WAT MAG EN WAT NIET MAG a rs 9.- T Martinytoer Fan de door Nederland üs hjoed Q n to sizzen No. 89 45 e Jaargang Dinsdag 15 Nov. 1949 IS Uitgave van DrukKerlj Fa, A. J. OSINGA - Boisward De wierheit hat in skel Ifid. 194 ie nd ng Moedleas op hüs ta klean toskoerd, Yn ’e iepen doar sa to bisjitten Sjoch hja him op 'e drompel sitten Hoe frjemd der fljucht er net wei fuort. Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs; 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? Ilnp Advertentieprijs; 10 cent per mm. Giro 87926 DE BLAUWE FUGEL (Nei Maeterlinck) 56 Hja teagen ’t skym’rich spjirbosk yn In füle gloed op waerme wangen Kom mei wy sil dy fügel fange 't Sjongen driuwt op ’e mylde wyn. en. U. n. I Hy floitet skel, de iere moarn In fügel blau, dy’t glanzjend swevet It berne hert fol langstme bevet Dy fügel loek har wünder oan. Hja rin har wurch de fuotten sear. As 't jounread troch de krunen sillet Fuort is de feardich-flugge wille Hja fyn ien glêdde blauwe fear. seradeel het volgens verordening verbie den „zodanige vruchten ter markt te brengen”, welke naar het ingewonnen advies van een bevoegd geneeskundige schadelijk zijn voor de gezondheid. Evenals bij onze vorige artikels over deze materie komen we ook thans tot de conclusie, dat enige uniformiteit in de politieverordeningen wel wenselijk ge acht moet worden. Wat thans in de ene gemeente schade lijk voor de gezondheid geacht wordt, kan blijkbaar in een aangrenzende ge meente geen kwaad. de J. Der giet it dan ek al aerdich hinne. It fetgehaite is hjir best komt al aer dich nei de fjouwer presint ta. Jit in pear jier en dan kinne wy safier wêze. Mei de kwaliteitsforbettering wurdt it nou ek mienens. Op it departemint is men al yn it tarieden mei in nij wetsüntwerp hwertroch de forplichte dielname oan de kwaliteitsforbettering regele wurde sil. It is dus op kommende wei. Yn oare provinsjes giet it ek al langer hoe mear dy kant op. Sa’t it nou liket komme de léste fjouwer provinsjes, hwer’t men oant diz tiid ta de t.b.c.bistriding noch net regele hie mei yn ’e rounte. Dan wurdt it mienens mei dizze earnstige fésyktme. Oant nou ta wie it einliks sa, dat de bis ten fan it iene plak nei it oare forkoft waerden, hwertroch hjir wol risseltaten birikt waerden, mar oan de oare kant op oare plakken it tal reageardess grea ter waerd. Dizze wike hie ik in jonge boer üt it Utrechtse to praten en dy liet my sjen, hoe’t dêrre yn it saneamde konsumpty- gebiet alle boeren, dy’t in t.b.c.frij bi slach hiene in sint' foar de molke mear barden. Boppedat krigen hja jitteris in heale sint mear as de kwaliteit trochin- oar yn de heechste klasse set wie. Dan koe men jitteris in premy krije as de stél alhiel oan de easken foldie. It ten mei it oar wie fan dy gefolgen, dat de boer, dy’t der flyt op die, wol twa sinten mear foar de molke krige as de boer, dy’t der mei de mütse nei goait. Dat Is ek de lenige goede methoade. De boer, dy’t ekstra muoite docht om de molke sa goed müglik óf to leverjen, heart mear to barren as de boer, dy’t it wurk fan dizzen troch ünforskilligens wer bidjert. Hjir yn dizze hoeke is it meartal fan de boeren graech ré om har tige ta to lizzen op earste klas waer, mar al har wrotten en wramen koe hiel- tyd bidoarn wurde troch inkelde Ün- maetskiplike kollega’s. En dat heart üt to wêzen, hwant dat bidjert in bulte goede foarnimmens. Wy wolle hoopje dat Minister Mansholt hat sa sear gjin nijs fortelle kinnen yn ’e Doele okkerdeis. Wol hat er in tige düdlike ütiensetting jown fan de posysje fan de boer en de wize hwerop de Regearing mient, dat it boerebilang en it lÊnsbilang elkoar fine moatte. Mei gjin wurd hat er lyk- wols praten oer de kwesje, hoe’t hy de eigendom en de fosoarging fan de eigen dom sjocht Wie dat tafallich? De Mi nister joech nei syn rede gelegenheid om fragen to dwaen en it like wol oft hy dy allegearre biandere. Mar dat wie sa net, Hy liet de frage oer de posysje fan de eigendom lizze, dy’t ik him steld hie. Ek hie ik him frege, hoe’t hy tochte, dat in eigner ea wer safier komme koe, dat hy jild stekke koe yn de nijbou of mo- dernisearring fan boereplatsen? Mar, sa’t ik sei: de Minister liet dizze fragen lizze. Nou, hawar, men kin der gjin spul oer meitsje, mar royael wie it net, sa is ’t al. De nije molkpriis lit yn dizze hoeke fan Fryslên wol ta, dat der troch boer en arbeider in reedlik lean en in reedlike winst makke wurde kin en dat seit bést fanseis, hwant dat is tige wichtich. Mar it hie rjochtfeardiger west as yn dizze gedachtengong ek de eigner en syn bil- like oanspraken net forgetten wie. De greate opjefte foar de greidboeren sil yn de kommende jierren wol lizze yn it gebruiken dan waarvoor zij onderschei- produsearjen fan fette molke fan earste deniijk bestemd zijn. Tien jaar geleden. Het was de vorige week tien jaar geleden, dat het beruch te incident van Venlo gebeurde. Sultan Hamid bevorderd. Naar het A. N. P. verneemt, is Sultan Hamid II bevor derd tot generaal-majoor van het K. N. I. L. Verdronken. Bij het ophalen van een an ker is de schippersknecht J. Molenaar op de Maas onder Oeffelt over boord ge slagen en verdronken. Centen op zak. Het echtpaar G. J. en A. J.-van H., dat Donderdag in Ilpendam in het huwelijk trad, is daar Vrij dag gearresteerd. Om aan een uitzet te te komen, hadden zij zich in vele plaatsen van ons land voor duizenden guldens aan oplichting schuldig gemaakt. Bij hun arrestatie had de man nog twee en de vrouw zeven centen op zak. Dodelijk verkeersongeluk. De 17-jarige wiel’rijdster C. E. A. uit Haarlem werd Vrijdagavond op de Rijksstraatweg hoek Jan Gijzenvaart, door een auto aangere den. Het meisje kwam te vallen en werd door eem achter de auto rijdende auto bus van de N.Z.H. overreden en op slag gedood. Rado Nederland Werelomroep zal bin nenkort bij wijze van proef een uitzen ding organiseren in het Fries, die be stemd is voor de Friezen in Canada. In deze uitzending zal de heer H. M. Ger- brandy uit Nijland, lid van Ged. Staten van Friesland, een toespraak houden. T(uf) T(uf)races op 8 Juli. De T-T.races *e Assen zullen in 1950 op Zaterdag 8 Juli worden verreden. Bekroonde actie. In het Provinciehuis te Leeuwarden heeft het Provinciaal Co mité voor de Reddingbootactie bij mon de van zijn voorzitter K. Sikkema de vo rige week het Friese huldeblijk voor de N.Z.H.R.M. (50.000 gulden voor motoren in de reddingboot „Insulinde”) overge dragen aan de voorzitter van de Red- dingbootmaatschappij, de heer P. E. Te gelberg. Het Prov. bestuur bood ook 2 nieuwe motoren aan, maar die waren van marsepein. (Dit in navolging van de marsepeinen stier te Boisward?). Hja doarmje hoeden hiel de dei Soms giet de blauwe fügel sitten! Mar nea wol er him fange litte Hy fljucht wer op dróf sjoch se em nei. It gouderts blykt faek stienne-grüs Letter gean klear de eagen iepen It lok dat wy ’t niis net bigriepen It geefste lok jowt 't aldershüs. PYT. Deze etenswaren moeten onder toezicht van de politie worden begraven of ver nietigd, zonder dat de eigenaar deswege op enige vergoeding aanspraak kan ma ken. Ook Wonseradeel heeft soortgelijke be palingen. Zeer verouderd lijkt ons het artikel dat in deze gemeente geen boter mag worden gevent of bij de klanten rond gebracht, anders dan in gesloten of gedekte voorwerpen of goed ver pakt. Tijdens het heersen van een besmettelij ke ziekte kunnen B. en W. van Won- Blinde te water. De heer A. D. Sijmens uit de le Jan v. d. Heydenstraat te Am sterdam heeft Vrijdagavond de 51-jarige blinde man W. F. uit het water van de Ruysdaelkade gered. De geleidehond van de blinde man werd bang voor een stel honden, die hem nazaten en rukte zijn baas met zich mee in het water- Dodelijke aanrijding. Vrijdagavond om streeks half zes is de bijna 80-jarige heer Tj. Dijkstra bij Veenwouden door een auto aangereden. Hij werd zo ern stig gewond, dat de dood vrijwel onmid dellijk intrad. Weer varkensmarkt? Te H’veen maakt men plannen om de wekelijkse varkens markt, die sinds enige jaren is opge heven, weer iedere Maandag te hou den. Bestuurder verdronken. Zaterdagavond is in Harlingen een ernstig ongeluk ge beurd. Ongeveer kwart voor negen reed over de Havenbrug een auto in de Zui- derhaven. De enige passagier, de heer R. Lomp uit Berlikum wist zich te red den, maar de chauffeur, de ongeveer 45- jarige G. Westerhuis uit Minnertsga, verdronk. Een herdershond van de heer H. Wegge- mans te De Maten bij Ter Apel is de ge lukkige moeder geworden van zeventien jongen. Ontvoering. Veertien mannelijke en vrou welijke hulpverplegers van een mobiel Rode-Kruis-team op Java zijn ontvoerd. Men vreest voor hun leven. Uit Tegal wordt gemeld, dat de activiteit van de Darul Islam-benden steeds toeneemt. De bevolking is te bevreesd om op de sa- wahs te werken. Smokkel Dank zij zeer knap recherche werk van enige- rechercheurs van de ambulante dienst der douane te Sluiskil is het na wekenlang speuren gelukt een smokkelcomplot te ontmaskeren, waar bij aan het licht >s gekomen, dat dui zenden tapijten Zeeuwsch-Vlaanderen zijn binnengesmokkeld. Vijf millioen kuikens zullen er in het voorjaar van 1950 méér mogen worden uitgebroed dan vorig jaar. Minister Mansholt deelt aan de Kamer mee, dat hij het totaal' voor volgend jaar thans vastgesteld heeft op 20 millioen kui kens. De kanonneerboot Van Speyk zal Dins- De bem wurd’ wiis de bern wurd’ great. 't Bernlike aerd ken net mear bine Hja jeij om ’t lok - fier - frij to finen: Fügel dy’t oer har hollen skeat. Zomerse zwaluwen. Dezer dagen werd op de boerderij van de landbouwer J. W. te Someren Eind bij Roermond een zwa luwnest met vier eitjes gevonden. Hoe laat is het? Inbrekers hebben uit de werkplaats van de juwelierszaak van de heer Huesken aan de Hoofdstraat te Apeldoorn zestig horloges ontvreemd. De min.pres. dr. Drees heeft in de Tweede Kamer ver klaard, dat de huur verhoging zal moe ten worden uitge steld, wanneer de aanhangig gemaak te belastingwijzigin- gen niet vóór 1 Jan. a.s. in de Tweede Kamer worden behandeld, aangezien deze huurverhoging moet samenvallen met de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. Geduld, jong-gehuwden. Minister In ’t Veld deelde mede, dat in 1960 elk Ne derlands gezin een woning zou heb ben. Ergerlijk. De inspecteur van de dieren bescherming heeft, in samenwerking met de gemeentepolitie op de veemarkt te Zutfen prcces-verbaal opgemaakt tegen een veevervoerder, die in zijn wagen, die plaats bood aan maximum 30 kalve ren, 64 kalveren vervoerde. Toen de wa gen werd geopend, vielen de dieren op de grond. Distributieiuisteraars verminderen. Op 1 October waren er 521.523 aangeslotenen op het Rijksradiodistributienet tegen 523.678 op 1 September. Betaal contant. De kleinhandelaren heb ben hun afnemers verzocht, de brand stoffen contant te betalen, daar zij zelf reeds binnen twee weken hun leveran ciers moeten voldoen. Jeugdige dieven. Te Goes hebben 2 jon gens van resp. 14 en 12 jaar de muntme ter van een pas ontruimd huis gelicht. Zij maakten 100 munten buit, doch wer den gearresteerd door de politie die hen, na bekentenis terug gaf aan de ouders. ST. NICOLAAS-ACTTE. Deelnemers aan de St. Nicolaas-actle worden verzocht hun advertenties voor de SPECIALE nummers op DINSDAG 22 en 29 NOVEMBER zo spoedig mogelijk in te zenden of te bezorgen bij de Fa. A. J. OSINGA MARKTSTRAAT. Heeft U zo het gevoel, dat het ef in Bois ward bij naleving van deze lijst verbo den wel heel netjes moet uitzien en het er gezond wonen moet zijn, andere ge meenten hebben nog heel wat extra be palingen. Zo moeten in Hennaarderadeel op iedere Zaterdag een uur voor zons ondergang alle goten en paden worden schoongemaakt en heeft deze gemeente ook speciale bepalingen ten opzichte van het vervoer van degenen, die aan een besmettelijke ziekte lijden. Natuurlijk zijn de omliggende gemeen ten meer agrarisch ingesteld, wat dui delijk uit de verordeningen blijkt. Voor het houden van varkens en vervoeren van gier gelden bijv, meer aan de plaat selijke behoeften aangepaste bepalin gen. Workum daarentegen heeft veel over eenkomstigs met Boisward wat de be doelde verordeningen betreft. Toch zijn er ook wel verschillen. Krengen behoe ven hier bijv, maar 60 cm. onder de grond, terwijl ook een bepaling is opge nomen waarin staat, dat ieder die hon den, schapen, bakken, geiten of konijnen houdt binnen de bebouwde kom, ver plicht is de hokken, hollen of andere ligplaatsen dier dieren op zodanige wij ze rein te houden,dat zij geen hinderlij ke stank naar buiten verspreiden. Ook mogen in Workum binnen een af stand van 10 m. van de openbare straat geen zeilen of netten te drogen worden gehangen. Bijna in iedere gemeente wordt onder het hoofd openbare reinheid verboden wasgoed te bleken of te drogen aan de openbare straat of in voortuintjes e. d. die vanaf de openbare straat zichtbaar We geloven, dat, behalve aan de rein- «n oren gedacht zal zijn aan aesthetische motieven. Wymbritseradeel heeft voor dit onder deel nog een geheel ander motief. Bin nen 8 m. uit de as van wegen mag geen linnen of andere voor paarden schrik wekkende voorwerpen aan rekken, hek ken, lijnen, stekken, heggen bomen of leuningen worden gelegd. Ook heeft deze gemeente uitvoerige be palingen over de noodslachtingen enz. Verouderd lijkt ons het artikel, dat op delven van afgekeurd vlees en spek, het verkopen, of gebruiken van zodanig vlees of spek” verboden is. Ook is het verboden eet- of drinkwaren hoe ook genaamd, voor het gebruik door mensen in ondeugdelijke toestand te verkopen, weg te schenken of in win kel of vervoermiddel aanwezig te heb ben. Hwat hat Gabe Skroar Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Openbare reinheid en gezondheid. Slot. In vervolge op de onlangs door ons ge plaatste artikelen, willen we nog eens de aandacht vestigen op hetgeen de po litieverordeningen te zeggen hebben over de openbare reinheid en gezondheid. Als uitgangspunt nemen we weer de verordening van Boisward, die o.a. be paalt, dat het verboden is: a. stoffen, welke hinderlijke stank ver spreiden, het water verontreinigen of voor de gezondheid schadelijk zijn, te laten lopen of vallen in de openbare wa teren of goten, of te hebben op of aan wegen, m. a. w. houdt grachten en stra- en schoon; b. in de bebouwde kom der gemeente een verzamelplaats van faecale stoffen te ledigen of te vervoeren anders dan in goed gesloten tonnen, wagens, karren, kruiwagens of vaartuigen; c. tonnen, emmers of andere voorwer pen, bestemd voor het bergen van fae- caliën, op of aan wegen te plaatsen of in het openbaar geplaatst te hebben; d. op open terreinen autobelten te heb ben of aannemersgereedschappen, bouw materialen, oud roest, vuilnis of derge lijke op te slaan; e. huiden of afval van dieren, zomede dode dieren aanwezig te hebben op plaatsen vanwaar die voorwerpen, vol gens het oordeel van B. en W. een hin derlijke stank kunnen verspreiden; f. haardas of vuilnis op of aan wegen anders uit te zetten of te hebben dan in metalen bakken, potten, vaten of emmers welke met eem deksel behoorlijk zijn af gesloten, en op andere uren dan daar voor door B. en W. bij openbare kennis geving zijn aangewezen. alle mensen wijs en deden zij volgens deze bepaling); g. de voorwerpen moeten door of van wege de eigenaars of gebruikers steeds In goede staat worden gehouden en, zo dra zij geledigd zijn, van de wegen wor den verwijderd; h. in de bebouwde kom varkens te houden, mesthopen of verzamelingen van mest, ingekuild gras, baggerspecie of dergelijke aan te leggen of te hebben ot de daaruit lopende vochtdelen over we gen te doen afvloeien; i. krengen of andere walgelijke voor werpen op of in mesthopen of dergelijke te hebben of de brengen; (De gebruiker van het erf, waarop zich krengen of andere walgelijke voorwer pen bevinden, is verplicht ze tenminste een meter diep in de grond te begra ven of te doen begraven). j. in dc bebouwde kom, op wegen of in goten aan wegen, alsmede in de daar bij behorende zinkputten, vuil te werpen; it foarütsicht fan de nije wet in krêf- tige stjit jaen mei oan de activiteit fan de suvelfabriken yn dizze hoeke, sawol de koöperative as de Maetskippij-fabri- ken. It Lünbou-Ekonomysk Ynstitüt hat oan de hén fan de nije molkprizen ek in birekken makke oer de finansjéle üt- komsten fan it greidebidriuw hjir yn dizze hoeke. Dat wiist net sa min. Hja geane üt fan in molkproduksje fan 4100 kg. per H.A. mei in fetgehaite fan 3.95 pet. O'an leankosten mei it wurk fan boer en eigen folk ynbigrepen komme hja op f 328.dat is 7 pet. heger as forline jier, binammen omdat de kosten fan it bi- driuwspensioen der nou by komme. Oan féfoer komme hja op f 243.oan kunst mest en oare dong op f67.oan hier op f110.oan kosten foar it reau en masines op f42.en oare kosten op f 107.per H.A. Alles meiinoar komme hja op in ünkostensifer fan f897.per H.A. en derüt folget dan in molkpriis fan 15 sinten foar molke fan 3.5o pet. Dit alles is birekkenne op de gemiddelde op- bringsten fan in fiks oantal bidriuwen yn dizze hoeke. Sa sit der dus in winst fan goed twa sinten op in mingel mol ke. Derneist kin dan it lean fan de boer as dy alhiel meiwurket derby teld wur de. Foar dizze bidriuwen, dy gemiddeld 24.3 H.A. great binne, dus 66 pounsmiet komt men dan op de ündersteande bi- dragen. Winst op molke en fé f 3025. en it lean yn eigen bidriuw to fortsjinjen f2786.dat is meiinoar f5811. Gjin minske kin fan seis sizze oft dizze yn- kommens bihelle wurde sille, hwant elts jier hat wer syn eigen fruchtberens mei en tsiinfallers. Mar it seit net min, dat de tüzenen boeren yn dizze hoeke it jier tomjitte gean kinne mei in bidriuw, dat goed rendabel wêze sil as de Seine fan boppen it wurk fan de minsken bi- fruchtsje wol. k. bij het vervoeren van mesf of vuil nis een grotere hoeveelheid op of aan de weg te hebben dan telkens per wagen of vaartuig kan worden vervoerd; (Wanneer bij het laden of lossen een weg wordt verontreinigd, is bij lading de Inlader, bij lossing de ontvanger ver plicht deze weg onmiddellijk na de la ding of lossing op zijn kosten te reinigen of te doen reinigen); l. terreinen, sloten, wateren of riolen, in de bebouwde kom gelegen, in vervuil den of gebrekkige toestand te laten, na dat zij door B. en W. schadelijk voor de gezondheid zijn verklaard. (De maatregelen, die B. en W- kunnen voorschrijven, bestaan in het ophogen of het aanbrengen van behoorlijke afwa tering van het terrein, het dempen al of niet met riolering of overwelving van de sloot of het water en het ruimen of herstellen van het riool); m. aan kinderen beneden de leeftijd van 14 jaar tabak, sigaren of sigaretten in het openbaar te verkopen, anders dan in gesloten kisten, dozen of zakken en aan deze kinderen tabak, sigaren of sigaret ten op een weg ten geschenke te geven of op enige andere wijze te verstrekken. (Dit laatste geldt niet voor ouders, voog den en verzorgers); n. Binnen de bebouwde kom op of aan een weg, op andere uren dan tussen des voormiddags 7 en 12 uur kleden, karpet ten, lopers, matten of andere dergelijke voorwerpen uit te slaan of uit te klop pen; o. binnen de bebouwde kom op of aan een weg goederen te bleek te leggen of te drogen te hangen; p. binnen de bebouwde kom op een weg of een van een weg zichtbare plaats buiten privaten of waterplaatsen te ver richten datgene, waartoe die inrichtingen bestemd zijn, of openbare privaten of waterplaatsen voor enig ander doel te kwaliteit. Tj. de J. dag 14.3- uuit uit de haven van Nieuwe- diep naar de Nederlandse Antillen ver trekken. Bolswards Nieuwsblad I gen» erlnq !.9O F. EF 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1