Gemeenschap O of massa izen 1 Gabe Skroar !e Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek 4 üs hjoed I to sizzen E No. 90 4ga Joorgang trekt Streekblad voor West. on Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa, A, J, O8INOA öolswurti SA! Hwat hst li/ en wordt juist zoeken in PYT 1 Wishinsky I - L 4 tweehonderd andere paren, rythmisch, schokkend, hijgend, tot hun laatste ge dachten verflauwen en niets overblijft dan een trance van beweging, aanra king, nabijheid van tenminste één ander mens. Of zij vluchten voor hun eigen onbedui dendheid en voor de dorheid van hun le ven naar die duistere zalen, waarin zij allen, gelijktijdig, ademloos naar films kunnen staren, films, waarin mensen be wegen, die het grote hebben of althans schijnen te hebben, dat zij moeten ont beren, n.l. een persoonlijkheid, met avon tuur en spanning en triomf of grootse ondergang, groot in alles, groot tegen geteisterde „ik” Wést-Europese weg der minste West-Duitsland wordt in het zadel geholpen. Washington neemt Russische vredelievend heid met een korreltje zout. De atoom- kwestie. Rusland gekeerd tegen Titoïsme. Israël vraagt Moskou financiële steun. Arabië smeedt een Mohammedaans blok. De froulju taksearje in poppe krekt as in boer in bigge: by it poun. Dat kin wy net feneare. Sok folk stiet stéfêst oan ’e kant. M-oat in Amerikaensk gesant Har noch manieren leare? en i Veischijnt PINSDAQ8 en VRIJDAGS RedsHie Administratiej Marktstraat 13 Bmsward Telefoön 451 (K 5167) Wy Friezen halde ek ’t Hollansk heech. de eigen tael yn 't leech, Abonnementsprijs. L35 par kwartaal bij voorMltbet? Hna AdvertentieprijsW sent per mm, Qlru H7426 en :r. he en en ur orten Vrtfdftd Jfl Nov, 1949 8. S >P i’s UI Gemeenschap of massa. Meen niet, dat deze begrippen elkaar dekken. Gemeenschap veronderstelt de aanwe zigheid van individuen, die weliswaar op elkaar zijn gericht, maar toch stuk voor stuk hun persoonlijkheid bewaren, Israël zich om een lening tot Rusland heeft ge wend, moet men toch vooral niet zo op vatten, alsof deze jonge staat ook al in het zog van Moskou gaat varen. Deze Joodse staat heeft het economisch moei lijk, in het laatst afgesloten jaar voerde het voor een waarde van 53 millioen pond in en 9 millioen uit. Het heeft dan ook reeds heel wat financiële steun van het Westen, speciaal de Ver. Staten, ont vangen en vermoedelijk zou het daar nog wel meer kunnen krijgen, maar Israël wenst zich buiten de verwikkelngen tus sen Westen en Oosten te houden en neemt het alleen financiële steun van het Westen aan, dan heeft het de schijn, dat het zich aan de zijde van het Westers blok tegen het communisme schaart. Door zich nu tot Rusland om steun te wenden vermijdt het die schijn. Men kan Israël moeilijk kwalijk nemen, dat het ook de vriendschap van Rusland wil be houden, want ook achter het ijzeren gor dijn wonen een groot aantal Joden, wier positie zeker niet benijdenswaard zou worden als Israël het hij de Russen zou verkerven. Vergt dus de verhouding tot ’t Westen en Oosten al grote bekwaam heid van de regering en in de eerste plaats van de eerste minister David Ben Goerion, die is ook nodig om zich te handhaven te midden van de nog altijd •ijandige Arabische staten. j Wil Israël op normale wijze economisch op de been komen, dan moet het zich echter met die landen verstaan, opdat een onderlinge economische uitwisseling tot stand kome, welke de belangen van beide partijen kan dienen. Vooralsnog is het nog niet zover, beide partijen hour- den het geweer bij de voet. De Israelis zijn wel heel ver gegaan in hun maat regelen tot verdediging van hun jonge staat, zij hebben n.l'. naast de militaire dienstplicht voor mannen ook die voor vrouwen ingevoerd, die dienstplichtig zijn van 18 tot 34 jaar, met een eerste oefentijd van 12 maanden. Intussen is Mar fiert men Werkloosheid en werk gelegenheid. Uit het rapport over de maand October van het Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt dat de gunstige periode in de werkgele genheid die maand werd afgesloten. In de tweede helft nam het aanbod van arbeidskrachten een behoorlijke omvang aan. Toen toch vielen de gunstge sei- zoenfactoren voor een gedeelte uit, waardoor het begin van een deze winter ongetwijfeld zeer grote seizoenwerk- loosheid ontstond. Het aantal totaal- werklozen steeg van 1298 tot 2573, te gen 1739 per 31 October 1948. Daarte genover daalde het aantal openstaande aanvragen van 561 tot 441 tegen 827 op 31 October 1948. Deze aanvragen be treffen hoofdzakelijk vaklieden. Het toenemende aantal werklozen kon slechts voor een deel opgevangen wor den door tewerkstelling bij de D.U.W., aangezien veel te weinig objecten be schikbaar zijn om de werklozen gedu rende de wintermaanden aan de slag te houden. De verslechtering op de arbeidsmarkt welke eind 1947 een aanvang heeft ge nomen, schijnt nog steeds voor te schrij den. Het aanbod van arbeidskrachten is in rayon Leeuwarden het grootst, n.l. on geveer 1/3 van hef totaal-aantal en be draagt 18.6 per 1000 van de mannelijke beroepsbevolking, even hoger dan het gemiddelde voor geheel Friesland n.l. 18.4. Op Leeuwarden volgt rayon Bui tenpost met ongeveer 1/6 van het totaal en 52.6 per 1000 van de mannelijke be roepsbevolking. O'ok uit de cijfers van de andere rayons blijkt, dat in de „Wou den” de werkloosheid het grootst is (50.2 pct. van het totaal aantal; begin October nog 30.6 pet.). Als men dan weet, dat de steden 34.9 pet. leveren, dan is gemakkelijk na te gaan, dat in Bouw en Weidestreek de cijfers verreweg het laagst zijn. Het aantal ingeschrevenen uit de land bouw is gestegen van 172 tot 696 en be droeg einde October 27.1 pct. van het totaal. Daarop volgde de Nijverheid met 25.8 pet (hier is het aantal meer dan verdubbeld, hetgeen ook bij losse ar beiders het geval is). De percentages van „Nijverheid” en „Losse arbeiders” zijn hoger dan verleden jaar, hetgeen doet vermoeden, dat de toenemende werkloosheid een min of meer blijvend karakter zal’ dragen. Als gevolg van de agrarische structuur zijn de schommelingen in de werkloos heid in Friesland tot onder ’t niveau van Nederland, vooral onder invloed van de drukte, verbonden aan hooi- en aard appeloogst. Toename van werkloosheid in de landbouwgebieden, in en buiten Friesland, zal de arbeiders in de „Wou den” ongetwijfeld seizoen-werkgelegen- heid benemen, omdat die gebieden hun behoefte aan personeel dan zelf zullen kunnen dekken. Bij de vrouwen is van .invloed van het naderende winterseizoen geen sprake. Het aantal aanbiedingen van werkzoe kenden daalde van 578 op 560. De vraag naar arbeidskrachten daalde echter meer, n.l. van 255 tot 218. Hiervan hadden 132 betrekking op huishoudelijk personeel, terwijl er daarnaast vooral een tekort aan verpleegsters bestond. Productie-beperking aan enkele steen fabrieken leidde er toe, dat 25 arbeiders in de wachtgeldregeling werden opgeno men. Ondanks de afnemende vraag naar vak lieden was het mogelijk etikele afgestu deerde werkplaatscursisten in het bouw vak te plaatsen. De uitvoering van de zeer belangrijke IN LES FAN DE AMERIKAENSKE GESANT Amearika’s nije gesant Hat hjir de earste meeting hawn Mei krantelju len diplomaten Antwurd op de bigroetings toast Mr Selden Chapin koe it oara Moast yn syn lanstael, 't Ingels prate. leze waakzaamheid van Israël wel no- lig, want Egypte, Irak en Transjorda- nië bewapenen zich steeds sterker en en heeft er ook allerlei plannen om een blok van staten te vormen, dat zich kan !oen gelden, een Mohammedaans blok, waarover de premier van India Pandit Nehroe pas ’t voorhoofd gefronst heeft; „politiek dient niet bedreven te worden on basis van godsdienstige overtuiging” Ie ij. Maar Mohammedaans blok ol '■et,' de Israelis zullen het nog lang moeilijk houden. Mede omdat zij moe ten doorgaan Joodse immigranten toe te laten, welke uit alle richtingen toestro men, ook uit de Arabische landen, waar deze Joden van alles zijn beroofd en dus een zware belasting vormen voor de jonge staat, die 1 millioen inwoners telt- Een jonge staat in een land, dat econo misch practisch geheel moet opgebouwd, omringd door vijanden, die ondanks dit alles tracht zich vrij te houden van een zijdige oriëntatie op een der partijen, welled thans de strijd om de wereld macht voeren, mag ook een moedige staat genoemd worden. Men weet hoe de Ruesen zich steeds meer afschermen van het Westen, en In de satellietstaten wordt alles wegge vaagd wat niet het Westen, Westerse of zelfs Titoïstische ideeën sympathiseert, in Polen werden weer enige belangrijke figuren terzijde gesteld verdacht van Ti toïsme, in Tsjecho-Slowakije werden de massa-arrestaties vergezeld van ver beurdverklaring van bezit voortgezet. In dit verband zij ook nog gemeld, dat, terwijl alle satellietstaten het vriend schapsverdrag met Zuid-Slavië opzeg den, Albanië dat niet deed; daarom heeft Tito dat nu maar zelf gedaan. Voor deze opzegging zullen waarschijnlijk ook practische redenen gegolden heb ben, op grond van dit verdrag had Al banië zekere rechten op troependoor- tocht door Zuid-Slavië doen gelden, welke rechten Rusland en andere satel lietstaten hadden kunnen misbruiken ten nadele van Zuid-Slavië. Het bericht, dat De Grote Drie heeft te Parijs besloten, tegenstellingen dat men W.-Duitsland in het vervolg in|toond Fn als V zekere mate ais gelijke zaï behandelen. In zekere mate, want het geldt hier maar een eerste sta’p. De hoge commissaris sen hebben van de Grote Drie slechts bevoegdheid gekregen met de Duitsers te onderhandelen over de verdere ont manteling der industrie, die hangende de besprekingen echter beperkt wordt, wat een concessie aan W.-Duitsland be tekent, over toetreding van W.-Duits land tot bepaalde internationale lichamen over het wegnemen der technische be zwaren, welke het voortduren van de oorlogstoestand tussen W.-Duitsland en de geallieerden meebrengt, over het bouwen van grotere koopvaardijschepen dan tot nog toe was toegestaan en over het aanstellen van eigen consulaire en handelsvertegenwoordigers in het bui tenland- Over dit alles kan gepraat wor den als de West-Duitsers willen mee werken aan maatregelen, welke beogen West-Europa te behoeden voor een nieuw Duits gevaar. Kanselier Adenauer zeide ook dat bui tenlands kapitaal in de Duitse zware in dustrie zal worden opgenomen en deelde di( alles mede in een verklaring in het W.-Duitse parlement; dat dit nieuws van deze zijde het eerst kwam en niet van geallieerde zijde wijst ook al op een prin cipiële verandering in de verhoudingen. De geallieerden verwachten nu, dat W.- Duitsland door deelneming aan het vei ligheidsorgaan en het Roerstatuut enz. bewijzen zal verschaffen, dat het geen kwade bedoelingen heeft en dat daar door geleidelijk een sfeer zal worden geschapen, waarin grotere tegemoetko ming ook van Franse zijde zal worden mogelijk gemaakt. Dit alles lijkt ons echter veel tijd te zullen kosten. En we vragen ons af of de Jagend naar verdoving en vergetelheid drinkt de moderne mens zich een roes aan jenever, maar ook aan volte, licht en lawaai, kleuren en beweging, aan erotisch genot, dat hem als geen ander kan boeien en vervullen en doen ver geten. De massa is een monster, dat alles op slokt: persoonlijk geluk, persoonlijke liefde, eer,, ideaal, een monster, dat het mens-zijn vernedert en door zijn logheid zelf gemakkelijk een prooi wordt van dictatoriale machten, hetzij die nationaal socialisme oftewel communisme worden genoemd. We moeten ons bewust zijn, dat wij plattelandsbewoners als we zijn nog schatten bezitten, waarvan wij zelf de waarde niet kennen. Maar ook dat er ’n monster op de loer ligt en reeds de klauw naar ons uitstrekt. Noemen wij een vergadering of bijeen komst niet pas geslaagd, als de zaal tot in de uiterste hoeken was bezet? Kennen ■wij ook al niet de vlucht uit onze ge zinnen de meest kleine, maar ook de meest hechte en meest edele gemeen schap waartoe wij behoren? Vinden wij het ook al niet sportief naar sport te gaan kijken, zonder ooit zelf tegen een bal te trappen of een flinke wandeling te maken? Verflauwt bij ons ook al niet de belangstelling voor het eigene? Zo wel voor de eigen godsdienst, eigen cul tuur, eigen taal, eigen geschiedenis, eigen studie, eigen familie? Gemeenschap of massa. Ook hier geldt het: Kiest u heden wie gij dienen zult. Het monster massa pronkt met veel kla tergoud, maar maakt in wezen onuit sprekelijk en deerniswekkend arm, om dat hij geen God heeft, geen ideaal, geen Mvensgevo/fel, geen vermogen, om lief te hebben. De gemeenschap daarentegen eist uw belangstelling, toewijding, offervaardig- i heid, strijd misschien, maar maakt u rijk,s maakt u mens, volwaardig mens. de J. zonder zij gewonnen, dan gevoelen zij zich flink i en sterk en voelen zij zich weer iets. maar alleen collectief, alleen massaal. Het is een vreugde om zo met zijn dertig duizenden te zijn, als één man brult is hij belachelijk, als dertigduizend brullen is het groots en angstwekkend. Men ge vóelt zich sportief, maar heeft zelf nog nooit één sport beoefend, is te lummel achtig om 100 meter te wandelen en is vergroeid met de (massale) tram. Massaal is alle genot van de moderne massamens, massaal alle leven. Door aan een knop te draaier krijgen ze allen Ver. Staten over de kfeurloze kleinheid van het eige” bereid zullen zijn het nodige geduld bij dagelijks leven. j de verdere ontwikkeling der dingen te Zo is het ook op de sportvelden, waar i betrachten. Zij hebben tot nog toe, ook enige tientallen jonge kerels een spel1 in hun streven naar de Europese eco- spelen. Er zitten dan tien-, twintig-, vijf- nomische efenheid, weinig begrip voor tig duizend mensen omheen, dik en vet historisch gegroeide verhoudingen en hetzelfde licht, door aan een andere knop te draaien dezelfde muziek. De moderne I mens doet zelf niets meer, dat zijn geest bevredigen kan, schrijft geen ingezonden stukken, geen familiebrieven, protesteert niet, studeert niet, schaakt niet, maakt geen muziek, maar draait slechts aan knoppen, zit in een stijlloze kamer en 'verveelt zich. Misschien tracht hij een krant te lezen, een modern massaal dag blad, maar dan leest hij precies hetzelfde als wat op hetzelfde ogenblik honderd duizend anderen óók lezen. En als ook dat verveelt, viflt hij met andere duizen den de revuetheaters, waar hij met die anderen zich massaal soms zelfs mas saal erotisch laat prikkelen. of slap en mager, kortademig van nico tine en leeg, eindeloos leeg van klein heid en verveling en die schreeuwen en brullen, die beleven in hun ploeg, hun elftal mee wat zij zelf niet kunnen; zij razen en gillen, want het zijn hun jon gens, die daar draven, het is iets van gaat men echter op in “de massa, dan hen, dat daar vecht tegen iets anders, doet men afstand van zijn persoonlijk- en als hun jongens winnen, dan hebben heid en wordt een nummer, W-'4"~ Z-- in ons werelddeel ge- dat men W.-Duitsland in het vervolg in|tnonH Fn als West-Eumpa te lang draait niet zich volledig te verstaan met West- Duitsland, dreigt de mogelijkheid dat de Ver. Staten óf alleen rr?t de Duitsers een overeenkomst sluiten ói West-Europa onder Amerikaanse druk bliksemsnel concessies aan de Duitsers zal moeten doen, die, omdat ze dan in één hap moeten worden ingenomen, ons allen zwaar op de maag zullen liggen. Dat de W.-Duitsers door handige poli tiek en het nodige lonken naar Moskou nog sterk van deze situatie kunnen pro fiteren, spreekt vanzelf, want de Ameri kanen zullen er, desnoods ten koste van andere W.-Europese landen heel wat voor over hebben, West-Duitsland in ’t Westelijke bolwerk tegen het commu nisme op te nemen. Washington gelooft immers niet aan werkelijke vredelie vendheid van Moskou. Aan dergelijke Russische verzekeringen heeft het begin van deze week niet ontbroken in de po litieke commissie der Ver. Naties, waar Wysjinsky de reeds aangekondigde resolutie heeft ingediend behelzende, een veroordeling van de voorbereiding tot een nieuwe oorlog, waaraan vooral Engeland en de Ver. Staten zich schuldig maken en die ook uitkomt in het Atlantisch past; een onvoorwaardelijk verbod van de atoom bom met instelling van internationale controle en een pact tussen de Grote Vijf tot handhaving van de vrede. De Russen verklaarden nu wel internatio nale inspectie der atoomoedrijven ook op hun gebied te willen toestaan, mits eerst alle atoombommen werden vernietigd. De middenmoot der Ver. Naties, de lan den die min of meer neutraal tussen West en Oost staan, zullen niet aarze len om van deze Russische toezeggingen gebruik te maken om alsnog te trach ten een regeling van het atoombom- vraagstuk te bewerkstelligen. Maar zo als bekend wensen de Amerikanen niet alleen internationale inspectie, maar in ternationaal beheer van alle atoombe- drijven; eerst door dit beheer zouden de gevaren kunnen worden bezworen. heid meer. Er is in onze tijd moe van het indivi dualisme als ze is een gevaar, dat men massamens gaat worden. Er zijn zelfs sprekers en schrijvers, zo als bijv. Toonder in zijn hartstochtelijk gelanceerde „De Schuld”, die de schuld van al het wereldwee dit verschijnsel. Het kleine, door angst van de na-oorlogse mens kiest zo licht de weerstand en vlucht zo gemakkelijk in de naamloosheid, in de massa. Het avondland, bekneld tussen het ma- nikale Rusland en het gemechaniseerde Amerika, dreigt onder te gaan door ge brek aan innerlijke kracht en zijn on dergang zal ook de onze zijn. De geestelijke nood na de oorlog schier groter dan ooit voedt de mas- savorming op succesvolle wijze. De mens zich in zich zelf eenzaam ge voelend zoekt meer dan voorheen be schutting in het gezelschap van velen, gelijkwaardigen, of wellicht beter ge zegd: gelijke minderwaardigen. Massaliteit en gebrek aan persoonlijk heid dreigt het persoonlijke, politieke, economische en nationale leven te be heersen. Veel mensen kennen niet meer het eigen geluk, het eigen ideaal, de eigen verhou ding tegenover God en medemens. Alles wordt massaal geproduceerd: kle ding, meubels, wandversiering, tapijten, zelfs tot z.g. kunstvoorwerpen toe, met het gevolg, dat de mens 'zelf massaal gaat worden. Alle huizen worden gebouwd in dezelfde stijl, alle kamers aangekleed op dezelf de fabriekmatige manier, de moderne mens voelt zich overal (of nergens meer) thuis. Gelukkig mogen wij ons prijzen platte landbewoners te zijn, mensen, die een eigen dorp of eigen stad bewonen, die trots zijn op dit dorp of deze stad, die er voor vechten willen en medebouwen aan de toekomst ervan. Gelukkig mogen wij ons prijzen ter plaat se een eigen taal- en stambewustzijn te bezitten, tot een bepaalde gemeenschap te behoren, hetzij iGigUus, nationaal, cultureel of hoe dan ook. Gelukkig mogen wij ons prijzen nog te worden aangezien als een mens, die zijn ■eigen gaven kan ontplooien een ieder op zijn eigen wijze, een ieder naar zijn eigen vermogen. Gelukkig vooral ook omdat het persoon lijkheids- en daardoor juist ook gemeen schapsidee nog een levende werkelijk heid is en de moderne grote stadsmen taliteit ons nog niet heeft aangetast, laat staan van overwoekerd. Hoeveïen die zijn ondergegaan in de massa van de grote stad, voelen zich in hun (massale) huiskamers en (massale) straten niet meer thuis, voelen zich er gejaagd en geprikkeld, durven zich zelf niet meer te zijn en lopen hun kamers uit en gaan naar de café’s, zoveel mogelijk naar hetzelfde café, opdat zij in de me nigte zich zelf verliezen kunnen. Daar schettert en toetert dan de razende mu ziek en zwaar en stotend overdavert deze de spannende leegte die iedereen voelt in zijn eigen hoofd en hart. Dan nemen de mannen een onbekende vrouw in hun armen en samen draaien en schuifelen zij in een zwetende menigte van honderd of Hy, man fan oansjen fieide ’m lyts Slotwurden (Hollansk!)’ fan syn speech ,,Ik kan uw taal nog niet goed spreken Maar dat komt vast in orde hoor! Ik nam de eerste 14 lessen door Het vlotte goed de laatste weken)”. Wy binne great op dizze hear Neame him net in frjemdling mear. Siz Hollanners forhurde Al jierren yn üs iFryske gea, Praet jim nou noch: „Wy kin mar nea It taeltsje der machtich wurdë”. Bolswards Nieuwsblad I l LI! S' 1 irder stens Hl lo ie X i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1