II Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed H H to sizzen I Vrijdag 28 Oct. 1949 No. 84 45e Jaargang 3HSE3 bl Bo 1 s ward StreeRblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruRRerij Fa, A. J. OSINGA - Mm ATTLEE rondom de ningsverschillen tussen de partijen nog steeds geen nieuw kabinet. zaal ’s middags en ’s avonds een con cert, dat veel succes oogstte. ik oardielje net oer jimme gelove, ik oardielje oer jimme dwaen. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) I De R.A.F. was in Leeuwarden. De R. A. F. is in ons land geen onbe kende. De lange luchttreinen uif de oor log staan ons' nog vers in het geheugen gegrifd. Dat de leden van de R. A. F. ook nog wat anders kunnen dan vlie gen en bombarderen, hebben wij Maan dag in de Harmonie kunnen zien en ho ren, Ter versterking van de kas van het Van Weerden Poelmanfonds (dat steun verleent aan oud-personeel en nagela ten betrekkingen van omgekomen lucht- vaartpersoneel) gaf de Central Band van de R. A. F. voor een uitverkochte De Ver. Naties 4 jaar. Rusland vierde de verjaardag mee. Zuid-Slavië toegelaten. Frankrijk nog steeds geen nieuw kabinet. De Belgische Koningskwestie. Engeland versobert. Franco op burenbezoek. Tweede Friese Coöperatieve Vrouwenlanddag. Woensdagmiddag organiseerde de Ned. Coöp. Vrouwenbond haar tweede land dag in de Harmonie te Leeuwarden; Dat. de eerste landdag bij de vrouwen goed in de smaak was gevallen, bleek nu wel uit de opkomst. Tot in alle hoe ken was de zaal bezet door de leden van het grote coöperatieve gezin. Declamatie van mej. Das, accordeonmu- ziek en volksdans van de Leeuwarder Volksmuziekschool met ’n pittig woordje van de propagandist Viergever hebben er wel voor gezorgd, dat de dames geen moment spijt van hun komst hebben ge had. 's Avonds voerde de toneelgroep Artico „De Lietsjesjonger” op. vallen. We zouden nog moeten zien dat het Westen daartoe bereid was en ge loven trouwens ook niet bat het voor deze moeilijke beslissing in de nabije toekomst zal worden gesteld. Alles wijst er op dat als er iets met Zuid-Slavië gaat gebeuren, deze kwestie zich ge leidelijk zal ontwikkelen naar het model van de Spaanse in de jaren voor Wereld oorlog II, een burgeroorlog met verkap te buitenlandse inmenging. Heeft West-Europa zowel, het oog te houden op eien eventuele crisis in de ■buitenlandse politieke verhoudingen door mogelijke gebeurtenissen in Zuid-Slavië, en in China, de binnenlandse politieke toestand in tal van West-Europese lan den vergt niet minder aandacht. Frankrijk volkerengemeenschap te verlaten.] heeft, terwijl we dit schrijven, door me- Dag der Ver. Naties. Met enthousiasme en een stemming van „nooit meer oorlog” werd op 24 October 1945 de organisatie van de Verenigde Naties opgericht. In de afgelopen vier jaren is dat enthousiasme vrij sterk be koeld, niet voor de idee van de orga nisatie, wel voor de practijk. Van ont- wapenng heeft de wereld 'niet veel ge merkt, integendeel. Betekent dit, dat de organisatie tot mislukking is gedoemd. Natuurlijk niet, onze verwachtingen zijn misschien te hoog gespannen geweest. De jeugd van Leeuwarden durft het na melijk met de Ver. Naties wel aan. Op I initiatief van de Nederlandse Jeugdge meenschap heeft zij dit op de verjaardag van de iU. N. O; getoond door een fak keloptocht door de stad met Zalen Schaaf als eindpunt. Daar werden de jongeren door H. J. J. Lips, Fedde Schu- rer en Pater Halvard Hettema toege sproken. Franco-Spanje nog altijd verstoken blijft. Na vergeefse toenaderingspogingen tot andere West- Europese landen, was Franco thans offi cieel op bezoek in Portugal om met dat land de banden nauwer aan te halen, met de bedoeling waarschijnlijk, om via Portugal ook betere betrekkingen met andere landen te scheppen, al zei hij' in een redevoering „met Portugal de lijn te willen blijven volgen, 10 jaar geleden met succes begonnen, n.l. on afhankelijk onze eigen weg gaan.” De oplossing van de kwestie Israël is stellig een belangrijke actiefposf op de balans der nog zo jonge Ver. Naties, die thans 4 jaar bestaat, terwijl op cul tureel, wetenschappelijk en sociaal ter rein haar nevenorganisaties al prachtig werk hebben gedaan, al is het jammer, dat op dit gebied een) aantal landeln weigert mee te werken. Maar dat de Ver. Naties in het algemeen toch al een zekere positie hebben veroverd, blijkt toch ook wel uif het feit, dat niet alleen in de meeste Westerse landen de dag der Ver. Naties is gevierd, maar ook in Rusland, dat ondanks het feit, dat Zuid- Slavië, onder Russisch protest, in de Vei ligheidsraad werd gekozen en Wysjinski daarom deze Raad uitmaakte voor een instrument van de Anglo Amerikaanse mogendheden, dus toch niet van plan is deze Gedeeltelijk zal dit ook wel veroorzaakt worden door de overweging dat de bij eenkomsten der Ver. Naties en haar or ganen een uitstekende gelegenheid bie den voor propaganda, en goede luister posten zijn, maar de Russische pers heeft toch oök niet geaarzeld de V. N. een goed instrument tot handhaving van de vrede te noemen. Bij de eerste steenlegging voor het nieu we gebouw van de V. N. midden in Manhattan (welk gebouw 39 verdiepin gen zal tellen en 65 millioen dollar kos ten) heeft president Truman als voor waarde voor het handhaven van die vrede en het tot stand komen van een betere wereld genoemd: controle op atoomwapens, eerbiediging van de rech ten van de mens en bevordering van de economische ontwikkeling der landen. Zuiver ideëel gezien was er geen enkele reden voor het Westen om Zuid-Slavië Is het bovendien niet een beetje wrang over sparen te spre ken, sedert de een of andere handige fabrikant op het lu mineuze idee kwam, spaarpotten te fa briceren naar het model van het hoofd van Lieftinck? Is ook de noodwet- Drees hoe goed ook bedoeld en hoe noodzakelijk overi gens ook niet vaak aanleiding tot ’t gezegde, dat „we het wel kunnen opma ken”, omdat ei" toch wel voor de oude dag wordt gezorgd? Is ten slotte de landelijke spaarcampag- ne, die in allerlei vorm op het matje of in de brievenbus verschijnt, tot verve lens toe de heren onderwijzers, die toch al zoveel aan. hun hoofd hebben, probe ren in te schakelen en in postkantoren en op aanplakzuilen onze ogen pijn doen door de levensgrote aanplakbiljetten, niet het duidelijkste bewijs, dat de spaarzucht blijkbaar wel een duwtje in de goede richting nodig heeft? En toch kan, ondanks al deze orato rische vragen, het van nut zijn eens stil te staan bij de (nu reeds zilveren) vie ring van de wereldspaardag. Wie sparen zegt, zegt spaarbank. Spaarbanken nu zijn geen instellingen, die veel aan- de weg timmeren. Dat ligt niet in het wezen dier instellingen en nog minder in de aard hunner bestuur ders en beheerders. Het is ook nog niet zo heel lang gele den, dat door vele mensen het bezoek aan de spaarbank als iets geheims weru beschouwd, dat men liefst voor buren en bekenden verborgen hield. De avondzittingen waren voorheen de drukst bezochte uren voor de spaarbank, immers dan was het door de donkerte mogelijk het spaarbankbezoek ongezien voor de buitenwacht te volbrengen. De tijden zijn veranderd. Maar nog altijd hangt er spaarbankeni een sfeer van geheimhou ding en stilzwijgen. Nog altijd is de spaarbank een der weinige instellingen die zich zo weinig mogelijk in het open baar laten gelden. En eensdeels is de grond voor die hou ding aanwijsbaar. In onze democratisch gestuurde samen leving is hef sparen immers een per soonlijke aangelegenheid. Een aangele genheid, waarin ieder individu volko men vrij wordt gelaten. Wij zijn dus ook vrij in onze beweegredenen om te spa ren of om niet te sparen. En omdat wij daarin geen dwang kennen, is de spaar bank in onze samenleving een instituut, dat dient af te wachten, of het publiek van haar diensten gebruik wenst te ma ken, waarmede zij dus min of meer ge dwongen wordt een lijdelijke houding aan te nemen ten opzichte van het pu bliek. Eenmaal in het jaar heeft de spaarbank echter een gerede aanleiding eens van zich te laten horen. En dat is 'n ver band met de jaarlijkse Wereldspaardag, welke 25 jaar geleden te Milaan werd ingesteld, ter gelegenheid van het daar destijds gehouden internationale spaar- bank-congres. Het motief van het uitroepen van een Wereldspaardag? Om de gehele mensheid een aanleiding Noord-Friesland. Het afgelopen weekeinde werd door de Fryske Folkshegeskoalle gebruikt om meer bekendheid te geven aan het land, dat zo nauw verwant is aan ons eigen gewest: Noord-Friesland. Is het niet beschamend, dat zo velen niet precies weten waar Noord-Friesland ligt, laat staan enigszins een idee hebben van de omstandigheden, waarin onze stambroeders verkeren. Het was van de leiding van de Volkshogeschool dan ook niet slecht bekeken om hieraan een spe ciaal weekeinde te wijden. De organi satoren verkeerden daarbij in de geluk kige omstandigheid, dat de heren Fol- kertsma en Van Weringh kort geleden een bezoek aan Noord-Friesland hadden gebracht. Zij konden de deelnemers dus „heet van de naald” vertellen over de taal en de volkscultuur daarginds en over de strijd die de Noordfriezen voor hun eigen be staan hebben te voeren. In menig op zicht is die strijd gelijk aan wat zich in ons gewest afspeelt; op andere punten kunnen er evenwel grote verschillen ge constateerd wonden. Speelt zich hier de strijd in hoofdzaak op cultureel terrein af, daar is het veel meer de politieke strijd, die de aandacht vraagt. Dit wekt geen verwondering wanneer wij beden ken, dat het een grensvolk met een grensprobleem is. Een gedeelte zoekt aansluiting bij Denemarken, anderen Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 wel eens niet gunstig om te^ademen en toch ademen wij. Het moet immers wel. Inderdaad moet worden toegegeven, dat giet sparen voor verreweg de meeste mensen de enige manier is om kleding, schoeisel, brandstoffen enz. te kunnen kopen. De enige manier, want het systeem van afbetaling, ook een soort van sparen, maar sparen achteraf, kan niemand wor den aanbevolen. Het spaarwezen in ons land is al bijna 150 jaar oud. In die 150 jaar zijn er meerdere malen tijden geweest, dat het leek, alsof sparen onmogelijk zou zijn en dat de aanmoediging tot ’t sparen een aanfluiting leek. De spaarbanken heb ben zich echer door de ongunst der tij- Engeland heeft de regering haar plannen bekend gemaakt om het hoofd te bieden aan de economische crisis. Er zal ongeveer 250 millioen pond per jaar op de regerings- uitgaven, die 3300 millioen pond omvat ten, worden bezuinigd, plus 30 millioen op de defensie, en dat men ook daarin het mes zet, toont de ernst van de toe stand wel aan, hoewel de bezuinigingen toch ook weer minder ver gaan dan men hier en daar had verwacht. Onmiddellijk getroffen wordt de bevolking door het besluit van de regering, dat in het ver volg voor elk doktersrecept een shil ling (35 cent) moet worden, betaald, be halve door gepensionneerden. Tot nog toe was deze voorziening gratis. De vol le omvang van de gevolgen der ophef fing van de subsidies op vis, vlees en vet zal .eerst later merkbaar worden. Uif het dollargebied zal per jaar niet meer dan voor 1200 millioen pond wor den ingevoerd tot nog toe 1600 mil lioen Dit alles betekent dus een versobering voor het Engelse volk. Maar waarschijn1 lijk het belangrijkste punt van het pro gramma, was dat waarover de regering niet kan beslissen. zoeken de oplossing in een zelfstandig Slees wij k-Holstein en weer anderen wensen bij Duitsland tf blijven. Ter illustratie van het gesproken woord werd een Deense kleurenfilm over N.- Friesland vertoond. Ook uit de film sprak duidelijk de overeenkomst en natuurlijk ook de verschillen, die ons landschap met dat van Noord-Friesland heeft. Deze film, die naar een draaiboek van de onlangs overleden dr. L. C. Peters is vervaardigd, is aangekocht door het Bu reau voor Culturele Zaken, dat er een tournee mee hoopt te organiseren. In België ontmoet de overeenkomst tus-1 sen regering en konlng over de volks stemming betreffende eventuele terug keer van laatstgenoemde, heftig verzet bij de socialisten, een deel der liberalen er de communisten. De soc. dem. en het bedoelde deel der liberalen betogen dat deze volksstemming de rust in het land voor goed zal verstoren en het gevaar meebrengt dat de gehele dynastie in ge vaar komt, zodat ook kroonprins Bou- dewijn niet aan het bewind zal komen. In Ieder land heeft zo zijn deugden en on- te. geven, zich ten minste eenmaal in ’t deugden. jacll re ucz.iimcii vjj uv waan Ook ons land. spaarzaamheid en het sparen Eert van onze aloude deugden is wel onze spaarzaamheid, onze neiging niet te levert bij de dag, maar te trachten iets weg te leggen voor later. Wordt een deugd in overmatige wijze jaar te bezinnen op de waarde van de i. Nu roept het woord „sparen” in deze tijd van duurte vaak een protest op. En het is inderdaad waar, het sparen in deze tijden is moeilijk. Het „klimaat” voor sparen is niet gunstig. betracht, dan kan zij licht tot een on- Het zii zo, maar de atmosfeer is ook deugd worden. --i!-- Zuinigheid is een deugd, gierigheid een ondeugd. Een zuinige huisvrouw noemen we in ons dagelijks spraakgebruik „kloek”, ’n gierig iemand een „nepert”. Ook het sparen kan worden overdreven. Wie hoorde nooit van oude mensen, die steeds de hand ophielden en een zeer armoedig leven leidden, totdat men na hun dood de beruchte kous met geld stukken vond? Wil men sparen, dan doe men dat op verantwoorde wijze, d. w. z. niet in een kous, maar via een spaarbank. De spaarcenten zijn dan niet alleen vei lig bewaard, maar doen bovendien nog enige rente. Is onze deugd van spaarzaam te zijn echter niet bezig te devalueren, zoals ook de spaarcentjes zelf gedevalueerd zijn? de voorkeur te geven boven Tsjecho- Slowakije^ beide zijn communistische staten, en in beide worden de rechten van de mens beknot en geschonden. Van het standpunt der practische poli tiek bekeken, wordt het samenwerken met Rusland in de Veiligheidsraad moei- lijker,^>mdat Moskou gezworen heeft Zuid-Slavië nimmer als lid van deze raad te zullen erkennen. Zwaar bij de landen, die voor Zuid-Slavië stemden heeft echter waarschijnlijk het argument gewogen, dat dit land zeer door Rusland bedreigd wordt en dat men door het in de Veiligheidsraad, het hart der orga nisatie van de V. N., te verkiezen, als het ware een beschermend gebaar maak te en Rusland toeriep: handen af. Al betekent de keuze geenszins, dat men Zuid-Slavië hiermede de garantie heeft gegeven, dat het op militaire hulp kan rekenen als de Russen het zouden aan- Handwerkwedstrijd Foriening foar Fryske Folkskunst Aangemoedigd door het succes van de, in het vorig winterseizoen gehouden handwerkwedstrijd, heeft het bestuur van de foriening foar Fryske Folks kunst gemeend ook dit jaar de dames in de gelegenheid te stellen aan een der gelijke wedstrijd deel te nemen. De wedstrijd wordt dit Jaar beperkt tot twee handwerktechnieken en wel een werkstuk in kruissteek en een werkstuk in breiwerk. Voor beide afdelingen worden patronen beschikbaar gesteld, welke ontleend zijn aan de collectie, nagelaten door wijlen mej. M. van Hemert te Rotterdam, die reeds jaren lang baanbrekend werk op dit gebied in ons land heeft verricht. De ingezonden werkstukken zullen door de jury volgens deze beide groepen be oordeeld worden. Het aantal in te zen den werkstukken is vrij. De uitspraak der jury, alsmede de prijs uitreiking zal op een nader aan te kon digen tijdstip in Leeuwarden plaats vin den. De jury bestaat uit Mevr. A. Eecen-van Setten, Leeuwarden; mej. A. H. Acksen, lerares Na., Leeuwarden; mej. H. Bot- tema, conservatrice aan het Ned. Open lucht Museum, Arnhem; Mevr. H. Kijl- stra-van der Schaaf, Leeuwarden; Dr. A. Wassenbergh, dir. van het Fries Museum te Leeuwarden. Het Bestuur houdt zich het recht voor de ingezonden werkstukken te exposeren zonder vermelding van de naam der in zendster. De inzenjding der werkstukken sluit 15 Febr. 1950. De inzending dient franco te geschieden aan mevr. G. van Slooten-Kaan, P. C. Hooftstraat 42 te Leeuwarden. Patroonvel'len met nadere toelichting kunt U verkrijgen door overschrijving van f 0.50 op gironummer 431659 ten na me van de Foriening foar Fryske Folks kunst, Wouwermanstraat 1, Leeuwar den of tegen contante betaling bij „Het Baken”, Oostergrachtswal 129 te Leeu warden. Evenals het vorig jaar hebben de Bond van Plattelandsvrouwen en de Stichting „Het Baken” te Leeuwarden hun volle medewerking toegezegd voor het slagen van deze wedstrijd. Hwat hat Gabe Skroar Attlee verzocht de werkgevers en werknemers n.l. ernstig te overwegen om een lange re werktijd in te voeren, opdat het land goedkoper zal kunnen produceren en zijn positie als handelsnatie zal kunnen hand haven. De uitwerking van de regerings maatregelen dient afgewacht, ze vormen een ernstige poging de toestand de baas te blijven, doch, de conservatieven gaat ze niet ver genoeg, Als straks, nadat de Franse kabinetscrisis is opgelost, de 19 Europese landen weer bij elkaar komen om de vergemakkelijking van het onder linge handelsverkeer te bespreken, heeft Engeland in ieder geval iets gedaan om zijn productie op zo goedkoop mogelijke leest te schoeien. De Amerikanen gaan steeds krachtiger aandringen op uitbreiding van dat on derlinge handelsverkeer en schijnen er zelfs verdere Marshall-hulp afhankelijk van te willen stellen. Een hulp waar van dem nimmer laten afbrengen van hun doelstelling: het aankweken van de spaarzin ter bevordering van de volks welvaart. Wat is welvaart? Welvaart is volgens een bekend En gels econoom „a state of mind”, d. i. een gemoedstoestand. Gezien in velband met de spaargedach- te heeft deze uitspraak een diepe zin. Elk bezit dat na lange tijd van moei zaam sparen kon worden verworven, is op een heel bijzondere wijze een bezit op zich zelf, waarvan de diepe voldoe ning een soort welvaartsgevoel teweeg brengt. Ja zelfs hef bezit alleen al van een bescheiden spaarduitje op het spaar bankboekje is voor velen op zich zelf al een bron van voldoening. Daarom is het goed, dat de spaarbanken voortgaan, bij jong en oud deze spaar zin in stand te houden op de hun eigene manier, n.l. los van winstoogmerken of oogmerken van politieke ^ard. Daaronj mogen bij alle geschrijf en ge- drijf over het sociaal en economisch beleid, de grote psychologische waarden van het sparen niet lichtvaardig over ’t hoofd worden gezien. En daarom is het goed; ook deze We reldspaardag niet stilzwijgend voorbij te laten gaan. Wie spaart, vergaart. Vele kleintjes maken een grote. de J. Het „Coeihoombos” behouden. De Provinciale Vereniging voor Na tuurbescherming „It Fryske Gea” is eigenaresse geworden van het z.g. Coe- hoorn- of Du Toursbos te Wijckel in de gemeente Gaasterland. Daar de naam du Toursbos echter tot niemand spreekt zal deze nieuwe bezitting der Vereniging voortaan worden aangeduid als het Coehoornbos. Dit bos, ter grootte van ruim 11 ha, is gelegen langs de weg van Sloten naar Balk, onmiddellijk achter de kerk van Wijckel. Komende uit de open, boom- arme Lage Middenstreek vormt dit bezit als het ware de entree tot het bosrijke, diluviale Gaasterland. Het bos is aangelegd in de 18e eeuwse stijl. Rechte met eiken en beuken be plante lanen delen het bos, dat overi gens geheel uit hakhout is samengesteld in rechthoekige vakken. Door het voor- I W Bolswards Nieuwsblad Wie spaart, vergaart 7*1 *1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1