Md Buitenlands Overzicht a Provinciale Kroniek I 1 Via Dutsklan en Noard«FrysIan Os TRANSFAEL üs hjoed Q fi to sizzen 1— No. 80 45 e Jaargang Vrijdag 14 Oct 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland en Wurdt fuortset. PYT. Bulgarije Boudewijn ns ~-5 grootste mogendheid op het vasteland. Is het innerlijk sterk en door de hulp van de Ver. Staten ook militair weer in staat een eerste rol te spelen, dan kan het Goede vaart „Tsjerk Hlddes”. Van trekschuit tot stoomboot was een geweldige stap. De stap van stoomboot naar motortractle was veel kleiner, maai daarom niet minder noodzakelijk. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 49. tze ina en Jo- ig- dje •46. ne- nd, sit- zv de cus ijt- qe, id- 4e- eg. en jr„ te 1. I- West-Duitsland in evenwicht houden en de Ver. Staten er van weethouden de West-Duitsers al te veel concessies te doen om hun me dewerking te krijgen. Nu al hebben de Ver. Staten West-Duitsland beloofd dat er niet meer ontmanteld zal worden, de schadevergoeding aan naburige landen zal op andere wijze geregeld worden, n.l. in de vorm van Duitse kolenleverin- gen aan die landen. De Engelsen voelen niet voor al te grote tegemoetkoming jegens West-Duitsland, maar de Ameri kanen hebben voor hun politiek een sterker troef wanneer Frankrijk innerlijk zwak is, dan wanneer het zich krachtig kan doen gelden. Hoe zwakker Frank rijk, hoe meer garen de vroegere vijand West-Duitsland er bij zal spinnen. Soortgelijke verschijnselen ontmoet men in het hebben gevormd, die nog al wat schijn vrijheid heeft gekregen, ze is zelfs door Rusland als souverein erkend, is er wei nig fantasie voor nodig om te veronder stellen dat de West-Duitse regering dit feit en de behoefte, welke W.-Europa heeft aan haar politieke en economische medewerking zal uitbuiten om die sa menwerking zo duur mogelijk aan dat Westen te verkopen. M. a. w. de West- Duitsers zullen allerlei concessies van het Westen eisen en de tijd schijnt niet zo ver meer dat onder de drang der politieke ontwikkeling de West-Duitse republiek weer zo goed als volkomen vrij zal zijn, met misschien nog een schijn- bezetting. Men begrijpt welk een betekenis Frank rijk bij deze situatie kan hebben. Het is ia d» Weet-Europese samenwerking de Verre Oosten, waar generaal Mac Arthur, de Ameri kaanse voogd over Japan het natuurlijk vindt, dat men tegenover de geweldige gevaren van een verenigd opdringend Russisch-Chinees communisme een be roep doet op de meest militairistische mogendheid in dat gebied, dus datzelfde, nu ontwapende rijk van de Rijzende Zon. Hij is er dan ook voorstander van de betrekkingen met dat land in die richting te ontwikkelen, andere Ameri kaanse staatslieden echter, ook in het departement van buitenlandse zaken, en Engeland en de meeste landen, welke oorlog tegen Japan gevoerd hebben, ver zetten zich tegen deze opvatting en me nen dat de kern van de dam tegen het communisme hier moet worden gevormd door India, dat grote sympathie in de Z.-Oost-Aziatische landen geniet en dus de aangewezen leider is. Maar een lei der, wie het aan de nodige machtsmid delen ontbreekt. Het bezoek van de president van India, Pandit Nehroe, aan Washington moet men In dit licht zien, zowel Nehroe als het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wen- Het heengaan van de regerifig Queuille in Frankrijk, die 13 maanden aan het bewind was, een record voor een Frans kabinet na de oorlog, wijst op de nog altijd betrekkelijk wankele toestand in dat land. De spanning tussen lonen en prijzen veroorzaakt ook een spanning onder het volk, in de vakbeweging, in de partijen en tenslotte in de regering, welke bezweek omdat de ministers van verschillende politieke gezindheid het niet eens konden worden hoe de prijs stijgingen, mede door de devaluatie ver oorzaakt, op te vangen door loonverho- ging en zo ja in welke mate. Frankrijk krijgt nü wel een nieuw kabi net, maar het blijft de vraag, of het dit probleem baas kan, dat zelfs heel wat stabielere regeringen in andere landen wellicht moeilijkheden zal veroorzaken. Men kan zich van die moeilijkheden een voorstelling maken als men de mening van een zo deskundig man als dr. Hol- trop, de president van de Nederlandse Bank leest, die betoogt, dat, terwijl de devaluatie een prijsstijging zal veroor zaken, deze niet mag leiden tot loons verhogingen, wil men zich de vruchten van die devaluatie niet zien ontgaan. Dit zou zeer te betreuren zijn, niet al leen om Frankrijk zelf, maar ook in ver band met de algemene toestand in W.- Europa, welke een innerlijk sterk Frank rijk vraagt. Immers, nu de Russen een Oost-Duitse staat begin van deze week zijn in een twee tal landen verkiezingen gehouden. In Oostenrijk deed zich de ruk naar rechts voor, welke men ook elders reeds zag, wel bleven de katho lieke en de socialistische partijen verre weg de grootste en zullen zij weer de regeringscoalitie vormen, maar deze par tijen moesten resp. 8 en 9 zetels afstaan aan de z.g. onafhankelijke partij, die niet meer en niet minder dan een nazipartij is. In Noorwegen versterkte de soc. dem. partij, die de absolute meerderheid had, haar positie, tegen de verwachtingen in, nog, ze kwam zegevierend uit de strijd, en zal dus de regering in handen hou den. De communisten kregen een gewel dige klap, ze verloren van hun 11 zetels er 10. In België treedt de kwestie der volksstemming over ’s konings terugkeer weer op de voorgrond nu een senaats commissie het er over eens werd dat deze stemming regionaal zal zijn, d.w.z. het Waalse en Vlaamse gebied zullen afzonderlijk stemmen, speciaal op wens der Walen, die beweren, dat de koning bij hen minder gezien is dan bij de Vla mingen. Hwat de iene öfnomd wurdt, Hat de oare wer oerfloedich: De rykdom bringt syn soarch; Dy soarch hat wurdt swiermoedich. I noch stil. Tusken Oktober en April (6 moanne lang) is de skoalle wer fol lear- lingen, rounom wei. Skandinaviërs, Noard-Friëzen, West-Friezen (soms) in stikmannich Ingelsken, in pear Sjinezen. De leeftiid is tusken de 16 en in goed 20 jier. Op it time-plan (tiidplan, les- roaster) steane Üren en lessen. Koartwei sein: in oereidzjen en ütbou fan ’e le gere skoalle mei dernjunken boekhélden, ingelsk, litteratuer, bisprek fan fragen üt ’e fragebus en foar algemiene Ont wikkeling saekkundige sprekkers en films, rounom oer. Hjir kinne de learlin- gen (as hja wolle) in kolossale algemie ne Ontwikkeling opdwaen en yn ’e kun de komme mei oare tolken en forhdldin- gen. De geast op ’e skoalle is prach- tich en it is ornaris sa: it healjier is om, foardat de leading der erch yn hat. Mar dan is der in goede bydrage le- vere ta syn foarming, dêr’t er letter syn libben lang wille fan hawwe kin. De nemarken is in agrarysk lÊn en dit is fanseis biskiedend foar it meartal fan ’e learlingen en ’e lessen, mar ek kantoar mannen, timmerljii e. o. bisykje hjir de folkshegeskoallen. Dümny Grundvig hat (omtrint 100 jier forlyn) in goed ding dien, doe’t er diz- ze ynstellingen stifte. To Hoptrup wie syn geast fan „bliermoedich christen dom” noch oanwêzich. Yn NederlOn is it libben mear speciali- searre en hat if iene fak sa gjin forbi- ningen mei it oare. Hjir steane de min- skegroepen losser fan inoar. FryslOn koe oan’t nou ta mar ien folkshegeskoalle opbringe. („Allardseach” to Bakkefean, i under Dr. van der Wielen). Wy geane it Noarden yn. It is noch ier yn ’e moarn en dizich oer ’e fjilden, lyk as dat op moaije dagen i yn ’e iere hjerst wêze kin. moesten weer enige ministers het veld ruimen verdacht van Titoïsme. Zo gaande weg wordt Tito nog de beste bondgenoot van het Westen, niet om dat hij een positieve bijdrage levert aan de kracht van dat Wes ten, voorlopig kost hij nog dollars, hij heeft pas een lening ge kregen, maar 'omdat zijn ervaringen met Moskou en zijn houding tegenover de Sovjet-Unie weerklank vinden in andere satellietstaten en ook daar ’t nationaal- communisme aanwakkeren. Dat Tito direct ook de Chinese volksrepubliek er kende, vloeit blijkbaar voort uit zijn hoop dat ook in deze republiek het commu nisme meer op de nationale belangen dan op die van Moskou gericht zal zijn, en Tito’s positie in de communistische wereld door vriendschapsbanden met Peking dus zal worden versterkt. In het 1899 - Oktober 1949 „Foar rjocht bidriigd’ selsstannichheit” Transvael fierde it füle pleit, Tsjin ’e oermacht fan de Britten. Yn eltse fredich-warbere Boer, Loge Onstumich ’t frijheitsfjür, De bern seis learden| ’t sjitten. Fordigenen elts plakje groun, lenriedich, trou, it heechst forboun. Fortrape? nea! De füsten ré. Tsjin Chamberlain - Cecil Rhodes. Krêft dy’t üt drok opfearre: De bea: „God wol Jou bystün jaen, Om foar üs folk üs plicht to dwaen, Lit üs as helden stjêrre. God, wy ha dizze striid net socht, Alles sal rech kom ’t wurdt üs ijocht”. Us alden libben del oan dei Op hoop tsjin hope yn alles mei. Der waerd oer praten^ skreaun en sprutsen. De stim fan ’t bloed, dy’t yn har spriek, De Nederlénner fielde, üntdiek, It sibbe fielen, djip birutsen, Komt de üre? fan ’e need, de dead, Yn suvere sympathy wer bleat. Unrjocht, forneatiging, illind’ Wy ha de drok ek fiif jier ken’, Wy binn’ ’t noch net forgetten, Wy ear’ diz hjerst - nei fyftich jier - Heger dertroch dizz’ helden fier De Leijds en de de Wetten. God laette har in oare wei, It antwurd jowt de Create Dei. 11 Okt. 1949. Hwa hat „Trou” skreaun? Fan de 13 hUnskriften, dy’t ynkommen binne foar de novellepriisfraech, hat „Trou” de priis krige. Yn ’e boekewike krije de lju, dy’t foar f3.50 keapje dy novelle der op ta. Boppedat hawwe se noch k^ns in moaije priis to winnen, hwannear’t hja sizze kinne hwa’t dy no velle skreaun hat. De namme fan de skriuwer w,urdt nammentlik net bikefld makke. It moat sein wurde, dat de boekhanlers de saken mei faesje oanpakke om de boekewike ek fan ’t jier wer goed slagje to litten. Krekt fantofoaren sil der in propagandaboekje forspraet wurde. Yn „It Fryske Boek: in freon fan it libben” hat Freark Dam op smaeklike wize alk nije ütjeften neamd en biskreaun. Der komt wer in etalaezjekrlich en yn Cnderskate plakken sille der literaire jounen organlsearre wurde. Gysbert Koelstra en Abe Brouwer sille yn Snlts sprekke. Brouwer giet ek nei Dokkum, wylst de bikende marionette-kunstner Feike Boschma yn Ljouwert fragminten üt Schurer’s „Simson” opfiere sil. By dy gelegenheit sil H. K. Schippers sprekke en declamearje. Yn Drachten komt Dou- we Tamminga foar it buordtsje. Fierders komme der jitte literaire jounen op ’e Jouwer, yn Langwar, en de Haske. Poe-mlddel. Sneontomiddel is to Ljouwert in blinking fan de hündert jier lyn forstoarne Amea- Hwat hat Gabe Skroar Wankel Frankrijk. Wel de prijzen om hoog, niet de lonen. De Oost-Duitse Staat gevormd. Zal slechts schijnbezet- ting in W.-Duitsland blijven? Wie vormt bet bolwerk tegen het communisme in het Verre Oosten? Achter het ijzeren gordijn. Verkiezingen. sen zich te oriënteren over de weder zijdse verhoudingen, welke een zeer tere kwestie vormen. Landen als India, die pas geheel onafhankelijk werden, zoeken achter een tasten van het Westen naar samenwerking licht pogingen tot nieuwe overheersing. Daarom kan deze samenwerking ook voorlopig nauwe lijks van militaire betekenis zijn, daar bij de huidige krachtsverhoudingen het Westen dan een te overheersende po sitie zou krijgen, men zal moeten begin nen met economische hulp aan India en andere landen in Z.X)ost-Azië, die deze in grote mate behoeven om het wel- vaartspeil op te voeren. De mogelijkheid van een accoord tussen Westen en Oosten lijkt echter verder ver wijderd dan ooit. De vorming van de Oost-Duitse volksrepubliek, uiteraard door de Westelijke geallieerden scherp veroordeeld, die deze nieuwe satelliet staat van Rusland natuurlijk niet zal er kennen, heeft ’n nieuwe twistappel bij de vele reeds aanwezige gevoegd. Maar al krijgt de Sovjet-Unie er een nieuwe sa tellietstaat bij, het wordt er opnjeuw één, waarin het zal gisten. De Duitse communisten krijgen zonder verkiezingen de macht in handen, grote groepen zullen er ver drukt worden en het feit, dat de com munistische regering de Oder-Neis als grens aanvaardt en dus grote delen van het oude Duitsland aan Polen moet la ten, zal van de beginne af de haat van deze groepen jegens de Russen en hun handlangers aanwakkeren. Niet voor niets heeft Moskou, voor het zijn militair bewind in Oost-Duitsland door een bur gerlijk toezichthoudend orgaan gaat ver vangen, er een uit Duitse communisten bestaande, op militaire grondslag} gfe- schoeide, politiemacht gevormd, welke het volk in bedwang moet houden. Als men zo berichten leest, krijgt men, wel de indruk, dat het daar achter het Ijzeren Gordijn van kwaad tot erger gaat. Een nieuwe zuivering onder ambte naren, militairen en middenstand en on der de leden der communistische partij in Tsjecho-Slowakije bracht weer 5000 mensen naar werkkampen, terwijl de re gering de maatregelen tegen de R.K. Kerk verscherpte. In Kort na de bevrijding dacht men, dat de tijd van de beurtvaart eigenlijk tot het verleden behoorde. Alleen het tem po scheen een rol te spelen. Tegenwoor dig begint de prijs van het vervoer weer een woordje mee te spreken. De beurt vaart zal dan ook betere tijden tege moet gaan, indien zij er in slaagt, ook wat het tempo betreft, zoveel mogelijk aan de verlangens van de verladers te gemoet te komen. Daarom zullen er gro tere en snellere schepen moeten komen, motorschepen. De rederij Schuyt-van der Boom-Stén- fries begrijpt dit, want over twee jaar zal haar gehele vloot uit motorschepen bestaan. Voor een deel zal deze over schakeling van stoom- op motortractie ook gepaard gaan met een vergroting der schepen, want de stoomschepen van 110 ton zullen worden tot motorschepen van 175 ton. Deze week Is het eerste gemoderniseer de schip in Leeuwarden aangekomen en het heeft direct ons hart gestolen. Het is niet alleen een fraai beurtschip van 213 ton, maar wat ons zo buitengewoon goed deed, dat was de naam. Wat dat betreft, heeft de directie een goede keus gedaan. Het schip voert de naam van niemand minder dan „Tsjerk Hiddes”, de bekende Friese admiraal uit de 17de eeuw. Dat het die naam In een voor spoedige vaart eer mag aandoen. De mylde ynstelling, it golle oardlel en de waerme tagedienens meitsje ek de sfear fan de gearsit, dêr’t ik yn it foar- geande artikel fan forhelle, sa goed en - woldiedich. Hjir sit de direkteur fan de Stokholm- Amerika line njonken de arbeider, de pretester njonken de lytse fiskerman, al- legearre yn noflik petear. Hark! dêr liedt de bingel yn ’e klokstoel njonken de skoalle It is iterstiid. Dat is it hjir gau- ris en goed. Wy ite thüs deis trije kear, mar de Denen folsteane mei net minder as fiif kear „spisjen”. De Deenske tafel en gastfrijens binne mei reden forneamd. Dr. Lauritsen giet by de doar stean en nimf de hannen gear. Ynienen fait it petear, it wurdt stil en dan wurdt de bea foar iten songen. Hjimei geane de skalen mei iten roun, wurde mei „vaer saa god” (wessegoo wês sa goed, asjebleaft) oerjown en mei tak (tank) oankrigen. Elk kriget sa- folle as him goed tinkt en jowt de skael troch oan syn buorman. Sa giet earst roun: sop. Dêrnei greate stikken bakt fleis mei jirpels. De jirpels binne sa eachllk net as uzes en folie lytser fan stik, mar de smaek is bést. Gjin griente, mar brune tsjokke jus. Nei öfrin „rpd- grpd med flpde (in soarte fan fruchte- smots mei reamme), in klassyk Skan- dinavysk dessert. Mei lêzing, petear en sang fleane de middel en joun om. De ynset fan it kongres wie in weardige bitinking fan de koartlyn forstoarne Noardfryske foarman Dr. L. C. Peters. Fan syn Sldfreon en meistrider, Johan nes Gidsen, kaem (üt in Deensk siken- hüs) in telegrafyske groetenis. In oare freon, Albrecht Johannsen héldde in lê zing oer de aide Nordfryske hüsgeast Nis Puks, dy’t net oer ’e Eider komt (de südgrins fan Noard-FryslSn) en symboa- lysk is foar de Noardfrysk-Skandina- vyske folkemlenskip. Fan ’e jongere Noard-Friezen spriek Carsten Boysen oer ’e seedlike wearde fan ’e Fryske frljheit en it rjocht fan dit folk om frij en himsels to wêzen. Drs. J. J. van Weringh bihannele de fe- deralistyske biweging. Minske of me- thoade, folk of steat,-de oplossing fan it probleem fan ’e lytse tolken. Pref. Fabricius tortelde fan ’e forbinin- gen tusken (Noard)FryslSn en Skandi- navië yn ’e iere midsieuwen. Der wiene mear forneamde sprekkers, dy’t tige nijsgjirrige Onderwerpen saekkundich en meinimmend bisprieken, mar hjiroer kin ik koart krieme, meidat it measte part hlirfan yn üs kranten al wiidweidiger neamd is. De moaije kleurefilm oan ’e ein mei noch wol efkes om tocht wurde. Dy is opnommen yn Noard-Fryslén, bi- nammen op ’e eilannen Sylt, Föhr en Amrum. LAnskip, tsjerke rei sealtektoer hüs en minske binne krekt as op üs West-Fryske eilannen. Dizze film is troch Fryslén koft en sil oankommende winter wol op üs doarpen to sjen wêze. Under de bidriuwen is it let wurden. De minsken winskje inoar „god nat” (goonat) en sykje har keammerkes op. It wurdt stil yn it greate gastfrije ge- bou. De Snein set yn mei sinneskyn. De twadde kongresdei bigjint. Wy wur de ütnoege om bütendoar to kommen. It oan ’e mêst hysjen fan ’e flagge is yn dit lên in fêste seremony. De gasten steane yn in heale rounte der omhinne en Onder it sjongen fan in liet geane de Deenske en de Fryske flagge omheech. Hjimei is der in moarnswijing. Dr. Lau ritsen meditearret yn it Deensk oer de genêzing fan ’e sike yn Bethesda. Alfred Boysen docht dit foar de Friezen yn har tael. It is in goede stoune. Mei lêzing, petear en sjongen geane de Oren rap foarby. Foardat ien fan uzes der erch yn hat, wurdt de ein fan it kongres oankundige. Jurgen Hatting, de foarsitter fan it Deensk-Prysk seiskip sprekt it slotwurd. en biedt it Noardfrysk institüt in monu- mentael boekwurk oan. De folkslieten wurde songen en mei in„Farwel” geane de earste gasten fuort. Foar de Noardfriezen sprekt Waldemar Reege, in boer üt Eiderstedt, in tank- wurd. E. B. Folkertsma docht dit (en pürbêst) foar de Westerlauwerske Frie zen. Mear gasten geane fuort. Ek de froulju fan Sylt yn har moaije nasjonale klaeijin- ge. De aide dracht hat by üs eat mu- seumeftichs krige, mar dy skynt op ’e eilannen (faeks mei trochdat dy mear isolearre lizze) noch ynswang to wê- vut. Mei in géns bilune ploechje skikke wy om e’ tafel foar it léste jounmiel. Ien fan üs maten sit njonken in éldeftich minske. Hy is al sa sêd as in protter, mar mei in gol: „di skalle god spizjen’ (jo moatte goed ite) skept hja him jitris de panne fol. Hy is der suver efkes mei oan, mar mei in Esthers-moed „kom ik om, dan kom ik om” slacht hy him der troch. It minske hat in goede died dien en smookt nou mei smaek in greate se- gaer. Ja, dat is eat, dêr’t wy efkes oan wenne moatte. De froulju smoke hjir like folie segaren as sigretten. De léste tsien gasten wurde de jouns by Dr. Lauritsen oan hüs noege. As it bêdtiid wurdt, seit ien tsjin frou Lauritsen: „Jo sille jou nocht ek hast wol hawwe. It hat gins in stik wurk west, om foar sa’n soad minsken iten ré to meitsjen!” „Ja, dat wie it wol, mar rounom wei kamen fammen om my spüntaen to hel pen. En nou fiel ik my as dy minsken, dy’t fyftich jier troud wiene: Hja wiene bliid doe’t de gasten kamen, hja wiene bliid doe’t de gasten der wiene en hja wiene ek bliid doe’t de gasten wer fuort wiene. Mar in feest wie it! En in feest fan blide minsken I” Wy krije de moams to Hoptrup üs „frokost” noch. Mei üs geane de léste gasten fuort, mei in „mange tak tor al”, oan ’e femylje Lauritsen. Dy hat it nou oan Oktober ta Uitgave van DruRKerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Bolswards Nieuwsblad Nei Denemarken i 1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1