ROND DE RONDE TAFEL DE LAATSTE RONDE IÏE :e z J Martinytoer :N 1 RD 2H Fan de J RIJ üs hjoed I to sizzen RIJ r door Nederland Dinsdag 8 Nov. 1949 No. 87 45e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. O SIN GA 661 sward Hwat hat Gabe Skroar De biddelsek hat in gat. )den (Nadruk verboden). Lk. RD de volg PYT. Boppesteande nammedichf bisochf if üt 413 Foar dizkear E. S. DE JONG. litiel iels ing/ ’■ijke igen king :aire tuur (ara, lerk- aakt. iftijd F eestlik helle Boalsert dy yn, E n eare dyn dichten en bodzjen. D ou skriuwer en sjonger fol graesje, D ou, bimindste dichter fan ’t lan. E n strider foar Friezene naesje. KIJ YN T HJERSTJOUN. Stie lang dit hjerstseisoen Yn simmersk-mylde tsjoen, 't Waer wurdt nou tuskenbeiden, ’t Blêd toarret, skuort, fait Of, Ut it Westen, fleagen, rou, Güle oer de keale greiden. Dan stiet men byinoar, Wol de ien yn soarch de oar Syn freon en sibbe hjitte. Binearing elkoar socht, Hwerom wurdt it eachweid Ijocht Elkoar sa gau. forjitte?? 22 Oktober ’49 Natür rêst Ijocht en lij Rin wiid forspraet, de kij, Evenredich to fretten, Unlijich kalde rein, Hja hokje op ’e ikkersein, By’noar yn trop bisletten. De ünstjüre loft lael blau, Kont yn ’e wyn klomsk, skrou, Biweech de logge koppen. Sinne sinkt flamjend read, Leech driuwt oer skym’rjend gea, Har dóf lentoanich roppen. Dy swarte kouwe-kioft, Under dy wy’deloft, Der yn de wiete finne. Minsken, fiel as de kij, As hüs en maetskippij De neden fül birinne. Gjin bén as foarspoed skynt Dy’t nêstei oant nêste bynt, Elts is him seis ta stipe. Doarmet as kij troch ’t gers, Op ’t 'gaedlikst plakje rêst Mar sit er yn ’e knipe. Hy kringet mear en mear, Op inger grinzen1 gear. Bisettingsnacht dy’t ’t learde, Hy rikt oaren de hén, Forskeel fan namme en> stén Wurd’ minimale wearden. heeft op de een trap Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 1 \r, ir de oer en wer, dy’t sa üt if hert wei opka- i men. It wie goed, dat de Kommissaris fan ’e i Keningin yn Fryslén oanmoanne ta it: Nim óp dyn ynstrernint en sjong der by! 1 It wie goed dat de 31de dichter Obe Postma, winner fan de earste Gysbert Japicxpriis, ris „faderlik” op ’e tekst rek ke oer Schurer syn wurk en him syn goerie net ünthéldde. It wie goed, dat nei R Üntfangen fan ’e priis de greate sjonger sizze moast: Dit is net in momint om to sprekken, mar ien om to swijen. It wie goed, dat de fortsjintwurdiger fan ’e Minister, dr. Vroom as haed fan de ófdieling Kunsten fan it departemint der syn fornuvering en -biwündering ris oer utspriek, hoe’t hjir yn Fryslan in hiele stêd meilibbe mei in cultureel barren en ta de bikentenisse kaem, dat Fryslén hjir blykber wearden hie, dy’t men yn Hollén omdoch sykje soe. It wie goed, dat Eeltsje Boates Folkert- sma Schurer ek üt namme fan Akademy en Biweging eare en hiel dit barren sette yn breder forbén. It wie ek binammen goed, dat de gear- komste yn ’e Bruorretsjerke-nou ris n,et wie foar it lyts ploechj? ütnoege lju, mar dat rju Friezen üt ’e stêd en om-; kriten dizze middei net forsommen. It wie goed.Wy soene trochgean kin- ne en liz yn ’e breedte en yn ’e djipte üt hokker bisündere en wichtige dei de Utrikkingsdei fan de Gysbert Japicxpriis en de iepening fan de Fryske Boeke- wike foar Boalserf en foar Fryslén wie. Binammen dat léste moat men net sjen as in finbilangryk taheakke, mar as de ynset ta de sa nedige propaganda. Wis, it kofjemi^l smakke nei mear en op de kunstjoun wiene skriuwers, ütjo- wers, illustrators, boekforkeapers en al leman, dy’t mei it ta stén kommen fan üs Fryske boeken to krijen hat, yn ’e ge- legenheit om meielkoar yn ’e kunde to kommen en alle mooglike öfspraken to menwerking vergroot. Ook de Belg Herremans spreekt, in het Frans, over wat hier is bereikt. Hij con stateert dat van het begin af de over- S churer, dyn Simson en Psalmen, C hristlike lieten en sjongsume fersen, H a de herten fan tüzenen biruorre. U t namme fari freonen en maten, R jocht en Sljocht as it Gysbert-skaei: E ala, dou Fries Onder de Friezen, R ju lok en seine op dizze deil de Oudeschans aangetroffen. De oude man was op een stoel bij de kachel in slaap gedommeld en ’s nachts tegen de kachel gevallen. Hij is onmiddellijk naar iet ziekenhuis vervoerd Die opium niet in de pijp. Heel wat Chi nezen, die gehoopt hadden te Rotterdam een pijpje opium te kunnen genieten, zit ten in zak en as. Dat pijpje gaat hun neus voorbij, want de politie heeft uit een tan ker negen kilo opium gehaald en tege lijk heel wat leden van de Chinese be manning. Het is lang geleden, dat zulk e§n hoeveelheid is aangehaald. Ook met pensioen? Het is niet zeker, dat de huidige Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon te Batavia, dr. Lovink, ook na de souvereiniteitsoverdracht in zijn func tie zal blijven. Vissers op de Eems. Op grond van door de Engelse bezettingsautoriteiten geno men maatregelen zijn, de laatste tijd tal van Groningse vissers, die de de Eems visten, met hun scheepjes door Duitse patrouillevaartuigen aangehouden en naar Emden opgebracht, waar de lading in beslag werd genomen. Motorrijder verongelukt. Vrijdagmorgen der oorlogsjaren heeft opgericht, zo zel- de de Minister-President in zijn slot woord, zal ook de Indonesiërs ervan overtuigen dat zij waardevolle partners kunnen zijn. En verder moeten wij de ontwikkeling der dingen afwachten. Het zij ons een troost, dat ons lot en dat van het volk van Indonesië niet in men senhanden ligt. Wat verschijne, wat verdwijne, 't Hangt niet aan een los geval. In ’t verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. De mens wikt, God beschikt. Voor Nederland is dit een diep ingrijpend besluit. Nederland laat thans een taak los, die het *n het oog der wereld veel belangrijker heeft gemaakt dan grond gebied of inwonertal rechtvaardigen. Maar hij spreekt de hoop uit, dat men nu als vrije partners zal kunnen samen werken, tot heil van beide volken. Handen worden geschud. Hatta, Hamid II, Critchley, Herremans, Cochran, ze komen allen naar voren en drukken de hand van de Minister-President. En dan is het gebeurd. Nederlands-Indië bestaat niet meer. Nederland is geen ko loniale mogendheid meer. Indonesië is vrij. Sultan Ham'd II heeft het gezegd: het zal van het grootste belang zijn, hoe deze overeenkomst zal worden uitge voerd. Minister Drees verklaarde het enkele da- Er waren geen redders. Te Zaandam verdronk een zevenjarige jongen voor de ogen van vele wandelaars, waarvan er echter niemand te water ging om de knaap te redden. Oude man tegen kachel gevallen. In ster vende toestand werd een 83-jarige al- Ruim drie eeuwen geleden landde Cor nells de Houtman, ha een reis die meer dan een jaar duurde, op de rede van Bantam. Dat was het begin van een his torische ontwikkeling, die leidde tot de algehele beheersing van de Indische Ar chipel door het Koninkrijk der Nederlan den. Deze ontwikkeling leidde noodzakejlijk tot het overdragen van die heerschappij aan de ontwaakte, tot zelfstandigheid gegroeide volken van. Indonesië, aange zien de Hollanders dit land niet be schouwden als uitbuitingsobject, maar er ook ontwikkeling.en cultuur brachten. De huidige ontwikkeling, de overdracht der Souvereiniteit, was reeds lang voor zien en in feite aangekondigd in de ra- dio-rede van H. M., Koningin Wilhel mina. Maar, zoals de Minister-President het uitdrukte in zijn slotwoord, oorlog en revolutie veroorzaakten stroomver snellingen, waardoor men In draaikolken belandde en zich afvroeg of de stroom nog ooit bevaarbaar zou worden en wel vaart zou kunnen brengen. Zo heeft de loop der geschiedenis on weerhoudbaar geleid naar de 2e Novem ber 1949, naar de bijeenkomst in de sta tige Ridderzaal naar de pjlechtige onder tekening van de overeenkomst tussen ’t Koninkrijk der Nederlanden enerzijds, en de Souvereine Republiek Indonesia Sa rikat anderzijds. gen geleden, tijdens zijn onofficiële ont moeting met de Per®: zowel negatief als positief kan Nederland hiervan de vruch ten plukken. Niet langer zal er strijd, wantrouwen, miskenning, vijandschap zijn. Niet langer zullen we onze zonen naar het Oosten behoeven te zenden. Niet langer zullen die verhoudingen vertroebeld worden. En daartegenover staat, dat men nu in Indonesië kan gaan werken aan de we deropbouw. Men zal daarbij de hulp van de Nederlanders nodig hebben. Maar die zijn nu niet fanger de heersers, maar de vrijwillige medewerkers, met grote erva ring, met doorzettingsvermogen. De wij ze waarop Nederland zich uit het verval dracht der souvereiniteit de wens is ge- weest van beide partijen. Twee onafhan kelijke en souvereine partners hebben zich in een unie verenigd. Falen, zo zegt hij, zou een ramp bete kend hebben de leiders van ^lle par tijen waren zich hiervan bewust. Het voorbeeld van dit slagen zal het geloof versterken in het bereiken van overeen komsten langs vredelievende weg, waar aan de wereld zozeer behoefte heeft. Het is dan al laat, en Minister Drees ver zoekt te mogen afzien van een verta ling van deze rede. De leiders der dele gaties knikken.ook zij verlangen naar het eind. Dan begeven zich de voorzitters1 der de legaties naar de ledige stoelen aan de rechterzijde van de voorzitter, Minister- President Drees. Zij tekenen zonder ge wichtigheid en plechtigheid, de overeen komst. eerst Haxta, dan Hamid II, dan van Maarseveen. De leden van de com missie der United Nations zien toe, plaatsen later ook hun handtekeningen. Dan zetten Minister-President Drees en de -Secretaris-Generaal Mr. Prinsen hun namen. Een legertje persfotografen heeft zich voor de tafel geschaard, onophou^ delijk flitst het blitzlicht en klinkt het doffe knappen der lampen. Daarna rijst Minister-President Drees van zijn zetel en gaat in zijn slotrede de historische ontwikkeling na, die tot dit ogenblik, deze mijlpaal in de wereldge schiedenis heeft geleid. Hij ontveinst zich niet, dat deze overeenkomst niet iedereen bevredigt. Er moesten weder zijds concessies worden gedaan. Zowel in Indonesië'als in Nederland zijn groe-' pen, die hiermede zich niet kunnen ver enigen. Onveilig Meppel. Vrijdagavond tussen 10 uur en 10.03 uur is een roofoverval gepleegd op het station der Nederlandse Spoorwegen te Meppel. Omstreeks deze tijd was mejuffrouw Wijnkamp, de lo- kettlste, met haar gewone werk bezig, toen plotseling een onguur individu'de hal van het station binnenkwam, pardoes de loketruit insloeg een snelle greep door de opening heen in de geldlade deed en zo snel mogelijk weer verdween. Motor tegen boom. Het 31-jarige raads lid C. Crommentuajn te Helenaveen is met zijn motorrijwiel geslipt en tegen een boom gereden. Hij is na overbren ging naar het ziekenhuis aan de wonden bezweken. Wereld-tulpen-prijsvraag. De K. L. M. organiseert in samenwerking met Philips en de Wereldomroep een prijsvraag, met het doel, Nederland vooral in de tulpen tijd groter bekendheid te geven. Fiscus wil alles weten. Doordien de dag vaarding niet duidelijk was, werd de di recteur van „Elsevier’s Weekblad” van rechtsvervolging bij zijn proefproces ont slagen, zodat nog niet is uitgemaakt, of directies van bladen aan de belas tingambtenaren de namen en adressen moeten opgeven dengenen die onder ge heimhouding adverteren. Een duiker heeft Donderdag aan het licht getracht dat het 400 ton metende Ne derlandse stoomschip „Casana”, dat op 22 October ten Noorden van Fuenen is vergaan, op een onderwaterklip is ge stoten en niet, zoals aanvankelijk werd gemeend, op een mijn !is gelopen. Even te vroeg. Op dezelfde dag als die waarop de opheffing der vleesdistribu- tie officieel bekend werd gemaakt, ver oordeelde het Haagse gerechtshof een slager uit Rotterdam tot een boete van f 2500 subs. 6 weken gevangenisstraf, - - omdat hij 200.000 ballen gehakt zonder leen wonende man in een woonschip aan bon had verkocht. tussen Grijpskerk en Niezijl de onge huwde 29-jarige motorrijder J. Arends uit Lieveren (gem. Roden) in volle vaart tegen een stilstaande melkwagen van de heer K. de Vries gebotst. Hij was vrij wel op slag dood. Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip Volendam, moet uiterlijk op 10 November in Nederland worden ter post bezorgd. Kind na trap van een paard overleden. De 13-jarige J. G. Rijke streekruiterdag te Barneveld van een paard gekregen. Hij is in het ziekenhuis „De Lichtenberg” te Amers foort overleden. Een nederlaag. Tegen veler verwachting in heeft in de interland-wedstrijd Neder landBelgië, ons land verloren met 0-1. Electrische verfbrander. Te Denr Haag heeft men een electrische verfbrander geconstrueerd, die de mogelijkheid van brand bij het afbranden van verf uit sluit. Uit de wereld der imkers. De afd. Nij megen van de Vereniging tot Bevorde ring van de Bijenteelt in Nederland zal in het voorjaar van 1950 aldaar weder een nationale bijenmarkt houden. Legatering. Wijlen mej. T. Talman te Drachten heeft het Fries Volkssanato- rium Beatrixoord te Appelscha tot haar erfgenaam benoemd. Na de storm. Een Bloemendaals jacht opziener vond in de duinen benoorden de zeeweg een Duitse bom van 500 kg., door de storm blootgewoeld. Het pro jectiel is tot ontploffing gebracht. Trek naar zee. Het bezoek aan de Wad- den-eilanden is dit jaar groter geweest aan het vorige, ondanks het feit, dat een groot aantal Nederlanders gretig de kans benutten om de vacantie in het buiten land door te brengen. Baas en boven baas. Onze beroemde zwemster Nel van Vliet treedt 11 Nov. in het huwelijk met de Naardense zwemmer Louis Koudijs. Maar Will Haverlag, haar concurrente op de 200 m. schoolslag is haar voor, want zij trouwt 9 Nov. te Hil versum met de heer B. Ebbing. Door trein gegrepen. Op de onbewaak te overweg nabij Geldermalsen in de spoorlijn GeldermalsenDen Bosch, is een personenauto uit Zwijndrecht door de trein gegrepen en ongeveer driehon derd meter ver meegesleurd. De inzit tende, de heer S., is enkele ogenblikken na het ongeluk overleden. Nieuwe partij? De gecombineerde be sturen van de oude S. D. A P. in Gelder land hebben in beginsel besloten bij de aanstaande verkiezingen der Provinciale Staten met een eigen lijst uit te ko men. meitsjen. Ek dat wie goed. Wis, op de kunstjoun seis foelen ütsünderlik moaije nümers to genietsjen, Ü.o. ’t marionetten- wurk fan Feike Boschma, de moderne Gysbertfortólking fan D. A, Tamminga, de parodie op it Fryske boeretoaniel en treflike sang en declamaesje. En ek dat wie goed, mar it feit, dêr’t de hiele joun om draeide wie it iepenjen fari de Fryske Boekewike, wie it freegjen fan oahacht foar it Fryske boek seis. Spitigernöch is dat noch nedich, spiti- gernöch witte noch net alle Friezen hok ker skatten hjir bidobbe lizze. Rju Fryske boeken binne der en der komme noch hwat langer hwat mear. Mar it plak fan it Fryske boek is net de etalage fan de boekwinkels, mar de boe- keplanke thüs, dêr’t hem en alderein, -elk fan har gading fine moatte. Mei it skriuwen en ütjaen fan Fryske boeken is men noch net ré, hja moatte ek kocht en lézen wurd®. It Fryske boek moat folksbisit wurde. Elke Fries hat yn de Fryske boekewike de seedlike plicht ien of mear Fryske boeken to keapjen. Us taelgebiet is lyts, omstreeks 7 uur is op de Rijksstraatweg üs oplagen moatte biheind wêze. Us skriuwers kinne mei droech brea net ta. Boeken binne der nou ienris om lézen to wurden. Kinne josels gjin Frysk léze? As jo de wil hawwe it ris yn earnst to bi- sykjen sille jo sjen, hoe maklik as it giet. Meije de earste bledsiden dan hwat dreech wêze, ringen giet it as it slyd- jaget. En kinne jo it perfoast net, hawar, it is gau Sinteklaes of Krysttiid. De tiid fan presintsjes jaen en.fan lézen komt oan. As it provinciaal bistjür de Fryske skriu wers earet, is dit mear as in symboal moat it dit alteast wêze. Hiel üs folk moat derefter stean en dat toane mei de died. Yn de boekwinkels moat men dizze wike slij nei Fryske boeken wêze. Hawwe jo jou kar al dien? Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Giro K7920 Weer vult de Ridderzaal, badend in een gloed van licht uit de kronen, die met het daglicht wedijveren zich met gede legeerden, adviseurs en toeschouwers. De sfeer is anders dan bij de eerste zit ting. Heerste daar een zekere plecht statige reserve, thans is alles zakelijker, vlotter. Men is gekomen aan het einde van een moeilijke taak, en men is er zich van bewust, dat deze bijeenkomst geen ander doe! heeft dan de bereikte resul taten officieel vast te leggen. Het is geen bijzonder interessante bij eenkomst. Integendeel. Zo rekt zich uur .na uur. De redevoeringen moeten wor den vertaald in en uit Maleis, Engels, Ne derlands. De Engelse tolk verstaat zijn vak, weet zelfs gloed en persoonlijk ca chet te léggen in zijn woorden, maar de Indonesische vertolker komt er af en toe niet uit, en moet zelfs eenmaal naar de Secretaris-Generaal lopen om de oor spronkelijke tekst van wat >s gezegd, aangezien zijn notities hem in de steek laten. De Nederlandse tolk krijgt een moeilijk moment wanneer hij een later bijgevoegd gedeelte in de rede van Sul jan Hamid II moet vertalen, prima vista, en de leden van de B. F. O.delegatie luisteren met pleizierige spanning toe, hoe hij het er af zal brengen. Maar het ioopt vlot. Op zulke kleine incidentjes gaat men let ten, wanneer de uren in verveling voorbij gaan. De dames onder de genodigden kouten eerst gezellig, blijkbaar over on derwerpen die niets, maar dan ook niets met de conferentie zelve hebben te ma ken. En zitten dan geresijneerd te wach- j ten op het einde; onder de Nederlandse I delegatie doet een papiertje de ronde, dat blijkbaar een goede mop bevat, want g de hilariteit plant zich voort van de een naar de ander, tot voorzitter van Maar- seveen, na het geval te hebben gesavou- eerd, er een punt achter zet. Hatta spreekt. Niet alle problemen zijn opgelost, constateert hij en hij noemt 't struikelblok: Nieuw Guinea, waarover de beslissing een jaar is uitgesteld. Het ko loniale regime is thans officieel verdwe nen, een nieuwe rechtsorde grondt zich op de basis van vrijheid, gelijkheid en gelijkgerechtigheid. Sultan Hamid II bespreekt in het bijzon der de militaire aspecten van de over eenkomst, die meebrengt, dat de Neder landse troepen zo spoedig mogelijk zul len worden teruggetrokken. Hierdoor mag echter, zo zegt hij, geen vacuum ontsaan, en daardoor zal ’t nodig zijn dat Nederlanders en Indonesiërs, in vrij willige samenwerking, het gezag hand-; haven. Een militaire missie zal daartoe ®er^ f°rl'ne Freed bilibbe. in Indonesië blijven. De hulp van Neder- I Goed en great wie de dei, sa great, dat landers zal welkom zijn, maar ze moet’n aPart byblêd ynlizze moasten om zijn gebaseerd op vrijwilligheid. Men wichtige redefierings sa wiidweidich heeft hier met mensen te maken, die ge- m°oglik op to nimmen. wapend tegenover elkander hebben ge- wie goed, dat Deputearre Steaten en staan en niet met dode instrumenten. De dêrmei hiel Fryslan yn in stylfolle gear- nieuwe situatie vraagt wederzijds be- komste ien fan syn greate soannen hulde grip, offerbereidheid, zelfbeheersing. jjoech. Het komt nu op de uitvoering van de It wie goed, dat tsientallen freonen en overeenkomst aan. Maar het verblijf in rnaten, kunstbruorren en meistriders gear Nederland, zo constateert hij, heeft het kommen wiene en op it sa histoaryske vertrouwen in het welslagen van de sa- J plak yn ’e riedsseal tsjüge wêze moch ten fan dit great en bliid barren. It wie goed, dat officium en Fryske bi weging elkoar ris moeten op dit sté en der weardearringswurden sein waerden to sizzen, hwat greate en goede dei Boal- haven. Een militaire missie zal daartoe /°rline Freed bilibbe. wy in apart byblêd ynlizze moasten om Bolswards Nieuwsblad I? 3 Advertentieprijs10 cent per tn rn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1