h Martinytoer 1 Fan de üs hjoed H Q to sizzen door Nederland 45e J a ar ge ng No. 73 Dinadag 20 Sept. 1949 Streekblad Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Boliward I De iene houn wurdt mei de oare fQl. ANGELFISKERS. Leden der Staten Generaal, I i PYT. I hfilden al .Ingen tlge rekken me! de rap- Cinder lleding fan in Orlnzer boeresoan: I In jler as hwaf letter kaem hy yn it de Ronde Tafel Tj. de J. I Hier ligt een waaraan een ren- en Tündersboun, dy’t ek yn Rotter-.wurk dien en de leden fan lt HaedbistjOr dam syn setel hat, 11 De nilsneamde gouden jubilaris stiet jitporten dy’t üt dlzze ófdieling kamen. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Haedblstjür en nel koarte tiid waerd hy foarsitter fan de sterke Grinzer Maet- tklppij fan Lênbou. Yn dy funksje hie. Rest, jit gjin lüd fomomm’ 't Reid rüst yn brune plom Glinsters fan sulvren triedden; reach-fine slinger krans. De sleat dófgrize gl&ns Mei buorlen tin bisjidde. Hja meitsje ’t fisktüch ré in slokje lije thé De dei wurdt wynread berne. Ut 't grien glydt sêft in slob. Hja stoarje wachtsje op d’ ünsichtbre sleatbiwenners. Oardielje net to hurd. D’zz' sport” hat ek syn nut, My Vin dy stedske hearen By mannich minne taek. Ten tiqe skoane saek: 't Geduld it wachtsjen leare. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Twa slaggen dreunt d' Ald-Hou De fiskers fyts’ üt Ljouw’t Angels net brea segretten. Eltse nacht wer opnij, Om ’t fêste plakje by de tille to bisetten. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij voorultbetrllng Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 s i len foech healwoeksen bears, De soal fan in aid lears, en trije tinne ielen Herman Louwes, üf de Westpolder tus- ken Ulrum en Zoutkamp, dy’t ek Foar sitter is fan de Stifting foar de Lönbou. Dêrby in man, hwer’t algemien in tige great tontrouwen yn steld wurdt, net al- linnich by de leden fan dlzze greate or- ganlsaesjes, mar ek by de oaren. ik haw Herman Louwes skoan kennen, doe't ei noch a§ Jong-boer op ’e pleats wenne en mei syn jong wyfke, dy’t har oplie- ding hawn hie yn Posterholt, Snelns by lis foarbyfytste, Syn' broer wie nel Wa- genlngen gien en is letter de greatè man wurden, dy’t ek yn oarlochstlld op tref- llke wize foar iten en drinken fan lt Ne- derlênske folk soarge hat, al hat de Düt- sker dit spul raer bidoarn troch lt nel de Heimat to brlngen. Ik wie yn dy tiid yn it selde Grinzer doarpke finderwizer en wit fan neiby hoe dizze boerelieder yn in sfear op- brocht is, dy’t greate dingen ünthjitte. In geef boere-aerd, mei seldsume brede opfettings. Hy learde graech, hy lies in bult, hy gyng Sneins wol to preeklêzen foar de frijsinnige gemeenten en wie doe al in jongkeardel hwer’t elk graech nei harkje mocht. Party Grinzer boeren wie hy to sêft en to guodlik en ik hear it sa’n Grinzer heareboer noch sizzen „Dat is gjin boer, hy hie dümny wurde moatten!” Mar diz ze materialistyske boer, dy’t yn syn bi- driuw neat sjen koe as it lên en de hyn- ders, wie mis. Herman Louwes seach doe al twa heechst bilangrike dingen, dy’t destiids alhiel nij wiene. Hy seach foarst dat de opheffing fan de boere- stén komme moast, ne> troch lêbjen er öiheljen fan oare biroppen of stannen, mar troch eigen krêften yn ienriedigens to brüken. Troch eigen krêft omheech. dat wie syn libbenstried en leuze. En mei syn maten brocht hy dizze pleat- selike öfdieling op in heech peil. Der waerd mei Grinzer realisme wichtich Daarnaast zal- zij aan de emigeratle bijzondere aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dat ondanks na-oorlogse spanningen en moeilijkhe den de arbeidsvrede kon worden behou den. Dat dit in de jaren na de bevrij- ding mogelijk is geweest, heeft in be langrijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is be reikt. Handhaving van een goede sa menwerking tussen Overheid, werkge vers- en arbeidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zljm Ook over de nieuwe situatie die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende monetaire verhoudingen zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen rtiimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzich ten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de Regering vragen. Verdere stimulering van de vakbe kwaamheid in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis worden geacht. De toenemende behoefte aan voeding Hedenmiddag om 1 uur werd ter opening van de STATEN-GENERAAL door H.M. KONINGIN JULIANA de volgende rede uitgesproken: het eerst na de bevrijding slui tend is. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot dekking daarvan zich bevinden, 1$ echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de con- junctuurphase, waarin de wereld ver keert, tot bezorgdheid. Ondanks de belangrijke stijging der pro ductie en de verbetering, die is ingetre den in de verhouding tussen in- en uit voer, vertoont voorts de betalingsbalans in het bijzonder met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan worden dank zij de hulp, die ons land ten deel valt in het kadèr van het Europees Herstelprogram ma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalings balans geboden.) Ook bij de militaire verplichtingen, die Nederland in het belang van de collec tieve veiligheid op zich neemt in inter nationaal verband zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en fi nancieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtingen door te verkrijgen materiële hulp zal worden vergemakkelijkt. De zoëven genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De ver- kopersmarkt heeft zich in een kopers markt gewijzigd. Ónder deze omstandig heden zal Nederland zijn zware export- taak moeten vervullen op straffe van een aanzienlijke daling van het tegen woordige voorzieningsniveau en het ont staan van werkloosheid. waarlijk nationale taak leder op de plaats waar hij is gesteld, In pear wlke lyn is de greate tentoan- stelllng to Eindhoven hfilden, hwerby op in machtige wize toand waerd de grea te foarütgong fan de Nederlênske boere- stên yn lt algemien en dy fan lt lytse sfinbidrluw yn lt bysünder. Dlzze ten- toanstelllng waerd ynrjochte by it gou den feest fan de Centrale Boerelienbank, dy’t syn setel hat yn de Philipsstêd. De care Centrale Bank to Utert, hwer’t fier- wei de measte boerelienbanken Jijirwei by oansluten binne, bislacht mear Noard- en Midden-Nederlên. Wy ha goed twa dagen de saek bisjoen en meimakke en kamen op ’e nij ünder oe yndruk fan de greate fortuten, dy’t it gearwurkjen fan de boeren dien haw- De mear as trijehfinderttüzen mins- ken, dy’t dizze tentoanstelling bisjoen hawwe, binne stéfêst mei dizze tins nei hüs gien: Hwat is hjir troch de faken- tiids minachte, boeren great wurk dien. En in pear dagen letter lei op myn tafel in tsjok boek fan mear as 500 siden, mei foto’s en printen, wijd oan it 50- jierrich bjstean fan it Centrael Bureau, de greate oankeapcoöperaesje fan lt Kon. Ned. LAnbou-comité. Ek wer in gouden feest. Ek wer in grea te, machtige boereorganisaesje, dy’t yn de léste jierren.fan de 19de leu oprjochte is om de boeren frij to meitsjen fan de ünfrijens yn hannel en oankeap fan har bidriuwsmiddels. Neist dit Centrael Bu reau stiet dan de CoOperative Hannels- Fisker de koark steech plat Stiet as de frou fan Lot, Der uren by de tille. ,,Dei fisker wol it hwat?” ,,’t Giet goedl” krekt sjocht men dat, it koarkje justkes trillet As hja sa’n moarn der stean t Hwat is faek 't sober lean Fan dit ientoanich pielen voor het snel in aantal groeiende Neder landse volk en de belangrijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opge voerd. Het landbouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaans zekerheid op lange termijn door middel van productie- en marktordening en voortgaande verbetering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de internatio nale verhoudingen, het Indonesische vraagstuk en het financieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de verdere verwezenlijking van het program ten aanzien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ont wikkeld. Ook andere onderwerpen in verband met de ideële en materiële be langen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende Departe menten ter hand genomen. zer boeren is tige materialistysk fan yn- slach en nearne is Onder de boeren de Ontsjerkelikens sa great as dêrre. En ek yn gjin oare provlnsje spande lt sa fus- ken boeren en arbeiders. En dit is krekt lt ütsünderllke fan Herman Louwes syn persoan en wurk. Hy stle yn lt earst- oan hast alllnnlch mei syn ynsiëhten. Hy wie in oprjocht leauwend minske en tsjüge derfan Iepen en moedich. Hy seach de takomst fan de boerestön net yn lt isolemint mar yn it opgean yn it folksgehlel. Hy wie mei hiel syn hert in freon fan de arbeider en trüne aloan syn meibistjOrders oan om de forhAldin- gen to forbetterjen. Mar. de moaiste jefte dy’t Herman Lauwes brükte wie syn greate earbied foar de miening fan oaren. Hy twong nea, hy pleitte foar syn mie ning, hy gyng foar, hy stjüge, hwer’t it pas joech, mar hie earlik respekt foar in oar syn miening. Dêrtroch wie hy in lieder fan formaet en dêrtroch hat er al de organisaesjes, dy’t hy tsjinne, great makke. If Centrael Bureau is der ien fan. Foar hünderten millioenen set dizze boerefor- iening nou om en op it gouden feest tsjüge in oare boeresoan, as Minister, dat de Regearing net witte soe, hoe’t hja it ekonomysk libben fan de agraryske sektor regelje soene sOnder it Centrael Bureau. En dat wie mei rjocht sein fan it wurk, dat in greate soan fan boere- laech dien hat en noch docht, trou, leau wend en de ienriedichheit leavjend. Dat hat him en syn organisaesje great mak ke. In greate tsjlnner fan In great folks- bilang. Hwat hat Gabe Skroar Invasie. dervindt men thans veel last van Chinese wolhandkrabben. Zeer grote exempla- len worden In de binnenwateren aange troffen. Pallngvlssers uit Zoutkamp kla gen steen en been. Een der vissers trof in zijn fuiken een paar honderd wolhand krabben aan. - Toen ik het vorige jaar voor de eerste maal na mijnt inhuldiging in Uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijkhe den, waarvoor het Koninkrijk gesteld is in een wereld, die, in tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoes terde verwachtingen, nog geen wezen lijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevol ge waarvan het politieke en economi sche herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veranderingen in de in ternationale verhoudingen, waarbij Ne derland ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samenwerking. Naast de samenwerking met or>ze Zui delijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de vijf mogendhe den van het Verdrag van Brussel verder gegroeid. In het afgelopen jaar trad Ne derland toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch Verdrag. De ont wikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese lan den zijn aangesloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke groter eenheid in Europa. In het Noord- Atlantisch Pact is samenwerking verkre gen tussen een aantal staten in West- Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Verenig de Naties de collectieve veiligheid voor alsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelne ming aan deze beperktere maar niette min ruime kring, een aanvullende waar borg voor zijn veiligheid gezocht en naar vertrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, die medebrengt, dat Ne derland zijnerzijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. _r Deze nieuwe aaneensluitingen passen in 2a] moeten medewerken. De wijzigingen op monetair ge bied, die bezig zijn zich te vol trekken in overleg met het Inter nationale Monetaire Fonds, zullen zonder twijfel invloed uitoefenen op de concurrentiepositie der on derscheidene landen. Ook Neder land zal de omstandigheden, waaronder het handels- en beta lingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen, n negen uur.... Het ligt In de bedoeling van de K.L.M, de dienst Amsterdam— Lydda (Israël) In de loop van de vol gende maand te hervatten Het wordt een rechtstreekse vlucht met een DC6 en de tijdsduur bedraagt negen uur. Goede vangst. De Larense politie heeft twee personen gearresteerd, van wie er één bekend heeft, dat zij de zeven laatst geconstateerde Inbraken In Laren ge pleegd hadden. Van de allerlaatste In braak, waar ruim twee duizend gulden gestolen werd, werd nog een deel van iet geld op hen gevonden. Doe het een» na. Tante Christina Back» die onder de gemeente Eibergen (Gld.) n de verboden grensstrook woont, wordt 2 October honderd jaar. Zij is erg doof, maar overigens nog flink. liy ’it net maklik, it meartaf fan d^Orin^l Twee keer aardbeien, in de tuin van de heer Mengerink, aan de Wijnkampstraat In Goor, dragen de aardbeiplanten dit jaar voor de tweede keer vruchten. De „Wiener Süngerknaben” bestaan 450 jaar, De komende weken zal het koor een tournée door ons land houden en enige tientallen concerten geven, o.a. t® Sneek, Veelzeggende cijfer». In 1930 bedroeg t aantal Joden in ons land 111.917 en in 1947 nog slechts 14.369, een achteruit gang met 87.2 pet. Tegen de Russinnen, in de strijd om de volleybalkampioenschappen te Praag verloren de Nederlandse dames met 3-0 van Rusland. Gruwelijk drama. Vrijdagmiddag heeft de omstreeks 45-jarige Durk Tabak, die reeds eerder 15 jaar wegens moord „ge zeten” had, in een bocht bij de Achter weg bij Surhuizum de 48-jarige vrouw Groenland uit Augustinusga, moeder van 8 kinderen, bij wie hij voorheen inwoon de, met ’n revolverschot gedood en daar na zich zelf van ’t leven beroofde. De dienaren van minister Lieftinck, allen leden van de Bond van administratief personeel bij ’s Rijksbelastingen in Ne derland, welke 60 jaar bestaat, zijn in Amsterdam bijeen gekomen om het ju bileum van de bond te vieren. Goede zaken. De verkoop van de inven taris van het voormalige kamp Vught heeft ongeveer een derde meer opge bracht dan de raming, welke f 80.000.— bedroeg. De Hollumer molen op Ameland zal af gebroken worden. De staart van de mo len zal dienen om de molen van Nes, die sedert lang op één roed» draalt, weer volledig te maken Voor Sinterklaas? Vla de haven van Delfzijl worden thans consumptle-aard- appelen naar Spanje uitgevoerd. Het Belgische motorschip „Rota” nam reeds een lading In voor Bilbao. Lodewijk van Deyssel 85 jaar. Donder dag 22 September hoopt Lodewijk van Deysselaar zijn 85ste verjaardag te vie ren. Kappers bedrijfstentoonstelling. Voor ditjaar nog hebben de drie kappersor ganisaties de N.E.V.O.K., de N.V.K. en de Stichting Kappersbedrljven in samenwerking met de Tentoonstelling Stichting „Figaro” een Bedrijfstentoon stelling uitgeschreven in de zalen van de Dierentuin te Den Haag tegen 18, 19 en 20 October a.s. Torenplannen. Te Vaals en te Kerkrade worden plannen uitgewerkt voor het bouwen van uitkijktorens. In het Noorden des lands on- Een kanjer. De heer L. Rosier te Sneek die Donderdagmorgen In de kolk van de Sneker Jachthaven zat te hengelen op baars, verschalkte met zijn hengel een snoek van ruim 17 pond. Pech. Te Tiengemeten is een boerderij totaal afgebrand, omdat de brandspuit die moest komen blussen te breed was voor de veerpont, waarmee hij moest worden overgezet. Alles in één. Te Venlo zal een kerk ge opend worden, waarin ook toneel- en filmvoorstellingen kunnen worden ge geven, terwijl zij bovendien een aantal zalen voor gewone vergaderingen be vat. Mal geval. Het zoontje van de heer S. Bouma te Surhuizum stond in een box voor het huls. Een paard vpor een wa gen skrok van een autobus en week daardoor op zij. De box met de'kleine haakte aan de wagen en werd een eind meegesleurd. Het kind kwam met enkele schaafwondjes vrij. 375 jaar ontzet. Daar het 3 October a.s. 375 jaar zal zijn geleden, dat Leiden door de Geuzen werd ontzet, zal aan ’t 3 October-feest aldaar een bijzonder cachet worden gegeven. voor West- en Zuidwest Friesland het bestel van het Handvest der Ver-1 enigde Naties. Dat de belangstelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende be tekenis Is, sterk toeneemt, stemt tot vol doening. Nauwere samenwerking met de Volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de Regering gaarne bevor deren. Andermaal zal Nederland in het komen de jaar de zeer gewaardeerde hulp ont vangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Europees Herstelpro gramma. Alleen door een gezamenlijk West-Europees optreden zal dit pro gramma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke on volkomenheden Is de nog jonge Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking het aangewezen' lichaam voor vervulling van deze grootse daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende Invloed kunnen uit gaan. De Regering stelt zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de volledige Economische Unie tussen België, Luxem burg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Een ruimere ontwikkeling van het eco nomisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van beide lan den en tevens van een gezonde Europese economie. Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust als gevolg van het ultblljyen van definitieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van Conferentie, die thans hier ter stede ge houden wordt, heeft echter de hoop doen herleven, dat hoe ernstig en inge wikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen et in zullen slagen spoedig een bevre digend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijkheid tussen de volke ren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samen gaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Neder landse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitge- stippeld. Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbe- groting voor het jaar 1950 voor i foriening fan de Kath. Nederlénske Boe- 'I1' Bolswards Nieuwsblad DE TROONREDE j vï 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1