Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek No. 78 45e Jaargang Vrijdag 7 Oct. 1949 Streekblad voor West, en Zuidwest Friesland Uitgave OS1NGA - Bols wnrd üs hjoed Via Dütsklan en Noard-Fryslan Wurdt fuiortset. CORDELL HULL over eigen welvaart oars as by üs yn if hüs en it mitsel- jen bart „oer ’e hén”. Omtrint alle huzen wurde fan büten bi- pleistere. Ut kelders, ünder it pün, kom- me minsken wei. Gauris bern op bleate fuotten. Hokker jeugd groeit hjir op? De eagen stean net blier en it wêzen li- ket gauris swijsum en wrantelich. Oan ’e kanten fan it pün; in soad houten needwinkeltsjes. De winkelfoarrie fait ta, mar de kar is net great. De prizen falie net altyd ta. (In poun kofjebeane b.g. 15 mark). Dy Dütske (soldate) pet- Hoewel het niet de opzet van deze kro niek is, ontkomen wij er deze keer niet aan even een uitstapje naar Amsterdam te maken. Daar aanvaardde Dr. K. Fok- kema vorige week Vrijdag het ambt van buitengewoon hoogleraar in de Friese taal- en letterkunde aan de Vrije Univer- siteit. Behalve de R.K. Universiteit in Nijmegen hebben thans alle universiteiten in Nederland een Friese leerstoel. Dat alles is Fryslftn. Mannich Fries hat gjin weet fan Noard- Fryslén. Sa sjogge hja Fryslén lytser as it is. Né, dan wiene dy beide Ameri- kaenske froulju, dêr’t wy okkerdeis mei yn it spoar sieten, better op ’e hichte. Doe’t hja yn Amsterdam hearden, dat ’/eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Moskou werpt rotte appel weg. Zuid-Slavië vogelvrij. Tito, let op uw hachje. Ook West-Duitsland afgeschreven. Communis tisch China door Rusland erkend. Devaluatie- perikelen en atoomkwesties. To Dimter klnne wy yn de Scandinavië- Express stappe, dy’t üs nei Denemarken bringe sil. De reis nei de Deenske haed- stêd kostet (retour) sa’n tachtich gou- ne Dit is in noflike trein. Men kin sa reizgje fan Scandinavië nei Parys en Rome. Elk greate blauwe Sweedske tou ringcars ünderhélde dizze routen. Mar dan sll men faeks nachts ris yn in hotel sliepe moatte. (Op ’e fyts wurdt de reis ek wol dien, mar fan ’e Nlederlénske grins nei de Deenske is 420 km). Treinen en bussen nei it Easten (East- DütsklÊn, Poalen of Ruslén) seach ik nearne. It ütsicht is goed, mar de dize fan ’e hjerst-op-kommen makket de ki- men skier. It lénskip is yn ’t earstoan net ünbikend, mar der binne dingen by de rüs om niget oan to hawwen. Fan Dütsklén ha wy allegearre in soad heard, nou sjogge wy it seis. Gjin lén- skip en ütsicht dat jin opfleuret! Sütrich en forware lykje de wenten. Yn gjin jierren ferw hawn. En lang sa op- rêdden en skjin net as by üs. (It wie yn Dütsklén altyd al smoarger as yn Ne- derlén). Sümbere grize gebouwen. Yn ’e stêdden pün, pün en nochris pün. It romjen is (binammen yn Hamboarch) yn folie gong. Frachten stien wurde fyp meald. Oare frachten yn ’e Elbe kipt. Hoe lang binne se hjir oan it romjen? Ik wit it net. Mar wol wit ik, dat der noch mar och sa’n bytsje rom makke is. Binearjlende: bergen sille hjir noch jierren lizze. Hjir en dér nijbou. Mear as to sizzen Léstendeis hat der in deputaesje üt Fryslén in reis makke nei Denemarken. len fan üs lêzers hat mei west en skreau it neikommende reisforslach, dêr’t tige actuele fragen yn oan ’e oarder komme. Ten slotte: Wij hebben in dit overzicht niets meer over de atoomkwestie gezegd, hetgeen niet betekent, dat ze de geesten niet pieer bezig houdt. Integendeel men acht haar nog altijd het voornaamste punt in de discussies in de Ver. Naties en Vei ligheidsraad en zoekt ook naar een mid del om in deze zaak tenminste de grote mogendheden tot een vergelijk te bren gen. Maar aangezien dat moet berusten op wederzijds vertrouwen, terwijl er nu wederzijds wantroiuwen is, ziet men nog geen uitkomst. Ook de punten die de laatste dagen in de Ver. Naties aan de orde waren als de Italiaanse koloniën, Griekenland en Korea, laten wij thans ter zijde, ook |de discussies (daarover immers werden beheerst door het wan trouwen tussen West en Oost. Lju, dy tsiere om in strie Bisêftsje dy mei goede rie. „Mar hoe komt en hoe kin it allegearre sa?” frege ik imrnen. „Och, wy binne mar Noard-Friezen en gjin Prusenl En de Ingelsken to Kiel, dy’t üs saken oarderje, hawwe forkearde riedslju. En ek hawwe. hja de Prusen net heal troch.” Ik leau, dat dit ienféldige andert alles ynhéldt. It is stil wurden yn üs wein. Oan it Ifirï is net folie bysünders to sjen. Meast bou. Se binne rounom oan it jirpeldolien. Froulju en Side mannen. As wy de Elbebrêge hawn hawwe, giet it it Noarden yn. Hjir komme wy aenst yn Sleeswyk, it lén dat Dütsklén (Bismarck) yn 1864 fan Denemarken Öfstellen hat. Boppe it rivierke de Eider (Süd-SIees- wyk) bigjint Noard-Fryslén. Tusken Ne- derlén en Noard-Fryslén leit it Side East-Fryslén. In namme as Unema (Oe- nema) en plaknammen as Steinum en Skibirum binne hjir noch Frysk, mar de tae| (b.g. yri "e herberchnamme „das Ostfriesische Haus” is Dütsk. Eartiids kamen de „mieren” hjirwei. om üs (W.- Friezen) yn ’e üngetiid to helpen. De Fryske nammen hawwe nou net mear as in histoaryske bitsjutting. De East- Friezen binne Dütskers wurden. (Hoe oft it mei de Sealterlanners stiet, is my net bikend). Mar de Noard-Friezen bin ne harsels bleaun en fan aerd en üt sicht minsken krekt as üs. Alhiel gjin Dütskers. Hja hawwe in tige langst, om wer by Denemarken (lyk as foar 1864). In Fries en in Prüs passe inoar net. De Noard-Friezen |hawwe it tsjintwurdich (lyk as de Hilgolanners) tige swier. Hja ntfi—ti mei yn Hitler syn legers. (Gau- De devaluatie heeft problemen opgeroepen, welke nu reeds in Frankrijjk wrijving tussen de regeringspartijen veroorzaken. Frankrijk vooral kan de Engelse deva luatie, die de andere landen meesleepte, moeilijk verkroppen, en het is met enige andere landen o.a. Nederland in over leg getreden, om gezamenlijk de gevol gen van de devaluaties nog eens na te gaan. Engeland en België hebben ove rigens enige maatregelen genomen, wel ke het onderlinge handelsverkeer tussen de West-Europese landen kunnen be vorderen. De groei van het Friese taalbesef. Ter gelegenheid van deze ambtsaan vaarding sprak de nieuwe professor een rede uit „Over de groei van het Friese taalbesef”. Toen het Nederlandse volk in de 16de eeuw ontstond, woonde het Friese volk al meer dan 1600 jaar op dezelfde plaatsen als nu. Van de Romeinen kre gen wij de eerste berichten over de Frie zen, die zich toen al onderscheiden van de andere Germaanse stammen. Ook in taal? Wij weten het niet. Wel zullen er verschillende dialecten geweest zijn. De latere ontwikkeling van de taal der An- gelen, Saksen en Jutten geeft ons de vrijmoedigheid het ontstaan van het Fries op rond 500 te zetten. Daarmede is de Friese taalgemeenschap ontstaan, die tot heden toe voortduurt. Het oudst be kende Friese stuk dateert van 1242. Friesland maakt hiermede geen slecht figuur, wanneer wij bedenken dat dit zeven jaar voor het oudst bekende Zuid- Nederlandse stuk en dertig voor het eer ste Hollandse is. Omstreeks 1540 worden de laatste officiële stukken in het Fries geschreven. Nieuwe stromingen hebben de overwinning behaald. Voor het «Fries breekt er een tijd van verval aan. Gysbert Japicx vormt een uitzondering op de regel. Het zou echter tot de 19de eeuw duren alvorens het Fries onder in vloed van de romantiek weer in aanzieh steeg. Heftig bruist het romantisch ge voel in mannen als Harmen Sytstra en Tiede Dykstra, bij wie de Friese bewe ging zijn eigenlijke aanvang neemt. In den beginne stonden de rechtzinnige Friezen afzijdig in deze strijd. Pas aan het begin van deze eeuw ontwaakte het nationale besef bij hen. Op deze ont wikkeling heeft de Vrije Universiteit een grote invloed gehad. Daarom is het zo buitengewoon verheugend, dat thans ook aan deze Universiteit onderwijs in de Friese taal zal worden gegeven. Een lang gekoesterde wens is daarmede in vervulling gegaan. Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet?ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 Doe’t wy by üs Noard-Fryske freonen oankamen, bigoun it to jounjen. Gjin Wélden, mar wol: sénnich de groun. Bou mei wyljend jirpellof. It wide fjild lei yn ’e mylde gléns fan it lette Ijocht. Yn in iensum forwaeid beamke song noch in fügel. Oars wie alles stil, doe’t wy swijend de lange sénreed delreizgen nei de steatlike pleats, dêr’t üs foar dy nacht gastfrijens oanbean wie. Oars fan boustyl as by üs. In smük tek. Skuorre- en büthüsdoarren wyt. De fe- rnylje kaem üs op it hiem al tomjitte en hiet üs wolkom. lenféidich, mar seld- sum hertlik. Net folie wurden, mar üt hündert lytse (en greate) dingen fielt men de gollens. Wy wiene hjir op slach thüs. Rounom, sa gau as de Noard-Fries for- nimt, dat jo in (West)Fries binne, moat te Jo yn ’e hÜSi komme. It béste plak is Jowes en if béste dat er yn syn hüs hat, wurdt Jo foarset. guod dogge jin net sympathyk oan. En dat Fryske fé hjir en dér yn ’e greiden, hoe komt dat sa fier fan hüs? En dy kostbere mesinen yn mannich lyts doarpsbidriuw, hoe komme dy dér? En dy Philips-radio-apparaten yn mannich hüs? En yn hokker kamp waerden üs maten tramtearre? It is foarby, net forgetten en mannich minske wrakselt mei it forjaen. Heech leit it pün. Hoefolle liken lizze der noch ünder? En hoefolle fan dy minsken moasten neat fan Hitler hawwe? En hoefolle lytse bern, dy’t fan gjin nazi-regear wisten? It bommegewelt kaem oer goeden en tsjoeden. Hokker lieders sÜnder leaf de koene sokke oardielen oproppe oer har eigen folk? De oarloch is al goed fjouwer jier foar by. De driging fan it pün stiet en swijt. Mar yn it skaed fan ’e pünheap waechst in wreed lok. De Russen schijnen hun balans te heb ben opgemaakt. Tito’s Zuid-Slavië heb ben ze afgeschreven, als zijnde een h.i. rotte appel, welke het gehele satelliet- gezelschap in de Kominform-mand zou kunnen aansteken. Moskou heeft bet vriendschapsverdrag met Zuid-Slavië opgezegd, en de satellietstaten, behal ve Albanië, hebben dat voorbeeld ge volgd. Door de opzegging dezer vriend schapsverdragen verandert er in wezen niet veel, maar het is een gebaar, om zowel binnen- als buitenland te tonen dat Zuid-Slavië voor de Russen heeft af gedaan. Dat bet verscheuren dezer ver dragen zou betekenen, dat de weg nu vrij is voor oorlogshandelingen jegens Zuid-Slavië wordt in het algemeen niet geloofd, ook bestaande vriendschapsver dragen hebben nimmer oorlogshande lingen belet. Men beweert zelfs, dat het opzeggen dezer verdragen betekent, dat er geen officiële oorlog zal komen; want wilden de Russen die, dan zouden ze hem bij verrassing beginnen en niet eerst ver dragen opzeggen. Nu wordt Zuid-Slavië zo’n beetje vogelvrij verklaard, er zal zoveel mogelijk in het binnenland en aan zijn grenzen worden gewroet, terwijl Hwat hat Gabe Skroar in toom worden gehouden, anders had het zijn troepen Albanië laten binnen dringen. En wie weet wat Tito zou doen als de Bulgaren grensincidenten veroor zaken, als hij al te zeer kon vertrouwen op militaire steun van het Westen, wel ke hij zeker niet zal krijgen, tenzij ook Griekenland bij de moeilijkheden be trokken werd, in welk geval de lawine zou loskomen. Het is voor dit soort oorlogsgevaar, dat de Engelsd bladen vooral vrezen, dus dat de onverantwoor delijkheid van kleine roekeloze mogend heden, de spanningen, welke tussen de grote bestaan tot ontlading zou bren gen. Een tweede post welke de Russen op hun balans hebben afgeschreven, is West-Duitsland. De West-Duitse regering wordt een ma rionettenregering, speciaal van de Ver. Staten, genoemd. Als Rusland begint met nota’s, betekent dat doorgaans de voor bereiding van een volgende stap en dat zal wel zijn de vorming van de reeds lang verwachte Oost-Duitse regering. D.w.z. de Russen zullen deze niet zelf vormen, doch de communisten in Oost- Duitsland de kans geven zonder verkie zingen de volksrepubliek te Berlijn uit te roepen, welke in werkelijkheid slechts Oost-Duitsland zal omvatten, doch zich 'zal voordoen als een staatsvorm voor Jo wurde stil ünder safolle earlike ta- geheel Duitsland. gedienens en nea sille Jo dy minsken wer forjitte kinne. Fierder nei it Westen lizze de kegen, de polders by de sé. It lén is as de Alddyk, Aldebidtsyl, yn üs Fryslén. „Faeks binne jimm’ tein, by Ditmarschen léns en by Eiderstedt op Noard- Fryslén ta, Om de sprake to hearren en de Halligen rizen to sjen Mar haww’ jimm’ ek west yn ’e greide en it gêrs yn jimm’ hannen field? En haww’ jimm’ it wetter preaun üt ’e fething fan Nommenswart? Dat alles is Fryslén”. „Noardfryske hüs” ris acht jier lang). Op ’e dreechste plak ken waerden se set. „Wy wiene syn kenünefoer, neat oars!” De lytse Fryske doarpkes (Risum, Lind holm, Niebtil e.o.) net greater as Par- regea, hawwe yn ’e léste oarloch alle gearre wol tweintich man forlern. Hja wiene gjin nazi, tochten en wiene oars as de Prüs en dêrom waerden hja op- romme. En nou? West-Dütsklén hat f5 pet. flechtelingen üt it Easten. De Noard-Friezen goed 100 pet.!!! En mei de léste forkiezingen hiene de Prusen ek har stim. „Wer by Denemarken!” fregen de Frie zen. „Bliuwe by das Reich!” easken de Pru sen. (Bystien troch in kloftke heal for- dütske Friezen ünder lieding fan pastor Muus). En sa waerd de ütslach fan ’e forkie zingen slim Üngunstich, biynfloede troch de flechtelingen, dêr’t de Friezen1 mei opskipe sitte. Hja hiene mar krekt stimmen genóch om ien man (Berthold Bahnsen) to krijen yn it regear fan West-Dütsklén. (Bonn). De kéns op oansluting by Denemarken liket géns lytser as b.g. forline jier, ek al knikke dan de Skandinavyske regea- ringen ris in kear tsjin dat lytse folkje, dat ek Ünder de krüsflagge libbet. De D. P. (Deutse Partei) wurdt mach- tich, hat wer in diktator en alle allures fan Hitler en syn trawanten. Hja binne l de driging (en faeks jit slimmer) foar ik forwachte hie. De stegers steane --1 de Noard-Friezen. De Fryske foarmannen knje unanime driichbrieven: „Wachtsje mar, as earst de Ingelsken fuort binne, dan sil der ek mei jimme Öfrekkene wurde.” Of de glêzen wurde by nacht ynslein. Oi de bannen fan in auto wurde stik ken snien. Hwat sil de ein wêze fan dizze driging? Hwa’t him de tastén en de takomst fan ’e Noard-Friezen yntinkt, wurdt it bang to moede. Ik hie üt ’e fierte woiris fan dizze din gen heard; ten en dy klean fan „feldgrau” soldate- Nou ^aw se ^an ne>by sjoen en heard - en it lit |my net mei rést. Hwat soe it in skoane saek wêze, as de hiele wréld wiste fan it greate ün- rjocht, dat dizze minsken oandien wurdt! Yn it „Noardfryske hüs” to Husum hong, op in eareplak, it wurd fan de frije Fries Pildder Lung: „Leaver dea as slaef”. Yn omtrint alle wenten, dêr’t wy letter kamen, stie dit wurd. De skoallebern yn in Deensk-Fryske skoalle bigounen hjirmei de dei. It sizzen is maklik. Mar hjir is it sizzen en üthélden net sa maklik. De Noard-Fries héldt fan in kleare kime cn in rom hert. En dêrom sprekt hy dit wurd en wytget dêrmei in elk, hwer’t er stiet. Dizze bilidenis rekket de djipste dingen fan syn bistean. En fan uzes. Tito heel erg op zal moeten passen voor zijn hachje, er werd reeds een mislukte aanslag gemeld. Dat de primaat van Zuid-Slavië, mgr. Stepinac, in 1946 via een even gerucht makend proces door Tito gevangen ge zet, als dat tegen kardinaal Mindszenthy in Hongarije gevoerd, eerstdaags waar schijnlijk in vrijheid wordt gesteld, be wijst hoezeer Tito thans prijs stelt op goede betrekkingen met het Westen. Er komt een zetel voor een Oost-Euro- pees land vrij in de Veiligheidsraad. Tot nog toe liet men Oost-Europa zelf uitmaken welke der Oost-Europese lan den die zetel zou bezetten. Rusland en zijn satellieten hebben Tsjecho-Slowa- kije als candidaat. Een aantal Westerse landen, o.a. dè Ver. Staten, willen ech ter Zuid-Slavië, maar Engeland is ge neigd de Tsjecho-Slowaakse candida- tuur te steunen zowel omdat daarmee, in Azië India en zijn bijdrage levert tot een traditie gewonden methode wordt gevolgd, als om een misschien veel zwaarder wegende reden n.l. deze dat men Tito niet over het paard wil tillen. Met Balkanlanden moet men altijd voor-1 Europa voorlopig nog zorgen genoeg zich tig zijn, Griekenland moest ook al i van DruRKerlj Fa. A. J. Op deze wijze wil men trachten ook de sympathie van die Duitsers in West- Duitsland te winnen, die boven een fe derale W.-Duitse republiek, de Duitse eenheidsstaat verkiezen. Dat zal echter wel tevergeefs zijn, want die Duitsers weten ook, dat een Duitse eenheidsstaat thans slechts kan bestaan als vazal van Rusland. Dat zal dus nu Oost-Duits land worden, dat de pen plaats van Z.- Slavië in de Kominform kan innemen. Door de vorming van deze volksrepu bliek zal de splitsing van Duitsland en Berlijn een zo goed als definitief karakter krij gen. Nog pas thad de Bondsdag van de West-Duitse republiek Berlijn als twaalf de land in deze republiek opgenomen, een demonstratief gebaar slechts, want de bezettingsautoriteiten zullen het n'ef goedkeuren. Waarschijnlijk zal de z.g. „volksrepu bliek voor geheel Duitsland” nog deze week worden uitgeroepen, de West- Duitse regering zal dan als een „sepa ratistische” worden voorgesteld en een vredesverdrag tussen Rusland en de volksrepubliek worden voorbereid. Een prettiger balanspost dan Z.-Slavië en West-Duitsland is voor de Russen communistisch China, dat thans een centrale regering heeft ge kregen en de erkenning door de mo gendheden heeft verzocht. De Russen en de satellieten hebben direct aan dit ver zoek voldaan en dat is geen wonder, want de Chinese „volksrepubliek” is er een naar Russisch model, welke boven dien het grootste deel van China omvat. Al is het wel een beetje grappig dat Moskou nu een regering erkent, die slechts een deel, zij het een groot deel van China vertegenwoordigt en het Westen het recht ontzegt dat in Duits land te doen. Voor het Westen is de kwestie oneindig veel moeilijker, tal van Westerse landen hebben vriendschapsverdragen met de nationalistische regering en men kan in de Chinese volksrepubliek thans ook geen vriend zien, doch slechts een bond genoot van Rusland, dus een tegen stander, doch die op de duur een for midabele macht kan worden, welke een eerste rol in, Azië zal kunnen spelen. We zullen niet op de gevolgen ingaan, welke de erkenning door Rusland van de volksrepubliek en een eventuele niet-er- kenning door het Westen voor de Ver. Naties zal hebben. De Russen erkennen de huidige Chinese nationalistische ver tegenwoordiging bij de Ver. Naties nu niet meer, wier klacht tegen Moskou over de steun door de Sovjet-Unie aan de Chinese communisten verleend op de agenda van de nu bijeen zijnde vergade ring der V. Nu is gebracht, natuurlijk tegen de wens van Rusland in. Wel mag er de aandacht op gevestigd cat de hartelijke verhoudingen, welke nu, naar verondersteld mag worden, zullen ontstaan tussen de Russen en de Chinese volksrepubliek nog niets zeggen voor een meer verwijderde toekomst. De huidige Russische politiek is zeker niet alleen communistisch, maar is ook ge richt op een uitbreiding van Ruslands macht de satellieten in Europa heb ben dat ondervonden welke ze licht met Chinese belangen in tegenstelling kan brengen. Als het Westen zich weet te verstaan met dat andere machtige rijk het verhogen van de welvaart der Azia tische volken, waarmee men betrekkin gen onderhoudt, liggen hier nog wel enige kansen. Maar helaas heeft West- - '*'11 1 Bolswards Nieuwsblad Nei Denemarken A 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1