goede stijl\ Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek I fhoudt van De II I üs hjoed Q 0 to sizzen 45e Jaargang No. 82 Vrijdag 21 Oct 1949 Streekblad voor Weit* en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A. J. OSINGA - Bolsward Koning Leopold I 1 I e e r Op 17 September, de 5e herdenking van de spoorwegstaking is de trein in Neder land aangekomen. Op 16 verschillende stations zal1 zij voor het publiek toegan kelijk zijn. De opbrengst in Leeuwarden komt ten goede aan de Stichtingen ’40— ’45 in Leeuwarden en Sneek. As men inoar op ’e kop sette kin, sünder dat der in duif üt ’e büse rollet, is it net bést mean Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) heel het gebouw een schepping van de helaas zo vroeg overleden Bolswar- der architect R. Jorritsma ademt trouwens eveneens de geest van een voud, voornaamheid en waardigheid. Het is een juweeltje van moderne ar chitectuur, geheel aangepast aan plaats en bestemming. Friezen houden niet van koude drukte en komen zoals ze zijn. Geheel in deze geest was ook de stem ming aan het feestmaal. Ook hier werd van hart tot hart gesproken, schaamden noch de directie, noch de andere spre kers zich de memmetael en bleek voor de zoveelste maal welke goede sfeer er in het bedrijf heerst. Wij hopen van harte, dat de L. A. B. op de ingeslagen weg voortgaat en al zal de L. A. B. dan geen B. A. B. worden, Bolsward en omgeving de grootst mo gelijke service zal blijven geven en daar bij de goede toon zal weten te bewaren. Het is voorgekomen het was niet in de L. A. B.dienst dat een reiziger vroeg te mogen uitstappen aan „de Dil- tot station getrokken Frankrijk en België. e Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87925 f t e i» September gaf daling der werkloosheid te zien. Het mag ongetwijfeld een verheugend verschijnsel worden genoemd, aldus het maandrapport van het Gewestelijk Ar beidsbureau, dat, evenals voorgaande jaren, de werkloosheid ook deze zomer zich op een laag niveau bevindt onder invloed van de grote bedrijvigheid in de landbouw. De omvangrijke oogstwerk- zaamheden zijn de laatste maanden steeds in staat geweest de werkloosheid in Friesland voor een groot deel te eli-’ Communisten winnen in China. Zal Enge land Peking erkennen? Nerroe hartdijk in Amerika ontvangen. Londen is er over ont stemd. EageXand gaat bezuinigen. Frankrijk in impasse. Benelux en üost- DuitslandL zen bij een mogelijk conflict met Rus land. De intergeallieerde vriendschaps- trein in Leeuwarden. Onze hoofdstad kan er niet op bogen, dat zij geregeld internationale treinen onder haar stationsoverkapping heeft. J.l. Maandag en Dinsdag was dat wel het geval. De blijdschap over dit bezoek werd echter getemperd door de oorzaak waaraan deze vriendschapstrein zijn ont staan heeft te danken. In de uit vier rij tuigen bestaande trein is namelijk een tentoonstelling ingericht, die een over zicht geeft van het verzet. De idee voor deze trein is afkomstig van de Belgen. Uit de entreegelden hoopten zij de uit keringen aan de nagelaten betrekkingen van de bij het verzet omgekomen spoor- wegmensen te kunnen opvoeren. Gedu rende twee jaar is de trein van station in Luxemburg, ledyk” en hem door, de conducteur werd toegevoegd: „Wat heb ik met de Dille- dyk te maken, ik ken alleen de weg naar Oosterwierum”. Een toespeling, dat hij de Friezen der gelijke onzinnigheden wel zou afleren, deed de deur dicht. Wij geloven niet, dat de L. A. B. derge lijke blunders zal slaan, het zou de be staande goodwill niet weinig schaden. Bij voorkeur zal men Fries personeel in dienst moeten nemen, niet omdat die beter zijn dan anderen, maar omdat die zich het gemakkelijkst kunnen bewegen onder het Friese publiek. En waarom zou men de Friese plaats namen niet afroepen, zo deze gevraagd zijn? We herinneren ons een hier totaal on bekend oud. mannetje, dat naar „Hot- sum” moest en bijna bleef zitten, omdat hij „Hatsum” niet als zodanig herkende. Maar genoeg hierover, wij behoeven de directie de te volgen weg niet te wijzen, er is geen paard of het struikelt wel eens. i Nog eens, dat er een nieuw kantoorge bouw wordt geopend, is op zich zelf geen reden er een lang artikel aan te wijden, maar als het in zo’n goede stijl gebeurt als de L. A. B. het deed en dit geen uitzondering is, maar een symptoom van een goede levensstijl, die geheel 't bedrijf doortrekt, is het ons een wel kome aanleiding. De L. A. B. deed weer eens een goede stap. Dat er nog vele mogen volgen. de J. Tussen School en Leven. Veel ouders klagen, dat hun dochters, nu ze zo’n jaar of 14 zijn, vaak moeilijk zijn voor zich zelf en voor hun omge ving. Toch weten we allen, dat deze leeftijd zo heel belangrijk is voor haar groei tot een flink mens in het gezin en in de maatschappij. Niet alle ouders kunnen hun kinderen na de lagere school laten „doorleren” en dan worden die jaren van 14 tot 16 jaar de tijd, waarin het meisje haar weg moet leren vinden in het arbeidsproces en in de samenleving. Het is een tijd, waarin allerlei vragen en moeilijkheden op haar afkomen, een tijd, ook vol ge varen. Vaak blijkt, dat zo’n meisje maar heel onvoldoende tegen dat alles is op gewassen. Om de meisjes een steun te geven bij hun ontwikkeling tot vrouw en tot mens wordt van 7 November tot 17 December a.s. in ’t Woodbrokershuis te Korte- hemmen een cursus georganiseerd voor meisjes van 14 tot 16 jaar. De bedoeling van deze cursus is bij de meisjes belangstelling te wekken op al lerlei gebied; hulp geven, dat de meis jes hun vrije tijd op een prettige en voor hen zelf vruchtbare manier leren beste den. Lessen worden gegeven bijv, over kin derverzorging, over de inrichting van onze staat, over „waar ons voedsel van daan komt”, over de verhalen van de Bijbel, enz. Maar dan zijn er ook practische lessen, waarbij ze niet alleen luisteren, maar zelf oefenen moeten. Zo is er de oefe ning in huishoudelijk werk, waarbij veel meisjes ontdekken hoe dat werk, waar ze eerst niet van hielden, toch echt leuk kan zijn, er Is les in handwerken han denarbeid, zingen; volksdansen, leken spel, tuinarbeid, sport, enz. Dan worden er allerlei onderwerpen in praatkringen besproken. Ze lezen samen een mooi boek, ze leren iets kennen van de na tuur, van muziek. En zó kunnen we doorgaan. Eenmaal in de cursus wordt een bezoek dag voor de ouders georganiseerd. Beneluxlanden energiek hiun doel blijven nastreven en met wederzijdse opofferingen de Vdor- Unie hebben mogelijk gemaakt, welke in 1950 moet uitlopen op de volledige economische Unie. Geleidelijk groeit hier een macht, waarmede men in W.- Europa zal hebben rekening te houden. Indrukwekkender is nog het tempo van de ontwikkeling van de Oost-Duitse staat. Pas een dag of tien geleden werd Pieck er tot president gekozen, de volgende dag de regering gevormd onder Grote- wohl en weer drie dagen later wisselen Rusland en Oost-Duitsland al diploma tieke vertegenwoordigers uit Het gaat hier wel heel snel, al te snel om écht te zijn. Hier werd met spoed een nieuwe Russische satellietstaat in elkaar ge knutseld. Dat Poesjkin chef van de Rus sische diplomatieke missie in Oost- Duitsiand is geworden, zegt heel wat. Want deze Poesjkin was Russisch am bassadeur in Hongarije toen daar kar dinaal Mindszenthy werd veroordeeld en er de actie begon tegen de Tito-aan- hangers onder de Hongaarse commu nisten, van wie Rajk, die vorige week is opgehangen, er een was. De Oost-Duitsers weten nu wel waar ze aan toe zijn al hebben ze in schijn een souvereine staat. Over de verhouding van het land van Tito tot het Westen verluidt, dat de Ver. Staten en Engeland besloten hebben Zuid-Slavië zoveel mogelijk en op alle manieren bij te staan, doch niet bereid zouden zijn tot militaire hulp ais Rusland Tito aan viel, tenzij ook andere landen, welker veiligheid voor het Westen van groter belang is, bij het conflict werden be trokken. Men voelt nu wel waarom Tito de laatste maanden heeft getracht met Griekenland aan te pappen. Pogingen van de Balkancommissie van de Ver. Na ties om, nu de Griekse rebellen versla gen zijn, de Griekse kwestie geheel op te lossen, zijn mislukt. Praag doet ondertussen alles om zijn betrekkingen met het Westen zo slecht mogelijk te maken, het verscherpt de verhouding bijv, tot de R.K. Kerk ten zeerste door de priesters van staatswege allerlei verplichtingen op te leggen. In België is overeenstemming bereikt tussen de regering en koning Leopold over de volksstemming betreffende diens terügkeer. De koning is bereid af te tre den als hij minder dan 55 pet. der stem men krijgt, zoals bekend willen de so cialisten dat de koning 66 pet. der stem men zal moeten verwerven voor hij kan terugkeren. Tegelijk met het besluit van de koning zijn er stukken gepubliceerd, tot sta ving van diens bewering dat hij bij de capitulatie van het Belgische leger ten volle zijn plicht jegens zijn geallieerden deed. Te Londen is men enigszins ontstemd over de al te hartelijke ontvangst van Nehroe te Was hington en vindt men, dat Engeland meer in het Amerikaans-Indische con tact had moeten worden betrokken. In stede daarvan is echter Nehroe, voor hij naar Washington ging, eerst in Londen gewjcói. om de Eing ^se regering te ver wijten, dat ze India niet tijdig over de Engelse devaluatie heeft ingelicht, waar in India nu is meegesleept, terwijl het zelf nog grote pondenvorderingen op Engeland heeft wegens leveringen tij dens de oorlog. Bovendien weigerde Pa kistan te devalueren, zodat India daar grondstoffen voor haar industrie duur der moet inkopen. Een indirect gevolg van de Engelse devaluatie is dus een nog slechter worden van de verhouding tussen India en Pakistan, die toch al zeer ongunstig Is door het geschil over Kasjmir. De directe gevolgen van de Engelse devaluatie voor het Engelse volk zelf zullen blijken uit een bezuinigings- en belastingont- werp, dat het Engelse kabinet Maandag a.s. bij het parlement zal indienen. Het Engelse kabinet heeft hiermede een moedig besluit genomen, het wordt een moeilijk jaar dat het voor de boeg heeft en hei zal heel wat moeilijkheden moe ten nemen, welke scherpe critiek bij ’t volk zullen ontmoeten. Heeft men hi Engeland in ieder geval een bewind, dat steunt op een sterke parlementaire meerderheid, de gebeurte nissen in Frankrijk hebben daar nog eens een fel licht geworpen op de wonde plek, geen der partijen is sterk genoeg een regering te vormen en een paar der sterkste kunnen het niet eens worden over hef regeringsprogram. En dat is niet zo’n wonder, omdat in deze moei lijke tijden grote vraagstukken volgens een principiële lijn moeten worden op gelost, en geen partij gaarne bereid is al te ver van haar principes af te wij ken. Doet men dat toch, dan dreigt er zoveel water in het geneesmiddel te komen, dat het maar een slap drankje wordt, waaraan het land niets heeft. Het is geen prettig beeld dat West- Europa thans biedt, het eenige verblij dende is dat de Met de bezetting van Kanton en Amoy door de Chinese comm. legers hebben de nationalisten hun laatste havens ver loren. Zij hebben nog wel de contróle over een belangrijk gebied in het Chi nese binnenland waa» de regering in Tsoenking zetelt en houden Formosa be zet, het strategisch zeer belangrijk grote eiland voor de kust, maar dat alles, en zelfs niet het feit, dat hun luchtmacht veel beter is dan die der communisten, kan de conclusie verhinderen, dat het' met Tsjang Kai Sjeks macht in China gedaan is. En dit betekent dat het Westen vroeg of laat de communistische regering zal moeten erkennen, feiten negeren heeft in de internationale politiek nooit zin. Voor de Engelsen in het bijzonder be staat er een dringende reden om met communistisch China in relatie te tre den. Zelfs al neemt men aan, dat de communisten voorlopig zowel de Engel se kolonie Honkong als de grenzen van Indo China en Birma zullen eerbiedigen, omdat zij al hooi genoeg op de vork hebben en de Engelsen daarom dus geen zoete broodjes behoeven te bakken, is er toch reden voor Londen om met Peking, de zetel van de communistische regering, in betrekking te treden. Want Honkong is niet alleen een militair steunpunt van de Engelsen in het Oos- ten, doch vooral een zeer belangrijk handelscentrum, dat zijn betekenis als zodanig ontleent aan zijn betrekkingen met China. Het verdient dollars en niet zo weinig, voor Engeland en dat bete kent heel wat in de tegenwoordige tijd. Vermoedelijk zal de premier van India, Nehroe, bij zijn bezoek aan Washington ook wel door de Amerikaanse autoriteiten over deze kwestie geraadpleegd zijn, want In dia is immers door Washington bestemd als de grote tegenspeler van communis tisch China in Azië. In hoeverre India bereid is die rol te spelen zal nog moe ten worden afgewacht, want het heeft meer dan eens de wens te kennen ge geven neutraal te blijven in de strijd tussen Oost en West, maar ongetwijfeld zullen uit de ontmoeting te Washington ietwat inniger betrekking tussen India en de Ver. Staten voortvloeien, omdat In dia zijn industrialisatie in snel, tempo wil voortzetten en de Ver. Staten gaar ne bereid zijn daarbij te helpen. Zelfs wordt uit Amerika gemeld, dat Nehroe bekeerd is en nu toch wel be reid is de zijde van het Western te kie- Hwat hat Gabe Skroar mineren en in September ontstond er vanaf de eerste week zelfs nog een re gelmatige daling van het aantal inge schreven werkzoekenden. Vooral in de tweede helft was de daling van het aan tal ingeschrevenen belangrijk. Hierbij dient evenwel opgemerkt te worden, dat weliswaar» de werkgelegenheid in eigen gewest een zeer grote rol speelde, maar dat de daling van het aantal ingeschre venen voor het grootste deel kon wor den bereikt door de mogelijkheid om Friese arbeiders naar Groningen en Drente te bemiddelen voor het verrichten van oogstwerkzaamheden. Niet dat m die gewesten het aanbod van arbeids krachten geheel zou zijn uitgeput, maar op grond van de gunstige ligging van het Oosten van Friesland ten opzichte van de werkgelegenheidscentra in ge noemde gewesten, was het economi scher Friese arbeiders aan te trekken. Het aanbod van arbeidskrachten, dat aan het begin van September 2216 bedroeg, daalde onder invloed van bo vengenoemde factoren to* 1870. Per 1000 van de mannelijke beroeps bevolking daalde de werkloosheid van gl.5 op 9.3 pet Niet alle gemeenten vertonen evenwel eenzelfde gunstig beeld. In verschillende gemeenten is zelfs spra ke van een min of meer belangrijke stij ging bijv, in Dantumadeel, Harlingen, Leeuwarden, Tietjerksteradeel e.a. Voorts zijn er verschillende gemeenten welke weinig verandering in de werk loosheid te zien geven. De grootste da ling komt voor in de gemeenten Acht- karspelen, Heereiiveen, Ooststellingwerf, Opsterland en Smallingerland, zonder uitzondering gemeenten, die tot ’t zand- grondgebied behoren. Het mag zeker ’n ongewoon verschijnsel worden genoemd dat he+ zandgrondgebied, verreweg het slechtste* gebied wat de werkloosheid betreft, deze maand een overwegende rol in het afnemen1 van de werkloos heid heeft gespeeld. De reden hiervan werd reeds genoemd, n.L de mogelijk heid om uit het zandgrondgebied arbei ders buiten de provincie tewerk te stel len. Hieruit volgt tegelijkertijd, dat, in dien bovengenoemde mogelijkheid niet aanwezig was geweest, de werkloosheid niet zou zijn gedaald en dat het zelfs niet onwaarschijnlijk was geweest, dat de werkloosheid een stijging had onder gaan. Toen wij in dit voorjaar aan de Sner kerweg de muren zagen verrijzen van wat or>s toen voorkwam een vergroot model kippenhok te zullen worden, had den we niet kunnen vermoeden, dat de officiële opening van dit gebouw nog eens een aanleiding zou vormen tot het schrijven van een hoofdartikel. Hoewel de ingebruikneming van het gebouw, dat reeds enige tijd gereed was, op zich zelf genomen niet van wereldschokkende be tekenis is, vormt het voor ons een wel kome gelegenheid eens onomwonden on ze waardering uit te spreken voor de goede stijl, waarin niet alleen dit ge bouw is opgetrokken, maar die geheel de Leeuwarder Autobuh Onderneming kenmerkt. Temeer is er voor ons aanleiding, hier nader over te spreken, nu de L. A. B. zich hoe langer hoe meer op Bolsward gaat oriënteren. Niet alleen gaan van Bolsward de meeste L.A.B.buslijnen uit, maar ook zijn hier reeds 16 van de ruim 25 bussen gestationneerd en heeft of zoekt een groot deel van het personeel in Bolsward haar woonstede. Zonder overdrijving kan gezegd worden dat de L. A. B. bij het publiek hoog staat aangeschreven. Klein begonnen Is door gedurige vrijwillige samenwerking en lofwaardig particulier initiatief het bedrijf uitgegroeid tot een streekver- voersorganisatie die er, wat outilage be treft, zeker zijn mag, zonder dat ze iets van het intieme, dat een particuliere in stelling nu eenmaal kenmerkt heeft in geboet. Gedurende het theeuur bij Bram, zowel als tijdens het feestdiner in de Wijnberg werd niet zonder reden telkens gewaagd van „de L. A. B.famille”. Directie en personeel vormen als het ware een grote levensgemeenschap, die volkomen op elkaar zijn ingesteld en nimmer vergeten, dat zij in het streek vervoer een dienende taak hebben. Zon der dat ze in de omgang met de clien tèle al te( familiair zijn in de ongunstige betekenis van het woord, zal het reizen de publiek nimmer het gevoel hebben, dat de dienstdoende chauffeurs en con ductrices een aparte stand vertegen woordigen. Deze prettige verstandhouding is we derkerig. Okke en Stoffel om een voorbeeld te noemen zijn slechts bij hun voornaam bekend, teken dat ze bij het publiek populair zijn, en onder deze voornaam laten ze jaar op jaar een Nieuwjaarsgroet in de courant plaatsen: klein, maar veelzeggend feil. Zo zijn er meer van die kleinigheden, die1 de juiste levensstijl van de L. A. B. kenmerken. Zonder ooit te laat te zijn voor aansluiting op bus of trein, be tracht het dienstdoende personeel altijd een soepelheid, die spreekwoordelijk is. Bij de L. A. B. zijn ze geschikt. De L. A. B. kan terecht trots zijn op deze reputatie, maar ziet zich meteen bij de verdere uitbouw voor een zware taak gesteld: adeldom verplicht Er is nog iets, dat ons in de L. A. B. zo zeer bekoort. De L. A. B. laat ons maar eerlijk zijn valt of staat met de clandisie van het Friese platteland. Het is een Friese organisatie bij uitstek en wenst dit ook te zijn. Het getuigt van goede stijl, dat men dit Friese element niet negeert, maar juist weet te accentueren. In de dienstrege ling bijv, staan zo op de loze ruimten van die kemachtige Friese gezegden af gedrukt, zo opgevangen uit de mond van Gysbert-om of Gabe Skroar en tot lering, vertroosting en vermaning van de reizende man. In het kantoorgebouw hangt een drietal wandborden met even eens Friese opschriften, zeer toepasselijk voor de bedrijfstakken van de onderne ming, nJ. „De tiid hdldt gjin skoft” als een vermaning om volgens tijdschema te werken: „Sin en wille kinne folie tills” als lijfspereuk voor de pleziertochten en als laatste, blijkbaar speciaal voor de marktbezoekers neergeschreven: „It is allike folie, as de kou skyt as de bol le”. Niet minder getuigt het van goede smaak, dat het waarlijk zeer royale ge schenk dat het personeel aanbood ter gelegenheid van de opening van ’t nieu we gebouw, bestaat uit een gebrand schilderd raam vervaardigd door de Friese glazenier Eelke Reitsma, in het glazeniersbedrijf in Bolsward, dat na mens de personeelsbond door de heer P. Lantinga werd overgedragen en door mevrouw Boonstra werd onthuld. Toepasselijker en waardevoller geschenk had men al niet kunnen bedanken. Ge- Bolswartls Nieuwsblad i 3 t i B j i i t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1