i 4 I Gabe Skroar maar deze was van marsepein Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 16 Ü8 hjoed IJ IJ to sizzen r v. I 45e Jaargang No. 86 Vrfjdag 4 Nov. 1949 Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - o I s w n r <i van Hwat hat H China De rollen omgekeerd. Amerika heeft de stok bij de deur. West-Duitsland moet weer een rol spelen. Engeland wendt zich tot West- Europa. De positie van Tito. De Balkan blijft kruitvat China van Marshallhulp ver stoken. kunnen vinden. Ook dan was aanvanke lijk enige hulp der Ver? Staten noodza- kelijk geweest, maar de mogelijkheden van ons werelddeel met zijn Aziatisch achterland waren dan zo groot geweest dat het binnen afzienbare tijd een macht naast de Ver. Staten had kunnen wor den, welke er zich mee had kunnen me ten. En het is wel een ironische speling van het noodlot, dat het Sünder skaed en tsjinrampen kin de minske net troch de wrald komme. i» I) die de Herstelbank in het leven had ge- b.v. gezamenlijke inkoop roepen en een statuut had gegeven, dat waarborgen biedt, dat politieke invloed op de leiding van de bank is uitgesloten, waardoor de Herstelbank inderdaad een zelfstandige financieringsinstelling is geworden. Uit de groeiende omvang van de uit staande credieten, blijkt overduidelijk, dat deze instelling zich in een toene mende populariteit mag verheugen. Uiteraard komen de credieten hoofdza kelijk de uitgesproken industrie-streken bedrag, dat ten naasten bij gedurende Engeland waar de regering een meerderheid voor haar bezuinigingsplannen kreeg, bereid schijnt thans meer aandacht te schenken aan zijn samenwerking met andere W.- Europese landen dan voorheen, al moet 't ook rekening houden met zijn mede leden van het Gemenebest, en dus een tegenwicht kan vormen tegen een al te overheersende positie van West-Duits tand. Frankrijk kan dat nog niet, zijn binnenlandse politieke positie is te zwak, het heeft wel een nieuwe regering ge kregen onder Bidault, maar deze ver toont dezelfde zwakke plekken als de vorige, algemeen neemt men aan, dat ze slechts een overgangsstadium vormt naar nieuwe verkiezingen. Het is heel jammer, dat Frankrijk een zwakke scha kel in de West-Europese samenwerking blijkt, omdat ook dit de onderhandelings positie van West-Duitsland versterkt. De Russen blijven het lokaas van een Verenigd Duitsland voorhouden. Ze heb ben bekend gemaakt, dat ze niet bereid waren met Oost-Duitsland alleen een vredesverdrag te sluiten, zeer tot teleur stelling van de Oost-Duitse communis ten en van Polen, dat meende de Oder- Neisse grens al binnen te hebben. En toch volgt de 1 De plicht. De Nederlandse bevolking groeit snel. Ieder jaar komen er 150 A 200.000 men sen bij, in 8 jaar tijds groeit onze be volking aan met 10 pet. Al deze levens moeten worden gevoed. Een rekensom kan leren, dat de landbouw ieder jaar dus l /2 a 2 pct. meer moet opbrengen, dan het vorige. Er verandert echter nog meer. Wij moeten niet alleen méér men sen voeden, maar moeten dat ook beter doen. De grote massa consumeert per hoofd meer dan vroeger het geval /as. De eisen en behoeften worden gioter. Daartegenover is de beschikbare cul tuurgrond gering. In Amerika heelt men ruim 1 H.A. per inwoner beschikbaar, in Frankrijk H.A., In Engeland y2 H.A. en in ons land slechts H-A. De Nederlandse boer moet dus veel meer uit zijn grond halen, dan zijn collega’s uit andere landen. Ook van de toenemen de behoefte noemde spr. cijfers. Per hoofd eet men thans 10 pet. meer brood dan voor de oorlog, 27 pet. meer suiker en zelfs 60 pet. meer melk. Dit alles moet de grond dus meer ople veren, anders gaat de welvaart achter uit. Daar komt nog bij, dat de landbouw de helft moet opbrengen van de totale uitvoer en ’s lands economie laat niet toe, dat de zo juist geschetste meerdere consumptie gaat ten koste van de ex port. Vóór de oorlog dreef een groot deel van de veehouderij (inzonderheid wat betreft de kippen en varkens) op de In voer van voedergranen. Invoer van gro te kwantums is thans echter al evenmin mogelijk. Al deze harde feiten kunnen het ons bang te moede maken. Nog nimmer was de boerenstand een dergelijk belangrijk fun dament in de volkswelvaart als thans. De boer zal noodgedwongen meer moe ten produceren. stand te veroorzaken en de opstandelin gen steun door guerilla-actie van over de grens te verlenen. Doch de kans op zo’n opstand schijnt niet groot, wanneer Zuid-Slavië de economische moeilijkhe den, welke voortvloeien uit het stopzet ten van het handelsverkeer door Rusland en zijn satellieten, de eerstvolgende maanden nog het hoofd weet, te bieden. Er wordt ook beweerd, dat de Titoisten in Albanië al zo machtig zijn, dat ook daar Kominform-communisten er weinig meer hebben in te brengen en dat de mogelijkheid van een Zuid-Slavisch AlbaansGrieks blok nadert. Poolse regering de Kominform-bevelen zo trouw, nieu we zuiveringen getuigen er van. Ook in Bulgarije en Tsjecho-Slowakije gaat men daarmee voort, wijst men ook diplomaten van het Westen uit, waarop dat Westen het antwoord niet schuldig blijft. De Hongaren veroorzaakten inci denten aan de Zuid-Slavische grens, doch Tito hield zich kalm, hij riep alleen wat meer reservisten op; met deze grens incidenten krijgt men Tito ook niet weg, het doel van de Russische politiek is al tijd geweest in Zuid-Slavië zelf een op- Recht. Natuurlijk mag de landbouwer de arbei der en tuinder zekere rechten laten gel den. Zij mag in de eerste plaats tech nische eisen stellen. De techniek moet w'orden verbeterd, er moet beter vee ko men, betere rassenkeuze, betere verzor ging van de grond, goede verkaveling, geperfectioneerd onderwijs. De cultuur grond moet in een zo goed mogelijke conditie gébracht worden. Friesland biedt in dit opzicht nog grote mogelijk heden, bijv, in het z.g. Lage Midden. Deskundigen hebben berekepd, dat de gemiddelde grasopbrengst nog 50 A 60 pct. kan stijgen. Dit behoeft niet ineens, maar een jaarlijkse stijging van 2 A 2J4 pet. zal zeker nodig zijn. Ook zal men meer eigen veevoer moeten verbouwen. is er'overigens geen groot nieuws, de Amerikanen schijnen een plan voor Marshallhulp aan het Verre Oosten te hebben opgesteld, dat echter China niet zal omvatten, omdat het geacht wordt in communistische handen te zijn. In Amerika is weer enige aandrang van Congresleden om ook Spanje in de Marshallhulp te doen delen en het in het Atlantisch pact °P te nemen. De Ameri kaanse regering schijnt die kwestie ech ter niet dringend te achten en vindt ook Franco’s beweerde invloed in de Arabi sche wereld, waarvan dan het Westen zou kunnen profiteren, denkbeeldig. Erkend wordt, dat Spanje enige strate gische waarde heeft voor het Atlantisch pact, maar dan toch enkel als Frankrijks militaire paraatheid en economische sta biliteit zijn verzekerd, want dat zou de spil van eventuele militaire actie moeten zijn. Zodat de Amerikaanse staf wat W.- Europa betreft vooral zijn aandacht aan Frankrijk wijdt, voor zover hij niet ver trouwt op zijn eigen luchtmacht, de atoombom en.de, raket, die 12000 km per uur zou kunnen afleggen. Er is enige speculatie over het bezoek dat Wy- sjinsky a.s. Maandag aan zijn Ameri kaanse collega Acheson zal brengen, Of ficieel heet het een beleefdheidsverzoek, maar de vermoedens over de werkelijke reden lopen van plannen inzake de vre desonderhandelingen met Japan tot een mogeïijke algemene verzoening tussen beide grote rivalen. De Herstelbank en de kleine industrieën. Sparen is het wachtwoord. j van het Economisch Technologisch instituut voor Friesland (E.T.I.F.) sprak op een vergadering te Leeuwarden voor een grote schare be langstellenden over „De ontwikkeling van de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V., gezien tegen de achtergrond van de economi sche ontwikkeling van Nederland” de heer Drs. J. F. Posthuma, President-Di- recteur van genoemde Maatschappij. Spreker prees de progressieve regering, De Balkan blijft echter een kruitvat, al waagt En geland het om bezuinigingsredenen zijn troepen nu uit Griekenland terug te trek ken. De commissie uit de Ver. Naties voor dit gebied zou er nog uiterst nuttig werk kunnen doen' als Rusland en zijn satellieten haar maar wilden toestaan haar taak uit te oefenen. Merkwaardige overeenstemming bestond er tussen de Grote Vijf, toen zij besloten in het ver volg élke kwestie welke in de Veilig heidsraad aanleiding tot een veto van een hunner zou kunnen geven, eerst bin nenskamers te behandelen. Dit besluit staat kennelijk onder invloed van het verzet der andere naties in de Assem ble tegen dit vetorecht, dat tot nog toe 41 maal werd toegepast, waarvan 40 maal door de Russen. Ditmaal konden de Russen het dus ook met de vertegen woordiger van het nationalistische Chi na, want die heeft nog zitting in de Vei ligheidsraad, eens worden. Van overgeleverd aan crises en prijsdalingen op de wereldmarkt. Trouwens van we reldmarkt Is nauwelijks sprake meer, men zou beter kunnen spreken van over- schottenmarkt. Met het geven van ga rantieprijzen is men niet klaar. De pro ductie en afzet moeten met elkaar over eenstemmen, een stabiele markt moet ontstaan. Inplaats van in het geven van garanties zoekt men het thans in het vaststellen van basis- of richtprijzen, waaromheen de notering kan schomme len. Dit geeft aan de betrokken veehou der of landbouwer een grotere mate vari vrijheid, maar tevens een grote mate van verantwoordelijkheid. Momenteel zijn er grote exportmogelijk heden van zuivelproducten, maar het kan zeer goed zijn, dat het volgend jaar duizenden tonnen boter met verlies op de Engelse markt moeten worden gebracht. De regering wil met betrekking tot de melkprijs hoogstens 1 cent boven of be neden de als richtprijs vastgestelde prijs van 1734 cent per kg. van 3y2 Rot. vet gaan. Het is spreker voor de voeten ge worpen, dat dit zou betekenen, dat de boer aan zijn lot is overgelaten. Spreker bestrijdt met kracht deze me ning. Vaak wordt de vraag gesteld: Wat ver wacht gij van de toekomst? Hoewel er geen reden is tot groot opti misme, ziet deze er toch over het alge meen niet ongunstig uit. Het peil van de Nederlandse landbouw kan de vergelij king met die van andere landen glansrijk doorstaan. Ook in andere landen spant men zich echter in, bijv, in West-Duits land. De economische unie met België en Luxemburg biedt voor de landbouw pers pectieven, al zijn de moeilijkheden vele. Tenslotte zij nog even vermeld, dat Z.Exc. Minister Mansholt na afloop van de middagvergadering in De Doele een kort bezoek bracht aan de Rijks Middelbare Zuivelschool. ten goede. Toch is het opvallend, dat tot einde 1948 slechts ruim 1J^ procent aan het Noorden ten goede is gekomen. Niettemin is het hier ook dringende eis, dat gezonde industrieën worden geves tigd, om de groeiende bevolking een be staan te kunnen bieden. Ook kleine in dustrieën zullen op de been geholpen worden (44 van het aantal gevraagde credieten betrof bedragen beneden f 100.000.— doch aangezien het nood zakelijk is, dat het geld zo nuttig moge lijk zal worden besteed, kan het nodig zijn, dat op coördinatie van kleine be drijven wordt aangedrongen, waardoor j van grondstof fen, productie-programma’s opstellen, ten einde gezamenlijk de verzorgende functie te vervullen, mogelijk zal zijn. Ook wordt, in overleg, van de kant van de Herstelbank wel eens een commissa ris aangewezen, voor een zeker toezicht op het crediet-ontvangende bedrijf. Met de industrialisatie, welke absoluut noodzakelijk is, zullen enorme bedragen gemoeid zijn. Spreker noemde het cijfer 7 milliard 500 millioen gulden als het rijk gevierde Bolletongersdei sprak Z. E, Minister Ir. S. L. Mansholt in een volle Doelezaal over actuele boerenvraag stukken. Nadat de Burgemeester als voorzitter der marktcommissie de Bolletongersdei in zijn openingswoord een demonstratie van de verbondenheid tussen de stad Bolsward en het omliggende platteland had genoemd, en gewaagd had van het feit, dat het de stad Bolsward goed gaat, zolang het de omgeving en in het bij zonder de boerenstand goed gaat, werd aan Z. E. Minister Mansholt een stiertje aangeboden als attentie van de Markt commissie en ter herinnering aan deze dag. Het stiertje was wel niet echt, maar het leek wel echt. 'Het was geleverd door bakkerij Tj. de Jong en gemodelleerd door niemand minder dan de Friese beeldhouwer Adema, van.marsepein. Na dit smakelijk incident begon Minister Mansholt zijn rede met de opmerking, dat onder de vele problemen en vraag stukken de Bolletongersdei, die thans werd gevierd, voor een goed deel de op lossing geeft van één, n.l. de vermeende tegenstelling platteland-stad. Het is n.l. niet zo, dat het de boer goed kan gaan zonder dat dit gunstige gevolgen heeft voor andere bedrijfstakken, noch hef omgekeerde. Er is een wederzijds be ïnvloeden van de agrarische bedrijven en de niet agrarische, samen zijn zij onder delen van het grote huisgezin van de Staat. Het spreken over of veronderstel len van een tegenstelling kan gevaarlijk zijn, de nauwe verwevenheid tussen stad en platteland mag men nimmer uit het oog verliezen. Geheel onze „welvaart” zou bijv, ineenstorten als de landbouw 20 pet. minder ging voortbrengen. Om dit besef goed te laten doordringen zou het wenselijk zijn, dat niet alleen Bols ward, maar geheel het land Bolleton gersdei ging vieren. De landbouwende bevolking heeft de taak en de plicht het landshuishouden in stand te brengen, maar mag derhalve ook zekere rechten doen gelden. Rusland was, hel rijk dat Amerika’s toegenomen macht zo vreest, dat juist door die Euro pese samenwerking niet te willen, mee gewerkt heeft de machtspositie, der Ver. Staten zo te versterken. Thans zijn het de Ver. Staten, die de laken? in West-Europa uitdelen, dat, door de omstandigheden daartoe ge noopt en onder Amerikaanse druk in een minimum van tijd een plan voor econo mische éénwording moet uitwerken, dat een sterk kunstmatig karakter zal moe ten dragen, omdat er geen tijd is voor voldoende rijping. Op een bijeenkomst van de Raad der organisatie voor Euro pese samenwerking (O.E.E.S.) heeft de administrateur van het Marshallplan Paul Hofmann practisch van 12 Europese Op uitnodiging landen geëist, dat ze begin) 1950 een rapport gereed zullen hebben voor de te nemen maatregelen om het econo misch leven van deze West-Europese landen samen te voegen tot één groot handels- en betalingsgebied. Hij vreesde, dat, als het niet tot een dergelijk groots plan kwam, het Ameri kaanse volk en het congres niet bereid zouden zijn de tot 1952 beloofde Mars hallhulp in de toegezegde omvang te verlenen. Ook als dit plan van West- Europese samenwerking doorgevoerd wordt, is men er nog niet, want een be langrijk deel der West-Europese pro ductie moet oni de dollarinkomsten te doen stijgen naar de Ver. Staten worden uitgevoerd en Hoffman’s plaatsvervanger te New York heeft dan ook verklaard, dat het voor West-Europa een kwestie van economisch leven of sterven is als het niet een extra hoeveelheid goederen ter waarde van 1/2 milliard dollar op de Amerikaanse markt kan brengen, des in het kader van de gisteren zo roem-Voerde Nederland voorheen 1% millioen ton voedergraan in, thans mag dit niet meer zijn dan 1 millioen. Vooral de zandgronden lenen zich voor het Opvoe ren van de productie. Wil de Nederland se landbouw' hiertoe bereid zijn, dan moet dit ook worden mogelijk gemaakt. Eten redelijke bestaanszekerheid mag voor de boer zeker als eis worden ge steld. De Nederlandse landbouwer mag zich niet laten afschepen met een onre- delijk deel van ’s lands inkomen, maar mag evenmin een onredelijk deel opeisen. Een melkprijs van 25 cent zou bijv, on redelijk zijn. Men moet deze zaak in bre der verband bekijken. Het Nederlandse volk als volk is armer geworden. Fi nanciële voordelen uit de verbondenheid met Indië zullen tot het verleden gaan behoren, het West-Europese achterland is verarmd. Om de waarde van ’t woord reëel te benaderen moet men het afstem men op de toestand van de gemiddelde Nederlander. Een groot gedeelte wordt ons thatis nog geschonken. Maar dit is slechts tijdelijk. In de komende jaren zullen we het zelf moeten verdienen. Een gezin dat boven de stand leeft gaat ten gronde, een Staat ondergaat in zo’n geval hetzelfde lot. Wij zijn momenteel aan het potverteren of liever aan het verteren van wat ons geschonken wordt. In 1950 zal de schen king ophouden en voor die tijd hebben we een achterstand in te halen. Nodig maar toch zwaarwegend, is thet feit, dat de landarbeiderslonen, dus de productiekosten meer zijn gestegen, dan in andere takken van bedrijf. De boer mag echter nimmer worden Er was vóór wereldoorlog I uitbrak een bekend Engels, econoom, Norman Angell, die een boek schreef, waarin hij betoog de dat een grote oorlog onmogelijk was geworden, omdat de economische be trekkingen der naties zo verstrengeld waren, dat geen land het zou durven wagen dit net van gemeenschappelijke belangen te verscheuren, omdat ook de overwinnaar op het slagvèld zich «een economisch graf zou delven. Angell ver giste zich dat een grote oorlog onmoge lijk was, want we hebben er sedert zijn voorspelling 2 gehad, maar hij heeft stellig gelijk gekregen wat zijn opvat ting omtrent de economische gevolgen van dergelijke oorlogen betreft. In ieder geval voor zover West-Europa aangaat, want het is in een economi sche afgrond geraakt, waaruit het maai moeilijk kan worden gered. De twee wcrektoorlogen hebben de verhoudingen grondig gewijzigd. Was W.-Europa vóór 1914 de geldschieter van de Ver. Staten, dat enorme kapitalen voor zijn industriële ontwikkeling nodig had, met de rente waarvan West-Europa de in Amerika gekochte grondstoffen gemak kelijk kon betalten, de twee wereldoor logen hebben de verhouding totaal ge wijzigd. Niet alleen moest Europa zeer grote kapitalen van de Ver. Staten lenen een gedeelte kreeg het zelfs cadeau maar ook de verhoudnig tussen de Ame rikaanse industrie en de West-Europese is grondig, gewijzigd, de eerste heeft zich ongehinderd door de gevoerde oor logen en daardoor zelfs gestimuleerd, kunnen uitbreiden,, de laatste werd door deze oorlogen zwaar beschadigd en in haar ontwikkeling belemmerd. W.-Euro pa ziet zich voor het harde feit ge plaatst dat het niet alleen niet meer is het politieke en militaire centrum van de w'ereld, maar die positie ook op eco nomisch gebied aan de Ver. Staten heeft moeten afstaan. Een feit dat ook niet meer van tijdelijke, maar van blijvende aard schijnt. Slechts één gebeurtenis had aan deze toestand iets kunnen verande ren, n.l. als West- en Oost-Europa el kaar na de oorlog in een groots plan van samenwerking en opbouw hadden noods goederen, welke met Amerikaan se zullen concurreren, wat niet hindert, omdat deze hoeveelheid slechts 0.6 pet. van de Amerikaanse productie vertegen woordigt. Zelfs als het Amerikaanse publiek be reid is deze goederen te kopen, voelt men toch, hoe kunstmatig de basis der West-Europese economie is geworden, waar een devaluatie en een abnormale uitvoer naar de Ver. Staten nodig zijn om deze in stand te houden. In de Europese samenwerking zal West-Duitsland als een zeer belangrijke economische eenheid, of men wil of niet een rol moe ten spelen, zodat het verwachten is, dat de Amerikanen ook op dit gebied de Duitsers ter wille zijn om hun medewer king te verkrijgen. Ze hebben Engeland al weten te bewegen zijn verzet tegen het plan de ontmanteling niet voort te zetten op te! geven en we vermoeden, dat het ook met de plannen tot interna tionaal toezicht op de zware industrie in het Roergebied spoedig gedaan zal zijn, tenzij: dit vervangen wordt door een toezicht op de zware industrie van ge heel West-Europa, wat in het kader van de West-Europese economische eenheid te verwezenlijken zou zijn. De West- Duitsers weten wat ze op economisch en politiek gebied waard zijn en nu de Ame rikaanse pers maar steeds hamert op het aambeeld: „je moet een sterk Duits land hebben voor het geval van moei lijkheden met Rusland”, kan men er van overtuigd zijn, dat de Amerikanen be reid zullen zijn West-Duitsland velerlei concessies te doen en zonder blikken of blozen bepaalde belangen en wensen van Duitslands buren ter zijde zullen schuiven. Enigszins geruststellend is slechts dat Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Bolswards Nieuwsblad Z] RKI niiittr mi Hiw een „none i Visiiinsky J 'eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - BoJsward Telefoon 451 (K 5157) ma Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet?ling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro «7925

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1