St. Nicolaas Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek gl 3 Gesprekken met bekende personen us hjoed IJ O to sizzen No. 94 45e Jaargang Vrijdag 2 Dec. IQ49 Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland B o I s w p r ri oor H. F. F. ed an Men moet echter niet vergeten, dat het woelen van hef Hwat der jong ynkomt, forleart sa gau net. plomatieke ambtenaren. In de vergade ring der Ver. Naties is het Russische en een de- het del ing g2 eze /an an- 950 gr- aar as- :en ing liet :ef- alle ler- eer nen of on- die koe na- C. eze vas aas aek er in en te ver de :eg ijP, een is- •de na el- it- aan an- ire- in ats w, >n- ge- lier de /an ;la- ren ons te aan c. zen leer >er- ard. oen an- en- •aal ing im- I- J- aar )Ot- mb. de Frankrijk zet haar zin door. Moet West- Duitsland op den duur toch herbewapenen? Eerst de goede wil tonen! De Cominform doet van zich spreken. Bezwaren tegen de Fritalux. Een „koud oorlogje” tot besluit Voor de Amerikaanse minister van de fensie Johnson uit Duitsland naar Parijs vertrok, om daar de vergadering van de ministers van defensie van de landen van het Noord Atlantisch Pact mee te maken, heeft hij nog eens verklaard, dat de ge allieerden niet het plan koesteren Duits land in enigerlei vorm opnieuw te bewa penen. Ook uit deze uitlating is de slot som te trekken, dat Duitsland wel in de gemeenschap der West-Europese vol ken zal worden betrokken, doch dat ’t tempo daarvan voorlopig door Frankrijk wordt aangegeven en dat de Amerika nen, die een sneller tempo hadden ge wild, voorlopig de Fransen hun zin heb ben gegeven om de binnenlandse span ningen in Frankrijk niet nog groter te maken dan ze reeds zijn, al heeft dan de regering Bidault van het parlement een motie van vertrouwen gekregen. Veuchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87920 Het was met enige huivering dat ik door ongetwijfeld ook tot U zijn doorgedron- het dakvenster kroop om in de buurt van de schoorsteen te wachten op de man die ik graag zou interviewen. Die hui vering was voor een gedeelte toe te schrijven aan de koude nachtlucht, maar toch niet helemaal. Ik herinnerde me nog heel goed de eerste keer dat ik de Goede Sint had gesproken, of liever, dat hij met mij had gesproken, want het enige wat ik toen in mijn grote bevan genheid gezegd heb, was dat ik nooit stout was geweest en het nooit zou wor den ook. Nu ik daar zo schrijlings op het dak zat werd ik me pijnlijk bewust, dat ik me beslist niet aan mijn toen ge dane belofte gehouden had. Maar ik troostte me met de gedachte, dat Sinter klaas het wel erg druk zou hebben, en dat hij intussen mijn belofte vergeten was, er althans niet meer aan zou den ken. Om geen tijd te verliezen haalde ik al vast mijn papier en potlood te voor schijn, zodat ik dadelijk de hoogstwaar schijnlijk merkwaardige dingen zou kunnen optekenen, die hij te zeggen zou hebben. Het was er vrij licht, want de maan scheen door de bomen en het was er bovendien zeer rustig, want mijn makkers hadden voor een ogenblik hun wild geraas gestaakt. Wel was het er koud, maar ik kroop dichter tegen de warme schoorsteen, zodat het wel uit te houden was. Uit de schoorsteen stegen rook, warme lucht en kinderstemmen omhoog. Voor al dat laatste was me zeer aangenaam, omdat ik de hoop had, dat de goede Sint op die lokkende kinderstemmen, die zongen van Sinterklaas, die goede heer, komt hier alle jaren weer”, af zou I„ men. En inderdaad hoorde ik plotse- op na. Nee er is wel een en ander ver anderd. Dat ik nu altijd even opgetogen ben over die grotere omzet, kan ik niet zeggen. Het moet toch eigenlijk ook niet zo zijn, dat de één met nog grotere en duurdere cadeaux aankomt, dan de ander, Alles met mate. Het zijn de „klei ne” geschenken die de vriendschap on derhouden, terwijl speciaal voor mijn verjaardig de grote aardigheid is de ma nier waarop en de vorm waarin de sur prise wordt aangeboden. Men moet niet eikaars budget te zwaar belasten. Het moet in alle opzichten een feest worden, een huiselijk feest”. Sint Nicolaas schijnt in zijn gedachten ver weg te zijn en ik heb de moed niet, om hem tot de werkelijkheid terug te roepen. Tot nu toe heb ik er niet zo veel erg in gehad, maar het is koud. Mijn verkleumde vingers kunnen het potlood maar nauwelijks meer hanteren. Het ogenblik lange gesprek is Piet blijkbaar beginnen te vervelen en hij is op eigen houtje aan het werk gegaan. Juist zie ik hem met een zak vol pepernoten in een schoor steen. stappen. Even kijkt hij nog naar zijn in gedachten verzonken heer en dan is hij .verdwenen. Sint Nicolaas kijkt op, en hij ziet juist, dat ik mijn handen aan de schoorsteen warm. „Neemt U me niet kwalijk”, zegt hij hoffelijk ik was even weg met mijn zich tenminste iets van, dat hij niet altijd gedachten en ik hoop, dat U me ook niet Titoïsme in de Russische satellietstaten, daar leidt tot maatregelen, welke deze landen nau welijks nog zelfstandig laten; ogenblik kelijk mogen al de zuiveringsacties het Russische blok wat zwakker doen schij nen, als ze met succes achter de rug zijn, is de macht in Oost-Europa zo in Mos kou gecentraliseerd, dat de gevaren eer toe dan afgenomen zullen blijken. Hierop kan West-Europa niet anders reageren dan ook daar het machtsappa raat zo sterk mogelijk te maken; men is reeds met de organisatie bij O.-Europa ten achter. Er wordt veel en stellig met vrucht overlegd over de opbouw van de militaire machine, zoals nu weer te Pa rijs door de minister van de bij het At- Chr; Gezondheidskolonie „Elim” op Schiermonnikoog, uitgebreid ten dienste van de winterver pleging. Het bestuur dezer Stichting heeft op 25 en 29 November autoriteiten der over heid, pers en schoolartsen in de gele genheid gesteld door een bezoek aan Schiermonnikoog kennis te maken met de verpleging van een groep van 80 kinderen in het Elimhuis en de nieuwe uitbreiding van dit gebouw in ogen schouw te nemen. Het is een leerzame excursie geworden. Elim, modern ingericht koloniehuis voor zwakke kinderen, die op medisch advies enige tijd moeten profiteren van de rei ne, geneeskrachtige lucht van het eiland, dat do»r talrijke bewonderaars de bij naam van „Parel der Noordzee” heeft gekregen, begon zijn zegenrijke arbeid voor de zwakke jeugd van 5 tot 14 jaar reeds in 1922 met aanvankelijk 24 bed den, aldus de voorzitter der vereniging de heer R- Woldring van Haren. Door de goede roep, welke er van het huis uitging, moest het reeds in 1927 ver groot worden tot 50 en in 1933 tot 80 bedden. De inrichting heeft 3 grote slaapzalen. Elke verpleegde heeft een eigen wasbak. De slaapzalen zijn verwarmd, doordat in het gehele gebouw centrale verwarming is aangebracht. Alle luxe is vermeden, maar door eenvoud is toch een smaak vol geheel verkregen, dat zelfs Item, die van moderne ideëen houdt, volkomen be vredigt. In de speelzalen is voor de klei nen een waar paradijs ingericht. Het ge heel voldoet aan de meest moderne eisen van hygiëne. De uitbreiding van 1949 heeft het geschikt gemaakt voor winter verpleging, want Elim staat thans op een keerpunt Was er tot nu toe alleen verpleging des zomers en in het voor- en najaar, thans zal ook de winterverpleging, dus gedu rende de maanden December, Januari en Februari ter hand worden genomen. Dit jaar begon de verpleging in Januari cn gaat de laatste groep 10 December naar huis, zodat men eigenlijk al met halve winterverpleging is begonnen. In dit verband mag er nog. wel eens de aandacht op gevestigd worden, dat de resultaten der winterverpleging in geen enkel opzicht onderdoen voor die tijdens de maanden van voorjaar, zomer en najaar, integendeel. De seer., Dr. D. J. Jonkhoff van Gronin gen, hield tijdens de maaltijd over de winterverpleging een zeer wetenschap pelijke rede, waarin hij betoogde en met voorbeelden toelichtte, dat gewenning cn harding van het lichaam een vereiste is voor een doorlopend goede gezond heid. De kolonie-arts, P. H. Noordhoff, vertel de van prachtige resultaten uit zijn ar beid en noemde Elim ook tijdens de win termaanden een ideaal oord voor kinde ren, die af en toe of dikwijls lijden aan asthma en bronchitis. Voorts heeft uit zending tof doel de weerstand van de kinderen tegen ziekte te vergroten en ’n bestaande bedreiging der gezondheid tij dig te keren. Het motto: voorkomen is beter dan genezen vindt niet beter toe passing dan juist bij het zwakke kind. Overbodig te zeggen, dat het juist de wintermaanden zijn, waarin de gezond heid van het kind, levende onder sociaal Fritalux. Op zich zelf moge elk streven naar gro tere eenheid toe te juichen zijn, er rijzen hier toch wel bedenkingen. Ten eerste is de binnenlandse politieke toestand van Frankrijk en Italië niet prettig, en daarom blijft het enigszins een waagstuk er een economische unie mee aan te gaan, welke door bepaalde ontwikkelingen in die toestand be ïnvloed kan worden. Frankrijk zou on getwijfeld trachten, nu het in politiek opzicht onmachtig is een eerste rol in West-Europa te spelen, economisch dë boventoon te voeren in deze unie en wellicht door zo’n unie proberen zijn positie tegenover Engeland te verstevi gen. Want deze combinatie is buiten Engeland om gedacht en zou Engeland nog meer vervreemden van het West- Europese vasteland als zijn banden met andere delen van zijn Gemenebest nu reeds doen. Churchill wil Engeland in de Europese Unie invoegen. Volgens de Italiaanse regering, drijft eigenlijk de Italiaanse communistische partij via een aantal tot die partij beho rende uitvoerfirma’s de handel met O.- Europa en levert haar dit reusachtige winsten op, welke .kapitalen dus weer voor de propaganda gebruikt kunnen worden. Eigenlijk is dit dus een vorm van subsidiëring der Italiaanse comm, par tij door Rusland en zijn aanhang. Tussen Polen en Frankrijk woedt een apart „koud oorlogje” over het gevangen zetten van eikaars di- Hwat hat Gabe Skroar zitten. Dat op- en afstappen gaat me niet zo vlug meer af als het wel geweest is. Bovendien is dit een vrij smalle dak vorst. Was het nog een plat dak, dan maakte dat de toer wel veel gemakkelij ker”. „Inderdaad, Sinterklaas", haast ik mij hem te verzekeren”, dit is een smalle dakvorst fvor mijn gevoel zelfs onbe haaglijk smal) en natuurlijk neem ik U niets kwalijk. Het spreekt toch van zelf „Ja. ziet U”, onderbreekt hij mij, „ik dacht aan de tijd, toen het Sinterklaas avond zo bl’zonder gezellig kon zijn in de dorpen, '/ader cn moeder met de kinderen bij de Sinterklaas-tafels langs, het jongvolk om de sjoelbakken. Ja, dat was mooi, Natuurlijk, het is nog niet helemaal voorbij, maar toch och ja, ik word oud en ben nu eenmaal sterk gehecht aan de traditie. Let U maar niet op een oud man”. Op dit mom .nt steeg er een gejuich van kinderstemmen op uit de schoorsteen, waar Zwarte Piet in verdwenen was. De schimmel schrok er van op en begon met zijn voorpoot over de dakvorst te schrapen. Ik hield mijn hart vast voor de berijder, maar die had alleen maar aandacht voor de juichende stemmen en een blijde glimlach trok over zijn eer biedwaardig gelaat. „Kinderen”, zei hij met een verheerlijkte stem. Neen, laat ik niet klagen. Wat er ook mag veran deren, kinderen zijn het schoonste van wat bestaat en er is geen mooiere taak, dan hen blij te maken. Neemt U mij niet kwalijk, maar ik moet weer aan mijn werk. U ziet er trouwerfs een beetje pips uit. II is het dakwerk blijkbaar niet ge wend. Gaat U liever bij de onderkant van de schoorsteen zitten. Goeden avond, mijnheer en een prettige Sinter- klaas-avond. lantisch pact aangesloten landen over het inpassen van ’t militaire apparaat van de Westerse Unie, maar in wezen heeft die militaire organisatie, vooral te land, nog niet veel te betekenen en altijd weer rijst de vraag hoe men zonder W.~ Duitslands militaire medewerking zo’n apparaat, wat mensenmateriaal betreft, sterk genoeg kan maken om een even tuele aanvaller uit het Oosten buiten de grenzen te houden, terwijl ook de kos ten voor ieder land geweldig hoog wor den als men het zonder W.-Duitsland moet stellen. Zeer invloedrijke bladen in Engeland zijn j vredesoffensief op niets uitgelopen. Mos- ook van mening, dat herbewapening var I kou had natuurlijk niet anders verwacht W.-Duitsland om het militaire evenwicht «nar nmnaemndo ni te bewaren, niet kan worden voorko- I men. Veel zal uiteraard afhangen van de houding van de Duitse bondsrepubliek i zelve, en of deze het wantrouwen, dat op het West-Europese vasteland en met I name in Frankrijk tegen de Duitsers be- i staat, weet weg te nemen. Zoals bekend i heeft West-Duitsland als eerste proeve 1 daarvan medewerking beloofd aan de 1 uitvoering van het Roerstatuut. Een bewijs van de goede trouw kan de Duitse regering ook geven, als zij de na tionalistische groeperingen belet invloed in het regeringsapparaat en de econo mische leiding te krijgen. Bij deze kwestie kan men zelfs vooral haar oprechtheid toetsen en dat zal spoedig kunnen nu de regering een anib- tenarenwet wil indienen, om het perso- neelbureau te vervangen, dat volgens ’n wet, door de geallieerden opgelegd, alle benoemingen kan toetsen buiten de mi nisterraad om. Aan het hoofd van dit bureau staat nu een sociaal democraa* die volgens de regering te dictatoriaal optreedt, maar het is nu maar de vraag hoe het plaatsvervangend orgaan de zuiverheid van het ambtenarenapparaat zal blijven verzekeren. Op de laatste vergadering van de Cominform ergens in Hongarije gehouden, werd niet voor niets het tot stand komen van de Oost-iDuitse „regering” in één adem rnet de communistische overwinning in Chi na genoemd als een verheugend ver schijnsel tegenover de dreiging van een nieuwe oorlog, welke Amerika en Enge land willen ontketenen. Vooral de soc. democraten in de West-Europese landen moesten het *n deze bijeenkomst ontgel den, zij werden de handlangers van de Brits-Amerikaanse ooriogsstokers ge noemd. in een aangenomen resolutie .werd aangedrongen op intensieve actie lot uitbreiding van de „beweging van de partisanen van de vrede” en met name de communistische partijen in Frankrijk, Italië. West-Duitsland en Engeland be hoorden hun strijdbaarheid voor de vre de te verhogen. Dat maarschalk Tito en zijn kliek in de resoluti eeen spion van de imperialisten werd genoemd, is vanzelfsprekend. Nog al bedenkelijk was het dat behalve Mos kou en zijn satellieten ook een Franse en een Italiaanse communistische af vaardiging op deze bijeenkomst aanwe zig waren. De grote communistische partijen in de ze beide landen, zullen allicht instructies tot steeds feller activiteit hebben gekre gen om het Westers blok via deze vrij zwakke plekken te ondermijnen. Als er al geen andere redenen waren, was ook die er een om ons huiverig te maken voor het door Parijs naar voren geschoven plan dat de Benelux met Frankrijk en Italië samen een economische unie zou den gaan vormen, de z.g. wel ik er op had zitten wachten, paar- degetrappel op de dakvorst. Ik keek op en zag een prachtige schimmel, die me een beetje medelijdend stond aan te kijken. Boven op dit mooie paard zat de oude Heilige in een zeldzaam schoon gewaad en met een hoge mijter op het hoofd. Hij was dus, wat je noemt in zijn traditionele klederdracht. Het viel me mee, want eerlijk gezegd, had ik zo half en half verwacht, dat hij voor zijn dak- tochten een overall zou hebben aange trokken. „Kijk nu toch eens”, sprak de vriénde lijke stem van de Sint tegen zijn knecht, die ik nog niet had opgemerkt, omdat hij niet zo erg afstak tegen al die don kere dingen om hem heen. De Sint wees naar mij en zei: „Zeker een goedwillend diplomaat, die maar op dak is gaan zit ten (hij ontdekte het papier en pot lood dat ik vast hield) het is een con current van jou, Piet.” Voor dat Piet nog iets kon zeggen, opende ik het gesprek met de vraag: „Heeft U dan concurrenten, Sinter klaas?” „Och,” antwoordde de Sint, terwijl hij goedig glimlachte in zijn golvende witte baard, „hier gaat het nog al, maar op vele plaatsen is het Kerstmannetje bezig mij te verdringen. Ja, ja, verscheidene mensen schijnen het gevoel voor tradi tie te hebben verloren. Ongetwijfeld heb ik hier verreweg de oudste rechten en ben zo te zeggen, Nederlander in hart en nieren, terwijl het Kerstmannetje nu ja, hij meent het ook goed hoor al is hij van vreemde afkomst”. Ik begreep, dat ik hier boven op het dak op glad ijs was en gaf dus ijlings het gesprek een andere richting. „Is Uw paard niet beslagen. Sint Nicolaas?” „Nu niet meer. Vroeger wel en had mijn beestje altijd schoenen van het beste staal, maar sinds Amerika ook voor Sint Nicolaas gaat spelen en Euro pa een hele massa stalen speeltuig schenktonder voorwaarden natuur lijk, is voor mij de aardigheid van het staal af en moet mijn schimmel maar op blote voeten lopen. Het paard knikte met de kop, als wou het zeggen: Goed zo, baas, dat heb ik er best voor over”. „Niet zo somber, Sinterklaas”, tracht ik hem op te vrolijken, „de vergelijking gaat toch helemaal niet op”. „Ach neen, elke vergelijking gaat mank en deze wellicht over beide zijden. Neen, als ik iets geef, dan doe ik dat zonder enige restrictie en vraag alleen of ze ook stout zijn geweest, en ik krijg sterk de indruk, dat daar ook al niet meer naar wordt gevraagd". Zie zo, nu krijg ik steviger grond onder de voeten, als is het dan ook op de dak vorst. „Hoe is dat, Sinterklaas, het zal Uitgave van Drukkerij Fa. A J. OSINGA - gen, dat de jeugd van tegenwoordig niet meer is, wat ze vroeger was. Iedereen spreekt daar tenminste over”. „Ja, inderdaad, daar wordt veel over gesproken, maar m.i. zeer ten onrechte. Ik verwacht, dat velen die daarover spreken, hun eigen jeugd vergeten zijn, althans de slechte streken die ze hebben uitgehaald”. Hij kijkt me een strak aan en roept dan zijn zwarte knecht er bij. „Daar heb je het al”, denk ik, „nu ben ik de „sigaar”. Zo primitief denk je in de ure des gevaars. „Ken je hem nog, Piet?” vraagt de eer waarde Sint. Piet rolt vervaarlijk met z’n ogen en zegt: „Zeker, dit is ook zo’n brave broeder niet”. „Juist”, knikt de Sint, „maar het kan er nog altijd mee door. Hij herinnert er zoet is geweest. In elk geval, de jeugd kwalijk neemt, dat ik op mijn paard blijf van tegenwoordig is niets slechter, waar schijnlijk ook niet veel beter, hoewel dat nog te bezien staat, dan vroeger. Als we bovendien bedenken, dat de jeugd van tegenwoordig allemaal heeft meege maakt en wat een vorige generatie voor 1 hen heeft klaargemaakt, dan valt het dubbel mee. Neen, het doet m’n oude Heiligenhart goed, dat ik nog niet be hoef te twijfelen aan het menselijk ge slacht, hoewel Piet er jaren geleden be ter aan gedaan zou hebben, als hij ver scheidene van de toen levende jongeren in de zak had gestopt. Ik wil geen na men noemen, vooral niet, omdat beschei denheid niet uw grootste deugd is”. Hierbij kijkt hij schuin naar mijn aante kenboekje. Ik wil zijn aandacht daarvan afleiden en vraag: „Kunt U ook merken Sint Nico- laas, dat uw omzet (excuzes le mot) ling, werkelijk geheel onverwacht, hoe- 9r°er geworden is? - „Waarom moet U in Uw vraag nu weer Franse woo’ den gebruiken? U had het zelfde in het Nederlands kunnen zeg gen, maar ja, ik weet, het is fiiodern om met vreemde woorden of woorden uit een vreemde taal te schermen. Maar goed, ik zal U antwoorden. Mijn omzet is inderdaad heel wat groter geworden, dan, laten we zeggen, een dertig-veer- tig jaar geleden”. „Waar schrijft U dat aan toe? Aan de grotere hebberigheid van de kinderen?” „Welneen, hoe komt U daarbij, die zal vroeger wel net zo groot zijn geweest, hoewel ik wel verwacht, dat ze tegen woordig hun wensen en verwachtingen hoger stellen dan vroeger. Neen, die grotere omzet is te danken aan de ver beterde sociale omstandigheden, in de stad maar zeer zeker ook op het plat teland. Die waren, nog niet zo heel veel jaren geleden, maer dan treurig. Lees er b.v. dat aardige boekje van Nynke van Hichtum „Afke’s tiental” maar eens doch had ’t voor propaganda binnen O.- Europa nodig. Fel is de Chinese gedele geerde de Russen te lijf gegaan over hun inmenging in China, de laatster, maakten er zich van af door te zeggen dat zij de huidige Chinese delegatie niet meer als de vertegenwoordiging erkenden van China, waar de communisten nu ook Tsjoengking veroverd hebben. Dc Ver. Staten hebben intussen ver klaard ernstig bezorgd te zijn over Rus- lands inmenging in de Chinese zaken en inderdaad lijkt de wereldvrede meer be dreigd door wat er in het Verre Oosten dan in Europa gebeurt. Amerika gaat nieuwe atoombomproeven op Eniwetok doen. In België blijken de liberalen nog steeds voorstander van een vrijwillige troonsafstand door koning Leopold- Bolswards Nieuwsblad BE b CHURCHILL 30p BD 30- )U- in ‘in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1