„Eerst dienen en dan verdienen” Martinytoer n Fan de door Nederland us hjoed 0 0 to sizzen No. 83 45e Jaargang Dinadag 25 Oct. 1949 DruKKerij Fa. A, J. OSINGA Bolsward binne mar de J. 4 PIET. Ti. de J. BUK IN DE TOEKOMST. Nooit denk ik meer met schroom Aan ’t splitsen van atoom. Een zeer geleerde heer beweerde: Die splitsing baart geen volkrenhaat, Maar brengt alom in het klimaat Straks een: „Umwertung aller Werthe” Dees herfst was reeds de ouverture, Sub-tropisch. ’t Zal niet lang meer duren ’k Maak u daarom maar vast bekend Een droom-toekomst-dagboek fragment. „Ergens in Friesland",. 5 Oct. ’59. De lokroep van een wijfjesstruds Trekt me uit de armen van Morpheus. Zes uur. Het kwik wijst 80 graden, 'k Zie dat het weer volop zomer is. De zoele Zuidenwind verfrist, Scheert ruisend door de palmbladen. De velden blinken rose-zacht, In tere orchidéën pracht. De avond grijst fluwelen vreê, Mijn hand schuift over blank cahier, Om 't krantennieuws tot rijm te schikken ’k Schrik op een dartle kangoeroe Besnuffelt me gaat af en toe Mijn linkerhand lieftallig likken. Tien uur langs de bebloemde paden, Onder de palmen, mahebaden, Ik droom de nacht in zoet verpozen Van kamperfoelie en frambozen. ’t Wordt kil ’t is herfst de lucht betrekt, Pluvius is in aantocht wekt, Me uit mijn tropen-dromen, October over een jaar of tien, Heer Pliuvius, wie weet, misschien. Ga, splitst U maar atomen! October 1949. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? ling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 Streekblad voor Weet* en Zuidwest Friesland Tien uur ’t ananasbed gewied, 'k Ontdek het nest van een parkiet, Tussen een tros bananen, Een kolibrie fluit zet zich dra Op de rand van mijn panama, ’k Laat het beestje stil begaan en ’k Zoek, bezweet, moe, indolent, Beschutting in mijn linnen tent. Snuffel in ’t nieuws der middagkrant, „1.0 cent per mud, de zwarte brand, „Friesland gaat diamanten boren, „Op Nova-Zembla Heemskerks pand, Verbouwd tot roomijs-restaiurant.” „De Rode Zee is dichtgevroren, „In heel Europa een „warme” vrede, „De plaatsnaam Koudum vanaf heden, Heet officieel thans Zonnega, „t Dorp Koudekerks Atomia”. Een paard voor Sinterklaas? Zelfs uit Spanje was een koperscommissie afge vaardigd naar de paardenmarkt, welke te Zuidlaren wrerd gehouden en waar 2500 paarden waren aangevoerd. Herrie om liet kamperen. Tussen de Na tionale Padvindersraad en de A.N.W.B. is een conflict gerezen, doordat de A.N. WJB. een politie-onderzoek vóór het af geven van kampeer kaarten noodzakelijk acht. Als U uit wilt vliegen. De ANWB deelt mede, dat ook reisdeviezer. voor toeris me naar Noorwegen, Zweden en Finland verkrijgbaar zijn. „Den Bras” zit weer. De bekende wiel- renner-smokkelaar John Braspenninx werd gearresteerd, omdat hij betrokken was bij de verkoop van een bij het bag- gerwerk in de Nieuwe Waterweg gesto len goudstaaf. Baby in tuin gelegd. Woensdagavond kwam aan het licht, dat mevrouw B. te Nijmegen onmiddellijk na de geboorte van haar kind, de baby, gewikkeld in een oud tafelkleed, in de tuin heeft neer gelegd. Een buurman vond de baby daar 12 uur later. Het kindje overleed later. Stakende meisjes. Bij de Ned. Confectie- en Tricotagefabriek „Contrico” aan de Keizersgracht te Amsterdam is een sta king uitgebroken. Vijftig van de zestig meisjes die hier werkten, zijn niet op hef werk verschenen, omdat het prestatie- loon niet werd uitbetaald. Rijen, rijen in een wagentje. De minister I van Verkeer en Waterstaat heeft voor De hieren fan de béste grounen moatte omheech, seit Dr. Vondeling, mar dy hegere hier mei net oan de eigners ta- skikt worde, dy, heart troch it egali- saesjefüns to gean nei de eigners fan de minne grounen, sadat dêrre de hie ren omleech kinne. Ik haw mei ienige forwündering dit dt- stel bisjoen, hwant dit grypt dochs wol djip yn, binammen yn it rjocht fan eigen dom fan de pleatsem Nou is it ündei en nei de oarloch dochs al frjemd gien mei de rjochten fan de eigner. Yn de oarloch wie der in totael forbod fan for- heging, sawol foar hieren fan wenten as fan lan. Nei de oarloch is it peil fan de prizen likernóch trije kear sa heech wurden, mar de hieren moasten liker- nöch gelyk bliuwe. Yn lettere jierren hawwe hja talitten, dat der in forheging fan de linhieren kaem fan trochstrings tweintich oant fiif en tweintich persint. Heger mocht it net. Hwerom net? Om de bilangen fan de ekonomyske tastan fan it hiele folk, sei men. Der is oant diz tiid noch net ien wést, dy’t it oandoard hat om to sizzen, dat dit billik is tsjinoer de eigners, dat soe ek net kinne. Wol moatte dy eigners har eigen libbensünderhéld tsjin de nije pri zen bitelje. Gjin timmerman en gjin fer- wer sil harren in rekken presenteare dy’t net twahündert persint heger is as foar de oarloch. De grounbilêsting is om- En yn dizze situaesje komt de hear Dr. Vondeling en bipleitet, dat men wol mear hier jaen kin op de béste grounen, mar dat dit meardere net oan de eigner jown wurde sil as syn earlik diel, hwat him nou al jierren ünthalden wurdt, mar oan de hierders en eigners fan minne grou nen op oare plakken. Ik kin dit stribjen allinnich mar bigripe fan minsken, dy’t de rjochten fan de eigendom net erken- ne, mar alle war dogge om dy rjochten stikje foar bytsje oan de eigners to ünt- nimmen. Ik wit dat der sokken binne. ik wit ek, dat hja yn de nuodlike tiids- omstannichheden fan nou krekt har kansen sjogge, en dat it algemien bilang tsjinje moat om har wiere bidoeling, it ütholjen fan it privaet-bisit, bidutsen to hél'den. Dertsjin forset ik my. In eigner dy’t syn plichten neikomt, syn boer in reedlik bistean forskaft op syn pleats, hat likegoed syn rjocht as hwa ek. En alhoewol men mei dit to sizzen man- nichien yn ’e mule lizze sil, dat dy ek al in tsjinner wurden is fan it KAPITAEL en dus in soarte fan Ünminsk, sil dit my net bilette to sizzen, dat it hege tiid wurdt de fraech finder eagen to sjen of tsjintwurdich by de fordieling fan de op- bringst fan de pleatsen Onder eigner, boer en arbeider, de earste oan syn rjochtfeeardich part komt. Hwat yn de oarloch ynskikt wurde koe, hwat fuort nei de oarloch to forjaen wie, is it tsien jier nei de oarloch net mear. En binammen de goede eigner, de man of de ynstelling, dy’t syn plichten tsjin oer de boer rjocht en sljocht neikomt, dy’t trochgiet mei tige djür ÜnderhAld en net tinkt oan slüchslimme praktiken, dy hat alle rjocht om helder op to sizzen, dat hy tokoart dien wurdt Hwat Dr. Vondeling ütstelt, soe nei myn miening wêze: in misbrük fan macht fan de Steat en in nij ünrjocht tsjin de eigen dom fan lÊn en pleatsen. Der is gjin forlet fan, liket my ta. dien versierd met drijfpollen, maar te zwijgen. Willen we mensen naar Bolsward trek ken, hetzij voor een dagje of voor en kele nachten, dan moeten wij iets te bieden hebben. Het weinige dat Bols ward heeft, moet worden uitgebuit tot en met. Alles moet dienen het vertoeven er aan genaam te maken. Kleinigheden kunnen veel, goed maken, maar ook veel beder ven. Van elk een historisch voorbeeld. Een (leuke) kellner adviseerde 18 jaar geleden (op een leuke manier) een rei ziger, die een halve eendvogel bestelde er direct maar een hele te nemen, daar hij er geen spijt van zou hebben. Inder daad was de eendvogel van een dusda nige kwaliteit, dat de reiziger voor- noemd de kellner niet weinig dankbaar was voor deze tip. Sedert dit leuke in cidentje gebruikt de reiziger bij ieder bezoek aan Bolsward in hetzelfde hotel eert eendvogel en overal in den lande vertelt hij van deze leuke ervaring. Een (niet leuke) kellner probeerde (op een niet leuke manier) boven de reeds in rekening gebrachte fooi nog een fooi af te troggelen. De klant uitte zijn mis noegen, kwam niet terug en adviseerde anderen hetzelfde te doen. Wat voor het kleine geldt, geldt ook voor het meer grotere. Bij vreemdelin gen kan men alleen maar goodwill kwe ken door het verlenen van de grootst mogelijke service. Op dit gebied valt nog wel het een en ander te verbeteren. Bolsward heeft uitstekende busverbin dingen, maar en „vreemdeling” krijgt moeilijk een overzicht over de diverse stopplaatsen). Een reiziger naar Harlin gen, wacht op het Marktplein op zijn bus en ziet die voorbij rijden, iemand voor Leeuwarden wacht bij het tram station en blijft wachten. Toegegeven dat de stopplaatsen In de gidseq zijn aangegeven, zou het voor het reizend publiek een groot gemak zijn als er één centraal busstation was, van waaruit men iedere plaats kon be reiken. Trouwens er zijn meer wensen, die we gaarne willen doorgeven ter overpeinzing. Terwijl het Marktplein soms uitpuilt en zelfs witgemouwde agenten nauwelijks het verkeer en de opstoppingen de baas kunnen, ligt het Hengstepad ongebruikt. Het is trouwens toch een vaak gehoor de klacht, dat tot scha van de randge bieden, het zakenleven zich al te zeer in de binnenstad gaat concentreren. Bolsward begint nu eenmaal niet bij het Zondag 6 November het Zondagsrijver- Stadhuis, waar eindigt er. De rails bod opgeheven. Oslofjord gereed. De Oslofjord, het grootste passagiersschip, dat op een Ne deriandse werf werd gebouwd voor bui tenlandse rekening, maakte zijn proef- vaart. Elfstedentocht voor watersport In de te Leeuwarden gehouden najaarsvergade ring van de zeilver. „De Meeuwen” werd besloten om de vijf jaar de bekende Friese elfstedentocht voor de watersport te organiseren. In 195o zal de tocht worden gehouden van 24 tot en met 29 Juli. Met de tijd mee. Zestien Haagse tele- visie-amateurs hebben plannen uitge werkt voor het installeren van een tele visiezender in de residentie. De instal laties voor deze experimentele zender zullen op de Houtrusthallen worden aan- gebracht. Vliegende ark. NH minder dan 400 apen drie tijgers, 1 cobra van 17 voet lengte, vier luipaarden en 3 panters, en ten slot te 4 olifanten, waarvan er drie minstens 600 kilo wogen, vormden de levende ha ve in de romp van een Skymaster, die dezer dagen Schiphol op dborreis aan deed. Nog steeds. Op het vliegveld Eindhoven is Vrijdagavond een bom van zwaar kaliber ontdekt. Dit is binnen korte tijd al de derde bom, die op dit vliegveld is gevonden. Maandag zou de bom ge ruimd worden. Kind in bed verbrand. Het 3-jarig zoon tje van de familie K., wonende in de van Swindenstraat te Den Haag, is door de ouders levenloos aangetroffen op de res ten van een verbrand bed in de slaap kamers. Alle minsklike deugden blinkjende sünden. heech gien, alle direkte bilêstingen binne swier tanommen, sadat de werkelike wearde fan de netto-hier folie en folie leger is as foar de oarloch. De netto- hier fan de pleatsen is net mear as ien. oardelpresint fan de wearde ’fan lan en huzinge. En dan rekken ik it lün noch op de aide wearde, hwat winlik "nearne nei roait. Né, ik hie net tocht, dat de ta sten yn Nederland jit sa nochris wurde soe, dat immen, dy’t syn hiele libben foar de rjochten fan de hierboer tochten hat, dy mei alle krêft pleite hat foar in goede Pachtwet, dy’t foar tsientallen hierdeboeren yn de minne tiid yn it fjür west hat, nou sizze moat, dat it greatste part fan de lju, dy’t doe mei him om it rjocht fochten foar de hierdeboer, nou passyf bliuwe by in tastan, dy’t in oan- fluiting fan it rjocht is foar de eigner. Dat it lean fan de boere-arbeider trije kear sa heech is as foar de oarloch, is in bliid barren, Fjirst to lang hat dizze groep har rjocht net krige. Dat de hier deboer forlost is fan in ündraechlike frije konkurrinsje by de hier, is my great. Dat molke- en féprizen in goed bistean jowe oan de boer is jimmer in ideael west, mar, dat men by al dizze dingen mei hoazzen en skuon oer de rjochten fan de eigendom hinnewüldet, is my in gruwel. In krekte tapassing fan de rjochten, sawol fan de arbeidende mins- ke as wol fan de kapitaelforskaffende eigner, dat is de lenige oplossing, dy’t in rjochtfeardich minske bistribje kin. Docht er dat net, dan is syn stribjen klassestriid en klasse-egoïsme en in dea- gewoane tapassing fan de heidenske mentaliteit: „As ik it mar ha, kin my in oar neat skele.” Men mocht forwachtsje, dat elts dy’t hjir mei to krijen hat, nei beide kanten rjocht dwaen woe, hwant ünrjocht bliuwt in kwea, ünforskillich of it in hierder of in eigner oangiet. Ünrjocht is nimme, hwat in oar takomt. Der sit krekt it ünjrocht yn, yn wêzen is it in juri- dyske stellerij. Hwat hat Gabe Skroar voor zover ze in de bebouwde kom lig-1 ook, dat er telkens weer financiële en gen vormen een probleem op zich I andere moeilijkheden de plannen door- i kruisen. Meren kunnen we niet graven, duinen niet opwerpen, bossen niet aan leggen, maar zal Bolsward zijn aantrek- kelkheid voor het reizend publiek willen behouden, dan kan het met gerestaureer de gevels, patriciërsstoepen en smalle grachtjes niet toe, hoe belangrijk die op zich zelf ook mogen zijn. Bolsward blijve een stadje met sfeer, maar stare zich daar niet op blind. Voor bestaande mogelijkheden hebbe men epen oog. Bolsward is bijv, visoentrum, en het feit dat in verband daarmede, 'n hengelclub is opgericht, die contact kan zoeken met vele zusterverenigingen is van niet minder belang, dan dat men een bus vol ouden van dagen heeft warm gemaakt in Bolsward een kop koffie te komen drinken. Men doe het.ene en iate het andere niet na en bedenke voor alles de levenswijsheid in het opschrift boven dit artikel vervat. zelf. Wij willen niet ontkennen, dat ze nog wel eens worden gebruikt, maar evenmin blind zijn voor het feit, dat én het publiek èn vele zakenlieden er het land aan hebben. Gehele winkelstraten bijv, de Noord zijde van de Dijk hebben er zonder meer schade van. Aangenaam zou het zijn als Bolsward weer zijn „ommetjes” kreeg. Met het aanleggen van wandelpaden, bij voor keur beplant, zou het publiek ten zeer ste gebaat zijn. Wat is het jammer, dat men niet achter het Park langs de nieu we weg mag wandelen, wat is het voor goedwillende kinderwagenduwende echt paren hinderlijk dat men slechts „stellenderwize” eens mag rusten in het groene gras, wat is het jammer, dat de lieve jeugd nergens een speelweide heeft om zich eens uit te kunnen sprin gen. Wij weten wel, dat er verschillende plannen in de maak zijn, maar helaas Boveta geopend. In de fruitstad Tiel is Vrijdagmiddag de grootste fruittentoon- stelling van ons land, de Boveta, door minister Mansholt officieel geopend. De ze fruitexpositie geeft óen prachtig beeld van de grote vooruitgang van de Be- tuwse en Maas en Waalse fruitteelt. Ruim vijfduizend kisten schitterend, ge sorteerd en verpakt fruit kon men be wonderen. Vee naar Peru. Het veefokbedrijf van de firma Schaap te Deersum heeft opdracht ontvangen tot levering van 300q stuks vee voor Peru. Hiervan zal 10 procent uit stamboekvee en de rest uit hand els vee bestaan. Met deze transactie is een bedrag van twee en een half millioen gulden gemoeid. Prins Bernhard is op het nippertje aan een verwonding ontsnapt, toen hij Za terdag met zijn auto, die door hem zelf werd bestuurd, in botsing kwam met een door een paard getrokken wagen te Wann bij Keulen. Het Ned. motorschip Casana is Zater dagmiddag in de Deense wateren tussen Fünen en Samsoe op een mijn gelopen en gezonken. De bemanning van negen koppen bleef ongedeerd en bereikte per boot de oostkust van het eiland Samsoe. Het schip was uit Kopenhagen vertrok ken. Een witte kraai. Te Bussum is een 8- jarig Joods kindje, De Kadt genaamd, erfgenaam geworden van een Ameri kaans fortuin van 30.000 dollar. Het goede voorbeeld. De minister van Oorlog heeft de militaire commandanten opgedragen te zorgen voor een zo groot mogelijke beperking van het gebruik van electrische stroom in militaire gebouwen tijdens de spitsuren. Auto-ongeval. Zondagmiddag is op de onbewaakte overweg aan de weg van Wouw naar Pindorp een auto door een trein gegrepen, waarbij de bestuurder, kapelaan Aarts uit Breda, werd gedood. Deze overweg is niet erg overzichtelijk en het vermoeden bestaat, dat het zicht nog werd belemmerd door de hevige slagregen. Uitgave van Het getuigt van goed zakelijk inzicht, dat Horecabedrijven ter stede, nu het seizoen nog maar juist voorbij is, zich reeds gaan bezinnen op de toekomst. Bolsward heeft de laatste jaren gewon nen aan betekenis voor het toeristenver keer, een feit, dat als een paal boven water staat De grote vraag is nu voor de plaatse lijke Hotelbedrijven en daarmede voor de gehele stad de zekere goodwill, die Bolsward bezig is zich te verwerven, als centrum voor vreemdelingenverkeer, te behouden en verder uit te buiten. Dit onderwerp is ook in ons blad reeds eerder aangesneden. Enige „vreemdetlngen-industrie” kan in het stadshuishouden een welkome bron van inkomsten vormen. Dit liedje is al oud, maar gelukkig pas sen er verschillende wijsjes op. M. a. w. het probleem waarvoor een plattelands- stadje z’ich geplaatst ziet, dat de allures wenst aan te nemen van een recreatie oord te zijn, kan van verschillende zij den worden belicht. In een causerie, die we met stijgende belangstelling hebben gevolgd, werden onlangs voor de plaatselijke Horecaf- vereniging door de heer B. J. Zantman verschillende geheel nieuwe suggesties gedaan, die het overdenken meer dan waard zijn. Het is hier niet de plaats in finesses te treden, maar wel willen we de gelegenheid te baat nemen enige ge dachten door te geven en enige kant tekeningen te maken. Het veelzeggend opschrift spontane uitlating van een der ter vergadering aanwezig zijnde hotelhouders zal daarbij ons uitgangspunt zijn. „Eerst dienen^ dan verdienen.” Inderdaad stemt dit woord tot nadenken en geeft het een goede bijdrage tot de oplossing van he onderhavige probleem. Bolsward in zijn geheel, hotel-restau- rant- en middenstandsbedrijven, zowel als de particuliere burgers zullen de achtergrond van dit woord terdege au serieux moeten nemen. Als Bolsward (we noemen onze eigen stad slechts als voorbeeld) inderdaad wil „verdienen”, i.c. aan het vreemde lingenverkeer, dan zal het eerst moeten „dienen”. „Dienen” wil zeggen diensten bewijzen, anderen van dienst zijn, „dienen” ver onderstelt altijd het brengen van een zeker offer en tevens het >n grote mate aanwezig zijn van. samenwerking. Dit geldt voor iedere inwoner van Bols ward, in het bijzonder ook voor de res- tauratiebedrijven. Gezonde concurrentie kan hier alleen maar ten goede komen aan de consument, nimmer echter mag die ontaarden in het unfair zoeken van eigen belang. Men moet nu eenmaal de zon ook in andermans water kunnen zien schijnen en tegenover elkaar open deur politiek durven spelen. Het elkaar afsnoepen van kleine voordelen of (wat nog erger is) het benadelen van een ander, zonder er zelf ook maar iets be ter van te worden, maar alleen met het doel een ander dwars te zitten, is juist het tegeovergestelde van wat met dit „dienen” wordt bedoeld. We geloven, dat het in dit opzicht in Bolsward de goede weg opgaat. Tus sen de plaatselijke Horecafbedrijven be staat over het algemeen een bewonde- renswaardige collegialiteit. Maar ook in ander opzicht moet er van dienen sprake zijn. Ook allerlei instan ties, zoals B. B. G., V. V. V., plaatse lijke culturele verenigingen hebben het hunne er toe bij te dragen, dat er van Bolsward een goede naam uitgaat. Bloei van eigen vereniging komt de stad als zodanig ten goede, een ieder voele zich deel van het grote geheel. Ook het stadsbeeld, dat door onze wo ningen en bedrijfsgebouwen voor een groot deel wordt beheerst, doet het hare. Buitenlandse gasten valt het in onze stadjes altijd weer op, dat het hier zo „schoon” is. Met een dankbare glimlach accepteren we zo’n compliment, maar denken in stilte met verholen schaamte aan het feit, dat nog heden ten dage de stad is volgeplakt met verkiezingsbiljetten, re clames voor circus Corino, en het dito van Strassburger, aankondigingen van de inmiddels reeds lang gesloten ten toonstelling „Jeugd van Nederland” en wat niet al. Wij zijn blij met de drager van het ambt van stadsomroeper en stadsaanplakker, maar zoiuden minstens even blij zijn met een sctadsbiljetafschrabber, om van de drijvende papierwaren op de reinigings- dagen in onze schilderachtige grachtjes, deze zomer voor een groot deel boven- Bolswards Nieuwsblad ■MWwwMMBBW-jwM—tr n mn—iiian befjes-i'bhmi» iuwmwmt'w—m—c.»——mmmmw t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1