Dr R. KUPERU5 Gabe Skroar Gesprekken met bekende personen. Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht J I üs hjoed Q Q to sizzen Vrijdag 11 Nov. 1949 No. 88 45e Jaargang West- en Zuidwest Friesland Uitgave van OSINGA DruKKerij Fa. A. J. B o I s w a r d Streekblad voor Hwat hat k merkte HEIN F. FABER. Dean Acheson Russische revolutie LI in het begin van deze week is van Rus sische zijde in alle toonaarden verzekerd dat de Sovjet-Unie geen oorlog wil en Men sjochf immen wol foar de kop, mar net yn ’t krop. Pa llet van root ;de- Zoekt Rusland toenadering? (Nog) niet klaar voor een ooriog. 'i iiuisiiscae bewe gingen woekeren voort. Reorganisatie van liet Poolse leger. West-Duitsland mag niet langer stiefkind zijn. India becriticeert de houding van Frankrijk. India, door de Amerikanen vooruitgeschoven als de grote tegenspeler van Moskou in Z.O.-Azië, heeft zowel de Ver. Staten als Engeland doen weten, dat het ’t huidige door Frankrijk gesteunde bewind in In- do-China slechts beschouwt als een ma rionet van Parijs, zodat Frankrijk daar door feitelijk nog een koloniale verhou ding in Azië onderhoudt, en deze toe stand wenst India niet te erkennen. Dat is een moeilijk voor Frankrijk te verte ren brok en een lastig probleem voor Engeland, dat zowel met de belangen van zijn bondgenoot in Europa als met de mening van zijn medelid van het Ge- 'Zeischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Voorzitter van ’t Instituut voor Landbouwcoöperatie mke ;ze- 1949. war- i, dit heel met nie- iriet. ikjes, eren, zon- een irsen icht» .aar vol- ge- •oral zijn nog uw dwaen man die van de daden moet ko- Duitsland in een uitzonderingspositie te handhaven en zullen stappen moeten worden gedaan het in de West-Euro- pese samenwerking op te nemen. Aan dit doel is de conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk te Parijs dan ook vooral gewijd geweest. Ned. Ver. van suikerzieken- Zaterdagmiddag hield de afd. Friesland Z.W. van bovengenoemde Ver. in Aere Perennius te Sneek ’n filmmiddag, waar in de behandeling van de suikerziekte werd vertoond. Het is, aldus dr. Schreuder in zijn lezing, gebleken, dat bij personen boven 50 jaar vaak vetzucht optreedt, waardoor het optreden van suikerziekte wordt bevor derd. Niet alleen bij deze categorie kan de ziekte worden geconstateerd, ook bij jongere personen, zelfs bij kinderen wordt zij waargenomen. Bij lichtere ge vallen bereikt men doorgaans een goed resultaat door de regeling van het dieet, terwijl de ernstiger patiënten, baat vin den bij de toepassing van insuline. Ver onachtzaamt men de ziekte, dan wordt een deel van het voedsel onverteerd door de nieren als suiker in de urine afge scheiden. Behandelt men de ziekte on alles doet om die te voorkomen, terwijl het Westen juist oorlogsvoorbereidingen treft. Dat dit laatste geschiedt om defen sieve redenen, is de volken van het Wes ten wel duidelijk, en de Russische rege ring weet het ook wel, maar het past in haar kraam het anders voor te stellen. Toch mag men als juist aannemen, dat de Russen op dit moment ook geen oor log wensen, Hadden de Russen oorlog gewild dan zouden ze niet gewacht hebben tot het Westen onderling allerlei verdedigingspacten had gesloten. De toestand in Rusland zelf met zijn lage levensstandaard waarin alleen door de voltooiing van een geweldig opbouw programma verbetering kan komen en de Titoïstische bewegingen, misschien ook in Rusland zelf, maar zeker in alle sa tellietstaten aanwezig, doen vermoeden dat een grote oorlog de Russen thans allerminst welkom zou zijn. Ook zij heb ben nog heel wat te doen voor zij daar voor klaar zouden zijn. Ofschoon de Russen hevig opgeven van hun vorde ringen op het gebied der ontwikkeling van de atoom-energie, kan men wel aan nemen, dat zij daarin nog stukken ten achter zijn bij de Ver. Staten. En al is het Oosten in militair en politiek op zicht waarschijnlijk verder met zijn or ganisatie opgeschoten dan het Westen, er schijnt toch ook daar nog heel wat te doen. Ja, het lijkt er eigenlijk op, dat het met die politieke organisatie eerder minder dan beter is geworden sedert Tito in Zuid-lSlavië het sein gaf tot de rebellie tegen de Moskouse overheer sing en in de andere satellietstaten sym pathiebewegingen ontstonden, wel hard- sin mei’t men der ris üt is, it treffen fan aide kunde, de spanning, hoe’t it sjon- gen fan eigen foriening bislaen sil, de kommentaren op ’e prestaesjes fan oare koaren, al dy dingen meitsje dat der in fleurige sfear is op sokke dagen, mar ek dat der net altiten safolle stilte hearsket as de jury graech wol. En dan maat de foarsittur de leijen goed yn ’e hannen hawwe. Mar Kalverda wit hoe’t er mei syn folkje oan moat, hy wit krekt de goede toan to treffen, hy is op ’t lést net om ’e nocht seis al jierren koardiri- gent. En hy wurdt trou bystien fan syn oare bistjürsleden, de skriuwer, de hear Abma en de skathélder, de hear Baarda. Dy beiden hawwe ek al in hiel stik or- ganisaesjewurk efter de rêch, as it priis- sjongen bigjint. Ja, en dan de jury, ek dit jier wer bisteande üt de hearen Jac. Hoogslag, R. Beintema en Ds. Smilde. Dy hoechf men it ek net to forgunnen. Jy kinne tige fan muzyk en sang hélde en mei wille trije dagen efter inoar der nei harkje mar om it wurk fan in goe de sechstich koaren stik foar stik mei oandacht to bilüsterjen en oant yn lytse ünderdielen to bioardieljen dér heart hiel hwat ta. Mar it giet derom om de Fryske sang foarüt en ornheech to krijen. En it is in hoopfol teken, dat der ünder üs folk hwat langer hwat mear Frysk songen wurdt troch de koaren, èn dat it gehalte fan it Fryske liet derop foarüt giet. Der binne goede teksten by de rüs, en der komme lokkich ek mear komponisten by üs, dy’t dér muzyk by meitsje. En dat de koaren dér mear en mear om freegje, dat is sünder mis mei to tankjen oan de stimulans dy’t dit priissjongen alle jier ren wer jowt. De ütspraek fan de karmasters Jac. N. D. Hoogslag en R. Beintema mei Ds. B. Smilde foar de ütspraek fan it Frysk wie foar de earste dei, ü.o.: 3e Öfd.: „War Dy”, Kubaerd, 142 p„ 2e pr.; „Nije Moed”, Easthim, 125 p. 3e pr. 2e öfd.: „Het Loflied”, Winsum, 160 p., 2e pr.; „Sursum Corda”, Tsjom, 180 p., 1ste pr. Ie öfd.: „Ta Gods Eare”, Skuzum-Piaem 185 p., 2e pr.; „Lans Deo”, Wommels, 184 p., 2e pr.; „Sjong de Heare”, Wüns, 199 p., Ie pr. Ofd. by ütstek: ,^De Lofstem”, Wjelsryp 186 p., 3e pr. „Gode zij d’eer”, Makkum 194 p., 2e pr. Nijs fan de Fryske Akademy. Nei’t in wikemannich forlyn Prof. Dr. G. A. van Es fan Grins en syn assistent in bisiik brocht hawwe oan it Coulon- hüs, om it wurk en de wize fan wurkjen fan de Fryske Akademy to bistudearjen, komt nou de 19de fan dizze moanne Prof. dr. E. Blancquaert fan Gent nei üs oer. Hy sil de middeis fan dy dei yn de Harmony in lêzing hélde oer: Taal de boer. Bovendien is het geografie, een onderzoek van Duinker ken tot aan de Dollard. De heechlearde is de makker fan in rige dialekt-atlassen, allegefcrre neffens ien plan opset, en syn doel is, meiwurking fan de Fryske Akademy to krijen. Yn it greate gebiet, dat hy him foarstelt fier der to biwurkjen, nimt Fryslén in eigen plak yn: de Fryske Akademy is it oan- wiisde lichem om dat skjin to meitsjen. Dér sil tinkelik op de gearkomste wol fan blike. It Bistjür hat miend, de gear komste tagonkelik stelle to moatten foar elke bilangsellende yn Fryslén en it Frysk. handig onderdrukt, maar blijkbaar toch voortwoekerend, Moskou heeft thans een beweging uit gebroed, waarmee twee vliegen in één klap kunnen worden geslagen. Het heeft de sovjet-maarschalk Rokossovsky, een vermaard militair leider uit de oorlog en van Poolse herkomst, z.g. op verzoek van de Poolse president aan Polen af gestaan en deze maarschalk wordt nu chef van het Poolse leger. Zymiersky, de huidige leider van dat le ger, die zich steeds krachtig heet te heb ben verzet tegen de toenemende invloed van Rusland in de Poolse legerleiding, is aan kant gezet, al heeft hij dan een andere positie gekregen. Practisch zal het gebeurde wel betekenen een ver dere Russische stap ter militaire éénma- king van Oost-Europa. Het Poolse leger wordt in het Russische militaire appa raat opgenomen en te verwachten is, dat het ook in de andere satellietstaten zo zal gaan. Daardoor wordt echter niet al leen de Russische oorlogsmachine vol maakter, maar kan Moskou ook beter het Titoïsme in deze staten in bedwang houden. De manier waarop Rusland in zijn satel lietstaten optreedt, bevestigt steeds meer de mening dat het de verdeling van Eu ropa in twee blokken aanvaardt en er op uit is West-Duitsland te verlokken één lijn met Moskou te trekken, daarom vermijdt het ook een afzonderlijke vre de met Oost-Duitsland te sluiten. Onder deze omstandigheden kan het Westen zich niet langer veroorloven W.-|menebest heeft rekening te houden. i. I De man die ik nu ga bezoeken is niet alleen voorzitter van het Instituut voor Landbouwcoöperatie, doch ook en vooral directeur van de Coöperatieve Zuivelbank te Leeuwarden. Het eerste wat me opvalt, als ik de ruime werkkamer binnenkom, zijn twee schilderijen van de nestor van onze te genwoordige Friese schilders, Ids Wiersma. Het één stelt voor twee maaiers in de „miede” en het andere een „Jister mei kij”. Deze schilderijen wijzen al heel sterk op de verbonden heid met het boerenbedrijf, terwijl de schotel van Makkumer aardewerk met de spreuk „Sizzen is neat, mar is in ding” er op wijst, dat de hier thuis hoort, overtuigd is waarheid, dat het van -- men. Dit bleek me dan ook wel uit het gesprek dat ik met hem had. „Een prachtig gebouw, hier ik op. „Inderdaad” moet Dr. Kuperus toege ven, „maar”, vervolgt hij onmiddellijk, „dit is er niet vanzelf gekomen. Daar is heel wat aan vooraf gegaan. Ik wil U niet vermoeien met de geschiedenis van de coöperatie in Friesland, maar sinds de Warga'ster boeren in 1886 de eerste coöperatieve zuivelfabriek op richtten, dit was tevens de eerste in ons land, bleek het al gauw, dat de coöperatie de beste organisatievorm is, die we hier kennen. Het is tegenwoor dig al zo, dat 80% van wat hier ge molken wordt, coöperatief wordt ver werkt. Vooral voor de veeteelt en de zuivel is dit van het allergrootste be-x lang. Nu moet de ooöperatie niet ge zien worden als strijdmiddel, maar als de meest geëigende vorm voor de boeren. Het is wel eens goed om in deze eens te herinneren aan de grote figuur van Th. van Welderen Ren- gers, die een voorbeeld was van een goed democraat en een Uitgesproken voorstander van coöperatie”. „Waarom meent U dat coöperatie juist voor de boeren van zo groot be- „Ja, ziet U eens. Melk is een product, dat onmiddellijk verhandeld moet wor den. Je kunt het niet opslaan, want het bederft in een dag. Melk moet dus di rect worden afgeleverd en verwerkt. Nu is in het algemeen het particulier initiatief zeer te prijzen, maar als men te doen heeft met een product, dat zo snel bederft, dan is het toch wel de mpeite waard als men zelf iets mee te zeggen heeft m g: j-'j: -_:a telling. Het is nu toch wel zo, dat de prijszet ting geschiedt door de coöperatie". „Het wil mij voorkomen, dat vele boe ren er ook zo over hebben gedacht, gezien, het grote percentage melk dat door de coöperaties wordt verwerkt”. „Blijkbaar wel. Maar toch verwacht ik niet, dat dit percentage nog veel zal stijgen. Ik meen, dat we wel zo onge veer aan de top zijn. Wat echter wel groter zal worden, 'wel zal moeten worden, is concentratie”. „Concentratie? Hoe bedoelt U dat?” „Ik zou ook kunnen spreken van rati onalisatie. U dient daarbij wel te be denken, dat nergens zoveel van coöpe ratie gebruik wordt gemaakt als in de land- en tuinbouw. Er zijn vele coöpe raties, zowel in- als verkoop-coöpera- ties, credietcoöperaties, getuige de Zui velbank, er is een coöperatief verzeke- ringsfondsfonds en zelfs is er de Coö peratieve Centrale Landbouwboekhou ding. Het ligt voor de hand, dat vele belangen van deze coöperaties paral lel lopen en dat veel werk gezamenlijk gedaan zou kunnen worden, wat nu misschien nog afzonderlijk geschiedt, want per slot van rekening zijn ze op hetzelfde doel gericht, namelijk de belangen van de boer te behartigen^ Trouwens, de particuliere bedrijven wijzen ens wel de, met de rationalisa tie van groepen van bedrijven, het zo doeltreffend mogelijk inrichten Ivan die bedrijven om het rendement zo hoog mogelijk op te voeren. Dit geldt echter alleen voor het technische ge deelte, daar wij voor het organisato risch gedeelte steeds de coöperatieve weg zullen blijven bewandelen. De leden, in dit geval dus de boeren, zul len steeds zeggenschap in de coöpe ratieve bedrijven behouden. Natuur lijk kan niet verlangd worden dat de boeren geheel de technische bedrijfs voering van hun coöperaties kunnen overzien. Dat is ook niet belangrijk, maar wel dat zij de economische doel stellingen en het economisch nut van Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? line Advertentieprijs 10 cent per m m. Giro «7920 De ontmoeting van de ministers van bui tenlandse zaken van de Ver. Staten, En geland en Frankrijk, welke deze week te Parijs plaats had, heeft natuurlijk aan leiding gegeven tot allerlei vermoedens omtrent wat er besproken is. Temeer omdat Wysjinsky tevoren nog een kort onderhoud met Acheson te Washington had gehad en de Rus tegenover de pers verklaard had, dat de Ver. Staten en Rus land weer terug moesten keren tot de oudevriendschappelijke verhoudingen. Dat is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, want waar moet men eigenlijk beginnen om die betere verstandhou ding te bereiken? De voorzitter van de huidige Assemblée der Ver. Naties, ge neraal Römulo, van de Philippijnen, meent dat men zich daarvoor vooral moet concentreren op een vergelijk over het vraagstuk van de atoombom, omdat dat een concreet punt is. Maar de moei lijkheid om op dit concrete punt tot over eenstemming te komen is, dat het aan onderling vertrouwen ontbreekt. Trouwens het gerucht gaat, dat de Wes terse beginselen in Rusland van demo cratie steeds groter aanhang winnen. Niet het minst dank zij de millioenen sol daten die naar huis teruggekeerd, iets van de welvaart hebben gezien, welke in andere landen had geheerst, voor de oorlog ze verwoestte. Ter gelegenheid van de 32ste verjaar dag van de hun coöperaties kunnen beoordelen. In elk geval staat steeds voorop, dat de boeren zo nauw mogelijk bij de gang van zaken zullen worden be trokken. Ja, bij een goede technische opzet is nog heel wat te bereiken en ik zie b.v. bij de landbouwaankoop grote mogelijkheden”. „Hoe staat het met de jongeren Voelen die voor de coöperatieve ge dachte?” „Het verschil tussen de één en de an der is niet meer zo goed te zien, maar onder de jongeren is wel een groep dïe nog bezield *is imet de gemeen- schapsgedachte”. „Er zal ook ongetwijfeld verschil zijn tussen de welstand van de boer uit de tijd van de opkomst der coöpera tie en van de boer uit deze tijd?” „Zeker. De financiële toestand is be slist gunstiger geworden en de posi tie veel gezonder. Natuurlijk hebben we het nog niet gewonnen, want zo hoopvol is de positie ‘yan de land bouw nu ook weer niet. Denk maar eens aan de pootaardappelen en de varkens. Per slot van rekening zijn de Friezen niet alleen de leveranciers van pootaardappelen, ja, zelfs niet de Nederlanders alleen. Ook de Denen hebben een goede naam en geven zich alle moeite om een uitstekend product te leveren. Hier komt nog bij, dat enkele landen, waaraan veel pootaardappelen geleverd worden, trachten zelf een goed product te te len, b.v. Frankrijk. Zoals U ziet, zijn er dus wel een paar factoren, waar rekening mede dient te worden ge houden. Wat nu de varkens betreft, het zal er maar van afhangen hoe de verhouding ingevoerd voer en afgeleverd bacon wordt. De prijsverhouding natuurlijk. De devaluatie is in dit geval uit de aard der zaak geen gunstige factor. Bovendien hebben de Engelsen juist te horen gekregen dat ze moeten bezuini gen. In hoeverre of het hier ook gaat om hun bacon (ze zijn nog al gesteld op hun bacon and eggs bij hun ontbijt) valt nu nog moeilijk te zeggen. Ook hier dus enkele minder gunstige aspec ten”. „Dit lijkt inderdaad niet zo heel gun stig. Maar wordt er internationaal niets gedaan om de positie van de voedselproducent bij uitnemendheid, de boer, veilig te stellen”. „Inderdaad zijn er verstrekkende plan nen. Er is een Food and Agriculture Organisation, de F.A.O., die wil trach ten regelend op te treden. Men wil dan b.v. bij overproductie van bepaalde goederen, die kunnen worden opgesla gen, b.v. granen en suiker, de top uit de markt nemen, waardoor dan de prij zen kunnen worden gestabiliseerd, ter wijl het opgeslagene aanvullend zal kunnen dienen bij misoogst, waardoor dan dus in tijden van krapte de prijzen ook stabiel kunnen blijvenl. Bovendien wil de F.A.O. dan haar bemiddeling verlenen als er op de éne plaats te veel en op de andere te weinig van een be paald product zal zijn, dus b.v. de overschotten daar heen brengen waar een onderconsumptie is en misschien een geringe koopkracht Dit zou na tuurlijk ideaal zijn en we zullen dan ook goed doen dit vast in het oog te houden. Er is een groot econoom ge weest, Malthus, die een theorie had opgesteld, waarin werd beweerd, dat de productie altijd achteraan zou ko men bij de bevolkingsvermeerdering. Overigens is deze theorie ook sterk be streden, omdat ze wel paste in de tijd dat ze werd opgesteld, maar niet in de daarop volgende jaren met zijn sterke mechanisatie. Toch is het de vraag of de theorie in de toekomst niet zal blij ken juist te zijn. In elk geval is het wel zo, dat er op de lange duur niet te veel voedsel zal kunnen worden gepro duceerd en dat het bedrijf van de boer toch altijd nog op een stevige grond slag rust. Het mag dan hier en daar niet zo gunstig lijken, toch ben ik hele maal niet somber gestemd over de toe komst van c_ door de coöperatie zo, dat er niet meer buiten hem om over de producten van zijn bedrijf wordt beschikt". Provinciaal Anjerfonds. De in 1949 in Friesland gehouden Anjer fondscollecte heeft kin totaal opgebracht f7634.61 (v. j. f5711.16). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die verenigingen en instellingen, welker arbeid geacht 'kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het alge meen te bevorderen en die met financiële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het Bestuur van het Provinciaal An jerfonds. Belanghebbende verenigingen en iristel lingen wordt er op gewezen, dat aan vragen om een bijdrage met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden, waarop de aanvraag wordt gebaseerd, vóór 1 De cember a.s. moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, telefoonnummer 3541 (K 5100) bij wie eventueel nadere inlichtingen kunnen worden ingewon nen. Aanvragen, welke inmiddels reeds zijn ingediend, zullen zonder meer in behan deling worden genomen. Priissjongen. Wylst wy dit skriuwe, is it jierlikse priissjongen fan it Boun fan Christlike Sjongkoaren wer oan ’e gong. It giet om de heechste eare, de goudene „Noardske balke” fan it Kristlik Frysk Selskip, dy’t as wikselpriis elts jier wer yn ’e kamp is. Foar hwa’t it net wit: in „Noardske balke” is in snaerynstremint, dat foar- hinne yn Fryslén yn gebrük wie. It priissjongen, dat yn de Harmony to Ljouwert hélden wurdt, duorret fan ’t jier gjin twa dagen lyk as oars, mar trije. Dat hat syn bysündere reden: it Boun fiert syn tritichjierrich jubileum. De offisjele jubileumjoun wurdt lykwols hélden as dit stikje al nei de setter ta is, dus dér nije wike oer. Op dit pas al- linnich efkes oer it priissjongen seis. De beding birêst wer by de foarsitter, de hear Kalverda fan Hijum, en it is him tabitroud. It fait net altiten ta om sa’n greate seale fol jongfolk de hiele dei hwat yn ’e stokken to hélden. It noflik Bolswanls Nieuwsblad i 7 BB»

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1