Welke taal Naambordje Gabe Skroar g Martinytoer Fan de I I üs hjoed I to sizzen door Nederland No. 81 45e Jaargang Dlnadag 18 Oei, 1949 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Hwat hst op het 17 October 1949. PIET. 4 I i zonder extra kosten of extra moeite een gegroeid taalgebruik als levend volks bezit te consolideren. Men doet een po ging tot taalmoord als men deze kans verzuimt, zoals ook de overigens door ons zeer geachte conductrices in de di verse bussen, een dergelijke poging doen, als ze ook bij enkel Fries pu bliek Dronrijp, Sneek en Leeuwarden afroepen en niet Dronryp, Snits, Ljouwert Gerrit de Stotteraar Gerrit de Stotteraar Glad als een otter, waar Hij in kan sluipen. Meestal de kleinste man Werd er de dupe van, Reptielen kruipen) Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bij vooruitbet» ling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87920 Gerrit de Stotteraar Denk je bedotter daar Als het aan mij left ’k Heb maling aan de wacht, Herfst is zo wonder zacht. Leve de vrijheid? Vrijheid, mijn beste vrind, Weet, dat je ’m blijvend vindt, Beter je ievenl Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) r I Gerrit de Stotteraar „Och laat die spotter maar, ’t Is me om ’t even.” (officieel niet bestaande) Broereplein. Nu moeten we toegeven, dat de naam Hengstepad ook niet correct is en niets met een Hengst heeft uit te staan, maar (foutief) is afgeleid van het Friese Hyn- stepaed (letterlijk overgezet zijnde Paar- depad). Het vertalen van Friese namen in Hollandse dit is de lezer nu wel duidelijk is verre van gemakkelijk. Het is zelfs de vraag of het wel gewenst is. Wanneer een Friese naam in gebruik is, waarom zal men deze dan verande ren in een Hollandse, die niet bestaat en toch nooit volkseigen zal worden? Het Friese buiorren Tjerkwerd heeft dat in het adres aan 't gemeentebestuur van Wonseradeel zo terecht opgemerkt is onvertaalbaar. Buorren drukt een begrip uit dat niet gedekt wordt door buurt buren. De klanken mogen er dan enigszins op gelijken, de gevoels waarde is geheel anders. Bij de naamge ving van nieuwe straten heeft men vaak geen aanknopingspunt en maakt men er maar wat van. Bij het vastleggen van de „buorrens” en „ütbuorrens” die be staande namen hebben, is de zaak veel eenvoudiger. Hier ligt (of lag) voor ge meentebesturen een prachtige kans om Dr. Vondeling wol hjir op üt, dat it greate forskil yn ütkomsten fan it grei- debidriuw foar in tige bilangryk diel sit yn de fruchtberens fan de groun. Fan man ta man kin de bikwamens fan de boer ek hiel hwat ütinoar rinne, seit er, mar nimt men in groep üt in bipaelrte hoeke en In groep üt in oare hoeke fan FryslAn, dan sil dat net folie forskil meit- sje. Hy selt, dat klnne wy wol ütskeakelje. Lyksa wol hy ek net folie witte fan de erflike oanliz fan it molkfé. Dat wol siz- ze, as in oarsaek fan it feit, dat me11 yn de lene hoeke safolle foardieliger buorket as yn In oare. Dy forskillen binne der wol, soit er, mar dy komme yn haedsaek troch de frucht berens fan de groun, alwer as men de groep üt in bipaelde hoeke set neist in groep üt in oare hoeke fan Fryslén. Ek as men de tredde faktor yn de bidriuws- ütkomsten, de greatte fan it bidriuw, bisjocht, kin men de forskillen yn üt komsten net forklearje. Hwant by de bl- driuwen boppe de 15 H.A. yn it greide- bidriuw binne dy net great. Dr. Von deling komt dan ta de konklüzje, dat de ütkomsten fan de bidriuwen meast óf- hingje fan de fruchtberens fan de groun en hy hellet der dit foarbyld by oan. In groep bidriuwen üt Baerderadiel mak ke yn it jier 1945-’46 in ynkommen foar De iepenbiere dingen binne foar de minsken, de forburgene foar God. Gerrit de Stotteraar Speelt het nog vlotter klaar Weer uit te breken. Reeds voor de vierde maal Uit ’t tuchthuis aan de haal, Meest enkele weken. Gerrit de Stotteraar ’k Gis maar men mot er daar Werken als paarden? ’t Mot er vast saai zijn daar, Jij als een vaste klant, Kunt er niet aarden. Wij weten niet wat de beweegredenen geweest zijn va» de gemeente Wonse radeel, om ook in zeer kleine plaatsen diverse straten te dopen. Wanneer een brief uit Canada zonder nadere aandui ding in Tsjerkwert terecht komt, dan zal men de bedoelde adressen in Hieslum en Dedgum ook zonder straatnaam-aandui- ding wel kunnen vinden. Maar we geven graag toe, dat er in derdaad ernstige motieven aanwezig zijn geweest om ook de naambordje-bescha- ving te laten doordringen tot in de uit hoeken van de gemeente. We betreuren hef echter in hoge mate, dat men, wat de naamgeving betreft, blijkbaar met de bewoners weinig overleg heeft gepleegd. De protesten zijn algemeen, veelal ge- uit in persoonlijk gesprek, soms schert send, omdat men voor een voldongen feit is geplaatst, soms zich ook uitend in ingezonden stuk of zelfs protest ter plaatse. De ambtenaren, die Keallesturt tot Kalva-State maakten, deden het mis schien nog ter goeder trouw, wij kunnen ons echter moeilijk voorstellen, dat men in Wonseradeel de naamgeving aan on- deskundigen heeft opgedragen. We meenden zelfs het tegendeel te mo gen veronderstellen. Destemeer heeft de gang van zaken ons bevreemd. 150 nieuwe autobussen staan te Rotter dam werkloos te wachten. Zij zijn in dertijd door de Ned. Spoorwegen in En geland besteld, maar nu ze zijn afge leverd, heeft men er geen werk voor. Kom over tien jaar maar eens terug, werd in Den Haag door een ambtenaar aan een hoopvolle woningzoekende ge antwoord. Toch staan er enige grote he renhuizen, waarin met gemak 20 gezin nen konden worden opgenomen, reeds 4 jaar leeg. Een Duits jacht met 11 passagiers aan boord werd Woensdag ten Noorden van Terschelling ontdekt en opgepikt. Men was na een proefvaart in de Duitse bocht afgedwaaid. Altijd gekeurd. Het plan bestaat de bioscoopwet zo te wijzigen, dat ook films, die in besloten gezelschappen van meer dan 25 personen worden vertoond, in de toekomst aan keuring onderworpen zullen zijn. Door stroom gedood, De 22-jarlge De venter monteur H. is te Olterterp door ae stroom van een electrisch boor-ap- paraat getroffen en gedood. Hij vief van het trapje waarop hij stond te wer ken. Veehouder gedood. De veehouder R. Dijkstra, wonende Vijfhuizen te Frane- ker, is Dinsdag van een wagen geval len, waarop hij aan het werk was. Ten gevolge van de val is de steel van de pijp, die hij in de mond had, door de keel gegaan. Hij is hieraan overleden. Bè, bè. De nieuwe schaapskooi bij Rui nen in Drente zal door de commissaris der Koningin in die provincie in gebruik worden gesteld. Het laatste meesterwerk van Rembrandt, de familiegroep uit ’t museum te Bruns- wijk, is gedurende enige weken te zien in het rijksmuseum te Amsterdam, waar het ontdaan is van een in 1898 aange brachte dikke laag gele vernis. De ex-burgemeester van Harlingen, Dekker, liet tijdens de bezetting Neder landse burgers door de Duitsers arreste ren. Hij werd veroordeeld tot 6y2 jaar met aftrek. (Eis acht jaar met aftrek). Haags topjaar. Van April tot Septem ber bezochten 41.263 buitenlanders Den Haag in 1948 was dit aantal 30.204). Een lied van vóór de oorlog. De Haar lemse georganiseerde sigarenwinkeliers richtten een oproep tot al hun collega’s om een actie te steunen tot breideling van de verkoop van tabaksartikelen door bedrijven, wier taak dit niet is. Door kolen bedolven. Een kolentremmer, werkzaam aan een suikerfabriek te Gro ningen, geraakte onder een berg kolen, welke ineenzakte en de man was reeds overleden, toen men hem had bevrijd. Rare Canadees. Te Amsterdam werd een pseudo-Canadees gearresteerd, die politiek delinquent bleek te zijn en een twintigtal inbraken bekende. Het mocht. Op vragen van het Tweede Kamerlid Mr. A. B. Roosjen over de ver siering van de Telegraafgevel, toen dit blad weer verscheen, antwoordde de Mi- nislter, dat hiervoor toestemming was verleend voor een etmaal. Het beste bier.. Te Amsterdam werd alleen bij opbod het fabriekscom plex Van Vollenhovens Bierbrouwerijen in veiling gebracht. Oorzaak mist Tijdens een dikke mist is een vrachtauto van de pluimveehandel H. Dam en Zoon uit Hoogwoud met vrij hoge snelheid tegen een langs de kant staande melktankwagen gebotst. 2 per sonen zijn daarbij om het leven geko men, een ander raakte zw aar gewond. Noodlottige ontploffing In het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde van de Techn. Hogeschool te Delft sprong bij een proefneming een hete- luchtmotor uit elkaar, waarbij de ingeni eur ir. H. M. Meier Mattern van Philips, zo ernstig is gewond, dat bij later is overleden. Drie helpers werden min of meer ernstig gewond. En de sifers fan Vondeling wize dy kant ek üt. Hwant hy nimf hjir acht pleatsen üt Roardhuzum, dus üt deselde oarde. En nou sil der ek grif wer forskil yn wêze, nammers elk stik lün is wer oars as in oar, mar dat dit dusdanich ütien rint as de ütkomsten fan dizze acht pleatsen, dat leau ik yn de fierste fierte net. Hoe faek sjocht men net, dat de foroaring fan boer de minne namme, dy’t in pleats altyd hie, tige foroaret. Men soe hjir hast nammen neame wolle, as it spul net to tear wie. Elk ken dy din gen wol. Né, ik leau forfêst, dat de al- derbifangrykste factor is: de boer seis. It sechje seit net forge.es: de iene kin mear mei de ponge as de oare mei it jild. Ik haw yn flnderskate kontrijen ta- hêlden en rounom is it itselde. Der binne earste faklju Onder de boeren, dy’t de tiid en de omstannichheden brfike en der binne ek, dy’t nea fierder komme as safier. De groun is bilangryk, sfinder mis, en ik bin it lens mei Vondeling as er selt, dat in fruchtbere pleats altyd goedkeap en in minne altyd to djür is neffens d* hier. Mar de man, dy’t de lije hflldt, sit it measte op fêst. Vonde ling wol der op üt, dat der folie mear forskil yn hierprizen komme sil. Ik stim dit ta. De Grounkeamer giet dy kant ek üt, hoewol tige biskieden. Mar dan wol hy op de béste grounen in hiel ein omheech en de mindere in fikse tüke to- bek. en dan.moat dy meardere hier fan de béste pleatseh jown wurde oan de eigners fan dy minne pleatsen, seit hy, hwant by in gelikense arbeidspres- taesje heart itselde lean. Dus net de eigner fan dy béste groun kriget mear, de saek wurdt egallsearre. Hjir rekket Dr Vondeling oan in kwesje, hwer’t de rjochten fan de grouneigendom tige by bitrutsen binne. Wurde dy hjir wol op in reedlike wize erkend? Of spilet hjir it sosiael-ekonomysk ynsjoch fan Dr. Vondeling in greate rol? In bipaeld yn sjoch! Der wolle wy noch graech ris oer prate. Ze schoten spek. Enkele jachtopzieners hebben bij Haaksbergen een wild zwijn van 170 pond neergeschoten. Nadat het dier door een der jagers was aangescho ten, rende het dier woedend op een an der af. Deze legde het met een welge mikt, schot neer. Lucifers geen kinderspeelgoed. Doordat kinderen met lucifers speelden, brandden in 1948 In Groningen, Friesland en Drente 57 boerderijen af met een totale schade van f233.749. Door ruit. In de Van Ostadestraat te Amsterdam is een jdronkenl man door een ruit gevallen. Hij heeft zich daarbij een slagader opengesneden. Burgemeester d’Ailly van Amsterdam, die, zoals men weet, in Suriname ver toeft, heeft een bezoek (gebracht aan het bosnegerdorp Ganzee. Onderweg passeerde hij de goudvelden, waai hij een demonstratie bijwoonde van goud winning met de goudpan. Doniawerstal komt ta in ynkommen fan f218.Dat makkef in forskil tan f 136. De hier fan dy pleatsen wie mar in bytsje forskil yn: Baerderadiel f 105 en f90 yn Doniawerstal. De bidriuwen yn en op de swiere klaei makken dos in suvere winst mear ïan f 121. Dat is net yn oar- der, sei Vondeling. Hwant it Regear stelt de molkpriis fêst om in ynkommen foar de boer to garandearjen, mar net om de hierders fan de béste grounen in ekstra-ynkommen en dy fan de minne grounen in to leech ynkommen winne to liften, Tige nijsgjirrich is binammeri it folgjeüde Ondersiik. Yn Idaerderadiel ïizze de ISnnen om Roardhuzum en in eintsje fierder dy jan Weargea-Wartna. Se Ïizze amperoan 5 km, ütelkoa<-. Mar de earsten hiene yn '46-’47 in yi ifpmtnen fan f228 en dy fan Weargea fgn f 99. De hieren wiene iyk- wols praktysk gelyk, if skilde mar len goune. Dr. Vondeling woe der graech mear fan witte en hat de acht boeren üt Roardhuzum byelkoar forsocht om ris mei harren to praten, hwant Onderling hiene dizze ek wer greate forskillen. Hy frege harren de acht pleatsen ris fan de béste óf op in listke to setten. Dat die ne se en sa krigen hja de nümering fan 1 oant 8. Doe blykte, dat dizze praktyske boeren in goede noas hiene, hwant de ütkomsten wiene fan de béste óf, sa: f 432, f 289, f262, f 257, f 222, f 135, f 195 en f 35. De heechste en de leechste skil- den hast f 400 yn de bidriuwsütkomsten per H.A en de hieren fan dy beide skil- den mar f29. Dit binne tige nijsgjirrige dingen en it is de muoite wurdich üt to fiskjen, hoe’t hjiryn krekt de foarke yn 'e stalle sit. Vondeling mient, dat de fruchtberens fan de groun de greatste rol spilet. Ik leau dit daliks noch net. Ik mien, dat de bitüftens fan de boer, de wize fan buorkjen en lénbrüken, it dongjen en fuorjen, de soarte fan fé, de ivér en bi kwamens fan de boer en syn folk, dus einliks de lledine fan it bidriuw en it Gerrit de Stotteraar Kunst is ’t ten slotte maar, Vrijheid te houen. De H. Hermandad Heeft je alweer gevat. Wie is verkouen? Dronken kok vermoordde caféhouder. Vrijdagavond heeft een 24-jarige kok, bekend als „Haagse Appie”, de 52-ja- rige R., houder van het café „Mexico City” in de Warmoesstraat te Amster dam, doodgeslagen. Evacuatie van vee. Verschillende land bouwers uit de Alblasserwaard hebben gastvrijheid verleend aan vee van boeren uit Gelderland en Brabant. Sommige plaatsen in die provincies worden zo door droogte en muizenplagen geteisterd dat er geen voedsel voor het vee in de weiden te vinden is. Oorlog verslijt, vrede gedijt Het voor malige SS-opleidingskamp „Avegoor” te Ellecom, waar na de bevrijding poli tieke delinquenten werden onderge bracht, wordt vacantie- en herstellings oord van het N.V.V. De Bibliotheek voor zeevarenden meldt, dat de landelijke inzameling in totaal 22122 boeken opgebracht heeft. Aan gif ten enl voor de verkoop van zegels is in totaal ontvangen f808.40 en in Delfzijl nog f 119. Dr. W. J. Buma, benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het geven van onderwijs in de Friese taal en letterkunde, aan vaardde Maandagmiddag in het groot auditorium zijn ambt met het houden van een rede in de Nederlandse taal. Boer door knecht bestolen.. Te Lippen huizen heeft de boerenknecht J. B. van Kortezwaag bij zijn werkgever W A. f600 uit de kamer gestolen. Met een speurhond heeft de politie hem opge zocht en gearresteerd. Hij zit weer. Hoe hij er ditmaal weer uit moet komen, is het probleem waarover Gerrit de Stotterraar nu in de cel zit te peinzen, want Zaterdagavond, precies een week na zijn opzienbarende ont snapping, uit de Utrechtse gevangenis heeft de centrale recherche hem gear resteerd in de woning van zijn zuster in de Nieuwe Kerkstraat te Amster dam. Eindelijk? Het is waarschijnlijk, dat op korte termijn, dat wil dus zeggen in de eerstkomende dagen, een eind zal wor den gemaakt aan de distributie van vlees, kaas, textiel en koffie. De definitieve beslissing is echter nog niet gevallen. Een groot aantal landbouwers, die de wet op de bestrijding van de colorado kevers niet voldoende waren nagekomen ziin voor het kantonuerecht te Emmpn Heeft een naam wel zoveel waarde? De vraag lijkt eenvoudig, maar is het toch niet. De grote Shakespeare stelde hem ook reeds, al was het dan met andere woor den en in ander verband. Doet het er zoveel toe, hoe men iemand en hoe men iets noemt? Is het de discussie waard hoe men bijv, plaatsnamen moet registreren of aan- geven? Dit doet er uit historisch en folkloris tisch oogpunt zeker toe, wanneer het z.g. volksnamen betreft, die misschien van eeuw tot eeuw en van geslacht op geslacht zijn overgeleverd. Friesland is rijk aan zulke namen, al is het (helaas) zijn rijkdom in dezen niet altijd bewust. Rijk is Friesland voeral aan namen van waterwegen, z.g. „ütbuorrens”, terpen en landerijen. Het zou zeer betreurens- waardig zijn als nog levende en in de volksmond nog bestaande namen moed willig of nonchalant werden verbasterd of genegeerd. Toch is dit helaas maar al te vaak het geval geweest. Zelfs met Friese plaats namen komt dit veelvuldig voor. Suderigge, afgekort tot Surch Zui der oever) staat op de kaarten bijv..aan gegeven ^ls het bijna Zwitsers aandoend Zurich. Dit is één voorbeeld, waarop men een Friese naam heeft verhaspeld. De voorbeelden zijn legio en de plaats namen, die er bij de Hollandse registra tie zonder kleerscheuren zijn afgekomen zijn op de vingers na te tellen. Tjerkwerd en Eernewoude zijn bijv, van deze gunstige uitzonderingen. Gelukkig zijn ze nog niet tot Kerkwerd en Arends- woude geworden, hoewel het Friese Tsjerke en Ehrne, resp. Kerk en Arend betekenen. Hoe het precies zo gekomen is, dat zoveeol namen zijn verknoeid, is niet meer na te gaan. Het zal wel soort gelijk zijn gegaan als met 't samenstel len van de diverse stafkaarten, waarbij goedbetaalde, meestal niet Friese, amb tenaren werden losgelaten om de Friese namen van waterwegen en boereplaatsen in kaart te brengen. Nabij de plaats waar wij onze jeugdjaren doorbrachten, hadden we twee gehuchten met de kern achtige namen Bolleholle en Keallesturt. Bolleholle is zelfs voor een Hollander goed verstaanbaar en staat dan ook als zodanig op de* stafkaart vermeld. Met Keallesturt wisten de heren ambtenaren echter geen raad en het kwam na lang wikken en wegen tenslotte als Kalva- State uit de bus. Nog een dergelijk voorbeeld. In de buurt van Veenwouden is een vaarwater dat sinds jaar en dag Oeble- omsleat wordt genoemd. Wij weten niet waaraan Oeble-om hét verdiend heeft, dat zijn naam aldus vereeuwigd werd, wel weten wij, dat het vaarwater thans staat aangegeven als Hoekbloemsloot. Waarschijnlijk heeft U nooit van een hoekbloem gehoord en bij het lezen van deze naamsverbastering het gevoel, dat uw klomp breekt. Toch is ’t geval wel verklaarbaar. De ambtenaren vroegen naarstig naar de naam. Deze werd prompt opgegeven, zoals die inderdaad luidde Oeble-omsieat, uitgesproken als Oeblomsleat Warempel, de ambtenaar kende ook nog een mondvol Fries. Sleat was sloot en blom was bloem. Blomsleat was dus Bloemsioot. Maar nu dat lastige Oe. De ambtenaar was een Zeeuw en U weet, dat de Zeeuwen in hun dialect vaak een h plaatsen waar die niet hoort en deze letter weglaten, waar hij wel hoort. Een Zeeuw spreekt bijv, van de „hengelen in de emel” inplaats van de „engelen in de hemel”. Zo werd dit Oe op zijn Zeeuws tot Hoe. Omdat Hoebloemsloot vrijwel zinloos was, werd er maar Hoekbloemsloot van gemaakt. Ziedaar de oplossing van het raadsel. Gelukkig is de wereld wijzer geworden en heeft men de laatste jaren meer be grip gekregen voor historisch gegroeide namen en men mag aannemen, dat men er thans wat voorzichtiger mee gaat om springen als voor jaren, toen men aan de volksnamen weinig waarde toekende. Toch zijn deze namen taai. Spreekt men in Bolsward ook nog steeds niet van de VossepÖlle en de Bloei? En dat terwijl er door de vroede vaderen indertijd veel deftiger namen zijn gege ven. Trouwens eerlijkheid gebied het ons te zeggen het omgekeerde komt ook voor. Er zijn ook mensen die zich fortün «n gelok, de greatste rol spylje. gevoelig op de vingers getikt. en hun post laten adresseren aan het datselde jier in groep bidriuwen yn Bolswards Nieuwsblad o^.o0 i ■wgj 1 ifc —K—a—1 lI'.ICTV»?»».’.'»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1