen mo gen loslopende hengsten boven de 1 Vj jaar niet los lopen, (Bolsward en Hln delopen hebben hier allemaal 2 Jaar, zie boven), Maar nu komt het: stieren, ouder dan een Jaar, anders dan gekoppeld of aan een tjur vastgemaakt, mogen niet In enig land lopen, en wanneer daarover een pad loopt, mogen ze niet anders dan aan een tjur vastgemaakt en op ten minste 10 meter afstand van dat pad lopen. (Hier hebben we weer zo’n doodgewoon fries woord tussen de tekst, Tjur Is n.l. een zeer gebrekkige schrijfwijze van het Friese tsjoar: spit met ketting). Van deze bepalingen kunnen Burge meester en Wethouders op advies van een veearts tijdelijk vrijstelling verle nen. Evenmin al& in gem. Bolsward is in Wonseradeél van neusringen sprake. In de laatstgenoemde gemeente acht men het voldoende, dat een stier, aan „een sterk touw of ketting geleid wordt en door twee personen vergezeld wordt.” Aaneengekoppeld mogen twee of drie stieren door twee personen vervoerd worden. Vastgebonden stieren, die in Hennaarderadeel op 10 m. afstand van het voetpad moeten blijven, mogen in Wonseradeel „het voetpad of de rijweg niet kunnen bereiken”. Een iets soepeler maatregel dus. Wymbritseradeel heeft dezelfde bepa ling, maar is nog soepeler, want voor 25 Juli is dit niet voor enterstieren van toepassing. (Voorheen was dit evenmin in Wonseradeel het geval en wel van 1 Febr. tot 15 Mei, maar dit artikel is later geschrapt). Ten slotte: Beren. In deze laatste gemeente zal men wel nimmer leeuwen op de weg zien. Het is n.l. de enigste gemeente met een apart artikel over wilde beesten. Art. 22 luidt n.l.: „Het is verboden zich met be- aan de kunstenaars moeten geven. Maar niet alleen de overheid, ook het bedrijfs leven dient dif te beseffen. Op die ma nier kan de kunstenaar vrij worden ge maakt van geldzorgen. Voorts bracht spreker dank aan het Bureau voor Cul turele Zaken voor het vele werk, dat het heeft verricht om deze tentoonstel ling mogelijk te maken. Alhoewel enkele prominente Friesche schilders op het appèl ontbreken, geef! de tentoonstelling een behoorlijk over zicht van wat Friesland op dit terrein van ons Culturele leven vermag. Behal ve het schilder- en tekenwerk zijn ei een twintigtal beeldhouwwerkstukken, verschillende volkskunst-artikelen, teke ningen en foto’s van enkele Friese bouwmeesters geëxposeerd. meer het menselijk leven in gevaar wordt geacht, maar resp. het verkeer en de tuintjes van buurman. Artikel 23 van de verordening van Bols ward zegt: Het is verboden op een weg: paarden, runderen, schapen of var kens onbeheerd te laten loslopen; paarden, runderen, schapen of var kens te drijven of te vervoeren, als men niet de leeftijd jaren heeft bereikt. Veel uitvoeriger is hier Wymbritsera deel. Paarden en koeien moeten hier aan sterke touwen geleid worden. Eén per soon mag niet meer leiden dan drie koeien of paarden. Schapen, lammeren, pinken en hokkelin- gen behoeven niet gekoppeld te zijn. Bij driften van 10-25 stuks moeten 2, van 25-50 stuks 3, van 50-100 stuks 4 drijvers, op elk 50-tal boven de 100 stuks en op elk 100-tal boven de 200 stuks één drijver meer aanwezig zijn ('t lijkt wel een citaat uit een posttarief). Belangrijk en tevens zonderling is deze bepaling: De drijvers moeten steeds met zodanige tred voorwaarts gaan, dat ieder uur afstands binnen twee uur tijds kan worden afgelegd. De bedoeling zal wel deze zijn, dat nien - stel 1 uur gaans Is 5 km. per uur minstens 2'/a km. tracht af te leggen. Bij verweiden van vee binnen de 1000 meter Is koppelen niet nodig, maar mag men drijven. Dat Wymbritseradeel overigens zo uit voerige drljversbepallngen heeft, zal wel komen door het feit, dat deze gemeente ligt rond de marktplaats Sneek en vooral vroeger veel vee langs de stra ten der gemeente ter markt werd ge dreven. In Wonseradeel stelt men blijkbaar meer vertrouwen in een mens dan in Wym britseradeel. Mocht 1 persoon in de laatstgenoemde gemeente niet meer dan 3 paarden leiden, in de eerstgenoemde mag hij het 4 doen. Schapen en lamme- de Friese kunstenaars een schoollokaal werd aangeboden om te exposeren. Ge- heeft Frankrijk nodig, en het Saargebied lukkig is er sedertdien ook bij de over- - - -heid het inzicht gekomen, dat zij in dezen een taak heeft. Bolsward heeft de spits er af gebeten en ook het gemeente bestuur van Leeuwarden is niet ten ach ter gebleven. De overheid zal echter ook opdrachten Washington over het Engelse dollartekort openen. Misschien, zeggen wij, omdat al geeft het communiqué dat na de financiële besprekingen is uitgegeven, wel de in- aruk, dat de regeringen van de Ver. Sta ten en Canada Engeland niet In de steek zullen laten, de noodmaatregelen welke zullen worden genomen, alleen nog maar op papier staan en veel zal afhangen van de practlsche toepassing er van. Men meent, ook de Engelse regering, dat als ze worden uitgevoerd de dollarcrlsls In 1952 tegelijk met het aflopen van de Marshallhulp, zal zijn geëindigd. Om dat te bereiken zal Amerikaans kapitaal worden aangemoedigd elders belegging tc zoeken, zullen economisch achterlijke j gebieden worden ontwikkeld, zullen Ca- nada en de Ver. Staten hun strategische ren of met andere wilde beesten in devoorraden van tin en rubber> die in het pondengebied zullen worden gekocht, groter maken, zullen invoerrechten wor den verjaagd om Engelse goederen ge- makkelljker toegang op de Amerikaanse markten te verschaffen, zal de handel trssen de West-Europese landen onder ling worden bevorderd, zal de kwestie der distributie van de petroleum-pro- ductle, een der voornaamste oorzaken van het Engelse dollartekort, worden onderzocht en zal getracht worden En geland groter aandeel te verschaffen In de scheepvaart, waardoor het meer dol lars kan verdienen. Het I® moeilijk te voorspellen of al deze maatregelen te samen werkelijk het Engelse dollartekort zullen opheffen. Enkele als bijv, de aan kopen van strategische voorraden In i dollars, en het mogen betalen van Ca- nadese tarweleverlngen met Marshall- dollars, zullen direct helpen, maar ove rigens hebben we slechts met een ge raamte te doen dat eerst eens In het vlees moet zitten, voor men de aantrek kelijkheid er van kan beoordelen, Afwachten Is hier de boodschap, Het- en Zuidwest Streekblad voor van Drukkerij Fa. A. J. West-Duitsland heeft thans een dent, n.l, de liberale professor Theodor Heuss, die met de stemmen van zijn eigen partij ook die van de grootste, de katholieke chrlsten-democratlsche par tij kreeg. De soc. democraten kwamen met een eigen candldaat, n.l. hun leider krijgt en waarbij een aparte ’'-1 e.i-J,, <-,< d- «i_.._d_i Benelux-afdeling zal worden gevormd, waarvan de lei ding aan kenners van deze landen wordt opgedragen, een verbetering brengen. Deze afdeling zou n.l. in nauw contact werken met de afdeling voor Duitse n 1 1#» IX I aangelegenheden, welke de gehele Duit-’ |*OVIHCIclie 1x1*01*116^ se kwestie dan nog eens van alle kan ten zal bezien. Het kan niet anders of dan zal ook de kwestie van het Saarge bied nog eens duchtig worden bekeken. De Ver. Staten en Engeland hebben Door de wethouder van onderwijs van Frankrijk zijn gang laten gaan maar in- de gemeente Leeuwarden J. K. Dijk- genomen zijn ze er niet mee, want ze stra werd Zaterdagmiddag in de beseffen al te goed dat deze Saarkwestie Prinsentuin de herfsttentoonstelling van heel wat moeilijkheden zal opleveren als de Friese beeldende kunstenaars ge- het er op aankomt een vredesverdrag opend. Spreker noemde de verhouding met Duitsland te sluiten. Daar toch overheidkunst een teer punt. De eco- wenst men terugkeer van het Saargebied nomische positie van de kunstenaar dient tot het rijk, of op zijn minst een volks-vrij te zijn. Moreel dient de overheid stemming. Hoe die zou uitvallen is moei-1 de kunst altijd te steunen, financieel zo lijk te zeggen. In 1947 stemden 90 pet. vaak dit mogelijk is. Tot slot sprak de van de Saargebiedkiezers voor partijen wethouder de hoop uit, dat het Friese die voor de economische Unie metvolk in grote getale naar het Kunstcen- Frankrijk waren. Maar toen heerste in trum mocht trekken. Duitsland nog chaos, nu zijn er wat ge- De wethouder was ingeleid door Nots. regelder toestanden en heeft W.-Duits- i Tuinstra van Wommels. Deze ging in land weer een regering. Economisch ge- gedachten een tiental jaren terug, toen zien behoort het Saargebied echter bij het Franse Lotharingen, de Saarkolen fiAAft PrfinVriiV nnrlior on hof Qsiarcmhipri Lotharingen voor zijn levensmiddelen voorziening en de voorziening van ijzer erts voor zijn staalindustrie. De econo mische vereniging met Frankrijk bete kent dus het herstel van een natuurlijke eenheid. geen ook het geval Is met een gerucht dat Stalln dus de verdere politieke ontwlkke-op weg Is zijn gehele plan tot overheer sing van Oost-Europa er aan te geven. Tot grote consternatie van de commu nistische partijen In de satellietstaten zou hij het Politbureau hebben overge haald een politiek van overeenstemming met het Westen na te streven en Molo- toff zou tn ongenade verkeren. Het op treden van Rusland tegen Tito schijnt in strijd met dit gerucht, maar, zegt Bolswards Nieuwsblad Over dieren gesproken

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1