Onze I I EAAT/TE EEEICkITEN Fan de Martinytoer üs hjoed fl to sizzen door Nederland No. 91 45e Jaargang Dinsdag 22 NovJ949 B Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bols ward KUNST - GUNST PYT de J. 5 3 5 hoofdelijke stemming 1 I 5 I i Een vierpersoons Ci- waarin het echtpaar moat in goed geastlik klimaet groeije. Dat is it earste en wichtichste. n e e t Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Der wurdt de léste tiid wer drok praten oer it Suderleech of sa’t men better siz- ze kin fan de Noard-East-Polder. Hwer- om better? Omdat if linkelytsen elk wol düdfik wêze sil, dat dizze nije polder net wurdenl is, hwat men yn Fryslén hope en winske. It wurdt net in nij stik Fryslén, if wurdt in stik Nederlan en de spesifike namme: Suderleech as tsjinspi- ler fan Noarderleech mist hjir folslein syn doel. De macht, dy’t de Wieringermardireksje jown is, is brükt om eltse tins oan in stik Fryslan of in stik Oerisel mei woartel en al üt to roegjen. It soe en koe nef- fens harren neat oars wurde as in nij polderlén, mei polderminsken, dy’t in pol- dermentaliteit krije soene, polderfeesten balde en troch it Polderbistjfir regearre wurde. Fan Fryske side is hjir skerp tsjinyn gtem, mar it wie omdöch. Mear sünder as mei warden gyng men syn eigen gong en der is nou gjin minske dy’t it wer oars krije kin, hwant sa’t it nou knipt is, moat it wol fierder naeid wurde. En dochs is op ’t heden de frage wer actueel: Hwerhinne mei de N.O.- polder. Hwant de lju derre hawwe in frjemde rjuchtsposysje. Hja hearre On der de Direksje as steatsboargers, as biwenners fan in gritenij en in provinsje. Dy is rounom goed foar en hat neat gjin Minder politie-agenten? In kringen van rijks- en gemeentepolitie is grote onge rustheid gewekt door het besluit van de regering de personeelssterkte van de rijkspolitie van rond 7000 man terug te brengen tot 6500 en die van de gemeen tepolitie van 14000 tot 13000. Een strop voor Sinterklaas. Donderdag avond heeft een fel uitslaande brand ge woed in de poppenfabriek van firma G. Morselt aan de Enschedese straat bij 01- denzaal. Oneerlijke boekhouder. De politie van het bureau Spaarndammerstraat te Am sterdam heeft dezer dagen een 29-jarige boekhouder gearresteerd, die in drie jaar tijds een bedrag van bijna f36000 ten nadele van de onderneming, waarbij hij werkzaam was, heeft verduisterd. In het algemeen zijn ouders helaas geen goede adviseurs van hun kinderen, wat de beroepskeuze betreft. Maar al te vaak wordt in deze adviezen gerekend met de eigen belangen en de eigen wensen, dan met die van het kind. De ouders zien zo licht in de kinderen een voort zetting van zich zelf. Bovendien is het kind zich vaak nog niet van eigen aan leg bewust en heeft het nog geen verlan gen naar het ene of andere werk op een leeftijd, waarop eigenlijk de definitieve keuze moet vallen, n.l. zo omstreeks het dertiende of veertiende jaar, als de ge wone schoolopleiding afloopt en de bij zondere begint. Er zijn slechts enkele kinderen, die dan positief kunnen zeg gen, wat ze wllen, al de anderen lopen met fantasiebeelden en dagdromen, wil len vlieger worden of sportleider, auto racer of ander beroep kiezen dat wel tot de verbeelding spreekt, maar waarvan de consequenties bij lange na niet zijn doorgedacht. Helaas en nu grijpen we weer terug op hetgeen we hierboven schreven kunnen niet alle ouders zich de weelde veroorloven hun kind de één of andere al of niet zeer kostbare opleiding te ge ven: er moet geld binnen komen, zoon lief moet verdienen. Maar is het de ouders dan niet bekend, dat er bij sommige beroepen een leer lingenstelsel is? Dat er misschien een betrekkinkje te vinden is, waar tegelijk der zal worden gefokt: mogelijk zelfs uitsluitend voor eigen gebruik. Het hoofdbestuur is zeer ontstemd over deze regeringspolltiek. Men achtte het onjuist, wanneer de „arbeidsvrede” in iets kan worden verdiend en véél kan worden geleerd? Weet men dan niet, dat men op de plaat selijke arbeidersbureaux alle gevallen van alle kanten wil bezien en met raad (en soms met de daad) bereid is te hel pen? Het is ook deze zomer en herfst weer voorgekomen, dat ouders hun kinderen, die in een bepaald vak aan de slag wa ren en zij het niet nog geen groot dag huur verdienen, tegelijk toch bezig wa ren een grondslag te leggen voor de toe komst, wellicht onbedoeld benadeelden. Wat geschiedde? Toen op zeker moment, hetzij in de hooi- ing of in de tijd van het aardappelrooien er bij seizoenarbeid (tijdelijk) meer kon worden verdiend, moest zoonlief „naar het land”. De betrekking waar de leer ling. stap voor stap werd opgeleid tot een vakman, werd er ras aan gegeven. Enkele weken werd er dapper verdiend, nog dapperder gerookt en snoep ge kocht en.thans is de jeugdige aard appelrooier werkloos. Hij dreigt een ongeschoolde te worden, misschien vindt hij straks weer wat an ders ook (tijdelijk) en dan misschien nog eens iets (weer tijdelijk), totdat hij te groot wordt voor loopjongen en putjes- werker en hij een levende illustratie wordt van het bekende twaalf ambach ten en dertien ongelukken. Prijzenswaardig zijn die ouders, die zich opofferingen willen getroosten om hun kind de een of andere scholing te geven, passend bij zijn aanleg en ambitie. Prijzenswaardig is ook die jongen, die zijn sigaretten en zijn snoep er voor over heeft, om, zij het dan ook met minder geld op zak dan zijn (op het avontuur van de dag levende) collega, tenminste iets te wórden. Abonnementsprijs i 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? linj? Advertentieprijs: 10 cent per mm Giro 87920 Mijn in de berm. Een vrachtauto geladen met vee, die voor een paar kinderen uit wijken moest, is in de berm van de weg tussen Azewijn en Netterden op een mijn gereden. Personen werden niet gewond, maar enkele koeien moesten worden af gemaakt. Niet kwaad. De woningbouwvereniging „De Arbeid” te Wormerveer verzocht 't gemeentebestuur in het vervolg 20 pet. van haar nieuwe huizen te bestemmen voor paren, die reeds lang verloofd zijn- FRIESE MIJ ONTSTEMD OVER REGERINGSPOLITIEK. In de jongste hoofdbestuursvergadering van de Friese Maatschappij van Land bouw is critiek geoefend op het rege ringsbeleid in zake de landbouw. De melkprijs betekent een belangrijke verlaging van het boereninkomen. Ook de verlaging van de varkensprijs achtte de vergadering volkomen in strijd met een gezonde landbouwpolitiek. Door de ze verlagingen toch worden in het bij zonder de kleine bedrijven op het zand getroffen in hun toch al geringe inkom- Heeft U verleden week onze krant ook gelezen? Wij bedoelen niet zozeer het gezegde van onze vriend Gabe, dat de vrouwlieden hunlieder baby’s taxeren net als de boer zijn biggen, n.l. bij het pond, maar in dit verband meer onze verslagen van stad en provincie. Misschien is het u dan opgevallen, dat er in geheel verschillende zin een paar maal sprake was van de in de kop van dit artikel aangeduide landgenoten: onze ongeschoolden. Ongeschoolden zijn niet zij, die nimmer een shool hebben bezocht. Zulke perso nen) placht men analphabeten te noemen en deze worden in ons land, waar ’s zo mers de ene helft van de bevolking de andere helft bij wijze van spreken gaat examineren, te schaars gevonden om er nog aandacht aan te besteden. Onder ongeschoolden verstaan wij een andere categorie.Ongeschoolden zijn zij, die na hun lagere schoolopleiding geen vakonderwijs genoten, zij, die naast hun algemene ontwikkeling er geen bijzon dere ontvingen. Dr. G. de Groot sprak verleden week in verband met de emigratieplannen naar Australië en Nieuw-Zeeland van het oorspronkelijke plan der regering sub sidie inzake de reiskosten te geven aan ongeschoolden, die hier te lande werke loos dreigden te worden. Spreker noemde dit plan terecht funest, daar onze goodwill in de genoemde lan den door een dergelijke maatregel to taal gefnuikt zou worden en pleitte voor het omgekeerde: subsidie te geven aan de besten van de besten natuurlijk met het noodwendige gevolg, dat wij zelf met de ongeschoolden zouden blijven zitten. In ons artikel over „Werkloosheid en werkgelegenheid”, voorkomende in on ze provinciale kroniek, was opnieuw sprake van de ongeschoolden. In de afgelopen maand is het aantal werklozen in Friesland meer dan ver dubbeld. Dit feit geeft te denken, ook al betreft het hier een provincie waar veel seizoenarbeid is. De gedetailleerde cijfers vertelden immers, dat door pro ductiebeperking in enkele bedrijven ar beiders op wachtgeld kwamen, en dat zelfs de vraag naar vaklieden afnemende was. Toch waren ’t practisch alleen ge schoolde vaklieden, die konden worden herplaatst en was tewerkstelling van (veelal ongeschoolde) krachten zelfs bij de D.U.W. slechts gedeeltelijk mogelijk, aangezien veel te weinig objecten be schikbaar zijn om in de behoefte te voor zien. Wij betreurden het aan het slot van ons artikel, dat te veel ouders door finan ciële omstandigheden gedwongen wor den hun kinderen na het verlaten van de lagere school direct aan het werk te zetten om de eenvoudige reden, dat deze méé moeten verdienen. Hier wordt door kortzichtigheid of onnadenkendheid ech ter vaak een fout gemaakt, die funest kan zijn voor geheel het verdere leven van het betrokken kind. De kwestie van de beroepskeuze leidt namelijk vaak tot onverkwikkelijkheden. Laat ons eerst deze kwestie eens alge meen bezien. Ouders kiezen het beroep van hun kin deren, behoren dit althans te doen, zij het dan in overleg met deskundigen en met de kinderen zelf. Vaders willen vaak, dat hun zoons pre cies hetzelfde zullen doen als wat zij zelt altijd gedaan hebben. Moeders willen vaak, dat hun spruiten het verder zullen brengen. Sommige ouders zijn kwaad, wanneer hun kinderen te dom of te traag zijn om aan hun verwachtingen te voldoen, an dere ouders zijn onhebbelijk, als hun spruiten) iets beters en anders willen worden dan zij zelf waren. Sommige ge zinnen veranderen in slagvelden door de strijd om de opleiding en de beroeps keuze van de kinderen. Opgroeiende kinderen worden soms naar scholen gestuurd, waar ze het land aan hebben of tot een studie gedwongen, die ze verafschuwen. Ook worden ze soms ondergebracht in een beroep, waar ze alle aanleg toe missen én dat de vloek van hun leven zal worden. „Grote hoeveelheden artistieke begaafd heden blijven ongebruikt”, aldus drukte iemand het eens uit, „omdat de ouders willen, dat hun kinderen ambtenaar worden, zieken worden verknoeid omdat ouders willen, dat hun kind dokter wordt, kerken lopen leeg, omdat ouders willen dat hun kinderen dominee wor den.” Al mag dit enigszins overdreven zijn uit gedrukt, een kern van waarheid bevat dit citaat echter wel men salang der gjin oare bislissing komd is. Mei de demokratyske opfettingen hat dit fanseis neat üt to stean, dy lizze de di reksje ek net it neist As it oan de Di reksje feit, dan kin men de polder yn alle opsichten wol oer litte oan de hea- ren Smeding en Blaauboer. Hja kedize oer alles hwat yn de polder kin of net kin en üt harren holding wit men nou linkendewei wol hwat harren ideael is. Dat ideael is net tige bisibbe oan de ide alen fan it ê.lde lên, it slüt net oan by de godstsjinstige, sosiale en kulturele foarmen, dy’t dêrre eigen en djür wiene, it hat mear fan in soarte Amearikanis- me, dat tige sterk materialistysk kleurd is- Mei sichtbere tsjinsin hat men byge- lyks de bou fan protestantsk-christlike skoallen opkeard, oant it net mear koe. De neutrale poldergeast wie neffens de Direksje wol sa wichtich as it principiële libben fan de bern. Der binne hiel hwat lju, dy’t de geastlike flntjowing fan dit stik nij woun lan mei greate soarch bi- sjogge. Hwant de Direksje, dy’t oer de materiële dingen foech krige hat, kin dérmei ek greate ynfloed ütoefenje op de geastlike foarming. Troch oan de iene kant it neutrale of algemiene to stypjen en it eigene en principiële gjin materiële help to bieden, makket men de geastlike frijdom ta in karrikatuer. Der moat in ein komme oan de geastlike ofhinkeli- kens fan de minsken yn it nije ISn. As hierders binne hja oan de Direksje boun, mar as steatsboargers moatte hja alhiel frij wêze en dêrom moat de fiersten to greate macht fan de Direksje ophSlde. Hjirmei komme wy oan in wichtige fra ge, dy’t op ’e nij mannichiem üt ’e sliep héldt: „Hwer moat de N.O. Polder by?” En jit skerper: „hwer moat hy nou by en hwer moat hy by as de nije polders oan de oare kant fan de Iselmar ek yn kultuer brocht binne. Men sjocht op it biswier om alle rjochten waer to nim-heden aloan faker yn de greate blêdden wur(j: Onze twaalfde provincie! Dit suggereart, dat de nije polders mei- inoar wol in ienheit wurde sille mei in apart provinciael bistjür en alles, hwat oan in provinsje eigen is. Dit is lykwols net sa fanselssprekkend en der kinne hiel hwat arguminten oanhelle wurde, dy pleitsje foar oansluting by it Side ISn. Mar öfsjoen derfan sil men dochs net wachtsje kinne oant 1980 it jier, dat men neamt as de tiid fan folsleine ynpolde- ring fan Slid-West en Süd-East. Tritich jier tinder in Direktoraet to stean soe wol to folie fan it goede wêze, seis foar de slüchste Jobbe. Dat it jit net mear ta utering komt, sit yn de omstannichheit, dat de measte biwenners jit hoopje op in goede kans by it pleatseforhieren. Dat wolle hja graech earst yn oarder ha en dan mar ris wer sjen. Der moat dus in tiidlike oplossing socht wurde en leafst sa’n ien, dy’t in bliuwende oplossing net tsjinwurket of yn it foaren bidjert. Sa- wol FryslSn as Oerisel binne hjir bilang- hawwenden en letter likegoed GelderlAn, Utert en Noard-HollSn. Mar ek foar de polderbiwenners is if in wichtige frage of hja ynskeakele bliuwe mei it Side ISn of dat alle polders ien steatkundige ien heit foarmje sille. It liket üs ta, dat it tige de muoite wurdich is om dizze foar FryslSn sa bilangrike saek yn it each to hélden. De motiven fan foarstanners en tsjinstanners wolle wy dêrom hwat mei mear oandacht bisjen as hja meast krije. Hwant der sit in bulte oan fêst ek Hwat hat Gabe Skroar GROTE VLIEGRAMP. 35 personen omgekomen. Een toestel van de Aero-Holland, de Dakota PH-TFA, dat Zondagmiddag om 12.49 uur tuit Brussel was vertrokken op weg naar Oslo, wordt, nadat het om 17.57 uur voor het laatst per radio con tact met het vliegveld Fornebu bij Oslo had gehad, vermist. Aan boord bevinden zich acht en twintig kinderen die onder leiding van een onderwijzer, een Noor se en een Tunesische sociale werkster door de American Joint distribution com- mitee naar Noorwegen werden gezon den. De bemanning bestaat uit de ge zagvoerder L. Frouws en de tweede be stuurder A. van der Touw beiden te Rijs wijk, de radio-telegrafist M. Westenberg uit Amsterdam en de boordwerktuigkun dige K. Stukje uit Den Haag. Toen het toestel voor het laatst in ver binding stond met de verkeerstoren van Fornebu, bevond het zich °P ongeveer zestig kilometer ten Zuiden van Oslo. De piloot vroeg naar de weersomstan digheden, die redelijk waren en een lan ding mogelijk maakten. Het regende maar de wind was niet zeer krachtig en de wolkenbasis was 4 a 500 meter. Plot seling viel de verbinding uit en elke po ging om het contact te herstellen faalde. Ondanks alle nasporingen is men er tot nu toe niet >n geslaagd iets naders om trent het vliegtuig te vernemen. foar de hünderten Fryske hüshAldings, sten. De Friesche Maatschappij kan haar dy’t meidertiid yn dizze polders in nij heitelén hoopje to finen. It is net genöch, De beul van Amersfoort. Voor de Bijz. Raad van Cassatie werd voor de tweede maal de doodstraf geëist tegen J. J. Ko- ta.Ha, de gfevangenenbewaker, die be kend stond als de beul van Amers foort. Geen stemming. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag de interimregeling voor Suriname zonder aangenomen. Droevig ongeval, troën-automobiel, Van Nus en de heer van Reeuwijk waren gezeten is op een overweg te Rotterdam gegrepen door een dieseltrein, die om 21.19 uur van het D.P.station te Rotter dam was vertrokken. Het echtpaar werd gedood. De heer van Reeuwijk zwaar gewond. Een schrijver ster der natie Die ’n heertje laatst ontving 't Spreekt dat de conversatie Over de boeken ging. Auteur begon te klager^: „Mijn schrijven, waarde vriend, „Bekend in brede lagen, „Wordt sober aan verdiend". „Zo, ik heb ook geschreven" Zei ’t heertje, ,,’t hoort wel mal ,,’k Had daadlijk” voor het leven „De schaapjes op de wal”. Auteur vraagt zeer verwonderd: „Is U dan zo beroemd? ,,’k Ken schrijvers meer dan honderd „Uw naam bleef m’ ongenoemd”. ,,’k Schreef ook geen standaardwerken! een. regeltje of zes „maar ’k had het loon was sterkend „een onverwacht succes” „Ik stel geen eer-pretentie „(geluk dat me overviel) „één huw’lijksadvertentie „het bracht me vijftig millel” In frommiske jdat gjin man fiterje of narje kin, hat gjin tier en wille op ’e wrfild. As de fonken der üt binne, bliuwt dat plezierke altiten noch oer. Vliegongeval. Vrijdagmiddag heeft zich op het vliegveld Twente een ernstig on geval voorgedaan. Een der jachtvliegtui gen, dat met twee andere toestellen een oefenvlucht had gemaakt, is bij de lan ding tegen het gebouw gevlogen, waar in de K.L.M. en de Rijksluchtvaartschool zijn gevestigd. Vier personen werden gedood. De straf. De moeder, die haar pasgebo ren kind in het Noordzeekanaal te IJmui- den heeft verdronken is door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot 1 jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Kind door gas gestikt Een meisje van vijftien maanden is Vrijdag in een wo ning aan de Leidsegracht te Amsterdam door gasverstikking om het leven geko men. Toen de moeder, die even weg was geweest, weer in de kamer kwam, rook zij dadelijk de gaslucht, maar toen lag haar kind al bedwelmd in het bedje. Alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, waren helaas vergeefs. Negen duizend bezoekers van een circus in Kansas City (USA) waren tot hun ont zetting getuige van de dood van de 37- jarige Amsterdamse acrobaat Jan Vogel, die van een hoogte van dertig meter ter aarde stortte en zwaar gewond werd op genomen. In zeer zorgwekkende toe stand werd Vogel naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later overleed. Horlogeregen bij Philips. Ongeveer 2200 Philips-employé’s, die in het tijdvak van 1941 tot en met 1949 hun 12y2-jarig be- drijfsju’bileum hebben gevierd, ontvangen thans allen het gebruikelijke jubileum- horloge. Ook vrouwen. Binnenkort zal in ons land een korps „Luchtwachtdienst” op gericht worden, dat zal ressorteren on der het commando luchtverdediging bij de Luchtmacht Nederland. Er zullen zo wel mannen als vrouwen bij worden in gedeeld. Foei! Het is gebleken, dat een van de sloepen van de Poolse vrachtboot „Ka towice”, die tijdens de orkaan van 1 Maart op de Terschellinger gronden ver ging, ruim 150 paar nylonkousen en an dere waardevolle voorwerpen bevatte- Door brand overvallen. Vier bewoners van de drogisterij en fotohandel Het Zui den te Zaandam konden Vrijdagochtend ternauwernood aan de vlammen ontko men, toen het geheel houten huis op de benedenverdieping in brand vloog. In onderkleren renden de bewoners door de brandende winkel de straat op. Goodwill op de fles. Een Nederlandse tin- gieterij heeft zich schuldig gemaakt aan bedrog door in de voor export bestemde tinblokken ijzer te verwerken, waardoor een schade van f 12.000 werd veroor zaakt. De wraak. Een 29-jarige huisvrouw uit Veendam, die slecht met haar buren kon opschieten, heeft Dinsdagmiddag, toen haar man en kinderen niet thuis waren, haar woning in brand gestoken. leden dan ook niet opwekken varkens te ucncian iiuupjc mien. 1-110 nci g&iiuvn, fokken en te mesten; integendeel hier dat it ISnbou-technysk yn oarder is, der moet worden verwacht, dat er veel min den betaald. Bolswards Nieuwsblad Ongeschoolden 5 0 3 5 3 3 0 1 1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1