SespreftRen ii I met bekende personen Gabe Skroar Martinytoer 2 Fan de üs hjoed I to sizzen I I door Nederland No. 93 45e Jaargang Dinsdag 29 Not. 1949 Streekblad voor West- Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa, A. J. O SIN GA Sols ward e n van or Hwat hat >0 H. F. F. E Slot volgt n u PIET. I 5 te ver- I 11 3 5 3 l in frommiske sil dy alles forjaen, bi- halve aste har seiste, daf hja önsjoch is. GUIDO GEZELLE, 1899 27 Nov. 1949. Hij wandelde door ’t zomerveld, Waar bloemen rijk ontloken, Heeft al Gods gaven blij geteld, Als kind met Hem gesproken. Het mezennest in tak en loot, ’t Riet, door de wind bewogen, ’t Zei tot zijn harte: God is grootl In liefde en mededogen. Hij wist, het dichten is geen kunst, Niet de subliemste zangen, ’t Is enkel een genade-gunst, Door mij van God ontvangen. Zijn priesterhart was broos en teer, Heeft dikwijls moeten bloeden, Miskenning deed hem jaren zeer, Zijn toevlucht was Gods hoede. Om kinderlijke dartelheid, Op elke weg betreden, Zanger, devoot, gebenedijd, Zijn avond glansde vrede. Dan voelde hij zich nooit alleen, Kon hij weer zachtjes zingen, Een lach blonk door de tranen heen, Om zoveel blijde dingen. Zijn beeltnis rijst sereen en klaar, Zijn hand komt, blank, ons wenken, Wij willen hem na vijftig jaar Dankbaar en stil gedenken. Ie e n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) ij v le >e g et f- le 1. n n ir e- er n !- n is e n er •n en en e- et 2 te in 'P D g 1- J- ir t- 7. Ie Vijf duizend beroepen. „Dat is ook weer betrekkelijk. Over het algemeen zal een timmerman niet zonder meer bijv, bakker kunnen worden, maar dat is ook niet nodig. Kijk, er zijn een 4000 tot 5000 beroepen. Deze beroepen zijn ingedeeld in beroepen-families, wat wil zeggen, dat voor zo’n beroepen-fa- milie ongeveer dezelfde aanleg vereist wordt, bijv, speciale handvaardigheid, meer of minder intelligentie, enz.” De directeur laat mij een verzameling blauwe boekjes zien. „Kijk, dit is de be roepen inventaris, waarin alle beroepen zijn opgenomen. Die zijn dan weer ver deeld in groepen.” Die beroepen-inventaris is een tamelijk lijvig boekdeel, maar ik vraag me af, als daar alles dan al in staat, wat staat er dan in die andere blauwe boekjes. Mijn heer Dijkstra laat het me zien. „Kijk, dit zijn de beroepen-amalyses. Hier goodwill krijgen we alleen door het ver" strekken van betrouwbare inlichtingen.” „Zijn er ook nog meer afdelingen?” on derbreek ik zijn enthousiaste uitleg, want ik vrees, dat we zullen gaan af dwalen. Het zou de eerste keer niet zijn tijdens dit zeer leerrijke en interessante praatje. „Ja, zeker. Daar zijn nog: voedingsmid delen en aanverwante bedrijven, afde ling metal en transport, waaronder b.v. ook de zeelieden vallen en dan is er nog de afdeling vrouwen. Deze afdeling wordt ook door vrouwen behandeld. „Maar een vrouwelijke kantoorbediende komt toch zeker op de afdeling handels- en kantoorbedienden?” „Neen, die komt op de afdeling vrou wen.” het groot aantal dodelijke ongelukken de „dodenweg” wordt genoemd te gen een boom gereden. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en door een uit de tegenovergestelde richting komen de vee-auto overreden. H. kreeg een der achterwielen over zijn hoofd en was op slag dood. Als het kalf.Aan de Zuiderhaven te Harlingen, waar enkele weken geleden een auto te water is gereden en waarbij één persoon het leven liet, is nui een hek geplaatst, om herhaling van dit tragische ongeval te voorkomen. Nederland helpt. Functionnarissen van de E.C.A. deelden mee, dat zij inlichtingen hadden ontvangen, volgens welke Neder land onderhandelingen voerde voor de aankoop van rijst ter waarde van 10 mil- lioen dollar in de Ver. Staten bestemd voor Indonesië. Verkeersongeval. Op de Rijksstraatweg te Eist is Vrijdagmorgen de 01-jarige A. Turk bij het oversteken van de weg door een vrachtauto gegrepen en onmiddellijk gedood. Doordat zich ter plaatse in de weg een gevaarlijke S-bochf bevindt, be merkte de chauffeur de grsijaard pas, toen hij hem op korte afstand genaderd was. Door zijn doofheid hoorde het slachtoffer geen signalen. Allemaal „een beukenootje”. Tijdens de Boekenweek 1950 zal de kopers het be kroonde verhaal „De zaak Beukenoot” ten geschenken worden gegeven. Een kleinigheid. De kosten van het troe penvervoer worden vovr het jaar 1950 geraamd op f50.470.000. En hoeveel oude beestjes erbij? Het aan tal motorrijtuigen op 15 Nov. j.l. wordt door de K.N.A-C. geschat op 256-700 stuks. Door het kind, voor het kind. Leerlingen van 94 Amsterdamse scholen verkochten voor een waarde van f 100.000 aan kin- derzegels. Een buitenkansje. Dank zij de lage wa terstand konden basaltblokken, welke als waterkering in de Waal liggen, maar die geen dienst meer behoeven te doen, worden weggehaald om ergens anders te worden gebruikt. It spul is al los. Underskate kranten haw- we al lange artikels oer de 12de pro- vinsje jown, krekt off dizze kwesje sa- mar ütiten is. „Van een bijzondere cor respondent” sizze hja dan en gjin nam- me siert dizze joumalistyk. Dizze stim- mingmakkerij foar in bipaelde oplossing hat yn de nei-oarlogse jierren tige op- gong makke. Men docht dan krekf oft de bislissing der al is en sa foar de han leit, dat in forstannich minske dat fan- seïssprekkend fynt. Mar dizze methoade is der fier by troch. Hwant sa ienféldich is de saek lang net. Seis de meast gun stige forwachting sjochf yn it hiele ge- biet fan de Sudersé-polders maximael in bifolking groeijen fan minder as de helf fan de provinsje Fryslén. Der geane lykwols jit tsientallen jierren oerhinne, dat sü wol likernöch it jier 2000 wurde. En derfoar soe dan in folslein provinsi- ael bistjür, Steaten en Griffy, Provin- siale ynstellingen foar electriciteit, wet- tersteat, planology, wittenskip, kunst, musea en far mar fuort, oprjochte en yn stén hélden wurde. En dat alles yn in geb’et, hwer’t neat is, hwer’t it lytse tal' ynwenners dochs al skoallen en tsjerken, bibliotheken, forie- nigingsgebouwen en al sa mear ta stén bringe moat. Hwat yn de bisteande pro- vinsjes de ieuwen troch, troch geslacht op geslacht byinoarsammele is oan kul- turele skatten, is hjir neat fan. Moatte dizze polderminsken yn dizze iensidige maetskippij ek dizze leadswiere lésten mar opbringe, towyl deun by har pro- vinsjes lizze, dy’t allegearre sünder bi- swier en sünder greate kosten elkmis in pear tsientüzenen ynwenners opnimme kinne? By de Wieringermar is dit pro ses al folslein klearkomd. En as men yn de Noard-E'astpolder wollen hie, hie it hjir ek al klear west. Nou wurdt it sa foarsteld, dat dizze polder bislist in apart lén wurde sil en bliuwe moat, mar hoe fanatyk de Direksje ek alle war dien hat en jit docht om dizze gedachte der oer- al yn to hammerjen, it liket üs jit lang net sa fanselssprekkend ta as hja sugge- rearje. Seis it swierste argumint, dat dizze polders safolle mienskiplike bilan- gen hawwe, dat it healwiis wêze soe om har by oare provinsjes yn to dielen, is in bulte tsjinyn to lizzen. Is it sa winsklik, dat dit hiele gebiet fan likernöch geli- kense buorkerijen, fan likernöch geliken- se boeren ek jit steatkundich ien gehiel foarmje sille. Jowt it- de meast winsklike mienskip? Ik mien fan net. As ekonomysk gehiel is it slim iensidich. De wikselwurking tus- ken hannel, yndustry en lénbou mist men dêrre hast hielendal. Deselde groun, de- selde bidriuwen, deselde tokoarten, de selde oerskotten, is dat in ideael foar in nije mienskip? Soe it winsklik wêze en set alle sigarefabriken yn ien hoeke fan it lén, en yn in oare hoeke alle tekstyl- fabriken? Hwer is it libben riker en mear in mienskip, dêrre hwer’t de iene bi- driuwstüke de oare binut, hwer’t de iene lénsdouwö de oare Öfwikselt of dêrre hwer’t it allegearre ien toet mem is? Hwat wie it foar beide partijen in skoan ding, dat de nije lénuen de hokkelingen fan it élde lén simmerdeis' opnimme koene, dat de Fryske greidboeren strie en lucerne-hea üt de polders krije koene en dizze skoandere bollen wer meina- men? Nim nou ris de polder, dy’t oan de Ve- luwe komt to lizzen. Hwat kin dêrre foar minsken as geastlike en kultureie krêf- ten. Dan hat it kéns, dat meidertiid dit nije gebiet groeit nei in mienskip, hwer’t net allinnich weet groelje wol, mar hwer’t de minsken net forgroeije ta materialis- tyske polderminsken. Dy binne der al fierst to folie. Tj. de J. De heer K. DIJKSTRA Directeur Qewestelijk Arbeidsbureau boekhouders ingeschreven, dan brengt u die twee met elkaar in contact.” Gerrit is dood.Gerrit de kraai, trouwe kameraad van Hans Kaart en wereldrei ziger van formaat, is overleden. Veestapel omgekomen. Een felle brand heeft te Oxwerd (gem. Zuidbroek) de boerderij van de heer O. Sytsema in de as gelegd. Slechts het voorhuis bleef ge spaard. Vierendertig stuks vee, voorna melijk koeien, kwamen in de vlammen om. Moderne dierenbescherming. Enkele boe ren in de omgeving van Sneek hebben gewetensbezwaren om muizen delgen, aldus de Telegraaf. It is a long way. In Aug. 1939 stuurde het missie-comité te Overloon een pak ket naar een missiezuster in Afrika. De zer dagen ontving men te Overloon een dankbrief van de zuster, waarin werd medegedeeld, dat ze het pakket in Aug. 1949 had ontvangen. Het was juist tien jaar onderweg geweest. Doodvonnis voltrokken. Bij K. B. is af wijzend beschikt over de ingediende gratieverzoeken ten behoeve van K. P. Berg, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Hof te Am sterdam. Het vonnis is inmiddels vol trokken. Het Sinterklaascadeautje. Nederland zal binnenkort een tweede autofabriek rijk zijn. J. J. Molenaars Automobielbedrijf te Amersfoort wil namelijk aan het Mer- wedekanaal In Utrecht in een reeds be staand fabrieksgebouw een Nederlands bedrijf van de Engelse Morrisfabrieken gaan vestigen. De wereldtaal. Op de Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Leeuwar den wordt thans facultatief Esperanto onderwezen. 46 leerlingen nemen aan de lessen deel. Aan een der lagere scholen te Dordrecht is 'Esperanto verplicht leer vak. Op de V.G-L.Oschool te Deventer wordt in alle klassen Esperanto onder wezen. Arbeider vermist De 60-jarige arbeider P. Ruiter uit Hem (gem. Venhuizen) wordt sedert de vorige week Donderdag vermist. Hij is het laatst gezien op een vergadering in een café, vanwaar hij naar huis zou gaan, doch hij is nimmer thuis gekomen. Zijn hoed heeft men de volgende dag op de Dorpsweg gevon den. Prot ziekenhuis te Sneek? Naar wij ver nemen is in Sneek een basis gevonden voor samenwerking van alle protestan ten, teneinde te komen tot de oprichting van een Protestants ziekenhuis voor de Zuidwesthoek. Een personenauto, bestuurd door de heer H. Hulzenbos uit Oude Pekela, is Vrij dagmiddag omstreeks vijf uur op de Rijksweg Putten-Nljkerk nabij kasteel „Inderdaad, bijv, vbor mensen met een houten been of iets dergelijks. Die wor den gekeurd door een speciale dokter, die zijn bevindingen Inschrijft op een for mulier. Dit formulier is aangepast aan de beroepen-code en de gegevens, die we daarop krijgen, kloppen precies op de code. We kunnen dus dadelijk zien, voor welke beroepen de bepaalde min- der-valide in aanmerking komt. Iemand met een houten been bijv, zal men nooit in een beroep moeten plaatsen, waarbij hij de gehele dag moet staan. Ja, deze afdeling werkt inderdaad voortreffelijk en we hebben al heel wat van die men sen geplaatst. Jk durf gerust zeggen: we hebben dan ook heel wat goodwill gekweekt bij het bedrijfsleven en dat is vanzelfsprekend voor een goed functionneren van een ar beidsbureau ook noodzakelijk en die Arbeidsvoorziening. „Dat is arbeidsbemiddeling, maar tegen woordig gebruiken wij een ander woord, en dat is arbeidsvoorziening. Daar zit n.l. iets meer aan vast. Ieder die wil, kan zich op het Arbeidsbureau laten in schrijven. (Daarvoor behoeft hij nog niet werkloos te zijn. De gang hierheen is geheel vrijwillig en dat moet het blijven ook. Alleen diegenen, die werkloos zijn en ondersteuning genieten, moeten zich laten inschrijven, wat wel vanzelfspre kend is. Maar, zoals ik al zei, ook men sen, die niet werkloos zijn, maar bijv, van werkkring willen veranderen, kun nen zich laten inschrijven. Dat van werkkring willen veranderen, kan twee ledig zijn. Het kan zijn, dat men meent, over meerdere capaciteiten te beschikken dan er gevergd worden voor de tegen woordige werkkring, dus, dat men ho gerop wil. Die gevallen komen vrij veel voor. Laten we zeggen een kantoorbediende heeft verschillende diploma’s gehaald voor correspondentie in een of meerdere vreemde talen, hij heeft stenografie, di ploma boekhouden, of wat ook, maar aan al die diploma’s heeft hij in zijn te genwoordige werkkring niets, omdat stenograveren daar niet voorkomt en er geen buitenlandse correspondentie ge voerd wordt. Hij laat zich dan hier in schrijven en wij geven een dergelijk ge val ook door aan de andere gewesteiijke bureaux, indien de man dit wenst. Wat wij doorgeven is echter niet alleen wat hij ons van zich zelf heeft verteld. Er wordt van het bureau uit naar hem geïnformeerd en niet alleen bij zijn laat ste werkgever, maar van het begin af aan/ dat hij in het bedrijfsleven is geko men. Hierdoor krijgen de eventuele werkgevers al een vrij zuiver beeld van de sollicitant. Het andere geval is, dat men in zijn te genwoordige werkkring geen bevrediging vindt, geen arbeidsvreugde dus. Meestal komen de mensen hier dan over dit ge val praten en wij raden hun naar beste weten,.” „Maar men kan toch maar niet zo van beroep veranderen?” vraag ik verwon derd. beide groepen in foardiel yn lizze as diz ze streken, sa folslein forskillend, eko nomysk yn wikselwurking komme. Mar ek yn Noard-Holl'én, ja dêrre bi- nammen sille de foardielen fan in assimi- laesje by it élde lén folie greater wêze as it byinoarbringen fan dizze polders yn ien forbén. It wichtichste is lykwols, dat it geastes- libben dêrre sa’n greate bihoefte hat en hélde sil oan in sterk kontakt mei it élde kultuergebiet. Men moat yn dizze polders tahélden hawwe om yn to sjen hoe earm dizze binne oan al dy dingen, hwer’t wy hjirre it geniet en it foardiel fan hawwe. Dizze minsken libje measten- tiids yn in geastlik vacuum, dat net troch de poldergeast folie wurde kin, mar hwer”t it hiel it oangrinzjende élde lén stipe oan jaen moat. Der is, seit de kran- te al in peal yn it wetter slein, hwer’t de takomstige Flevostêd forrize sil. Nou, dat is maklikernöch. De cultivearring sil lykwols jit tsiental len fan jierren duorje en de alderswier- ste opjefte komt noch as fan dit nije lén in libbene mienskip en in geastlik en kul- tureel sterk folk makke wurde moat. Wy kinnei de opset om dizze nije gebieten ta ien great poldergehiel ek provinsiael to binen net sjen as de béste oplossing. De technyske foardielen binne ek by in care provinsiale yndieling foar it alder- greatste part to birikken. Wettersteat- kundich bliuwe hja dochs greatendiels de saek fan it Ryk, lénboukundich fan de Domeinen dus ek fan it Ryk. De oare bilangen freegje nei üs bitinken sa gau müglik de oansluting oan in bisteande provinsje en dizze provinsjes moatte hjir binammen bringe en jaen sawol „De Salëntijn” welk weggedeelte door Het is een hele toer om de heer Dijkstra te spreken te krijgen over andere dingen, dan die in direct verband staan met het werk van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Maar toch zijn we er ten slotte in ge slaagd, al moest hij zich daarvoor dan ook op een vergadering door zijn adjunct-di- recteur laten vertegen woordigen. Maar toen ik dan ook eenmaal tot zijn heiligdom was doorgedrongen, had ik niet veel moeite om hem over het werk van 't Gewestelijk Arbeids bureau aan het spreken te krijgen. „Hoe is dat, mijnheer Dijkstra, is niet het Ar beidsbureau de schakel tussen de werkgever en werknemer? Ik bedoel dat zo, dat indien een werkgever een bepaal de vacature heeft, laten we zeggen voor boek houder en bij u staan bijv, van de jagers en vissers. Ziet wel, dat is wetenschappelijk uitgewerkt en geeft aan, welke eisen deze beroepen stellen aan de mensen. Komt er dus een bepaald geval, dan wordt dat met de mensen besproken. U heeft natuurlijk al opgemerkt, dat we hier geen loketten hebben. Men kan nu eenmaal dingen, welke zo buitengewoon gewichtig zijn in een mensenleven, niet voor een lo ketje bepraten. Dan moet men meer con tact hebben en dat krijgt men beter door in een bepaald vertrek een vertrouwlijk gesprek te voeren, met de man of de vrouw die de bepaalde afdeling ver zorgt.” „Hoeveel afdelingen heeft u hier eigen lijk?” wil ik graag weten. „Het aantal en de soort afdelingen houdt natuurlijk sterk verband met de struc tuur van het gewest. De afdelingen, die we hier hebben, zijn: In de eerste plaats Landbouw. Dan de vrije beroepen, waar onder ook vallen de kunstenaars enz., terwijl ook de afdeling handels- en kan toorbedienden e|n gewichtige afdeling is. Ook hebben we een afdeling bijzon dere bemiddeling voor minder-validen, die zeer voortreffelijk werk levert.” „Minder validen?” Bofje voor „de meester". Het onderwij zend personeel wordt een gratificatie toegekend met een maximum van f 50. De honderdduizend. De honderdduizend ste passagier, die na de bevrljdlng van Londen op Schiphol landde een zekere John Buil werd feestelijk ontvan gen. Aardig. De Erdalfabrieken, die 35 jaren bestaan, hebben als Jubileumgeschenk ’n bedrag beschikbaar gesteld, waarvoor 100 Amersfoortse kinderen volgende zo mer gratis een week naar zee kunnen gaan. Kees Broekman heeft thans Hamar ver laten en zijn intr.ek genomen in een berg- hotel te Fjetre, waar hij zich nu gaat trainen voor de schaatswedstrijden van het komende seizoen. Naar de 11 millioen. Een drieling werd in Leiden geboren. Het waren twee meisjes en een Jongen. De gelukkige ouders waren de heer en mevrouw A. J. Slingeland, Hansenstraat 51. Plotselinge dood. De 35-jarige mevrouw G. K. G.R- uit Deiden is toen zij voor haar woning uit haar auto stapte, in el kaar gezakt. Enkele ogenblikken later was zij overleden. Het betreft hier de da me die voor de kantonrechter moest ver- schijnen, omdat zij onder invloed van sterke drank enige auto-ongelukken had veroorzaakt. Leve de vrijheid. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijzenbeschikking kerstbomen 1946 ingetrokken. Dit betekent dat de prijzen voor kerstbomen nu zijn vrijge laten. Voor veilig verkeer. In het komende jaar zullen ongeveer 50.000 kinderen het Veilig Verkeer examen doen. Vermoede lijk zal een tijdschrift voor Veilig Ver keer uitgegeven worden. Abonnementsprijs: 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 i i i I 1 i i i i I. in t i i» jf Bolswards Nieuwsblad T. i 5 J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1