Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek o üs hjoed Q n to sizzen I No. 76 45e Jaargang Vrijdag 30 Sept 1949 West- OSINGA - Bolsward Under in steand seil is ’t maklik kloetsjen. Dit Is Een Charlotte van Luxemburg Is en de schaakstukken uitgestrekte rij- a. b. c. Atoombom wekte weer eens sensatie. De wedloop. Churchill vroeg, Cripps sprak. Wysjinsky beschuldigde, Waarom men Tlto wil helpen. Gewapende vrede of koude oorlog? Tenslotte: Oost-Azië. Joop Theunisz, Het slotwoord wordt ge sproken door het Eerste Kamerlid, H. Algra, ‘/eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 245 M. atie in de Europese landen nog lang niet klaar, er dreigen allerlei moeilijkheden, ook onderling. Al treedt de atoombom- historie uiteraard in de discussies in de algemene vergadering van de Ver. Naties nu wel meer naar voren, toch is er in de lijn der redevoeringen van de grote staatslieden niets wat op een verande ring in hun wederzijdse standpunten ge lijkt Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 politiek voordeel brengt, doch aan de wijze waarop het Westen er op reageert. Toont men zich daar bevreesd na deze ..cthulling, dan zullen de Russen ervan profiteren, blijft men even kordaat als tot nu toe het hoofd bieden aan de Rus sische politiek van afdreiging, dan zal er o.i. voorlopig weinig in de politieke verhoudingen veranderen. Wat we wel mogen verwachten is dat het Westen met nog meer energie de voorbereiding van zijn verdediging zal aanpakken. Het is best mogelijk, dat Truman zijn onthulling over de Russische atoom bom mede deed om het Huis van Afge vaardigden, dat, zoals bekend, het be drag voor militaire hulp aan de Europe se leden van het Atlantisch pact vermin derde, bereid te maken het oorspronke lijk bedrag te herstellen, dat immers Churchill aangedrongen op nadere inlichtingen over de gehele kwestie van de atoom- pelijke commissie uit Senaat en Huis dat aanbeveelt. En misschien zullen nu ook Engeland en andere landen van het At lantisch pact het atoomgeheim met Ame rlka mogen delen, het zoh de militaire paraatheid van het Westen slechts ten goede komen; overleg over deze kwes tie schijnt gaande te zijn. In het Lager huis heeft middelen verloren of hebben zij aan be- tejkenis ingeboet. De mens is daarom verplicht het levende weerloze schepsel te beschermen en een verzorging te ge-1 ven, waarop het recht heeft. Dinsdag 4 October 1949, Is het weer de Internationale dierendag. Men doet een beroep op de zachtere gevoelens van „Dollartekortl Steeds schaarser wordt Tabak wij moeten waken Wij gaan U voor In ’t sparen, door Roken voortaan te staken.” Hij kijkt je na, Loopt ’t mis weldra Klinkt de critiek verbolgen Ga and’ren vooi In ’t rechte spoor. Goed vóórgaan doet goed volgent 15 Sept. 1949. PIET. Er zijn mensen geweest die het om on- van groter betekenis is de veranderde ter voorgelichte en meer geïnteresseerde jeugd. De beste leden van de verenigin gen voor dierenbescherming zijn de ju nioren. Er is een belangstelling voor natuur-historie waar te nemen die veel belooft voor de toekomst. Desondanks blijft het beschamende feit bestaan, dat dierenbescherming in 1949 nog dringend nodig is. Voor de ouders, om er hen van te doordringen, dat de manier waarop kinderen met dieren om gaan, van beslissende invloed kan zijn op de vorming van hun karakter. Voor modieuze dames, die allergehoorzaamst accepteren, wat een despotische mode koning decreteert. De paradijsvogel en de struis zullen (Je hoeden versièren dus trekken expedities de binnenlanden in om het land der Papoea’s leeg te gunouge gcvai tvigi „uc uaao gvsu Schieten. voor het materiaal en beeft het dier het OP de markten, tijdens veetransporten, De heren gaan Misschien voortaan Op Wrigley’s gummie kauwen. All-rlghtl ’t Blijft waar Hun hoofdgebaar zelden te aanschouwen. Wysjinski beschuldigde Engeland en de Ver. Staten van oorlogsophitsing, bepleitte een verbod van atoomwapenen en andere wapenen tot massavernietiging en stelde ten slotte voor dat de vergadering een beroep zou doen op de Grote Vijf om onderling een verdrag te sluiten tot ver sterking van de vrede. Verkoophuis voor betere sou- veniers te Grouw een succes geworden. Op 31 Augustus heeft het tijdelijk ver koophuis van de stichting Fryske Am- bachts- en Folkskunst een succesvol sei zoen afgesloten.' Duizenden vreemdelin gen, waaronder vele buitenlanders, wel ke in de zomer dit eldorado voor de wa tersport bezoeken, hebben in „it Diske” kennis gemaakt met de producten van de Friese ambachts- en Volkskunste naars. In het bijzonder het door de Grouwsters zelf vervaardigde houtsnij werk, het koperwerk, het Hindeloper schilderwerk, en het „bonkefykwurk” trokken veel belangstelling. Het ligt in de bedoeling van het stich tingsbestuur om het volgende seizoen, zij het misschien op andere wijze, in meerdere toeristencentra in Friesland de ze verkoop voort te zetten. Gulden dagen voor het Fries Rundvee Stamboek. Het Fries Rundvee Stamboek, de vereni ging die zoveel heeft bijgedragen tot de wereldnaam van onze zwart-bonten vierde deze week haar 70-jarig be staan met een ^rote veetentoonstelling. Drie dagen lang werden in Leeuwarden de resultaten gedemonstreerd van zeven tig jaar propaganda en noeste arbeid voor ’n meer stelselmatige fokkerij door veredeling in eigen ras. Drie dagen lang werden de Tsjitskes en de Durkjes, de Leopolds, de Adema’s en hoe de adel van onze rundveestapel verder moge heten, bekeken en betast, voorgeleid en vertroeteld. Want ver troeteld worden de dieren op deze da gen. Niets mag immers een gunstige uit slag van de keuring in de weg staan. Daarom wordt er voor de zoveelste maal nog eens gepoetst en geborsteld. <an|Het grote moment van deze keuringen is Bindert Posthuma. Verder optreden van I steeds de aanwijzing van de kampioenen met het daaropvolgende défilé van de bekroonde dieren. Welk een, machtig schouwspel leverde Dinsdagmiddag het défilé van de bekroonde stieren. Voorop de kampioen van dit jaar, Leopold Jan en daarachter de reserve kampioen Wo- dan, die de beide voorgaande jaren aan de kop had gelopen. Woensdagmiddag herhaalde zich dit festijn. Nu stond het vrouwelijk vee in het middelpunt van de belangstelling. Kampioenen werden Sietske Roosje eni Erna met ais reserves Pietje 23 en Theresa 81. Kostelijk (en kostbaar) was deze de monstratie op de zon-overgoten Wllhel- mlnabaan. De bloem van het Friese vee paradeerde hier langs de talrijke toe schouwers. Vele van deze kijkers waren van ver over onze grenzen gekomen, wel een bewijs, dat ons vee inderdaad een wereldnaam heeft op te houden. Van schier alle landen, die iets met vee teelt hebben uit te staan, werden op deze tentoonstelling de tongvallen ge hoord. Wie weet, waar het Friese Stam- boekblocd, dat deze dagen In Leeuwar den was, het volgende jaar in het „büt- hüs” staat. Dat deze demonstratie de export ten goede komt, staat als een paal boven water. Tlisdel 4 Oktober: 18.30—19. Frysk programma. „Bunkerklanken”, it Frysk studinte- kabaret „De SkÜmkop” hinget in fleurlch byld op fan ’e kampen op Skylge. Meditaesje fan Ds. A. G. Roeders fan Langsweagen. Stimmen üt it Heitelfln. Wegwijzer of Gids Ministers zijn Privé vaak „klein”. Maar Stafford Cripps - Ernest Bevin, Deez’ heren zit (’t Stond zwart op wit) Gaaf nationaal besef in. van de kennis van een aantal hunner Duitse collega’s, die gedwongen of vrij willig In de Sovjet-Unle verblijven, stond wel vast dat ook in Rusland vrij spoedig een practische methode zou worden ge vonden om van de theoretisch reeds lang mogelijke atoomkernsplitsing In die zin te profiteren, dat men Ze voor het maken van een bom zou kunnen gebrul- heeft het dier zijn natuurlijke afweer-ken ook best 11Jk dat de Russische splonnage in de Ver. Staten nog een handje heeft geholpen bij het oplossen der vraagstukken, De Russen zeggen dat ze al sedert 1947 achter het geheim zijn, en dat is voor hen heel be scheiden, gezien de wijze waarop ze te genwoordig allerlei ontdekkingen en ult- j. i vindingen voor de Russische wetenschap mensen die zich maar al te vaak als .anntJretK Ze zullen dug wel wat ach_ terstaan bij de Amerikanen, wat de ont wikkeling van het fabricageproces be treft in Washington beweert men dat de Russen nu zijn, waar Amerika in 1945 was maar dat neemt niet weg, dat de Russen de atoombom hebben. Uit 't Westen horen we nu allerlei verzekerin gen dat de atoombom toch niet zo’n ver schrikkelijk wapen in een oorlog is en dat er ook wel middelen ter verdediging Izijn, njaar dat is toch een beetje kinder achtig, nadat men enige jaren op het bezit van dit wapen heeft gesnoefd. J als de onthulling van het geheim hun Hwat haf Gabe Skroar aasvogels gedragen. In een wereld vol van gevaarlijke spanningen, van zorgen, van oorlogsinvaliden en -weduwen. Dwaasheid zou het zijn de aandacht te vragen voor het dier bij zoveel menselijk I leed, indien men de strijd voor het rede- I loze schepsel zou moeten beschouwen als een zeer exclusief stokpaardje. Het is evenwel zó, dat dierenbescherming impliceert; mensenbescherming; een be roep doet op die eigenschappen, welke de mens waarlijk méns maken. Hoe zou- den we naastenliefde mogen verwachten bij iemand die wreed is jegens dieren? 1 1 6 ]f Is deze dierendag nog actueel? Niemand i Het zal niet aan de Russen zelf liggen, zal ontkennnen, dat er zowel op het ge- bied van wetgeving als in de publieke gezindheid veel ten gunste is veranderd sedert de afschaffing van ongure ver maken als het palingtrekken. Sterk leeft de gedachte van de dierenbescherming in de kringen van de politie en in de harten van moderne, nuchtere mensen. Wie'een lijmstok hanteert riskeert een bekeuring. Leden van vinkersclubs mo gen hun vogeltjes niet meer met een gloeiende breinaald de ogen uitschroeien. Het afgebeulde sleperspaard is groten deels vervangen door de motor, de trek hond is bezig te verdwijnen. Scherper werd de contröle op de vee transporten, op markten, zwervende huisdieren, op de hitjes voor de woon wagens, op de techniek van het slach ten. Vele steden bezitten asyls en inrichtin gen om dieren pijnloos af te maken. En dingen misbruiken om de vérwrongen- heid van de eigen ziel af te reageren op het stomme dier. HIJ kan ook de eer bied voor alles wat geschapen is en leeft overdragen in de wereld rondom. HIJ kan de hartstocht van het duistere ik zich laten uitleven In een zweep, die een dierenrug striemt. Het hangt er maar van af wat de mens, wat de mensen doen. De cultuur wordt niet gebouwd uit de dode stof alleen. Het leven trilt er in, de betrekking tot het levende Is er In verdisconteerd. Daarom moet men eerst weten, hoe mensen zijn in hun om-1 gang met dieren, om te kunnen zeggen op welke trap van beschaving zij staan. Zo komt het dier op 4 October een dag uit de eenzaamheid van zijn vaak ver- geten bestaan naar voren. Met het dier werd het essentiële aan de schepping toegevoegd. Daarom moet het dier be schermd worden. Levend in de cultuur der, doch de regering weigerde die te L- verstrekken., daar leende deze zaak zich i i8f|gche China f - TS--1.-1 Lagerhuis was bijeen om een debat over de devaluatie te houden, dat hadden de conservatieven gewenst. In zijn rede zelde .houder van hond of kat is een dieren-1 is men met de gevolgen van de devalu- vriend. Gevolg: zwervers, die onher roepelijk onder de raderen van het ver keer worden vermorzeld. Niet zelden bericht rnen de politie dat geldt zo wel voor villawijken als volksbuurten dat ergens een dodelijk gewond dier langzaam ligt te sterven, zonder dat iemand zelfs maar de moeite neemt er naar te kijken, laat staan er voor te zorgen, dat het beest uit zijn lijden ver lost wordt. Kleine kinderen komen nieuwsgierig naderbij, gooien steentjes, porren met stokken.. Ei is nog zeer veel werk te doen in 1949, Moge het verricht worden in de geest van de rede die Koningin Juliana hield bij haar inhuldiging, toen Zij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September 1948, <sprak over de neer gang bij de volkeren, zich openbarend in misdadigheid en verwildering der geesten en de bestrijding daarvan met déze woorden: „Geen betere wijze om dit kwaad te bestrijden dan het opvoeden van onze jeugd tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoordelijk heidsgevoel voor de medemens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepe overtuiging”. zi|n woorden, diep van klank en ernstig van inhoud. Woorden, die ons tot nadenken prik kelen. Woorden, die ons moeten dringen tof het stelllen van een daad. Mogelijk wil Winston Churchill Nu ook niet minder wezen. Legt zijn sigaar Op ’t Staatsaltaar. Als opposant genezen. Elk is bekwaam (Noem maar geen naam) Andren de weg te wijzen: „Zo moet je gaan.” Zelf blijft hij staan. houding aan te prijzen? Hef bericht, eerst door Truman bekend door de Senaat reeds is goedgekeurd, en gemaakt en later door Moskou beves-,nu waarschijnlijk ook door het Huis zal tigd, dat ook de Russen atoombommen j worden aanvaard, nu een gemeenschap- maken, heeft nog al sensatie In het Westen veroorzaakt. Waarom, begrijpen we piet erg goed, want gegeven de stand der wetenschap, het feit, dat ook de Russische geleerden geen kinderen zijn en zij bovendien konden profiteren Kardelj, de vertegenwoordiger van Zuid-Slavië heeft een boekje open gedaan over de dreigementen der Russen jegens zijn land, de demonstratieve troepenbewegin gen langs de grenzen, en de incidenten aan die grenzen door de Russische sa tellieten uitgelokt. Joego-Slavië wenste zijn socialistische staat volgens zijn eigen inzicht op te bouwen. Men moet hier natuurlijk lezen „communistische staat”, want Tlto is ook communist, al verzet hij zich tegen Russische expansie over, inmenging in en uitbuiting van zijn land. Dat het Westen thans met hem koketteert is omdat de Zuid-Slavische afval de kracht van het Oostelljk blok aantast, men wil Joego-Slavië ook daar om met Westerse economische hulp op de been helpen, opdat andere satelliet staten zich gadn afvragen of ze wel op het goede paard wedden, toen ze zich rond Moskou schaarden, in leder geval zou men dan de ontevredenheid in die satellietstaten aanwakkeren. Van die ontevredenheid getuigt ook weer de ar restatie van 20 vooraanstaande commu nisten in Bohemen (Tsjecho-Slowakije) die blijkbaar Tito-neigingen hebben, We krijgen dus ook een proces in Praag, naar het model van het proces-Rajk in Hongarije, welk laatste land waarschijn lijk de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië zal verbreken. Over en weer zijn reeds een aantal diplomaten uitge wezen. Het blijft daar dus spannen rond het Balkangebled, maar men gelooft over het algemeen toch niet aan direct oorlogsgevaar, doch meent, dat Mos kou zal blijven trachten door Intriges Tlto te Hkwlderen. Oosten en Westen zouden dan In Europa voorlopig blijven samenleven In een verhouding, welke men naar believen gewapende vrede ol koude oorlog kan noemen. De hoofden zijn er vrijwel geteld, met politieke mid delen alleen is er niet veel meer te win nen, oorlog wil men niet en daarom voorspelt men dat de wederzijdse poli tieke activiteit nu vooral óp Oost-Azië gericht zal worden, waar nog armslag I ia en de schaakstukken uitgestrekte rij- bommen^er^ de^ Russische In het bijzon-i[.en me^ ma88abevolklngen zijn. Hier is ”2 door de ineenstorting van het nationa- verstrekken., daar leende deze zaak zich (lgtlgche china en de opkomst van een nu niet voor. Deze vergadering van het comlnunl8tisch China een toestand ont staan, welke zowel van Russische als Westerse zijde de grootste aandacht vraagt. Het Chinese vraagstuk zal in de Ver. Naties nog genoeg zorg baren, de nationalistische Chinese regering heeft een klacht ingediend tegen Rusland, om- Crlpps o.a. dat de monetaire verhoudingen de Westerse landen vóór de devaluatie In dat het de Communisten steunt en als zo bedenkelijke mate uiteendreven dat op 10 October de Chinese volksrepu- hun economische en militaire samenwer-bliek officieel een regering krijgt zal king er door werd bedreigd ook daar- deze wel trachten ook toegang tot de om was de devaluatie nodig. Overigens Ver. Naties te krijgen. Maandag a.s. ontvangst gede mobiliseerde militairen. Evenals het vorig jaar wordt ook dit jaar door de Provinciale Demobilisatie- Raad in Leeuwarden een ontvangstdag van uit Indonesië terugekeerde militai ren gehouden. Het betreft hier de mili tairen, die tussen 2 Augustus 1948 en 1 October 1949 zijn gerepatrieerd. Van 10.30-11.30 wordt in de Westerkerk een herdenkingsdienst gehouden, welke zal worden geleid door Ds. C. Mak, Geref. predikant te Leeuwarden. Verder zullen spreken Ds. H. M. Sasse, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, die twee jaar als veldprediker in Indonesië heeft gediend en de garnizoens-aalmoezenier te Steenwijk, kapt.-aalmoezenier Patei C. J. M. Strijbos. Tussen 2 en 3 uur vindt in de Harmonie een verwelkoming plaats door de voor zitter van de Prov, Demobilisatie Raad Mr. H. P. Linthorst Homan, Commissa ris der Koningin in Friesland; spreker' kapitein J. Hornix te Den Haag. Om 4 uur zingt het koor „Fryske Stim men” van Minnertsga, onder leiding van begrijpelijke reden nodig hebben geoor-1 gezindheid, vooral bij een moderne, be deeld, een der dagen van het iaar naar het dier te noemen.Dierendag. Dit feit °P z>ch zelf bewijst reeds, dat er op de andere dagen van het jaar en zelfs op die bijzondere dag, rond het dier nog alles niet in orde is. Hoe zou het kunnen in een eeuw, die zelfs een mateloze wreedheid tegenover mensen heeft getoond? Er zijn immers machthebbers geweest en zij zijn er nog, die mensen zagen en zien als materiaal. Men kan ze gebruiken en als ze versle ten zijn, dan ontdoet men zich ervan, zo goed als een versleten karpet naar de rommelzolder verhuist en een kaduke flets in een vergeten hoek oud roest van een donkere smederij terecht komt. Zo bekaaid is vaak ook het dier er afge komen eni komt het er nog af. In het gunstige geval zorgt „de baas” goed V™ slecht getroffen, dan steken zijn ribben 'n sommige stallen, gebeuren altijd din- door het mager karkas en trekt de kou 8en> die spotten met elk humaan be- in zijn botten, lijdt hij honger en dorst. 8rip« Zijn er dan geen mensen, die bles ver-dan dat leger van zwervende hon- trouwelijk op de hals kloppen en metden en katten. Niet iedere dierenvriend de hond spelen als een trouwe en eer- houdt er een huisdier op na, juist om lijke kameraad? Ja, die zijn er. Maar in dat de naoorlogse woningtoestanden een straat wonen met hen, zij, die katten zich daartegen verzetten. En niet iedere vergiftigen, hun paarden ranselen en honden van zich aftrappen. De eerbied voor het levende wezen heelt niet overal wortel geschoten en daarom is een dierendag nuttig, ook al blijft het een noodgedwongen schamele poging om de mens op dit punt te verbeteren. Toch is het nuttig de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren (secretariaat: Prinses Madestraat no. 40 te Den Haag) niet alleen te laten vechten voor lotsverbetering van het dier. Aan de behandeling van het dier immers kan mede het beschavingspeil ,vani eert volk worden afgemeten. De I mens Is gesteld boven het dier. Hij kan die in de natuur gelegde machtsverhou- en Zuidwest Friesland Streekblad voor Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. Bolswards Nieuwsblad Dierendag 1949 I ’t li

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1