Een Sanatorium >e r vroeger en nu V c Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed Q O to sizzen No. 92 Vrijdag 25 Nov. 1949 45e Jaargang Hl i Bol» ward r 50 84 BIDAULT 4 te voorzien, IN M I bij i i Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet» linj; Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87920 ng I I L6 .309 >7 IN M In Italië heerst werkloosheid, terwijl het Zuiden talloze landloze boeren kent Dit is een probleem on zich zelf, n.l. dat van het grootgrondbezit. De boeren beginnen de laatste tijd, nadat de regering haar landhervormingsplannen te lang had uitgesteld omdat ze het onderling er niet over eens was, de zaak zelf in handen te nemen en landerijen te bezetten, en die beweging grijpt snel om zich heen. Vorige week heeft de regering nu inder haast een wet ingediend tot onteigening van 45000 H.A. land in Calabrië, waar van de helft in handen was van slechts 4 digenareni! Er zullen zich nu 5000 boerenfamilies op die 45000 H.A. kunnen vestigen en het land intensief kunnen bewerken. Het Amerikaanse bureau voor de Mars hallhulp aan Italië erkent het grote be lang van deze kwestie voor het Italiaan se volk. Daarom zal ook het probleem van de watervoorziening, waardoor der gelijke landerijen alleen vruchtbaar kun nen worden gemaakt, nu met Marshall- steun worden aangepakt. Voorlopig zul len 2.2 millioen H A. in Zuid-Italië onder het verbeter-plan vallen. tl. -.Jvu nun militaire en economische ver plichtingen jegens Frankrijk volgens Atla.iu T. Pact ci. «."pk 4 oi<C- dig nakomen, maar vragen zij, wat doet Frankrijk in werkelijkheid om zijn verplichtingen van wederzijdse hulp na te komen. Nog pas hebben de Amerika- ten we te voorkomen dat de zieken over matig dik worden, omdat we weten, dat hieraan geen enkel voordeel is verbon den en dat het alleen maar extra lasten geeft, zodra zij mogen opstaan. Rust is het belangrijkste geneesmiddel tegen tuberculose. Na 1920 heeft men getracht de rust te verhogen door de werking van de aangetaste long te ver minderen. De operatieve mogelijkheden hebben een grote verandering in de sanatoriumbe- handeling gebracht. Absoluut ongeneselijke gevallen krijgen door de operaties weer een kans. Na de oorlog zijn er nieuwe geneesmid delen gekomen, die de ontsteking bij de tuberculose beïnvloeden en een wending ten goede doen optreden. Het algehele geneesmiddel tegen tuberculose is nog niet gevonden, maar de hoop is gewet tigd dat er één keer een middel zal ko- meni dat zo goed werkt, dat geen enkele De houn dy’t jin byt, mar jin ek mar wer genêze. Italiaanse koloniën heeft genomen is dat wel nodig. Libye zal niet later dan 1952 onafhankelijk, dus een Arabische staat worden. Nu had En geland Cirenaica, een der drie delen van Lybië, reeds eerder tot Mohammedaans rijk onder de Sjeik der Senoessi uitge roepen en daardoor blijk gegeven de zelfstandigheidsbeweging der Noord- Afrikaanse volken sterk te steunen. De Fransen vrezen echter, dat deze bewe ging ook gevaren meebrengt voor hun gezag in Marokko, Tunis en Algiers, zodat er met het nodige beleid zal moe ten worden opgetreden door de advies raad, welke de commissaris der Ver. Na ties voor Libye zal bijstaan bij de voor bereiding van de onafhankelijkheid,. Met een aantal andere landen hebben ook Frankrijk en Engeland zitting ip die raad van advies. Wat de andere Italiaanse koloniën be- treft:Somaliland komt voor een periode van 10 jaar onder Italiaans beheer, ovei Eritrea werd de beslissing tot het vol gend jaar uitgesteld. De Russen hebben in de Assemblee de „verkaveling” van Italië’s vroeger koloniaal bezit gehekeld en alleen in het belang der koloniale mogendheden genoemd. Zij hebben ech ter nauwelijks recht op het uiten van dergelijke kritiek. In de door de Ver. Naties nu genomen beslissing ligt in ieder geval de strekking de vroeger door Italië overheerste volken geleidelijk vrij te maken, terwijl ligt, met zand of grint, of waar doorbra ken van zeedijken hun invloed hebben doen gelden. Spreker haalde verschillende voorbeel den aan, om aan te tonen, dat veel tijd en geld had kunnen worden bespaard, indien van te voren van de luchtfoto’s kennis was genomen. Belangwekkend was het, dat de spreker aan de hand van geprojecteerde lucht foto’s van terpdorpen meende te kunnen vaststellen, dat deze terpen niet op de hoogste plaatsen zijn opgeworpen, doch op die, welke gunstig aan het water ge legen waren. gering Bidault na de debatten over de buitenlandse politiek, welke deze week plaats vonden en waarbij de Duitse kwestie in het middelpunt stond, de eerste stap pen daartoe te doen. Men verwachtte tenminste niet/iat het kabinet al strui kelen zou over de concessies welke de Grote Drie aan Wést-Duitsland hadden gedaan, waarbij de Franse regering im mers al remmend was opgetreden, ter wijl de Ver. Staten en Engeland juist om de wankele positie der Franse rege ring voorlopig de nodige voorzichtigheid hebben betracht. Een Amerikaans persbericht, dat West- Duisland zou worden toegestaan een le ger van 5 divisies op de been te bren gen, werd dan ook haastig van officiële Britse zijde tegengesproken, omdat men wist dat dit de Franse regering, die haar parlement de verzekering had gegeven dat van herbewapening van Duitsland geen sprake is, in ernstige moeilijkheden zou brengen. Het opmerkelijke in de huidige toestand is echter, dat juist de politieke zwakheid van Frankrijk er op de duur aanleiding toe kan zijn, dat W.- Duitsland veel sneller een overheersende positie in W.-Europa verwerft, dan an ders het geval zou zijn. De Ver. Staten wensen nu eenmaal in West-Europa een gemeenschap van vrije landen te schep pen, sterk genoeg om weerstand te bie den aan communistische overheersing en als het moet in staat met de Ver. Staten samen tegen een Russische aanvaller op te treden. de Russen hun eigen buurstaten, die vroeger vrije landen waren en tot de rij der beschaaf de volken behoorden, thans tot volledige knechtschap brengen. De bekende des-1 turele, kundige op buitenlands politiek gebied dr. M van Blankestein zegt bijv, dat de benoeming van maarschalk Rokossofski tot Pools dictator, Polen eigenlijk een Russisch militair gouverneur naar het model van de tijd toen Polen nog tot het keizerlijke Rusland behoorde, heeft ver- schaft. De haat van het PoolSe volk te gen de Russen is dan ook groter dan ooit, zegt dr. van Blankestein. Men kan zich dan ook begrijpen, dat de commu nistische regering die deze bevolking in toom moet houden, een schrikbewind uitoefent. Het heeft nu weer een Frans hulpconsul uit Szczecin (het vroegere Stettin), zekere Robineau gearresteerd, die zou hebben gespionneerd en een aantal medeplichtigen hebben verraden. Die medeplichtig|en zullen wel Poolse buiguit, zijn, die „uitgezuiverd” niocien worden. Professor zoekt belangstelling en steun in Friesland. De Gentse hoogleraar prof. dr. E Blanc- quart bestudeert de Nederlandse dialec ten reeds vele jaren en heeft de eerste resultaten van zijn studie neergelegd in een aantal kaarten. Deze eerste kaarten hebben betrekking op het Nederlands sprekende deel van België, terwijl kaar ten voor Zuid-Nederland in een verge vorderd stadium van voorbereiding ver keren. Thans richt de professor zijn speciale belangstelling op het Noorden en vindt daar de Fryske Akademy met een scha re belangstellenden bereid hem naar vermogen bij te staan. Professor Blancquart is er zich ten volle van bewust, dat de omstandigheden ge heel anders zijn dan in Friesland, waar een taal in levend gebruik is, welke niet als een onderdeel van het Nederlands kan worden beschouwd. Met deze om standigheid is in het verleden wel eens geen of te weinig rekening gehouden. De volledige erkenning van het Fries als cultuurtaal moet moeizaam veroverd worden en het doel ligt nog verre. Wat de dialect-geografie betreft, op dit terrein is in Friesland al het een en an der verricht en de samenwerking met professor Blancquart zal niet alleen diens werk, doch ook dat van de Fryske Aka demy ten goede komen. Het grote aantal belangstellenden, dat j.l. Zaterdag was opgekomen om de toe spraak van prof. Blancquart te beluis teren, moge spreker het vertrouwen ge schonken hebben, dat hij In Friesland de steun bij zijn werk zal kunnen vinden, welke hij behoeft om zijn onderzoek tot een goed einde te kunnen brengen. tuberculoselijder meer ten gronde be hoeft te gaan. Het zal ieder wel duidelijk zijn dat een sanatorium, dat dertig jaar geleden ge bouwd, onmogelijk meer kan voldoen aan de eisen die aan de moderne tuber- culosebehandeling worden gesteld. Der tig jaar geleden was ’n vriendelijk rust huis voldoende om het herstel te be vorderen. Thans echter is een inrichting nodig met een grote röntgen-afdeling, waar plaats is voor moderne toestellen. Er moeten goede laboratoria zijn waar onderzoek van sputum, urine enz. kan plaats vinden. Men moet de beschikking hebben over een goed ingerichte operatiekamer, waar keel-, neus- eni oorarts en chirutg geregeld kunnen werken. De inrichting van de ziekenkamers moet ten slotte zo zijn, dat de meest ernstige patiënten, ook na de operaies, er kun nen worden verpleegd. Kortom, een modefrn sanatorium moet in elk opzicht gebouwd en ingericht zijn als een modern ziekenhuis, wil het vol doen aan de eisen des tijds. Dat ’t hou ten „Beatrix-oord”, gebouwd in 1920, dit niet meer doet, zal ieder duidelijk zijn. Het is dan ook dringend nodig dat er spoedig een nieuw gebouw verrijst, op dat het Noorden, wat betreft de tuber- culosebehandeling, niet bij de rest van het land achterblijft. Wat luchtfoto’s ons kunnen leren. De interessante toelichting, die de di recteur van de Topografische Dienst, Ir. C. A. J. von Frijltag Drabbe uit Den Haag in een vergadering van het Fries Genootschap gaf bij een grote serie lichtbeelden, heeft de veelzijdige waarde van luchtfoto’s overduidelijk aange toond. We zien op deze wijze niet alleen de oppervlakte, maar ook wordt in vele ge vallen geopenbaard, wat onder de op pervlakte ligt, waardoor aanwijzingen worden ontvangen aangaande het ont staan en de gesteldheid van de bodem. Dit is niet alleen van belang voor de we tenschap, doch kan voor een ieder, die met de grond te maken heeft van grote waarde zijn. Bij het bebouwen van de grond, de bouw van huizen, de aanleg van wegen is het van onschatbare waarde, als direct de meest geschikte plaatsen worden uit gekozen. Aan de oppervlakte is in vele gevallen niet meer te zien, waar vroeger een meer is geweest, en dus veelal veen in de grond zit of waar een oude rivierbedding Het is duidelijk dat in zo’n gemeenschap W.-Duitsland thuis hoort, en dat zelfs als men het er zonder kon stellen, het toch zoiu moeten worden opgenomen, omdat men niet het risico mag lopen, dat W.-Duitsland met Rusland samen gaat zoals na de eerste wereldoorlog werd nagestreefd toen Duitsers en Rus sen het verdrag van Rapallo sloten. Het tempo waarin de Amerikanen hun doel zullen nastreven zal mede afhangen van Frankrijks inwendige kracht; hoe wan- keler de toestand in Frankrijk zal blij ven, met des te meer spoed zal Washington trachten West-Duitsland ig lid van de W.-Europese ge- Sociale moeilijkheden in Frankrijk. Ge ruchten, over komend Duits leger tegenge sproken. Ver. Staten willen sterk West- Europa. De kwestie En geland-Frankrijk. De Italiaanse koloniën. Terreur in Polen? Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland It kongres fan lytse folks- mienskippen te Versailles. Yn it öfroune wykein is to Versailles it 2de kongres hfilden fan nasjonale min derheden en regionale mienskippen. Troch de stipe fan de Frünske federa listen wie dér it stêdhfis fan Versailles foar biskikber steld. Rounom wei kamen de de öffurdigen. U.o. de Bretons, de Basken, de Provence, Flaenderen, Wal lonië, Wales, Beieren en Süd-Tirol wie- ne fortsjintwurdige. En ek de Friezen: foar Noard-Fryslan wie dr. F. Paulsen bywêzich, foar de Foriening foar in Fe- derael Europa yn üs Fryslan: Dr. C. Kra mer, dr. ir. J. B. van der Meulen, J- Pie- benga en J. J. van Weringh. It kongres, dat yn Septimber yn Merano (Süd-Tirol) wêze sild hie, mar doe net trochgien is, kaem earst yn mienskiplike sitting gear, finder lieding fan dr H Brugmans. Foar de Friezen is dêr it wurd fierd troch dr. Kramer. Nei dy tiid bigoun it wurk fan de for- skate kommisjes foar ekonomyske, cul- politike en organisatoaryske fraechstikken. Dr. van der Meulen wie foarsitter fan de ekonomyske kommisje, yn de culturele kommisje sieten foar üs dr. Kramer en J. Piebenga, yn de poli- tike en organisatoaryske J. J. van We ringh. Bisletten is om de Europeeske Ried to Straszburg to forsykjen om biskate ta- foegings yn de oanbifelling oer de minskerjochten op to nimmen, dy’t bi trekking hawwe op de rjochten fan na sjonale minderheden. Fierder is de opset fan de organisaesje fierder ütwurke. Op de léste sitting, finder foarsitterskip fan J. E. de Aguirre, regearings-presi- dent fan Euzkadi (Baskelfin), wie in punt dat tige de oandacht fan if kongres hie, in forklearring fan Fryske kant oer ae pusysje fan de Helgoianners, dy’t nou fjouwer jier nei de oarloch noch net op har eilfin weromkomme meije. It wurd is hjiroer fierd troch dr. Paulsen en J. Piebenga. Der is bisletten, dat ek dizze saek oan de Europeeske Ried to Strasz burg foarlein wurde sil. Een algemene waarschuwingsstaking, welke door een aantal Franse vakbon den tegen heden was aangekondigd, vestigt nog eens opnieuw de aandacht op de sociale moeilijkheden in Frankrijk. Er is een zeer sterke drang naar loons verhoging en opheffing van de loonstop, wegens de toenemende duurte, waaraan de opeenvolgende devaluaties van de frank niet vreemd zijn. En ook op fi nancieel en economisch gebied zijn uit de devaluatie moeilijkheden voortge- sproten, welke de regering Bidault, steu nend op een zwakke meerderheid in het parlement, we ke elk ogenblik kan uit eenvallen als ’ie regering mei krasse maatregelen zou trachten de toestand meenschap te maken. Als de Fransen de baas te worden, niet aan kan. Men bezwaren maken wijzen de Amerikanen voorspelt 'Idit T'.' i leven, waaronder men in Frankrijk al politieke, het jaar verstaat, dat de voorganger van pUM, doze rc-g!.-mg het kabinet Queuilk be schoren was. Het dankte dat „lange” leven echter aan het feit, dat het de moeilijkheden eer uit de weg ging dan aanpakte. En tenslotte moeten die moei lijkheden toch eens uit de weg geruimd nen toegezegd 12 Franse divisies van en dat moment nadert en het is de wei- wapenen nig bemjdenswaardige taak van de re- sommige Amerikanen, kan men van het sterk verdeelde Frankrijk een leger ver wachten, waarvan het moreel op even hoog peil staat als het door Amerika verstrekte materiaal? Ongerust over Frankrijks binnenlandse toestand, onte vreden over Engelands aarzeling tussen gehechtheid aan het Gemenebest en de eisen tot samenwerking met het Euro pese vasteland, is en bij aanzienlijke groepen in de Ver. Staten een natuurlij ke drang hiun kaarten op W.-Duitsland te zetten, waar men ook een regering ontmoet, die als Washington meer voelt voor de vrije economie dan voor de geleide, waaraan de huidige Engelse regering haar hart heeft verpand. De Fransen koesteren ook al wrevel tegen Engeland én om de plotselinge devaluatie van het Engelse1 pond, welke Frankrijk noopte De longarts van tegenwoordig zou met 1 zijn handen in het haar zitten als hij, uit- i gerust met de beschikbare hulpmidde- 1 len van 1920, voor een hoestende patiënt i werd geplaatst, en van hem werd ver- wacht dat hij een diagnose zou stellen en de manier van behandelen zou aan geven. We kunnen slechts grote be won- dering hebben voor de arts, die zonder röntgenfoto in staat was de aard van een longaandoening aan te tonen, aldus dr J. K. Kraan in het jubileum orgaan van het Sanatorium Beatrixoord te Ap pelscha, waaraan we dit artikel ont lenen. Het röntgenonderzoek is wel één van de grootste aanwinsten voor het long onderzoek geweest. Na 1920 is deze methodiek zeer verfijnd geworden. Het moet voor de artsen die de eerste foto’s maakten, een schokkende gebeurtenis zijn geweest op de plaat te kunnen zien dat er in de long gedeelten waren die een afwijking vertoonden van het nor male beeld. Zoals het met elke proef gaat, waren de röntgenologen niet tevreden met een op pervlakkige methode, maar werd ge zocht naar verbetering van hef beeld, opdat men de mogelijkheid had ook ge ringe afwijkingen aan te tonen. Niet al leen voor het vaststellen van het begin van de ziekte, maar ook voor de controle der genezing was het van belang dat het röntgenbeeld steeds m£er werd verfijnd. Toen men met de gewone röntgerffoto’s verder was gekomen, kwam o.a. een Nederlander op een geniaal idee, n.l. het maken van foto’s op verschillende diep te in de long, zg. doorsneefoto’s. Hier door kan men niet alleen de plaats van de ontsteking of de holte in de long nauwkeurig bepalen, maar is het ook mogelijk geworden afwijkingen, die anders verborgen blijven, aan het licht te brengen. Hiernaast kennen we thans de mogelijk heid om, door het brengen van een be paalde olieachtige vloeistof in de lucht wegen, zeer geringe aandoeningen op de fotö zichtbaar te maken. Het zal ieder duidelijk zijn, dat de rönt genologie een uiterst belangrijke aan winst voor het onderzoek is geworden. Vele patiënten zijn hierdoor tijdig ont dekt en met ’n behandeling kan vroeger worden begonnen. Naast het röntgenonderzoek zijn van zelfsprekend ook andere onderzoekme thodes in de loop der jaren verbeterd. De ontdekking van de tuberkelbacil, een microscopiscn klein staafje, 1880 door Robert Koch, was een weterschap pelijke gebeurtenis van de eerste orde. Merr liviide c. a ,x»i de tuberculeuze ontsteking en wist nu ook dat deze door contact van de ene mens op dc andere kon v.orden ove..bracht Tuberculose is dus niet een ziekte van zwakke mensen, maar een besmettelijke ziekte als b.v. roodvonk. Ieder kan dus besmet worden; slechte voeding en on gunstige hygiënische omstandigheden verminderen de weerstand van de mens en verhogen daardoor de kans op be smetting. In de afgelopen oorlogsjaren is dit wei overduidelijk gebleken. Vanzelfsprekend is het van het grootste belang de tuberkelbacillen aan te tonen. Hiervoor zijn in de loop der jaren tal van verfijnde methodes in de laboratoria uitgewerkt. Door onderzoek van opge hoest sputum of slijm van maag- en luchtwegenspoelsel is met vrijwel ab solute zekerheid de diagnose „tubercu lose” te stellen. Hef kan echter voorkomen, dat men bij een hoestende patiënt de tuberkelbacil len in het sputum kan aantonen zonder dat op de röntgenfoto’s longafwijkingen, die dit verklaren, zijn te vinden. De keel- neus- en oorarts heeft dan eem instru mentarium, waarmee hij de luchtwegen tot ver in de borstholte kan bekijken. Hiermede is het mogelijk de oorzaak van het positieve sputum aan te tonen en de behandeling te beginnen. We spraken reeds enkele keren van de behandeling der patiënten. Het is altijd bekend geweest, dat lichamelijke en geestelijke rust de belangrijkste gene zende krachten zijn bij de tuberculose. De oude sanatoria, gebouwd in de bos sen om de windkracht te breken en rust te geven, waren er het duidelijkste be wijs voor. De patiënt had rust nodig en moest weerstand krijgen tegen de bacil die zijn gezondheid ondermijnde. Een krachtige voeding was hiervoor het mid del en het volksgezegde dat men de tering weg moet eten, bevat ongetwij feld veel waarheid. Nog steeds brengen we door een dege lijke voeding de meestal vermagerde patiënten in goede toestand. Toch trach- Ultgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA ook weer tot devaluatie over te gaan én om het feit, dat ook h.l. de Engelsen niet genoeg „West-Europees” denken en steeds weer de belangen van hun Ge menebest laten voorgaan. Regeringskrin gen over en weer hopen intussen, dat veel misverstand zal worden weggeruimd bij het bezoek in Maart a.s. van presi dent Auriol aan Londen. Men kan er dan ook eens praten over de wederzijdse ver houdingen in Noord-Afrika. Nu de Assemblee der Ver. Naties een beslissing over de toekomst van de voormalige Hwat hat Gabe Skroar maar, vragen Bolswards Nieuwsblad r t 1 R 10 45 R 1 1 L I I i IO- Mina—'rw

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1